'Welzijnsbeleid is één grote warboel' Raad van State: 'Vergunning Cementbouw ten onrechte verleend' Artsen uit Litouwen duiken Voorschotense praktijk in OTERDAG 2 OKTOBER 1999 ZOETERWOUDE »JUDY NIHOF De provincie Zuid-Holland heeft haar huiswerk niet goed gedaan toen zij het be- tonmortelbedrijf Cement- bouw aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude een milieu vergunning verleende. Dat heeft de Raad van State be paald. Zij heeft de in 1996 verleende vergunning ver nietigd. Daarmee heeft om wonende B.Koppenol, die de zaak aanspande, een overwinnning geboekt. Kop pend is steeds van mening geweest dat de gewraakte vergunning Cementbouw te veel gelegenheid geeft om herrie te maken. De Raad van State onder schrijft dat. Volgens haar is de provincie 'op basis van onvoldoende gegevens' tot de conclusie gekomen dat Cementbouw aan bepaalde geluidseisen kan voldoen. Zo heelt de provincie geen rekening gehouden met de geluiden van de 'manoeu vrerende' schepen die bij Cementbouw aanmeren of juist wegvaren. Ook is geen onderzoek gedaan naar het geluid dat wordt veroorzaakt door het storten van grind in voorraadbunkers. Ook maakt de Raad van State bezwaar tegen het feit dat Cementbouw volgens de vergunning maximaal twaalf keer per jaar 's nachts of 's avonds 'activiteiten' mag verrichten. Dat is de Raad van State te vaag. De provin cie had precies moeten aan geven onder welke omstan digheden het bedrijf een uit zondering op de regel mag maken. Verder heeft de pro vincie, aldus de Raad van State, onvoldoende voor schriften in de vergunning opgenomen ter beperking van geluidhinder van vrachtverkeer van een naar het bedrijfspand. Oegstgeestse instellingen ontevreden over gemeente INJECTIE MET HUMOR De grote Oegstgeestse wel- zijnsinstellingen komen in de problemen door het be vriezen van de gemeente lijke subsidies. De openba re bibliotheek, de Stichting Welzijn Ouderen Oegst- geest (SWOO) en de Volks universiteit K O hebben grote moeite met het voor nemen van wethouder G. Kempen (CDA) om vol gend jaar dezelfde subsi dies uit te keren als dit jaar. De welzijnswethouder liet eer der deze week weten dat ze er door 'ernstige capaciteitspro blemen' niet in is geslaagd het welzijnsbeleid voor volgend jaar verder uit te werken. Veel zaken zijn daardoor blijven lig gen. Zoals een nieuwe subsidie methodiek. Bij gebrek aan nieu we criteria voor het toekennen van gemeentelijke bijdrages krijgen alle Oegstgeestse wel zij nsinstellingen daarom vol gend jaar precies hetzelfde als ze dit jaar kregen. Geplande be zuinigingen zijn uitgesteld tot volgend voorjaar. De directeur van de SWOO, G. Groenveld, noemt de gang van zaken 'bizar'. Hij heeft voor volgend jaar 667.000 gulden aangevraagd, maar krijgt net als dit jaar 562.000 gulden. „We zit ten notabene nog middenin een beroepsprocedure tegen de subsidietoekenning voor 1999. Want we krijgen dit jaar 20.000 gulden minder dan in 1989. Als het zo langzaam gaat vrees ik dat we verwikkeld raken in een jarenlange correspondentie met de gemeente." Groenveld vindt de subsidie voor het ouderenwerk ontoerei kend. Hij vindt een verhoging van de gemeentelijke bijdrage op zijn plaats. Een bevriezing van de subsidies is volgens hem een achteruitgang. „Ze houden geen rekening met loonontwik keling en prijscompensaties. Dit is zonder meer een bezuini De openbare bibliotheek is een van de instellingen die hinder ondervinden van het bevriezen van de gemeentelijke subsidies, foto marklamers ging. En de gemeente zou ook rekening moeten houden met de toenemende vergrijzing. Daar is extra zorg voor nodig." De welzijnsinstellingen heb ben op verzoek van de gemeen te hun begroting op een gehele andere manier ingediend, om dat zij van plan was met ingang van 2000 projectsubsidies toe te kennen, in plaats van algemene bijdragen te geven op basis van de door de instellingen te ver wachten tekorten. Groenveld: „Het meest bizarre is nog wel dat wij voor het eerst een be groting voor twee jaar moesten indienen, volgens die nieuwe methode. Daar hebben we ons verschrikkelijk voor ingespan nen en er is nadien geen enkel contact meer geweest is om ons te zeggen dat de plannen niet door gingen. Het is één grote warboel. Wij schrijven brief op brief op brief en horen van de gemeente steeds niets. Ik word er een beetje niet goed van. Er is ook geen enkele inhoudelijke discussie over het ouderen werk." Wat de lagere subsidie voor consequenties heeft voor het ouderenwerk wil Groenveld niet zeggen. „Dat weet ik nog niet. Ik laat de kwestie eerst eens even op het bordje van de gemeente liggen." H. Mennen, directeur van de openbare bibliotheek, verwacht een 'inkrimping' als de ge meente haar plannen doorzet. „Dat weet ik wel zeker, want het grootste deel van onze sub sidie-aanvraag is gebaseerd op de hoogte van de salarissen van ons bibliotheekpersoneel. We hebben hier tien mensen wer ken en we hebben CAO-ver- plichtingen. vandaar dat onze aanvraag hoger uitvalt, want we hebben verder geen extra acti- De openbare bibliotheek, nu nog gehuisvest in het Rijnlands Lyceum, verhuist per 1 januari naar een tijdelijk onderkomen in het Irispark. Daar blijft de leeszaal zitten tot er een nieuw onderkomen gereed is in het winkelgebied Lange Voort. Voor de tijdelijke verhuizing heeft de gemeenteraad een paar maan den geleden al 10.000 gulden beschikbaar gesteld. Voor de gewone uitgaven heeft de bi bliotheek een gemeentelijke bij drage van 607.000 gulden aan- Dit jaar ontvangt de leeszaal een bijdrage van 507.000 gulden en dat krijgt de bibliotheek dus volgend jaar ook. Tweede kind Ook voor de de kinderopvang is de bevriezing van subsidies een forse tegenvaller. Dat is voor de Stichting Kinderopvang Oeg- steest (SKO) zelf niet direct een probleem, want de geplande uitbreiding van kindplaatsen kan wel gewoon doorgaan. Al leen wordt de kostprijs van de opvang hoger en dat is verve lend voor minder-draagkrachti- ge ouders. „Er komt bijvoor beeld geen tweede-kind-rege ling", zegt M. Steenland, die gisteren als directeur begon bij de SKO. „En dat betekent dat kinderopvang in Oegstgeest re latief duur blijft." De tweede* kind-regeling, die in veel ge* meenten gebruikelijk is, houdt in dat ouders voor de opvarig van een tweede kind minder betalen dan voor het eerste kind. Steenland vindt dat er door de bevriezing van subsidies in direct ook aan 'welzijnsbeleid' wordt gedaan. „Het betekent dat het aantal goedkope, gesub sidieerde kindplaatsen af neemt", aldus Steenland. „Ter wijl wij als organisatie een inko menspolitiek voorstaan." De SKO kreeg dit jaar 220.000 gul den en vroeg voor 2000 eenj. subsidie aan van bijna 378.0D0 gulden. Volksuniversiteit K&O voor-, ziet wel directe problemen als* de aanvraag voor een bijdrage van 77.000 gulden niet wordt gehonoreerd. Dit jaar ontvangt K&O een subsidie van 67^)0.0^ gulden en dat is volgens Weg man al aan de lage kant. „Daar kunnen we niet mee door gaan", zegt voorzitter F. Weg-*, man. „Probleem is dat onze uit gaven redelijk vaststaan: de kosten van docenten, een ad ministratieve kracht en onze,, huisvesting. En wat betreft onze' inkomsten hebben we ook wei nig speelruimte. We gaan dus problemen krijgen." Wegman is net als de SWQÜ-»-; directeur ontstemd door het voortdurende gebrek aan in houdelijk overleg met de ge meente. „In januari van dit jaar hebben we een uitgangspun tennotitie geschreven en daar hebben we nog steeds geen antwoord op. Ze hebben blijk baar grote moeite om hun posi tie te bepalen. Dat is al tijden zo, sinds de discussie over be zuinigingen op welzijnsbeleid." Wegman zegt dat K&O de be vriezing van de subsidies niét zomaar accepteert. „Er moet een argumentatie bij komen. En als het onverhoopt toch doorgaat moeten we alles ten- principale ter discussie stellen. Dan moeten we bezuinigen op ons product." De gemeenteraad besluit op 28 oktober over de door Kem pen voorgestelde welzijnssubsi-* dies voor 2000. SUZANNE BARBIER ten computer op het bureau in jplaats van eindeloze stapels pa pier: voor de veertien Litouwse "jartsen op bezoek in Voorscho tten lijkt het te mooi om waar te zijn. Ze zijn tot en met dinsdag jon Nederland om praktijkerva ring op te doen. De afgelopen Üdagen waren ze onder meer bij ^huisartsen in Leiden en bij een .consultatiebureau in Voorscho- jten. Doel van het bezoek: kijken Jhoe de elementaire gezond heidszorg er óok uit kan zien, rdat wil zeggen: minder formu lieren invullen en meer luiste ren naar de patiënt. Vooralsnog is er nog een lange weg te gaan, verwoordt tolk B. Zenkeviciütë hun eerste indruk. De artsen zijn uitgenodigd door de Stichting Voorschoten- Oost-Europa die de stedenband met Druskininkai onderhoudt. Sinds een paar jaar vormt de gezondheidszorg een belangrijk onderdeel van die uitwisseling. Volgens een van de Voorscho tense organisatoren, M. Euwe- ma, heeft de stad een grote ach terstand in te halen na tiental len jaren communisme. De Li touwse overheid wil de gezond heidszorg inmiddels moderni seren, maar bezit te weinig geld en kennis om dit zelfstandig tot stand te brengen, aldus Euwe- ma. Daf is waar de stedenband inspringt om de kennis over te dragen. „Druskininkai kent he lemaal geen eerstelijns gezond heidszorg. Je kan daar niet naar de huisarts met je klacht, want die zijn er niet. Er zijn ook geen schoolartsen of wijkverpleeg kundigen. Je kan alleen terecht in een grote polikliniek of in het ziekenhuis voor operaties. Alle artsen die bij ons te gast zijn, zijn medisch specialist." De helft van de specialisten, dertien vrouwen en een man, zijn kinderarts. In de komende jaren moeten zij worden omge schoold tot algemeen huisarts. Voor jaren studeren zoals in Nederland ontbreekt het geld, vertelt de tolk. Het gevolg is dat de specialist, die hele dagen werkt, negen maanden tijd heeft om een algemene vor ming af te maken. Kennis uit de praktijk kunnen de Litouwers dus wel gebruiken. De manier waarop de eerste gezondheidszorg in de Leidse regio werkt, spreekt hen erg aan. Een van de kinderartsen luistert met verbazing naar het verhaal van de schoolverpleeg- kundige die vertelt over de sa menwerking met de arts en de directe communicatie met de ouders. Achthonderd kinderen Naam: Joop Warmenho- Hvei Lei :eftijd: 73 jaar iBeroep: bouwkundig ad viseur Eigen Huis Woonplaats: Voorhout Burgerlijke staat: ge trouwd, een zoon en een dochter {Kunt u zichzelf in drie woorden Jbeschrijven Sociaal gevoel, actief en fanta sierijk J Waar heeft u een hekel aan? injlk heb er een hekel aan wan neer mensen eisen dat je a la minute voor hen klaarstaat. Ik c|1t heb het er misschien naar ge maakt dat iedereen hier aan- j/a belt, maar vanzelfsprekend :Jsclmoet het niet zijn. U Waar vindt u rust? Ik vind ontspanning in alles: in lezen, in de natuur en vooral in het onderzoek naar de historie van mijn dorp. Ik ken geen.ver veling. I Waar bent it het meest trots op? Trots ben ik dat ik voor veel mensen wat heb kunnen bete kenen. de het bestaan leren kennen, het seminarie de waarde var geboden. De perfecte middag ken ik ook: met mijn kleindochter naar het i. Rijker kan je niet zijn. Wie it 'oorbeeld? eigenzinnig dus ik Ik ben m v heb nooit een voorbeeld ogen gehad. Niet één persoon, maar omstandigheden hebben mijn karakter gevormd. In de bouwerij heb ik de hardheid Waarvoor bent u bang? Echt nergens voor. In de oorlog heb ik en ons hele gezin zoveel risico's gelopen, eerst met on derduikers in huis en later zelf als onderduiker, dat daarna geen gevaarlijke dingen meer bestonden. Toen ik bijvoor beeld bij de Commissaris van de Koningin op bezoek ging. dacht ik gewoon 'die doet ook maar d'r werk.' Hoe ziet voor u een perfecte avond eruit? Gezellig mensen op bezoek hebben met een glaasje erbij. Wat vindt u de grootste ergernis in Voorhout? Heel jammer vind ik het dat de bollencultuur in het dorp ra zendsnel achteruit gaat. Ik denk dan aan de generaties die hun brood hebben verdiend op de velden. Dat landschap gaat ver loren en wat krijgen we ervoor terug? Woningen. Heel jammer. Wat beschouwt u als de grootste fout in uw leven? Ik had journalist willen worden maar mijn vader zei altijd: jour nalisten zijn artiesten en leuge naars. Toen ben ik dus de bouw ingegaan. Dat is wel de reden dat ik nu zo graag schrijf voor de historische kring. Waarvoor laat u het Leidens Ontzet schieten? Elk jaar gaan we en het liefst met ons kleinkind. Suikerspin nen en optocht kijken: Leiden blijft voor mij toch een bijzon dere stad. Alleen dit jaar komt het er toevallig niet van, omdat ik de badkamer ga schilderen. Zo zit ik ook in elkaar: als ik iets in mijn hoofd heb, moet dat meteen gebeuren. van nul tot zestien vallen onder haar hoede, vertaalt de tolk. Daarvan behandelt ze elke dag zo'n dertig kinderen. Voor pra ten is weinig tijd, want het kind krijgt een uitgebreid lichamelijk onderzoek. Bovendien moet ze ook eigenhandig de administra tie doen. De taakverdeling die de Ne derlandse gezondheidszorg ty peert, zouden ze graag willen overnemen. Een eigen werk plek, zoals die mooie op het consultatiebureau in Voorscho ten ook. Maar vooral lijkt het hen geweldig om niet voortdu rend gecontroleerd te worden door acht verschillende over heidsinstanties, zoals ze thuis meemaken. Constant verant woording moeten afleggen aan iedereen over de uitgaven bij voorbeeld. Toch zijn ze huiverig voor de veranderingen die ko men gaan: de omschakeling die van hen wordt verlangd. Of zo als de tolk het duidelijk maakt: „Wij moeten opeens allerlei nieuwe rollen en taken op ons nemen. Dat maakt de toekomst onzeker." Kinder boekenweek 99 Activiteiten Wolf Erlbruch signeert het prentenboekje het Wolf Erlbruch (Griffel Penseelwinnaar) is bekend 1 boek 'Over de mol die wil weten wie er op zijn kop gepoept heeft m Mill Van 16.00 tot 17.00 uur Addo Stuur presenteert zijn kindermultimedia Addo Stuur is bekend van zijn educatieve kinder-CD-Roms Er staan extra computers in de winkel waarop de CD-Roms kunnen worden uitgeprobeerd. Van 13.00 tot 16.30 u Kooyker Ginsberg Begane Grond, Breestraat 93, Leiden tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 2 October LEIDEN - 1874 - Mathesis Scientiarum Genitrix - 1899. Den 18en September 1874 vergaderde het Be stuur tot het benoemen van een Directeur, die 1 Oc tober daaraanvolgende in functie trad. Het Genoot schap had geen gelukkiger keuze kunnen doen, want daardoor hechtte het een lauwer meerder aan zijn krans. Sedert jaren is het bekend, dat 'M.S.G.' een sieraad voor de gemeente Leiden is, maar even zeer is het waar, dat de man, die thans zijn 25-jarig Directeurschap daaraan viert, het glans-punt van ge zegd sieraad uitmaakt. Hij heeft deze nuttige instel ling tot een nooit te voren gekenden bloei gebracht. Zelden wordt dan ook een zilveren jubilé, door ieder,, wien het aangaat, zoo met onverdeeld genoegen meegevierd al van hem. De heer Dikshoorn heeft eigenschappen, die sterk bij hem op den voorgrond treden. Hij is ijverig, hij weet wat plicht is, maar bovenal beoefent hij ware humaniteit. Voorden luien en achteloozen leerling is hij een geesel, voor den zwakken en afdwalende een steun en wegwijzer, voor den vlijtigen de degelij ke, vaderlijke raadsman en vriend. ANNO 1974 Woensdag 2 oktober ALPHEN AAN DEN RIJN - Met ingang van 1 oktober zijn de bedrijven Keus en Co, H. van Lent en Zn. en het internationaal expeditiebedrijf Sevenbells van eigenaar veranderd. De drie bedrijven, die vooral be kend zijn onder de naam Keus en Co. zijn overgeno men door de Alphense kaashandel Van Dam (de 'Kaashal'). Ook het personeel is naar Van Dam over gegaan. De drie bedrijven, die zich voornamelijk ophielden met de export van kaas (90 procent van de totale export) waren gevestigd aan de Prins Hen drikstraat. Het bedrijf werd verkocht wegens ernsti ge ziekte van de eigenaar, wijlen de heer Geel. IJsfa- brikant Artik BV heeft het pand aan de Prins Hen drikstraat opgekocht, en dat zal worden gebruikt als kantoor en magazijnruimte. ALPHEN AAN DEN RIJN - Er waren in Alphen van ochtend duizenden mensen op de been om getuige te zijn van de opening van het nieuwe winkelcen- LEIDEN - De pa trouilleboot 'Hefring', gelegen aan de Prinsesse- kade, kan tot en met 5 oktober elke middag van half drie tot half vijf door het publiek worden bezich tigd. Maandag ochtend vertrekt de Hefring weer. Worden er, wat de bezichtiging be treft, nog veilig heidsmaatregelen genomen? Com mandant Wissink;- „Niet veel. Als het nu Amsterdam was geweest. ja. Maar Leiden staat te boek als rustig; een ge zagsgetrouwe ge meente". foto archils leidsch dagblad trum De Aarhof achter de Van Mandersloostraat. Hoogtepunt van die feestelijke gebeurtenis was de komst van Johnny Kraaykamp. Hij arriveerde als tuinkabouter per helikopter op het parkeerterrein. Samen met burgemeester mr. R. M. Gallas verschaf te hij zich met behulp van een grote bordkartonnen sleutel toegang tot het overdekte winkelcentrum. Burgemeester Gallas zei in zijn toespraak dat De Aarhof een winkelcentrum is dat in een adem ge noemd mag worden met een Leidsenhage en een In den Bogaard. Als in de toekomst ook een sociaal- cultureel centrum in de directe nabijheid van De Aarhof wordt gebouwd, „wat wil je dan nog meer om een echt hart te hebben in de gemeente?" Het Al phens e winkelcentrum telt 36 winkels. Over vijf za ken zijn onderhandelingen gaande. De Aarhof heeft een parkeerdak voor 250 auto's en een parkeerter rein (gedeeltelijk betaald) voor nog eens 280 wa gens. t de foto binnen drie tajine wt Ie weken. ingevulde cheque (geen te sturen naar het Lcldscli an het Lcidsch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17