'Kerken zondag voller dan voetbalstadions 1 Doen wat goed is voor iedereen, daar gaat het om Geloof Samenleving ZATERDAG 2 OKTOBER 1999 VANDAAG Het is de dag van de 'engelbewaarders'. Volgens de katholieke leer zijn er soorten engelen. Aarts engelen, zoals Michaël, zijn de hoogste. Engel bewaarders staan onderaan de ladder. Toch hebben ze een belangrijke taak. Bij de doop krijgt iedereen uit de hemel een engelbewaarder aangewezen, die waakt over diens welzijn. Ze vormen ook de stem van het geweten en begeleiden de gelovige na de dood richting hemel. Een bloeitijd voor het engelengeloof was de barokperiode. Be kend uit die tijd zijn de beelden en schilderijen van engel bewaarders als gevleugelde kinderen. In de huidige rooms- -katholieke dogmatiek wordt terughoudendheid ten aan zien van het engelengeloof bepleit, maar het wordt niet verworpen. Theresia van Lisieux (1873-1897) wilde dage lijks het geloof in Jezus Christus omhelzen met het verrichten van kleine devote en op God ge richte handelingen. 'Alles kwam van God' en moest met dankbaarheid worden aanvaard. Het was haar 'kleine weg', een overtuiging die erop neerkwam dat ieder een het gebod van Jezus moest volgen 'om te worden als kinderen'. Ze was pas 14 toen zij tot dat geloof kwam. Een jaar later trad ze, met toestemming van de paus, toe tot de Ongeschoeide Carmelitessen in het Franse Lisieux. Haar echte achternaam was Martin. Ze was de jongste van vijf zusters die allemaal het klooster ingingen, maar onder scheidde zich door haar uitzonderlijke vroomheid. There sia zou negen jaar, tot haar dood, in het klooster verblijven. Alleen haar boeken vonden de weg naar de wereld. In 1925 werd zij heilig verklaard en drie jaar later wees de paus haar aan als patrones van missionarissen. Drie oktober is haar feestdag. Aartsbisschop bij sit-in new delhi Aartsbisschop Alan de Lastic van New Delhi nam deel aan een sit-in van christenen in India, die protesteren te gen het geweld van extremistische hindoe's tegen hun geloofs genoten. Afgelopen zondag werd in Bihar een non ontkleed en mishandeld. Hindoe-organisaties hebben ook gedreigd een be zoek van de paus aan India te zullen verstoren. foto afp Paus benoemt beschermheiligen Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft drie vrouwen be noemd tot beschermheiligen van Europa. Daarmee wil hij de belangrijke rol van vrouwen in de geschiedenis benadrukken. De kerkleider maakte de benoeming bekend bij de opening van de tweede bijzondere bisschoppensynode over Europa. De bis schoppen en gelovigen die de mis in de Sint Pieter bijwoonden reageerden met applaus. De vrouwelijke beschermheiligen zijn de tot het rooms-katholicisme bekeerde jodin Edith Stein, die in 1942 in Auschwitz werd vergast, de mystica Catharina van Siena (1347-1380) en de heilige Birgitta (ca. 1300-1373), een Zweedse die na het overlijden van haar man in Rome een orde van non nen stichtte om voor armen en zieken te zorgen. "2000 heeft geen religieuze betekenis' silver spring De zevendedagsadventisten hechten geen religi euze betekenis aan het begin van het nieuwe millennium. Het jaar 2000 heeft geen bijzondere profetische betekenis, omdat het niet in de bijbel wordt genoemd. Elke speculatie over een religieuze duiding ervan moet worden afgewezen, aldus het be stuur van de Adventistenkerk. Adventisten ontlenen hun naam aan de spoedige komst (adventus) van Christus. Zij richten zich sterk op de tekenen die volgens hen aan de wederkomst vooraf gaan. De verklaringAverd aangenomen op de bestuursvergade ring in Silver Springs in de VS. Het kerkgenootschap telt in Ne derland zo'n 15.000 leden, wereldwijd ongeveer vijf miljoen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ghana, mw. J. Ruijs uit Oegstgeest als zendingspredikant voor de arbeid van staflid/cursusleidster van het Women Training Centre van de Presbyterian Church of Ghana in Abokobi redactie aad rietveld, 071-s Anne van der Meiden bepleit marktgericht denken in de kerken enschede theo krabbe De christelijke kerken in Neder land zouden een federatie moe ten vormen. Mét een facilitair bedrijf ten dienste van de af zonderlijke kerkgenootschap pen. Gericht marktonderzoek naar kerkverlating, geldwerving, beheer van gebouwen en finan ciering zouden de taken zijn. Het is een van de opmerkelijke voorstellen die emeritus-hoog leraar en predikant Anne van der Meiden doet in zijn nieuwe boek 'Een markt van geloven'. Van der Meiden kan zich er vreselijk over opwinden. Ge richte marketing om het tij van de ontkerkelijking te keren wordt niet ontwikkeld. „Er is nooit iemand in de synode op gestaan die iets bedacht heeft op dat gebied. Kerkverlating. Dat was 'de gesel des Heren' of zoiets. Dachten ze. Het ligt al tijd aan anderen." Zelf maakte hij enkele jaren deel uit van het 'Areopagusbe- raad', een groep mensen met marketingkennis, die de kerken van advies diende. „Maar ook dat rapport is in een laden ver dwenen. Daarom heb ik het zelf nog maar eens op papier gezet. Of ze er iets mee doen weet ik niet. Maar ik heb mijn ei ge- legd." Het ergert de welbespraakte emeritus-hoogleraar pr en re clame, dat de kerken niet ge richt de markt van religiositeit onderzoeken. „In de oude dor pen kun je het nog zien. De kerk staat in het midden van het dorp, de deur staat open, komt u maar. Ze hebben nooit de boer op hoeven te gaan." De kerkelijkheid van de Ne derlander mag teruglopen, de religiositeit niet. „Het religieus leven is heel rijk in Nederland. In alle mogelijke spirituele vor men, New Age, ondergrondse bewegingen, noem maar op. Het ligt dus niet aan het religi eus leven, maar aan de institu ties." Tijdens de Actie Kerkba lans lanceerde Van der Meiden eens het voorstel om tien pro cent van de opbrengst te be stemmen voor gericht onder zoek. „Elk bedrijf heeft een af deling research and develop ment. We stikken van de uitste kende theologen, sociologen en journalisten. We kunnen zo een goed onderzoeksteam samen stellen. Dat de mensen niet meer naar de kerk gaan zegt me niet zo veel. Het gaat erom wat daarachter zit. Als je dat weet kun je ook beter plannen ma ken." Zelf stelt Van der Meiden bij zijn spreekbeurten altijd dezelf de vraag om zijn gehoor te prik kelen. „Hoeveel mensen denkt u nog dat er in het weekend in Nederland in de kerk zitten?" Meestal kijken de mensen hem glazig aan. „De antwoorden zijn nooit boven de 400.000 ge komen. En als iemand eens 400.000 riep werd er altijd wat meewarig omgekeken. Maar het zijn er altijd nog 1,7 miljoen, die elk weekend in de kerk ko men. Er zitten in een weekend meer mensen in de kerk dan er in een jaar op de tribunes van de eredivisie betaald voetbal zitten. Dus je praat wel over een organisatie, over een publiek. Ga maar eens na: 1,7 miljoen mensen, vierduizend betaalde krachten, een bedrijf zou daar zijn vingers bij aflikken. En de kerken hebben het grootste be zit aan gebouwen. Als je die zou verkopen, is de opbrengst gelijk aan de nationale schuld van Nederland." De christelijke kerken besef fen niet over welk geestelijk be zit ze beschikken, vindt Van der Meiden. „De geestelijke rijk dom is onwaarschijnlijk, in al zijn verscheidenheid. Ik ben geen man van de oecumene. Ik heb altijd geweigerd op de kan sel te bidden voor de eenheid der kerken. Ik geloof wel in de eenheid der gelovigen. Blijf maar wat je bent, houd je eigen leer, voor mijn part ook de paus, maar werk wel same synergie op te wekken." Om de kerken beter oj kaart te zetten, zoudei christelijke kerken een fedt moeten vormen. Een fad bedrijf, dat ten dienste aan de afzonderlijke kerke) hun eigenheid blijven bi den. De kerken moeten ni seren, want daarvoor zijn culturen te verschillend W( vind dat de kerken elk jaal de congres moeten houden. vo RAI in Amsterdam, veel i shops, duizenden mensei men, goed opgetuigd. I maar dat de media daar ba komen." de Hij doet nog een opmei) ze voorstel: één religieus v blad. „Alle leden van de k st( krijgen het gratis in de bu LE|t is de grootste advertent die je je maar kunt voorst jn Met een onafhankelijke r nrr tie voor het eerste deel, i tweede deel krijgen kerke gelegenheid hun mededel te doen. Kerkelijk Nede heeft niet eens een blad, De Kampioen van de Al 51 Dat is toch bezopen?" pj In krampachtig aansli zoeken van de christelijke ken bij nieuwe vormen van giositeit zoals New Age, zl 70-jarige Nijverdalse the; da niet veel. „Nodig die mt gewoon uit in je kerkdieni hun verhaal te vertellen stikt van die mensen in is land. Of geef een domine rabbijn en een New Ager dracht om te preken ove bepaalde bijbeltekst. Dan nen de mensen zelf pr wat de rijkdom van de rf is. Waarom doen we dat Omdat de kerken menen waarheid in pacht te he Ja, zo denken we toch?" da Hartverscheurend mooi zingt Aafje Heynis 'Dank sei Dir, Herr. Du hast dein volk mit Dir geführt, Israel hin durch das Meer- U heeft Uw volk met U meegevoerd, Israël door de zee heen geleid'. Als je het titelnummer hoort van de cd ter gele genheid van haar 75-ste verjaar- dig, is het moeilijk voor te stel- <len dat het joodse volk, aange komen aan de andere kant van de Rode Zee, gered uit de klau- wen van de Egyptenaren, iets anders heeft gezongen dan dit lied van Ochs. Z Hartverscheurend mooi is ook het 'Hallel', dat deze week iede re dag is gezegd en gezongen in de synagoge. Hallel, lofzang, is 0Q de naam van de cluster van psalmen 113 tot 118. 'Wat was Xer met je aan de hand, zee, dat je vluchtte, en wat met jou, Jor- <daan, dat je je achterom wend de, en met jullie, bergen, dat 0^^ jullie opsprongen als rammen, Uh en met jullie, heuvelen, als lam- meren', heet het vrij vertaald in psalm 114. De zinnen beschrij- ven de reactie van de natuur toen ze zag hoe God de Rode Zee splijtte, zodat de nakome- <lingen van aartsvader Jakob over de droge zeebodem naar Hde vrijheid konden lopen. Een zee die vlucht, een rivier die over zijn schouder kijkt, bergen en heuvels die opspringen - verpletterende taal voor verpletterende gebeurtenissen. Maar voordat ik uitleg waarom ik nu de Uittocht uit Egypte in herinnering breng gaan we eerst Soekot, Loofhuttenfeest, afmaken. De regen heeft het er niet aangenamer op ge maakt in de loofhutjes, want het dak van de loofhut moet de he mel zichtbaar laten. Op de ze vende dag van het feest worden in sjoel zeven rondgangen ge maakt met de Torarol. Erachter lopen de mannen met hun plantenbundel, dat andere attri buut van Soekot. De bundel is gemaakt van een palmtak, twee wilgentakjes en drie takjes mir te. In hun handen, tegen de plantenbundel aan, wordt een etrog, een soort citroen vastge houden. De palm, de wilg, dé mirte en de etrog hebben ook een symboli sche betekenis gekregen. Vier soorten mensen vertegenwoor digen zij. Het juiste doen en het vergaren van kennis zijn de pijlers van het joden dom. De wilg staat voor de mens die niet weet wat het juiste is en die geen kennis heeft. De palm voor de mens die zich in de Tora heeft ver diept, maar zijn handelen daar niet aan aanpast. De mirte voor de mens die juist handelt, maar niet weet waarom. En de etrog voor degene die zowel juist handelt als kennis heeft. Soekot is na acht dagen voorbij, maar daarmee is het feesten nog niet afgelopen. Vanavond en morgen is het Simchat Tora, Vreugde der Wet. De meest uitbundige dag van het joodse jaar. Er wordt in de synagogen en leerhuizen zonder op houden gedanst met de Torarol. Een gebruik dat vroeger alleen in Oost-Europa bij de chassidische joden be stond, maar inmiddels door ie dereen is overgenomen. Zelfs door de 'calvinistische' joden in Nederland.Voor de kinderen is er in sjoel snoepgoed, soms zakken vol. Simchat Tora is de allerlaatste afsluiting van de cyclus die be gint met Rosj Hasjana, nieuw jaar en dan verder gaat met Jom Kippoer, Grote Verzoen dag, en Soekot. Maar het feest hoort samen met Pesach en Sjawoeot ook tot een andere cyclus. Met joods Pasen wordt de uittocht uit Egypte herdacht en gevierd. Zeven weken later volgt Sja woeot, het feest van de Open baring op de berg Sinaï, als God de Tora geeft aan het joodse volk. En dan nu Vreugde der Wet. "Wet' is de verkeerde vertaling van het woord To ra. Tora - de Vijf Boeken Mozes - is veel meer dan wet. Er staan wetten in de Tora, maar met zijn metaforische geschiedenissen en toespraken van Mozes is het veel meer: leer. De Vijf Boeken Mozes worden in een jaar gelezen. Met Simchat Tora wordt Deuteronomium uitgelezen en on middellijk weer begonnen met Genesis. Om te geven dat het lezen van Tora nooit stopt, uittocht uit Egypte betekent niet alleen een vrijding uit slavernij. Zijn geestelijke beteker krijgt hij doordat tegenover de wettelooshei onderdrukking van Egypte een andere wet leer worden gesteld. Een leer vervat in een t die je onophoudelijk moet bestuderen om ten wat juist handelen inhoudt. Vrijheid en 1 raliteit moeten worden verworven, het is ee\ proces waarbij je door reflectie, alleen en m| deren, steeds beter begint te begrijpen hoe a in elkaar zit, wat de bedoeling is van alles er waarom je moet doen wat je krijgt opgedrag Een proces ook waarbij je wordt aangespooi luisteren naar je meest essentiële behoefte. 1 die is in het jodendom niet: doe wat je wilt. i thans, in het jodendom wordt er een link ge! tussen wat je in het diepste van je hart of zié -■ en wat God wil. In vrijheid willen wat God w I dat is het programma in het jodendom. 1 In het laatste stukje Deuteronomium laat G^ Mozes het Beloofde Land zien, net voordat 1 sterft. Mozes mag het Beloofde Land niet in. straf voor een in onze ogen klein vergrijp: hij sloeg op een rots om er water uit te krijgen, wijl hij tegen de rots had moeten spreken. Nlp0| - 'groter dan hij was er geen' wordt er gezonvaj, verloor een moment de controle over zichze^g het Beloofde Land blijft ontoegankelijk voor na; hem. Maar hij geeft geen kik. Doen wat goedter voor alles en iedereen, ofwel God dienen, ds^j gaat het om. Als dat niet lukt, is er de dood, ibe( echte of de innerlijke. Als het wel lukt is er vijn de. hoi WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Tamelijk veel wind. Mid- dagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met regen, maar vrijdag in het noor den droog en vrij zonnig. Maxima meest tussen 9 en 14 graden. Zweden: Wisselvallig weer met veel wind en wolken en van tijd tot tijd re gen. Vrijdag in het uiterste noor den kans op sneeuw. Maxima van ongeveer 4 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Denemarken: Veel wind en vooral zaterdag veel regen. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Veel wind en perioden met regen. Vrijdag in het oosten droger en geregeld zon. Middagtempera tuur van 12 graden in het noord westen tot 16 bij Londen. België en Luxemburg: Vrijdag af en toe zon en vooral in de Ardennen enkele buien. Zater dag vanuit het westen regen. Veel wind. Maxima rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag af en toe zon en kans op een bui. Zaterdag eerst wat zon, later vanuit het westen regen. Maxima rond 17 graden, zaterdag vooral in het oosten iets warmer. Portugal: Vooral in het zuiden vrij zonnig. Verder naar het noorden ook wol kenvelden maar vrijwel overal droog. Maxima van 20 graden in het noordwesten tot 26 in het zuidoosten. Madeira: Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Spanje: Droog en flink wat zon maar in de loop van zaterdag in het noord westen toenemende bewolking, gevolgd door regen. Maxima tus sen 25 en 30 graden, langs de Golf van Biskaje enkele graden lager. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook kans op een paar wolkenvelden. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnig, vrijdag in het noorden ook enkele wolken. Maxima van 28 graden in het noorden tot 34 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag geregeld zon en op het Centraal Massief kans op een bui. In het zuidoosten zonnig bij een afnemende Mistral. Zaterdag eerst zon, later meer bewolking en in het westen wat regen. Maxi ma van 20 graden aan de Atlanti sche kust en op het centraal Mas sief tot 25 aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van ongeveer 27 graden. Italië: Veel zon maar vooral in het mid den en zuiden ook kans op een regen- of onweersbui. Zaterdag in de Alpen en Dolomieten meer be wolking en kans op regen. Maxi ma rond 26 graden. Corsica en Sardinië: Droog en flink wat zon bij maxima van 24 tot 28 graden. Malta: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 27 gra den. Griekenland en Kreta: Flink wat zon maar ook een kleine kans op een lokale regen- of on weersbui. Maxima tussen 24 en 29 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon maar vooral landin waarts ook een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma meest tussen 26 en 31 gra den. Duitsland: Vrijdag in het laagland af en toe zon. Verder enkele buien, moge lijk met onweer. Zaterdag zonnige perioden maar in de middag in het westen en noorden bewolkt en toenemende kans op regen. Vooral in het noordwesten en in de heuvels en bergen veel wind. Middagtmeperatuur vrijdag van 15 graden in het noorden tot 18 in het zuiden, zaterdag maxima tussen 18 graden in het noorden en 23 in Beieren. Zwitserland: Vrijdag aan de zuidkant van de Alpen zonnig. Elders meer bewol king maar overwegend droog. Za terdag in het westen en zuiden toenemende bewolking en kans op wat regen, in het noordoosten zonnige perioden en droog. Maxi ma meest tussen 18 en 23 gra den. Oostenrijk: Vrijdag eerst wolkenvelden en plaatselijk wat regen, later enkele opklaringen. Zaterdag vooral in het noorden vrij zonnig. Maxima vrijdag rond 19 graden, zaterdag tussen 20 in het zuiden en 25 plaatselijk aan de noordkant van de Alpen. ZONDAG 3 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07 44 Zon onder 19.13 Maan op 00.25 Maan onderl6.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.46 23.20 10.19 22.53 Laag 05.44 18.16 05.25 17.57 MAANDAG 4 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder 19 11 Maan op 01.31 Maan onderl7.21 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden al v rali alit siti De de TELEFAX he Advertenties 071- 5323 508 dei Familieberichten: 023- 5317 337 'kra 023- 5320 216 |Vo< Redactie: 071- 5321 921 ,_n. Hoofdredactie 071- 5315 921 £ut ADVERTENTIES na* Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17jen 071- 5356 230 de RUBRIEKSADVERTENTIES Lf_ Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17|. 071- 5143 545 Pn ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) - per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrdwei het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- koij j' betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slecl hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), isi van het regionale nieuws uit het Leii Dagblad op geluidscassette beschikb. informatie 0486-4864F (Centrum voor Gesproken Lectuur, C Auteursrechten voorbehoudenij Dagbladuitgeverij Damiate l™ K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14