Leidens Ontzet 'Volgend jaar zetten ze ons in Den Haag' siGijyöM sum Een schoon feest is een hoop werk MÊÊmÊM Brugman De feestvierder Gemeente Leiden gefeliciteerd! Malle noodguldens in een bezette stad wa; okjeft! f en pret de 10 ui okt uit k De een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's middags de stad in voor de optocht. Hoe brengt de doorsnee Leidenaar het Leidse feest der feesten door? Vandaag een bekende feestvierder/ Klaas Bosman uit Wijk bij Duurstede. Deze oud-Leidenaar neemt elk jaar zijn kinderen mee naar de 3 okotoberfeesten. Ook al krijgen ze geen vrij van school. ,Wat ik ga doen? Niks! Nee, dat is niet waar, ik ga wél wat doen iet 3 oktober. Punt is alleen dat ik er niet al te veel ichtbaarheid aan wil geven. Mijn oudste dochter zit nu op de niddelbare school. Formeel krijgt zij geen toestemming voor een vrije dag, maar men knijpt daar een oogje toe. 'We wensen ullie een plezierige dag', zeiden ze. Met mijn jongste dochter, lie nog op de lagere school zit, is 't hetzelfde gesodemieter als vroeger. Zij krijgt geen vrij, geen mitengewoon verlof." „Maakt niet uit, ik kom maandag (gewoon feestvieren. Dat levert me Oekt waarschijnlijk een proces-verbaal op. Dat moet dan maar. Ik wil de zaak best Hie wel eens voor de rechter brengen, een uitspraak uitlokken." „Dus ik ben er maandag gewoon weer. Ik begin al 's ochtends vroeg met de Reveille, dan ben ik weer van de Dartij. Daarna loop ik ook van alles af. ai _jet worcit in elk geval gezellig. Mijn ïeef is over uit Amerika. En mijn vader ;aat me leren haringen schoon te laken." Kennisexploitanten boos over huisvesting |M|||| Stadsbank Leiden ""Uil len passent krediet Hoor leitreen MXMMMEEM 'Waardeloos' en 'levensge vaarlijk'. Zo noemen de ex ploitanten van attracties op de 3 oktober-kermis hun nieuwe huisvesting op recreatiegebied Vlietland in Leidschendam. De on dernemers stonden tot vo rig jaar op het parkeerter rein van de Groenoordhal- len. Zij vinden de nieuwe plek niet alleen onecono misch, zij zijn ook bang voor de veiligheid van hun partners en kinderen. „Volgend jaar zetten ze ons ze ker in Den Haag? Man, ik voel me net een zwerver. Als 't zo doorgaat hoef ik niet meer in Leiden te staan." De exploitant van een kinderattractie, die zijn naam liever niet in de krant ziet, is woest. „Het is zo ver weg yan het kermisterrein, dat wil je niet weten. Als maandag ieder een met z'n auto de kermis op moet, ga je wat meemaken." De man is niet de enige ex ploitant die niet blij is met de huisvesting op recreatiegebied Vlietland. Dirk-Jan van Zetten, eigenaar van 'Jackpot', is vooral bezorgd om zijn kinderen. „Mijn vrouw moet ook van alles doen. Dan moet ze de kinderen soms even achterlaten. Bij de Groenoordhallen kon dat wel, maar dit terrein is heel gevaar lijk. Het is nu al een modder poel, en er schijnt nog meer re gen aan te komen." Van Zetten baalt van de situatie. „3 Okto ber is voor ons ook de mooiste dag van het jaar. Dat wordt de ze keer wel een beetje verpest." Piet Janvier, uitbater van de oliebollenkraam en het lijntrek- spel, is eveneens ongerust over Kermiswagens op Vlietland. Niet de meest geschikte locatie, zeggen de exploitanten. de veiligheid. „Vrouwen en kin deren zitten daar alleen. Als er wat gebeurt, bijvoorbeeld een inbraak, zitten wij erg ver weg. Ik vind dat geen goede situa tie." Volgens Janvier kan het echter altijd erger. „Tijdens de kermis in Delft moesten de ex ploitanten op het Malieveld in Den Haag logeren. Dan valt dit nog mee." Volgens Max Worms, als be stuurslid van de 3 October-Ver- eeniging verantwoordelijk voor de huisvesting van de kermis ondernemers, was Vlietland de beste optie. „Ik heb begrip voor de kritiek van de kermisexploi tanten. Maar het kon niet an ders. Door de verkoop van de Groenoordhallen door de ge meente was het parkeerterrein aldaar niet meer beschikbaar. Wij hebben keihard ons best gedaan om een terrein in Lei den te vinden, maar dat is niet gelukt." Duidelijkheid over de huis vesting rond de kermis van vol gend jaar is er niet. „We weten alleen zeker dat het niet weer Vlietland wordt: de gemeente foto henk bouwman Leidschendam heeft slechts eenmalig toestemming gege ven. Meteen na de 3 oktober viering gaan we zoeken naar een oplossing voor volgend jaar." peter croenenduk (advertentie) luurlijk, tuurlijk, de 3 October- Jereeniging organiseert elk jaar feer de ene fraaie activiteit na e ander. Dat is echter niet mo- felijk zonder de hulp van de ge- lieente, in het bijzonder van de ■delingen wegbebakening en lilieu en beheer. Om u een lee te geven van al dat werk, Ier een beknopt overzicht: - In week 35, half september, H§ laatst de gemeente aankondi- |p| ngsborden voor de 3 oktober- esten langs de invalswegen an de stad. In week 36 plaatst de ge- ieente parkeerverboden voor de dagen rond 3 oktober. Op de Garenmarkt bijvoorbeeld, de Kaasmarkt, het parkeerterrein bij Molen De Valk en de rest van het kermisgebied. Het gaat hier om ongeveer 120 borden, goed voor enkele duizenden parkeerplaatsen. Tegelijkertijd werken de dames en heren ook de verkeersborden bovenop een groot aantal zogenoemde 'flespalen' weg. Die palen krij gen netjes een zak over hun kop getrokken. En op andere plekken halen ze zelfs die fles palen weg. - Op een groot aantal plekken in de stad haalt de gemeente VAN 11.00 TOT17.00UUR KEUKENS i BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 -w ook de vandalismegevoelige bushokjes weg. En reclamebor den. Datzelfde geldt ook voor de zonnewijzer bij Molen De Valk. Op die plek komt namelijk een poffertjeskraam te staan. - Verschillende fietsblokken en -rekken worden wegge sleept, net zoals de zogenoem de middengeleiders (die gele blokken) op de Stationsweg en voor McDonald's op de Bees tenmarkt. - Door de hele stad heen plaatst men tussen de 1100 en 1200 dranghekken. Plus 50 zo geheten mattenhekken, L-vor- mige hekken om het publiek extra goed in bedwang te kun nen houden. Die hekken wor den bij De Harmonie en De Kruik neergezet, plekken waar het volgens de gemeente nog wel eens uit de hand loopt. Voor de taptoe en de optocht planten ze die hekken bij het Noordeinde. - De gemeente plaatst 45 tot 50 vlaggenmasten. Zodat het dundoek, of dat nu Leids of Ne derlands is, kan worden gehe sen ter verhoging van de feest vreugde. - Voordat de exploitanten hun spulletjes neerzetten, ont doet een schoonmaakteam het kermisterrein nog een keer van het ergste vuil en onkruid. Ook de historische haven (Galgewa ter) wordt voor de feestdagen schoongemaakt, net als de Kaasmarkt waar de deelnemers Een flink karwei. foto archief aan de taptoe zich verzamelen, het Jan van Houtmonument en het Van der Werfpark. We zeiden het al, dit is nog niet eens de complete lijst van werkzaamheden. Maar het mo ge u duidelijk zijn dat het flink aanpoten is voor en tijdens de feestdagen. Na het feest natuurlijk ook. Dan moeten de dames en he ren alles weer terugtoveren in de oorspronkelijke staat. En de rotzooi opruimen. Op 4 okto ber, om twaalf uur 's nachts, als het feest dus nog in volle gang is, gaat de eerste schoonmaak ploeg al op pad: zes man, ver deeld over drie Wagens, om de potentiële brandhaarden, ber gen brandbaar vuil, te verwijde ren. Om drie uur 's nachts trekt de zogenoemde kolkenwagen- ploeg erop uit, met sproeiwa gen en veegmachine. Die be gint met het schoonmaken van het stationsgebied, zodat de eerste bussen gemakkelijk kun nen rijden. Een uurtje later komt de grote ploeg dan in ac tie, veertig mannen en vrou wen, nog aangevuld met talloze vrijwilligers. Al met al duurt de hele actie een dag of wat. Ook het aller kleinste vuil, dat in struiken en onder auto's is gewaaid, moet immers nog weggeveegd wor den. Eerst op 6 oktober is alles weer schoon. Dan hebben de tientallen da mes en heren schoonmakers, verkeersbordenweghalers en dranghekkenplaatsers wel een applausje verdiend. Maar u mag natuurlijk ook eerder klap pen als u ze tegen komt. Of uw duim opsteken. herman joustra Project De NobeUScheltema-complex Wij feliciteren de gemeen te Leiden van harte met de aankoop van het De Nobel/Scheltema-complex in het hartje van de stad. De directie van JOBO de Bouwers is verheugd dat zij heeft kunnen meewer ken aan de indrukwek kende plannen die het gemeentebestuur met deze locatie heeft. t Bouwm AJ. nu Dijk. ft nu Dijk. JOBO de Bouwers is een bloeiende regionale bouwonderneming met vele disciplines, waaronder een eigen afdeling projectontwikkeling. Deze afdeling bundelt tientallen jaren ervaring op het gebied van kleinschali ge invulling van witte vlekken in (binnen)steden tot en met de ontwikke ling van prominente industrieterreinen en woningbouw. Admiraalsweg 4 071-5227225 Voor menig Leidenaar zijn de 3 oktoberfeesten iets vanzelfsprekends. Elk jaar weer hoort er feest gevierd te worden. Punt uit. Omdat dat traditie is en omdat Leidens ontzet van de Spanjaarden in 1574 herdacht wordt. Die geschiedenis krijgt elke Leidenaar met de paplepel ingegoten. Maar ook nadien is er liet nodige gebeurd rond 3 oktober, of liever gezegd rond de 3 oktoberfeesten. Een behoorlijk deel van die gebeurtenissen is niet bekend en op zijn zachtst gezegd geheimzinnig. Deze week belichtte de krant een paar van die 'mysteries'. Vandaag het laatste verhaal, van de noodmunten tijdens net Beleg van Leiden Ze vormen slechts een miniscuul onder deel van de tentoonstelling 'Het is ge beurd met de gulden', die momenteel in het Koninklijk Penningkabinet is te zien: de papieren noodguldens, die het stads bestuur ten tijde van de Spaanse belege ring liet drukken. „Het zijn echt de leuk ste guldens uit onze expositie", zegt con servator Hans jacobi. „Ze zijn behoorlijk mal." In tal van Nederlandse steden werden ten tijde van de belegeringen in de jaren ze ventig van de zestiende eeuw noodmun ten geslagen. Plaatsen als Haarlem, Mid delburg, Alkmaar, Oudewater, Schoonho ven, Woerden en Zierikzee bedienden zich allemaal op een gegeven moment van - zoals jacobi het noemt - fïduciair geld. Munten die, als je kijkt naar het ma teriaal waarvan ze zijn gemaakt, geen waarde hebben. „Zo van 'als jij zegt dat een munt zo veel waarde vertegenwoor digt en ik zeg het', dan moeten we daar maar fiducie, vertrouwen in hebben", al dus jacobi. „Het noodgeld zien we dus op veel plekken. Maar overal, behalve in Lei den, werden de munten geslagen van on edele metalen, van koper en tin. Leiden koos voor papier. Waarom, dat weten we nog steeds niet. Je zou denken dat er ook in Leiden voldoende onedele metalen voor handen waren. Desnoods hadden ze dakgoten kunnen gebruiken." Anders dan de munten uit ander steden, zijn de Leidse noodguldens bijzonder fraai. „Het stempel dat is gebruikt, is heel mooi. Als wapen zien we precies dezelfde leeuw die op het poortje bij de Burcht is te zien", zegt Jacobi. „Hier is beslist geen klungel van een stempelsnijder bezig ge weest. Het was een valkman." Als materiaal werden op elkaar geplakte bladzijden uit boeken gebruikt. Daar werden perfecte rondjes uit gestanst. Bij sommige exemplaren, die het Penningka binet bezit, heeft de lijm losgelaten. Bin nenin de munten zijn fragmenten van La tijnse teksten te lezen. ming van de afwij kingen: „ende in den eersten sullen onderscheidt be vinden, dat die Papieren noodmunt van een kwart gulden. Op de voorzijde (links) de Uen eerf/e!\sl! Hollandse Leeuw met in de rechterklauw een lans met hoed en in de onderscheidt be linkerklauw een zwaard. Het opschrift Pugno Pro Patria wil zo veel vinden, dat die zeggen als 'Ik vecht voor het vaderland'. Op de keerzijde (rechts) is de valsche met het Latijnse naam voor Leiden vermeld: Lugdunum Batavorum. mej» z'Jn gerond foto Pr/koninklijk penningkabine t ende cleyne can jacobi pakt de documentatie er bij: „Het beleg van Leiden begon op 21 augustus 1573 en in december kwam het stadsbe stuur in de problemen. Op 10 december werd besloten om noodmunten te ma ken. Op 19 december werden de guldens vanaf de trappen van het stadhuis 'afgele zen', aangekondigd, op 24 december de kwart guldens. In 1574 kwamen ze in ge bruik: 8000 papieren guldens en 28.000 kwart guldens, bij elkaar voor 15.000 gul den aan papieren munten. In maart 1574 hebben de Spanjaarden zich een paar maanden teruggetrokken. In die periode is er nog een kleine hoeveelheid zilveren noodmunten geslagen. Daar hadden ze wat vaatwerk voor omgesmolten waar ook wat goud op zat. Zo konden ze 1 gou den munt slaan, 137 zilveren guldens en 398 zilveren kwart guldens." De introductie van de papieren guldens verliep moeizaam. „In tijden van grote onzekerheid houden de mensen nu een maal vast aan hun kleine zekerheden", zegt Jacobi. „Ze wilden dat papieren geld niet graag. Het stadsbestuur beloofde weliswaar dat de munten later weer in te leveren waren voor 'echt' geld, maar stel latavorum. mes zlJn gerondt inkujk penningkabinet ende cleyiie cailt- gens hebben, daer die oprechte ge heel ront ende zonder enige canten zijn, ende dat die letteren aan wederzijde on gelijk dicker van fatsoen zijn dan die op rechte, dat mede in de valsche de leeuw je voor dat de stad wel was gevallen en er gheene rechter afterclaeuw heeft enden een Spaans stadsbestuur was gekomen. Dan was de papieren munt waardeloos geworden." Maar wie de noodguldens niet als betaalmiddel accepteerde, kon rekenen op een forse boete: tien gulden. Er kwamen al snel vervalsingen in om loop. Op 16 januari 1574 liet het stadsbe stuur al een waarschuwing uitgaan. Het 'afleesinghbouck' meldt „dat cenige quaade ende valsche geesten, achterrug- ge zettende het het gemeene welvaren ende heure eigene zalicheit, gepoocht dat die leeuw op geen berg en staet ge- lijck die oprechte doet." Terwijl het de noodgulden tijdens het Be leg van Leiden aan populariteit ontbrak, werden de papieren muntjes later een ge liefd verzamelobject. Waarschijnlijk een eeuw later, in 1674, zijn ze nog nage maakt als herinneringsniunt. Ook tegen woordig staat de I.eidse noodgulden nog hoog op de verlanglijst van verzamelaars. Ze worden nog wel eens op beurzen te koop aangeboden. Maar wie er een wil hebben te contrefaiten een gulden van de aanschaffen, moet oppassen dat hij niet nieuwe munte van papier geslagen, ende een vervalsing uit 1574 of van latere da- oversulckxs deselve munte te vervalschen turn koopt. ende den onnozelen, op het onder schei! van dien niet lettende, te bedrie gen." De aflezing besluit met een opsom- annet van aarsen 2 OKTOBER 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13