aantal faillissementen corus Hoogste baas VNU zelfbewuste analyticus 'Corus doet niet in staal maar in olie' Economie scheidend D66-voorzitter vertrekt bij bankverzekeraar Chipcard legt scholier aan elektronische ketting £^01*1116 tOdiame Vail ^Prijsvechter Debonair aan rand van de afgrond ATERDAG 2 OKTOBER Bij pompstations gratis internet op PTI otterdam Shell biedt klanten in heel Europa gratis toegang tot nternet aan. Binnen enkele weken is het starterspakket bij de jenzinestations af te halen. Nog dit jaar zullen alle elfduizend iuropese pompen van het concern een sleutelrol spelen bij de ntroductie van het zogenaamde e-commerce. Op termijn moet leze vorm van elektronisch handelen tot allerlei nuttige toepas ingen leiden zoals het afhalen van via internet bestelde bood- chappen uit supermarkten of de aanschaf van boeken en cd's. )hell wil het systeem '12move' (uit te spreken als one two mo- 55 ?e) stapsgewijs uitbreiden. Bij de ontwikkeling werkt het con- jtern samen met internetprovider World Online. 90 Journalisten: Ruim vier procent erbij oo toERMQNDDe vakbond voor journalisten NVJ gaat met een jooneis van 'een stukje boven de vier procent' de aanstaande 50 CAO-onderhandelingen in. Dat is een dik procent meer dan de so baximaal die procent die de FNV in de strijd gooit. NVJ-voorzit- [er R. Abram stelt in zijn jaarrede, die hij vandaag uitspreekt in 40 Roermond, dat er bij de media geld zat is. Een looneis van net oo ijjoven de vier procent noemt hij daarom 'heel reëel'. De eis ivordt mede gestimuleerd door de forse stijging van de salaris- 70 >en van topbestuurders. Ook wat betreft de vierdaagse werk- 60 »veek strijkt de journalistenbond de FNV tegen de haren in. Het 00 jWJ-bestuur is tegen de invoering van een verplichte vierdaagse so ivaar die voor de FNV 'een hard punt' is. 5° Meer geld voor ex-werknemers Fokker Amsterdam Ex-werknemers van Fokker die na het faillissement 25 van de vliegtuigbouwer in een uitkering verzeild raakten, krijgen 00 jdsnog een hoger dagloon. Dat is het gevolg van een uitspraak 25 van de Centrale Raad van Beroep. De meeste werknemers kwa- 35 men in de WW terecht. De Raad vindt dat het dagloon met 4,6 procent van het brutoloon verhoogd moet worden. Het Fokker- 50 personeel kreeg indertijd een lagere WW-uitkering dan gedacht. 30 De werknemers hadden namelijk in 1996, toen het slecht ging qq Wt hun baas, genoegen genomen met een tijdelijke loonsverla- 95 ging. De WW was op dit lagere loon gebaseerd. 55 fokker Elmo sleept twee orders binnen 60 pAARDEN-woENSDRECHTFokker Elmo heeft twee orders binnen- 10 gehaald om kabels te leveren. De ene order betreft de kabels 30 foor de vliegtuigmotoren van Pratt Whitney Canada. De an- jq fiere opdracht gaat om de kabels voor de elektriciteitsvoorzie- 35 tiing van de Dornier 728. Hierbij gaat het om samenwerking 40 piet de firma Hamilton Sundstrand. Fokker Elmo, onderdeel 70 van het Stork-concern, is in beide projecten risicodragend part- 35 ner. Het bedrijf wordt ook verantwoordelijk voor de ontwikke- 20 ling, het ontwerp, de kwalificatie en productie van de kabels. 25 aHet is niet bekendgemaakt om welk bedragen het gaat. Verschil van mening over te voeren beleid ;heidend D66-voorzitter T. jjok moet op zoek naar een an- sre baan. Hij vertrekt volgende laand bij bankverzekeraar chmea. Volgens een woord eerder van het concern is ver- chil van inzicht over het te peren beleid de reden van zijn ertrek. Veel meer willen beide brtijen er niet over zeggen. 'Kok (41) begon kort geleden iet een nieuwe functie bij Ach- [ea, waar hij tot dat moment jrecteur ontwikkeling en stra- 'e luchtvaartmaatschappij De- onair, een van de prijsvechters de luchtvaartsector, balan- ;ert op de rand van de af- ond. De maatschappij is op ist van de rechter onder toe- cht geplaatst en moet alle iegtuigen aan de grond hou-, en. Debonair opereerde vanaf et vliegveld Luton ten noor- en van Londen. Debonair heeft te maken met anhoudend hoge verliezen. De ïaatschappij leed vorig jaar en verlies van 13 miljoen pond taling (44,2 miljoen gulden) ij een omzet die met 39 pro mt steeg tot 43,2 miljoen ond (147 miljoen gulden), ver 1997 lag het verlies van ebonair op 16,5 miljoen pond >6,1 miljoen gulden). Volgens luchtvaartbronnen is e directie de maatschappij op Dek naar een redder die de on- erneming wil overnemen. CONOMISCH KORT RAN heeft een OLIEVELD van ngevëer 26 miljard vaten ont- ekt. Het gaat om de grootste lievondst van de afgelopen 35 zegt de Iraanse regering. Iet veld bevindt zich in het •uidwefcten van het land. De ewezen olievoorraad in de aanse bodem bedraagt 90 mil- ird vaten en het land staat aarmee wereldwijd op de der- e plaats. ILLOGG, de grootste Ameri- aanse fabrikant van graan- taaltijden, maakt geen bagels leer. De productie en de ver- oop van dit product is voor 80 miljoen gulden verkocht an Aurora Foods. Aurora oods is vooral bekend door ijn ingevroren wafels en zee- •anket. (ERSATEL heeft een kabelnet n gebruik genomen van 440 ki- Jmeter dat Amsterdam, Itrecht, Den Bosch, Breda, 'Otterdam, Rijswijk en Haarlem 'ntsluit. Volgens Versatel is het kabelnetwerk vier keer zo snel de huidige glasvezelkabel- 'erbindingen in Nederland. ïUROTUNNEL, het bedrijf dat Graydon vermoedt link met plan Jorritsma over vestigingseisen groenlo anp Leerlingen kunnen binnenkort aan de elektronische ketting worden gelegd. Een chipcard biedt docenten de mogelijkheid op elk moment van de dag te zien wie spijbelt. Het systeem is ontwikkeld door het bedrijf Ne- dap in Groenlo. Nedap claimt dat spijbelen hiermee verleden tijd is geworden. Met de chipcard, die iedereen bij zich moet hebben, is het mogelijk om tot op de minuut te bekijken hoeveel uren een leerling heeft gemist. De aan wezigheid kan ook buiten het klaslokaal gemeten worden, dus spijbelen met gym is er niet meer bij. Nedap begint over twee we ken een proef met de zoge noemde Datalogger. Alle leer lingen van Het Graafschapcol lege voor middelbaar beroeps onderwijs in Doetinchem krij gen een chipcard. De docent in het klaslokaal heeft een appa raatje in zijn broekzak dat van een afstandje elektronisch meet wie er is. De informatie wordt vervolgens verzonden naar een computer. Volgens producent Nedap kan een school met de nieuwe techniek tijdig beschikken over gegevens van leerlingen die te laat komen of spijbelen. Daar door is het makkelijker in te grijpen bij studenten die de boot dreigen te missen. Een an der voordeel, zo zegt Nedap, is dat scholen met de gegevens van de chipcard alle lesuren aan de inspectie kunnen over leggen. Daardoor krijgt de school de volledige vergoeding per leerling. Voorzitter L. Hout man van de landelijke vereni ging voor mbo-scholieren waarschuwt echter voor 'big brother-achtige toestanden'. „Met deze kaart kun je alle be wegingen van een leerling in school kunt volgen. Je moet er niet aan denken dat leraren ook kunnen nagaan met wie je veel omgaat, of dat ze weten waar je buiten schooltijd bent." Het plan van het kabinet de vestigingseisen voor starten de ondernemers te schrappen, zorgt nu al voor een enorme toename van het aantal faillissementen en schuldsaneringen. Althans dat vermoedt het financieel onderzoeksbureau Graydon. In de eerste negen maan den van dit jaar werden 2.933 faillissementen uitgespro ken en 4.103 schuldsaneringen. Dat is liefst 75 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. knijpt volgens onderzoeker R. Blom bij veel startende onder nemingen die niet aan de vesti gingseisen voldoen een oogje dicht, omdat die regels binnen kort toch niet meer gelden. Nu moeten ondernemers nog voldoen aan een aantal eisen voordat zij een eigen bedrijf amsterdam anp Volgens Graydon, dat een en ander heeft berekend, beproe ven veel startende onderne mers alvast hun geluk, vooruit lopend op het vervallen van de vestigingseisen. De Economi sche Controle Dienst (ECD) mogen beginnen. Wie een win kel wil openen, moet bijvoor beeld in het bezit zijn van een middenstandsdiploma. Het ka binet wil het beginnende on dernemers vanaf 2001 echter een stuk makkelijker maken. In totaal zullen dit jaar zo'n 50.000 gelukzoekers met een ei gen bedrijf beginnen, vermoedt Blom. Veel van de startende be drijven redden het echter niet. „Vooral in sectoren waarin je gemakkelijk begint, zoals het winkelbedrijf en de adviesbran che, storten starters zich zonder opleiding, ervaring en goede voorbereiding op de markt", constateert Blom. „Dat breekt hen uiteindelijk op." tegie was. Die nieuwe, veelei sende baan was voor hem juist reden om zich niet meer her kiesbaar te stellen als voorzitter van D66, zo liet hij begin mei weten. Hij ging zich bezighouden met het opzetten van e-com- merce, zaken doen via internet. Het concern richtte hiervoor speciaal de dochteronderne ming Scaramea op, waarvan- Kok directeur werd. Kok werkte al'acht jaar bij Achmea, waar hij onder andere directeur was van dochter FBTO. inden Rtr-anp Daarbij zou gemikt worden op Lufthansa of Swissair. Begin de ze week werd bekend dat de Noorse prijsbreker Color Air er mee ophoudt wegens onover komelijke verliezen. Vooral de Britse markt is de afgelopen jaren overspoeld met luchtvaartpioniers die met een eenvoudig concept en lage prij zen de grote gevestigde maat schappijen passagiers afsnoe pen. Actief in dat marktseg ment zijn Easyjet, Ryanair, Vir gin Express en tot gisteren De- bonair. British Airways besloot twee jaar geleden de prijsvechters met hun eigen wapens te be strijden en begaf zich met zijn goedkope dochter Blue Sky op deze markt. Recent heeft ook KLM zich onder de Britse prijs brekers gemengd met Biizz. Dat bedrijf vliegt vanaf Stansted bij Londen naar zeven Europese bestemmingen. de lier ep blaauw de kanaaltunnel tussen Groot- Brittannië en Frankrijk exploi teert, heeft de schuldenberg te ruggebracht tot 24 miljard. Eu rotunnel is al enige tijd bezig met herfinanciering van zijn schulden. Even een misverstand uit de weg ruimen. Corus doet niet in staal, maar in olie. Dat wil di recteur L. van den Ende van Corus Investements B.V. in De Lier duidelijk gezegd hebben. „Ik heb ook gelezen dat Hoog ovens zijn naam heeft veran derd in Corus. Daar wil ik wel eens even het fijne van weten. Ik ga ze bellen. Want dat kan volgens mij maar niet zomaar. Wij bestaan al zes jaar onder die naam." Van den Ende vindt ronduit vervelend dat er sinds gisteren een Corns in staal en een Corns in olie bestaat. „Dat werkt na tuurlijk heel verwarrend. Ze hadden toch wel een naam kunnen bedenken die nog niet bestond?" Corus Investments investeert in allerhande olie-za ken en houdt zich onder meer bezig met management en ex ploitatie van tweedehands op geknapte tankstations die wor- den geëxporteerd naar Rusland. „Dit probleem vraagt om een oplossing." Wereldwijd zijn er verschei dene bedrijven met die naam. In Nederland bestaan, naast Corus Staal nog een aantal bij de Kamer van Koophandel in geschreven ondernemingen met dezelfde naam. In Amster dam opereert bij voorbeeld Co rus Fashion B.V., importeur van Replay-kleding voor dames, he ren en kinderen. „Ik vind het Van den Bergh volgt Brentjens op als bestuursvoorzitter Doortastend, zelfbewust, recht-toe-recht-aan en een scherp analyticus. Die eigen schappen worden R. (Rob) van den Bergh toegedicht, de nieu we voorzitter van de raad van bestuur van het Haarlemse uitgeefconcern VNU. Op 18 april zal de 49-jarige Leidse ju rist zijn voorganger, de 59-ja- rige Limburger J. Brentjens, opvolgen. Van den Bergh was sinds 1 juli 1998, toen hij vice- voorzitter werd van de raad van bestuur, al de gedoodverf de opvolger van Brentjens. haarlem ep blaauw Van den Bergh kwam in 1980 VNU versterken. Hij begon als uitgever en manager van het blad Intermediair. Van 1984 tot 1988 was hij algemeen direc teur van VNU Business Publica tions en vervolgens twee jaar directeur van Admedia, de ad vertentie-afdeling van VNU. Van 1990 tot 1992 was hij voor zitter van de VNU Magazine Group waarna hij in juli '92 toe trad tot de raad van bestuur van VNU. Volgens voorzitter H. van Dammen van de centrale on dernemingsraad, is Van den Bergh de man geweest die „VNU in Amerika op de kaart heeft gezet. Zeker in het begin waren we daar padvindersach- tig bezig. Hij is daar met daad kracht en visie aan de gang ge gaan. Van den Bergh is ook de grondlegger van het huidige tweesporenbeleid, het uitgeven van vaktijdschriften en het ver- De nieuwe voorzitter van de raad van bestuur bij VNU R. van den Bergh. foto pr zamelen en doorverkopen van marktinformatie. Maar hij is niet, zoals wordt beweerd, de man die met het idee kwam om de dagbladen van VNU te ver kopen. Dat was echt een zaak van de voltallige raad van be stuur." Van den Bergh staat volgens Van Dammen niet alleen be kend als een no-nonsense fi guur, maar ook als een man die weinig hecht aan decorum. „Als ik hem moet omschrijven dat zeg ik: hij is een man die geen blad voor zijn mond neemt en hij is ook een bedachtzame ma nager die gelooft in consensus. Het is geen snelle jongen of zo. Integendeel zelfs." In Amerika was de ambitieu ze Van de Bergh initiator achter de overname van World Direc tories (Gouden Gids) en hij geldt als de stimulator van VNU's betrokkenheid in nieuwe Naar schatting kostten de faillissementen tot nu toe bijna 25.000 mensen hun baan. De totale schade bedraagt tegen de 3 miljard gulden. Graydon had gerekend op een schade op jaarbasis van circa 3,1 miljard gulden, maar door het toegeno men aantal schuldsaneringen komt dat bedrag naar verwach ting aanzienlijk hoger uit. Het bureau gaat nu uit van een schadepost van zeker 4 miljard gulden. Schuldsanering staat in prin cipe gelijk aan een faillisse ment. Het verschil is dat een ondernemer na drie jaar niet meer door schuldeisers kan worden aangesproken. ECONOMIE-WIJZER Amsterdam Het beroemde Amsterdamse filmtheater Tuschinski is druk bezig met reorganisatie en nieuwbouw. Na het slopen van de HE- MA-vestiging naast het oude pand is men aan de Reguliersbreestraat druk doende in een grote bouwput. Met de nieuwbouw en een forse uitbreiding van het aantal zalen kan de bioscoop tot ver in de volgende eeuw vooruit, meent de directie. Op de foto is te zien hoe de nieuw- bouwwerkzaamheden uitpakken in de Amsterdamse binnenstad. fotopersburo dijkstra bv peter brom Naamsverandering Hoogovens valt verkeerd bij investeringsmaatschappij eigenlijk wel grappig", zegt me dewerkster J. de Koning. „Zij doen in staal en wij in kleding. Dat bijt elkaar toch niet? Onze belangen liggen zover uit el kaar." In Oosterhout in Noord-Bra bant bevindt zich Corus Con sultancy (opleiding en advies). Maar wie daar naar toe belt, krijgt de voice mail van een ze kere L Willeme. En in Amster dam zetelt de stichting Corust, een naam die veel weg heeft van Corus. De laatste twee let ters, s en t zouden de afkorting van staal kunnen zijn. „De stichting houdt zich bezig met het verlenen van subsidies in de gezondheidszorg", zegt een mevrouw. „De secretaris is prof. dr. Ongerboer De Visser, 'k Zal hem'even vragen wat hij er van vindt." Een minuut later: „Hij maakt er geen enkel pro bleem van." Van den Ende: „Ik heb Hoog ovens gebeld en mijn klacht neergelegd. Ik wacht nu af." Vermeend en de werkloosheidsval Mijn archief bevat een aardig document. Een artikel uit 1994, aanvaard voor publica tie in het 'Maandschrift Eco nomie', maar om onduidelijke reden nooit gepubliceerd. Ge schreven door een ex-student van de sinds vorige week al even voormalige secretaris-ge neraal van economische za ken, dr. S. van Wijnbergen. Het artikel analyseert de in vloed van de belangrijkste subsidies op de onderkant van het loongebouw. Het bekijkt vooral hoe het in de praktijk uitpakt als iemand van een uitkering overstapt naar een laagbetaalde baan. Onder zocht subsidies zijn: huursub sidie, draagkrachtprijzen voor kinderopvang, naar draag kracht aflossen van studie schuld, gemeentelijk mini mabeleid waaronder kwijt schelding van belasting, stads- pas, korting op openbaar ver voer en dergelijke. Het artikel is goed gedocumenteerd en gebaseerd op cijfers over 1991 en 1992. De conclusie van het stuk is, dat laagopgeleide werklozen er financieel niet of nauwelijks op vooruit gaan als zij een baan aanvaarden die op of rond het mini- mum(jeugd)loon ligt. Erger nog, bij de allerlaagste in komens kan het gebeuren dat ie mand die van de uitkering over stapt naar een baan bij elke gul den die hij of zij méér gaat verdienen, 1,09 gulden kwijt raakt aan wegvallende subsi dies en oplopende draag krachtprijzen. Dit verschijnsel staat bekend als de 'werkloos heidsval'. De analyse sloot in 1994 goed aan op een eigenaardige toe stand op de arbeidsmarkt. Er waren te weinig banen, maar toch bleven veel vacatures on vervuld. Opmerkelijk genoeg in hetzelfde stuk van de markt, namelijk in het laag- en ongeschoolde werk. Aan de ene kant zag je dat het aantal laaggeschoolde werklozen twaalf keer zo groot was als het aantal laaggeschoolde va catures en voor ongeschoold werk zelfs 45 keer zo groot. Aan de andere kant bestond bijna de helft van alle vacatu res uit laag- en ongeschoold werk en die vacatures bleven chronisch onvervuld. Maar waarom zou je een baan aanvaarden als je naast 100 procent van je dag óók nog eens negen procent van je in komen kwijtraakte? Dan ben je, volgens de economische wetenschap, 'irrationeel'. Het Pauline van de Ven econome publiciste van dat artikel vind ik dat je precies kunt aanwijzen dat het knelpunt lag tussen 12.500 en 17.500 gulden bruto per jaar. En dat de grote boos doener - voor 90 procent - het gemeentelijke minimabeleid was. Gevolgd door het naar draagkracht aflossen van de studieschuld (10 procent). In een preadvies voor de Ver eniging voor Staathuishoud kunde heeft dr. S. van Wijn bergen de analyse onlangs overgedaan. Op welke jaren de gegevens over huursubsi die, kinderopvang en de aflos sing van studieschuld betrek king hebben, vermeldt het preadvies helaas niet. Gege vens waar de bron wel bij staat, zijn soms negen jaar oud, dat wil zeggen twee jaar ouder dan die van de analyse van de ex-student. De conclu sie, door de SG cursief gedrukt en van drie uitroeptekens voorzien, luidt: '...dat voor grote groepen de marginale belasting op werk kan oplo pen tot 110 procent!!!' Vooral bij de overstap van uitkering naar laagbetaald werk. Tussen de eerste en de tweede analyse liggen vijf jaar. In die tijd is het nodige ge beurd. De werk loosheidsval bij voorbeeld, is opge heven. Door een jaar of twintig heen bevat het werk van de man die dat gedaan heeft één constan te factor. Namelijk een grote aandacht voor, en kennis van, de onderkant van de arbeidsmarkt. Bij alle kri tiek die je macro-economisch op Vermeend kunt hebben, moet je toegeven dat hij een visie heeft op de arbeidsmarkt en dat die berust op feiten. Al in de huidige belastingregels is de armoedeval weggeno men: door de Algemene Toe slag op Werk en de Invorde ringsvrijstelling. Die vrijstelling was wel inge wikkeld, maar ze wós er. Het preadvies van de SG was dan ook oud nieuws. In theorie is de werkloosheidsval sinds en kele jaren de wereld uit. In de nieuwe belastingwet verdwijnt hij ook in de praktijk. Nie mand die van een uitkering overstapt naar een baan, zal er nog in inkomen op achteruit gaan. Hij derft wel tijd (ook dat is een 'val'!) maar geen in komen. Dat is een groot voor deel. Als Vermeend nu ook nog de vermogensbelasting zou willen vastknopen aan een bewegend gemiddeld, in plaats van een vast fictief ren dement, dan komt mijn ba lans misschien wel op plus. media als internet. Hij wordt ook wel omschreven als de VNU'er met de strategische vi sie. „Maar laat niemand den ken dat VNU met hem als voor zitter een nieuwe koers gaat va ren, want dat is niet waar. Het beleid zoals dat is uitgestippeld, wordt gewoon voortgezet", al dus Van Dammen. Per 1 juli 2000 bestaat de raad van bestuur van VNU naast Rob van den Bergh uit R. Cremers, G. Hobbs en T. Bouwman. Laatstgenoemde is sinds 1994 werkzaam als directeur-voorzit ter van de divisie VNU Tijd schriften. Joep Brentjens maak te sinds 1976 deel uit van de raad van bestuur. Hij stopt we gens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Wet Inkomstenbelasting 2001 x De door de regering voorgenomen stelselherziening is van belang voor ieder van onze cliënten en relaties. KPMG Meijburg Co, belastingadviseurs, organiseert voor haar cliënten en relaties een aantal bijeenkomsten over dit onderwerp op 5, 7,12 en 14 oktober a.s. in het kantoor aan de Dreef 22, Haarlem. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Hardy Korver, telefoon 023 515 2250.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11