Leidsch Dagblad Bestuur Zuid-Holland wankelt Situatie bij opwerkingsfabriek onder controle 'Weduwen' ruziën om een grafsteen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Acties Franse truckers tegen rijverbod EU Nobelprijs voor Günther Grass predikantenopleiding OPGERICHT 1 MAART 1860 15 Aquino College in greep van 'National Fungames' 17 Vergeefse actie voor kortere wachttijden kinderopvang Lisse blijft goklustig tijdens draverijfeest 23 Ajax toont Slowakije zijn ware gezicht Positie Leemhuis en ten minste twee gedeputeerden onhoudbaar na vernietigend rapport over Ceteco-affaire De Zuid-Hollandse provincietop wankelt. De commissie Van Dijk heeft vanochtend een vernietigend oordeel geveld over het gedrag van bestuurders en ambtenaren. De positie van commissaris van de koningin Leemhuis-Stout en ten minste twee gedepu teerden lijkt onhoudbaar. Van Dijk noemt het geheime besluit uit 1995 van Gedepu teerde Staten om te gaan bankieren 'ondeugdelijk, extreem riskant, onrechtmatig en ondemocratisch'. Marechaussee Schiphol heeft te weinig mensen HONDERD JAAR 519 o DE WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse bijlage. 6 oktober deel 5: n de periode 1968 - 1984. 2 0 0 0 HET WOORD IS AAN Nederlands f Warme oktoberdagen, fe- bruarivlagen. VRIJDAG 1 OKTOBER 1999 Linkse senator in opspraak geraakt GroenLinks-senator Bob van Schijndel is in opspraak ge raakt omdat hij in een homo stichting bleef zitten nadat twee medebestuursleden eer der dit jaar waren veroordeeld wegens handel in kinderpor no. Een derde bestuurslid wordt verdacht van het exploi teren van jongensbordelen. Van Schijndel stelt dat de stichting al vijf jaar een sla pend bestaan leidt. Pagina 5 Zeven jaar in Indiase hel Hans van Dam (45) zat zeven jaar ten onrechte in een India se cel, geketend en geteisterd door ziekte. Zonder narcose onderging hij er een pijnlijke operatie en liep door de onhy giënische omstandigheden een HlV-infectie op. Vandaag verschijnt het boek over zijn verblijf in de hel, met het ver wijt dat de Nederlandse over heid hem niet eerder te hulp schoot. Pagina 5. Britten boos op verkeersminister Niet alleen pen Haag probeert mensen de auto uit te krijgen, ook het Britse landsbestuur doet zijn best. Dat beleid wordt niet echt geloofwaardi ger gemaakt door verkeersmi nister Prescott, die bij het con gres van zijn Labourpartij de vierhonderd meter tussen zijn hotel en de zaal waar hij sprak in zijn vierwieler aflegde, tot grote verontwaardiging van pers en volk. Pagina 7 Onderzoek naar bloedbad Korea Er komt een officieel Ameri kaans onderzoek naar een tot nog toe verzwegen vermeend bloedbad in de Koreaanse oor log (1950-1953). Amerikaanse militairen zouden daar vol gens onderzoek van het pers bureau AP in het eerste jaar van de oorlog tweehonderd Zuid-Koreaanse burgers heb ben afgeslacht. Pagina 7 FNV: Jeugd werkt vaak veel te lang Werkgevers laten jongeren nogal eens langer werken dan is toegestaan. Ook geven ze de jeugd in kwestie doorgaans te weinig voorlichting over hun rechten op de werkvloer, zegt woordvoerder K. van Dien van het FNV Jongerensecretariaat. I Pagina 9 Ook Eurotunnel voor autoverkeer Nog voor de jaarwisseling pre senteert Eurotunnel, die de spoortunnel onder het Kanaal exploiteert, voorstellen voor de aanleg van een autotunnel over hetzelfde traject. Volgens berekeningen in de Britse The Times gaat die tunnel ruim vijftig miljard gulden kosten. De reistijd Parijs-Londen wordt per auto vier uur. VANDAAG 26 PAGINA'S 3,5 7 Cultuur en Kunst 21 8,9 Geloof en Samenleving 14 Gesprek van de Dag 2 Regio 13,1617 18 19 RTV/programma's 11 Rijp en Groen/Strips 21 22,23 Weeroverzicht 14 Weg en Wiel 25 r DEN HAAG HANS JACOBS ROBBERT MINKHORST Bewust zijn eigen regelingen en afspraken genegeerd. Het gehe le college van GS van 1995 is hiervoor verantwoordelijk, schrijft de commissie-Van Dijk in haar eindrapport. „Wie al leen blijft kijken naar Leem huis-Stout kijkt in de verkeerde richting", verklaarde commis sievoorzitter Van Dijk vanmor gen bij de presentatie van het rapport. Ook de vorige gedepu teerde Brouwer van financiën, de nog zittende bestuurder Heijkoop en griffier Korff heb ben een zware verantwoorde lijkheid. Provinciale Staten zijn doel bewust onwetend gehouden en om de tuin geleid, vindt de commissie. Toch gaan PS zelf ook niet vrijuit. Bij de statenle den was genoeg bekend om de leningen aan de kaak te kunnen stellen. „De omvang van de tre- asury-winst had moeten atten deren op de grootte van de risi co's en had moeten leiden tot indringende vragen aan Gede puteerde Staten en aan de ac countant", vindt de commissie. Op grond van haar onder zoek schets de commissie-Van Dijk een schokkend beeld van een deel van de ambtelijke or ganisatie. Het op grote schaal lenen en weer uitlenen van geld was slechts bij enkelen bekend. Het bankieren is sinds 1995 zorgvuldig geheim gehouden. Daarvoor is waarschijnlijk gelo gen over winstverwachtingen, is 'gesjoemeld' met de rekenin gen en met de begroting. Risi co's zijn bewust verzwegen. Het vertrouwelijk besluit van 24 oktober 1995 is op voorstel van gedeputeerden Brouwer, Van der Goot en Heijkoop geno men. Het 'muntte uit door be- LEIDEN AAP RIETVELD/ANP Er is weer hoop voor de predi kantenopleiding aan de theolo gische faculteit van de Univer siteit Leiden. De synode van de Samen op Weg-kerken besloot gisteren in een spoedzitting dat een fusie tussen de Vrije Uni versiteit Amsterdam (VU) en de Theologische Universiteit Kam pen (ThUK) van de baan is. Daarmee valt ook de grond weg onder het besluit van de geza menlijke synode van eind vorig jaar, dat de hervormde predi kantenopleidingen in Leiden en Amsterdam moesten verdwij- De synode besloot vorig jaar dat de gereformeerde predikan tenopleidingen in Kampen en Amsterdam moesten fuseren. knoptheid en ondoorgronde lijkheid', aldus het rapport. Op commissaris Leemhuis na (die tegenstemde) oordeelden GS dat het bankieren volstrekt le gaal en geoorloofd was. Uit een bijbehorende notitie: „Risico loos, winstgevend voor alle be trokken partijen, voorziet in een behoefte, doet niemand onei genlijke concurrentie aan en is ethisch verantwoord. En de provincie is echt niet de enige overheid die zo optreedt." Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer nieuws over de Ceteco-affaire De hervormde opleidingen in Utrecht en Groningen zouden blijven, die in Leiden en Am sterdam zouden verdwijnen. In Leiden, dat volgens deskundi gen een van de beste theologi sche faculteiten van het land heeft, leidde dat tot een storm van protest. Het verdwijnen van de predikantenopleiding zou de toekomst van de faculteit onze ker maken. De synode trok zich van de protesten niets aan. De fusiebesprekingen tussen Kampen en de VU zijn echter stukgelopen. De VU wees het fusieplan van de hand, omdat het profiel van de nieuwe oplei ding te 'eenzijdig kerkelijk' zou zijn. Pagina 14: Kampen opgeto gen: het is een godswonder De recherche van de mare chaussee beschikt over te wei nig mensen om effectief op te treden tegen mensensmokkel. Dit betoogde een rechercheur vanochtend voor de Haarlemse rechtbank. Op de zitting werd de zaak behandeld van zes Ma rokkaanse schoonmakers op de luchthaven die ervan worden verdacht honderden landgeno ten illegaal Nederland te heb ben binnengesmokkeld. Er was gesuggereerd dat de mare chaussee bewust illegalen door liet om een vinger achter een groter netwerk te krijgen. Pagina 3: Schiphol sluit routes smokkelaars af DEN HAAG AFKE VAN DER TOOLEN Eén graf, één steen. Dat is de normale gang van zaken, ook in deze tijd waarin 'trouw tot in de dood' niet meer de regel is. Zo ook bij het graf van een Leider- dorpse man. Maar daar kon wel eens verandering in komen: de steen op zijn graf in Voorburg is neergezet door zijn vrouw, van wie hij echter al meer dan een jaar gescheiden leefde. Zijn vriendin, waamee hij tot zijn dood samenwoonde, wil héér steen op het graf. Als 't moet naast die andere. De twee partijen troffen el kaar gisteren voor de rechter. Een unieke zaak volgens de ad vocaat van de echtgenote. De enige jurisprudentie die hij had kunnen vinden week op één cruciaal punt af: de overledene was vlak voor zijn dood met zijn vriendin getrouwd. Die was dus dp nieuwe erfgenaam en had het recht om de andere steen te vervangen. De zaak rond deze grafsteen ligt ingewikkelder. De echtge note en erfgename - het 22 jaar getrouwde paar lag in scheiding - had direct na zijn dood aan de vriendin een volmacht gegeven om alles te regelen. De rouw brieven, de uitvaart én de graf steen. „Dat was nou juist het PARUS Franse vrachtwagenchauffeurs hebben voor volgende week dinsdag wegblokkades en ande re acties aangekondigd uit pro-, test tegen plannen om het rij verbod binnen de Europese Unie in het weekeinde te be perken tot de zondag. De Fran se bonden willen ook de zater dag als rijvrije dag. De oproep tot actie komt van een drietal Franse bonden en heeft de steun van de interna tionale transportbond ITF. Met hun optreden willen de chauf feurs de Europese transportmi- NR. 42118 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 SffiSK 11*/16° 10715° 9715° 60% 70% 40% 20% 20% 30% mooie", meende rechter F. Robbers. „In tegenstelling tot een houding van: waar bemoei jij je mee, heeft mevrouw loyaal gezegd: dat is aan jou." De rechter vond het dan ook 'buitengewoon jammer' dat hij de twee vrouwen toch voor zich moest zien. Want de echtgeno te heeft tóch zelf een steen ge plaatst. Met medewerking van de gemeente, die de eerdere toestemming aan de vriendin introk. Om die ommezwaai draait de hele zaak. De motiva tie van de wettige echtgenote: de kosten mochten niet boven de overlijdensuitkering uitgaan en dat is toch gebeurd. Advo caat Van Duren: „Toen heeft mevrouw gezegd: nu wil ik 'm zelf plaatsen." Onzin, aldus de advocaat van de tegenpartij. Die extra kosten waren voor rekening van de vriendin en niet voor die van de echtgenote. En ook rechter Robbers was niet overtuigd. ,,U zegt twee tegenstrijdige din gen", zei hij tegen de echtgeno te. U zegt nu: het recht om die grafsteen te plaatsen, dat wil ik zelf. Maar dat is niet wat u zegt in uw volmacht." Pagina 17: Rechter doet ver geefse lijmpoging nisters onder druk zetten, die woensdag vergaderen over de rijverboden binnen de EU. Op me Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk zich tegen een be perkt rijverbod. Onduidelijk is nóg hoe de ac ties er uit komen te zien, maar de kans is groot dat er wegblok kades komen. Hoewel de ITF alle Europese chauffeurs in be weging wil krijgen, lijkt de ac tiebereidheid zich te beperken tot Frankrijk. De Nederlandse chauffeurs lopen niet warm, vooral omdat ze de Franse inzet te ver vinden gaan. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. e bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iQPermaand Per kwartaal Qéutomativ h (f. 95.90) i l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro ff. 97.90) W I Nr. bank/giro:Handtekening: Leidsch üÜe Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 8 "712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28 030 'Onderscheiding voor gehele Duitse literatuur' Weer hOOp VOOr LcidSC DPA/RTR/ANP De Nobelprijs voor literatuur is voor het derde achtereenvolgende jaar naar een linkse schrij ver gegaan. Na de Italiaan Dario Fo en de Por tugees José Saramago is Günter Grass onder scheiden met de hoogste literaire onderschei ding ter wereld. Hij is de negende Duitser die de prijs krijgt. Het Nobelcomité heeft Grass uitverkoren, omdat hij 'in vrolijk zwarte fabels het vergeten gezicht van de geschiedenis heeft geschetst'. De 71-jarige Grass geldt als een rasverteller met een grote sociale bewogenheid. Niet al leen in zijn verhalen, maar ook in zijn gedich ten, essays, toespraken en open brieven heeft zich nadrukkelijk in het politieke debat ge mengd. Grass, afkomstig uit Danzig, de huidige Poolse havenstad Gdansk, debuteerde in 1956 met 'Die Vorzüge der Windhühner'. Zijn grootste roem verwierf hij met Die Blechtrom- mel (1959), waarin hij door de ogen jongetje een beeld schetst van het alledaagse leven in nazi-Duitsland. Van dit boek zijn meer dan vier miljoen exemplaren verkocht. De critici zijn minder opgetogen over zijn laat ste werken Ein weites Feld (1985) en Mein Jah- rhundert (1999). Grass werd verweten dat hij te veel een politieke boodschap wilde brengen en te weinig literatuur had geschreven. Grass zei 'trots en ontroerd' te zijn. Hij be schouwt de prijs als een onderscheiding voor de gehele Duitse literatuur. De schrijver schenkt een deel van de 2 miljoen gulden die hij met de prijs verdient, aan een naar hem ge noemde stichting voor zigeuners. Kort nadat bekend was geworden dat Grass was onderscheiden, werd de Nederlandse uit gever Meulenhoff onder telefoontjes bedol ven. Boekhandels uit het hele land plaatsten bestellingen. De uitgever wil uitverkochte boe ken herdrukken. Volgende week verschijnt de Nederlandse vertaling van Mein Jahrhundert. Politiemensen in beschermende kleding (foto boven) grendelden gisteren de omgeving van de opwerkingsfabriek in Tokaimura hermetisch af. Di rect na het ongeluk werden omwonenden (foto rechts) op straling onderzocht. foto's afp ap De kettingreactie die gisteren optrad bij het ongeluk in een Japanse nucleaire opwerkings fabriek, is tot staan gebracht. Volgens de regering is het grootste gevaar voorbij. Niette min blijft een deel van de veilig heidsmaatregelen van kracht. In de uren na het ongeluk de den zich diverse nuclaire reac ties voor, doordat koelwater in contact kwam met uranium. Technici hebben het water uit een tank laten weglopen, en brachten zo de zaak onder con trole. Het ongeluk gebeurde giste ren in de stad Tokaimura, 120 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Tokyo, en is ver moedelijk het gevolg geweest van een menselijke fout. Werk nemers van de fabriek wilden te veel uranium tegelijk opwer ken. In plaats van de toegestane 2,4 kilo gebruikten ze 16 kilo. In de fabriek kwam vervolgens een grote hoeveelheid radioactivi teit vrij, en ook op straat wer den hogere concentraties ge meten. Zeker-55 mensen zijn besmet geraakt. De meesten zijn in de fabriek werkzaam. Twee van hen zijn er slecht aan toe, en moeten waarschijnlijk een beenmergtransplantatie onder gaan. Verder raakten drie brandweermannen en zeven werknemers van een nabijgele gen golfbaan gewond. Het ongeluk is het ernstigste in de geschiedenis van Japan, waar eenderde van energie uit kernreactoren wordt gehaald. Gemeten naar internationale standaarden valt de ernst van het ongeluk mee. Er bestaat een schaal van 1 tot 7, waarvan de laatste de zwaarste is. De kern ramp in 1986 in Tsjemobyl viel in die categorie. Het ongeval van gisteren valt in categorie 2. Hoewel het grootste gevaar bij de opwerkingsfabriek voor bij lijkt, blijft een aantal veilig heidsmaatregelen voorlopig van kracht. Binnen een straal van 350 meter van de fabriek is iedereen geëvacueerd. De 300.000 mensen die daarbuiten wonen, mogen weer op straat komen. Het lijkt er dan ook op dat de gevolgen vooral beperkt zijn gebleven tot de fabriek zelf. Boeren hebben voorlopig het advies gekregen niet te oogsten voordat hun producten zijn ge controleerd. De Japanse regering heeft toegegeven dat ze te laat op het ongeval heeft gereageerd. Pre mier Obuchi heeft gezegd dat het te lang heeft geduurd voor dat deskundigen de ernst van de situatie inzagen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1