Campagne tegen gevaarlijk kwartsstof in betonbouw Economie Wehkamp en Sanders Meubelstad uit elkaar Vakbonden schorten overleg met NS op Druiven plukken bij nacht Euro Disney opent in 2002 nieuw themapark Exxon en Mobil moeten aantal tankstations kwijt Elektronica overheerst speelgoed Van der Giessen neemt Capelse IJsselwerf over DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 Nike mag geen Nike heten in Spanje madrid De Amerikaanse fabrikant van sportkleding Nike mag in Spanje de naam Nike niet langer gebruiken. Het hof in Ma drid heeft dat bepaald in een proces dat was aangespannen door de Spaanse branchegenoot Cidesport. Dit bedrijf had ne gen jaar geleden al protest aangetekend tegen de komst van Ni ke naar Spanje. Het Spaanse bedrijf beweerde namelijk al in 1932 de naam Nike - Grieks voor overwinning - als merknaam te hebben gedeponeerd - lang voordat de Amerikaanse gigant werd opgericht. De bekende 'swoosh', het merkteken van Nike, valt niet onder het verbod. Shell gaat tuinders kooldioxide leveren delft* Ongeveer 1.500 glastuinders krijgen de komende jaren overtollig kooldioxide van de Shell-raffinaderij in de Botlek. Het restgas gaat via buizen onder de Nieuwe Waterweg richting Westland, Bleiswijk en Voorne-Putten. Halverwege 2001 is jaar lijks 303.000 ton C02 beschikbaar voor circa 2.500 hectare kas sen. De eerste grootschalige levering van C02 aan glastuinders vermindert de uitstoot, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de wereldwijde opwarming. Kooldioxide laat planten in kassen sneller groeien. Het ministerie van EZ geeft 39 miljoen gulden subsidie voor het project. Nieuwe topman bij uitgeverij VNU De 49-jarige R. van den Bergh wordt de nieuwe voor zitter van de Raad van Bestuur van VNU. In april volgend jaar volgt hij de 59-jarige J. Brentjes op omdat laatstgenoemde de daartoe gestelde leeftijdsgrens bereikt. Van den Bergh werkt sinds 1980 bij het Haarlemse uitgeversconcern. Sinds vorig jaar is hij al vice-voorzitter. Directeur-voorzitter T. Bouwman (55) van de divisie VNU Tijdschriften treedt in april toe tot de Raad van Bestuur. Zijn plaats wordt ingenomen door de 47-jarige W. de Wit, de huidige uitgeefdirecteur van VNU Tijdschriften. Me vrouw S. Duinhoven (34) zal in maart worden benoemd tot di recteur marketing en sales van deze divisie. Vervoerders: geld voor overstap lpg zoetermeer Vrachtwagens kunnen heel goed hun diesel inrui len voor lpg, maar het rijden op gas is zon 25 procent duurder. De overheid moet dan ook met fiscale maatregelen komen om vervoerders te stimuleren de overstap naar lpg te maken. Dat vindt vervoerdersorgansatie TLN na een langdurige test. De proeven toonden aan dat de uitstoot van stikstofoxyde (NOx) zestig procent lager lag dan bij een dieselmotor en de emissie van roetdeeltjes ruim negentig procent. Ook produceerden de lpg-wagens de helft minder geluid. Een truck op lpg vraagt wel een snellere afschrijving en hogere onderhoudskosten. AH maakt zelf geen chocopasta meer zaandam Huisleverancier en zusterbedrijf van Albert Heijn, Marvelo, verkoopt het bedrijfsonderdeel Crèmes (chocolade- en hazelnootpasta) aan het Vlaamse All Crump. Bovendien zoekt Marvelo nog een koper voor de afdeling die pinda's verpakt. Marvelo is onderdeel van Ahold en ontstaan uit een destijds vooruitstrevend idee van de oude A. Heijn: producten niet bij de fabriek kopen, maar zelf maken. Marvelo maakt nu onder meer de koffie, thee en hagelslag die onder het AH-huismerk worden verkocht. Het levert ook aan andere supermarkten. Paccar opent nieuwe fabriek in Canada eindhoven Paccar, het Amerikaanse moederbedrijf van Daf Trucks in Eindhoven, heeft in Canada een nieuwe vrachtwagen fabriek geopend. De nieuwe vestiging, waar jaarlijks 20.000 voertuigen van de band kunnen rollen, vergde een investering van bijna 196 miljoen gulden. Paccar behaalde in de eerste helft van dit jaar een omzet van iets meer dan 8,8 miljard gulden. Het concern maakte daarbij een winst van 544 miljoen gulden. Driekwart bevolking: minder reclame Amsterdam Driekwart van de Nederlandse bevolking wil min der reclame. Nederlanders zeggen dat een prijsverlaging er juist zorgt dat het imago van een product beter wordt. Dat blijkt uit NIPO_onderzoek in opdracht van het blad Nieuwstribune. Het opinie-onderzoeksinstituut vroeg ruim 1.300 mensen naar hun mening. Over een alcohol- en tabaksreclameverbod bestaat verdeeldheid. De helft vindt van wel, de andere helft is het daar eens. CNV: Sticker tegen zondagsopening hoogeveen Winkels die niet op zondag open zijn, moeten een keurmerk krijgen. Als het aan voorzitter B. Bruggeman van de CNV Bedrijvenbond ligt, plakken de winkeliers een sticker tegen de 24-uurseconomie op de winkeldeur. Bruggeman verzet zich tegen de non-stopeconomie. Hij begrijpt nog dat winkels 's onds langer open blijven, gezien de maatschappelijke en eco nomische ontwikkelingen. Maar tegelijk is er behoefte aan col lectieve rust, die de voorzitter van de christelijke vakbond op zondag vindt thuishoren. Barbie maakt Brazibanen brodeloos sao paulo Door het importeren van de populaire speelgoed pop Barbie hebben in Brazilië 30.000 werknemers in de speel goedindustrie hun baan verloren. Volgens de vakbonden werk ten de afgelopen tien jaar 35.000 werknemers in de Braziliaanse speelgoedindustrie, maar dat is teruggelopen tot 6.000. Barbie daarvan de schuld zijn. Mattel, de Amerikaanse fabrikant Barbie, heeft een contract met het Braziliaanse bedrijf Es- trela voor de fabricage van barbiepoppen in Brazilië geannu leerd. In plaats daarvan geeft Mattel er de voorkeur aan de po pulaire poppen te importeren vanuit Aziatische landen.. okker Space worstelt met troomopbrengst zonnepanelen 'echnische problemen met bnnepanelen bezorgen Fokker ipace hoofdbrekens. Het Leid- bedrijf op het gebied van uimtevaarttechnologie onder- oekt waarom eerder geleverde lanelen te weinig energie op dekken. Onduidelijk is hoe loog de schadepost van deze egenvaller uitpakt. Bij een routinecontrole gerui- ne tijd terug ontdekte Fokker pace volgens woordvoerder Drumpt dat de stroomop- rengst van een zonnepaneel te lag was. Om die reden moest lancering van een satelliet 'orden uitgesteld. Technici zijn al maanden be- ig met een onderzoek naar de Postorderbedrijf Wehkamp en meubelketen Sanders Meubel- stad verbreken na 28 jaar alle banden. De gezamenlijke En gelse moeder Great Universal Stores (GUS) verkoopt Sanders aan Nijman International. GUS heeft de komende jaren de han den vol aan het aanpassen van de dikke kleurengids aan het tijdperk van internet. „Het is moeilijk dan ook nog aandacht te hebben voor Sanders", vreest G. Marsman, directeur van GUS Holland. Nederland telt veertien San ders Meubelsteden met 150 werknemers en een omzet van zo'n tachtig miljoen gulden. Nijman Intei derlands bedrijf overigens zon der winkels buiten de lands grenzen - is al eigenaar van Montèl, Fauteuilerie, Riant en International Leder. Deze ke tens, met duurdere meubels, zijn harder gegroeid dan het marktgemiddelde. Sanders Meubelstad was sinds de jaren zeventig de plaats waar potentiële Weh- kamp-kopers hun zithoek en wandmeubel in het echt kon den zien. „Toen kwam tachtig procent van het assortiment van Sanders overeen met dat van Wehkamp", aldus Mars man. De laatste jaren is dat nog maar twintig procent. Weh kamp heeft zijn eigen assorti ment en ook eigen meubelinko pers. ville surjarnioux* De Franse wijngaard-eigenaar Francois Tournassus experimenteert dit jaar voor het eerst met een nachtelijke oogst. De druivenplukkers in de Beaujolais-streek worden 'bijgelicht' door schijnwerpers die ook bij het maken van de film 'Titanic' werden gebruikt, 's Nachts plukken moet voorkomen dat druiven die beschadigd zijn door bijvoorbeeld hagelbuien bij daglicht en met hogere temperaturen snel gaan rotten. foto reuters robertpratta Ruzie in de top van de NS heeft de bonden van de onderhande lingstafel gejaagd. FNV Bondge noten, CNV Bedrijvenbond en de spoorbond FSV staken voor lopig verder overleg met NS over de nieuwe werkwijze voor de reizigerspoot NSR. De bon den vinden dat bestuursvoor zitter R. den Besten met zijn toezegging aan ouderenbonden dat niet alle loketten dicht hoe ven, bestaande afspraken door kruist. De onrust ontstond toen Den Besten onlangs NSR-topman Van Eeghen publiekelijk afviel. De bestuursvoorzitter corri geerde Van Eeghen door onder druk van de ouderenbonden te zeggen dat 'niet de NS, maar de klant bepaalt of loketten dicht gaan'. Den Besten kondigde ook een nieuw onderzoek naar de noodzaak van de sluiting van loketten aan. Van Eeghen wilde via het plaatsen van kaartautomaten personeel achter hun balie van daan halen. Als lid van zogehe ten serviceteams zouden ze op het station klanten veel per soonlijker kunnen benaderen. Voor Van Eeghen was de com binatie loketsluiting-servicete ams een essentieel onderdeel van het plan Bestemming Klant. Den Bestens optreden doorkruiste die plannen en dat was voor Van Eeghen reden per 1 oktober zijn vertrek aan te kondigen. De bonden wijzen de NS er op dal over Bestemming Klant al een basisakkoord op tafel ligt, waarmee de achterban deze zo mer pas na lang aarzelen in stemde. Bijstelling van dat ak koord zien de bonden absoluut De betonfabrikanten gaan de blootstelling van werkne mers aan de gevaarlijke 'respirabele kwarts' aanpakken. De stof komt vrij bij de bewerking van zand en grind en kan stoflongen, allergieën, huidaandoeningen en zelfs longkanker veroorzaken. Samen met de vakbonden en de Arbeidsinspectie hebben de fabrikanten een campag ne opgezet om werkgevers en werknemers op de risico's te wijzen. woerden gpd-anp Kwartsstof komt in betonfabrie- ken vrij in deeltjes die zo klein zijn dat ze niet worden opge vangen door neus, mond en keel en terecht komen in de longen. Bij langdurige inname lopen werknemers gezond heidsrisico's. Het gevaar van de stof werd in 1997 naar buiten gebracht door de wereldgezondheidsor ganisatie WHO. Vorig jaar werd kwarts net als asbest op de lijst van kankerverwekkende stoffen geplaatst. De CNV-bond trok al langer ten strijde tegen de stof, maar tot nu toe zonder resul taat. Door de samenwerking met de branchevereniging in de betonindustrie hopen de bon den nu meer aandacht voor de gevaren te krijgen. De betrokken partijen gaan werkgevers en werknemers voorlichten over de gevaren van kwartsstof en wat ze er aan kunnen doen. Volgens Ton Pielkenrood, directeur van de bond van betonfabrikanten (BFBN), zijn veel bedrijven zich nog niet bewust van de proble men met de stof. „Veel werkge vers zeggen: Mijn vader had ook geen problemen, waarom zou ik het anders doen?" De arbeidsinspectie gaat per 1 november strenger controle ren. Met lik-op-stuk-beleid kunnen sneller forse boetes worden opgelegd. Bedrijven die niet voldoen aan de eisen moe ten op korte termijn maatrege len nemen. Volgens CNV-be- stuurder Gert Jan den Besten gaat het vooral om het verstrek ken van mondkapjes door werkgevers. „Op de lange ter mijn zullen werkgevers het pro bleem bij de bron moeten aan pakken." Dit kan door (betere) afzuigmachines te plaatsen of of door de werkruimte vaker te bevochtigen waardoor verstui ving wordt voorkomen. Uit een enquête onder werk gevers bleek dat op zo'n 300 tot 400 werkplekken nog geen maatregelen zijn genomen te gen de stof. FNV en CNV roe pen de werknemers op zelf ook alert te zijn op het werken met de stof. De stof verspreidt zich al bij de normale werkzaamhe den zoals het malen, slijpen, schuren, boren en zagen van beton. Op de bouwplaatsen lo pen werknemers doorgaans weinig risico omdat het meeste stof daar verwaait. parus afp/anp Euro Disney opent in het voorjaar van 2002 een nieuw themapark. Het park, dat ge heel wordt gewijd aan film en tv, komt pal naast Disneyland Parijs in Marne-la-Vallée te liggen. De kosten bedragen 1,3 miljard gulden. Euro Disney, voor 39 procent ei gendom van Walt Disney, maakte dat gisteren bekend. Het park kreeg voorlopig 'Disney Studios' als werktitel Gelijk nadat een eerste the mapark op papier was gezet, werd al gesproken over een tweede versie. Dat plan is in 1993 op de lange baan ge schoven doordat de schulden te hoog werden. De groei p ij - zodat de plannen nu weer uit de kast zijn gehaald. Na een moeizame start in 1992 is Disneyland Parijs nu een succes. Jaarlijks passeren 12,5 miljoen bezoekers de poorten. Desondanks staat nog steeds voor 5,4 miljard aan schulden uit. Die kan Eu ro Disney tegen steeds lagen rentetarieven aflossen. Euro Disney rekent in he eerste jaar van Disney Studios vijf miljoen extra bezoekers te trekken. Door het nieuwe the mapark komen er 5.000 banen bij, waarvan 1.500 in het park zelf. brussel* afp/anp oorzaak. Alle door andere on dernemingen geleverde onder delen en beschrijvingen moe ten worden gecontroleerd. „Dat is een enorme klus", aldus Van Drumpt. „We zijn de hoofdaan nemer van het zonnepaneel, maar zelf maken we niets. We zijn ontwikkelaars." Met de leverantie van het be wuste zonnepaneel was een be drag gemoeid van 15 miljoen gulden. Een schadeclaim tegen Fokker Space is volgens hem niet ingediend. „We zijn druk bezig met het oplossen van het probleem. De vraag is nu of er een nieuw paneel moet worden gemaakt en wie dat moet doen." Mogelijk dekt de verze kering de kosten, aldus Van Drumpt. land. Voor Nederland betekent het Brusselse oordeel niet dat er benzinepompen van Esso dicht moeten. Wel moet Mobil een einde maken aan de sa menwerking met BP. In de eer ste helft van 1997 hebben Mobil en BP hun Nederlandse tank stations ondergebracht in een gezamenlijke onderneming. Het Mobil-embleem verdween toen uit het straatbeeld: alle stations van de joint venture gingen verder onder de BP-vlag. Mobil bezit nog wel 30 procent van de aandelen. Dat belang moet Mobil verkopen, vindt de Europese Commissie. De Europese Commissie gaat akkoord met de fusie van de oliereuzen Exxon en Mobil, on der voorwaarde dat de con cerns hun marktaandeel in Eu ropa op een aantal gebieden verminderen. Dat betekent on der andere dat de fusiepartners tankstations in Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Enge land en Frankrijk moeten ver kopen. Verder vindt de Europe se Commissie dat Exxon en Mobil zich moeten terugtrek ken uit een aantal aardgasacti- i Nederland en Duits- moskou afp Kapitaalvlucht uit Rusland ruim twee miljard per maand ieder individueel contract on derzoeken, maar het is voor niemand een geheim hoe dat in zijn werk gaat", zegt de bank- president. Russische onderne mingen maken nepcontracten op met buitenlandse partners in handen van Russen. De prijs waartegen goederen worden geleverd, is bewust veel te laag gehouden. Vervolgens verkoopt de partner die goederen tegen marktprijs en blijft een deel van de opbrengst achter in het bui tenland. De kapitaalvlucht uit Rusland is gestegen tot ongeveer 2,2 mil jard gulden per maand. Dat heeft president Guerasjtsjenko van de Russische centrale bank gisteren gezegd. Vanaf novem ber 1991 mochten Russen za kendoen met het buitenland. De instantie die toezicht moet houden'op de devisentransac- ties is echter drie jaar te laat in gesteld, aldus Guerasjtsjenko. „Wij kunnen niet de prijs van Furby vertoont dankzij de ingebouwde chip menselijke trekjes. den ijssel gpd e Krimpense scheepswerf Van der Gies- :n-de Noord neemt WC IJsselwerf in Ca- elle aan den IJssel over. Daarover is giste- ereenstemming bereikt. De 175 over bleven personeelsleden van de WC-werf, sinds begin juni uitstel van betaling heeft, werden vanmorgen op de hoogte ge bracht van het nieuws. Bestuurder W. Dijkhuizen van FNV Bondgenoten toonde zich dolgelukkig. „We hebben er alles aan gedaan om te overle ven, dat is nu gelukt. Er wordt niemand ontslagen." Volgens de FNV-man is er tus sen Van der Giessen-de Noord en WC Hol ding, de eigenaar van de IJsselwerf, 'op het scherpst van de snede' onderhandeld. Er waren onder meer problemen door vervui ling van het terrein. Het complex wordt door Van der Giessen-de Noord gehuurd voor een periode van twee jaar. Daarna verkast het bedrijf naar Krimpen aan den IJssel. In een Tamagotchi zit meer elektronica dan in de eerste raket naar de maan. De populaire opvol ger, Furby, kan al weer veel meer, heeft bijna menselijke trekjes dankzij de chip. De lichte groei in de speelgoedbranche is bijna uitsluitend te danken aan de stijgende verkoop van elektronisch speelgoed. In Nederland kwam de groei van de afgelopen jaren volledig voor re kening van videospelletjes. De komende jaren wordt dat niet anders, voorspelt H. Hötte van spelletjesfabrikant Jumbo. Traditioneel speelgoed, zoals knuffeldieren, poppen en houten speelgoed kun je bijna alleen kwijt aan kinderen tot acht jaar. Het speelgedrag van iets oudere kinderen wordt al snel beïnvloed door elektronica. Van de kinderen tussen 10 en 13 heeft 21 procent van de jongens en 17 procent van de mefisjes een computer, bij de 14- tot 17 .ja rigen is dat al 44 procent en 28 procent. Bijna ne gen van de tien jongens en zeven van de tien meisjes van rond de twaalf jaar noemen spelen achter de pc hun belangrijkste bezigheid. De speelgoedleveranciers hebben het moeilijk in Nederland. „Ze worden uitgekleed door drie detaillisten", aldus Hötte. Het grootste markt aandeel (55 procent) heeft de Blokkergroep, waartoe ook Bart Smit en Intcrtoys behoren. De tweede grote speler is de combinatie van onder meer Wigwam en Speelboom (een kwart) en de derde de warenhuizengroep van V&D, l lema en Bijenkorf met een tiende van de markt. De ande re tien pocent ligt bij 250 zelfstandige winkeliers. „Als één van de grote drie nee zegt, ben je ver kocht", aldus de Jumbo-baas. Volgens Hötte heeft de concentratie in Nederland zijn maxi mum bereikt maar staat de internationale con centratie nog aan het begin. Philips zet mes in divisie Components amsterdam anp Philips gaat de divisie Compo nents (onderdelen voor elektri sche apparaten) inkrimpen. Fa brieken in Roermond en Eind hoven, samen goed voor ruim 700 arbeidsplaatsen, worden verkocht. Ook fabrieken in Hamburg en het Engelse Sou- thport gaan van de hand. Het Eindhovense hoofdkantoor van de business groep General Sys tem Components wordt geslo ten. Dat zegt een woorvoerder van FNV Bondgenoten, dat er van uit gaat dat de reorganisatie 200 mensen hun baan zal kos ten. Philips zegt evenwel dat dat niet aan de orde is, maar wil ook geen werkgelegenheidsga- ranties afgeven. De divisie Components is on derverdeeld in vijf business groepen. Twee daarvan, Gene ral System Components en AC &M worden samengesmeed tot een nieuwe: Business Develop ment. Drie fabrieken die onder General Systems Components vallen worden samengevoegd tot een. Waar die wordt geves tigd is niet bekend. FNV Bond genoten staat niet bij voorbaat negatief tegenover verkoop. „Als de werkgelegenheid en de arbeidsvoorwaarden maar goed blijven." Bij de vestiging in Roermond werden vorig jaar al 150 banen geschrapt. Het elektronicacon cern gaf toen als reden voor de sanering prijsdalingen en de economische crisis in Azië. Philips maakte dinsdag nog bekend van Projects af te wil len. Dat bedrijfsonderdeel, met 1.350 werknemers, maakt on der meer verkeerssystemen in steden en geluidsinstallaties in stadions. Bij Philips in Neder land werkten in april ruim 44.000 mensen. Dat is 2.000 minder dan begin 199;),

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9