Feyenoord speelt armoedig in Portugal Eerste averij Barcelona in Champions League Sport Ajax is attractie in Banska Bystrica Wegen hoogste volleybalmacht ondoorgrondelijk ONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 Twee jaar cel voor hooligan ainsk Voetbalhooligans die op hun vrijheid zijn gesteld, moe- en niet in Wit-Rusland zijn. Een rechter in Minsk veroordeelde jisteren een Russische relschopper tot twee jaar cel. De 21-jari- e hooligan werd schuldig bevonden aan openbare dronken- chap, geweldpleging en verzet bij arrestatie. Vier landgenoten vorden later berecht. Het vijftal was betrokken bij onlusten tij lens de oefeninterland tussen Wit-Rusland en Rusland, vorige naand in Minsk. De rellen gingen gepaard met grove vernielin- en buiten het stadion. De politie arresteerde 61 man. "IFA wil wildgroei bestrijden flqnte carlo De wereldvoetbalbond FIFA bereidt drastische naatregelen voor om een dreigende crisis in het internationale roetbal te voorkomen. De overkoepelende organisatie denkt laarbij aan een nieuw transfersysteem, waarbij exorbitant hoge ifkoopsommen niet meer mogelijk zijn. Ook wil de FIFA het iantal wedstrijden dat live op televisie komt sterk verminderen n de speelkalender inkrimpen. „In het internationale topvoet- >al bestaat het risico van een verzadiging op veel fronten", liet :IFA-secretaris-generaal Michel Zen-Ruffinen tijdens een tv- roetbalcongres in Monte Carlo weten. „Bovendien zijn de ransfersommen nu vaak tien keer hoger dan een decennium jeleden. We moeten iets doen om aan die wildgroei een einde maken." Serbetoon aan Cruijff en Van Basten eist» De KNVB huldigt Johan Cruijff en Marco van Basten voor lanvang van de oefeninterland Nederland - Brazilië op 9 okto- de Amsterdam ArenA. Als blijk van waardering voor hun imvangrijke bijdrage aan het nationale en internationale voet- ial ontvangen beide topspelers van weleer uit handen van londsvoorzitter Jeu Sprengers en sectievoorzitter Henk Kesler betaald voetbal) een zilveren schaal met een inscriptie die al urn interlands vermeldt. Cruijff (52) droeg 48 keer het shirt van )ranje. Hij maakte 33 doelpunten. Van Basten (34) speelde 58 nterlands. Daarin scoorde hij 24 keer. Edgar Davids geopereerd aan oog irun» Voetballer Edgar Davids is dinsdag in Nantes aan zijn echteroog geopereerd. Volgens arts Agricola van zijn club Ju- entus, die bij de ingreep aanwezig was, is Davids ongeveer een naand uitgeschakeld. De international moest behandeld wor- len wegens een lichte vorm van staar. ^aros twijfelgeval bij Vitesse inhemBij Vitesse is middenvelder Louis Larös het enige twij- lgeval voor het UEFA-Cupduel tegen het Portugese Beira Mar. )e Arnhemmers verdedigen in het eigen Gelredome een 2-1 itzege. Trainer Neumann kan weer beschikken over aanvaller .ongo, die is hersteld van een enkelblessure. „Hij zal zeker in- allen als de stand dat toelaat", aldus Neumann. Vitesse rekent anavond op ongeveer 16.000 toeschouwers. toda JC zoekt aanval tegen Donetsk qnetskZo verdedigend als Shaktor Donetsk twee weken gele en in Kerkrade voor de dag kwam, zo aanvallend zal de ploeg anavond gaan voetballen in de return in de eerste ronde van e UEFA-beker tegen Roda JC. Dat verwacht trainer Sef Ver- oossen van de Limburgse club: „Wij hebben meer kans om e gaan, gezien de winst van 2-0 in de eerste wedstrijd, laar we moeten zeker niet die voorsprong gaan verdedigen, ai levensgevaarlijk zijn." Rotterdammers delen in malaise van Nederlands clubvoetbal Feyenoord doet nog mee, maar de kansen om op het Europese podium verder te reiken dan de eerste ronde van de Champions League zijn door het derde gelijkspel (1-1), ditmaal te gen Boavista, danig ge slonken. Het spel van de kampioen biedt in deze fa se van het toernooi ook nauwelijks houvast om verder te kunnen gaan. porto marcel van der kraan gpd-verslaggever Het Nederlandse clubvoetbal lijkt Europees gezien niet meer serieus te worden genomen. Willem II is in de Champions League een karikatuur van zich zelf geworden, de rol van PSV is min of meer uitgespeeld en Feyenoord komt klasse te kort om over de grens ook maar een beetje indruk te maken. Het was veelbetekenend dat werkers als Ulrich van Gobbel en Paul Bosvelt in de Portugese havenstad Porto de beste men sen waren aan Rotterdamse kant. Van Feyenoord werd ver wacht dat het in Portugal eens uit zijn slof zou schieten. Dat was tenslotte nodig om een aar dige uitgangspositie te creëren voor verdere deelname aan het Champions League-toernooi. Maar in de armoedige bouw val van het Do Bessa-stadion van Boavista, waar de regen ge staag uit de hemel viel en de tri bunes amper bezet waren, kwa men de Rotterdammers niet verder dan een vertoning die paste bij de omstandigheden: armoedig dus. Naar de oorza ken mocht na afloop worden gegist. Beenhakker waagde zich in elk geval niet aan onbezonnen experimenten. Hij vertrouwde op dezelfde elf die in Trond- heim (één helft) wèl vlamden. Dat betekende dat Peter van Vossen voor de vierde achter eenvolgende keer in de basis ontbrak. Op de linkervleugel stond Kalou gisteravond, maar daar voelt de Afrikaan zich toch minder thuis dan in de spits. Kalou stak wekenlang in een prachtige vorm. Hij kreeg zon dag tegen RKC een schop en leek tegen Boavista nog niet de oude. Van wie het gevaar dan wel moest komen, wist niemand bij Feyenoord. Julio Cruz had in het eerste bedrijf hooguit twee aardige momenten. In de mees te gevallen leed hij balverlies of werd hij vrij gemakkelijk onder de zoden gewerkt. Zijn listige bal op de lat verraste bijna Boa- vista-doelman William Andem en kort voor de pauze had hij ren toen Van Gastel hem met een vrije trap in het strafschopgebied voor de kee per zette. Cruz frommelde de bal in de hoek, waar Andem grabbelend redding bracht. Daarmee waren alle aanval lende acties van Feyenoord in het eerste bedrijf opgesomd. De kampioen van Nederland mocht zelfs van geluk spreken dat het ongeschonden de rust haalde. Ulrich van Gobbel wordt wel eens verweten dat hij op onbewaakte ogenblikken staat te slapen in de defensie, maar gisteravond was hij de meest wakkere van allemaal. Na een kwartier haalde hij met een gedurfde omhaal een kopbal van Jorge Couto van de lijn. Het was niet de enige keer dat de verdediging van Feyen oord in de lucht werd geklopt. Bijna elke vrije trap of hoek schop leverde gevaar op. Been hakker zag na een uur de ernst van de situatie in. Hij koos voor een andere speelwijze en haal de Cruz naar de kant gehaald. Peter van Vossen werd de nieu we linksbuiten en Kalou be landde in de punt van de aan val. In vier minuten betaalde die zet van Beenhakker zich uit. Kalou stuurde met een stift Paul Bosvelt het strafschopge bied in, waarna de blonde mid denvelder de bal met de bui tenkant van zijn schoen langs Andem prikte: 0-1. Die weelde was, zoals vaak dit seizoen, niet aan Feyenoord besteed. Vijf minuten voor het einde bracht verdediger Mario Silva met een afstandsschot de Portugezen langszij. Silva ram de de bal van zo'n veertig meter in de bovenhoek nadat Feyen oord had verzuimd de bal fat soenlijk weg te werken. „Dat doet die gozer ook maar een keer in z'n leven", treurde Beenhakker. „Maar wat heeft het voor zin om daarover te dis cussiëren?" In de slotfase kreeg Jean-Paul van Gastel nog de kans om de zaak recht te zetten. Doelman Andem kegelde Tomasson op de rand van het strafschopge bied onderuit en kon met rood op zak meteen gaan douchen. Omdat de Portugezen al drie keer hadden gewisseld, moest middenvelder Jorge Silva onder de lat plaats nemen. Die hoefde z'n handschoenen niet te ge bruiken. De knal van Van Gas tel, die na het te vroege uitlo pen van een Portugees voor de tweede keer mocht aanleggen, smoorde in de muur. BOAVISTA: William; Sousa, Litos, Pedro Emanuel (78. Formoso) en Ma rio Silva; Bento, Jorge Silva en Braga Emanuel; Couto. Augustine (68. Rogc- rio) en Cesar (46. Gilmar). FEYENOORD: Dudek; Van Gobbel, Van Wonderen, Konterman en Paau- vve; Bosvelt, Van Gastel, Tomasson en De Visser; Kalou en Cruz (57. Van Vos- _hampions League Lazio Roma wint makkelijk van Maribor 0EPA o Roma (Ita) - Maribor (Slv) 4-0 (0- 50. Inzaghi 1-0, 62. Conceicao 2-0, Salas 3-0, 75. Salas 4-0. Scheids- iter: Batista (Por) Toeschouwers: .000. Rode kaart: 20. Cipi (Maribor). erkusen (Dui) - Oinamo Kiev (Oek) (0-0). 53. Kirsten 1-0, 71. Hoesin Scheidsrechter: Colombo (Fra) schouwers: 22.500. 3 3 2 1 0 7 7-2 i 3 1 2 0 5 4-2 3 1 0 2 3 1-6 ;v 3 0 12 12-4 OEPB celona (Spa) - Arsenal (Eng) 1-1 (1- Enrique 1-0, 81. Kanu 1-1. Solna (Zwe) - Fiorentina (Ita) 0-0. lidsrechter: Benko (Oos). Toeschou- 30.000. 3 2 1 0 7 7-4 3 1 2 0 5 4-2 3 0 2 1 2 2-4 3 0 12 1 2-5 )EP C Feyenoord 1-1 (0-0). 62. Bos- 0-1, 85. Mario Silva 1-1. Scheids- Poll (Eng). Toeschouwers: Rode kaart: 90. William (Boavis- Gele kaart: Sousa, Mario Silva, Couto ista), Kalou, Dudek, Van Gastel noord). iborg (Noo) - Borussia Dortmund i) 2-2 (1-2). 11. Barbarez 0-1, Kohier 0-2, 35. Sörensen 1-2, 68. Scheidsrechter: Durkin g). Toeschouwers: 14.000. enborgT 3 1 2 0 5 7-4 3 1 2 0 5 6-4 3 0 3 0 3 4-4 3 0 12 12-7 )EP D Zagreb (Kro) - Sturm Graz (Oos) (2-0). 27. Rukavina 1-0, 34. Sokota 58. Sokota 3-0 (strafschop), eidsrechter: Lopez Nieto (Spa). Toe- 20.000. ichester United (Eng) - Olympique ille (Fra) 2-1 (0-1). 41 Bakayoko schouwers: 54.000. United 3 2 1 0 7 5-1 eille 3 2 0 1 6 5-3 ba Z. 3 1114 4-2 m Graz 3 0 0 3 0 0-8 Barcelona heeft in groep B van de Champions League de eerste averij opgelopen. De topploeg van trainer Louis van Gad stond op eigen veld Arsenal een gelijkspel toe: 1-1. De gelijkma ker van de Engelse ploeg viel in de slotfase. Arsenal speelde op dat mo ment met tien man door een rode kaart voor Grimandi. Het verschil tussen beide ploegen op de ranglijst blijft door de re mise twee punten in Spaans voordeel. In de andere groeps wedstrijd kwamen AlK Solna en Fiorentina niet tot scoren: 0-0. Barcelona begon met vijf Ne derlanders in het basisteam: Hesp, Reiziger, Frank de Boer, Bogarde en Cocu. Ronald de Boer, Kluivert, Zenden en ook Litmanen begonnen op de bank. Barga startte in het volle Nou Camp overdonderend. Binnen een kwartier kregen Ri- valdo, Luis Enrique en Bogarde goede kopkansen. Na een kwartier kwam Barce lona verdiend op voorsprong. Luis Enrique profiteerde van fouten bij doelman Manninger en verdediger Viera. Met een slap schot leidde Cocu de for tuinlijke treffer in, 1-0. Ook daarna bleef Barcelona de beste ploeg. Rivaldo toonde met een paar acties opnieuw zijn grote klasse. Doelman Dennis Bergkamp, aanvaller v Manninger voorkwam de twee- na de greep op de wedstrijd, schot van de international ging de treffer voor de thuisploeg. Het tempo en de zuiverheid voorlangs. Arsenal kwam er niet aan te verdwenen uit het spel. Arsenal Kort daarna moest Reiziger pas. De irritatie over de eigen daarentegen straalde meer lef geblesseerd naar de kant. Kanu onmacht was groot in de Engel- en overtuiging uit. Bergkamp ging op volle snelheid op de en- se ploeg. kreeg na een kwartier de eerste kei staan van de Nederlander. Na de pauze verloor Barcelo- kans voor de Engelse ploeg. Het Hinkend zocht de ex-Ajacied een plaatsje op de overvolle bank. Ronald de Boer was zijn vervanger. Bergkamp moest en kele minuten later het veld rui men voor Suker. De Kroaat werd massaal uit gefloten wegens zijn verleden bij Reed Madrid. Hij nam in de 81ste minuut revanche. Suker verraste Hesp met een afstand schot. De rebound was voor Kanu, 1-1. In Groep A consolideerde La zio Roma de koppositie. De Ita liaanse ploeg won met 4-0 van Maribor. De treffers vielen na een uur binnen een kwartier. Inzaghi, Conceicao en Salas (twee) scoorden. Maribor speelde zeventig minuten met tien man. Verdediger Cipi kreeg al snel zijn tweede gele kaart. Leverkusen verkeek zich op de veerkracht bij Dinamo Kiev: 1-1. Kirsten opende de score, Hoesin maakte in de slotfase gelijk. Het was het eerste puntje voor Dinamo. In Groep D ontsnapte Man chester United in de thuiswed strijd tegen Olympique Marseil le aan de eerste nederlaag. De Europese kampioen boog in het laatste kwartier een achterstand van 0-1 om in een voorsprong van 2-1. Cole en Scholes scoor den binnen vier minuten. Croatia Zagreb boekte in de zelfde poule de eerste zege. Dat ging ten koste van Sturm Graz: 2-0. banska bystrica henk houtink gpd-verslaggever In een lieflijk Slowaaks provin cieplaatsje beklommen gister avond vierhonderd Oost-Euro peanen de oude tribunes van het plaatselijke stadionnetji Ajax trainde er en in Banska By strica is dat nog een beziens waardigheid. Voor Dukla Bans ka Bystrica is er na de 6-1 ni derlaag van twee weken geli den in Amsterdam weinig ei meer te behalen, maar vo< Ajax zal stadion Stiavnicky vai avond waarschijnlijk vollopen. Dat zou voor de tweede kee zijn in de geschiedenis Dukla Banska Bystrica, een scheiden middenmoter in i wakije, die in de competitie w middeld 2000 toeschouwers trekt. In 1984, bij het kansloze debuut in het UEFA-Cuptoer- nooi, waren voor het eerst alle 11.000 plaatsen van het inmid dels 45 jaar oude stadion bezet. Toen was Borussia Mönchen- gladbach de tegenstander. Ajax heeft een grotere naam in Slowakije. Sterker, Ajax is er nog steeds zeer populair. De naam wordt in het laag aange schreven voetballand op één lijn geplaatst met Juventus en Manchester United. Voor het UEFA-cupduel laat Ajax-trainer Jan Wouters niets aan het toe ACHTERGROND VERSLAGGEVER GPD EDWIN ALBLAS iTAALD VOETBAL II EREDIVISIE FC Den Bosch 2-0 (1-0). 1. ultz 1-0, 68. De Gier 2-0. Scheids- Luyten. Toeschouwers: 7000. kaart: Latuheru, Renfurm (NEC). 5 5 0 0 15 6 4 2 0 14 6 4 1 1 13 6 4 1 1 13 6 4 0 2 12 6 3 '2 111 6 3 1 2 10 6 2 3 1 9 6 3 0 3 9 6 3 0 3 9 6 2 2 2 8 6 2 13 7 6 12 3 5 5 113 4 6 0 3 3 3 6 0 2 4 2 20- 5 18- 8 15- 5 14-12 7- 7 9- 6 10- 8 8- 5 10- 8 10-10 11-13 10-11 6-12 9-11 6- 9 5-16 7-21 4-12 Het passeren van de olympische kam pioen Nederland en grootmacht Joe goslavië bij het opvullen van de laatste twee plaatsen in de World Cup en het tegelijkertijd uitnodigen van Spanje en Canada, zijn beslissingen die onmis kenbaar op andere dan sportieve gron den genomen zijn. Niet vergeten mag worden dat Neder land het onheil enigszins over zichzelf heeft afgeroepen. Door slecht te pres teren bij het EK misten de Nederland se volleyballers de kans om op eigen kracht deelname aan het olympisch kwalificatietoernooi in Japan af te dwingen. De consequenties waren de stichting Top Volleybal Nederland (TVN) en bondscoach Toon Gerbrands toen ook helder. „Na dat toernooi wa ren we uitgeleverd aan de willekeur", besefte TVN-directeur Jos Smulders maar al te goed. De internationale vol leybalfederatie (FIVB), of eigenlijk haar president Ruben Acosta, is namelijk al vaker tegen alle logica ingevaren. Dat de FIVB en de Japanse firma Fuji, die de tv-registratie voor zijn rekening neemt, mochten bepalen wie er in Ja pan zouden spelen gaf al te denken. Eerlijker zou zijn geweest om het deel nemersveld aan de hand van de we reldranglijst te completeren. Maar Ja pan wilde er graag wat 'zwakke' landen bij om zelf niet kansloos te zijn en in Canada kan het evenement gewoon overdag op de buis worden gebracht. Het zijn de woorden van Herman van Zwieten, voorzitter van de Nederland se Volleybal Bond en achter Ruben Acosta vice-voorzitter van de FIVB. Bovendien leggen de Canadezen zon der morren het geld voor de tv-rechten op tafel en deed Nederland (NOS) nog wel eens (WK in Japan, World League 2000) moeilijk over het betalen van de beelden. Dit keer hadden TVN en zijn partners wel aan alle financiële voor waarden (100.000 dollar voor de tv- rechten) voldaan en toch viel het als Europese gegadigde buiten de boot. Het gegoochel met wildcards voor het eerste olympische kwalificatietoernooi heeft eens te meer duidelijk gemaakt dat politiek en willekeur het internationale volleybal in het belachelijke trekken. Plat gezegd: met geld kun je kwalificatie voor de Olympische Spelen kopen of in ieder geval een eind op weg geraken. Rara, hoe kan dat. De lobby van Van Zwieten - bonds coach Gerbrands had daar zijn hoop op gevestigd - stelde niets voor. Acosta is niet gevoelig voor meningen van an deren. De Mexicaan is dikke maatjes met Spanje omdat hij voorziet dat het volleybal daar een grote (commerciële) toekomst heeft. Van zijn vriendschap gaf hij vorig jaar bij het WK, waar Spanje twee plaatsen achter Oranje (zesde) eindigde, al blijk. Toen koos hij eigenhandig de Spanjaard Rafael Pas- qual tot beste speler van het toernooi. De volleyballers van wereldkampioen Italië en finalist Joegoslavië sloegen bij de bekendmaking op het podium van verbazing achterover. Spanje, negende op de wereldranglijst, plaatste zich niet eens voor het EK. Maar het is de vraag of Acosta in dit geval wel een vriend een dienst heeft bewezen of inderdaad Japan aan een relatief 'zwakke' concurrent heeft ge holpen. In Japan zal Spanje namelijk zeker niet bij de eerste drie eindigen en door deelname aan de World Cup ver liezen de Zuid-Europeanen het recht op deelname aan het pré-olympische kwalificatietoernooi in Brussel, waar van de winnaar zich plaatst voor het tweede olympische kwalificatietoer nooi in Polen (januari). Daar zijn Ne derland en Joegoslavië volgens de Eu ropese volleybalfederatie (CEV) zeker van de partij. Gerbrands heeft echter een andere theorie: .Allerlei D-landen zijn bezig aan een olympisch kwalifica tietraject en wij, de olympisch kampi oen, zijn nog niets eens zeker van een kans om ons te plaatsen." In Polen wordt overigens slechts de winnaar beloond met een olympisch ticket. Joegoslavië of Nederland, zeg maar de verliezer, krijgt dan nog een laatste kans in de laatste kwalificatie ronde. Voor Spanje is het dus in Japan nu of nooit. Tenzij de FIVB nog sleutelt aan de kwalificatietoernooien in de tweede en derde ronde (juli). Dan kunnen alle theorieën de prullenbak in. Slim heeft de FTVB het aantal deelnemers aan die toernooien nog open gelaten. Zo is er dus altijd nog ruimte voor gesjoemel. Ook dat is de FIVB namelijk niet vreemd. In 1996 dreigde het vrouwen team van Rusland niet op de Spelen van Atlanta te geraken. De FIVB be sloot daarop Rusland mee te laten doen aan het olympische kwalificatie toernooi op het Afrikaanse continent. De Russinnen 'plaatsten' zich daar met twee vingers in de neus voor de Olym pische Spelen. Nederland hoeft dus nog niet te wanhopen. val over. Hij greep de forse ver traging van de vlucht naar Slo wakije gisterochtend aan voor een extra training bij de ArenA. In de geschiedenisboeken van Ajax had hij bovendien op gespoord hoe de ploeg in 1979, tegen de nietige tegenstander Omonia Nicosia, eerst een rui me winst boekte om vervolgens een blamerende nederlaag te lijden. Zoiets wil Wouters niet meemaken. Hij wil zien hoe 'volwassen' zijn spelers zijn. Voor het clichébeeld van af schrikwekkende omstandighe den in het voormalige Oostblok hoeven ze niet te vrezen. De grasmat is weliswaar niet egaal, maar de temperatuur blijkt diep in Slowakije nog mild. Tijdens de avondtraining zag Wouters wel Kevin Bobson af haken. De 18-jarige linkerspits was misselijk. Als hij tijdig her stelt, ligt het voor de hand dat hij vanavond zijn Europese de buut maakt. De avondtraining verschafte echter geen duidelijkheid over de opstelling van Ajax. Wouters zal Winter (ziek) en Witschge (liesblessure) moeten vervan gen. Nieuwenburg en Reuser lijken daarvoor het meest in aanmerking te komen. Maar Wouters had na de training in Banska Bystrica 'geen zin' iets te zeggen. Gerechtelijk vooronderzoek tegen Gerards zutphen anp Het Openbaar Ministerie in Zutphen verdenkt voetbalma kelaar Peter Gerards van vals heid in geschrifte. De ex-werk nemer van de voetbalvakbond WCS zou hebben geknoeid met de datum van een bankaf schrift. Gerards ontving in 1996 117.500 gulden voor ad vieswerk aan Vitesse. Hij mocht volgens zijn arbeids overeenkomst echter geen geld van clubs aannemen. De spelersvakbond stuurde Gerards en collega Sigi Lens op 31 januari 1997 weg, omdat er sterke vermoedens waren dat zij zich persoonlijk hadden verrijkt aan transfers en advies werk. Het OM stuitte tijdens het onderzoek ook op betalin gen van sponsor Adidas, de Italiaanse club AC Milan en de Nederlandse clubs NAC, AZ en Roda JC aan Gerards en Lens. Jorge Silva van Boavista haalt Feyenoorder Bonaventure Kalou ongenadig onderuit. FOTO ANP ED OUDENAARDEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25