Politiek achter verhoging OZB Politiek verdeeld over wilde plannen Koudenhoorn De Woonbeurs Amsterdam 'Warmond moet zich nog niet rijk rekenen' vVD Zoeterwoude: hooguit rendmatige verhoging OZB Oegstgeest moet groener' Cradolfer tijdelijk aan de slag n Leiderdorps gemeentehuis Regio Kippenvilla Boterhuispolder schudt op zijn grondvesten Zes dagen lang het mooiste op woongebied onder één dak )ONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 WARMOND JUDY NIHOF Warmond steekt de vlag nog niet uit nu de kans bestaat dat de gemeente na 2001 enkele tonnen meer krijgt uitgekeerd uit het gemeentefonds dan nu het geval is. Wethouder K. van den Aardweg waarschuwde de raadsleden gisteravond 'zich niet rijk te rekenen'. Ten eerste moet nog maar blijken of het voorstel van mi nister Peper door het parle ment wordt goedgekeurd. En ten tweede zouden de War- mondse woningen in 2001 wel eens flink hoger kunnen wor den getaxeerd. Dat betekent dat Warmond meer inkom sten krijgt uit de onroerend- (OZB), waar- e WD in Zoeterwoude wil de ZB (onroerende-zaakbelas- og) niet verhogen, zo valt te zen in een persbericht van de jltallige WD-fractie. In het ïrsbericht gaat de fractie in op 'tlatingen van WD-fractie- iefoorzitter I. Sanders. Zij stelde nlangs dat de OZB in Zoeter- voude wel iets hoger kan. )aaruit moet niet worden afge- >id dat een stijging met meer het prijsindexcijfer voor de bespreekbaar is, stelt de -fractie met klem. „Het Verkiezingsprogramma van de VD is heel duidelijk over de emeentelijke belastingen: deze loeten zo laag mogelijk wor- gehouden." Als extra geld g is, mag dit 'maximaal' :iden tot een stijging die gelijk aan het prijsindexcijfer. De WD wijst in het persbe- Zi VD °VD-f -7n IGSTGEEST «SUZANNE B legstgeest geeft geen mooi vi- JU tekaartje af aan de weggebrui- 1C1( er, vindt wethouder G. door de uitkering van het ge meentefonds weer lager wordt. „We hopen niet dat het elkaar opheft", aldus Van den Aardweg. Als de minister zijn zin krijgt, kan Warmond 269.000 gulden verwachten uit het ge- meéntefonds in plaats van de eerder aangekondigde bezui niging van 369.000 gulden. Deze omslag heeft te maken met het feit dat de minister re kening wil houden met bij zondere kosten die gemeen ten hebben. Zo wordt wat Warmond betreft rekening ge houden met de 'slappe bo dem', waardoor de gemeente meer geld kwijt is aan wegen- onderhoud dan veel andere gemeenten. emeente laat een kans liggen, oordat op de rotondes op de legangswegen tot het dorp Rosé d'Anjou H. de Brières Een fruitige, halfzoete rosé wijn uit het dt, cLcuj.- <3 de s i als i teiris i jaiez :e"ot ;rim adjunct-gemeentesecre- Leiderdorp. Hij vervult functie naar verwachting begin volgend jaar. ,We zijn bezig de vacature "j an adjunct-gemeentesecretis te vullen en in de tussentijd illen we ondersteuning op tij- er< elijke basis", zegt gemeentese- retails N. Rigter. „We hadden eerder al een interim-medewer ker, maar dat liep niet goed. Daarom hebben we de markt opnieuw verkend." De vacature is er sinds juli van dit jaar. In juli van dit jaar is Rigter be noemd tot gemeentesecretaris. Kradolfer werkt bij het Drie- bergse consultancybureau Wa genaar Hoes en was tot eind vorig jaar fractievoorzitter van de WD in Leiden. Hij trad op 1 januari terug na vergeefse po gingen om de liberalen in het college te krijgen. De Warmondse politiek is zeer verdeeld over de wilde ideeën die in de 'startnotitie recreatieve mogelijkheden' voor recreatie-eiland Kouden hoorn staan. Dat bleek gisteren tijdens een com missievergadering. H. Sanders (WD) leverde kri tiek op het feit dat burgemeester en wethouders niet hebben gekeken of deze ideeën wel financi eel, juridisch en technisch haalbaar zijn. Ook CDA-raadslid L. van Kempen miste een onder bouwing. „Is het wel wijs om met deze notitie naar de bevolking te gaan", vroeg zij zich dan ook af. „Ik heb veel leuke ideeën in de startnotitie ge vonden", merkte Sanders op. „Maar we moeten ook de onmogelijkheden op tafel leggen. Als je het bijvoorbeeld hebt over allerlei pontjes, dan moet je ook pontjesbazen hebben en dat kost geld. En als we het aantal ligplaatsen willen uit breiden, dan moet je ook meer toezicht hebben." Lijnrecht tegenover Sanders en Van Kempen stelden WD-raadslid J. Kwestro en G. Slinger land (PW) zich op. Zij denken dat de startnotitie, juist omdat het zo'n open stuk is, de discussie onder de bevolking aanzwengelt. Volgens wet houder K. van den Aardweg is dat ook precies de bedoeling. „De startnotitie is een uitgangspunt voor een zeer brede maatschappelijke discussie. Wij gaan nu niet uitmaken wat wel en niet kan. Wij hebben ook nog geen idee hoe het zou moe ten." Van den Aardweg denkt aan een traject van uiterlijk anderhalf jaar, waarin duidelijk moet worden welke kant het op moet met Kouden hoorn. Hoe dit traject eruit gaat zien, is nog niet bekend. De haalbaarheid van de suggesties voor Kou- richt op het belang van een op knapbeurt van industrieterrein Grote Polder. Een verhoging van de OZB om dit te bekosti gen is voor de WD echter 'geen voor de hand liggende oplos sing'. „Het moge duidelijk zijn dat de WD een aantal zaken uitgevoerd wil zien op het indu strieterrein. Een daarvan is het verbeteren van de verkeersvei ligheid. Als hiervoor investerin gen nodig zijn dan kijken we eerst of hiervoor binnen de be groting of het investeringspro gramma middelen te vinden zijn." Is dat niet het geval, dan wil de WD zoeken naar andere mogelijkheden om de plannen te financieren. Daarbij wordt gedacht aan de opbrengst van de verkoop van groenstroken aan bedrijven, of het gebruiken van 'provinciale gelden voor de bevordéring van de verkeersvei ligheid'. geen 'hoogwaardig groen' te zien is. Als het aan Van Eisen ligt komt daar gauw verandering in. De rotondes moeten een flinke groene opknapbeurt krijgen. De plantsoenendienst moet vol gens Van Eisen worden uitge breid. Johan Slik (links) met Bertus Wisse, een broer van kippenhokbouwer Cees, en de kippen bij de Kiekenhoeve in de Boterhuispolder. foto hielco kuipers LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Ze kwamen halfbevroren uit de bomen gevallen, de kippen. Tot op het bot uitgemergeld ook nog. Hun baas was dood en hun onderkomen in de Leider- dorpse Boterhuispolder jam merlijk uitgebrand, mét een po ny en een paar geiten erin. Twee mannen trokken zich uit eindelijk het lot van pluimvee aan. Allereerst Leiderdorper Jo han Slik (77), die kilo's voer aansleepte. En daarna Leide- naar Cees Wisse (67), die deze zomer een fraai onderkomen voor de ongeveer 35 kippen bouwde. De 'Kiekenhoeve' schudt ech ter op z'n grondvesten. De ge meente - eigenaar van de grond - wil 't niet hebben. Dat blijkt althans uit een officiële brief. Verantwoordelijk wethouder V. Molkenboer, om uitleg ge vraagd, haast zich te vertellen dat er best een mouw aan te passen valt. Maar Wisse weet nog van niks. Hij heeft alleen maar dat onverbiddelijke schrijven met de handtekening van de burgemeester eronder. Wisse en Slik snappen er geen ene sikkepit van. Vier jaar lang keek niemand naar het ag- genebbes-zooitje aan de Nieu we Weg om. De gemeente niet. En agrariër C. van Leeuwen, die het vruchtgebruik van het per ceeltje heeft, ook niet. „Da's een echte boer", bromt Wisse. ,Als 't geld kost laat ie een dier liever doodgaan." Wel vond de boer het goed dat Wisse het heft in handen nam, de puin hopen van het afgefikte daglo nershuisje opruimde en een ware kippenvilla bouwde. Met - grapje - een keukenklok aan de wand, 'want dan kunnen ze zien hoe laat ze op stok moe ten'. En een groot doorzonraam in een van de nachtverblijven, zodat ze eenmaal op stok kun nen genieten van de zonson dergang boven de Boterhuis polder. 't Heeft de gepensioneerde Wisse de hele zomer gekost. En honderden guldens ook. „Hij heeft een stoel in de hemel ver diend, die jongen", vindt zijn broer Jacques. Daar dachten ze op het gemeentehuis anders over. De bulldozer is nog niet besteld, maar veel scheelt het niet, zo lezen de i di t/m vr 10.00 - 22.00 za/zo 10.00 - 18.00, entree fl.20,- Alles op het gebied van meubelen, vloeren, keukens, badkamers, bedden en accessoires van strak design tot sfeervol landelijk nieuwe ontwerpen unieke lezingen' gratis advies maak kans op de CBW-wooncheque t.w.v. fl. 15.000,- financieel advies van Hypotheek Visie ontmoet Alberto Alessi, Jan des Bouvrie, Dieter Sieger en vele anderen binnenkijken bij Ide woonbladen VT Wonen, Eigen Huis Interieur, Ariadne Wonen en DoehetZelf Wonen boeiende exposities de Koot Light Design-hal denhoorn komt in een later stadium aan de orde, vindt ook burgemeester I. van der Wel: als ge bruikers van Koudenhoorn en andere belang hebbenden hun zegje erover hebben gedaan. „Als je nu al gaat roepen 'dit kost geld', dan be lemmer je de discussie." Volgens haar hóeft geld bovendien geen probleem te zijn. „Er zijn moge lijkheden om subsidies te krijgen." „Laten we nou eerst eens die ideeënmachine op gang brengen", betoogde PW'er Slingerland op zijn beurt. Volgens hem is de politiek gewoon niet gewend aan stukken zoals de startnotitie. „Het is de angst van bestuurders om iets te be ginnen waarvan je de uitkomst niet weet." CDA- raadslid Van Kempen vreest echter dat de start notitie leidt tot 'luchtfietserij'. „De burgers gaan dingen leuk vinden die niet haalbaar blijken te zijn." Overigens zijn alle raadsleden het er wel over eens dat er iets met Koudenhoorn moet gebeu ren. „Destijds is bewust gekozen voor een smalle brug en voor pure natuur. Nu we jaren verder zijn is het heel goed om ons te bezinnen of we niet meer met Koudenhoorn kunnen doen", al dus WD'er Sanders. Ook C. van der Zalm (PW) liet weten 'in' te zijn voor een 'herijking' van Koudenhoorn. „We moeten niet stil blijven staan, anders krijgen we kramp." De startnotitie bevat vier varianten voor Kou denhoorn. De eerste gaat uit van versterking van bestaande voorzieningen. In drie van de vier va rianten is het gedaan met de rust op het eiland en wordt er onder meer gerept van de aanleg van parkeerplaatsen. Het natuurgebied op de zuide lijke helft van Koudenhoorn blijft in alle varian ten onaangetast. Variant vier is het meest radi caal, met een verplaatsing van de sportvelden naar Koudenhoorn. 'Dit voorstel doet pijn De Leiderdorpse politiek gaat akkoord met de verhoging van de onroerendzaakbelasting (OZB) met 32,5 procent. De collegepartijen (WD, CDA, PvdA) willen de forse stij ging 'met een big bang invoeren, omdat dat voor huisei genaren uiteindelijk goedkoper is en de gemeente grote behoefte heeft aan extra inkomsten. „Dit voorstel doet pijn", zei PvdA-woordvoerder O. MacDa- niel gisteravond tijdens een raadscommissie financiën. Maar de stijging is volgens hem onvermijdelijk voor het op peil houden van allerlei Leiderdorp- se voorzieningen. Hij ver woordde daarmee precies het standpunt van burgemeester en wethouders: de enorme OZB- stijging is nodig om alle voor zieningen op een 'kwalitatief acceptabel niveau' te houden. „Meer bezuinigen kan niet", al dus CDA-wethouder A. Roest (financiën). Een hogere rijksbijdrage uit het gemeentefonds, van onge veer een miljoen gulden, heeft volgens Roest geen invloed op de OZB-verhoging. Belangrijk ste reden daarvoor is de datum waarop het geld voor de ge meente beschikbaar is. „Op z'n vroegst in 2001, maar waar schijnlijk later", zei Roest. „Daar kunnen wij niet op wachten." Omdat in het verle den de OZB 'te lang' onaange tast is gebleven, móet de belas ting dit jaar fors omhoog, rede neerde hij. De structurele extra bijdrage uit 'Den Haag' komt volgens de wethouder te zijner tijd wél ten goede aan lastenverlichting. ,Het is evident dat er dan geld naar de burger terug gaat", zei wethouder Roest. Zijn toezeg ging vond bij alle partijen in de raad steun. De oppositie verkiest een ge faseerde invoering van de OZB- stijging. In één Idap 32,5 pro cent erbij vinden Groenlinks en BBL 'te fors'. De WD, die eerder aangaf iets van de OZB-stijging te wil len afknibbelen, probeerde al leen de extra verzwaring voor bedrijven tegen te houden. B en W willen het OZB-tarief voor bedrijven op 120 procent van het tarief voor woningen bren gen. Volgens raadslid P. Roe mer is er geen enkele reden om dat niet op de huidige 110 pro cent te houden. „Het enig posi tieve aan deze maatregel is dat 120 -procent het maximum is", zei hij. „Volgens de wet mogen bedrijven niet meer dan 120 procent betalen." In Den Haag hekelde het CDA-Kamerlid Van der Hoeven de Leiderdorpse belastingver hoging. Die kan volgens haar niet door de beugel, zo zei ze gisteren in een Kamerdebat met minister Peper (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Ver meend (financiën). Gemeenten die hun lokale belastingen ab surd opschroeven moeten vol gens haar aan de schandpaal. Van der Hoeven pleitte voor een jaarlijkse, landelijke regi stratie van lokale lasten. J. Hoekema (D66) steunde haar pleidooi. WD-Kamerlid Luch- tenveld was tegenstander: „Het is de taak van de pers, de VNG en de gemeenteraad om deze praktijken aan de kaak te stel len. De Kamer moet zich er niet mee bemoeien." Wilt u wat rustiger rondkijken? Kom dan 's avonds Makkelijk bereikbaar met a i openbaar v Kijk ook op www.woonbeurs.c brief van het gemeentebestuur. De reden? Tja. „Ze willen d'r gaan bouwen hè." Bouwen? In de Boterhuispol der? De gemeente heeft wel voor miljoenen grond gekocht in de polder langs de Zijldijk - waaronder het kippenperceeltje - met de droom van een mooie nieuwe woonwijk voor ogen. Maar dat mag helemaal niet van het rijk en de provincie. Vóór daar ooit verandering in komt zijn we ver in de volgende eeuw. Wisse: „Ik heb de ge meente geschreven: waarschuw me vóór de eerste paal in de grond gaat, dan haal ik zelf het boeltje weg." Maar regels zijn regels. De ge meente heeft die grond gekocht om te voorkomen dat allerlei projectontwikkelaars dat de den. En dus is het project 'Kie kenhoeve' ten dode opgeschre ven. Aldus de brief van het ge meentebestuur. Als het aan wethouder Molkenboer ligt kan Cees Wisse blijven rekenen op. eigen eitjes bij het ontbijt. „Ik sluit wel een convenantje met die man", aldus Molkenboers sussende woorden. HOLLANDSCHE TUYN - Het Leiderdorpse restaurant De Hollandsche Tuyn komt in an dere handen. Eigenaar Jaap Sloof kan het werk niet meer combineren met zijn gezin. De nieuwe eigenaren zijn Bas Dickhoff en Saskia van der Lugt. '""MARWIJK PENSIOENEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62 tdeLeidsch Dagblad/%RCHIEVlï3\T ANNO 1899 Zaterdag 30 September ALGEMEEN - Evenals ten vorigen jare is als een bijlage tot hoofdstuk buitenlandsche zaken der Staatsbegrooting een Oranjeboek verschenen, bevattende diplomatieke bescheiden over verschil lende aangelegenheden. Daaruit blijkt, dat de internationale commissie voor de grensregelingopTimoreen verslag heeft uitgebracht, dat thans in onderzoek is bij de verschillende bij deze aangelegenheid betrokken au toriteiten. Omtrent de ongeregeldheden op Timor, ten aanzien waarvan het vorig jaar verschillende stuk ken zijn medegedeeld, wordt thans de correspondentie medegedeeld, tusschen de Portugeesche en Nederlandsche Regeering gevoerd, eindigende met de mededeeling dd. 17 Januari 1899 van den Portugeeschen gezant te 's-Gravenhage, dat zijn regeering aan de Portugeesche grenscom- misie op Timor heeft bevolen met de Nederlandsche commissie in overleg te treden, om te za- men een nieuw onderzoek naar die ongeregeldheden op de grenzen in te stellen. De uitkomsten van het ingestelde onderzoek zijn thans in overweging. ANNO 1974 e Oktoberfestiviteiten en regen lijken bij elkaar te horen. Toen gisteren de braderie in Doeza- worden geopend regende het pijpestelen. Toch waren de Hutspotten en de boerenkapel De in een echte feeststemming, waardoor het toch nog een carnavaleske gebeurtenis werd. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 28 september KATWIJK - Antiekdieven hebben dit weekein de een Friese staartklok en een koperen 'knip' met daarin ongeveer honderd gulden gestolen uit de woning van de Katwijkse korpschef van politie. De familie, die in een pand aan de Zee weg woont, sliep toen de inbrekers hun slag sloegen. De diefstal moet 's nachts na half twee zijn gepleegd. Op dit tijdstip kwam de po litieman thuis en trof een normale situatie aan. WASSENAAR - Oud-minister van Binnenland se Zaken J. Smallenbroek, die de laatste jaren lid was van de Raad van State is zondag op 65- jarige leeftijd overleden. Hij was in 1909 in Assen geboren. De heer Smallenbroek, die een opleiding registratie en notariaat had gevolgd, begon zijn ambtelijke loopbaan in Olderber- koop. Hij was al jong actief in de politiek: in 1929 was hij een der oprichters van de Anti- Revolutionaire Jongeren-Afdeling. In Elburg werd hij in 1939 gekozen tot lid van de ge meenteraad, hij werd er wethouder en waarne mend burgemeester. De heer Smallenbroek, die tijdens de bezetting als lid van de Trouw- groep actief aan het verzet deelnam, kreeg na de bevrijding zitting in het noodparlement en werd in 1947 gedeputeerde in Drenthe. In 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de ARP waarvan hij voorzitter en sinds 1964 ook fractievoorzitter was. In het kabinet-Cals in 1965 trad hij op als minister van Binnenland se Zaken. Zijn beleid in de affaire van de Am sterdamse politie (het ontslag van hoofdcom missaris Van der Molen) ontmoette veel kritiek. In 1966 veroorzaakte hij een aanrijding. Er ontstond nogal wat rumoer toen bleek dat hij was doorgereden, hoewel hij de volgende mor gen direct contact opnam met de eigenaar van de auto. Naar aanleiding van deze zaak nam hij ontslag als minister. gs kuurt I ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van j. Ieldscli Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aa ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19