I Rijnsburg is onzekerheid Floris V bet Minder jongeren uit Bollenstreek naar Halt Duin Bollenstreek Begroting SDB goedgekeurd ondanks tegenstemmen Voorhout en Hillegom Circus Alladin zakt weg in de Voorhoutse modder V 0 De poppendokter op bezoek in Lisse Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 CHEF ROZA VAN D I, PLV - CHEF WIM VAN WANROOY, 071-53564 NOORDWUK MONIQUE WITTEMAN De begroting voor het jaar 2000 van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek is gisteravond door een meerderheid van de streekgemeenten goedgekeurd, maar een wel zeer op vallende rol was daarin weggelegd voor een van de twee tegenstemmers: Voorhout. De gemeenteraad van Voor hout had zijn vertegenwoordigers - T. Daey Ouwens en P. van Riet - naar Noordwijk gestuurd om niet akkoord te gaan met de begroting, maar bijna hadden de twee toch ingestemd. De andere tegenstander van de be groting was Hillegom. Deze gemeente kon zich totaal niet vinden in de per sonele bezetting van het SDB. Het SDB verkeert momenteel in een afslan kingsproces: de GGD en de stichting Werkkring zullen het orgaan 'verlaten'. Maar het aantal personeelsleden wordt toch uitgebreid. Daarom stelde Hillegom voor om het meerbedrag van 178.000 gulden hiervoor te laten ver vallen. Ook de 80.000 gulden die be stemd zijn voor het Regionaal Indica tie Orgaan (RIO), de instelling die voor de streek de indicatiestellingen voor onder meer de thuiszorg, verpleging en verzorging regelt, vond Hillegom teveel van het goede. Deze gemeente wilde door het indienen van een amendement de anderen daarvan overtuigen. Steun kreeg Hillegom daarbij van zowel Voorhout als Rijns burg. De overige gemeenten konden echter akkoord gaan met de begroting, zodat het amendement verworpen werd. Voorhout kreeg daarop de kans alsnog de gehele begroting te weg te stemmen. De pogingen van voorzitter van het SDB, tevens burgemeester van Kat wijk, B. van Wouwe om alle tien de bollengemeenten toch op één lijn te krijgen, liepen op niets uit. Voorhout - dat op het amendement na bijna ak koord was gegaan - kreeg in zijn afkeu ring nog steun van Hillegom. Rijns burg stemde wel in, maar maakte een voorbehoud voor de personeelslasten. Van Wouwe - die d voor de drie be nodigde schorsingen van de vergade ring opmerkte behoorlijk 'mottig' te worden van de redenering van met na me Voorhout - werd helemaal 'mop perig'. „Het SDB ligt flink onder vuur. Als ik de verschillende gemeenten be zoek, wordt er totaal anders en veel positiever over het samenwerkingsor gaan gesproken dan wat ik lees in de krantenkoppen. Oké, het gaat nog niet zo goed met de financiën, maar dat zal eind van dit jaar wel het geval zijn. Ik kan het niet binnen een vloek en een zucht regelen. Wij moeten onze mede werkers steunen, en ze niet altijd zo negatief benaderen", vindt Van Wou we. Voor de vertegenwoordigers van de diverse gemeenten die zich kritisch over het functioneren van het SDB hadden uitgelaten, was het moment aangebroken om te stellen dat ze de inzet van de medewerkers zelf wel waarderen, maar niet die van de orga nisatie - het SDB - op zich. Van ïüet van Voorhout hield het erop dat 'je niet altijd alles letterlijk moet nemen wat er in de krant geschreven staat'. „Twijfels over de inzet van het perso neel hebben wij nooit uitgesproken", aldus Van Riet. 'Er moet nu maar eens duidelijkheid komei Geheimzinnige verdwijningen onder Hillegomse katten naar hun huisdier. Over de oor zaak doen inmiddels tal van ge ruchten de ronde in het dorp. „Elke week heb ik weer een A4- tje vol met vermissingen", ver telt Van Bergen erover. „Katten worden vergiftigd, opgehangen, gepikt, van zulk soort dingen weet ik dat ze gebeuren in Hil legom. Maar ik ben nu zelfs bang dat er hier net als in Bode graven misschien een katten mepper actief is, die het om de stukjes bont te doen is." De dierenbeschermster adviseert Hillegommers hun huistijgers in de avond en nacht zoveel mogelijk binnen te houden. „Ik vraag de Hillegommers alert te zijn. Ik ben sowieso geen fan van katten naar buiten, overdag heb je er meer zicht op. En he lemaal briljant is het natuurlijk om de kat te chippen, zodat er een waterdicht systeem van herkenning ontstaat." HILLEGOM PETER VOSKUIL De dierenbescherming ver moedt dat er een kattenmepper in Hillegom actief is. Sinds het begin van dit jaar zijn tientallen katten op een geheimzinnige manier verdwenen. „Bewijzen kan ik niets, maar ik zou toch weieens willen weten waar ze gebleven zijn. Ze zakken toch niet zomaar door de grond?" zegt Mia van Bergen, secretaris van de dierenbescherming in Hillegom en Lisse. Normaal gesproken is er vol gens de dierenbescherming een bepaalde link tussen vermiste en gevonden (dode) katten te leggen. In Hillegom is dat even wicht sinds het begin van dit jaar zoek. Tientallen katten zijn spoorloos verdwenen, hun li chamen nooit gevonden. Ook op dit moment nog zijn min stens zeven baasjes op zoek Katwijker krijgt tien weken cel voor poging tot verkrachting maken. Vervolgens liet hij zijn broek zakken en dreigde haar te verkrachten. Op dat moment kwam een collega de mede werkster van de snackbar te hulp. Volgens officier van justitie Van der Plas kwam die collega precies op tijd. „Hij had niet la ter moeten zijn. En alleen maar omdat hij ingreep, kon een ver krachting worden voorkomen. Daar ben ik van overtuigd", meende ze. De openbare aanklaagster verwees daarbij naar getuigen verklaringen 'tegen de man. Daaruit bleek dat hij 'onbere kenbaar' is. „Hij is knettergek, hij leeft in zijn eigen wereldje", aldus één van de verklaringen. Een vriend van de man had bo vendien verklaard dat de Kat wijker er inmiddels een ge woonte van maakt om tijdens feesten en partijen zijn broek te laten zakken. DEN HAAG/KATWUK PETER BLOK Een 38-jarige Katwijker is giste ren door de Haagse politierech ter C. Hensen veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf, waarvan vijf weken voorwaar delijk, omdat hij op 1 november 1997 heeft geprobeerd een me dewerkster van een snackbar in Katwijk te verkrachten. Boven dien heeft de man bij die gele genheid zijn slachtoffer met een reeks seksistische opmer kingen beledigd. De uitspraak van de rechter is gelijk aan de eis van officier van justitie M. van der Plas. De Katwijker, die gisteren niet op de rechtszitting aanwe zig was, deed op de bewuste dag bij de snackbar eerst een 'gewone' bestelling. Daarna be gon hij, naar eigen zeggen 'in zwaar beschonken toestand', tegen de medewerkster seksis tisch getinte opmerkingen te De Universiteit Leiden moet duidelijkheid verschaffc over het onderzoek naar de beenderen die in de jan zeventig zijn toegeschreven aan Floris V, graaf van Hc land. Dat hebben B en W van Rijnsburg de universiteit een brief gevraagd. Nog steeds heerst er commotie oviden de conclusies van een C14-ouderdomsonderzoek na de beenderen, waaruit bleek dat die niet van Floris konden zijn. Het gemeentebestuur wil weten of de un versiteit een vervolgonderzoek gaat doen naar het Dl in het botmateriaal. De landijsbaan in Voorhout, waar Circus Alladin tot vandaag de tenten heeft opgeslagen, is door de regenval veranderd in een modderpoel. De verplaatsing naar Bennebroek loopt daardoor vertraging op. foto hielco kuipers VOORHOUT ROB ONDERWATER De overvloedige regenval van de laatste da gen speelt Circus Alladin parten. De ijsbaan op het sportpark Elsgeest in Voorhout, waar Alladin vanmiddag de laatste voor stelling gaf, is onder water gelopen. De ver plaatsing van de zwaar beladen vrachtau to's loopt daardoor ernstige vertraging op. De voorstelling van vrijdag in Bennebroek kan daardoor niet doorgaan. Directeur Evert Duitshof: „Dat betekent een schade post van minimaal 15.000 gulden. En die schade kan ik op niemand verhalen." Duitshof kijkt sip naar de zompige gras mat. „Dat we hier moesten staan was in eerste instantie helemaal niet de bedoeling. We zouden op het parkeerterrein van het sportpark komen te staan. Maar dat mocht ineens niet meer, want er was net een top laag asfalt overheen gegaan. We mochten met de pennen van de circustent niet de grond in. Maar dat moét wel, anders wordt -ie tent zomaar weggeblazen." De gemeente verordonneerde Alladin naar de aanpalende ijsbaan. Het circus had de pech dat het vanaf dat moment hevig begon te regenen. Duitshof, gisteren: „Moet je kijken naar die plassen daar. De bezoekers moeten dwars door die rotzooi naar de tent. Zo kun je de mensen toch niet ontvangen!" Alladin heeft de gemeente een borg van 1500 gulden moeten betalen. Daarmee wordt het circus 'verplicht' om het trap veldje op te leveren in de staat waarin het werd aangetroffen. Duitshof acht het on mogelijk om het terrein zonder banden sporen te verlaten. De directeur liet daar om een ambenaar van de gemeente Voor hout opdraven om zich te beroepen op overmacht. Burgemeester C. de Ronde was gister middag nog niet op de hoogte van de pro blemen rond het circus. „Ik dacht dat de ijsbaan juist een goede plek was. Op het parkeerterrein konden we het circus niet kwijt. Het slaan van pennen in het nieuwe asfalt van een parkeerterrein vond ik niet zo verstandig." Of de gemeente de 1500 gulden borg incasseert indien de vrachtwa gens van Alladin de ijsbaan stukrijden, kon De Ronde niet zeggen. „Maar zoveel regen is natuurlijk wel een vorm van overmacht." RUNSBURG/LEIDEN PETER VAN EGMOND De onderzoekers E. Cordfunke en G. Maat kwamen voorjaar 1996 met de conclusies van het C14-onderzoek naar buiten. De in 1949 achter de Rijnsburgse Laurentiuskerk gevonden been deren waren een paar honderd jaar ouder dan gedacht en kon den dus niet van Floris V zijn, stelden de onderzoekers. De resultaten stuiten echter nog steeds op ongeloof. Onder anderen bij dr. B. Dijkstra die de beenderen in de jaren ze ventig onderzocht en bij Rijns burg-historicus S. Leenheer. Zij wijzen erop dat er een DNA-on- derzoek moet komen, zoals vol gens hen ook is toegezegd. Daaruit kunnen mogelijke fa milieverbanden met het gra venhuis duidelijk.worden. Leenheer benaderde de uni versiteit met dit verzoek, maar kreeg nul op het rekest. Daarop stapte hij met zijn grieven naar de Nationale Ombudsman. Die stelde Leenheer onlangs op één punt in het gelijk: de universi teit had hem niet afdoende ge antwoord waarom het DNA- onderzoek nooit is uitgevoerd. Met de uitspraak van de om budsman in de hand hebben B en W van Rijnsburg nu het Col lege van Bestuur van de univer siteit benaderd. B en W zijn de schimmigheid beu. Enkele jaren nadat Maat en Cordfunke hun conclusies presenteerden, duurt de pen- nenstrijd over de beenderen nog steeds voort. Heeft de uni versiteit ooit een DNA-onder- zoek toegezegd, vragen B en W in hun brief. En zo ja, wanneer wordt dat dan uitgevoerd? Is jf het nooit toegezegd, is het d: geen goed idee dat alsnog doen? „Het is niet zo dat we dwi )e gend om een DNA-onderzo J We hebblog) hebben alleen de onrust die erover ontstaan, met onze brief willi wegnemen", zegt gemeentes cretaris G. Visser. „Daar mo nu maar eens duidelijkhe overkomen." ersb ïitlati oorz nlan oud )aan lid d Dr. Maat zelf heeft de br aan het universiteitsbestu niet onder ogen gehad, ma wil wel zijn visie geven. Hij z« yp dat hij bij aanvang van zijn o yj-j derzoek toestemming heeft g erjcje vraagd om botmonsters te m yj-j gen bewaren voor toekomsi DNA-onderzoek. Halverwe de jaren negentig waren de m thodes daarvoor nog niet b trouwbaar genoeg, zodat i monsters in geconserveeri vorm 'in de kast' verdwenen. Ook nu zijn de methodes n niet goed genoeg, volge Maat. „Misschien over tien vijftien jaar. Maar de kaarti liggen inmiddels volkomen a ders. Ik heb me allang bedac dat ik voor DNA-onderzoIEGST( nooit geld krijg. De beenden behoren niet aan Floris V, is gebleken. Dus dan moet ik su teLa sidie vragen voor een ondt er> zoek naar niks." en (F emei Over de vraagtekens (foord Leenheer en Dijkstra bij C14 onderzoek plaatsen, is kort. „Leenheer kan de concl^4 sies moeilijk aanvaarden, m; dat is emotioneel bepaald, is geen wetenschapper, heeft er geen verstand van. soort dingen moet je object en nuchter bekijken. Dijks ook." Van de trap gevallen, van de glijbaan gevallen, een stomp in de buik gekregen of een klap op het hoofd. De klachten roepen voldoende vragen en achterdocht op om een legertje vertrou wensartsen in te schakelen. Maar niet in Lisse. Daar smeren ze gewoon een zalfje op de zere plekken en ver binden ze het gebroken been met een spalk. Een spuitje tegen de pijn, het advies om het kind een aantal dagen in bed te houden, en hup, de moeder staat weer buiten. Al vijftien jaar organiseert de Lissese speeltuinvereniging 'Marijke' een spreekuur voor zieke poppen. „Destijds wa ren we op zoek naar nieuwe activiteiten. Toen kwam ie mand op het idee om pop pendokters in het leven te roepen", zegt bestuurslid Agnes Bisschops. De pop pendokters zorgen regelma tig voor verwarring. „We krij gen hier soms mensen met een oude, kostbare kapotte pop. Vorig jaar nog kwam een mevrouw die helemaal beledigd was dat we geen echte poppendokters zijn. We zijn meer een soort con sultatiebureau voor poppen. Kinderen hebben vaak eeen jonger broertje of zusje en gaan wel eens mee naar het bureau. Dat kunnen ze hier met hun eigen pop naspe len." Vanaf het eerste moment was het spreekuur een suc ces. Na een dip in de bezoe kersaantallen krijgt het pop pen-consultatiebureau ruim tachtig poppenmoeders bin nen. Het gebouwtje van de speeltuinvereniging loopt ook deze woensdagmiddag vol met kinderen. In hun ar men de 'zieke' poppen, ge- In Leidse regio juist meer doorverwijzingen LEIDEN/DUIN- EN BOLLENSTREEK Vol zorg en aandacht luisteren kinderen naar wat de poppendokter te vertellen heeft. huid in dekentjes of warme handdoeken. De baby's wor den op het aankleedkussen uitgekleed. De moeders wachten al kleurend op hun beurt. Achter een lange tafel zitten de doktoren in ge wichtige witte jassen. Het patiëntje wordt eerst bij zus ter Flora gemeten en gewo gen. Met het 'dossier' in de hand schuiven ze door naar de dokter. Mieke, in het da gelijkse leven peuterleidster, luistert aandachtig naar de klachten van pop Beaudine. Ook die heeft na een valpar tij haar been gebroken. „De kinderen verzinnen meestal valpartijen, ik weet ook niet waarom. Maar net was er een pop met hartklachten." Vakkundig laat Flora een in jectienaald in de arm van de pop glijden. In werkelijkheid drukt ze de spuit in een propje watten leeg. De pop- penmoeder kijkt met grote ogen toe. „Het is zo gebeurd hoor, ze voelt er bijna niets van", stelt Flora haar gerust. Tessa van den Berg (8) kleedt haar pop weer aan. Been en elleboog zitten dik in het ver band. „Suus is van de trap gevallen en heeft knie ge kneusd. Ook haar elleboog is stuk. Ik moet er thuis een zalfje opsmeren en haar lek ker in bed leggen, gelukkig heeft ze niet gehuild. Ze huilt gewoon niet zo vaak." Van Suusjes 'oma' krijgt Tessa een standje. „Je had haar wel even schone kleren aan kun nen doen." Tamara van den Bos (9) komt met twee exemplaren binnen. Haar knuffel 'Beer' ligt helemaal uit elkaar. Zijn voeten en arm zijn verdwe foto loek zuyderduin nen, de vulling puilt uit grote gaten in zijn buik en rug. „Daar kunnen we dus niets aan doen", zegt dokter Greet. „Een pleistertje plak ken en een verbandje erom heen, dat is alles. Repareren doen we niet." Tamara weet zelf best dat haar knuffel niet meer te redden is. Maar aan euthanasie wil ze voorlopig nog niet denken. „Beer gaat al zolang ik me kan herinne ren met me mee naar bed. Zonder beer kan ik gewoon niet slapen." MARIAN KRIJGSMAN CONNIE VAN UFFELEN De politie heeft vorig jaar meer Leidse jongeren wegens graffiti en baldadig heid naar Bureau HALT Zuid-Holland Noord in Leiderdorp verwezen. Het aantal verwijzingen wegens baldadig heids-zaken in Leiden en Voorschoten verdubbelde van 12 naar 25, terwijl in andere districten (Duin- en Bollen streek en Rijn- en Veenstreek) dit aan tal juist sterk daalde, van 84 naar 38. Het aantal verwijzingen wegens graffiti in Leiden en Voorschoten verviervou digde van 4 naar 18. In totaal gingen er in de gehele regio - die loopt van Hillegom tot Alphen - beduidend minder jongeren naar HALT. Moesten er in 1997 nog 761 jon geren taakstraffen verrichten, in 1998 was dat aantal gedaald tot 703. Volgens HALT-medewerkster E. Kooter wil dat niet zeggen dat er minder delicten zijn gepleegd. „Ik denk dat er minder jon geren zijn aangehouden voor HALT- feiten. De politie is daarbij afhankelijk van de meldingen die ze krijgt. Als de graffiti in Leiden is verviervoudigd, wil dat niet zeggen dat er vier maal zoveel gebouwen zijn beklad. Soms is er spra ke van een toevalstreffer of een burger die veel graffiti of vernielingen signa leert." J. Nelemans van politie Hollands Midden vermoedt dat er wel sprake is van een toename van bekladdingen, maar dat de verwijzingen per district ook nogal kunnen variëren omdat con tacten tussen jeugdcoördinatoren en Halt per district nogal verschillen. Dat is volgens hem dan ook de reden dat het aantal verwijzingen door vernielin gen per district varieert. In Leiden en Voorschoten, in het zuidelijk gedeelte van de Duin- en Bollenstreek en in Al kemade, Jacobswoude, Leiderdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude halveerde het aantal verwijzingen voor vernielin gen naar 60. In het district Katwijk, [Cr IDEP.C Rijnsburg, Sassenheir Valkenburg, Warmond en in het di trict Alphen aan den Rijn, Liemee Nieuwkoop en Ter Aar werden jui meer jongeren voor vernielingen dooi i verwezen (53 in 1998 tegenover 31 i 1997). „Maar ik denk dat we ook de ii wonertallen moeten meewegen", ze{ Nelemans. Het aantal jongeren dat vanwej diefstal, verduistering of heling mi HALT in aanraking kwam (onder mei jes het meest voorkomende delict) afgenomen van 312 naar 226. Vol brandstichting moesten 21 jongere bij HALT op het matje komen. Expli Q sief is de stijging van het aantal vuui werkzaken in alle districten: van 166 i n 1997 naar 231 in 1998. Met name joi gens maken zich hier schuldig aan. )L Opvallend is, dat steeds meer jong e re kinderen in aanraking komen m aag HALT: het aantal doorverwezen 12-j rigen verdubbelde bijna (naar 63), te ^5 wijl het aantal doorverwezen 17-jai eze gen halveerde (naar 47). Sinds septen ,t b6| ber zijn er 14 jongeren onder de twai jaar uitgenodigd voor een gesprek m HALT-medewerkers. Voorwaarde I dit nieuwe 'twaalfminners'-project w rillen wel dat het delict samen met jongen eiijkt boven de twaalf was gepleegd. I retari twaalfminners kregen een aangepas straf, die bestond uit een gesprek m een HALT-medewerker en een leero™ dracht zoals het schrijven van een c stel en het aanbieden van excuses. Uit een vorig jaar gehouden enquél onder HALT-jongeren blijkt dat zij hl strafbare feit in de meeste gevallen pil gen om stoer te doen of om mee doen met de groep. De angst voor ei strafblad of een boete is voor bijna helft van de jongeren reden om ni nog eens in de fout te gaan. Voor op de acht doorverwezen jongeren w het niet hun eerste contact met HA1 Tweederde van de ondervraag! HALT-jongeren zegt niet eerder met politie in aanraking te zijn geweest. [Tl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18