Leiden moet verlanglijstje snel inkorten 'Textiel is bron van informatie' Leiden Regio Ik ben al lang blij dat er geen asbest tussen zit' 'Drie miljoen voor sport is te weinig' rstel 'Leiden koploper op energiegebied' Zondag naar de WoonMall. lw. de Klerk naar Leiden iteun voor brede school la Noord en Roomburg ^rintrcrtuin i 9NDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 De Nederlandse onderneming voor energie en milieu (Novem bv) noemt Leiden een 'koplo per op energiegebied in Neder land'. De gemeente heeft vol gens de Novem energie en mi lieu op zoveel gebieden zo hoog in het vaandel staan, dat ze tij dens de uitreiking van de Ener gy Awards 1999 een speciale vermelding krijgt. Alphen aan den Rijn is wegens het project Schoon en Mobiel genomi neerd voor een Energy Award in de categorie 'verkeer'. De Novem reikt dit jaar voor de tweede keer prijzen uit aan gemeenten met opmerkelijke projecten op energiegebied. Uit 150 inzendingen zijn twintig projecten van verschillende ge meenten genomineerd in de categorieën Bouwen, Wonen, Bedrijven, Verkeer, Eigen Ge bouwen en Duurzame Energie. Omdat Leiden, volgens Novem- -woordvoerster C. Weijs, in alle categorieën wel een nominatie verdient, is besloten de stad sa men met Leeuwarden en Utrecht op een speciale manier in het zonnetje te zetten. Met name Leidens inspan ningen voor een ondergronds buizensysteem, energievoor lichting aan het midden- en kleinbedrijf en het project Warm Wonen wil de Novem belonen. Alphen is genomi neerd vanwege zijn proefpro ject met elektrisch autorijden. „Dit project is innovatief, sti mulerend en het vervolg is breed opgezet Als het slaagt kan het een goede impuls zijn voor elektrisch rijden in het al gemeen", aldus Weijs. Boven dien werkt de gemeente hierin samen met het energiebedrijf, de sociale werkvoorziening en diverse bedrijven. Iets waar de Novem bij de nominaties speci aal op lette. Een jury, onder voorzitter schap van de voormalige com missaris van de koningin Jan Terlouw, maakt op 18 novem ber in de Grote Kerk in Naarden bekend wie de prijswinnaars zijn. Zij ontvangen dan een beeldje van de Rotterdamse kunstenaar René Stoffels. Het beeldje verbeeldt een zonne dans. De wedstrijd is onderdeel van Loreen (Lokale en Regiona le Energiebesparing) een pro gramma dat zich richt op het ondersteunen van gemeenten bij het uitvoeren van hun ener giebeleid. Kom zondag inspiratie opdoen in WoonMall Alexandrium. MM oor» m all U bent van harte welkom bij meer dan 50 woonspecialisten A L E X A N DRIUM m onder één dak. Tot 14 november: expositie 'licht emotie', rottirdam-pr a i i x a n De grootste woonbelevenis van Nederland. A20 Rotterdam-Gouda, afslag 16 Openbaar vervoer: NS- cn metrostation Rotterdam Alexander. Zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Bel gratis voor meer informatie: 0800-1598. i ino havermans pbelprijswinnaar en oud-pre- Zuid-Afrika F.W. de erk komt naar Leiden. De noan die in 1990 een einde aakte aan de apartheid en Iksheld Nelson Mandela na jaar vrijliet, is hoofdgast op symposium De voorspoed orbij, dat de Veerstichting op en 15 oktober in de Pieters- "lrk organiseert. £|De Klerk is de eerste spreker het symposium, dat is be eld om studenten in contact brengen met 'vormgevers van de maatschappij'. Enkele honderden gezichtsbepalende figuren uit bedrijfsleven, poli tiek, wetenschap, kunst en reli gie discussiëren twee dagen lang met evenveel studenten uit Nederland en België. Onder de deelnemers zijn de vroegere Duitse ambassadeur Otto von der Gablentz, bedrijfs- goeroe John Kao, SER-voorzit- ter Wijffels, futurologe Hazel Henderson, oud-premier Lub bers, spiritueel leider Ronald Jan Heijn, schrijfster Nelleke Noordervliet, dierenbescher mer/tekenaar Siegfried Wold- hek en dominee Hans Visser. e steïü: annetvan aarsen ;t plan van de drie grootste loolbesturen - Bureau lenbaar Onderwijs, Stichting tholiek Onderwijs Leiden en Protestants Christelijke )ei hoolvereniging Leiden - om komen tot 'brede scholen' in iden-Noord/De Kooi en in nieuwbouwwijk Roomburg, n op steun rekenen van een 5cr ergrote meerderheid in de meenteraad. De raadscom- lw ssie voor onderwijs uitte zich m iteravond vooral in positieve woordingen over de ingrij- nde veranderingen die het in met zich meedraagt. r Kort gezegd komt de 'brede pool' zoals de schoolbesturen gedachte hebben, er op dat de openbare, de ka- Dlieke en de protestantse ba- Ccholen opgaan in één ooi, die de spil van de wijk set gaan vormen. Behalve Ti onderwijs biedt deze wijk- ïool onderdak aan andere orzieningen als maatschap- lijk werk, sportactiviteiten, Iwasseneneducatie en wel- iswerk. In Noord moet de ede school voorkomen dat de irlingenaantallen nog verder calven - een trend die zich ja- i geleden inzette - en in omburg is het nieuwe ïoolmodel de enige mogelijk- om een zelfstandige ïool te bouwen. De wijk, r overigens nog de eer ste paal de grond in moet, wordt te klein voor zelfstandige basisscholen van de drie ver schillende richtingen. De com binatie van alle zuilen onder een dak in een brede school is nieuw voor Nederland. De schoolbesturen tekenen volgende maand een intentie verklaring. Ze willen in Leiden- -Noord een onderzoek naar de mogelijkheden en onmogelijk heden van de brede school, met als uitgangspunt dat die er daarna ook daadwerkelijk komt. Ondanks de instemming met de plannen, hebben diverse raadsfracties toch ook enige punten van zorg. Groenlinks mist in het brede-scholenplan aandacht voor zaken als 'toe gankelijkheid voor alle kinde ren' en 'werken aan een multi culturele samenleving'. De PvdA vindt dat er op dit mo ment te weinig is uitgewerkt hoe de achterstandssituatie in Noord kan worden weggewerkt. O. Welling (D66) vraagt zich af of de andere instellingen, die de brede school een succes moe ten maken, wel voldoende bij de plannen betrokken zijn. „Ik heb het idee dat de brede school nu nog te veel vanuit de schoolorganisaties is opgezet. Ik heb enige zorg of de andere partners als gelijke worden ge zien." Leiden moet snel schrappen in de lange lijst projecten waarvoor de gemeente subsidie heeft aangevraagd uit het Meerjaren Ontwikkelings Programma (MOP). Het college had samen met allerlei organisaties een verlang lijstje met een totale waarde van 530 miljoen gulden in gediend. leiden annet v Het Rijk e n aarsente haar lijstje terugbrengt tot het bedrag dat Leiden kan ver- dat de gemeen- wachten als uitkering uit het grote-stedenbeleid (GSB) en de investeringsbudgetten stedelij ke vernieuwing. Dat bedrag is voor de komende jaren 'slechts' 300 miljoen. De gemeente was op de hoogte van het grote verschil en wist dat ze zou moeten kiezen. Maar iedereen was er tot nu toe van uitgegaan dat iets meer vra gen dan het Rijk heeft toege zegd, geen probleem zou zijn. Wethouder H. Baaijens (grote- stedenbeleid): „We waren van plan om tien, twintig procent boven het bedrag dat de lande lijke overheid uittrekt te gaan zitten. Het Rijk zou namelijk nog een extra potje achter de hand hebben voor plannen van hoge kwaliteit. Nu horen we dat dat niet is toegestaan." In de wandelgangen van het stadhuis wordt nog meer ge mopperd over de budgetten voor het GSB. Veel bedragen zijn in wezen een sigaar uit ei gen doos. Het is geld dat Leiden ook vroeger al kreeg voor be paalde projecten. T. van Mil tenburg van economische en sociale zaken: „We krijgen straks bijvoorbeeld een miljoen gulden voor de inkooptrajecten arbeidsvoorziening. Dat bedrag kregen we voorheen ook al, rechtstreeks van het departe ment." Baaijens en zijn collega's bui gen zich morgen in een eerste sessie over prioriteitenlijst. Ook de gemeenteraad en de maat schappelijke partners van de gemeente mogen nog hun zegje doen. Maar haast is geboden: op 1 november stipt moet het definitieve plan in Den Haag liggen. egio onderzoekt gescheiden inzamelen af\>al Op het sportpark van LFC ligt het enige wetraveld van Leiden. Dat moeten er in de toekomst meer worden. foto henk bouwman leiden robbert minkhorst De ruim drie miljoen gulden die de ge meente Leiden uittrekt voor de sportvelden is verre van toereikend. Verenigingen heb ben (soms grote) moeite om hun terreinen open te stellen voor derden en hun velden te delen met andere clubs. Dat is gister avond gezegd bij de presentatie van de be leidsnota de Groene Velden. In de Groene Velden geeft de gemeente haar ideeën prijs over hoe de sportcom plexen kunnén worden opgeknapt. De wens van de verenigingen om meer wed strijd-trainingsvelden (wetravelden) is ge hoord en die kunnen er ook komen. Alleen niet bij elke club, ze moeten de velden gaan delen met anderen. De gemeente geeft ver der aan wat er nodig is bij de sportparken Noorderkwartier, Morskwartier, de velden aan de Boshuizerkade en het veld van korf balvereniging Trigon. Gisteravond in de Burgerzaal van het stadhuis toonden ongeveer vijftig bestuur ders van de verenigingen zich wel gelukkig met het verschijnen van de nota. Dat werd ervaren als een bijzonderheid. Voorzitter R. Beurse van de Leidse Sportfederatie (LSF), de sportkoepel in de gemeente, zei: „We hebben nog nooit gezien dat er beleid is bedacht." Toch had Beurse de meeste kritjek op de Groene Velden.' „De LSF is hiervoor een klankbord voor de gemeente geweest. Dat wil niet zeggen dat we het eens zijn met de inhoud. Er zijn knelpunten geïnventari seerd. Sommige velden worden overbe- speeld. We lopen achter met technische ontwikkelingen. Er is ruimtenood. Maar dat wisten we allemaal al. De 3,4 miljoen voor de velden is fantastisch, geweldig. Maar het is veel te weinig." Beurse hield Pechtold en de andere aan wezigen in de zaal voor dat sportclubs een cultuuromslag door moeten maken, willen ze velden met elkaar gaan delen, willen ze hun terreinen openstellen voor de buurt, voor andere activiteiten. De gemeente wil dat zeer graag. „Er wordt ons gevraagd an dere mensen op onze velden te laten", ver woordde Beurse het gevoel van vrijwel ie dereen. „Er moet heel secuur en heel goed nagedacht worden onder welke voorwaar den dat kan. We zijn er niet voor de buurt. We zijn in de eerste plaats een sportvereni ging" „Mijn veld wordt al optimaal multifunc tioneel gebruikt", zei F. de Haas, voorzitter van korfbalvereniging Trigon. „Op zaterdag en zondag is er korfbal, doordeweeks ge bruikt het Bonaventura College het elke dag." Dat veroorzaakt nog wel eens proble men, maakte De Haas duidelijk, vooral om dat Trigon geen kunstgras heeft. Voor korf baltrainingen zijn de velden inmiddels na alle regen van deze week afgekeurd, maar ze zijn nog wel goed genoeg voor de gym lessen van de school. De voorzitter wist al wel waar dat op zou uitdraaien: de velden zijn er daardoor dit weekeinde zp slecht aan toe, dat de korfbalduels moeten wor den afgelast. Andere sprekers vonden de nota vooral 'een inhaalslag', of bepaalden delen ervan weinig getuigen van realiteitszin. Pechtold trok zich de kritiek aan, maar hield onder andere vol dat niet elke vereniging een we traveld kan krijgen. „Met inhaalslag heb ben ze helemaal gelijk. En drie miljoen is ook niet genoeg. Maar ik zie nog heel veel andere potten met geld. Ik wilde niet met lege handen aankomen. Als ik iets geleerd heb van de sport is dat ze boter bij de vis wil. De zak met centen moet je eerst op ta fel zetten. Dan kun je praten." Onderzoek Leidse archeologe in Peru ONNO HAVERAAANS Eeuwenoude kleding van Peru aanse mummies kan ons veel vertellen over de indianen die honderden jaren geleden langs de kust van Zuid-Amerika leef den. Bij opgravingen gevonden textiel is belangrijker dan het befaamde goud en zilver van de indianen. In culturen die geen schrift kenden werd textiel ge bruikt om boodschappen over te dragen. „Het is te vergelijken met de Egyptische hiërogly fen", aldus de Leidse archeolo ge Willy Minkes. „Het aardige is dat er door de eeuwen heen wat betreft uiter lijk en vorm niet veel is veran derd. Nog steeds is textiel in be sloten culturen een bron van informatie over iemands positie of zijn herkomst. In het woes tijngebied aan de westkust van Peru is de kleding gemaakt van wol van lama's. Je vind er tunie ken, maar ook mantels, tassen en riemen. Slijtage en herstel werk geven informatie over de rijkdom van de cultuur." De 31-jarige Minkes doet sinds vorig jaar onderzoek naar textiel in grafkelders op twee re cent blootgelegde vindplaatsen in de Andes in het noorden van Peru. Ze hoopt er over drie jaar op te promoveren. Dit kan dankzij de Schuurman Schim mel-van Outeren Stichting, die haar onderzoek betaalt. Minkes nam gisteren in het Haarlemse Hodshonhuis het Promotie stipendium 1998 van de stich ting in ontvangst. Dat kon niet eerder, omdat Minkes vrijwel direct naar Peru vertrok, toen haar de prijs vorig jaar werd toegekend. Belangstelling voor de Andes kreeg Minkes een jaar of tien geleden al, tijdens een bezoek aan Amerika. Ze verruilde haar studie* kunstgeschiedenis voor archeologie en studeerde in 1995 af op de archeologie van Indiaans Amerika. Daarna ging ze aan het werk. In Nederland. Dat ze ooit onderzoek zou doen in Peru, kwam niet in haar op. Archeologie is een kleine tak van de wetenschap, waarvoor weinig geld beschikbaar is. En onderzoek is duur. Precies om die reden stelde de Schuurman Schimmel-van Outeren Stichting drie jaar gele den het stipendium in. De stichting werd ruim een eeuw geleden (in 1883) opgericht door mevrouw H.C. van Oute ren, weduwe van de Haarlemse arts H.F. Schuurman Schim mel. Het kinderloze echtpaar had besloten zijn vermogen te gebruiken om studiebeurzen te geven aan 'verdienstelijke jon gelieden, minvermogend maar met een goed verstand, van bei derlei kunne'. Jaarlijks profite ren tientallen studenten, onder wie veel buitenlandse talenten, hiervan. Voorwaarde is dat de onder zoeker en zijn promotor ner gens anders terechtkunnen. Het stipendium valt elk jaar een andere studierichting toe. In 1997 was dat biologie, vorig haar archeologie en dit jaar landbouw. Na Willy Minkes kreeg de Spaanse Isabel Bielsa Guiu gisteren de onderzoeks- prijs voor 1999. Minkes' promotor, hoogle raar prehistorie L. Louwe Kooij- mans, toonde zich gisteren zeer ingenomen met het stipendi um. „Hier in Nederland is de bodem niet gunstig voor het behoud van textiel, daarvoor moet het extreem nat zijn of juist extreem droog, zoals in de woestijn in Peru. Wij doen het dus met aardewerk, maar dat is bij gebrek aan beter. Het onder zoek van Willy Minkes is waar devol, omdat textiel ons veel vertelt over een cultuur." Vrouw herkent inbreker op straat leiden doen, zag de Leidse twee man nen lopen in van wie zij er één stond gis- herkende als degene die daar bij haar in de kamer stond. Een 40-jarige teren in haar woning Charley Tooropweg oog in oog Zij kon de politie met een inbreker. De man ging nalement verschaffen, alsmei er vandoor. Op weg naar het het kenteken van de grijze au politiebureau om aangifte te waarin het duo wegreed. ffiefilters met drab, beschim- :1de kranten, gebruikte tam- ns, glasscherven en een en dode kat. Student Ries Bae- s op alles voorbereid als hij 250 kilo Wassenaars huisvuil Samen met vier anderen hij door het adviesbureau Bu- u tu Milieu Werk ingehuurd huisvuil van Leiden, Leider- p, Warmond, Wassenaar, igstgeest, Voorschoten, Zoe- vvoude, Alkemade en Sassen- let de hand te sorteren, rek) iel: kijken in hoeverre ge leiden inzameling een suc- "^is. iisteren werd, tijdens de eer van drie steekproeven bij de derdorpse afvalverwerker afyal uit Leiden, Leider- :ba rp en Wassenaar met de nd gesorteerd. Dit laatste vuil erde naast gewoon afval en 't|T, ook vijf batterijen, wat verfresten, een injectie- en vooral veel papier op. iv|lgens Baeten niet zo bijzon- .Vorige week vonden we in abant nog kadavers van die- En ik heb een frituurpan vonden. Die doet het nog ed. Op een gegeven moment i je zo aan dit werk gewend, je niets meer raar vindt. We allang blij dat er vandaag en asbest tussen zit." n november en in het voor- volgen de laatste proeven, opzet is simpel: men neme grote berg stinkend huis- en tientallen lege minicon- ners met daarop bordjes als rubber', 'tapijten en itten', 'kunststof, 'papier', genoeg geïnformeerd? Daar voor moet je eigenlijk naar het afval zelf kijken", zegt wethou der J. Laurier, die namens Lei den bij de proef aanwezig is. Uit eerdere steekproeven in '95, '96 en '97 blijkt dat Leiden glas en papier wel voldoende apart inzamelt, maar groenafval juist weer minder. Of de komst van vijf ondergrondse GFT-containers in de binnen stad daar iets aan heeft veran derd, is dan ook een van de vra gen die Leiden graag beant woord ziet. Of de locaties van de papierbakken wel optimaal zijn, is een ander punt. In Was senaar lijkt de papierinzame ling zo op het eerste gezicht geen succes, getuige de grote hoeveelheid die Baeten en zijn collega's aantreffen. „We zijn ook vertrouwelijke papieren De Nephrolepis cordifolia kennen we beter als 'Lemon Button' varen. Een ijzersterke plant die ook in de winter z'n blad behoudt. In de mooie ecru kleurige vaas komt hij goed tot zijn recht. Hoogte plant 30-35 cm, hoogte vaas 24 cm. Samen van 15.95 voor X 'GFT', 'metaal', 'textiel', 'puin', 'hout' en 'glas'. Men laat men sen die daar hun hand niet voor omdraaien het vuil uit de berg sorteren en weet vervolgens of het gemeentelijk inzamelings- beleid een succes is. En of en hoe het inzamelen kan worden verbeterd. „Moeten er bijvoor beeld meer inzamelplekken voor glasbakken komen en heb ben we de mensen wel helder Medewerkers van Bureau Mi lieu Werk in specteren Was senaars huis vuil. foto henk bouwman van de KLM tegengekomen. We lachen daar een keer om en dan gaat het weg", zegt Baeten. „Verder vonden we cheques en betaalkaarten. We maken dan een grapje door te zeggen dat we er een handtekening onder zetten en ze op de post gaan doen. Mensen moeten ze dus echt kapotscheuren, want wie weet gaat er nog eens iemand in het afval wroeten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17