.;rk Bisschoppen worstelen met geloofscrisis in Europ Vaticaan verdedigt herinvoering aflaat Koos Staat: God kan alles aan D Geloof Samenleving DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-53! VANDAAG on 'Is de nacht van Hieronymus klaar, een strenge iJU winter wacht je maar!' Let er dus op hoe helder SEP de nacht is van 29 op 30 september: de nacht van de heilige Hieronymus. Hij was zelf, net als de aangekondigde winter, een streng man, charismatisch, bereisd, onbuigzaam en vooral geleerd. Zijn kennis van het Hebreeuws, Latijn en Grieks, in combinatie die van de filosofie, welsprekendheid en theologie, stelde hem in staat de tot dan toe gebrekkige Latijnse bijbelvertaling te herzien. Een werk dat vijftien jaar duurde en waarvan de 'Vulgaat' het resultaat was. Tot in de negentiende eeuw bleef de Vulgaat dé meest gezaghebbende bijbelvertaling. Terwijl Hieronymus toch zo'n zestienhonderd jaar gele den leefde. Bijna was hij zelfs paus geworden. Maar hij was niet bij iedereen even geliefd en week na de verkiezing van een andere paus uit naar Bethlehem. Daar stierf de in 347 geboren Hieronymus op dertig september in 419 of 420. Aartsbisdom volgt bevel paus paderborn/mainz Als eerste bisdom in Duitsland stopt het aartsbisdom Paderborn met de uitgifte van verklaringen, die volgens de wet voor een abortus nodig zijn. Aartsbisschop Jo hannes Degenhardt maakte gisteren bekend, dat hij per 1 janu ari 2000 het bevel van paus Johannes Paulus II volgt om te bre ken met het overheidssysteem van abortusadviesbureaus. Vori ge week besloot de Duitse bisschoppenconferentie nog dat de kerk een ruime overgangstijd nodig acht voor het opzetten van een nieuwe structuur als er met het overheidssysteem zou wor den gebroken. Vooralsnog zou de RK Kerk 'in volle omvang'. Dertig organisaties tegen euthenasiewet Amersfoort Ongeveer dertig, hoofdzakelijk christelijke, organi saties hebben zich uitgesproken tegen de kabinetsvoorstellen op het gebied van levensbeëindiging. Om hun woord kracht bij te zetten, vormen zij een platform, dat in Nederland de initiatie ven tegen het wetvoorstel moet coördineren. Verder gaan de or ganisaties proberen het voorstel juridisch aan te vechten. De wetenschappelijke organisaties van de christelijke partijen uit de Tweede Kamer hielden in Amersfoort een rondetafelgesprek om een gezamenlijke strategie te ontwikkelen tegen het wets voorstel. „Het is gebleken dat zo'n gezamenlijke lijn heel goed mogelijk is. In de achterliggende argumentatie zullen we het mischien niet altijd even eens zijn. Maar dit is zo'n belangrijke zaak dat we niet mogen versnipperen", zegt R. Janssens, direc teur van het wetenschappelijk instituut van het GPV. Lezingen Ouweneel in Leiden leiden Theoloog en evangelist dr. W. Ouweneel begint vrijdag 8 oktober aan een nieuwe serie van vier lezingen in het gebouw van het ROC aan het Lammenschanspark 1 in Leiden. Het over koepelende thema is 'Toekomstverwachting'. De eerste lezing op 8 oktober is getiteld: 'het huis met de vele woningen'. Vol gende lezingen zijn op 29 oktober, 19 november en 10 decem ber. De toespraken van Ouweneel beginnen steeds om 20.00 uur en een kwartier voor aanvang is er steeds gelegenheid voor samenzang. Boeddhistisch ritueel xining Een boeddhistische monnik voert een ritueel uit in het Ta'erklooster van Xining in de Chinese provincie Qinghai. De uitgesproken atheïstische Chinese regering garandeert sinds kort godsdienstvrijheid aan de aanhangers van een vijftal 'goed gekeurde' geloven. foto ap BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zutphen, GJ. Klapwijk te Doesburg/Doetinchem. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Alblasserdam, B. van der Heiden te Kampen; te Den Haag- Centrum en Zuid, J.S. van der Net te Apeldoorn. Aangenomen: naar Oosterend, T.M van Dijk te Veen. 'Het evangelie is millenniumproof oersterk en actueler dan ooit' rotterdam/rome chris bakker Europa dreigt terug te vallen in het heidendom. Veel christenen lijken hun geloof te hebben ver loren of beperken zich tot een oppervlakkige beleving ervan. Kerkverlating, het grote aantal niet-gedoopten en het tekort aan priesters zijn slechts zicht bare tekenen van de voortgaan de ontkerstening van Europa. Aan de vooravond van het nieuwe millennium valt er wei nig te jubelen voor de Rooms- Katholieke Kerk, zo blijkt uit het werkdocument voor de tweede bijzondere bisschoppensynode over Europa. Ruim 130 bis schoppen uit heel het wereld deel bezinnen zich vanaf mor gen in Rome drie weken lang op de positie van de RK- Kerk in hun gebied. Thema van de bijeenkomst is 'Jezus Christus, die leeft in zijn kerk, bron van hoop voor Europa'. Europa heeft te maken met een crisis van het geloof, zegt bisschop Van Luyn van Rotter dam. Hij zal de Eurosynode sa men met kardinaal Simonis en bisschop Hurkmans van Den Bosch bijwonen. Vooral de se cularisering en de individuali sering hebben hun weerslag op de kerk, aldus Van Luyn, die namens de Nederlandse bis schoppen in de commissie van de bisschoppenconferenties in de Europese Unie (Comece) zit. De moderne mens die volle dig autonoom van een God wil leven, heeft moeite met een ge loofsleer die door de kerk op grond van de bijbel wordt aan gereikt. De persoonlijke ge loofsbeleving is bovendien een privézaak geworden. Velen hebben moeite met een God die alles heeft bepaald. Door de steeds verdergaande secularise ring en individualisering erva ren mensen God niet meer en zien zij ook de ander minder staan, omdat ze vooral gericht zijn op zelfontplooiing, analy seert Van Luyn. Om het tij te keren moet de Rooms-Katholieke Kerk in Eu ropa als nooit tevoren op een geloofwaardige en verstaanbare manier het evangelie brengen, meent de bisschop. „Het evan gelie is millenniumproof, oer sterk en actueler dan ooit. Als we echt geloven in de verrezen Christus, die met ons op weg is, dan zou je Hem vaker herken nen in de vreemdeling, in de sacramenten en in het samen luisteren naar het woord van God." De RK-Kerk moet mensen volgens Van Luyn terugbrengen tot de meest wezenlijke relaties van het bestaan, namelijk de re latie tot God en de relatie met de medemens. „Maar de spiri tualiteit en de solidariteit staan zwaar onder druk, omdat wij niet meer sober kunnen leven. Wij dreigen alles voor onszelf op te eisen", waarschuwt hij. Voor een geloofwaardig op treden van de RK-Kerk is het ook noodzakelijk om met ande re christelijke kerken samen te werken. Het gebrek aan een heid onder christenen verzwakt het gemeenschappelijk getuige nis van het geloof, beaamt Van Luyn met een verwijzing naar het werkdocument. „We moe ten onze vooroordelen over winnen, steeds opnieuw samen zoeken naar de kem van het evangelie en gezamenlijk studie maken van leerstellige geschil len." Tijdens de eerste bisschop pensynode over Europa, in 1991, vroegen de deelnemers zich af hoe de RK-Kerk moest reageren op de omwentelingen in Midden- en Oost-Europa. De bisschoppen pleitten destijds Bisschop Van Luyn: „Wij dragen alles voor onszelf op te eisen." voor een herevangelisatie in zo- kan daarover meepraten. In juli wel West-Europa als in de vroe- maakte hij een reis door de gere communistische landen voormalige Sovjet-Unie. Na de van Oost-Europa. val van de Berlijnse muur De situatie in Oost-Europa (1989) en het communisme zal komende maand een van de hebben de Salesianen van Don hoofdthema's zijn van de bis- Bosco, de orde waartoe Van schoppensynode. Van Luyn Luyn behoort, daar projecten bisschop is geschrokken van de schrijnende armoede in Oost- Europa. Tijdens de bisschoppensyno de zullen vernieuwingsgezinde bewegingen in de RK- Kerk een alternatieve synode houi Van Luyn heeft daar mo mee. De internationale groi ringen Wij zijn Kerk en Kei1 Beweging pleiten in een vei ring aan de bisschoppen de toelating van vrouwen het priesterambt. Ook eisei meer inspraak bij bisschoi noemingen en een 'blijere ceptatie van een veelvorr' seksualiteit'. Van Luyn betwijfelt of di juiste prioriteiten in de zijn. „Los je met deze onde 1 len iets op als het gaat on grote problemen waarmee kerk wordt geconfrontee De bisschop benadrukt d« en zijn collega's wel naai vernieuwingsgezinde bewe gen moeten blijven luisti „Maar ik geloof veel mee een echte dialoog dan in pakket van min of meer oi nuanceerde eisen." Van Luyn ontkent dat de schoppensynode een om onsje van de bisschoppei zoals de kritische gelov hebben gezegd. De bisscl pen gaan volgens hem naar me vanuit hun contact eigen bisdom en de bisscl penconferentie. „We heb ook geprobeerd vertegenw^ digers van de geloofsgemi schap bij de voorbereidinj betrekken." De Europese bisschoppe node is de laatste in een continentale synodes, die voorbereiding dienen op Jubileumjaar 2000. Eu moet terugkeren naar i luidt de dringende oproei het werkdocument. Alleen*1' is er nog hoop voor het ci nent. Een nieuwe verkondi van het evangelie moet de waarden scheppen voor tijdperk van een godsdien! economische en sociale we geboorte in Europa. 'l INO H ibelj lent ^EN. It Pl ,1 "X penb itholi iden op ergrt meei issie iterai wooi nde er d oliek scho hooi, !<>et ,sjf was vaticaanstad afp Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de herinvoering van de aflaat verdedigd. In een toe spraak tot pelgrims op het Sint Pietersplein zei de paus dat een aflaat geen 'korting' is op de weg naar een zuiver leven. Een gelovige kan volgens de paus pas een aflaat verdienen als hij of zij 'elke zonde' volle dig afzweert. Mensen die den ken dat ze door te doen alsof een aflaat kunnen verdienen, vergissen zich, zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. In het vorige week heruitge geven Handboek voor de aflaat worden een dag niet-roken, met de paus voor de tv bidden en in het openbaar een kruisje slaan genoemd als voorbeelden hoe een aflaat kan worden ver diend. De paus stelt vier voor waarden: berouw, deelname aan de mis, een gebed voor de paus en een rein hart. Maarten Luther, de grote Duitse kerkhervormer, leverde in zijn 95 stellingen tegen de af laat uit 1517 scherpe kritiek op deze praktijk. De toenmalige paus had een campagne opge zet om de aflaten te bevorde ren. Die was bedoeld om meer geld voor de bouw van de Sint Pieter binnen te halen. Paus Johannes Paulus II er kende dat het om een 'delicaat onderwerp' gaat, waarbij 'mis verstanden uit het verleden' van invloed op de huidige oe cumenische betrekkingen zijn. De Rooms-Katholieke Kerk hoopt dat de eeuwenoude praktijk - 'een teken van Gods barmhartigheid' - door de an dere kerken goed wordt begre pen. De Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken liet onlangs weten dat de herinvoering van de aflaat ver dere oecumenische samenwer king in de weg staat. De geza menlijke voorbereiding van het jubeljaar 2000 werd stopgezet. BOEKBESPREKING lomb ïoolr id ïool De in Rijnsburg wonende 41-jarige dominee Koos Staat van de gereformeerde kerk, is verzot op werken met jonge ren. Het is zijn specialisme. „De vraag bij jongeren is niet zozeer waarom ze niet naar de kerk komen, maar waarom ze 'wel' komen. Jongeren zijn se lectief. Ze komen niet altijd. Dat past ook bij deze maat schappij waarin zoveel te kie zen is. Mijn ervaring is dat ze kiezen voor echtheid, warmte en voor een duidelijke bood schap," vertelde Staat eerder dit jaar in deze krant. Die betrokkenheid bij kerk en jongerenwerk komt tot uiting in zijn laatste boek 'Reken maar, twintig redenen om in God te geloven'. Het boek is bedoeld voor de jeugd vanaf vijftien jaar, en vormt de eerste in de jongerenserie 'To the point' van uitgeverij Bamabas. De schijftrant is, zoals het een op de jeugd gericht boek be taamt, amicaal en eenvoudig. Logisch want het geeft geen pas jongens en meisjes met u aan te spreken. En ook met al te ingewikkelde theologische verhandelingen omtrent het bestaan van God, zou Staat de plank hebben misgeslagen. Vandaar dat alle dogmatische retoriek, die Staat rond dit on derwerp verwerkt, op toegan kelijke wijze is vervat in twintig kleine hoofstukjes die als een krantenartikel zijn opgebouwd: met koppen en vetgedrukte in tro's. Die koppen beginnen allemaal met 'God' en geven de inhoud al op pagina 7, in de inhouds opgave prijs. God komt naar ons toe in Jezus, God heeft ons gemaakt, God schenkt verge ving van alle zonden, God zorgt voor jou, God kan alles aan, God schenkt eeuwig le ven, enzovoort. Om de bood schap aantrekkelijk te maken staat op vrijwel elke bladzijde een cartoon, en gekaderde ci taten in koeienletters. In de kantlijn verwijst Staat telkens naar het bijbelboek en num mer, waarin de betreffende passages, in grote-mensentaal zijn terug te vinden. Het valt te betwijfelen of boek jes als 'Reken maar' ongelovige jongeren over de drempel van de kerk krijgen. Maar dat is waarschijnlijk de bedoeling ook niet. De doelgroep bestaat uit christelijke jongeren die - en dat is heel menselijk, zegt Staat - twijfelen aan het be staan van God. Gelukkig heeft hij niet de pretentie met dit boek voor eens en altijd het ul tieme bewijs te leveren. Het is een poging met behulp van verhalen, anekdotes, one-li- ners en argumenten de blijde boodschap weer te geven in taal die aansluit bij de leefwe reld van jongeren. De vraag is of argumenten 'God wil van jouw leven eenl feest maken. Een eeuwig fei zelfs!', niet wat al te kort do< de bocht zijn. En wat te den ken van een motto waarvan Staat hoopt dat ze door zijn zers wordt overgenomen: Bijbel! Daar sta ik mee op ei daar ga ik mee naar bed.' K< Staat onthulde eens in een terview dat hij in zijn eigen jeugd 'behoorlijk fanatiek' zijn in het verkondigen van boodschap van Jezus. Hij z< nu milder te zijn, maar een jongere die zijn boek woord voor woord zo onder zijn lei tijdgenootjes zou uitdragen, wordt daarmee wellicht een kloontje van de jonge Koos Staat. Titel: Reken maar, twintig denen om in God te gelove Auteur: Koos Staat Uitgeverij: Barnabas WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Zweden: In het algemeen veel bewolking en vooral in het zuiden af en toe regen. Maxima van ongeveer 7 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Denemarken: Donderdag veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vrijdag wat zon, enkele buien en veel wind. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vee' wind en vooral in het westen van tijd tot tijd buien. In het oos ten droger en vooral vrijdag gere geld zon. Middagtemperatuur van 12 graden in het noordwes ten tot 17 bij Londen. België en Luxemburg: Donderdag half tot zwaar be wolkt en enkele buien, eerst mo gelijk met onweer. Vrijdag droger en wat meer zon, wel veel wind. Maxima dalend tot ongeveer 15 graden, in de Ardennen iets la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag in het noorden en oosten veel bewolking en enkele buien, eerst mogelijk met on weer. Verder af en toe zon en slechts een lokale bui. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in de zuidelijke streken. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noordwesten en oosten enige re gen, mogelijk ook onweer. Vrij dag vooral in het oosten droger en meer zon. In het zuiden op beide dagen droog en flink wat zon. Maxima donderdag 18 gra den langs de Golf van Biskaje en 24 in het oosten en landin waarts, vrijdag iets warmer. In het zuiden middagtemperatuur rond 30 graden. Tunesië: Zonnig, vrijdag in het noorden ook enkele wolken. Maxima van 30 tot 35 graden, vrijdag in het noorden iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Donderdag tamelijk veel wolken velden en in het zuidoosten eni ge tijd regen of onweer, mogelijk veel neerslag. Later en ook vrij dag flinke opklaringen bij een opstekende Mistral. Vrijdag ook elders droger en wat meer zon. Maxima van 18 graden aan de Atlantische kust en op het cen traal Massief tot 25 plaatselijk aan de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Zonnig, maar in de loop van don derdag kans op een regen- of on weersbui. Vrijdag opnieuw flink wat zon. Maxima rond 27 gra den. Italië: Veel zon maar donderdag in het noorden en vrijdag in het midden en zuiden een enkele regen- of onweersbui. Maxima van 24 gra den in het noorden tot 28 in het midden en zuiden. Vrijdag iets minder warm. Corsica en Sardinië: Veel zon maar in de loop van donderdag meer bewolking en kans op een regen- of onweers bui. Vrijdag opnieuw flink wat zon en droog. Maxima tussen 25 en 29 graden, vrijdag iets lager. Malta: Droog en vooral donderdag veel zon. Maxima ongeveer 29 gra den. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar op het vasteland ook wolkenvelden en vooral in de bergen kans op een regen- of on weersbui. Maxima tussen 24 en 29 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon maar vooral landinwaarts ook kans op een re gen- of onweersbui. Maxima meest tussen 26 en 31 graden. Duitsland: Donderdag veel bewolking en vooral in het zuiden en oosten perioden met regen. Vrijdag af en toe wat zon en vooral in de bergen enkele buien en veel wind. Maxima van 18 graden in het noordwesten tot 23 in het zuidoosten, vrijdag middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Zwitserland: Donderdag veel bewolking en langdurig regen, mogelijk ook onweer. Vrijdag minder nat en aan de zuidkant van de Alpen zonnig. Middagtemperatuur rond 17 graden, maar donderdag in het noordoosten en vrijdag in het zuiden maxima van 20 tot 23 graden. Oostenrijk: Donderdag eerst wat zon, later vanuit het westen regen. In de loop van vrijdag vooral in het zuidwesten enkele opklaringen. Maxima donderdag ongeveer 23 graden, vrijdag frisser. VRIJDAG 1 OKTOBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.41 Zon onder 19.18 Maan op 23.26 Maan onderl4.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.32 20.56 08.05 20.29 Laag 03.55 16.20 03.36 16.01 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) esa, bewolkt S£ onweer W warmtefront flS* regen •a* sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- korti betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE BA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Leidsel Dagblad op geluidscassette beschikbaar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav 250 1 ait lij dc iiM hui: rp. K N H U I 16 15 2.0 17 14 20 26 16 0.0 14 0.0 Zürich hall bew. zo 2 Bangkok half bew. nno Buenos Aires onbewolkt n2 Casablanca half bew no 1 Johannesburg zwaar bew. w s. Los Angeles onbewolkt w.s. 14 12 4.0 New Orleans half bew. 21 13 0.0 New York zwaar bew 17 12 14.0 TelAviv zwaar bew 32 25 0.1 Tokyo licht bew. 16 9 5.0 Toronto regenbui 25 19 0.0 Tunis onbewolkt )9 24 18 2,0 :o 10 22 20 0.1 >4 37 23 00 d2 24 22 0.1 8 22 11 46.0 s.0 30 18 0.0 16 8 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. egu hvoui. im rr 'ki el: 1 ïeide is. listei van iderd ko, a rp e ndg< 'erde 'tifT, o S, vi uit ei r, lmr- „V( ibanl En Yondi ed. O je z je n i alk :n asl n no r vol opzi i gre I en ners fr er itten'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16