Leidens Ontzet Eerbetoon aan de helden van Leiden Een bijzonder slot Die man verdient toch een standbeeld De Feestvierder JONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 Voor menig Leidenaar zijn de 3 oktoberfeesten iets vanzelfsprekends. Elk jaar weer hoort er feest gevierd te worden. Punt uit. Omdat dat traditie is en omdat Leidens ontzet van de Spanjaarden in 1574 herdacht wordt. Die geschiedenis krijgt elke Leidenaar met de paplepel ingegoten. Maar ook nadien is er het nodige gebeurd rond 3 oktober, of liever gezegd rond de 3 oktoberfeesten. Een behoorlijk deel van die gebeurtenissen is niet bekend en op zijn zachtst gezegd geheimzinnig. Deze week belicht de krant een paar van die 'mysteries'. Vandaag het verhaal van het woonhuis van burgemeester Van der Werf. En het slot van dat huis. Het slot van Van der Werf. Oud-Leidenaar Ben Schenk kan er nog van in vuur en vlam raken. Zelfs jaren na zijn ontdekking nog. „Het is natuurlijk ook niet zomaar een slot. Hier heeft de burgemeester nog met zijn handen aan gezeten. I)at idee maakt het toch heel fascinerend. En dat-ie het ook nog doet, dat je de sleutel nog ge woon kan omdraaien, is toch ook heel leuk." En het slot is oer-Leids hè. Dat Leidse as pect van dit historische voorwerp was voor hem een enorme drijfveer om het weer naar Leiden te halen. „Ik voel me nog steeds een Leidenaar, al ben ik nu al 34 jaar weg. De verhuizing was noodgedwon gen hoor, er was in Leiden toentertijd geen huis te krijgen. Het werd Hazerswoude. Ja, en toen was de stap naar Alphen snel ge maakt. Maar elk jaar weer kom ik met 3 oktober naar Leiden. Met de Reveille sta ik Weer thuis in Alphen moet hij het doen met zijn herinneringen en zijn Leidse spul letjes. „Inmiddels al een hele verzameling. Algemene dingen en van alles over 3 okto ber. Bijelkaar ongeveer anderhalve meter aan boekwerkjes, schat ik." Het slot van Van der Werf zou daar uitstekend bij heb ben gepast. Zou een pronkstuk zijn ge weest. Maar nee, dat kon toch niet, vond hij. Een Leids slot hoort nu eenmaal in Lei den, nietwaar? Hoe het slot dan ook in Alphen is terecht gekomen is voor hem een groot raadsel. Niemand van de Historische Vereniging Al phen die hem dat vertellen kon. „Mogelijk dat een sloper het heeft meegenomen." Een sloper ja, want Leiden is in de loop der jaren niet altijd even zorgvuldig met zijn erfgoed omgesprongen. liet woonhuis van Van der Werf, toch geen onbelangrijke fi guur in de geschiedenis van de stad, werd met de grond gelijk gemaakt, eind jaren zestig. Toen waren er al stukken aange bouwd en vervangen. Feit is wel dat de precieze, geografische plek waar het originele woonhuis heeft ge staan - grofweg hoek huidige Legewerf- steeg en Van der Werfstaat - bij toeval weer in 1972 werd ontdekt. Bij de bouw van de Pauwbrug tussen Oude Vest en Ou de Singel. Die was 'aanleiding tot een ori ëntatie op de vroegere indeling van deze hoek van de stad', schrijft de Leidse Cou rant op 25 januari 1972. 'Bij die speurtocht kwam - althans op papier - aan het licht, waar de legendarische leider van het ver zet tegen de Spaanse belager heeft geleefd'. De precieze plek, bijna tot op de centime ter nauwkeurig. Wat verder rest zijn een paar foto's. En het slot natuurlijk. Maar het woonhuis is voor altijd weg. Net als het geboortehuis van Rembrandt, ook al zo'n beroemdheid. Dat ligt ook aan gruzelementen. Slordige stad hoor, dat Leiden! De een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's middags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speci aal voor de kermis, anderen luisteren liever naar de Koraal. Hoe brengt de doorsnee Leidenaar het Leidse feest der feesten door? Vandaag vertellen Josef Frentrop (84) en Geertruid Dal- emun (80) wat zij op 3 oktober doen. Hij: „Wat wij van elkaar zijn? Nou, zij is mijn concubine." Zij: „Nee hoor, we hokken eigenlijk." Zij: „We gaan thuis haring en wittebrood eten. Met goed weer gaan we naar de Reveille kijken en koffiedrinken bij mijn zoon die bij de Stadthouder werkt. En dan naar de^optocht: ik sta al tien jaar bij de bushalte op de Hoge Rijndijk. Verder maken we het niet te druk." Hij: „Misschien gaan we wel scrabbelen. Vuurwerk is te laat voor ons. Zo laat mogen we niet meer uit van onze moeder. Alles wat een beetje te bereiken is, doen we. Maar we kunnen er niet meer de energie voor opbrengen om van hot naar her te hollen. Ik vier mijn hele leven al 3 oktober. Altijd. Dat blijft doorgaan. Dat is een traditie. Vóór de oorlog niet. Het haring en wittebrood uit delen was toen meer een gift voor de mensen. Ik vind het nog wel net zo leuk als vroeger. Ik leef er naar toe." Zij: „Nou ja, naar toe leven... Het is gewoon leuk! Je ziet de kinderen weer." Hij: „We vieren 3 oktober omdat in 1583..." Zij: „Nee, in 1574 Leiden werd ont zet! Wij hebben de Spanjaarden eruit gegooid." Hij: „Sinds die tijd kunt u mij aanspreken met eer. Anders had u senor moeten zeggen." taptoe (m.;-s) (eig. de tap (afsluiter) gaat toe, er mag niet meer getapt worden), l(mil.) signaal om de solda ten 's avonds te waarschuwen naar hun kwartieren te gaan: de taptoe slaan, blazen: in de kazerne wordt de taptoe niet meer geblazen (zegsw.) dat is taptoehet is genoeg, hierbij kan het blijven; 2 militaire muziekuit voering en parade als uitbreiding van en in aansluiting bij het onder 1 genoemde signaal. Om de oorsprong van de taptoe te achterhalen, hoef je alleen maar in de Dikke van Dale te kijken. De uitleg zal niemand verbazen. Vooral de dorstigen onder ons hadden de betekenis van het woord natuurlijk allang begrepen. In garnizoensstad Leiden trokken hoornblazers 's avonds naar het Noordeinde, de Steenstraat, de Morstraat, de Lammermarkt en de Beesten markt om het sein tap toe te blazen: terug naar de kazerne! Maar daarmee zijn we er nog niet. Want wanneer is dit ge bruik eigenlijk in zwang ge raakt? Waarom is het signaal uitgegroeid tot een muzikaal festijn? En wat heeft dat te ma ken met de jaarlijkse optocht van het Leidse verenigingsle ven, waar immers niets militairs aan is? „Eigenlijk is de taptoe een sig naal van de schutterij dat de kroegen dicht moesten", legt conservator Frans Smits van het Legermuseum in Delft uit. „Met trompetgeschal of trom geroffel werden de militairen die in de stad waren gelegerd (daar komt trouwens het woord leger vandaan, dat bestaat in geen enkele andere taal) naar de kazerne teruggeroepen. Zo'n signaal had je ook om bijvoor beeld de paarden te voederen of op appèl te verschijnen. Tegenwoordig zou een tele foontje naar de kroeg voldoen de zijn. Maar aan het einde van de zestiende eeuw, toen het Spaanse leger de toon zette in grote delen van Europa, was er nog geen telefoon. Met zijn trompet maakte de verbin dingsman van het leger 'stap pende' soldaten duidelijk dat het tijd werd naar kamp of ka zerne terug te keren. „Jan Klaassen was trompetter in het leger van de prins, dat liedje van Lennart Nijgh, gaat daar over", aldus Smits. „De middel eeuwse steden namen dit ge bruik van het leger over. Leiden had wel vier trompetters, die in speciaal uniform door de stad liepen. Ze hielpen de schout en de schepenen bij het handha ven van de orde binnen de stadsmuren. Er werd in de stad natuurlijk gigantisch gezopen, er waren heel wat kroegen, maar er moest ook orde zijn. Als een kroegbaas zich niet aan de sluitingstijden hield, kon hij op fikse straffen rekenen." Pas twee eeuwen later groeide het taptoe-signaal uit tot een muzikaal spektakel. „Midden achttiende eeuw ontstonden orkestjes van tamboers en pij pers, kleine groepjes muzikan ten met harmonie-achtige in strumenten. Die militaire ka pellen trokken 's avonds door de stad en daarbij trokken ze natuurlijk veel bekijks. Nog al tijd is de taptoe een avondop treden." Klopt. De Leidse taptoe trekt jaarlijks aan de vooravond van 3 oktober door de binnenstad. Sinds 1928 alweer. Maar in Lei den is er niks militairs aan. Hier paradeert het verenigingsleven, Merck toch hoe sterck, nu in 't werk sich al steld Die t' allen tij, soo ons vreiheit heeft bestreden Siet hoe hij slaeft, groeft en draaft met geweld Om onse goet, en ons bloet en onse steden Hoor de Spaensche trommels slaen Hoor Marcians trompetten! Je staat er verbaasd van, maar dit soort hoogdravende liede ren, toongezet in een taal die niet meer van deze tijd is, zin gen kinderen van 10 en 11 jaar anno 1999 uit volle borst mee. En dat niet binnen het selecte gezelschap van een jeugd- of kerkkoor, maar gewoon met z'n allen buiten in het park. Wat nou hip-hop, want nou jungle, wat nou Shania Twain? Van daag bij het Minikoraal is het zitten en zingen als de meester dat zegt. Zingen over Rem brandt, over Piet Hein en Van der Werf. Als Eric Filemon de 1400 kin deren van de Leidse basisscho len stipt om 11.00 uur tot rust maant, is het drie tellen later net zo stil als destijds tijdens het Beleg van Leiden toen bur gemeester Van der Werf de burgers aanbood zijn arm dan maar af te hakken om daarmee hun honger te stillen. Wat heeft deze man, voor de gelegenheid gehuld in het zestiende-eeuwse kostuum van de roemruchte burgervader, dat hij dat voor el kaar krijgt? En dat hij de 1400 kids vervolgens ook nog eens, Burgemeester Van der Werf was gisteren even v raai. i zijn sokkel afgedaald om voor te gaan in het Miniko- FOTO HENK BOUWMAN ~\S.SS> De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische luttele seconden later, als één man kan laten uitbarsten in een ode aan (zie boven) Berg op Zoom? Het antwoord is drieledig. Kennis van zaken, er varing en misschien ook wel wat van het charisma van Van der Werf. Kennis van zaken is evident. Filemon is in het dagelijks le ven hoofd van de Lorentz- school, de grootste basisschool van Leiden. Hij kent, na 25 jaar in het vak, zijn pappenheimers. Ook in de breedte. Dat wordt duidelijk als niet alleen de kin deren van zijn eigen school aan zijn lippen hangen wanneer hij in het park het superspannen- de (sic.) verhaal 'vertelt van het Beleg en Ontzet van Leiden, maar ook die van 20 andere scholen. En dan hebben we het nog maar niet over al die ou ders, opa's en oma's en al die andere belangstellenden die op het Minikoraal zijn afgekomen. Alsof ze het voor het eerst ho ren - de aangrijpende story van de jonge Corrie Joppensz. Ervaring. Dat heeft Filemon - toevallig ook bestuurslid van de 3 October-Vereeniging - onder hand zat met de organisatie van het Minikoraal. Het is al voor de zevende keer dat deze samenzang aan de vooravond van 3 oktober wordt gehouden. Begonnen met 300 leerlingen, verzamelen zich elk jaar meer en meer kinderen in het Van der Werfpark. Vorig jaar jaar ook om, behalve te zingen, de scheidende burgemeester Goe- koop uit te luiden. Die was toen zichtbaar ontroerd door die aubade, hem gebracht door al die Leidse Sleuteltjes. Ver moedelijk zou Jan Postma dat ook zijn geweest, want deze af levering zou in het teken staan met name de jeugdige sporters, voorbij aan de andere helft van Leiden. Een défilé uit eerbied aan de helden van de in 1574 belegerde stad. „Jarenlang was het een keurige, ordelijke stoet", weet archivaris Rens Heruer van de 3 October Vereeniging. „Maar de tijden zijn veranderd. Ik betwijfel of er nog steeds eer wordt betoond." Het is nu vooral kijken en beke ken worden. Want over belang stelling heeft de taptoe nog al tijd niet te klagen. Duizenden Leidenaars zullen zich ook za terdagavond weer verzamelen bij het vertrekpunt op de Kaas markt. In de jaren voor en kort na de Tweede Wereldoorlog speelde een van de Leidse muziekkorp sen nog een volledige taptoe bij het standbeeld van burgemees ter Van der Werf. De stoet stond wel een half uur stil en dat was voor de deelnemers bepaald geen pretje. Daarom verdween in 1953 dit enige militaire ele ment weer uit de Leidse taptoe. 'De Leidse taptoe was - en is - geheel anders dan het gelijkna mige militaire programma. Het is een kleurig lint van verenigin gen, met fakkels, opgevrolijkt door vele muziekkorpsen en drumbands, al dan niet met majoretten. uit Leiden Eeuwig Feest, een boek uit 1986.) Het is bijna onmogelijk echte Leienaars te vinden die nooit aan de taptoe hebben meege daan. Waarom de 3 October- Vereeniging 71 jaar geleden be sloot de taptoe aan de feeste lijkheden toe te voegen, weet niemand meer. De archivaris heeft tevergeefs gespeurd in de notulen van 1928, waarin sim pelweg staat dat het bestuur dit besluit eendrachtig heeft geno men. „Ik kan met de beste wil van de wereld het antwoord op de vraag waarom niet vinden." ONNO HAVERMAN? Eindelijk m'n eigen plek HYPOTHEKEN Bel Paul Planjer 071 516 24 62 van de nieuwe burgemeester. Zou, want Postma recupereert van een dotterbehandeling en is derhalve niet in de stad voor het feest. Dan maar het internationale thema Lied voor een Kind wat nadrukkelijker naar voren ge schoven. „Het is per slot van rekening precies tien jaar gele den dat in New York kinderen uit alle landen hun handteke ning zetten onder het manifest over de rechten van het kind", zo hield de meester zijn gehoor voor. Of ze daarom met z'n al len bij het volgende lied van Anne-Fleur maar even extra-stil wilden zijn. Dat wilden ze. En ze waren het ook. Het charisma van Van der Werf tenslotte. Gehuld in het pak van Hoppezak is Filemon de meester niet meer; die is hij allang voorbij. Hij is voor een uur Pieter Adriaanszoon van der Werf, die afwisselend ver telt, voordraagt, zingt, lacht en de maat slaat. Nog het allerbes te meegezongen die ochtend: een door Filemon zelf gecom poneerde kraker. De tekst van het aanstekelijke lied - op mu ziek uit Disney's Jungle Book - gaat zo: Want ik ben Pieter van der Werf Pieter Pieter van der Werf Burgemeester van een mooie stad Ik sta hier helemaal alleen In mijn eentje zo alleen Wie weet een ander plekkie in de stad Enfin, het is onderhand wel duidelijk: die man, die Van der Werf, die verdient toch een standbeeld zeker. Zonder Leidenaars is de 3 October-Vereeniging geen echte Leidse vereniging. De vereniging streeft er naar dat zoveel mogelijk Leidenaars lid worden. Ik word tot wederopzegging lid van de 3 October-Vereeniging voor (minimaal 10 gulden)per jaar. Naam. PostcodePlaats., DatumHandtekening Stuur deze coupon in een open envelop aan: secretariaat 3 October-Vereeniging, Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (u hoeft geen postzegel te plakken).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15