OOK PIEREN KNUFFELEN GRAAG' BEL!!! 1 rrsps BIKKELS HOOGTE PUN PUZZEL OPEN ASIELDAGEN EIGEN DIEREN IN GEZELLIG IN SPLINTER ZACHT MILLENNIUM VOLGENDE WEEK PRINCESS Elke week Goed Nieuws Laatste dierendag van millennium: verwendag voor dier en mens GOE Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.947.520 exemplaren van Den Helder tot Maastricht IEUWS Adverteren op Goed Nieuws? E-mail: sales@nrp.nl o.v.v. Goed Nieuws MET VERSTANDELIJKE HANDICAP WERKEN IN DIERENASIEL In dierenopvangcentrum De Bommelerwaard in het Gelderse Bruchem knuffelen dieren en verzorgers heel wat af. Vee! meer dan in andere asiels. Dat heeft alles te maken met de opzet van De Bommelerwaard. Verstandelijk gehandicapten verzorgen daar sinds anderhalf jaar (onder begeleiding) de die ren. Klinisch psychologe Marie- Jose Enders bedacht de werk wijze in het kader van haar onderzoek naar de relatie Mens- Dier. „Voor sommige deelne mers is het asiel een perfecte plek. Ze hebben een overrom pelend enthousiasme en leren snel allerlei vaardigheden bij. En als de medewerkers klaar zijn met hun andere werk, is er volop tijd voor knuffelen, ver troetelen en spelen." Marie-Jose Enders heeft iets met dieren. Ze was jarenlang voorzitter van de beherende Stichting Dierenopvangcentrum De Bommelerwaard en is nu vice- voorzitter van de landelijke Vereniging tot Bescherming van Dieren. Bezoekjes die gehandi capten uit een plaatselijk dag verblijf brachten aan De Bommelerwaard, zetten de psy chologe aan het denken. Er werden uit de sollicitanten vijf personen (van 21 tot 43 jaar) geselecteerd die graag met die ren wilden werken. „Dit is nog niet eerder vertoond. De deel nemers moeten natuurlijk graag met dieren omgaan. Het effect was verbluffend. De gehandi capte medewerkers zijn ondub belzinnig in hun communicatie met dieren. Honden waar een De dierenasiels in Nederland houden zaterdag 2 en zondag 3 oktober Open Asieldagen. Het is de tiende keer dat die asieldagen plaatsvinden. Voor iedereen is dat een uitsteken de gelegenheid om eens te zien wat zich allemaal afspeelt in het asiel. Vorig jaar vingen de Neder landse dierenasiels 73 duizend honden en katten op. Bijna alle opvangtehuizen zijn aangesloten bij de Dierenbescherming. De landelijke vereniging onder steunt de asiels financieel, juri disch, op personeelsgebied, bij bouwwerkzaamheden, of bij de communicatie. Ook investeert de Dierenbescherming in publieksacties die het imago van de asiels verbeteren. In de dierenasiels worden de dieren verzorgd, ingeënt en gesteriliseerd. Voor alle honden en katten zoeken de medewer kers een nieuw thuis. Van de katten uit asiels krijgt 85% een nieuw baasje; 91% van de hon den kan op een nieuw thuis rekenen. Zogeheten moeilijke dieren krijgen een heropvoeding zodat ook zij weer plaatsbaar Tijdens de landelijke Open Asieldagen worden rondleidin gen gehouden, kinderen geschminkt en kleurwedstrijden gehouden. In veel asiels zijn bovendien (video)films te zien en worden demonstraties gehouden. Natuurlijk kunnen bezoekers ook een praatje maken met de vele vrijwilligers die actief zijn in de dierenasiels. Openingstijden van asiels bij u in de buurt kunt u opvragen via: 0900-0099 (44 cent per minuut). Dieren zijn een favoriet onderwerp voor Penny Kinsky. Voor de reclamecam pagne van een verffabrikant maakte ze twee jaar geleden een serie linnen doeken met wilde dieren. Inmiddels exposeert ze ook voor het grote publiek en maakt Kinsky in opdracht dierenschil- Een vegetarisch specialiteiten- adres waar ook vlees op het menu staat. Dat is het specialisme van Piet Hooijmans en Fee Jordans van eethuis Splinter aan het Noordeinde in Hun vegetarische menukaart is omvangrijk, maar wie toch vlees wil eten, kan rekenen op eerlijke en biologisch-dyna- mische vis- en vleesgerechten. Piet en Fee nemen hun gasten mee op een ontdekkingstocht langs kampvuren, kookpotten en oventjes van landen over de RTISJOKKENQUIGHE MET ROOKKAAS (foto: Henk de Graaf) hele wereld. Elke week staat een bepaald land centraal op de menukaart. Het eethuis heeft overigens beperkte openingstij den: van donderdag tot en met Voor het deeg; 300 g volkorenmeel 150 g boter in kleine stukjes 1 ei, ijskoud water, snufje zoui (1 theel uienzaad/tijm/sesam- (droge bonen voor voorbak- Voor de vulling; 6 artisjokken 200 g champignons, grofge- hakt 1 sjalotje, gehakt 1 eetl olie 100 g rookkaas in blokjes 100 g geraspte oude kaas 6 eieren 2,5 dl room 1 eetl Provengaalse kruiden zout en peper 1 Kook de artisjokken in 30-45 min. gaar in ruim water met zout. Laat afkoelen. 2 Kneed bloem, ei, zout en evt. kruiderij met ijskoude boter, voeg zoveel ijswater toe als nodig is om een soepel deeg te 1ÏÏ1W Je bent al lid van Kids for Animals voor maar 2o,- tot i januari 2001. Je helpt hiermee cle dieren en je krijgt zelf: een CD met dierenhits, een sleutelhanger, een stickerboekje, een paspoort met gratis toegangsbon nen voor clubdagen én zes keer per jaar een clubblad. Word lid. Bel: 0900 - 0099. (44 ct. pm.) Zelfs in het oorlogsgeweld van Kosovo doen zich goede nieuwtjes voor. Nederlandse KFOR-militairen, staken onlangs de helpende hand toe door noodpakketten met dier geneesmiddelen te vervoeren. Een dieren-reddingsteam helpt daar zwerfhonden. Met giften van Nederlandse die renliefhebbers is een noodasiel ingericht. Daar worden honden opgevangen, ingeënt en gesteri- In Kosovo zwerven nog honder den honden in roedels rond. Asiel medewerkers gaan er dage lijks op uit om deze zwerfhon den te vangen. Om snel hulp te kunnen bieden, worden nood- pakketten met geneesmiddelen, verdovingsmiddelen en andere veterinaire benodigdheden inge vlogen via Skopje in Macedonië. Actrice Milla Jovovich is als Jeanne d'Arc in de bioscopen te zien, maar acteert ook als enige model in de herfstcol- lectie van H&M. Ze geeft de herfstcollectie een gezicht. Milla is van origine Oekrains, verhuisde op haar zesde naar de Verenigde Staten en werd foto model toen ze elf was. De herfstcollectie die ze toont kenmerkt zich door zachte kleu ren en een nieuw gevoel voor natuur en folklore. Smalle, maar niet nauw sluitende kleding, keert in vele vormen terug. Het minimalisme van de afgelopen jaren, waarin kleding werd ont daan van onnodige details, maakt deze herfst plaats voor zachte millenniummode. Franjeranden, kruissteekbor duursels en ruw onafgewerkte randen mogen weer. ander niet op af durft te gaan, daar gaan zij moeiteloos mee De gehandicapte medewerkers hechten zich vanzelfsprekend ook aan 'hun' dieren. Toch valt het afscheid nemen mee (als een nieuw baasje is gevonden voor hond of kat). Enders: „Ze rede neren dan toch dat het fijner voor de hond of kat is om mee te gaan naar de nieuwe baas. En in het asiel zoeken ze dan wel weer een ander dier om extra te vertroetelen." Om het effect van het werken in een dierenasiel te meten, bekeek Enders ook een groep verstandelijk gehandicapten die elders aan het werk ging. De 'dierengroep' springt daar in haar ogen nu positief uit. „Hun sociale vaardigheden nemen toe en ze leren vooruit plannen. Als bijvoorbeeld een riem van een hond knapte en het dier ont snapte dan namen ze een vol gende keer een extra riem mee." In een Rotterdams verzorgings huis bijvoorbeeld werden enkele poezen geplaatst. „Iedereen liep daar voorbij aan een demente vrouw die in een bed op de gang lag. Maar toen een poes op haar bed sprong veranderde alles. De vrouw begon te reage ren en mensen die langskwa men bleven even stilstaan om met de poes en de vrouw te pra ten. Die vrouw zei weinig, maar ze zei wel: hij houdt van mij. Dat een dier zo'n gevoel weet over te brengen. Dat is toch verschrikkelijk waardevol?" IN COED NIEUWS VECETARISCH VERZORGINGS HUIS VOOR KINDE REN BRAADDE IK VLEES ONTHAASTINGS- ACENDA BOEREN- MARKTEN derijen. Penny Kinsky studeerde in 1994 af aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Nadien werkte ze freelance voor diverse reclamebureaus. In 1997 begon Kinsky met schilderen op grote doeken. Haar werk is regelmatig op exposities te zien, maar ook op internet: www.pennykins- In Dierenpark Amersfoort is het dit jaar twee dagen lang dierendag. Op 4 en 5 oktober worden dieren en bezoekers in het najaarszonnetje gezet. Bezoekers krijgen beide dagen vijf gulden korting op de entreeprijs. Het park is die dagen geopend van 9.00 tot 18.00 uur. v Kinderen van basisscholen uit de regio Eemland wanen zich 4 oktober een dag directeur van Dierenpark Amersfoort. Ze maken in groepjes een ronde door het dierenpark en krijgen allerhande opdrachten. Bezoekers kunnen ook de metershoge Girolikabra ver wachten. Die mascotte is een kruising van een giraffe, olifant, zebra en kameel. De Girolikabra is ook als pluche beest te koop. Van het verkoopbedrag gaat 25% naar de Stichting Dieren tuinen Helpen. Bezoekers van Artis in Amsterdam kunnen zondag 3 oktober letterlijk een kijkje in de keuken van de dieren tuin nemen. Het voedselmagazijn is die dag toegankelijk voor iedereen. Daar kunnen bezoekers zien wat dieren te eten krijgen en hoeveel. Van heerlijke vis, vers fruit en groente tot brokjes hooi en stro. Maar ook kakkerlakken, vogelspinnen en wandelende takken staan op het menu. Dierenverzorg(st)ers staan de gehele dag klaar om vragen te beantwoorden en in het Geologisch Museum kunnen bezoekers vragen stellen over fossielen, stenen, keien en ert sen. De dierentuin is geopend mm „Houdt u van kinderen?' Deze vraag werd ooit voo, legd aan de Amerikaanse komiek WC. Fields. Zijn gevatte antivoord luidde: „j gebarbecued. Of ik van dit ren houd? Om met Fields spreken: ja hoor. Een moo stukje gegrild vlees gaat er in. Maar even alle gekheid een stokje: huisdieren, daar heb ik niets mee. Katt verharen en kattenbakken schoonmaken, daar gruw il van. Honden moet je uit/at en konijnen vreten je gras kaal. Dat ik geen dierenpei sion bestier, heeft te maken met een traumatische erva die ik als kind heb gehad. Voor mijn verjaardag kreeg een goudvis cadeau. Ik v het triest dat de vis geen gezelschap had, dus werd ei nog een exemplaar aange schaft. Fikkie en Mikkie, t goudvispaar. Een paa\ na mijn zevende verjaarda trof ik de vissen, 's morgens vroeg, aan op het tapijt. Zt hadden zich, collectief als It mingen, in de dood ge Huisdieren begraven, dat k mijn kinderhart maar keer aan. Ik overweeg 'robothondje aan te schajfe Als die dood zou gaan, de pijn alleen in mijn port r van 9.00 tot 17.00 uur. Volwassenen betalen f 25,- entree; kinderen f 17,50. journalist krijgen. Laat het deeg min stens 30 min. rusten. 3 Bak de champignons met het sjalotje kort in hete olie. Laat afkoelen. 4 Maak de artisjokken schoon. Snijd de bodem in reepjes. (Eet de blaadjes later met een vinaigrette.) 5 Rol het deeg uit tot een lap C/2 cm) en bekleed een inge vette vorm van 24 cm 0. Prik de bodem in met een vork, bedek hem met bakpa pier en een laagje bonen. Bak hem 15 min. op 200 °C. 6 Klop de eieren los met de room, meng met de geraspte kaas, breng op smaak met de kruiden en zout en peper. 7 Doe de artisjokken, de cham- pignons en de rookkaas in de vorm, giet het eimengsel erbij. Bak goudgeel in 40 min. op 175 °C. Recept Wining Dining KINDERBOEKENWEEKGESCHENK Voor schrijfster Carry Slee was de vraag om dit jaar het Kinderboekenweekgeschenk te schrijven een feestelijk moment. „Vorig jaar tijdens de Kinderboekenweek werd het me gevraagd. Ik was natuurlijk ontzettend blij. Het is een hoogtepunt in je carriè re; een bekroning op je werk." Al zeven keer zette de Nederlandse kinderjury werk van Carry Slee bovenaan hun lijstje. Ze is ook al twee keer gekozen door de Jonge Jury. Voor Slee een bewijs dat haar werk goed valt bij de jeugd. Het Kinderboekenweek geschenk Bikkels lijkt hetzelfde lot beschoren. „Bikkels zijn stoere kinderen. Rascisme en discriminatie staan in dit boek centraal. Ik denk dat kinderen het een mooi boek vinden. Degenen die ik het manuscript heb laten lezen vonden het ook goed, maar de recensies moeten nog komen." In haar werkkamer in Bergen schreef Carry Slee haar Bikkels tussen november 1998 en maart 1999. Na de euforie van haar uitverkiezing kwam de realiteit dat het boek vlot moest worden afgerond. „Dan wordt het span nend, want er staat nogal wat druk achter." Het werd een 96-pagina's tel lend boekwerk. „Voor de leef tijdsgroep waarvoor het is bestemd (9-12 jaar) is dat een gemiddelde lengte. Voor mij iets korter dan ik gewend ben." De omslag en illustraties in het boek zijn verzorgd door Roelof van de Schans. Slee werkt regel matig met hem en is tevreden over de combinatie. „Voor werk ik altijd met hem. Hi weet kinderen van die leeft Puzzel mee en maak kans op een luxe roestvrijstalen friteuse met uitneembare binnenbak en koelzone U D R N 0 0 E 0 U H E J B A R E T L K E G V E P A N V 0 E E D D A 0 M D U I L A K R A A D K F L T N I 0 H (foto: H&M) Bei 0909 - 20 26 000 (80 cent per minuut, inspreektijd ca. 1 minuut) en spreek voor donderdag 7 oktober uw oplossing in. Deze week dingt u mee naar één van de vijf Princess Classic Castel Fryers ter waarde van f 189,95. De oplossing van de puzzel van vorige week is; "Tortilla". De prijswinaars krijgen binnen een week schriftelijk bericht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14