I Wijn drinken: weet watje proeft Smaak Spekkoek van tv-kok Lonny Bloedgroependieet is 'onzin' 'ONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA )ver het algemeen wordt witte wijn iets koeler geserveerd dan rode. laar voor beide soorten geldt: niet te koud of te warm. foto archief ederlanders gaan wijn steeds waarderen, zo blijkt uit rkoopcijfers. Het aanbod aan ijnen in ons land is overweldi gd. In maar weinig andere aden vind je zo veel variatie i smaken en stijlen, meeste wijn in Nederland ordt in de supermarkt ge- icht. Op de schappen staan ak kaartjes met informatie ;r de wijn. Ook de rugetiket- i op flessen vertellen iets over uivensoort, smaak, serveer- mperatuur, en bij welk eten wijn het beste kan worden dronken. Wie een echt vak- ndig advies wil kan het beste jn bij de slijter kopen. De khandel heeft doorgaans ook r mogelijkheden om bizon- wijnen op de kop te tikken, r een individuele wijnhan- js het immers veel makkelij- am te werken met klein- ïalig geproduceerde wijnen r supermarkten. prijs van de wijn en de kwa- friit houden verband met el- Har- Goede wijn kan niet een Iir gulden kosten. Alleen al en als verpakking, transport accijnzen komen op ruim gulden per fles. Daar komt eens de marge bij voor de porteur, supermarkt of slij- Wie een paar gulden extra j iteedt, krijgt dus meer 'echte jn leer je kennen en waarde- door hem aandachtig te leven en bij de beoordeling verder te gaan dan alleen maar 'lekker' en 'niet lekker'. De charme van wijn is de on eindige variatie in nuances. Wijnen kunnen in bepaalde ge vallen wel sterk op elkaar lijken, maar hebben nooit exact de zelfde smaak. Iedereen kan wijn leren proeven. Beoordelings punten zijn kleur, geur en smaak. De kleur van de wijn vertelt iets over het type en de leeftijd er van. Jonge witte wijn heeft een licht groengeel, bijna kleurloos uiterlijk. Naarmate zo'n wijn rijpt wordt het geel steeds die per om uiteindelijk als oranje bruin te eindigen. Wijnen die op houten vaten zijn gerijpt hebben in de regel een wat vol lere kleur dan wijn uit stalen vaten. Bij witte wijnen is hel derheid een must, bij rode ligt dat wat genuanceerder. De geur geeft eveneens een in druk van de leeftijd van de wijn. Verder kun je eruit opmaken van welke druivensoorten de wijn is gemaakt en of er bizon- dere technieken zijn toegepast. Jonge wijnen roepen in hun geur associaties op met fruit, oudere meer met kruidigheid. Bij een jonge wijn spreekt men trouwens van 'aroma', bij een gerijpte wijn van 'bouquet'. Om de geur in al zijn complexiteit waar te nemen, is het verstan dig om in twee stappen te rui ken. Ruik eerst aan het onbe wogen glas en wals daarna pas de wijn rond. De smaak vertelt alles over de Wijn leer je kennen en waarderen door hem aandachtig te proeven. foto archief structuur van de wijn. Je proeft basiselementen als zoet, zuur en bitter. Je proeft ook de ver schillende ingrediënten waaruit de wijn is samengesteld: fruit, alcohol, tannines, zuren, mine ralen enz. Belangrijk is een goed evenwicht tussen al die verschillende componenten. Afdronk is eigenlijk een mislei dende term, die niets met drin ken te maken heeft, maar alles met ruiken. De afdronk slaat op intensiteit van de aroma's, zo als die in de mond worden waargenomen. Het is de smaakvoortzetting zonder wijn. Om de afdronk te beoordelen hoef je de wijn niet door te slik ken. Waarom beroepsproevers de wijn altijd uitspugen ligt voor de hand. Een veel voorkomend aroma is dat van eikenhout. Tal van rode wijnen ondergaan een rijping op fust, terwijl sommige witte wijnen op hout vergisten en rij pen. De herkenbaarheid van ei kenhout hangt af van het soort vaten dat is gebruikt. Gaat het om oude, veelvuldig gebruikte vaten dan is het aromatische ef fect op de wijn niet zo groot. Is de wijn gerijpt op nieuw en ook nog eens sterk gebrand eiken hout dan is het houtaroma makkelijk te herkennen en kan varieren van vanille (toffee) tot koffie (mokka). In jonge wijnen kan zo'n aroma behoorlijk do minant zijn, maar als de hoe veelheid hout goed is afge stemd op de wijn zal het gelei delijk aan versmelten met de overige smaakbestanddelen. Het oogstjaar is alleen van be lang voor wie wil beleggen in bepaalde wijnen of op een vei ling oude flessen wil kopen. De techniek van het wijn maken staat tegenwoordig op zo'n hoog niveau dat dramatisch slechte jaren tot het verleden behoren. Wijn wordt niet per se beter door hem te bewaren. Sterker nog, de meeste wijn die op de markt komt is bestemd voor onmiddellijke consumptie. Je kunt flessen nog wel een tijdje bewaren, maar echt nodig is het niet. Slechts een klein aan tal rode wijnen moet op de fles rijpen om zich ten volle te ont wikkelen. Bij rijping in de fles dringt door de kurk zuurstof de wijn bin nen. De zuurstof zorgt voor het verouderingsproces. De snel heid waarmee de oxidatie zich voltrekt hangt af van de stuc- tuur van de wijn en hoe hij wordt bewaard. Lichte, soepele rode wijnen kunnen het beste binnen een of twee jaar na de oogst worden gedronken. Wat stevigere rode wijnen kunnen zonder probleem een jaar of vijf liggen rijpen. Vooral wanneer je van een bepaalde wijn meerde re flessen hebt is het interessant om zo'n wijn gedurende een paar jaar in zijn ontwikkeling te volgen. Het bewaren van mous serende wijnen is af te raden, evenals versterkte wijnen zoals port en sherry. Uitzondering vormt Vintage port, de bewaar- wijn bij uitstek. Over het algemeen wordt witte wijn iets koeler geserveerd dan rode. Maar voor beide soorten geldt: niet te koud of te warm. Een rode wijn boven de 18 gra den gaat verdampen en 'prik ken'. Bij een ijskoude witte wijn proef je niets meer. Er zijn uit zonderingen. Rode wijn met veel tannines smaakt beter als je de drank relatief warm schenkt. Aan de andere kant zijn er ook rode wijnen die juist beter tot hun recht komen wan neer ze gekoeld worden geser veerd, zoals soepele fruitige wij nen zonder tannines. Complexe witte wijnen kunnen beter niet al te koel worden ge schonken. Eenvoudige, droge witte en zoete witte wijnen wel. Om een fles te koelen kun je hem een uur of twee in de ijs kast zetten of in een koelem mer. Gemiddelde serveertem- peraturen: complexe rode wijn 16 graden, jonge rode wijn 14, lichte fruitige wijn 12, rose 10, complexe witte wijn 14, een voudige witte wijn 10, mousse rende wijn 8, en zoete wijn 6 graden. Wit voor rood, jong voor oud, licht voor zwaar, eenvoudig voor complex, droog voor zoet. Dat is de basisregel voor het schenken van verschillende wij nen na elkaar. Maar ook hier zijn uitzonderingen. Zoete wijn als aperitief, of droge witte wijn bij de kaas als dessert, bijvoor beeld. Vaak wordt witte wijn ge serveerd bij vis en rode wijn bij vlees en kaas. Of dat een geluk kige combinatie is hangt af van het soort vis, vlees en kaas en de manier waarop de gerechten zijn bereid. De Indonesische en Thaise keuken vragen om een heel andere wijn dan bijvoor beeld Italiaanse of Franse ge rechten. (Bron: het boekje 'Je weet niet wat je proeft', een speciale uit gave van het Wijninformatie centrum, ter gelegenheid van de Nationale Wijndag op 1 ok tober. Het boekje kan worden besteld op tel. 070 - 370 8326 en kost 5,50 gulden, excl. BTW en verzendkosten) Creatief met friet Politicus en schrijver Jan Terlouw is e Aviko-frietwedstrijd. n de juryleden van de Creatief met friet. Aardappelproducent Aviko organiseert een wedstrijd voor kinderen tot 12 jaar. Schrijf een verhaal, gedicht of brief over friet van 50 tot 100 woorden. Kinderen kunnen kie zen uit de volgende onderwerpen: De Lekkerste Friet Ooit, De Gouden Friet of De Slapende Friet. De honderd beste inzenders mogen met hun familie het Grote Aviko Frietfeest bijwonen op 29 januari 2000 in het Land van Ooit. Bovendien zijn er nog zo'n 500 troostprijzen (2 gratis kaartjes voor het Land van Ooit). Inzendingen voor 1 december naar Frietfeest, Antwoordnum mer 20013, 5580 VP Waalre. Bijzonder theeservies Theekommetjes uit de Pickwick-collectie. Pickwick roept de maand oktober uit tot Theemaand. In het ka der daarvan voert de fabrikant een bizondere spaaractie. Niko lai Carels - bekend van HEMA-fluitketel Le Lapin - ontwierp een bizonder theeservies. Een set van drie theekommetjes gemaakt van hard aardewerk, helder wit aan de binnenkant en gemat teerd van buiten, in de kleuren zachtgeel, ijsblauw en metaal grijs. Ook verkrijgbaar een handig schoteltje ('tipje') voor op het kommetje of handig als uitlekbakje. Verder zit in de collectie een theepot, theedoos en waterketel met kersenhouten hand greep en een tingelende bel in plaats van een fluit Er kan be taald worden met actiezegels op verschillende theeverpakkin gen of DE-waardepunten (100 waardepunten is 1 gulden). De actie loopt tot eind december. Prijzen: theekom 1 actiezegel plus 2,50, theeschotel 1 actiezegel plus 2 gulden, waterketel 1 actiezegel plus 59 gulden, theepot 1 actiezegel plus 89 gulden, theedoos 1 actiezegel plus 9,95 (lege doos) of 12,95 (volle doos). Meer informatie: tel. 0800 - 0221121. kok Lonny Gerungan, be- de culinaire serie De stafel, introduceerde een jaar geleden Indonesische -en-kïaarmaaltijden in de lermarkt. Hij heeft zijn as- timent uitgebreid met 'Indi- pekkoek', gebakken vol ts eigen familierecept. Indi- Nederlanders beschouwen kkoek nog altijd als een bi- idere delicatesse, die op n enkel feest ontbreekt, de herkomst van spekkoek r overigens geen spek aan las komt) doen verschillende halen de ronde. Volgens een :n is spekkoek destijds 'uit- onden' door koloniale Ne landers in voormalig Neder- ds-Indië. Tegen het eind van jaar verlangden zij naar de derwetse gezelligheid' rond terklaas, Kerst en de jaarwis- ng. Speculaas, een typische lekkernij voor de winter, was niet voorhanden. Als alternatief diende de 'kue lapis', een Indo nesische in laagjes gebakken cake. Aan het deeg werden typi sche speculaas-ingrediënten toegevoegd. Zo ontstond een kruidige spekkoek. Aanvanke lijk aten alleen Nederlanders de koek, maar nadat het gerecht ook bij Javaanse vorsten popu lair werd, raakt de lekkernij langzamerhand ingeburgerd. Volgens een ander verhaal zou de spekkoek oorspronkelijk af komstig zijn uit Duitsland, waar men in tal van gebieden de spe cialiteit 'Baumkuchen' kent. Baumkuchen is eveneens een in laagjes gebakken kruidige ca ke. De laagjes zijn opgerold en vormen bij het doorsnijden van de koek de jaarringen van een boomstam. Ook over de herkomst van de Lonny's spekkoek. naam spekkoek bestaan ver schillende verhalen. De cake zou de naam hebben gekregen omdat bij het snijden het mes door de koek snijdt als spek. Ook wordt gezegd dat plakjes spekkoek eruit zien als plakjes doorregen spek. In de koloniale tijd werd spek koek in Indië alleen op oude jaarsavond geserveerd. Maar te genwoordig is het een traktatie voor het hele jaar door. In Ne derland serveren Indonesische restaurants na afloop van het diner spekkoek bij de koffie. Lonny's spekkoek wordt ver kocht bij Albert Heijn voor 8,95 gulden. De adviezen van dr. D'Adamo missen elke wetenschappelijke onderbouwing en leiden tot een onevenwichtige voeding. Dat oordeel velt het Voedings centrum over het boek 'Het bloedgroepdieet', waarin de Amerikaan beweert dat er een verband is tussen iemands bloedgroep en zijn gevoeligheid voor ziekten en aanleg om dik te worden. D'Adamo pleit er voor de voeding aan te passen aan de bloedgroep. Zijn dieet zou leiden tot gezonder en lan ger leven en een goed gewicht. Volgens dr. D'Adamo speelt de bloedgroep een belangrijke rol bij het immuunsysteem. Die is te beïnvloeden door bepaalde voedingsmiddelen te gebruiken of juist te laten staan. In het boek wordt voor elk van de vier bloedgroepen een volledig plan uitgewerkt. Dit omvat uitge breide voedingsadviezen, met bijpassende recepten en advie zen over bewegen. De theorie van D'Adamo mist elke wetenschappelijke onder bouwing. Hij gaat er van uit dat voedingsmiddelen rechtstreeks in het lichaam invloed uitoefe nen. Bovendien beweert hij dat van elk voedingsmiddel in combinatie met elke bloed groep de invloed bekend is. Maar in hoeverre ons immuun systeem via voeding valt te be- invloeden is een open vraag, omdat er nog heel weinig we tenschappelijk onderzoek naar is gedaan. Voor zover bekend speelt de bloedgroep geen rol bij het immuunsysteem. Het boek van D'Adamo gaat volle dig voorbij aan alles wat be kend is over de werking van het menselijk lichaam. Dat voe dingsmiddelen eerst worden verteerd en vervolgens opgeno men komt niet eens ter sprake. Veelvuldig noemt D'Adamo de lectinen. Dit zijn eiwitten die in planten een rol spelen bij de af weer. Er is echter niets bekend over hun invloed in het mense lijk lichaam. Het meest waar schijnlijke is dat ze in het spijs verteringskanaal worden afge broken. Het 'Bloedgroep Dieet' raadt mensen met bloedgroep O aan om geen brood te eten. Ook an dere tarweproducten zouden zij moeilijk verdragen. Graanpro ducten als boekweit en rijst zouden zij weer beter verdra gen. Ook het gebruik van koe melk moet streng worden be perkt. Mensen met bloedgroep A kunnen volgens D'Adamo be ter geen vlees gebruiken, matig zijn met zuivelproducten en aardappels vermijden. Per bloedgroep geeft de arts in dicaties voor de hoeveelheden die mensen uit de verschillende productgroepen mogen gebrui ken. Hiervoor zijn de product groepen ingedeeld in: 'heil zaam', 'neutraal' en 'te vermij den'. Voor bloedgroep B is ha- verbrood en rijstbrood bijvoor beeld heilzaam en voor bloed groep AB brood van gekiemde granen en knackebrod. D'Ada mo werkt dit uit in een aantal voorbeelden van dagmenu's en recepten. De keuze van de voe dingsmiddelen en de opbouw van de dagmenu's is niet afge stemd op de Nederlandse voe dingsgewoonten In het algemeen leiden de ad viezen van D'Adamo voor elke bloedgroep tot een oneven wichtige voeding.De hoeveel heid brood en graanproducten is te klein, evenals de hoeveel heid groenten en fruit. Voe dingsmiddelen die vitamine A leveren, ontbreken zo goed als geheel in het Bloedgroep Dieet. (Meer informatie bij de Voe dingstelefoon: 070 - 306 88 10 (op weekdagen van 12 tot 16 PUZZEL iswoordraadsel RIZONTAAL: 1. Deel v.e. fiets; 5. uitroep; 6. loofboom; 8. incasseren; 11. alfabet;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11