Beltarieven KPN moeten in drie jaar 15 procent omlaag )vinciesubsidie versterking inomie heeft weinig effect Economie Bietenoogst in volle gang Minder vluchten door millenniumangst Vakantie-uitgaven stijgen spectaculair Topman NS Reizigers stapt op na conflict 'Boetes bij overtredingen van Arbowet veel te laag' Hoogste tlid om te vlaaien. Taxfree-winkelen eurotop ligt onder vuur p ,DAG 28 SEPTEMBER 1999 jvag tegen in beslag nemen huurauto haag De Bovag is in opperste staat van paraatheid nu justi- auto's van verhuurbedrijven in beslag dreigt te nemen als de ïrder nog oude boetes heeft openstaan. De Bovag vvil een iefproces aanspannen tegen de Staat en gebruikt daarvoor i zaak van autoverhuurder Hertz, wiens Seat Arosa is gecon- 4kQ |ueerd. Volgens advocaat W. van Overbeek uit Den Haag 35 igt het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) met volledige .20 eslagname van de huurauto. In een brief aan het CJIB noemt Q5 Overbeek de dreigementen 'onjuist en misleidend'. De Bo- 'io vertegenwoordigt onder meer de autoverhuurbedrijven. De ■70 streden wet die justitie het recht geeft een huurauto te 'gijze- '20bestaat al jaren. Maar volgens de advocaat maakt justitie er .25 sinds kort gebruik van. ,95 lilips zet Projects in de etalage •J?® rERDAMPhilips wil af van het bedrijfsonderdeel Projects, 50 uiteenlopende zaken maakt als verkeerssystemen in steden, .30 eiligingen in attractieparken en geluidsinstallaties in con- ;zalen en stadions. Bij Philips Projects werken wereldwijd 10 iO mensen. Philips wil af van het onderdeel, dat vorig jaar omzet kende van bijna 850 miljoen, omdat het niet langer oo t binnen de productenreeks van het bedrijf. Philips zegt met oo >rse kandidaat-ondernemingen te praten. lijndiensten Transavia naar Italië I'jqHAAg» Luchtvaartmaatschappij Transavia begint met ingang :!so het nieuwe zomerseizoen lijndiensten naar drie Italiaanse oo temmingen. Catania en Napels worden vanaf april drie keer 50 week aangevlogen, de lijndienst Pisa wordt twee keer per uo k uitgevoerd. Transavia zegt hiermee in te haken op de be- fte van de Nederlandse vakantieganger die steeds vaker en io :er op vakantie gaat. Onderzoek leert bovendien dat er een 75k toenemende waag is naar vakantiereizen naar Italië, aldus jluchtvaartmaatschappij. Transavia verwacht dat ook Itali- jr se reizigers van de nieuwe lijndiensten gebruik gaan maken i naar Amsterdam te vliegen. ;g!grotingsoverschot YS naar record 'o! iingtonDe Amerikaanse regering heeft gisteren haar J.oc itting van het snel groeiende begrotingsoverschot voor het i'2j nde fiscale jaar naar boven bijgesteld. Volgens de regering X4Ciet overschot over 1999 de recordhoogte van 115 miljard i.o'ir (142 miljard gulden) bedragen. President Clinton sprak 'een mijlpaal' en wees erop dat de situatie zeven jaar gele id óq geheel anders was. De voorspelde ontwikkeling zal onge- èld, zo wordt in Washington aangenomen, leiden tot nieu- iproepen tot belastingverlaging, vooral van Republikeinse Clinton wil met de ruimte in de begroting daarentegen ?r iets meer doen voor de sociaal zwakkeren en de torenho- 3,o aatsschuld afbetalen. 3,6! «I it voor joint venture ECT en Maersk Leerdam» De Europese Commissie gaat akkoord met een venture tussen ECT in Rotterdam en het Deense Maersk. o,9( ezamenlijke onderneming wordt verantwoordelijk voor de q'|{ v en het beheer van een containerterminal in Port Said in t 'gi )te. De samenwerking stuit niet op bezwaren als het gaat o,5(Ie Europese mededingingsregels, oordeelt de commissie. II orse prijsstunter houdt er mee op n7 De Noorse luchtvaartmaatschappij Color Air houdt er op. De prijsvechter heeft een jaar lang forse verliezen gele- Passagiers die al tickets gekocht hadden, kunnen die ge- l'i een op vluchten van de luchtvaartmaatschappij Braathens. r Air is in augustus 1998 gestart. Met lage prijzen probeerde euwkomer passagiers van SAS en Braathens af te snoepen. 5,8 erliezen zijn volgens een opgave van Color Air opgelopen totaal 350 miljoen Noorse kronen (ongeveer 85 miljoen ;n). m richard mooyman niljoen gulden steekt de cie Noord-Holland jaar projecten die de plaatse conomie moeten verster- laar de subsidies hebben ilijks effect, zo blijkt uit 06,hderzoek van het bureau 19, 01,l )rovmcie wil met het zo- io. n Voorwaardenschep- Beleid Economische Za- oiprojecten doorgang laten die zonder subsidie niet zijn uitgevoerd. Door gaat het om gemeente- ;n om de plaatselijke eco- een impuls te geven, zo verbetering van bedrijfs- Ook toeristische ;n als de herinrichting 04 et Zandvoortse centrum i o van de regeling profite- De meeste projecten zouden zonder deze provinciale bijdra ge ook doorgang hebben ge vonden. Het geld kwam volgens BRO goed van pas, maar in wei nig gevallen was de subsidie echt noodzakelijk. De regeling is volgens het bureau meer een smeermiddel: de projecten kwamen wat sneller van de grond. BRO vond geen gunstiger economische effecten dan bij vergelijkbare projecten die zon der provinciale subsidie zijn uitgevoerd. Het bedrijfsleven bleek in veel gevallen niet be trokken bij de uitvoering van de plannen. De regeling leverde de provincie wel een beter imago op, aldus het bureau. Provinci ale Staten gaan volgende week over de effectiviteit van de sub sidieregeling praten. DEN HAAG ANP-GPD De tarieven van telecombedrijf KPN voor bellen in Ne derland moeten de komende drie jaar met 5,3 procent per jaar omlaag. Dat maakte toezichthouder OPTA giste ren bekend. De tariefsverlaging geldt voor het abonne ment, de lokale en interlokale tarieven en voor het bellen van een vast naar een mobiel toestel. dens. Van de tariefsverlaging die KPN is opgelegd, merkt de consument pas begin volgend jaar iets. Officieel begint de prijsverlaging op 1 juli, maar de verrekening volgt later. Ook mag KPN de inflatie doorreke nen. Daardoor is de echte da ling in het eerste jaar 3,3 pro cent. De telecomwaakhond is tot de prijsverlaging gekomen door de verwachte opbrengsten en kosten voor de komende ja ren in kaart te brengen. Voormalig monopolist KPN mag van OPTA onder bepaalde Nieuwe concurrentie van vier kabelbedrijven die ook een ei gen landelijk telefoonnet willen exploiteren, speelt KPN in de kaart. Door die nieuwe concur rentie ziet OPTA af van de eis om het lokale tarief eenmalig extra te verlagen. „De nieuwe concurrent krijgt op die manier een kans", aldus voorzitter J. Arnbak. De nieuwe combinatie (Castel, Casema, Palet en UPC) bereikt bijna zeventig procent van de Nederlandse huishou- voorwaarden zelf weten hoe de lagere tarieven tot stand ko men. Zo eist de toezichthouder voor de telecombranche dat lo kaal bellen goedkoper wordt. Uiteindelijk moet de telefoon rekening van de consument in 2002 zo'n 60 tot 100 gulden per jaar lager uitkomen. Elke OPTA-maatregel ging in het verleden gepaard met veel ongenoegen bij KPN, maar gis teren was de reactie van de te- lecomgigant uitzonderlijk mild. KPN is zowaar 'tevreden' over aartsvijand OPTA. „Nu is voor een langere periode duidelijk hoeveel de tarieven omlaag moeten. Het biedt ruimte voor een commerciële invulling van ons prijsbeleid", liet de tele- comgigant weten. De verlaging is volgens het concern in lijn met die van de afgelopen jaren. DiNTELOORDDe aanvoerders van suikerbieten bij de Suiker Unie in Dinteloord voelen zich'in hun element. „Dit is pas echt bietenweer. Regen en modder, zo hoort het", aldus een chauffeur van een bieten wagen. Overigens verloopt de campagne niet zonder problemen. Vo rige week ging de fabriek zelfs helemaal plat vanwege een storing. En gisteren was er weer stagnatie omdat de automatische monsternemer kuren vertoonde. Extra probleem bij het lossen van de suikerbieten vormen de trucks die niet achterover kunnen kiepen, maar zijwaarts moeten kantelen. De losplaats is daarop eigenlijk niet berekend. foto anp wim van vossen Zwitserse Roomvlaai van 4 amsterdam john oomkes KLM en haar partner North West Airlines constateren dat de vraag naar vervoer tussen de Kerstmis en de jaarwisseling met meer dan vijftig procent is toegenomen. Voorafgaand aan de kerst is sprake van een stij ging van 30 a 35 procent. De traditioneel lage bezettings graad van de vloot op Oude- jaars- en Nieuwjaarsdag is dit jaar echter nog drastisch lager. KLM-woordvoerder Hugo Baas spreekt tegen dat 'millien- niumangst' in het geding is: „We zien dat mensen op die datum met alle geweld het uur U met elkaar willen doorbren- ^14,95 gen en niet in de lucht willen zitten. Je zou kunnen zeggen dat de vraag uit de markt het eventuele millennium-pro bleem bij voorbaat tot een mi nimum reduceert. Om die re den hebben we gezamenlijk be sloten onze vluchtschema's drastisch aan te passen." North West en KLM zullen tijdens de eeuwwisseling naar verwachting niet meer dan elf transatlantische vluchten uit voeren, waarvan er vijf voor re kening van KLM komen. Tij dens de vorige jaarwisseling had KLM nog 35 vluchten op het schema staan. Volgens woordvoerder Baas is de trend bij meer Europese maatschap pijen merkbaar. KLM en North West verwachten de normale dienstregelling weer vanaf 2 ja nuari te kunen hanteren. In de reiswereld doet het hardnekkige verhaal de ronde dat KLM de prijzen voor tickets rondom de jaarwisseling heeft verhoogd gezien de vraag uit de markt. Woordvoerder Baas doet vragen naar de vliegprijzen af met de opmerking dat de hoog te daarvan afhankelijk is van seizoensgebonden invloeden'. Baas: „Die prijzen met kerst lig gen altijd al hoger." Hoewel de meeste telefonie bedrijven stellen dat ze de mil lenniumproblemen onder con trole hebben, sluiten ze niet uit dat de netten tijdens de jaar wisseling te maken krijgen met overbelasting. Daardoor zou het alsnog niet mogelijk zijn om te bellen, aldus vertegenwoor digers van KPN en Libertel. Het grootste knelpunt ontstaat te gen middernacht. KPN ver wacht problemen met de capa citeit. „Het aanbod is tegen die tijd zo groot dat we het tele foonverkeer niet aankunnen", aldus de KPN'er. Het capaci teitsprobleem is niet met tijde lijke maatregelen te verhelpen. KPN houdt een grote groep mensen stand-by om proble men op te lossen. De Consumentenbond vindt dat OPTA op de feiten vooruit loopt. „Ik zie die concurrentie voor KPN er helemaal niet zo snel komen", aldus Van Kou wen van de bond. „Er is onder de kabelmaatschappijen duide lijk verdeeldheid. Het is niet duidelijk of ze diensten willen aanbieden voor de doorsnee consument of alleen voor de zakelijke markt." Alleen door dat de kabelbedrijven een in tentie hebben uitgesproken, moet de gewone consument nu een te hoge prijs blijven betalen voor het telefoongebruik, meent de bond. „We zullen be zwaar aantekenen bij de OPTA, want volgens onze berekenin gen moeten de tarieven jaarlijks met tien procent omlaag", al dus Van Kouwen. rob van den dobbelsteen Nederlanders besteedden vorig jaar voor 37 miljard gulden aan toeristische uitstapjes. Dat is slechts twee miljard minder dan de uitgaven voor voedings middelen. Van elke 100 bestede guldens gaan er nu al ruim acht naar dagtochtjes en langduriger vakanties. Het bedrag is exclu sief de uitgaven tijdens buiten landse trips. Dat blijkt uit een rapport dat ter gelegenheid van Wereldtoe- rismedag gistermiddag in het Kurhaus in Scheveningen door directeur Schmitz van het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) werd gepresenteerd. In clusief de bestedingen van bui tenlandse vakantiegangers was toerisme vorig jaar in Neder land zelfs goed voor een omzet van vijftig miljard gulden en 320.000 banen. In vergelijking met 1995 een stijging van 24 procent qua omzet en zestien procent qua werkgelegenheid. Uit het door het Nederlands Research Instituut voor Recrea tie en Toerisme (NRIT) in Breda verrichtte onderzoek blijkt ook dat inmiddels één op de 25 ba nen in Nederland onder de toe- ristisch-recreatieve sector valt. Dat betekent dat er in de bran che veel meer mensen werk zaam zijn dan in bijvoorbeeld het bank- en verzekeringswe zen (200.000) en/of de land bouw en visserij (bij elkaar 280.000). Schmitz: „Hoe mooi die ont wikkelingen voor ons ook zijn, het biedt geen garantie voor de toekomst. De concurrentie van het buitenland neemt sterk toe, mede omdat de overheden daar fors investeren in toeristische promotie." De NBT-directeur noemde daarom 'uiterst jammer' dat de Nederlandse overheid onlangs juist voor een bezuiniging heeft gekozen. De financiële steun die het NBT jaarlijks van de re gering krijgt, wordt in enkele ja ren teruggebracht van 40 naar 37 miljoen gulden. utrecht anp Directeur M. van Eeghen van NS Reizigers (NSR) stapt per 1 oktober op bij het spoorbedrijf. Zijn onverwachte vertrek volgt op een fikse ruzie met NS-be- stuursvoorzitter R. den Besten. Van Eeghen deed bij NSR mar keting en verkoop. De twee NS'ers botsten enke le weken gelden frontaal over de vraag of de NS al dan niet al le loketten moest sluiten. Van Eeghen wilde als architect van een klantvriendelijker NS de persoonlijke aandacht voor rei zigers vergroten door servicete ams rond te laten lopen. Daar voor moesten lokettisten van achter hun balies komen. Ouderenbonden protesteer den fel tegen de loketsluiting. Den Besten ging daarin mee. De NS-bestuursvoorzitter viel publiekelijk Van Eeghen af door te stellen dat niet de NS maar de klant bepaalt of loketten dicht gaan. Met deze opmer king sloeg Den Besten de pijler weg onder de plannen van Van Eeghen. NS weigeren commentaar te geven op de precieze reden van Van Eeghens om op te stappen. De Spoorwegen volstaan met de opmerking dat het besluit van Van Eeghen 'in goed over leg met de directie' is genomen. Van Eeghen, die zowel bij KLM als Fokker heeft gewerkt, kwam in 1995 binnen bij NS. Hij moest de Spoorwegen voor al commercieel denken bij brengen. Zo'n cultuuromslag was nodig vanwege de privati sering van het voormalige staatsbedrijf. De bonden zijn onthutst. Be stuurder L. Vlek van FNV Bond genoten en voorzitter G. Harde- veld van de spoorbond FSV prijzen Van Eeghen als een 'man met goede kwaliteiten die behoorlijk wat heeft gepres teerd'. Hij maakte de NS rijp voor de markt, schetsen zij. FNV Bondgenoten vraagt zich af wat er van Bestemming Klant over blijft, het plan van Van Eeghen om NSR dichter bij de reiziger te brengen. De ko mende weken zouden bonden en NS het plan verder uitwer ken. utrecht anpgen dan de Arbeidsinspectie, aldus FNV Bondgenoten. Om te voorkomen dat bedrij ven bij te hoge boetes van de Arbeidsinpectie hun heil zoe ken in een civiele procedure, zou de inspectie de boetebe dragen verlaagd hebben tot eenvijfde van het oorspronkelij ke bedrag. De nieuwe wet gaat 1 november in. Het ministerie begrijpt niet hoe FNV Bondgenbten aan de informatie komt. „Het klopt niet", zegt een woordvoerder. „De boetes zijn niet lager." De arbeidsinspectie kan, vanaf 1 november als de nieuwe wet in gaat. een boete opleggen van maximaal 25.000 gulden per overtreding. De nieuwe Arbowet dreigt vol gens FNV Bondgenoten op een fiasco uit te lopen. Volgens de bond zijn de boetes voor over tredingen veel lager dan vorig jaar door het ministerie van so ciale zaken was aangekondigd. Van het nieuwe lik-op-stuk-be- leid komt niet veel terecht, zegt J. Warning van FNV Bondgeno ten. De reden van de verlaging komt volgens Warning door de moeizame relatie Arbeidsin spectie en het Openbaar Minis terie. Het OM hanteert eigen normen over boetebedragen waarbij vergelijkingen worden getrokken met andere overtre dingen. In de regel is het OM geneigd om bij het niet nako men van de Arbowet aan be drijven lagere boetes op te leg- HAARLEM: Anegang 21, 023-5342756 LEIDEN: Breestraat 159, 071-5127010 Bezorgservke en maandagmorgen open. 0 3 el 0900-VLAAIEN (0900-852 24 36) www.multivlaai.nl Akkoord over schuldregeling armste landen WASHINGTON GPD Er is een akkoord over de verlichting en kwijtschel ding van schulden voor de armste landen bereikt in Washington. Het Interna tionaal Monetair Fonds en de Wereldbank maakten gisteravond bekend dat er de komende drie jaar ruim 57 miljard gulden beschik baar komt. Het geld is vooral bestemd voor Afri kaanse landen. De steun bedragen per land lopen uiteen van 110 miljoen tot boven een miljard gulden. Alle toezeggingen beteke nen niet dat het geld mor gen is overgemaakt. „We denken dat we binnen zijn, anders hadden we dit ak koord niet bekendge maakt", zei Wereldbank president Jim Wolfensohn. Hij voegde er direct aan toe dat „je gek bent als je denkt dat hiermee de schulden problematiek van de Derde Wereld geheel is opgelost." Belastingvoordeel kan oplopen tot tienduizenden guldens per jaar BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het BTW-vrij winkelen door Europees commissarissen staat ter discussie. Commissievoor zitter Prodi vindt het belasting voordeel - dat kan oplopen tot tienduizenden guldens per jaar - ongepast nu de taxfree-ver koop voor gewone Europese burgers op 1 juli is afgeschaft. De Nederlandse minister Zalm (financiën) dringt al geruime tijd aan op beëindiging van het BTW-voordeel voor zowel Commissarissen als EU-ambte naren en -diplomaten. Op verzoek van Prodi buigt de Commissie zich morgen over de lucratieve regelingen. Zo hoeven de commissarissen en EU-diplomaten in Brussel over elke aankoop van meer dan 550 gulden, geen BTW te betalen (21 procent in België). Verder mogen zij jaarlijks 450 liter wijn belastingvrij inkopen, evenals 90 liter sterke drank en 20.000 sigaretten. Eurocommissarissen hebben bovendien recht op de aankoop van 5.000 liter accijns- en belas- Voorzitter van de Europese Commissie Romano Prodi: „Voordeeltjes aanpakken". foto afp damien meyer tingvrije brandstof voor de eer ste auto, 2.000 liter voor de tweede en derde auto (partner en kind) en 1.000 liter voor de vierde auto. Tevens kunnen de goedbetaalde eurocommissa rissen (jaarsalaris: ruim een half miljoen gulden) een onbeperkt aantal auto's BTW-vrij aan schaffen. Voor EU-diplomaten en -ambtenaren gelden deels dezelfde voordelen. Minister Zalm zei in mei in de Kamer wijziging van deze rege ling wenselijk te achten. Tot nog toe heeft de minister de zaak niet aangekaart bij zijn EU-collega's, omdat hij 'de tijd niet rijp' achtte. Commissie voorzitter Prodi denkt daar ken nelijk anders over. Een voorstel van Prodi om alle belastingvoordelen af te schaf fen ligt niet op tafel. Zijn woordvoerder maakte gisteren echter duidelijk dat de voorzit ter de discussie aanzwengelt omdat hij paal en perk wil stel len aan de regelingen. Wat Pro di betreft gaat niet alleen het BTW-voordeel voor commissa rissen op de helling, maar ook dat van diplomaten en EU- ambtenaren. Juridisch ligt dat zeer gecompliceerd omdat de BTW-regelingen deels zijn vast gelegd in internationale verdra gen over diplomatiek verkeer en deels een zaak zijn van de Belgische overheid. Het staat de eurotop evenwel vrij om zelf een voorbeeld te ge ven. Dat zou passen in de eer der door hen aangenomen ge dragscode. Die bepaalt onder andere dat cadeaus van meer dan 330 gulden niet geaccep teerd mogen worden. Supermarkt krijgt boete voor kinderarbeid groningen anp De bedrijfsleiding van een su permarkt in Zuidbroek moet van de Groningse politierechter 32.000 gulden boete betalen omdat het de kinderarbeidre- gels heeft overtreden. Een jeug dige werknemer maakte een werkdag van 16,5 uur, een an der werkte 9,5 uur op een dag. Bij de supermarkt werkten vori ge zomer tientallen scholieren van 13 en 14 jaar als vakkenvul ler of inpakker. Die maakten veel langere werktijden dan vol gens de Arbeidstijdenwet is toe gestaan. Kinderen van deze leeftijd mogen weliswaar wer ken maar alleen binnen vastge stelde tijden. De supermarkt heeft zich daaraan niet gehou den. In 28 gevallen werkten kin deren op dagen dat ze ook naar school gingen, 32 keer moest een jeugdige werknemer tot ne gen uur 's avonds of nog later doorwerken. De bedrijfsleider zegt zich ondanks een waarschuwing van de arbeidsinspectie in 1997 niet bewust te zijn geweest dat hij in overtreding was. De kinderen lopen de deur bij hem plat voor een baantje terwijl ook ouders geregeld om werk voor hun kin deren vragen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9