Weekend weg? 'Milities Timor klaar voor aanval op VN' Buitenland Mexicanen rouwen na vuurwerkexplosie Kremlin weigert met Tsjetsjenen te praten Homo's zijn eindelijk aan winnende hand in Britse leger NAVO-baas Solana dringt aan op etnische verzoening in Kosovo Italië ziet betrekkelijkheid maffia-verklikkers in DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 KGB-er in cel voor volkerenmoord riga» Letland heeft opnieuw bewezen schoon schip te willen maken met het sovjetverleden. Een voormalig agent van de NKVD, de voorganger van de KGB. is gisteren veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De 83-jarige Michaïl Farbtuch is schuldig bevonden aan volkerenmoord, omdat hij in 1941 zijn handtekening zette onder papieren waarmee de deportatie van 31 gezinnen naar Siberië werd bezegeld. Farbtuch verklaarde dat hij slechts verantwoordelijk was voor de deportatie van één gezin. Farbtuch is de tweede persoon die sinds de onafhanke lijkheid van Letland van de Sovjetunie, in 1991, wordt berecht wegens volkerenmoord. Vier jaar geleden werd een toen 88-jari- ge Letse ex-NKVD-agent veroordeeld tot een gevangenisstraf wegens de deportatie van 60.000 landgenoten. Neonazi's vallen YS-soldaten aan prenzlau Een groep Duitse neonazi's heeft in het Duitse Prenzlau vijf blanke Amerikaanse soldaten aangevallen. De Amerikanen, allen leden van een militaire big band die in het Zuid-Duitse Bamberg is gelegerd, werden afgelopen weekeinde na een optreden aangesproken door een agressieve jonge Duit ser. Toen het antwoord hem niet beviel, schreeuwde hij 'Sieg Heil' en stormden er vier andere neonazi's uit een steeg. Vervol gens ontstond er een handgemeen tussen de met knuppels be wapende extreemrechtse jongeren en de Amerikanen. De Ame rikanen raakten daarbij licht gewond. Gijzeling in gevangenissen gaat door ankara Turkse gevangenen houden na de muiterijen in ver schillende gevangenissen nog 93 bewaarders in gijzeling. Dit heeft het Turkse ministerie van justitie gisteren bekendgemaakt. De Turkse premier Egevit heeft aangekondigd dat de regering met harde hand zal optreden tegen de muiters. De gijzelingen zijn een reactie op de dood van tien gevangenen, aanhangers van de linkse Revolutionaire Volksbevrijdingspartij (DHKP-C). Zij stierven tijdens gevechten met bewakers. De gedetineerden kwamen in opstand toen de bewakers een slaapzaal wilden uit kammen. J Toeristen dood na ongeluk Zuid-Afrika Johannesburg Bij een busongeluk in Zuid-Afrika zijn gisteren I dertig Britse toeristen om het leven gekomen. Volgens de politie vi is de bus waarschijnlijk als gevolg van kapotte remmen in een ar bergachtig gebied van de weg geraakt en in een ravijn gereden. J Van de bejaarde toeristen kwamen er 23 ter plaatse om het le de) ven. Zeven anderen stierven in het ziekenhuis. De afgelopen zijn in Zuid-Afrika verscheidene ernstige ongelukken met autobussen gebeurd. In totaal kwamen 58 mensen om en raak- ten er 160 gewond. Minister van transport Omar heeft voor i d donderdag een spoedvergadering belegd om over de onveilig- iheid op de nationale wegen te praten. McCain is presidentskandidaat VS nashua De republikeinse senator John McCain heeft zich giste- Jren officieel kandidaat gesteld voor de Amerikaanse presidents verkiezingen. De 63-jarige senator voor de staat Arizona maakt volgens experts weinig kans de republikeinse kandidatüur voor Ijhet presidentschap in de wacht te slepen. George. W. Bush, de izoon van voormalig president Bush (1989-1993) ligt in opinie peilingen een straatlengte voor op McCain en andere kandida- jten. McCain is erg populair onder nationalisten omdat hij Viet- jnam-veteraan is. Vijf jaar lang werd hij in Hanoi krijgsgevangen [gehouden. McCains belangrijkste agendapunten zijn hervor- jming van de staatsuitgaven en nationale veiligheid. ïsio; orpje in VS krijgt eindelijk telefoon Kennedy meadows Ruim 123 jaar na de uitvinding van de tele foon is Kennedy Meadows, een bergdorpje in California, einde lijk op het net aangesloten. Bewoners verdrongen zich rond waardin Jan Gant van de Grumpy Bear's Tavem. toen zij de hoorn van een ouderwets wandtoestel pakte om het eerste tele- foontje te plegen. Helaas kreeg zij een antwoordapparaat. Dege ne die zij probeerde te bereiken, een vroegere bewoonster van Kennedy Meadows, belde later verbaasd terug, Van de 70 bewo- lers van het dorp, dat op 2.000 meter hoogte in de Sierra Neva- la ligt, zijn er maar vijf aangesloten. Zij mogen zelf kiezen welke ier cijfers zij willen hebben achter netnummer 850. /eer grote betogingen tegen Milosevic belgrado In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado was giste- ien opnieuw grote belangstelling voor een demonstratie tegen liet bewind van president Milosevic. Na een matig begin lijkt de campagne van de verenigde oppositie van de grond te komen, feo'n 40.000 mensen trokken door het centrum van de stad. Be halve tegen het regime, werd in het bijzonder gedemonstreerd l'oor de vrijlating van Nikola Djurickovic. Djurickovic, de leve rancier van de geluidsapparatuur aan de verenigde oppositie, lverd zondag opgepakt tijdens een bijeenkomst. Gisteren werd pij tot een boete en een week cel veroordeeld. .inda Tripp klaagt Witte Huis aan Washington De vrouw die de verhouding van de Amerikaanse resident Clinton met stagiaire Monica Lewinsky aan het licht >racht, Linda Tripp, klaagt het Witte Huis aan. Tripp is gisteren I :en proces begonnen om schadevergoeding te krijgen voor po- fingen van het Witte Huis haar in diskrediet te brengen. Vol- ;ens Tripp heeft onder andere het ministerie van defensie ver trouwelijke persoonlijke gegevens over haar openbaar gemaakt Him haar in een kwaad daglicht te plaatsen. Deze gegevens zou- Kslen op basis van de wet die het privédomein van burgers be- chermt niet aan derden mogen worden gegeven. Tripp maakte 'oor de speciale onderzoeker Kenneth Starr heimelijk opnames 'an telefoongesprekken met haar vriendin Lewinsky. ïaby dood in magnetron JvASHiNGTONEen één maand oudé baby is in de Amerikaanse Itaat Virginia dood aangetroffen in een magnetron. De moeder |an de zuigeling is aangehouden en wordt verdacht van moord lp de baby. De familie had het kind als vermist opgegeven bij le politie. Alles wijst erop dat de baby door de magnetron om let leven is gekomen. De 19-jarige moeder is geïnterneerd in fen psychiatrisch ziekenhuis. Zij lijdt aan epilepsie. Het is denk- jaar dat ze een aanval heeft gekregen met hallucinaties, waar- ioor 2e zichzelf niet heeft kunnen beheersen en evenmin benul leeft gehad van wat ze deed. Weekendretour Duitsland en België 40% korting! NS Internationaal op de grote stations of bel 0900 -9296 (so ct/min). Pro-Indonesische milities hebben in West-Timor een zwaar bewapende gevechtsgroep klaar staan om de VN- militairen in Oost-Timor aan te vallen. Dat meldt het dagblad Jakarta Post vandaag op basis van bronnen uit het Indonesisch leger in Atambua, vlakbij de grens met Oost-Timor. De gevechtsgroep heeft de omvang van een bataljon, dat in Indonesië gemiddeld 650 militairen telt. jakarta gpd-dpa De milities zijn onder meer be wapend met anti-tankraketten, grond-luchtraketten en grond- grondraketten, aldus de krant. De milities zouden een gewa pend verzet tegen de VN-macht in Oost-Timor, Interfet, organi seren. Daarvoor zouden min stens 10.000 gewapende strij ders in de Indonesische provin cie West-Timor klaar staan. De woordvoerder van het Indone sische leger sprak onlangs zelfs van 50.000 militieleden. Het Indonesische leger heeft gisteren, na 24 jaar, Oost-Timor verlaten. De handhaving van orde en veiligheid in Oost-Ti mor is sinds gisteren praktisch in handen van de Unifet-troe- pen, het internationale leger van de Verenigde Naties. In een korte bijeenkomst heeft de commandant van de Indonesische strijdkrachten Ki- ki Syahnakri in Oost Timor de verantwoordelijkheid overge dragen aan de Australische VN- generaal Cosgrove. Cosgrove benadrukte dat de Indonesi sche autoriteiten verantwoor delijk blijven voor de regio en wat er gebeurt tot het Raadge vend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, officieel instemt met afscheiding van Oost-Ti mor. Dat is in overeenstemming met standpunten die Indonesië steeds huldigde over de zaak, maar lijkt in tegenspraak met de opvattingen van de interna tionale gemeenschap over Oost-Timor. Die heeft in name lijk nooit het Indonesisch gezag over het gebied erkend en be schouwt de voormalige koloni sator Portugal formeel nog al tijd als de officiële gezagsdra ger. Indonesië heeft inmiddels la ten weten dat zij het besluit van de Commissie voor de Mensen rechten om een 'internationaal en onpartijdig' onderzoek in te stellen naar de gruwelen in Oost-Timor naast zich neer zal leggen. In het hoogste Mensen- rechtenforum van de Verenigde Naties, stemden 32 van de 53 lidstaten voor een resolutie van de Europese Unie, waarin se cretaris-generaal Kofi Annan wordt opgedragen een interna tionale commissie van onder zoek in te stellen. „Wij hebben het onderzoek al opgedragen aan onze nationale Mensen rechtencommissie," zei de In donesische delegatieleider Wirajuda. In Oost-Timor zijn honder den en mogelijk duizenden mensen vermoord, honderd duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen of weggevoerd en steden en dorpen zijn plat gebrand. celaya Leden van het Rode Kruis salueren voor vier van hun collega's en een politieofficier die omkwamen bij de explosies van illegaal vuur werk zondag in de Mexicaanse stad Celaya. In totaal kwamen daarbij 59 mensen om het leven en raakten er circa driehonderd gewond. De politie heeft gisteren vier mensen gearresteerd. Ook moeten vier lokale bestuurders een verklaring komen afleggen. De eigenaar van de 'vuurwerksilo', die ook om het leven kwam, zou stadsbestuurders hebben omgekocht om zijn handel met rust te laten. foto ap Gregory bull moskou hans hoogenduk correspondent Het Kremlin voelt niets voor spoedoverleg tussen de Russi sche president Jeltsin en presi dent Maschadov van de op standige deelrepubliek Tsjetsje nië. Maschadov had dit voorge steld, nadat.de Russische lucht macht voor de vijfde achtereen volgende dag zware luchtaan vallen op Tsjetsjenië had uitge voerd. De Russische premier Poetin zei gistermiddag na een gesprek met Jeltsin dat dergelijk top- overleg er'pas komt als Moskou besluit dat het zinvol is. „Wij zullen geen bijeenkomsten houden omwille van de bijeen komsten, en zeker niet als die er alleen maar toe dienen de op standelingen gelegenheid te ge ven hun wonden te likken om elders weer toe te slaan", aldus Poetin. Poetin is voorstander van een keiharde lijn tegenover Tsjetsje nië. Hij beschuldigt de Tsje tsjeense leiding ervan een veili ge thuishaven te bieden aan de islamitische extremisten die de Russen willen verdrijven uit de Kaukasus. Poetin gaf een week geleden opdracht Tsjetsjenië af te grendelen van de rest van Rusland. Daarna volgden mas sale luchtaanvallen op stellin gen van bases van de Tsje tsjeense strijders, communica tiecentra, oliedepots en -pijp leidingen. Die gingen ook van morgen door. Volgens de Russen zijn de Tsjetsjenen verantwoordelijk voor de recente bomaanslagen in Rusland, die zo'n 300 men sen het leven hebben gekost. Maschadov ontkent dat, en zegt verder dat de Tsjetsjenen niets te maken hebben met de strijd tussen islamitische fundamen talisten en Russische troepen in de buurrepubliek Dagestan. „De.bron voor alles moet wor den gezocht in Moskou, waar een smerig politiek spel wordt gespeeld tussen Jeltsins poten tiële opvolgers", aldus de Tsje tsjeense president. In dat verband noemde hij ook de Russische miljardair, politicus en intrigant Berezo- vski. Deze heeft volgens Ma schadov regelmatig contact met de grootste tegenstander van de Tsjetsjeense president, guerril laleider Basajev. Basajev is een van de breinen achter de ge vechten in Dagestan en het streven naar een grote islamiti sche staat. Ook wordt hij steeds in verband gebracht met de aanslagen in Rusland. londen harm harkema correspondent De bevelhebbers van het Britse leger zijn not amused. Als een van de laatste geledingen in de Britse samenleving die zich nog begraaft in het verleden, moest de krijgsmacht zich gisteren een schokkende uitspraak van het Europese Hof voor de Men senrechten laten welgevallen. De voor de legertop vanzelf sprekende wet dat homoseksu elen uit het leger dienen te wor den verwijderd, werd door de rechters in Straatsburg onderuit gehaald. Groot-Brittannië is met Turkije nog het enige NAVO-landvwaar het homo's absoluut verboden is in het leger te dienen. De heksenjacht waar dat in de Brit se praktijk - onder bescherming van de wet - toe kan leiden, werd door de rechters bestem peld als een inbreuk op het pri- vé-leven, zoals vastgelegd in het verdrag van Rome. De zaak was aanhangig gemaakt door vier homoseksuele soldaten, onder wie één vrouw, nadat ze louter op grond van hun geaardheid waren ontslagen. Ze hebben nu een goede kans op een schade vergoeding. Hoewel homoseksuelen het in veel legers moeilijk hebben, is Groot-Brittannië een van de weinige landen waarin de wet hen vogelvrij verklaart. Al dan niet anonieme meldingen over iemands geaardheid leiden vrij wel zeker tot onderzoeken van hogerhand. Een gesanctioneer de heksenjacht is het gevolg. Wördt homoseksualiteit 'bewe zen', dan volgt ontslag uit het leger, hoe goed iemand verder ook functioneert. Jaarlijks wor den zo'n zestig recruten onder worpen aan een dergelijk on derzoek. Dit beleid is midden jaren ne gentig door de toenmalige Con servatieve regering opnieuw be vestigd. Het argument, ingege ven door de machthebbers in het leger is, dat de sfeer van 'jongens onder mekaar' wordt ondermijnd door homoseksue le 'infiltranten'. De legertop wijst graag naar een onderzoek uit 1995, waaruit zou blijken dat 95 procent van de militairen het land het liefst dient met al leen maar heteroseksuelen om zich heen. Luchtmachtchef Sir Michael Ar- mitage zei kortgeleden nog dat toelating van homo's de onder linge solidariteit onder de man nen aantast. „Ik ben bang dat de eenheid onder de man schappen er onder te leiden heeft. De atmosfeer van één voor allen, allen voor één, die vitaal is voor de efficiëntie van een dienst die er primair is om te vechten, gaat verloren." Dat is absolute flauwekul, aldus de tegenstanders van de homofo be legerleiders. In die kringen wordt graag gewezen op het Is raëlische leger, dat mét homo's over een meer dan behoorlijke slagkracht beschikt. De regering van Tony Blair, die twee openlijk homoseksuele ministers telt, is voor gelijke be handeling van homo- en hete roseksuelen. Maar gezien de hevige tegenstand vanuit de le gertop had Blair op dit terrein nog geen actie ondernomen, tot grote ergenis van de homo beweging. Na de overigens niet bindende uitspraak van de rechters in Straatsburg wordt er ongetwijfeld meer werk van ge maakt. Minister van defensie Robertson liet zich gisteren al in die richting uit. pristina ap De secretaris-generaal van de NAVO, Javier Solana, heeft gis teren bij de politieke leiders in Kosovo aangedrongen op etni sche verzoening. Volgens de NAVO-chef zijn de Albanese en Servische leiders verantwoorde lijk om het geweld en de haat in de Servische provincie een halt toe te roepen. Solana voerde gisteren over leg met afgevaardigden van de Serviërs uit Kosovo. Hij verde digde de oprichting van het Be schermingskorps van Kosovo (TMK), dat vorige week ont stond uit het Kosovo Bevrij dingsleger (UC^K). Volgens de Serviërs is het TMK niets anders dan het UQK met een andere naam en vormt het de voorbo de van de strijdmacht van een onafhankelijk Kosovo. Solana benadrukte gisteren echter dat het TMK geen politieke, en ze ker geen militaire macht is. De. internationale vredes macht KFOR maakte gisteren melding van nieuwe geweldda dige incidenten in Kosovo. Zondag deed zich een vuurge vecht voor bij het voormalige U(pK-kwartier ten noorden van Pristina. Een bewaker van het Solana (midden) en NAVO-opperbevelhebber Clark (links) laten zich voorlichten door de commandant van het Spaanse KFOR-regiment Diaz de Villegas. foto fpa atilla kisbenedek TMK kwam daarbij om het le ven en een burger liep verwon dingen op. Bij Pee werd een et nische Albanees doodgescho ten en ook in Djakovica werd rome» hans geleunse X NS Internationaal correspondent Salvatore Cancemi had drie maanden geleden een eenvoudige verklaring voor zijn sensationele 'onthulling' dat de Ita liaanse mediamagnaat en oppositielei der Silvio Berlusconi in 1992 persoonlijk opdracht had gegeven tot de moord op de Siciliaanse onderzoeksrechter Paolo Borsellino. „Het is toch logisch", was al les wat hij tegen de rechter zei. Dat Berlusconi vandaag de dag nog niet is gehoord, laat staan gearresteerd, heeft alles te maken met de aard van kroonge tuige Cancemi. Hij is een pentito, een maffia-baas met spijt, die tegen belo ning en bescherming justitie een handje helpt in de speurtocht naar de moorde naar^) van Borsellino. En aan de verkla ringen van die spijtoptanten wordt steeds vaker getwijfeld. „Maffia-processen beginnen steeds meer op de fictie van Mario Puzo (de auteur van The Godfather, red) te lij ken", verzuchtte het dagblad Corriere della Sera naar aanleiding van de getui genis van Cancemi. Dat ook rechters de fantastische onthullingen van de verklik kers niet meer voor zoete koek slikken, werd vorige week bewezen door de vrij spraak van de grijze eminentie van de Italiaanse christen-democratie, Giulio Andreotti. Volgens verklikkers had de oud-premier twintig jaar geleden opdracht gegeven tot de moord op journalist Mino Peco- relli. Maar volgens de rechters in Perugia had officier van justitie Alessandro Can- nevale geen enkel bewijs geleverd. Het 'onschuldig' voor Andreotti impliceerde dat Cannevale en zijn team in hun ijver om een politiek kopstuk aan de schand paal te nagelen de 'logica' van maffia verklikkers als onweerlegbaar bewijsma teriaal hadden opgediend. Cannevale had na de uitspraak het ge voel 'door een trein te zijn overreden'. Maar die ontboezeming verdween on der een bandjir van gelukwensen aan Andreotti en gevoelens van opluchting. Silvio Berlusconi riep 'hoera' en vond dat er eindelijk weer recht werd gespro ken. „De natie is opgelucht omdat een veroordeling een onuitwisbare smet op de politiek en het internationale aanzien van Italië zou hebben geworpen", zei oud-christen-democraat Gustavo Selva, nu parlementslid voor de rechtse Natio nale Alliantie. Het kan verkeren. De in 1992 om het le ven gebrachte onderzoeksrechters Fal cone en Borsellino wisten de georgani seerde misdaad een zware slag toe te brengen, juist door de omerta (zwijg plicht) van de maffia te breken. Zij zet ten tangentopoli - 'smeergeldstad' - op de kaart. Ze waren er van overtuigd dat inmiddels beroemde verklikkers Ss Tommaso Buscetta de waarheid hadden verteld over de relaties tussen politiek, kerk en maffia. Zeven jaar later is Italië echter schan daalmoe. Ook links vindt dat het welle tjes is geweest. Het gewroet in het verle den had als neveneffect dat het publiek niet alleen kopstukken als Andreotti, Craxi of Berlusconi als schurken is gaan beschouwen, maar alle politici. Boven dien brengt de confrontatie met oude corruptiezaken het centrum-linkse kabi net d'Alema in problemen. Er zijn dus veel partijen gediend met het tot zwijgen brengen van de verklikkers. Sinds de dagen van Falcone en Borselli no vormen zij een waar leger van inmid dels meer dan 1.300 mensen. De staat onderhoudt hen met maandelijkse uit keringen tot meer dan 3.000 gulden. Zij zelf en hun familieleden worden con stant beschermd op geheime adressen. Dit netwerk kost de schatkist jaarlijks meer dan 115 miljoen gulden per jaar. Het Andreotti-proces lijkt dit instituut aan het wankelen te brengen. Vandaag bespreekt de anti-maffiacommissie van het parlement een wetsvoorstel waar over al meer dan twee jaar wordt geru zied. Het beoogt een einde te maken aan de volgens critici vrijwel ontastbare sta tus van de verklikkers. Zo moet het on mogelijk worden dat zij hun geweten 'in etappes' ontlasten. Bovendien zullen zij gewoon de straf voor eigen misdaden moeten uitzitten. De 'korting' mag maximaal een kwart van het vonnis zijn. Niemand is vergeten dat de 'koning van de pentiti', Tommaso Buscetta, in 1995 door tv-camera's werd betrapt terwijl hij op een jacht in de Middellandse Zee lag te luieren. De publieke verontwaardi ging was zó groot dat Buscetta werd overgebracht naar een geheim adres in de VS. Sommige maffia-bestrijders vre zen echter dat de maffia met het beknib belen op de privileges van de pentiti haar doel heeft bereikt: de omerta zal weer als vanouds heersen.Als je de ge heimen van de maffia wilt kennen, zijn de pentiti onvervangbaar. We moeten het kind niet met het badwater weggooi en", aldus onderzoeksrechter Giancarlo Caselli. een man, wiens etnische ach tergrond nog onduidelijk was, dodelijk getroffen. Even buiten Pristina werden twee bejaarde Serviërs neergestoken. Jeltsin keurt verdrag voor unie Wit-Rusland goed MOSKOU ANP-Rtf De Russische president Jeltsin heeft gisteren het ontwerpver drag goedgekeurd, waarin de unie tussen Rusland en Wit- Rusland wordt geregeld. Het document zal nu in de pers worden gepubliceerd, zodat over het stuk een 'nationale dis cussie' gevoerd kan worden. De toenadering die de afgelo pen jaren tussen de twee lan den plaatsvond, is van verschei dene kanten sterk bekritiseerd. Economen wijzen op het ver schil tussen de economie van Rusland, die voor een deel reeds hervormd en geprivati seerd is, en de nog steeds veelal door de staat geleide huishou ding van Wit-Rusland. Ook mensenrechtenactivis ten hebben kritiek. De presi dent van Wit-Rusland, Loekas- jenko, heeft in zijn land een .vrijwel dictatoriaal bewind ge vestigd. Hij neemt het niet zo nauw met de regels van de de mocratie en de mensenrechten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7