Bij psychische klachten eerst naar de huisarts ÖL-l Binnenland Snelle waterbussen aangekomen Bomhoff: Grote steden dreigen te verpauperen Mishandeling ouderen meestal onopgemerkt 'Tarieven in kraamzorg zijn vaak niet duidelijk' Omstreden Van Baaien woordvoerder buitenland ISDAG 28 SEPTEMBER 1999 [erdachte dodelijke schot gepakt iTERDAMDe politie heeft een 30-jarige man aangehouden >la< !u' J S ervan wordt verdacht een 21-jarige man bij een winkelcen- im Amsterdam-Zuidoost te hebben doodgeschoten. De man u eind vorige maand op klaarlichte dag bij winkelcentrum Fa- ïtenhof meerdere malen hebben geschoten. Een aantal men- liep hard weg. Behalve de 21-jarige man werd niemand ge- iffen. De recherche vond de spoorloos verdwenen verdachte de woning van zijn vriendin in Drachten. De man heeft nog n verklaring afgelegd. Over zijn motief tast de politie nog in duister. De Fazantenhof staat bekend als een verzamel- lats van drugsverslaafden en dealers. erdachte moord baby blijft vast jwarden Het voorarrest van een 29-jarige vrouw, die wordt dacht van de moord op een baby uit Appelscha een week ge- en, is met drie dagen verlengd. Dat heeft de rechter-commis- is in Leeuwarden maandag bepaald. De vrouw zit vanaf vrij- in voorarrest. Komende donderdag wordt de verdachte op- jw voorgeleid en dan wordt bekeken of de vrouw in aanmer- g komt voor inbewaringstelling. De officier van justitie had onderzoeksrechter maandag gevraagd de hechtenis van de dachte met tien dagen te verlengen. De verdachte is een "endin van de ouders van het slachtoffertje. Een week geleden f 4 dween de twaalf maanden oude Risanne Tingen uit haar ou- f 5 rlijke woning in Appelscha toen haar ouders even de hond ieten. Het kind bleek te zijn verdronken in een sloot achter huis. VD: Fransen discrimineren piloten haag» De WD vindt het verkeerd dat piloten tussen de 60 65 jaar niet in het Franse luchtruim mogen vliegen. De maxi- imleeftijd voor commerciële piloten ligt in Frankrijk op 60 In de rest van Europa ligt de leeftijdsgrens hoger, namelijk 65 jaar. De liberalen willen hierover opheldering van minis- Peper van binnenlandse zaken. Ze willen weten of er sprake an leeftijdsdiscriminatie. Ze vrezen namelijk dat oudere Ne- landse piloten de dupe worden van het uitzonderingsbeleid :rankrijk. Volgens de WD-Kamerleden Wilders en Brood et Peper als handhaver van de Nederlandse Grondwet de hten van de Nederlanders in Europees verband waarborgen. :el huurhuizen Amsterdam te duur terdam Voor twee op de drie woningen in Amsterdam :dt meer huur betaaid dan wettelijk is toegestaan. Dat staat iet jaarverslag van de Amsterdamse huurteams. Niet alleen ticuliere verhuurders vragen te veel geld, ook woningcorpo- es zouden zich daar volgens de huurteams schuldig aan ma- De huurteams bezochten in de periode 1998/1999 ruim 100 woningen, vooral in de vooroorlogse wijken. Uit het on- zoek blijkt dat de gemiddelde huurprijs negen procent hoger an maximaal is toegestaan. Klagen helpt, zo zeggen de huur- ns. Van de 9200 procedures die sinds de oprichting van de irteams in mei 1997 voor de Huurcommissie gevoerd zijn, de er 4700 tot voorstellen tot huurverlaging. Uit de 2300 af- ande procedures blijken huurders gemiddeld bijna 1300 gul- l per jaar minder te moeten gaan betalen. tlstraf voor 'pinpasbende' Jterdam De rechtbank van Rotterdam heeft twee verdachten I de zogenoemde pinpasbende gisteren veroordeeld tot ge- genissenstraffen van zes en twee maanden. De rechtbank tte bewezen dat de 21-jarige en de 24-jarige verdachte op ';se wijze gebruikers van pinautomaten hun pasjes ontfut- len en vervolgens de rekeningen plunderden. Een 25-jarige le verdachte werd vorige week vrijgesproken. De mannen ;en steeds op dezelfde manier tewerk. Ze stichtten verwar bij een pinautomaat met de bedoeling de daar aanwezige it op slinkse wijze pinpas en pincode te ontfutselen. Ze lie- zo'n klant geloven dat de machine zijn pas had ingeslikt en iderden na zijn vertrek diens rekening. De rechter hield in vonnis rekening met de 'professionele' handigheid van de tra geld voor armoedebestrijding erdam Het gemeentebestuur van Amsterdam trekt ko- I' d jaar ongeveer tien miljoen gulden extra uit voor de be ling van armoede in de hoofdstad. Daarmee komt het tota- idget voor armoedebestrijding boven de honderd miljoen en uit. Het grootste deel daarvan wordt gebruikt voor ildsanering. Verantwoordelijk wetKouder F. Kohier zei dit ren tijdens een bijeenkomst in het kader van de landelijke ?dag tegen armoede, Aanpak 99. Elf procent van de Neder- ers, onder wie 360.000 kinderen, heeft nog te maken met oede. •sting wil functie terug erdam De directeur van Vluchtelingenwerk Nederland, D. ting, wil zijn werkzaamheden hervatten. Het bestuur van de niging had hem begin september verzocht zijn functie neer ggen, maar Oosting gaat daar niet mee akkoord. De direc- heeft bij de rechtbank in Amsterdam een kort geding aan- iannen om zijn terugkeer af te dwingen. Oosting eist daarin lij binnen 24 uur weer aan de slag kan bij de belangenorga- tie voor vluchtelingen. De partijen zijn nog in overleg, hten zij niet tot overeenstemming komen, dan buigt de ter zich op 1 oktober over de kwestie. Vluchtelingenwerk kt moeilijke tijden door. In augustus werd bekend dat de nisatie zeven miljoen gulden moet bezuinigen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Alphen en Haarlemmermeer populair Rotterdam Twee snelle catamaranschepen zijn gisteren uit Australië in de Rotterdamse haven aangekomen. De 'waterbussen' gaan vanaf 1 november een lijndienst varen tussen Dordrecht en Rotterdam. Ook tussen de Drechtsteden onderling (Papendrecht, Sliedrecht, Dordrecht, Zwijndrecht) varen snelle veerboten. De Noordelijke Randstad, met IJ muiden aan kop, had overigens de Nederlandse primeur van deze herleving van het passagiersvervoer over binnenwater. Onlangs ging ook een snelle waterbus van Lelystad naar Amsterdam van start. Voor veerverbindingen van Hoorn, Enkhuizen, Zaandam en Huizen naar Am sterdam bestaan plannen. De catamarans naar Rotterdam halen een snelheid van 55 kilometer per uur. Ze bieden plaats aan 150 passagiers en twintig fietsen. foto anp ton borsboom Minister Borst: 40 miljoen extra voor eerste opvang den haag anp Mensen met psychische klachten moeten voortaan eerst door huisarts, maatschappelijk werker of een psycho loog in de zogeheten 'eerste lijn' van de gezondheids zorg worden opgevangen. Als dat niet afdoende is, kan de huisarts doorverwijzen naar de gespecialiseerde tweede lijn, bijvoorbeeld naar een klinisch psycholoog of een psychiater. digheid op dit terrein vergroten en psychiaters raadplegen. Die consultatie mogen huisartsen zelf invullen. ,,Ze kunnen psy chiaters spreekuur laten hou den in hun praktijk, maar het kan ook telefonisch contact zijn. Ik geef daar geen blauw druk voor", zei Borst. De con sultatie levert volgens haar in Canada goede resultaten op. Verder gaat dertig miljoen naar verhoging van het zak- en kleedgeld voor bewoners van ggz-instellingen en dertig mil- Om de eerste lijn voor deze ta ken te ondersteunen, heeft mi nister Borst van volksgezond heid komend jaar veertig mil joen gulden uitgetrokken. Dit geld komt van de extra honderd miljoen gulden die de Tweede Kamer vorige week als jaarlijks bedrag voor de geestelijke ge zondheidszorg (ggz) lospeuter de bij de regering. Met het geld kunnen onder meer huisartsen hun deskun- joen naar dagbesteding voor gehandicapten. Borst maakte de verdeling gisteren bekend tijdens overleg met de Kamer over een nota in verband met de sterk stijgende vraag naar geestelijke gezondheidszorg en de wachtlijsten. De Kamer steunt de nota op hoofdlijnen. Borst weet niet waar de stij gende zorgbehoefte vandaan komt. „Misschien durven men sen eerder voor een psychisch probleem uit te komen. Wel licht is het iets in de maat schappij dat mensen eerder door hun hoeven zakken", zei Borst. Momenteel doet één op de vijf mensen met psychische problemen een beroep op de gespecialiseerde ggz, elk jaar ruim een half miljoen mensen. In 1990 was dat nog een op de zes en verwacht wordt dat dit in 2000 een op de vier zal zijn. Dat is een stijging van de hulpvraag van veertig procent. Borst wil met maatregelen de door stroom naar deze duurdere ge specialiseerde tweede lijn voor komen. Dat kan volgens haar ook, want uit onderzoek blijkt dat negentig procent van de hulp vraag in de eerste lijn kan wor den opgelost. Borst noemt de huisarts een poortwachter voor de hele ggz. Ze deelt niet de zorgen van de Kamer dat huis artsen dan nog meer belast worden. „Huisartsen houden mensen straks niet per se lan ger zelf in behandeling, maar kunnen sneller doorverwijzen naar de andere eerstelijnszorg: maatschappelijk werk en gewo ne psychologen." alphen aan den run tim brouwer de koning Alphen aan den Rijn is als woonplaats meer in trek dan grote steden in de Randstad. Met die mededeling kon pro fessor Eduard Bomhoff gister middag niet meer stuk bij de verzamelde Alphense onderne mers in een plaatselijke hotel zaal. De Nijenrode-econoom signaleert dat veel kapitaal krachtige mensen in de Rand stad zich vestigen in nieuwe steden, waartoe hij ook Amstel veen, Haarlemmermeer en Zoe- termeer rekent. Daardoor ver pauperen grote steden, die vol gens hem baat zouden hebben bij een mix van 'kunstenaars en mensen die geld genoeg heb ben om die kunst te bezichti gen'. Voor de nieuwe steden a la Alphen en de Haarlemmermeer ziet Bomhoff de toekomst zon nig in. „Uit onderzoek blijkt dat kapitaalkrachtige mensen in de Randstad graag wonen in ge meenten met tussen de 50.000 en 100.000 inwoners. Zij zoeken er een huis met tuin en kunnen er hun kennissen meer laten zien dan alleen de plaatselijke Chinees. Er is in zulke plaatsen meestal wel een muziekschool voor de kinderen, maar weinig criminaliteit." Bomhoff veegde ten over staan van zo'n honderd toe hoorders de vloer aan met de plannen van Haagse (oud-)ge meentebestuurders Nordanus en Duivensteijn. Uit angst voor de nieuwe steden proberen zij krampachtig hun inwonertal te vergroten. Maar meer ingezete nen bieden grote steden vol gens Bomhoff geen soelaas, tenzij zij hun woonplaats een financiële impuls geven. „Een stad als Amsterdam moet er voor zorgen dat de afgestudeer den van de kunstacademie er blijven hangen en er daarnaast ook welgestelden in de stad wo nen die door hun koopkracht, uit snobisme of uit belangstel ling geld willen besteden aan kunst." Sociale woningbouw op dure stadsgrond zoals in Rotterdam en Vinex-locaties met veertig huizen per hectare tegen een stad aangebouwd keurt Bom hoff af. Dat drukt volgens de econoom van het Nyfer-onder- zoeksinstituut in Breukelen de gemiddelde welvaart van de he le Randstad. Ook drijft het an dere mensen de grote stad uit. Zo kan het tot zijn misprijzen gebeuren dat architecten hun plannen voor de stad Rotter dam 's avonds elders in de pro vincie bedenken, omdat zij niet wonen in de plaats waar zij werken. Het resultaat van die huisvlijt laat zich raden. Steden in het zuidelijke deel van Zuid-Holland zijn blijkens de tabellen van de geleerde toch al slechter af dan in de noordelijke helft van de Rand stad, omdat zij te ver van Schip hol afliggen. De nabijheid van de luchthaven werkt positief op oude steden in de naaste omge ving. „Zo huizen er in Leiden heel wat stewardessen, die er kennelijk liever wonen dan in Hoofddorp. Leiden heeft er net als Amsterdam goed aan ge daan om grachtenpanden niet op te offeren aan sociale wo ningbouw." Over een nieuwe luchthaven heeft Bomhoff uitgesproken ideeën. Hij verwacht op bepaal de voorwaarden heil van een verplaatsing van Schiphol. De grond die bij een verplaatsing rond Schiphol vrijkomt, is vol gens Bomhoff 13 miljard gul den waard. De kosten van een luchthaven die ver in zee ligt acht Bomhoff echter te hoog. bunnik anp Slachtoffers durven niet te praten Eén op de twintig ouderen in Nederland heeft te maken met .een vorm van ouderenmishan- deling. Maar de hulpverlening staat nog in de kinderschoenen. De mishandeling wordt vaak niet herkend en de slachtoffers willen of durven er vaak niet over te praten. Uit schaamte of uit angst. Het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn wil daar wat aan doen en een lan delijk 'netwerk' van 'meldpun ten' organiseren. Daar kunnen hulpverleners dan terecht voor advies en training om signalen H STEVENHAGEN —het KjEEMr toLurr.fa2, 3 ALS NOG?Klifcr AttÊ" WERJ MIS JE. (ATEJ2 TE. WHê- ££VAW<3) die op mishandeling duiden te herkennen. De zorginstelling streeft er naar, dat dit 'netwerk' er binnen binnen drie jaar is. Over de omvang van de het probleem van de ouderenmis- handeling bestaat nog veel on duidelijkheid. Volgens onder zoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder 1800 zelf standig wonenende 65-plussers heeft vijf procent van die oude ren er mee te maken. Verbale agressie komt het meeste voor, gevolgd door financiële bena deling en fysieke agressie. Maar hoeveel mensen echt hulp no dig hebben, blijft onduidelijk. De grootste problemen zitten in de groep die onder diverse vor men van mishandeling lijdt. Dat is slechts 0,4 procent. „Maar de cijfers voor speci fieke groepen, bij voorbeeld de mente ouderen, kunnnen veel hoger zijn'", aldus J. Beelen van het Landelijk Steunpunt Bestrij ding Ouderenmishandeling gis teren op een congres in Ede. Ander onderzoek duidt erop dat van de demente ouderen tien procent te maken heeft met lichamelijk geweld. Over belasting van de verzorgers is daar waarschijnlijk debet aan. Ouderenmishandeling doet zich in velerlei vorm voor: li chamelijke of psychische mis handeling, financiële uitbui ting, verwaarlozing. Soms is er opzet in het spel, zoals het kleinkind dat misbruik maakt van het goede vertrouwen van opa en zijn bankrekening plun dert met het het bankpasje dat hij voor hem bewaart. Soms ook is het onmacht of wan hoop. Zoals bij de vrouw die haar demente man regelmatig op bed vastbindt om te voorko men dat hij ongelukken begaat wanneer zij even weg moet. In alle gevallen gaat het om mishandeling door bekenden met wie de oudere een vertrou wensband heeft: een kind, de partner, de verzorger. Het komt voor bij mensen die nog zelf standig wonen. Maar ook in verzorgingshuizen gaat er nog wel eens iets mis. tiek Den Haag moet keuzen maken voor de koers van de kraamzorg, aldus een van de aanbevelingen uit het rapport. Nu komt de kwaliteit van de zorg onder druk te staan door de (te) lage tarieven. Ook voor opleiding en scholing blijft geen geld over. Kraamverzorgsters zijn tevreden met het werk, wel is de werkdruk hoog. Vakbond CFO wil dat minis ter Borst (Volksgezondheid) on derzoekt of de zorgverzekeraars de regels wel voldoende nale ven. Er moeten kostendekken de tarieven komen, aldus de band. „Het rapport laat op nieuw de negatieve gevolgen zien van marktwerking voor de werknemers." Morgen be spreekt de Tweede Kamer de problemen in de kraamzorg. De tarieven in de kraamzorg zijn vaak niet kostendekkend. De manier waarop zij tot stand komen, is onduidelijk. Dat moet beter worden geregeld. Dat is de kern van de uitkom sten van een onderzoek dat het IVA in Tilburg heeft gedaan naar de situatie in de kraam zorg. Het onderzoek werd ver richt in opdracht van de werk gevers in de thuiszorg en de vakbonden. Zorgverzekeraars sluiten met aanbieders van kraamhulp con tracten. Daarin worden afspra ken gemaakt over prijs, kwali teit en toegankelijkheid van de kraamzorg. Maar dat gebeurt niet altijd op een heldere ma nier, aldus het onderzoek. Poli- WD 'er vandaag in Tweede Kamer den haag gpd Hans van Baaien, die vandaag de plaats inneemt van oud- WD-leider Bolkestein in de WD-fractie, gaat in ieder geval het woord voeren over Buiten landse Zaken. Het is nog niet duidelijk met welke andere on derwerpen hij zich gaat bezig houden, aldus de woordvoer der van WD-fractievoorzitter Dijkstal. Van Baaien moest vorig jaar, nadat hij verdacht werd van ex treemrechtse sympathieën, af zien van een zetel in de Tweede Kamer. De WD rehabiliteerde hem nadat een commissie van wijze mannen vaststelde dat er geen bewijzen tegen hem wa ren. Nu Bolkestein lid is van de Europese Commissie wordt Van Baaien vandaag alsnog als Kamerlid beëdigd. De WD is overigens nog be zig een portefeuille voor hem samen te stellen van de onder werpen die hij als specialisme krijgt. Het staat vast dat hij in ieder geval woordvoerder wordt voor de buitenlanddriehoek: buitenlandse zaken, ontwikke lingssamenwerking en defensie. Daar houden zich bij de WD nog zeven Kamerleden mee be zig. De andere beoogde specia lismen van Van Baaien moeten eerst nog door de rest van de fractie goedgekeurd worden, al dus de woordvoerder van Dijk stal. „Daar zijn we nog niet aan toegekomen," voegt hij eraan toe. Sommige leden van de WD- fractie zien Van Baaien met le de ogen komen, bevreesd dat diens verleden hem constant zal achtervolgen. Maar sinds de uitspraak van de commissie van wijze mannen, „leden van de Raad van State, dus niet de eerste de besten", biedt de frac tie geen verzet meer, aldus vice- fractievoorzitter Cornielje. Nieuw van Telfort: Meeneem-minuten. Gratis belminuten die u automatisch meeneemt naar de volgende maand. krijgt een gratis t nuten per maand. h'.> Telfort Dat praat 'n stuk makkelijke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5