Actie tegen volbouwen groene gebieden Binnenland Wielklem meteen afrekenen 'Persoonlijk onderuit halen is stijl Den Haag' Pluk op kinderpostzegel Rookslachtoffers gaan overheid aansprakelijk stellen Brinkhorst rekent ook op steun van de WD 'Autoloze schoolbrengdag' DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 Zes maanden voor fraude Buch Rotterdam Televisiemaker Menno Buch is dinsdag wegens be lastingfraude veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelijke celstraf. De rechtbank in Rotterdam achtte bewezen dat Buch zich in het begin van de jaren negentig heeft schuldig gemaakt aan miljoenenfraude met telefoonseksbedrijven. Buch hoeft niet de cel in. De straf kan eventueel worden omgezet in zes maanden dienstverlening. Hij heeft al aangegeven daaraan de voorkeur te geven. Het Openbaar Ministerie eiste eerder op de dag 24 maanden celstraf, waarvan acht maanden voorwaarde lijk. Buch had al eerder schuld bekend aan de delicten die hem ten laste waren gelegd. Celstraf voor psychotherapeut haarlem Een 57-jarige psychotherapeut uit Uitgeest is maan dag in Haarlem wegens ontucht met twee patiëntes veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Er was vijftien maanden ge- eist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Bovendien mag hij vijfjaar niet als therapeut werken. De man gold tot voor kort als autoriteit op het gebied van hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld. Hij gaf een 'lichaamsgerichte therapie', die be halve lof ook verzet oogstte. Nadat vier patiëntes aangifte had den gedaan-van seksueel misbruik, is de man afgelopen voor jaar gestopt met zijn praktijk. De rechtbank achtte twee van de vier aangiften niet bewezen. Geen vergunning voor prostituees den haag Vrouwen uit landen buiten de Europese Unie kun nen zich niet als prostituee in Nederland vestigen. Nederland heeft geen wezenlijk belang bij hun arbeid, aldus minister Kort hals van Justitie. Op grond daarvan kunnen zij dus geen ver blijfsvergunning krijgen. Die regel staat al in de wet arbeid vreemdelingen. Maar om elke ontsnappingsmogelijkheid uit te sluiten zet Justitie het nog eens in de vreemdelingencirculaire, waarin het vreemdelingenbeleid beschreven wordt. De Tweede Kamer vreesde dat door de opheffing van het bordeelverbod buitenlanders zich hier zouden vestigeri met als enige argument dat zij de prostitutie ingaan. Samenwerking jongeren D66 en PvdA den haag De vemieuwingsgroepen Niet Nix van de PvdA en Opschudding van D66 willen met elkaar gaan samenwerken. Van een fusie is volgens A. Admiraal van Opschudding 'nog geen sprake'. Voorlopig willen de jongeren bijeenkomsten orga niseren over politieke thema's zonder dat jongeren die hierin geïnteresseerd zijn zich laten afschrikken door de partijpolitieke structuren van dit moment. Het samenwerkingsverband van Niet Nix en Opschudding gaat LEF heten, wat staat voor 'Liber- té, Egalité, Fraternité' (vrijheid, gelijkheid, broederschap). In het najaar houdt LEF enkele bijeenkomsten in Paradiso. De eerste bijeenkomst op 9 oktober gaat over de toekomst van de sociale zékerheid. Peper wil lokale ombudslieden di den haag De meeste gemeenten hebben geen eigen ombuds man of -vrouw en zijn evenmin aangesloten bij-de Nationale er< Ombudsman. De Twee ie Kamer vindt met minister Peper van Binnenlandse Zaken dat elke gemeente een eigen voorziening dient te hebben voor klachten van burgers. Peper geeft duidelijk de voorkeur aan een eigen ombudsman per gemeente boven aansluiting van de gemeente bij het instituut van de Nationale Ombudsman. Dat bleek vandaag bij het afscheid van ombuds man Oosting, die de functie twaalf jaar bekleedde. Oosting ve wordt opgevolgd door de Nijmeegse jurist prof. mr. R. Ferri- hout. n Ammoniaklek bij fabriek in Eist «k51 „bi lestlé in het Gelderse Eist is gisteravond een ammoniaklek ont staan. Kort na half tien was het gevaar geweken. De regionale brandweer uit Arnhem stuurde mensen en voertuigen uit de hele regio naar het bedrijfsterrein. Omwonenden liepen geen jevéar, aldus een woordvoerder van de Arnhemse brandweer, ïen monteur van het bedrijf viel flauw terwijl hij aan het werk was bij de ammoniakleiding. Toen hij weer bijkwam alarmeerde V de brandweer en maakte zich uit de voeten. De afsluiters van de leiding hebben daardoor geruime tijd open gestaan. Brand weermannen in gaspakken en met perslucht zagen rond acht uur kans de afsluiters weer dicht te draaien. ^Gijzeling bij computerbedrijf Lig delft Onbekenden hebben gisteravond negen personeelsleden van het computerbedrijf Koning en Hartman in Delft korte tijd gegijzeld. De gegijzelden zijn door de politie bevrijd en opge vangen op het politiebureau. Een 38-jarige bewaker uit Zoeter- neer werd ernstig mishandeld en is ter observatie in het zieken- ïuis opgenomen. Koning en Hartman BV levert computerappa- atuur en communicatiemiddelen. Het bedrijf hoort bij Getro- lics, een van de grotere aanbieders van oplossingen en dien sten voor de professionele gebruiker op het gebied van infor matie en communicatietechnologie. Het bedrijf verkoopt duur- dere computerelementen. De politie trof de gegijzelden aan in diverse kamers van het bedrijf. De overvallers waren toen al ver trokken. Of ze iets uit het gebouw hebben meegenomen was vanmorgen nog onbekend. lijk GPD Geassocid Nieuwe campagne Milieudefensie Open ruimte wordt steeds zeldzamer in Nederland. De Vereniging Milieudefensie wil daarom een halt toeroe pen aan de aanleg van woonwijken, bedrijventerreinen en wegen in groene gebieden. In samenwerking met plaatselijke actiegroepen is Milieudefensie een campag ne gestart onder het motto 'trek de groene grens'. broek in waterland zorgen over het volbouwen van richard mooyman Nederland. Milieudefensie gaat de komende jaren steun verle- Volgens campagneleider Wij- nen aan lokale organisaties die nand Duyvendak -bekend van zich inzetten voor het behoud de acties tegen Schiphol- ma- van open gebieden, aldus Duy- ken steeds meer mensen zich vendak gisteren tijdens een pre sentatie in Broek in Waterland. De campagne is niet alleen gericht op natuurgebieden. Mi lieudefensie werpt zich ook op als beschermer van cultuur landschappen als polders. Duy vendak: „In de ogen van plan nenmakers zijn deze gebieden leeg en moeten ze een bestem ming krijgen. Wij zeggen dat het gebied al een bestemming heeft, namelijk open ruimte." Milieudefensie schaart zich achter de organisaties die wil len voorkomen dat de polders bij Leiderdorp en Zoeterwoude worden bebouwd. Ook groepen die protesteren tegen de opruk kende havenactiviteiten in het Noordzeekanaalgebied krijgen voortaan de helpende hand. Evenals onder meer actiegroe pen tegen de Betuwelijn. De invoering van een nieuwe heffing moet volgens Milieude fensie verhinderen dat nog meer landbouwgebied veran dert in bouwgrond. De winst die voortvloeit uit de bestem mingswijziging -soms honder- Amsterdam Wie in Amsterdam een wielklem oploopt én in het bezit is van een creditcard, hoeft sinds gisteren niet meer naar een kantoor van Parkeerbeheer om de boete te voldoen. Na een telefoontje komt een medewerker van de dienst naar de auto om het verschuldigde bedrag te in nen. Daarna wordt de klem direct verwijderd. foto anp olaf kraak Opgestapte topambtenaar slaat terug hilversum anp „In de Haagse politiek heerst een geweldig enthousiasme om mensen te beschadigen. Een in houdelijk politiek debat valt niet te voeren. Je wordt peroon- lijk gepakt als mensen het niet met je eens zijn. Er wordt voortdurend denigrerend ge daan. Persoonlijk onderuit ha len, dat is de stijl van Den Haag." Deze ongezouten kritiek levert de voormalig secretaris generaal van Economische Za ken Svyeder van Wijnbergen vandaag in een interview in De Volkskrant. Van Wijnbergen stapte zondag op na commotie over zijn kritiek op het nieuwe belastingplan. Van Wijnbergen breekt in hetzelfde interview een lans voor minister Jorritsma van Economische Zaken: „Ze doet het veel beter dan iedereen denkt. Onze samenwerking liep heel goed. Jorritsma krijgt een veel te negatieve pers." Dat nie mand schijnt te zien dat ze het goed doet, komt volgens Van Wijnbergen door die Haagse politiek van onderuit halen. Van Wijnbergen zegt dat hij 'erin geluisd' is door de belas tingadviesbureaus Arthur An dersen en TMF, maar hij snapt niet waarom. Zij hebben De Te legraaf toestemming gegeven om uitspraken van Van Wijn bergen te publiceren over het belastingsplan. Hij deed die op een besloten bijeenkomst die door deze bureaus was georga niseerd. Van Wijnbergen zegt niet op de hoogte te zijn ge bracht van die toestemming. o A-V Amsterdam Pluk van de Petteflet (links), Jip en Janneke (midden) en Tos en Otje (rechts) sieren dit jaar de kinderpostzegels. Miljoenen kinderen zijn opgegroeid met deze figuren uit de verhalen van Annie M.G. Schmidt die werden getekend door Fiep Westendorp. De opbrengst van de kin derpostzegels die door schoolkinderen aan de man worden gebracht gaat naar ruim duizend projecten. foto »pr 'ereniging 'Nico 10' moet verslaafden bundelen 55-jarige roker W. ter Scheg- it wil naast de tabaksindustrie >k de Nederlandse overheid msprakelijk stellen voor de volgen van zijn verslaving. ,e at heeft zijn advocaat, M. de itte vandaag verklaard in het igblad Trouw. Volgens De itte hebben zich inmiddels jg* )g twee andere rokers gemeld e met Ter Schegget willen ocederen. Eén van hen zou den aan hart- en vaatproble- en en bronchitis. Ter Scheg- j( t lijdt zelf aan longemfyseem. De overheid zou in het verle den onvoldoende hebben ge waarschuwd voor de risico's van het roken. De Witte wijst er op dat al sinds de jaren vijftig bekend was dat roken onge zond is. De staat heeft boven dien de tabaksindustrie nooit verplicht informatie te verstrek ken over al dan niet verslaven de toevoegingen aan sigaretten. Ter Schegget kondigde eerder aan vier tabaksproducenten- aansprakelijk te stellen. Verder wil hij een landelijke vereniging oprichten voor men sen die ziek zijn geworden door het roken. Die vereniging 'Ni co 10' moet afdwingen dat de si- garettenproducenten prijsge ven wat ze allemaal in hun rookwaar stoppen en waarom. Ter Schegget is zo ziek dat hij al een tijd niet meer kan werken. Hij krijgt regelmatig extra zuur stof. Ter Schegget las afgelopen zomer dat producenten volgens Amerikaanse en Engelse onder zoekers, bewust extra versla vende middelen in sigaretten stoppen. „Mijn cliënt heeft een aantal malen*" géprobeerd te stoppen met roken, maar dat is hem niet gelukt", zegt zijn raadsman. „Niet zo vreemd nu blijkt dat de producenten allerlei midde len gebruiken om rokers ver slaafd te houden. Bovendien wist mijn cliënt, toen hij op 14- jarige leeftijd begon met roken, absoluut niet dat roken zo slecht voor zijn gezondheid zou kunnen zijn." De Witte denkt dan ook dat hij kans maakt als hij de sigaret - tenproducenten aanspreekt op hun zogenoemde 'product aan sprakelijkheid'. Daarin is gere geld dat een fabrikant verplicht is een veilig product te maken. Risico's moeten worden ver meld op de verpakking. Advocaat De Witte kan nog niet zeggen hoe hoog de scha- VOLGENDE EEUW 1950 Werken In de fabriek, Brie Président wordt nu ook over de grens gegeten. Door de export naar buurlanden óntdekt men ook daar een 'stukje Frankrijk'. I 1990 2000 1912 In de Franse winkel, Na de eerste wereldoorlog nemen de soldaten Inm liefde voor Brie mee naar huis. Het kaasje is populair onder de Franse bevolking. 1999 Brie Président 60+, Ze bestaat al langer dan een eeuw en is nog altijd een heerlijke kaas. Vers van't mes: per 100 gram van 2.69 voor 1.99 Aanbiedingen alleen met Bonus kaart en geldig t/m 3 oktobei declaim van zijn cliënt zal zijn. „Eerst moet de rechter bepalen dat hij recht heeft op een ver goeding." Secretaris A. Poyck van de Stichting Sigarettenindustrie, waarin alle grote bedrijven zijn vertegenwoordigd, wil niet in gaan op de schadeclaim. „Zo lang wij niet weten wat er ge claimd wordt, kunnen wij daar niet op reageren. Bovendien zult u dan bij de bedrijven moeten zijn die genoemd wor den in de eventuele claim." Poyck lijkt enigszins verbaasd over de beschuldigingen. „Wij houden ons gewoon aan de re gelgeving die er nu bestaat. De onderzoeken uit Engeland en Amerika ken ik niet." Trudy Prins, directeur van de Stichting Volksgezondheid en Roken kent dat onderzoek wel. „Ik vind het ongelooflijk dat de sigarettenindustrie dat ontkent. Maar, het ging ook niet over verboden stoffen, maar over de werking van bepaalde stoffen samen en de bedoeling ervan. Wat is er nou mis met chocola de of suiker? Niets. Maar het komt toch in een ander daglicht te staan als de fabrikanten der gelijke stoffen gebruiken om kinderen aan de sigaret te krij gen. Dit is extra stuitend als je weet dat de meeste mensen die roken dat voor het eerst doen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Ie mand die op z'n twintigste niet rookt, zal dat daarna niet snel meer doen." den guldens per vierkante me ter grond- mag niet meer ver dwijnen in de zakken van ge meenten en projectontwikke laars, aldus Duyvendak. Het geld zou moeten worden afgedragen aan rijk of provin cie. Daarmee verdwijnt een be langrijke prikkel om het land vol te bouwen, zo denkt Milieu defensie. Er zijn volgens de or ganisatie voldoende alternatie ven, zoals het beter benutten van bestaande woongebieden en bedrijventerreinen. Verbete ring van het openbaar vervoer zou een alternatief zijn voor nieuwe wegen. Op zondag 24 oktober is er een landelijke actiedag, waarbij op circa vijftien plaatsen sym bolisch groene grenspalen wor den geslagen. Milieudefensie is volgens Duyvendak bereid om deel te nemen aan andere, door plaatselijke groepen bedachte acties. „Als de acties maar ge weldloos zijn.", aldus Duyven dak. Europa achter plan voor veevoer den haag anp-gpd Minister Brinkhorst van Land bouw rekent erop dat hij de steun van alle regeringspartijen, inclusief de VVD, krijgt voor zijn plannen om het mestpro bleem aan te pakken. WD-Ka- merlid Oplaat zei eerder dat de boeren meer tijd moeten krij gen om de mestplannen te kun nen uitvoeren. Maar Brinkhorst benadrukte gisteren in Den Haag Vandaag dat hij ervan uit gaat dat de WD zijn plan ook wat betreft het tijdpad volledig steunt. „De WD is een betrouwbare regeringspartner. Dus ik ga er van uit dat er een meerderheid in de Tweede Kamer is voor dit plan. Ik verwacht dat de Kamer nu de rug recht houdt en het beleid een keer doorzet waar we al zo lang over praten." Brinkhorst heeft gisteren ove rigens steun gekregen van zijn Europese collega's om het ver werken van dierkadavers tot veevoer te verbieden, leggen. De EU-landen gaan er verder mee akkoord dat de Europese Commissie kan uitvoeren bij veevoerfabrikanten tijdens 'rampen' zoals de Belgische di oxine-crisis. De EU-landbouwministers bespraken gisteren de lessen die uit de dioxinezaak getrok ken moeten worden. Ook ont hullingen over het verwerken van rioolslib in veevoer door bedrijven, kwamen aan de or de. Volgens minister Brinkhorst krijgen zijn collega's steeds meer oog voor voedselveilig heid en de gezondheid van EU- burgers. „Tot voor kort kregen vooral de producenten (de boe ren) de aandacht. Nu komt ook de Consument in beeld", aldus Brinkhorst. Tekenend voor die omslag was dat de nieuwe Europese commissaris Byrne voor volks gezondheid en consumenten zaken de discussie bijwoonde. Byme kreeg steun voor zijn plan om de regels voor voedsel veiligheid in de EU op elkaar af te stemmen. Byrne wil verder de controle op veevoerfabri kanten aanscherpen. den haag anpnog blijken. Directeur W. Kas ten van basisschool De Vlier boom in Den Haag schat dat per groep zo'n 3 leerlingen van daag niet met de auto zijn ge bracht. „Dat betekent toch 33 auto's minder." Veilig Verkeer Nederland schat dat in ons Jand dagelijks zo'n 230.000 kinderen met de auto worden gebracht en gehaald. Bijna honderd basisscholen in de regio Haaglanden hebben vandaag een 'autoloze school brengdag' gehouden. De scho len willen zo de aandacht vesti gen op de soms ronduit gevaar lijke situaties die rond scholen ontstaan, doordat ouders hun kinderen met de auto brengen. Of de dag veel uithaalt, moet Kritiek Pronk op beleid Herfkens den haag anp Minister Pronk, minister van milieu, voorheen minister van ontwikkelingssamenwerking, neemt voor het eerst openlijk afstand van het beleid van zijn opvolgster Herfkens. Vooral de eis aan derdewereldlanden dat ze een goed intern bestuur moeten hebben, willen ze in aanmerking komen voor hulp, deugt niet volgens Pronk. Daarmee neemt hij ook af stand van het regeringsbeleid. Het kabinet heeft immers afge sproken de hulp te concentre ren op zeventien landen. Onder Pronk werden zo'n honderd twintig landen gesteund. Voorwaarde voor hulp is dat landen een goed bestuur heb ben. Pronk zegt daarover: „Mensen die tegen ontwikke lingslanden zeggen dat ze het eerst allemaal helemaal goed moeten hebben geregeld, zijn op de verkeerde weg. Want ont wikkeling is een proces van ge weld, conflict en verandering van structuren". Pronk doet de ze uitspraak vanavond in een tv-documentaire van de RVU op Nederland 3. Hij noemt Herfkens overigens niet bij naam. Minister Herfkens roemt in dezelfde documentaire, Een kostbaar doekje voor het bloe den, de beleidsnota's van Pronk. Maar zij noemt zijn be leid in praktijk moeilijk uitvoer baar en niet effectief, omdat hij de hulp te veel heeft versnip perd. Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 03-10-'99

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3