iviuue Vrij en blij naar de nieuwe eeuw Düsseldorf de handel Blote navel blijft mode in 3 s 3 5 £iiiilI°l!s! Spa <0! I "S S 2 -^S-y .S5-6x^s;"s 3',. L a 5? "2 3 -a, Q P I;1s-?_I2_-^SjS_E.!=. ^P V5 DINSDAG 28 SEPTEMBER 199< TOEKOMST EN VERLEDEN Eindelijk vrijheid. Geen dictaten meer van modeontwerpers, geen keurslijven. Alles kan en alles mag. Dat konden we de afgelopen jaren al zien aankomen, maar op de drempel van het millennium is de doorbraak voltooid. door RIA SCHUURHUIZEN Het lijkt er op alsof er helemaal niets nieuws is voor de komende winter, maar schijnt bedriegt. Er zijn zoveel stijlen, zoveel kledingstukken, dat iedereen daar z'n eigen mode uit kan samenstellen. Persoonlijk, op maat. op smaak, op gevoel. Zoals elk half jaar zijn er wel bepaalde stromingen die door fabrikanten, inkopers en modetijdschriften naar voren worden gehaald als zijnde de nieuwe mode, maar die zijn zeer divers en bovendien kunnen ze ook nog eens met elkaar gemixt worden. Wat al die uiteenlopende stijlen met elkaar gemeen hebben is dat ze comfortabel zitten, functioneel zijn en een grote luxe uitstralen. Dat schept een heel vrouwelijke mode, zacht en soepel. Geen machomantclpakken meer om als vrouw staande te blijven in een mannenwereld, maar zachte dunne breiscls voor jurken met daarbij een comfortabel vestjasje, zonder schoudervullingen. Eigenlijk is dat misschien wel het grootste nieuws voor de komende tijd. Vrouwen kunnen eindelijk zichzelf zijn als het om hun kleding gaat. Wat je bent, waar je ook werkt, met de kleren voor de nieuwe Opmerkelijk in dat geval is dat in veel collecties voor de komende tijd de echte mantelpakken ontbreken. Dat is een beetje overdreven, want ze zijn er natuurlijk wel, maar lang niet zoveel als anders. En wie zich daarin het lekkerst voelt, moet die kleren ook zeker blijven dragen, maar ook eens uitkijken naar een ander kledingstuk is zeer de moeite waard. Hetzelfde geldt voor de minirok; die is even verdwenen uit het beeld, tenzij ze óver een broek worden gedragen, maar wie zich nog graag in zo'n klein stukje textiel hult, moet dat zeker blijven doen. Vrijheid, blijheid immers. De wintermode wordt onmiskenbaar een mix van stijlen, van hippie-chic tot super-sport, van het minimalisme van Prada, tot de nog altijd doorlopende trend van transparante stoften. Hippies Hippie-chic werd vorig jaar al geïntroduceerd door ontwerper Tom Ford van het Italiaanse merk Gucci. Het is teruggrijpen naar het hippie-tijdperk Met geborduurde jeans, fluwelen jasjes, lange wijde rokken, rijk versierde ceintuurs, ja zelfs de Afghaanse jassen. Compleet met tasjes met kraaltjes en spiegeltjes (ligt daar misschien nog iets van achterin de kast? Of op zolder?) en hoge laarzen met platte hakken. Variant op dit thema is een mix van hippie en westemstijl. Dus ook de cowboylaarzen kunnen weer worden opgekocht. Hippie stamt uit de jaren zeventig en dat tijdperk is ook duidelijk aanwezig in veel collecties. Voornamelijk door de strakke coupe bruikt als toevoeging i de win- terkleding, zoals hier bij Joseph Abboud. APPhoto van jasjes en de beetje stugge materialen als tweed en vooral veel vilt. Wie die kleren al eens heeft gedragen, kan er waarschijnlijk niet erg warm voor lopen, maar veel jongeren vinden het enig, dat strakke gedoe. Het minimalisme dat de laatste jaren in de mode was, is nog in het geheel niet verdwenen. Deze stijl van simpele, sobere kleren, maar wel gemaakt van mooie, rijke stoffen kent veel aanhangers. Het zijn de betrouwbare basisstukken, een lange broek, een rok net over dt knie (deze lengte begint nu toch terrein te winnen), de echte lange rok Met daarbij niet zozeer de blazer, die voorlopig even in de kas kan blijven, maar truien en twinsets Korte en lange vesten en heel opvallend vesten met bontkraagjes. Bont is trouwens terug, zowel nep als echt. Veel kledingstukken hebben bontrandjes, manchetten of kragen. En daar is ook weer de vertrouwde lammycoat. de ideale jas voor een beetje koude winter. Voor als het niet al te koud is zijn ei altijd nog poncho's en capes. Behalve bont is er ook weer veel leer, voor broeken en rokken, maar ook veel jaren-zeventig jasjes, met smalle schouders. Sport Comfortabel daarentegen zijn de kleren in de sportieve sector, parka's en broeken van allerlei nieuwe materialen, dun, warm en glanzend. Datzelfde geldt voor de sweatshirts met capuchon van fleecestoffen, niet alleen meer in gebruik voor of na het sporten, maar ook in de dagelijkse kleding. De vele jacks, bodywarmers en gilets maken het mogelijk kledingstukken over elkaar te dragen of met elkaar te mixen, helemaal in de nieuwe stijl dus. Al sinds een paar jaar zijn transparante stoffen in de mode, deze zomer duidelijk overal op straat te zien, en die blijven er ook voor de winter, hoe raar dat ook lijkt. Maar - en dat geldt e voor de dunne breisels - het is de bedoeling dat daar van alles overheen worden gedragen, dus liggen in de winkels ook veel grote shawls en omslagdoeken Een hele bijzonder geval is de mouwshawl, eigenlijk alleen maar twee mouwen aan elkaar, maar net lekker bescherming gevend tegen de tocht. Losse stukken stof worden trouwens ook om de heupen gedragen, zeg maar een alternatief voor de omgeslagen trui. Hoewel het een accessoire is, hoort de tas tegenwoordig wel helemaal bij de outfit. Hij schikt zich als het ware naar het lichaam, vandaar ook de naam bodybag. Kleuren tenslotte zijn wel aan beperkingen onderhevig. Niet helemaal doorgezet heeft de trend naar overwegend grijs met hier een daar wat rood. Er is toch nog wel wat meer kleur. Naast rood in alle schakeringen, van babyroze tot dieppaars, zijn er ook donkergroenen, blauwen en winterwit. De (ver trouwde) hout je-touwtje-jas is ook terug in het modebeeld. Foto GPD zijn gebruikt bijpassende Alsof www.lGEDO staat voor wit, witter, witst. Dat was de indruk na het zien van een aantal vooraan staande Duitse merken tijdens de CPD (Collections Premieren Düssel dorf) begin augustus. Een complete witte outfit voor de zomer van het jaar 2000, New Age, maagdelijk, een blanke start voor de nieuwe Maar na een rondje door de vele hal len op het beursterrein bleek, geluk kig, dat er wel degelijk kleur te be kennen valt in de nieuwe voorjaars mode. En hoe, een uitbraak van kleuren na enkele jaren met grijs, wit en zwart. En een voortzetting van de trend die deze winter al is tc zien, een veel voud van stijlen, en vooral het mixen van kledingstukken. Losse kledingstukken vooral, het tijdperk van mantelpakken en broek- pakken lijkt voorbij. Een broek hier, een rok daar, blouses, truitjes, T- shirt, gilets, bodywarmers, jacks. Zoek bij elkaar waar je zin in hebt, draag het over en onder elkaar. Alles kan immers. Een blijvertje is de blote navel, een strookje bloot tussen onder- en bo venkleding en de Capri-broek, net onder de knie. eigenlijk al twee sei zoenen in beeld, is er ook nog steeds. Stoffen blijven voor verbazing zor gen, gekreukt, in- en uit elkaar ge trokken, mengingen, stoffen die er heel anders uitzien dan ze voelen. Maar altijd licht, soepel en comfor tabel. De mode lijkt een nieuw tijd perk te zijn ingedoken, niet het sil houet is bepalend, maar gewoon wat lekker zit en draagt. t Öïlji uc i' De normale koopster van kleding zal de naam Igedo niets zeg gen, maar iedereen die ook maar in de verste verten iets met kleding heeft te maken des te meer, want de Igedo is de grootste beurs voor dameskleding in de wereld. Vier keer per jaar gaan inkopers, of ze nu voor grote kledingconcerns werken of voor een klein boetiekje ergens in het land, naar Düsseldorf. Om de nieuwe mode te bestellen, om naar de laatste trends te kijken, i bij te kopen. Deze zomer vierde de Igedo Company zoals de onderne ming tegenwoordig heet haar vijftigjarig bestaan; met grote feesten, met seminars, met tentoonstellingen. En met meer dan 2200 standhouders uit 42 landen die niet minder dan 6500 collecties lieten zien, waar zo'n 48.000 bezoekers op afkwamen. Het beursterrein in Düsseldorf behoort tot de modernste van de wereld en in de vijftien hallen is het tijdens de vier dagen durende beurs dringen. Een heel verschil met het begin in 1949, toen 24 Duitse fabrikanten hun collec ties toonden in een gebouw in de stad. Nederlandse fabri kanten trokken al in 1951 naar Düsseldorf en maakten de beurs internationaal. Ook nu nog zijn de Nederlanders volop aanwezig, de meeste standhouders (102) komen uit Nederland en ook onder dc bezoekers vormen de Neder landers het grootste contingent. In 1965 volgde Manfred Kronen zijn vader op, die aan de wieg van de beurs had gestaan. Sindsdien werd de beurs steeds groter. Meer deelnemers uit het buitenland, meer bezoekers uit het buitenland, meer beurzen ook. Lingerie en badkleding, kinderkleding, sportkleding. In 1971 kon Düsseldorf zich de grootste mo- debeurs ter wereld noemen. Maar ook daar na ging de expansie door. Parijs, Milaan en Londen mogen dan naam maken als steden waar de mode wordt gepresenteerd, Düssel dorf is de stad waar kleding verhandeld wordt. Hier ontmoeten verkopers en inko pers elkaar en wordt bepaald, zeker voor wat Nederland betreft, wat er in het volgende seizoen in de winkels hangt. Sinds vijftien jaar worden in Düsseldorf ook modeshows gehouden. Bekende Duitse na men als Wolfgang Joop, Jil Sander en Esca- da startten hier hun carrière, al kiezen zij te genwoordig voor Milaan om hun collecties te tonen. De Igedo Company beperkt zich niet alleen tot de Duitse markt. De laatste jaren worden ook beurzen georganiseerd in Hong Kong, Shanghai en, heel verrassend Londen. Bin nen niet al te lange tijd zal ook een beurs in Brazilië worden georganiseerd. Vijftig jaar Igedo geeft trouwens ook een fraai overzicht van hoe de mode zich in die tijd heeft ontwikkeld. Vorige maand was er in Düsseldorf een fraaie fotoexpositie te zien, waarop dat nog eens kon worden beke- Hoewel het aantal bezoekers van de beurs nog steeds stijgt, was dc meest gestelde vraag van de ongeveer 1400 journalisten uit de hele wereld aan directeur Manfred Kro nen of de beurs toekomst heeft. De 63-jarige Kronen was heel duidelijk: „Internet kan nooit een beurs vervangen. Natuurlijk kun je best wat in kopen via Internet, maar stoffen moetje voelen, en bo vendien denk ik dat vooral als het om kleding gaat emo tie een grote rol speelt. Dat kan niet via internet dat kan alleen via intermenselijk contact." i Mode in de jaren zestig. Foto Igedo Vrolijk ogende mode uit de jaren zeventig. Foto Igedo Mode in de jaren tachtig. Foto Igedo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 30