M 'The big break' van de Soundmixshow "S TV WEER 95 Het Gesprek van de Dag DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 MILLENNIUM nog dagen Nog 95 dagen en het nieu we millennium breekt aan Reden voor deze krant om in een dagelijkse serie te rug te kijken op belangrijk! gebeurtenissen die plaats grepen op corresponde rende data in de afgelopen 1000 jaar. Deze week: 27 sep 1936: Nederland ver laat gouden standaard; 28 sep 1934: Brigitte Bardot geboren; 29 sep 1935: Ne derlander sticht Vaticaans sterrenwacht; 30 sep 1946: Einde Neurenberg-proces sen; 1 okt 1908: introductii T-Ford door Henry Ford; okt 1951: eerste tv-uitzen ding Nederland. 28 SEPTEMBER 1934 Tot de meest sexy ster van de twintigste eeuw is ze niet zen. Volgens het blad Playboy dat in januari de lijst publicee de, gaat die titel naar Marilyn Monroe. Maar bij de eerste ti( staat ze wel, temidden van vrouwen als Jayne Mansfield, Raquel Welsh en Cindy Craw ford. Brigitte Bardot moet het doen met de vierde stek, voor de actrice die een internatio naal sexsymbool werd - en di als vijftienjarige al voor het Franse modeblad Elle poseen - een riante positie. De beoor delers gaan bij hun uitverkie zing enigszins voorbij aan de kritiek die de filmster (en die renbeschermster) in haar nat gen ontmoet. Zo wordt ze in 1997 door een gerechtshof ve oordeeld tot een boete van drieduizend gulden wegens aanzetten tot haat en discrii natie. Met haar uitspraken o^ 'de invasie van Frankrijk dooi een buitenlandse overbevol' van vooral moslims' en 'de vi menigvuldiging van de mos] en, terwijl onze kerkklokken Ij" 1 zwijgen' gaat ze volgens de rechters te ver. Maar de werejg^, leert Brigitte Bardot, die van daag vijfenzestig wordt, tochl vooral kennen als de begerei waardige vrouw uit de jaren vijftig en zestig, als orde en heid het parool zijn. Met de borsten en billen strak gesp; nen breekt ze in Europa en VS bezoekersrecords door h; zorgeloze seksuele aanwezigJ heid op het witte doek. HENK RUUL Floor Kist nii Kanselier Fj der Huisordej rei Floor Kist, tot medio vorig ja als grootmeester verantwooi lijk voor de hofhouding van ningin Beatrix, wordt met in gang van vrijdag haar Kansel der Huisorden. De vorige maand overleden oud-inspecteur-generaal de krijgsmacht Bob de Geus be v kleedde deze functie eerder. Huisorde van Oranje omvat ^s! van onderscheidingen die d koningin persoonlijk kan vei Sf nen aan mensen die zich bij 'v* zonder verdienstelijk hebbel gemaakt voor het Koninklijk Huis. De in 1905 ingestelde de behelst onder meer het Grootkruis, het Groot Erekn het Erekruis en de Orde van Trouw en Verdienste. Tot de Orde behoren ook de D Eremedaille voor Kunst en tenschap en de Eremedaille voor Voortvarendheid en V( nuft, die kunnen worden ve leend wegens verdiensten a het land. Zo werden Martin Schroder van Martinair en rel Birnie van het Nederland Danstheater ooit ondersche den als zijnde 'voortvarend vernuftig'. Diplomaat Floor Kist kwam 1983 als algemeen secretaris aan het hof. Drie jaar later v hij grootmeester. In zijn stu dententijd trad hij op met P van Vliet. Hij is ook bekend columnist van de Haagse O rant, net als recent Van VI iel Als grootmeester werd Kist i zijn pensionering vorig jaar gevolgd door Lambert Veen daal, daarvoor ambassadeu de NAVO. >g' e oc< del en t li De Topambtenaar niet muilkorven Topambtenaar Van Wijnbergen stapt met onmiddellijke ingang op bij het ministerie van economische zaken. Hij doet dat vrijwillig, maar zijn positie was onhoudbaar geworden na zijn herhaalde, openlijke kritiek op het kabinetsbeleid. Minister Wijers, die de Am sterdamse topeconoom twee jaar geleden naar Den Haag lokte, had daar weinig moeite mee, maar zijn opvolgster Jorritsma blijkt er niet van gediend. Officieel heet het dat ambtenaren zich loyaal tegenover hun minis ters dienen op te stellen en zich van publieke optredens moeten onthouden. Dat is een goed uitgangspunt. Er is echter veel voor te zeggen om juist topambtenaren wél wat meer armslag te geven. Niet om besluiten die door de Tweede Kamer zijn genomen te kri tiseren. Wel om in het proces dat aan de besluitvorming vooraf gaat aandacht te vragen voor onderbelichte argumenten. Zo is Van Wijnbergen voorstander van het doorbreken van het oer- Hollandse en op termijn onhoudbare taboe op het verminderen van de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Ook heeft hij tijdens een besloten bijeenkomst de vinger gelegd op de schaduwzijden van het nieuwe belastingplan van staatssecretaris Vermeend. Over de hypotheekrente is nauwelijks een debat in de Tweede Kamer mogelijk; over het belastingplan moet het parlement nog oordelen. Het conflict met minister Jorritsma heeft trekken van een afreke ning met een haar onwelgevallige ambtenaar. Jorritsma's partij was destijds tegen de benoeming van Van Wijnbergen en het is een publiek geheim dat het tussen deze minister en deze secreta ris-generaal nooit heeft geboterd. Ook de onervarenheid van Jor ritsma met de portefeuille van economische zaken speelt een rol. De stroom adhesiebetuigingen die de PvdA'er Van Wijnbergen dit weekeinde uit de top van het Nederlandse bedrijfsleven heeft ge kregen, belooft weinig goeds. Het wettigt de vrees dat de loyalitei ten van topondernemers eerder bij hem liggen, dan bij de WD- minister. Dat is een handicap voor een minister op een zakende- partement. Van Wijnbergen is zo verstandig geweest te concluderen dat in het Haagse werkklimaat voor hem nu geen ruimte meer is. Hij kan voor een nieuwe betrekking kiezen uit een stroom (inter) nationale aanbiedingen en heeft toegezegd geen gebruik te maken van een wachtgeldregeling. Het zou de Tweede Kamer sieren als op enige termijn een zakelijk debat mogelijk is over zijn erfenis. Zowel over de omstreden politieke dossiers, als over de bewegingsvrijheid van hoge ambtenaren in een parlementaire democratie. Met alleen ja knikkers is de kwaliteit van de Haagse besluitvorming immers niet gebaat. 'Hufterstijdverspilling BNN had gisteravond heel zijn ziel. zaligheid en zendtijd besteed aan het thema 'hufters'. Is er nu echt niets beters, denk je onwille keurig bij de keuze van een dergelijk onderwerp. Maar BNN kun je er niet al te hard om vallen, want de horizon van die lui is nu een maal tamelijk beperkt. De uitiverking van het thema had trouwens ook niet veel om het lijf. Het was niet interessant, leuk of cabaretesk - het rommelde maar zo'h beetje voort, onderbroken dooreen nog wel aardige speelfilm ('Hofdames en hufters'). Een hufter is volgens het woordenboek iemand die zich 'lomp, laag hartig of kaffer-ach tig' gedraagt. In het eerste deel van de uitzen ding lieten Leo de Haas (van 'Blik op de weg'), oud-voetbalscheids rechter Frans Derks, Pieter Storms (van 'Breekijzer') en Bas van Hout (hij ontmaskerde destijds CD-leden met een verborgen came ra) hun licht op het onderwerp schijnen. Ijdeltuit Derks maakte het weer eens het bontst. Hij kon niet één profvoetballer aanwijzen die onder de categorie 'hufters' viel. Nu vraag ik u. (Storms wees later Jan Wouters als zodanig aan). Zelf was Derks eens in het veld door een toeschouwer met een fles op zijn hoofd geslagen. Een aanklacht had hij geweigerd in te dietien, want die man was dronken en werkloos geweest. Derks had hem la ter nog aan een baan geholpen. Mooi natuurlijk, maar van zulke getaleerde, goede daden dreig ik zelf altijd ferm aan de drank te gaan. Als Pieter Storms van 'Breekijzer'het eigen werk terugziet, vindt hij zichzelf ook een hufter, maar daar is volgens hem niet aan te ontko men. Hij komt op 'voor de vertrapten' en treft dan aan de andere kant van de tafel 'onvoorstelbaar arrogante hufters' met papieren macht die met hun eigen middelen moeten worden bestreden. Leo de Haas van 'Blik op de weg' was tamelijk genuanceerd. Dat mensen soms grof te hard rijden nam hij hen niet zo kwalijk. Als cameraman van het NOS-Journaal had hij dat vroeger ooïc menig maal gedaan. 'Trouwens, wie rijdt er nou nooit eens te hard?'Als hufter merkte hij wel aan 'een 40'er die in een hagelwitte nieuwe Volvo stapten zonder enige veiligheidsmaatregelen zijn kinderen in de kofferbak laat spelen'. Bas van Hout die zicli in de rijen van de CD had gedrongen om hen aan de kaak te stellen, vond dat het met het aantal hufters in Nederland wel meeviel. Ten slotte boog BNN zich nog over andere hufterigheid: 'stalking' (ieinand het leven zuur maken door hem voortdurend lastig te val len) en zinloos geweld. Bij 'stalking' kwamen Boris Dittrich en Har ry Sacksioni met hun bekende verhalen en ook over het zinloos ge weld werd niets nieuws opgemerkt. Kijken naar dergelijke opper vlakkigheid is vermorsen van je tijd. WIL BUYS Gaten in septemberzomer Dankzij de septemberzomer scoort het warme seizoen, de periode mei tot en met september, uitzonderlijk hoog. De gemiddelde temperatuur in De Bilt zou wel eens kunnen uitkomen op 16,6 graden tegen nor maal 15,0. Voor wat betreft deze eeuw scoren alleen de jaren 1992 en uiteraard 1947 hoger met respectievelijk 16,7 en 17,6 graden. Op merkelijk is dat 1999 het jaar met één van de mooiste zomers van de eeuw, 1976, van de derde plaats stoot. Het imago van de septemberzomer loopt tijdens de laatste dagen van de maand overigens behoorlijk wat deuken op. Tijdens het afgelopen etmaal is er opnieuw veel regen gevallen: met vooral aan zee onweer. Gisteren overdag viel er in Bloemendaal 17 mm en medewerker Deer- enberg in Nieuw-Vennep tapte 's avonds een etmaalsom van maar liefst 34 mm af. Ook de laatste dagen van de maand staan in het teken van regen en buien. Fronten van een nieuwe Atlantische depressie veroor zaken in de nacht en ochtend regen gevolgd door buien die van onweer en zware windstoten vergezeld kunnen gaan. De aange voerde luchtmassa's zijn evenwel van subtropische origine. De middagtemperaturen komen daardoor op maximaal 19 graden uit. De wind waait uit het zuidwesten en is over land vrij krachtig tot krachtig, aan de kust hard tot stormachtig. Donderdag neemt de depressie in betekenis af en trekt naar het noordoosten weg. Dat betekent min der wind maar in de onstabiele luchtmassa's komen wel weer buien tot. ontwikkeling. Op vrijdag en tij dens het weekeinde gaat het opnieuw flink waaien en van tijd tot tijd vallen er buien. Deze ontwikkeling hangt nauw samen met de komst van een volgende die pe depressie bij Schotland. Het lagedrukgebied wordt in het weekeinde boven de Noordzee verwacht. De luchtmassa's waarmee het systeem is omringd zijn afkomstig uit de pool streken. De temperaturen gaan daardoor langzaam verder omlaag naar rond 14 graden begin volgende week. jan visser Nederlands programma nu ook op Amerikaanse tv: 'Hollywood wordt Hennywood' De Amerikaanse televisie heeft er sinds afgelopen weekend een nieuw programma bij. Een Nederlands programma om precies te zijn. Zaterdagavond ging op 310 tv-stations van New York tot Detroit en van Honolulu tot Los Angeles 'Your big break' van start. De Amerikaanse versie van de Soundmixshow. De show wordt daar gepresenteerd door rapzanger en acteur Christopher 'Kit' Reid en is geproduceerd door Endemol in samenwerking met Dick Clare Productions. Henny Huisman, samen met zijn vrouw Lia en een klein camerateam overgevlogen voor de première van het programma, verkeert in een haast euforische stemming. „Hollywood wordt Hennywood", grapt hij tegen de Amerikanen. Belasting JUSTUS VANOEL in. Huisman kan er niet bij dat de opnamen niet worden over gedaan. „Dat is slecht voor het programma." Na ruggespraak met Jansen wordt besloten dat Michael Jackson na een stem ming door het publiek nog een keer op mag zodat hij niet af gaat voor het oog van de ganse natie. Huisman is tevreden. „Heb ik hier toch nog iets te zeggen". Volgens Jansen heb ben de Amerikanen hoogge spannen verwachtingen van het programma. „Er is rond het uit zendtijdstip, zeven uur 's avonds, veel concurrentie van programma als The X-Files en Friends, maar aan de andere kant bleek ons uit kijkersonder- zoeken dat ze hier echt behoef te hebben aan andere program ma's dan de eeuwige comedy's. Trouwens, dit programma ap pelleert als geen ander aan 'The American Dream' van kranten jongen tot popster. Het kan niet Amerikéanser." Endemol hoopt door het even tuele succes van het program ma ook andere formules op de Amerikaanse markt kwijt te kunnen. Zo heeft Disney grote belangstelling voor de Minip- laybackshow. Het grote net werk Fox gaat een eenmalige uitzending van Now or Never op het scherm brengen. Als de ze special aanslaat wordt er een serie van geproduceerd. Er zijn ook nog steeds besprekingen gaande over Homerun en All you need is love. Tegen de klok van zeven zit het grootste deel van de 180 mede werkers gespannen klaar voor het scherm. Aflevering 1 is op komst. Een luid applaus klinkt op bij de openingstune. Henny Huisman maakt een triomfan telijk gebaar. Champagnefles sen worden ontkurkt. Het pro gramma is in veel opzichten heel anders dan de Nederland se versie. De presentator kon digt uitsluitend aan en af. Elke zin die hij uitspreekt leest hij af van de monitor. In korte film pjes worden de kandidaten ge ïntroduceerd. Huisman: „Ik ou wehoer een kwartier met de kandidaten en er worden vier minuten uitgehaald. Dat gaat hier wel anders. Mijn Ameri kaanse collega heeft een paar zinnen. Als ik het zo moest doen, zou ik stoppen." Ook het niveau van de kandida ten is (nog) minder hoog dan in Nederland. Toch is The Inven tor dik tevreden. Als zijn naam op de aftiteling verschijnt, schudt hij even zijn hoofd. Ver keerd gespeld. Even later voert hij in haperend Engels per mo biele telefoon een gesprekje met de grootmoeder van een studiomedewerkster. Oma is te vreden. Dat wordt wel duidelijk. „Ach", zegt Huisman, „als ik al mijn tijd aan het leren van En gels had besteed, had ik dit idee misschien niet gehad. Dan had ik hier niet gestaan." MONIQUE BRANDT* scheppen van een arbeidsplaats, hoeft u voor die nieuwe werknemer jaarlijks 1800 gulden minder aan premies af te dragen. Kortom: arbeid goedko per gemaakt, en werk geschapen. Dankzij de Wet Vermindering Afdracht Lage Lonen. Goeie wet, vonden ook de uitzendbureaus. Want stel nu, de meneer in Spanga kan zelf niemand vinden en belt het uitzendbureau. Die leveren hem een iets minder goedkope knecht, en steekt zelfde 1800 gulden premie in de zak. Want in dat geval is het uitzendbureau de werkgever, en niet de melkbussenmeneer. Dan doet de Wet Vermin dering Afdracht Lage Lonen alleen goed werk voor de uitzendbranche: die is nog wat rijker gemaakt, maar er is geen enkele extra arbeidsplaats gescha pen. Want dat gebeurt alleen als het voordeel aan 'echte' werkgevers wordt doorgegeven. Wat de uit zendbureaus uiteraard deskundig weten te voor komen. In totaal pikken per jaar de uitzendbureaus zo 210 miljoen goedkope-arbeids-premie in, zonder daar ook maar iets tegenover te stellen. Ondertus sen stijgt hun winst en snijdt het mes nog aan twee kanten ook. Want hogere winst betekent stij gendeaandelenkoersen, waardoor de opties voor het eigen personeel een ware goudmijn blijken. En de Nederlandse politici? Ze sliepen hun tevreden paarse slaap. Alles gaat toch goed? Een jaar of achttien geleden verzon Huisman de formule voor de tv-talentenjacht die nu in vijftien landen is te zien. Nog steeds bezit hij voor vijftig pro cent de rechten over het pro gramma. De andere helft is in handen van Joop van den Ende. Als diskjockey trok in het land door met mijn 'Spot uit, micro foon aan.' Ik heb er vreselijk mee rondgeleurd want in Hil versum was niemand geïnteres seerd. Ik heb er echt voor ge knokt. Uiteindelijk kwam ik bij de KRO terecht. En nu sta ik hier in Hollywood. Het mekka van de tv- en filmindustrie. In de geschiedenis van de tv is dit het eerste Nederlandse tv-pro- gramma dat in Amerika op de buis komt. Nou. dan mag je toch wel trots zijn." De presentator, in de studio's steevast aangemerkt als 'The Inventor' (de bedenker) loopt dan ook breed grijnzend rond in de ruimte waar Johnny Carsons ooit zijn legendarische Tonight Show presenteerde. Het is er druk want ook op de premièredag gaan de opnamen gewoon door. „We nemen elke dag twee afleveringen op", stelt Mare Jansen, creatief directeur van Endemol en als uitvoerend producent van het programma vanaf half juli in Amerika aan het werk. Jansen verkeert sinds dien in een voortdurende staat van verbijstering. Liedjes van anderen op de buis laten bren gen, dat gaat zo maar niet in Amerika. Vier medewerkers van de juridische afdeling van Dick Clark Productions hebben zo'n vier maanden lang "around the clock' gewerkt om de rechten op zowel muziek als de te ver beelde personages veilig te stel len. Jansen: „Ik heb toch heel wat tv gemaakt in mijn leven, maar dit slaat alles. Allereerst is de vakbond zo machtig dat je echt niet zo maar even kunt zeggen, we werken nog een half uurtje door. Onmogelijk. Ook is het merkenrecht hier tot in het extreme doorgevoerd. Voor elk liedje dat we in het programma wilde hebben moesten we weer toestemming hebben van een andere uitgever en onderhan delen over de prijs die we daar voor moesten betalen". Pas anderhalve dag voor de eer ste uitzending kwam alles rond. Jansen: „De eisen waren soms absurd. Zo mocht een zwarte deelnemer Stevie Wonder niet nadoen, maar een blanke deel nemer wel. De groep Kiss heeft z'n make-up gepatenteerd. On ze Kiss-imitatoren moesten dus heel anders worden ge schminkt. Onze Louis Arm strong mocht eigenlijk niet met de hem zo kenmerkende zak doek in beeld. De Spice Girls gaven geen toestemming hun liedjes ten gehore te brengen. Zo kan ik nog wel even door gaan. Toen uiteindelijk alles rondkwam, stelde ik nog dood leuk voor dat op het einde van de show net als in Nederland Dick Clark (links) en Christopher 'Kit' Reid, respectievelijk producent en presentator van 'Your big break'. FOTO GPD het winnende lied nog eens ten gehore zou worden gebracht. Ze vielen hier bijna van hun stoelen. Dan zou er namelijk weer opnieuw onderhandeld moeten worden over een prijs. Het zou ons muziekbudget ver dubbeld hebben. Dat ging dus niet door." Er waren meer obstakels te overwinnen. Want hoe vind je in hemelsnaam kandidaten voor een nog totaal onbekend programma? Er werden men sen van straat geplukt, geron seld in karaokebars of opge spoord via zangkoren. De uit verkoren kandidaten worden op donderdag ingevlogen van uit heel Amerika. Op zaterdag zijn de opnamen. In die twee dagen worden ze dus klaarge stoomd voor het podium. En dat valt soms niet mee. Voor de bloednerveuze deelnemer Mi chael Jackson was die tijd dui delijk tekort. Zijn danspasjes haperen. Zijn stem nog veel meer. Alhoewel het publiek werkelijk uitzinnig is, ziet de valszingende Jackson-kloon zijn kans op 25.000 dollar en een platencontract ruimschoots aan zijn neus voorbijgaan. De volgende kandidaat wordt voorbereid, want een tweede kans is er voor de Amerikaanse deelnemers niet bij. Maar dan grijpt The Inventor Die winkels waar nooit iemand komt, kent u ze? Al jaren loopt u er bijna elke dag langs en nog nooit een klant gezien. Vaak zijn het kado- winkels, of winkels met dure kleren. Aan loop hebben ze niet, maar wel elke maand een huur van een paar duizend gulden, en ook dat gapende personeelslid zal betaald moeten worden. Daar wordt geld witge wassen. Jarenlang heb ik niet geweten hoe dat 'witwassen dan precies ging het klonk gevaarlijk en rook naar Zwitserland-constructies en advo caten in te mooie pakken. Tot iemand mij uitlegde dat wit wassen niet meer is dan een poging om belasting te betalen. Wie witwast wil niet rijker wor den. maar juist armer. Het is toch ongelofelijk: nie- tnand in Nederland wil belasting betalen, maar juist de drugshandel doet het vrijwillig. Via zo'n uitge storven pizzeria, die voorzien wordt van een fictieve omzet van enige ton nen per jaar, en een vriendelijk verzoek aan de belastinginspecteur of Pizzeria Don Corleone daar asjeblieft belasting over mag betalen. En dat mag. Na tuurlijk mag dat. De drugshandel heeft dus ook zijn positieve kan ten. Via de fiscus betalen de Etienne U's namelijk wel degelijk mee aan verpleegtehuizen en meer blauw opstraat. En ook de rest van Nederland eet van de drugseconomie vrijwel wekelijks mee, in de vorm van veel te goedkope pizza's. Van coke-club tot kook-club, wie had dat ooit gedacht. Maar dan het uitzendwezen. Wist u dat daar wer kelijk schandalige dingen aan de hand zijn? En het ergste is nog: het is allemaal volkomen legaal. De feiten liegen er niettemin nier om. Al vele jaren lang lang drukken de Nederlandse uitzendbu reaus per jaar tientallen miljoenen belastitiggeld achterover, 's Lands machtigste mensenschuiver Randstad, bijvoorbeeld, behaalde in 1998 een winst van pakweg 210 miljoen. Ongeveer 70 mil joen daarvan is niet op een eerlijke manier ver diend. Dat is belastinggeld, dat eigenlijk voor heel andere mensen bestemd was. Dat komt vanwege een wet. de Wet Vermindering Afdracht LageLo- nen. Een wet, waar per jaar ongeveer 700 miljoen gulden in verdwijnt, en die bedoeld is om onge schoolde. simpele arbeid nog wat goedkoper re maken. Zodat er meer werk ontstaat. Stel, u bent de baas van de melkbussenfabriek in Spanga. U zou er graag een personeelslid bij heb ben - die tidncentra vreten werkelijk melkbussen tegenwoordig - maar dat is te duur. Geen nood. de overheid springt bij. Om u te belonen voor het

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2