Mode op internet nog in de kinderschoenen Klikken naar kleding niet zonder valkuilen De leuke modesites zijn van buitenlandse makelijk Passen en voelen is er niet bij maar op in ternet is steeds meer kledin- gaanbod te vin den. Foto GPD je kunt er donder op heggen dat als je eenmaal betaald hebt en je bent niet tevreden of je krijgt het niet thuisbezorgd, het erg moeilijk is je geld terug te krijgen. Een Neder lands bedrijf kun je nog wel voor de rechter slepen, maar met een bedrijf in Amerika is dat wat moeilijker Hoewel kopen vanuitje luie stoel makkelijk is, is er nog een bijko mend probleem, aldus De Hond: „Als je gewoon een standaard-con fectiemaat hebt dan lukt een over hemd nog wel, maar een kostuum kun je toch beter in de winkel ko pen, omdat je het daar kunt passen. Dat is ook de ervaring die wij heb ben. Bij de Society Shop op internet hebben we vooral dassen, overhem den, sokken en andere accessoires goed kunnen verkopen. Voor een pak ga je toch eerder naar een win kel." En dan zijn er nog de verzendkosten die torenhoog kunnen oplopen. „Het is slim om van tevoren even te kij ken wat de transportkosten zijn. Maar het probleem met de meeste websites is dat je daar meestal pas op de laatste pagina achterkomt. Daar zie je pas het uiteindelijke be drag en dat is vaak even schrikken." Voordelen Kopen op internet moet bepaalde voordelen bieden, anders heeft het weinig zin. De Hond: „Het slaat na tuurlijk nergens op om iets op inter net aan te bieden als je net zo goed naar buiten kan lopen en het op de hoek goedkoper, beter en sneller krijgt. Brood kun je natuurlijk beter bij de bakker kopen dan via inter net." In Nederland is er nog maar weinig te krijgen op het gebied van elektro nische handel. Ieder zichzelf respec terend kledingmerk staat wel op het internet, maar die 'sites' zijn meest al puur representatief. Maar de e- commerce is zeker in opkomst. Het populaire modemerk Esprit, bijvoor beeld, heeft onlangs een shop op in ternet geopend. Bij de E*shop op het adres: www.esprit.europe.com kan 24 uur per dag digitaal -ook vanuit Nederland- gewinkeld wor den. Postorderbedrijven als Wehkamp en Neckerman hebben zich uiteraard wel al lang en breed op internet ge stort. Bladeren door zo'n onhandige dikke gids is in dit virtuele tijdperk natuurlijk een beetje achterhaald en daarom staat het aanbod ook op in ternet. De sites www.wehkamp.nl werken volgens hetzelfde principe als de postordergidscn: je zoekt uit watje leuk vindt, bestelt en krijgt het binnen de kortste keren aan de deur bezorgd. Neckerman biedt als extraatje nog de mogelijkheid met andere Neckermanncrs gezellig over je aankopen te kletsen in een zoge noemde 'chatbox'. Een nieuw fenomeen is de internet veiling, in de Verenigde Staten in middels een hit, maar hier nog niet echt bekend. De site van Wehkamp biedt ook een bescheiden veiling, waar overschotten uit oude collec ties naar de hoogste bieder gaan. Begin deze maand is de grootste Nederlandse internetveiling van start gegaan. Het bieden begint al bij één piek en www.veiling.com belooft daarom volgens de aanbie ders de plek voor koopjesjagers te zijn. Geen te krappe pashokjes, geen opdringeri ge verkoopsters, geen lange wachttijden voor de kassa's, geen vermoeide voeten na urenlang struinen door winkelstraten en on beperkte openingstijden. De nieuwe trend is shoppen via de computer. De postorderbusi- ness springt gretig in op deze gemakstrend, de zogenoemde e-commerce (winkelen op het internet) is booming en bij het nieuwe fenomeen 'internetveiling' kun je leuke koopjes doen. Maar, pas op voor de valkui len, want de handel op internet is nog een beetje een wildernis. DOOR MACHTELD LEISTRA Het echte e-commerce staat in ons land nog in de kinderschoenen, vooral op modegebied is er maar weinig te beleven. In de Verenigde Staten is shoppen op internet al lang big business. De meeste leuke mo desites op internet zijn dan ook van buitenlandse makelij Let op bestel len is geheel op eigen risico. Een rondje surfen levert bijvoor beeld de site: www.guide-u.com/ shopping op. Dit is een verzamel plek waar je alle koopsites van mer ken als The Gap, Benetton, Gant en Timberland kunt vinden. Ook kun je via deze site virtueel rondneuzen in het beroemde New-Yorksc waren huis Macy's Op www.undemeath- .com vind je alle mogelijke onder mode. De wat exclusievere design- ermerken als Calvin Klein, Ralph Lauren en DKNY worden te koop aangeboden op www.designersdi- rect.com en op www.boo.com kun je de (designer)kleding in 3D bekij ken op een bewegend poppetje. Experts Ook voor kleding, haar en make-up adviezen kun je op internet terecht. Bij www.styleexperts.com zijn ex perts aangesloten die alle prangende vragen in deze richting beantwoor den. Grappig is de site: www.star- dustla.com, een soort tweedehands winkel van de Rich and Famous. Sterren en andere grootheden bie den hier hun design en haute coutu re afdankertjes aan. Volgens Marc D. de Hond, directeur van internetbedrijf Hatchoo! en ont werper van onder meer de internet sites van de Society Shop, Miss Etam en For Fellows (het kleding merk van tv-presentator Jack van Gelder) moetje gewoon goed uitje doppen kijken voor je iets via inter net koopt. „Ik zou nooit willekeurig ergens iets bestellen. De regel is ei genlijk hoe groter de site, hoe gro ter de kans dat ze het wel in Neder land afleveren. Meestal staat er ook wel ergens vermeld of ze in Europa leveren. Je moet er echt heel zeker van zijn dat een bedrijf betrouwbaar is, want

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25