Glastuinbouw wijkt voor collega'^ Rijn Veenstreek Dobbe vindt plek op het Veenderveld Bouwvergunnii in de prullenbal Kunstdebat vooral bedoelt!: voor de 'gewone Alphenaa 'Leerling sportklas moet niet op zijn tenen lopen' E-markt Hazerswoude dief DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta k Darten en Turks koken in buurthuis alphen aan den run» De dartclub van buurthuis Westerhaven houdt op zaterdag 2 oktober een koppeltoernooi. De wedstrij den in het buurthuis aan de Emmalaan in Alphen aan den Rijn beginnen om 20 uur. Deelname kost tien gulden, 's Middags staat het buurthuis open voor liefhebbers van Turkse gerechten. Zij kunnen vanaf 14 uur voor vijftien gulden deelnemen aan de Workshop Turks koken onder leiding van Aisje Eren. Inlichtin gen: 0172-475744. Braderie in Alphen op 3 okotober alphen aan den run» Alphense winkeliers luisteren de koopzon dag op 3 oktober op met een braderie. Vanaf 11 uur bieden standhouders hun waren te koop aan op de hoek van het Thor- beckeplein en de Hooftstraat. Veel winkels openen hun deuren om 12 uur. Voor kinderen zijn er speciale attrcties. De koopzon dag, een initiatief van winkeliersvereniging Hooftstraat-Koop- straat, duurt tot 17 uur. Parola weer in gebruik langeraar Langeraar heeft weer een dorpshuis. Het voormali ge parochiehuis Parola aan de Langeraarseweg is na een ingrij pende verbouwing klaar voor gebruik. Waarnemend-burge meester L. Lyklema verricht op 15 oktober de officiële opening. Schaalvergroting in Veender- en Lijkerpolder noodzakelijk ta De Veender- en Lijkerpolder in Roelofarendsveen kan in de toekomst door schaalvergroting een rendabel tuin bouwgebied blijven. Twintig tot vijfentwintig tuinbou wers zijn bereid vanuit de polder naar onder meer Nieuwveen te vertrekken, waardoor achtentwintig ande re in de vrijgekomen ruimte hun bedrijf kunnen uitbrei den. roelofarendsveen janneke de jonge Ook willen de bedrijven helpen het land uit te breiden en inves teren in milieumaatregelen. Dat heeft hen hiertoe de opdracht blijkt uit een inventarisatie van gegeven. de glastuinbouw in de Veense poider door de Stichting Kavel ruil Zuid-Holland. De Werk groep 'Nederland Tuinbouw- land' Alkemade-Jacobswoude Als schaalvergroting in het gebied niet doorgaat, lopen de bedrijven het gevaar econo misch achterop te raken. De ka vels zijn namelijk te smal en de sloten te breed. Een tweede probleem van de smalle kavels is dat veel bedrijven niet aan de eis van de Investeringsregeling Structuurverbetering Glastuin bouw kunnen voldoen die luidt dat de kortste zijde van de kavel ten minste tachtig meter breed moet zijn. Slootdemping kan dat probleem oplossen. Een kwart van de geënquêteerde bedrijven wil daartoe overgaan. In totaal wil ruim eenderde daaraan meewerken. Hierdoor ontstaan grotere kavels en kan er gemakkelijker een herverde ling plaatshebben. Veel glastuinbouwbedrijven uit de streek willen de polder verbeteren. Ruim de helft van de tuinders wil bestaande kas sen vernieuwen en nieuwe kas sen bouwen op eigen of op aan te kopen grond. Ook wil een kwart van hen in andere teelten investeren en willen evenveel tuinders op andere teeltsyste men overgaan. Bijna de helft wil investeren in een gemeen schappelijke waterberging waarmee zij regenwater kun nen opvangen en over het land kunnen verspreiden. Dat de tuinders de polder willen ver beteren, blijkt verder uit het feit dat ruim een kwart van hen een strook grond wil afstaan voor verbreding van wegen of fiets paden. Driekwart Aan de inventarisatie deed drie kwart van de bedrijven uit de polder mee. Zestig van de 91 vuldpn het formulier in. Van de 350 hectare die de polder telt, ork wordt 250 hectare gebruikt vc xpc de teelt. De tuinbouwers in ot 2 Veense polder zijn gespeci.ich' seerd in de teelt van product'ooi die veel kennis vereisen en i de grootschalige bulktuinbi wers laten liggen. Volgens de onderzoekers het niet gewenst dat particu an 1 ren zich vestigen in de woriati huizen in de polder. Anders 2 f- S er minder grond overblijdjn voor de tuinbouw. Zij mei wel dat financiële onderst ning door de overheid nodij voor het 'revitaliseringsproce ÏI Scala bedolven onder aanmeldingen alphen aan den run annette lameuer De animo voor de sportklassen van het Scala College is zo groot, dat de Alphense school bang is voor een tekort aan gymleraren en gymzalen. Maar liefst 152 leerlingen meldden zich aan voor dit schooljaar. Daar kwamen zes eerstejaars sportklassen uit voort. De drie sportklassen van vorig jaar gaan door voor de tweede ronde. Dat betekent een verdrievoudiging in vergelijking met het eerste jaar. Door de overweldigende be- Groene Hart sport 'cool' met leerlingen alphen aan den run Niet meer een saaie gymles volgen, maar tijdens schooluren spannende spor ten beoefenen, zoals snow- boarden en waterskiën of paardrijden. Deze mogelijk heid biedt het Groene Hart Lyceum aan vierdejaars VBO-leerlingen. Na drie jaar gewone gymlessen raken scholieren vaak gedemoti veerd. De sectie lichamelijke oefening van het Groene Hart Lyceum hoopt door al lerlei 'coole' sporten aan te bieden, scholieren weer voor de volle honderd procent bij de les te krijgen. Aan de hand van een puntensys teem kijkt de leiding of de leerlingen op de vooraf afge sproken wijze meedoen aan sportactiviteiten. langstelling is nog niet bekend of de sportklassen van het tweede jaar in het jaar 2000/2001 een vervolg krijgen. Dat komt omdat er een tekort aan sportleraren en aan be schikbare ruimte ontstaat. Maar zo ver is het nog niet. Remco Hulsbergen en zijn col- lega-sportdocent Ivor Bergsma genieten zichtbaar van het suc ces. Geen wonder, want jaren lang heeft de gymleraar in het bezuinigingshoekje gezeten. „Het idee is ontstaan vanuit de gymsectie, dat zijn alle elf sportdocenten van de school. We wilden een soort opvang scheppen voor sporters. Alphen en omgeving is sportminded." „We hebben gezamenlijk met de schoolleiding een plan opge zet. Leerlingen uit de sportklas sen krijgen uiteraard meer gymlessen. Het niveau ligt hoog. De kinderen zijn door de extra lessen lichamelijke oefe ning wat langer op school. An dere vakken, zoals verzorging of beeldende vorming, hebben ze dan weer een uurtje minder." Behalve extra gym, krijgen leer lingen tevens de kans om ken nis te maken met onbekende sporten. De speciale sportklas, die over het algemeen 24 leer lingen telt, is niet voor iedere 'brugpieper' weggelegd. Na overleg met de basisschool en een intakegesprek met de leer ling moet blijken of het kind in de sportklas past. „We willen voorkómen dat scholieren op hun tenen moeten lopen om bij te blijven. De leerling moet niet alleen voldoende gemotiveerd zijn, maar ook lichamelijk in staat zijn alles bij te benen." Hulsbergen benadrukt dat in de lessen vaardigheden zoals samenwerking, accepteren van verschillen en omgaan met lei- Hospicegroep viert tweede lustrui woubrugge/hoogmade De Stichting Hospicegroep Hoogmade-Woubrugge bestaat jaar. Samen met vrijwilligers uit de regio die met het hospicew te maken hebben, viert de stichting het jubileum op 2 oktobei het verenigingsgebouw Immanuel in Woubrugge. Er zijn gastsj kers en een optreden van het gezelschap Trut Vocaal. hazerswoude-dorp marieta kroft De E-markt in Hazerswoude- Dorp gaat met ingang van 23 oktober dicht. Volgens eigenaar Codis cv is het niet mogelijk om het hoofd boven water te hou den, nu op 1 november op kor te afstand een concurrerende supermarkt wordt geopend. De zaak aan de Dorpsstraat is ver kocht aan Schuitema die ook de eigenaar is van Hazerswoudes enige overblijvende supermarkt C1000. Het personeel van de E- markt verhuist mee naar de nieuwe supermarkt. „We kregen een goed aan bod. Dat hebbep we dus aange pakt", zegt N. van Dijk van Co- dis BV. De circa tien perso neelsleden zijn ook overgeno men. Volgens Van Dijk hebben ze de sluiting van hun winkel goed opgepakt. „Ze zijn blij dat die oep ichl ze hun werk behouden." eeft De Cl000 is nu nog geves en op enkele kilometers van dfshi' markt. Deze verhuist binn kort naar het nieuwe winkel wooncomplex De Jonge Sw'i op de hoek van de Dorpsst en de Gemeneweg, zo'n h!5Le derd meter van de E-markt. [ars langs ging de gemeentel nog akkoord met een vergro van het winkeloppervlak 800 naar 1200 vierkante m£rv) De E-markt diende een zwaarschrift in, maar trok in op het moment dat de 0 name door Schuitema rfrei was. Schuitema zoekt nog huurder voor het pand. Hij eerder eigenaar van het bouw. Hij kocht de zaak vei;,st- gens terug, omdat hij de beidsovereenkomsten van personeel wilde continuereiiu ding intensief aan bod komen. Maar dat is niet alles. Verder staan op het programma uit- hij zijn lessen niet heeft geleerd, hoeft hij geen pardon te ver wachten van de leraren. „Wij stapjes naar een korfbalclinic of vragen discipline van de leerlin- naar Jumping Amsterdam, om maar eens iets te noemen. Ver der kunnen docenten dieper in gaan op de basisoefenstof die bij de bepaalde niveaus horen. „In een sportles met een brug klas sta je dan dingen te doen waar een reguliere havo 5 net aan begonnen is", aldus Huls bergen. „Dat is prettig werken, ook voor ons", vult Bergsma aan. Erik-Simon Strijk (14) uit de mavo/havo 2 brugklas is zo'n fanatiekeling. Hij somt op wat hij allemaal doet: triatlon, gym, waterpolo, zwemmen en fiet sen. „En ik schaats ook nog", vervolgt hij droogjes. Maar als gen, zowel in de sport als in an dere vakken", zegt Hulsbergen gedecideerd. De buitengewone kosten die ouders moeten bij dragen zijn alleszins billijk. Per jaar komt de speciale bijdrage op 150 gulden. In gevallen waar het bedrag een struikelblok vormt, springt het Scala College eventueel bij. Streetdance Korfbal, hockey, honkbal, voet bal, vechtsporten, golf, elke sport heeft wel één of meer be oefenaars in de klas. Angelique Hartman (14) die in-dezelfde klas zit als Erik-Simon, beoe fent streetdance bij een sport vereniging. Zij vindt dat er geen verschil is tussen de sportklas sen en de andere klassen. De docenten geven aan dat leerlin gen van de sportklas misschien iets beweeglijker zijn in vergelij king met reguliere klassen. Bergsma: „De overgang van ba sisschool naar voortgezet on derwijs is ontzettend groot. Liep je drie maanden geleden nog tikkertje te spelen met je vriendjes, als brugpieper kun je dat wel vergeten. Je wordt uit gelachen. Het is niet stoer. In een sportklas ondervang je een groot deel van die spelbehoef- te." Gaat sport op school net zo'n belangrijke rol spelen als in de Amerikaanse highschool-cul- tuur? „Nee, dat denk ik niet", zegt Hulsbergen. „Wij zijn daar Uitbreiding Noordplein dichterbij roelofarendsveen janneke de jonge Potgrondhandel Dobbe aan het Noordeinde in Roelofarends veen heeft een plek gevonden op bedrijventerrein Veender veld. Hiermee is de verhuizing van het bedrijf, waarop al ruim tien jaar wordt gewacht, dich terbij gekomen. De eigenaar moet nog wel onderhandelen over het bouwplan voor de nieuwe vestiging met project ontwikkelaar Heembouw. „We zijn er nog lang niet uit, maar we hebben de langste tijd ge had", aldus directeur P. Lam- mertink van Heembouw. De verplaatsing van het be drijf staat al sinds eind jaren tachtig op de politieke agenda van de gemeente Alkemade. Om winkelcentrum Noordplein op te knappen en uit te breiden moet het potgrondbedrijf wij ken, meent zowel de gemeente als de winkeliersvereniging. Dobbe zag het echter nooit zit ten om op te draaien voor de kosten van de verhuizing. Daar op vroeg de gemeente Alkema de vorig jaar vijf, ton subsidie aan bij de pröVihcie Zuid-Hol land en hoestte daarnaast nog eens 2,5 ton op om het bedrijf over de streep te trekken. Hobbel Wat restte, waren de onderhan delingen tussen Heembouw en Dobbe. Heembouw ontwikkelt het Veenderveld én is de eige naar van de 7000 vierkante me ter die Dobbe na vertrek achter laat. Een eerste hobbel die de twee partijen moesten overwin nen was Dobbes toekomstige plek op het Veenderveld. Daar over is nu overeenstemming. Op de agenda staat nog het toch te nuchter voor." Maar diep in zijn hart zou hij het wel willen, geeft Hulsbergen na aandringen toe. Straks is het voor havo-leerlingen mogelijk in de tweede studie fase gym nastiek als eindexamenvak te kiezen. Dat biedt goede per spectieven voor een opleiding aan bijvoorbeeld de sportaca- demie. De gymdocenten zitten vol plannen. Ze zijn nu bezig met het opstellen van een plan om de voortgang voor het derde schooljaar te waarborgen. Ze onderzoeken mogelijkheden voor sponsoring. „We willen niet afhankelijk zijn van een sponsor. Maar een naam op een shirtje of een advertentie in een schoolboekje, dat moet kunnen." Gewonden bij frontale botsing koudekerk aan den run Een 24-jarige man uit Ben schop en een 68-jarige automo bilist uit Leiderdorp zijn gister avond op de Hondsdijk in Kou dekerk bij een botsing gewond geraakt. De man uit Benschop merkte een verkeersremmende slalom en dwangpijl niet op. Hij reed de middengeleider aan de linkerzijde voorbij. Daarbij kwam het busje frontaal in bot sing met de Leiderdorper. Woubrugse veehouder krijgt gelijk Eb ,ei kb den haag/woubrugge persbureau cerberus Ook de Raad van State in Den Haag is in hoger beroep tot de conclusie gekomen dat de ge meente Jacobswoude ten on rechte het gezin Van der Laan een bouwvergunning verleende voor een twee-onder-een-kap woning. De woning zou aan de Vrouwgeestweg in Woubrugge moeten komen. Het gezin woont daar in een stacaravan. Op het perceel zou al een huis kunnen worden gebouwd. Via een spoedprocedure wijzig de het gemeentebestuur het ter plaatse geldende bestemmings plan zodat er een twee-onder- -een-kap woning kon komen. Het idee is dat Van de Laan de bouwkosten financiert met de opbrengst uit de verkoop van het buurhuis. Veehouder en raadslid Kroes tekende bezwaar aan. Hij ziet meer huizen in de omgeving van zijn bedrijf komen en denkt daarom met strengere milieure gels te maken te krijgen. De rechtbank in Den Haag hono reerde zijn beroep. De gemeen te had het bestemmingsplan niet via een spoedprocedure mogen aanpassen. Daarvoor zouden de belangen te zijn. Wil de gemeente toesLta dat er een twee-onder-[ -kap huis komt, dan moi via een normale procedure, alle inspraakmogelijkheden! dien, een nieuw bestemmii plan worden opgesteld. Het gemeentebestuur te 4 de tegen dat vonnis hogei roep aan bij de Raad van S y Om twee redenen zou spoedprocedure hier wel oorloofd zijn: het gaat om kleine planologische wijz en Van der Laan zit in eer E§5 narde situatie. De Raad van te vindt dat echter onvoldo n J aanleiding en verklaarde :ch' hoger beroep ongegrond. 'P 1 kui Bij de rechtbank ontston n dertijd nogal wat deining lat€ dat raadslid Kroes vertrout °kti ke stukken in de procedurer n hebben gebruikt. Over n Y kwestie is in de procedural de Raad van State niet meeaen sproken. De Raad van Stat1 paalde wel dat Kroes de k( 'erh vergoed moet krijgen van Te ridische bijstand, waarva^^ zich verzekerde om het lefje beroep goed te kunnen vo :''ei De gemeente moet Kroes iP- voor 1522 gulden betalen. n Nu neemt potgrondhandel Dobbe nog 7000 vierkante meter aan de rand van het centrum van Roelofarendsveen in beslag. Straks verhuist het be drijf naar het Veenderveld. foto loek zuyderduin bouwplan van de nieuwe vesti ging. Lammertink verwacht niet dat de partijen daar snel uit zijn. „We moeten nog heel wat stappen zetten", laat de pro jectontwikkelaar weten. „Ik doe liever geen uitspraken meer over de termijn. Dat heb ik al vaker gedaan en dat bleek tel kens achterhaald." Eigenaar W. Dobbe van de potgrondhandel is wegens vakantie onbereik baar. De gemeente Alkemade is positiever gestemd dan Heem bouw. „In principe is er over eenstemming tussen de pro jectontwikkelaar en de heer Dobbe", zegt A. Peters, direc teur openbare werken. „Daar over zijn wij afgelopen week in gelicht. Heembouw is nu bezig een bouwplan voor Dobbe te maken. De zaak ligt duidelijk gunstiger." Peters verwacht op korte termijn duidelijkheid te krijgen en denkt dat Dobbe in 2000 kan vertrekken uit het centrum. Daarmee komt de weg vrij voor 2000 vierkante meter extra winkeloppervlak en 43 appartementen. alphen aan den run annette lameuer Het volk mag meepraten over kunst. Dat is de mening van de Alphense wethouder Dales die gisteren tal van maatregelen voorstelde om tot een beter kunstbeleid te komen. De com missie beeldende kunst mag nog wat taken afronden, maar moet dan naar huis. Eén van de redenen is dat de commissie zich te weinig aantrekt van kri tiek. Ook voorzitter Abe van der Werff treedt af. In januari komt er een nieuwe commissie beel dende kunst die beter naar de stem van de bevolking moet luisteren. Aansluitend komt er een groot kunstdebat in het Parkt heater. De gemeente gaat op 12 oktober het gesprek met de burgers aan, waarin zij hun kri tiek en aanvullingen op het kunstbeleid mogen spuien. De bedoeling is de bevolking actief te betrekken bij het kunstbe leid. De discussie spitst zich toe op drie vragen. Wie kiest beel dende kunst, wie bepaalt de plaats voor een kunstwerk en hoe kunnen bewoners betrok ken worden bij plaatsing van kunst in hun omgeving. Gerrit van der Kooy, bekend van het Tros radioprogramma Kamer breed is gespreksleider. Een sa menvatting van de opmerkin gen tijdens het stadsdebat komt in de nota Kunst met Beleid. Verstand Dales vindt het onthutsend dat de meeste collega-bestuurders in soortgelijke gemeenten als Alphen aan den Rijn zich uit spreken tegen de invloed van de burgers op kunst. Hij vraagt zich af waarom burgers op an dere terreinen wel hun zegje mogen doen, maar bij kunstbe leid te horen krijgen: 'U heeft daar geen verstand van'. „Alsof de hoge heren van het dorp het wel even regelen. Dat past niet bij mijn bestuursstijl." Dales wil ondanks cynisme bij bestuurders over de smaak van burgers komen tot een 'Al phens model'. Eventueel wil hij ges :rde zelfs een voorbeeld stellen ut f heel Nederland. Hij is niet jt, dat mensen alleen voor he eke bare kunst kiezen. „Abs ,Als kunst was ondervertegenuger digd in Alphen aan den Ri lal de afgelopen jaren is eir? II evenwicht gekomen tusse dii stracte en figuratieve kun ichl taak van de gemeente is (ars zorgen dat het aanbod iwij opgaat." De nieuwe comn sor waarvan wellicht ook Alp rkei ren zonder artistieke au ik .1 grond deel gaan uitnn v£ moet ook meer kijken na ent technische haalbaarheid lak een kunstwerk. De weth ens oppert om een vaste ker soc de kunstcommissie per 1 b( opdracht aan te vullen mi ritu selende leden uit verschi )r n disciplines van de bevolkii 4or Tijdens de openbare dtste sie geeft raadslid I Sch Harmsma-Sloos haar visi er de beeldende kunst in Al ichl Een voormalig lid van de )aa) missie Beeldende Kun oral Delft, George Degenkamj telt hoe het toegaat in Del

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18