Kastanjelaanschool moet wellicht weg Raad akkoord met bouw Leiderdorpse sporthal 'Heel Zoeterwoude' actief op sponsordag Swet TV Nota over Koudenhoorn verontrust moestuinders niet Regio Politie heeft geen tijd voor parkeereontroles Werkstraf na ernstig ongeval Extra bijdrage voor si slachtoffers Turkije doodstroom voor Amerikaanse school DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 BBL roept burgers op tot protest leiderdorp Burgerbelangen Leiderdorp (BBL) roept de burgers en ondernemers in Leiderdorp op 'een sterk protest' te laten horen tegen de ongekende verhoging van de onroerende-zaak- belasting (OZB) met 32,5 procent. De komende weken discus sieert de gemeenteraad over de begroting voor volgend jaar, waar die lastenverzwaring deel van uitmaakt. Vanavond en morgenavond gebeurt dat door de twee raadscommissies. De raadscommissie die over de financiën gaat vergadert morgen. De algemene beschouwingen worden gehouden op vrijdag 29 oktober. Dan valt ook het definitieve besluit over de voorstellen van het college. leiderdorp jaap van sanduk De sporthal in de Bloemerd komt er. Een meerderheid in de Leiderdorpse gemeenteraad van WD, CDA en PvdA besloot gisteravond sportzaal Op Dreef aan het Van Alphenplein te ver vangen door een nieuwe hal in sportpark De Bloemerd. De meningen over de nieuwe hal bleken verdeeld. D66, Groenlinks, BBL en de AOV/Unie 55+ vonden de plan nen van het college 'onnodig en te duur', zoals H. Veldstra (D66) verwoordde. Wethouder A. Roest (CDA) van financiën ver dedigde zich door te wijzen op de hoge kosten van een restau ratie van Op Dreef. „Is het wel verstandig om twee miljoen te stoppen in een oud gebouw? Dat is goed geld naar kwaad geld gooien." Volgens Roest kost de nieuwe hal maar veertig procent meer dan renoveren van Op Dreef en heeft de ge meente daarmee 'de zaak ade quaat geregeld'. Een belangrijk deel van het geld voor de sport hal, die 5,3 miljoen kost, komt uit de grondverkoop van Op Dreef, naar verwachting 1,4 miljoen gulden. De tegenstanders van de nieuwe hal zeiden bang te zijn dat sportcentrum De Does ver enigingen zal verliezen aan de nieuwe sporthal. „Kannibalis me", meende CDA-fractieleider J. Stevers, die uiteindelijk toch voor stemde. Volgens burge meester en wethoudershoeft niemand bang te zijn voor leeg loop van De Does. De nieuwe sporthal zal worden gebruikt door de oude huurders van Op Dreef, zoals basketballvereni ging BVL, en een aantal andere Leiderdorpse verenigingen die zijn uitgeweken naar Leiden. Dat regiogemeenten nog steeds geen overleg voeren over sportaccommodaties is de Lei derdorpse politiek een doom in het oog. Zij wezen hierbij op de onlangs geopende nieuwe sporthal in de Leidse Meren- wijk. „Dat is moeilijk praten", antwoordde WD-wethouder P. Kolman (sport). „Men is bang dat eigen hutjes eraan gaan." De nieuwe hal wordt, als alles volgens plan verloopt, eind 2000 geopend. Er staan grootse plannen op stapel met de Kastanje laanschool in Leiderdorp. De kans is groot dat het huidige pand uit 1933 weg moet om plaats te maken voor een nieuwe school. Het kan er zelfs op uit draaien dat die school bij I rijksweg A4 komt te staan en aan de Kastanjelaan huizen komen. Aan het al ternatief, ingrijpende ver bouwing en uitbreiding van het huidige schoolge bouw, kleven namelijk veel nadelen. afke van der toolen iijDe kwestie is urgent, omdat de vischool drie extra lokalen nodig heeft. Maar een definitieve keus 'hoe dat gaat gebeuren, is nog gemaakt. WD-wethouder P. Kolman (onderwijs) en schooldirecteur W. Grijze zet ten wel allebei grote vraagte kens bij het behoud van het ^huidige pand van de protes- ft tants-christelijke basisschool i aan de Kastanjelaan. Uitbreiding van het huidige Schoolgebouw is voor wethou der Kolman eigenlijk al een ge- station. „Het komt er- eefcp neer dat er dan een etage op af, moet en de fundamenten van goile school kunnen dat niet et kan." En dan is er het punt van diie kosten. Het school zit niet vehlleen te springen om uitbrei- Aaing, het pand dient daarnaast i nodig te worden aangepast aan s Öe huidige Arbo-eisen. Ook is er idebehoefte aan een aula. Kortom, vde verbouwing wordt zo ingrij- dat die nauwelijks goed- koper uitvalt dan een heel njiieuw gebouw. >h| Directeur Grijze: „De archi- ■rptect die aan het werk is gezet Dm de verbouwing vorm te ge De politie is de afgelopen maanden nauwelijks toegeko men aan het controleren van automobilisten, die gebruik maken van parkeerzones in de Oegstgeestse De Kempenaer- straat en de Lange Voort. Dat zei burgemeester E. Timmers gisteravond tijdens de raads commissie openbare orde. Het voorstel om de politie de parkeereontroles te laten uitvoeren zorgde een jaar ge leden voor veel commotie in de Oegstgeestse gemeente raad. Met name Progressief Oegstgeest had veel moeite met het besluit om de politie hiervoor 'in te huren', omdat de controles volgens de fractie tot het normale politiewerk behoren. De gemeente trok 20.000 gulden uit om de poli tie het werk te laten doen. Nu blijkt dat er van de con troles weining terecht is geko men, omdat de politie niet over voldoende personeel be schikte om het werk uit te voeren. De politiek reageerde gisteravond verbaasd. Burge meester Timmers zei dat slechts een klein deel van de 20.000 gulden in daden is om gezet. Het was de bedoeling dat de politie de naleving van de zo geheten blauwe zones zou controleren, waar automobi listen hooguit een uur mogen staan. In de raad werd vorig jaar de voorkeur gegeven aan het inhuren van politiemen sen boven Leidse parkeer wachters. Agenten hebben meer bevoegdheden en kun nen ook optreden tegen ande re verkeersovertredingen, zo als fietsers en brommers die op de stoep rijden. Het 66 jaar oude pand van de protestants-christelijke basisschool Kastanjelaan gaat waarschijnlijk tegen de vlakte. en nabij de 2,8 miljoen gulden. het zogeheten W4-plan: de keerplaatsen is uitgesloten, dat Verplaatsing van de school complete herinrichting van het geeft te veel overlast voor de heeft een groot bijkomend gebied langs de rijksweg. Direc- omwonenden." voordeel: op de openvallende teur Grijze weegt de voor- en Mocht er een nieuwe school plek kunnen huizen komen, die nadelen van verplaatsing af: op dezelfde plek verrijzen, dan meebetalen aan het schoolge- „Waar we nu zitten is natuurlijk hoeven de omwonenden niet meleon. Een nieuwe school van bouw. De nieuwe school komt een mooi plekje. Maar de ruim- bang te zijn voor een grote, mo- elf lokalen kost volgens bereke- in dat geval nabij de A4 te te is hier beperkt. En er is het derne kolos voor hun deur. ningen van de rijksoverheid om staan, en wordt dan ingepast in parkeerprobleem. Meer par- Grijze: „Dat is heel belangrijk: ven zei op een gegeven mo ment: moet je kijken wat ik aan het doen ben, dit wordt prak tisch nieuwbouw." De Kastan jelaanschool heeft nu acht loka len, plus twee ruimtes in de Ka- FOTO LOEK ZUYDERDUIN het schoolgebouw moet wel blijven passen. Het zou ook mooi zijn als enkele kenmer kende elementen bewaard kun nen blijven. De grote voordeur met portiek die we nu hebben zou ik graag handhaven. Maar dat zijn een beetje dromen van een schoolmeester hoor." den haag/wassenaar Een 25-jarige vrouw uit Katwijk is gisteren door de Haagse poli tierechter veroordeeld wegens schuld aan een verkeersongeval in Wassenaar waarbij iemand zwaar gewond raakte. De vrouw kreeg 60 uur werkstraf en een half jaar rij-ontzegging opge legd. Het ongeval vond alweer bij na twee jaar geleden plaats op de vooravond van kerst, 23 de cember '97. De Katwijkse was met een vrouwelijke collega en een vriend gaan stappen. Ze had zelf zo'n zes glazen Apfel- korn op maar nam niettemin plaats achter het stuur van een auto. Ze scheurde over de Groothaesebroekseweg, waar ze op de verkeerde weghelft te rechtkwam. Ze raakte de macht over het stuur kwijt en kwam tegen een boom tot stilstand. De vrouw naast haar moest de dolle rit met een hersenschud ding en een gebroken been be kopen. De bestuurster vertelde de politierechter dat het ongeluk grote implicaties voor haar le ven had gehad. Volgens de vrouw was haar man zelfs van haar gescheiden mede als ge volg van het ongeval. De vrouw is inmiddels hertrouwd. Begin dit jaar kreeg ze een kind. Ik rijd nu alleen nog maar in Kat wijk, op de snelweg, dat laat ik aan mijn man over." Volgens haar raadsman zou een en an der geen tweede keer gebeuren. De advocaat sprak van een 'eenmalig incident'. De officier van justitie eiste vier weken gevangenisstraf, een boete van 1000 gulden en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. .eiderdorp doet nog een extra duit in het zakje voor de slachtoffers van de aardbeving i Turkije. De gemeenteraad [ging gisteravond akkoord met :en voorstel van het CDA om |de aanvankelijke gift van 5.000 gulden, een plan van het col lege van burgemeester en wet- jhouders, met 10.000 gulden te verhogen. I Alleen de WD (met uitzon dering van wethouder P. Kol- nan) en D66'er E. Grootaarts verzetten zich tegen de ver drievoudiging van het bedrag. CDA-raadslid G. Hogervorst, die de aanjager was van het aanvankelijke B en W-voor- stel, toonde zich na afloop in genomen met het besluit Ho gervorst stelde onlangs voor een bedrag van 25.000 gulden vrij te maken. Tq§n het college uiteindelijk 5.000 gulden ter beschikking stelde, besloten Hogervorst en zijn partij een bedrag van 15.000 gulden te vragen. Met succes, zo bleek Trimgroep wil ludieke records breken zoeterwoude Wassenaar trekt 70.000 gulden t voor de aanleg van een todstroomvoorziening in de nerikaanse school. Dit ge touw is door de gemeente aan- hwezen als crisiscentrum bij tmpen. De gemeente maakt aast met de aanleg van de elektrische installatie, in ver band met de mogelijkheid van problemen rondom de millen niumwisseling. Een gedeelte van de Amerikaanse school (zo als de entreehal, de bibliotheek, de sporthal, de theaterzaal en de kantine) is als crisiscentrum geschikt voor de opvang van Wassenaarders. suzanne barbier Het record non-stop klaverjas sen staat nu nog op naam van de Zoeterwoudse jongerenver eniging Utopia van jaren gele den. Maar dat duurt niet lang meer. Hetzelfde geldt voor het record barkrukzitten en zo'n vijfentachtig andere ludieke topprestaties. Als het aan trim groep 'Happy Hours' van de Hoge Rijndijk-bewoners ligt, sneuvelen ze zondag 19 decem ber stuk voor stuk. Happy Hours, een club van zaterdagse amateurssporters, houdt die zondag een gespon sorde millennium-recordjacht ten bate van Swet TV. Het tele visiestation van de woon- en leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten Swetter- hage verdwijnt uit de lucht als niet op korte termijn 54.000 gulden wordt binnengehaald. Volgens mede-organisator Gerard van der Hoeven vormde de aanstaande eeuwwisseling voor de Zoeterwoudse trim mers een mooie aanleiding om een gezellige dag te organiseren voor 'het hele dorp'. Het idee om de dag te koppelen aan het goede doel Swet TV, was daar na snel bedacht. Van der Hoe ven vindt het te vroeg om een bedrag te noemen dat de spor ters willen ophalen van bedrij ven en deelnemers. „Het liefst zou ik dertigduizend gulden willen roepen, maar ik houd het nu maar op vele duizenden gul dens. Als de deelnemers en pre cieze ideeën bekend zijn, wil ik wel een bedrag noemen waar wij voor gaan." Voorlopig staan de recordpo gingen en het deelnemersveld nog in de steigers. Alle sport verenigingen, van de voetbal-, handbal- tot schaatsvereniging, worden binnenkort gevraagd om mee te werken aan de sponsordag. Van der Hoeven kan spontaan wel een paar nieuwe uitdagingen bedenken: het record bal hooghouden of doelschieten. „Het idee is dat heel Zoeter woude zijn steentje bijdraagt om er iets van te maken; of je meedoet of komt kijken maakt niet uit." Elsève shampoo of crèmespoeling Maak kans op een reisje naar Parijs of een Plénitude verzorgingspakket t.w.v. f100,- bij aankoop van 2 actieproducten. Fles 250/200 ml/J van 6.99 voor ebt, cbcUj, "Verschrikkelijk jammer', zou W. Linders van moestuinver eniging Koudenhoorn het vin den als de groentetuinen op het gelijknamige eiland moeten verdwijnen. Maar erg bezorgd is hij niet over de gemeentelijke 'startnotitie recreatieve ontwik kelingen Warmond', die on langs verscheen. In de nota staan ideeën voor onder meer een evenemententerrein, een kunstproject en een parkeer plaats voor 200 auto's op Kou denhoorn. Hiervoor zouden de moestuinen dan moeten wij ken. Net als veel leden van de ver eniging denkt Linders dat het zo'n vaart niet zal lopen. „De leden die ik heb gesproken rea geren heel lauw. De meesten denken: het zal mijn tijd wel duren. Er zit natuurlijk ook een addertje onder het gras: de pro vincie moet wel willen meewer ken aan de ideeën en dat is heel onzeker." Verder vindt Linders het een gerustellend idee dat over het algemeen in Warmond niet snel iets van de grond komt. „Het heeft toch ook jaren geduurd voordat de sporthal er sfond. En er zou hier een haven ko men, en daar een haven ko men. Ze zijn er nog niet. Vier jaar geleden heeft de burge meester ons eens uitgenodigd: er zou een camping komen op Koudenhoorn. Nooit meer wat van gehoord." De moestuinvereniging op Koudenhoorn bestaat circa 14 jaar. Veruit de meesten van de zeventig tuinders zijn tussen de 55 en de 75 jaar. Ze huren voor een klein bedrag een lapje grond van de gemeente. „Een hoop mensen beleven heel veel plezier aan hun tuin. Het zou heel erg zijn als hen die hobby wordt ontnomen. En onze blokhut is een sociaal trefpunt. Daar zitten we gezellig bij el kaar." Linders zou het betreuren als het in de toekomst mogelijk wordt om te parkeren op Kou denhoorn. .Alsjeblieft niet", zegt hij, „Iedereen is eraan ge wend dat-ie een eindje moet lo pen of fietsen." Wel is Linders voorstander van een bredere brug. Dan kan er tenminste een ambulance komen. „Er is bij ons wel eens wat gebeurd: ie mand had een dijbeen uit de kom. Het heeft toen erg lang geduurd voordat die persoon van het eiland af was. En kijk eens naar het strandje: daar barst het 's zomers van de men sen. Je moet er niet aan denken dat daar iets gebeurt." Leidsch Dagblad *.ltOf IIÜYIÜN ANNO 1899 Donderdag 28 September LEIDEN - Naar gemeld wordt, zijn door het gemeen tebestuur onderhandelingen aangeknoopt met de er ven Keuls tot aankoop voor een som van 43,000 van de localiteit, waarin weleer gevestigd was het koffiehuis 'De Pauw' aan den Nieuwen Rijn en eeni- ge aangrenzende pakhuizen in de Burchtsteeg. Bestemming van de aan te koopen panden zou zijn die in te richten tot Korenbeurs. Dit koffiehuis 'De Pauw' mag gerust onder de his torische gebouwen gerekend worden. In Klikspaan's 'Studenten-typen', in Van Lennep's 'Klaasje Ze venster', enz., is herhaaldelijk sprake van 'De Pauw'. Het huis, dat al sedert lang geen koffiehuis meer was, werd in den laatsten tijd reeds als koren beurs gebruikt. LEIDEN - De groote Agave americana of z.g.n. Hon derdjarige Aloë heeft sinds enkele dagen haar eerste bloemen ontplooid. De bloemsteng draagt 34 a 35 vertakingen, waarvan de onderste, die weder vertakt zijn, verticaal staan, terwijl de bovenste een horizon tale richting hebben. De kleur der bloemen is niet schitterend, namelijk geelgroen. ANNO 1974 Vrijdag 27 september LEIDEN - Na een mededeling van het moederbedrijf in Amerika afgelopen woensdagavond heeft de directie van benzinepompenfabriek Tokheim BV in Leiden moeten besluiten de produktie over te brengen naar een zusterorgani satie in Schotland. Dit betekent ont slag voor 90 werknemers. Personeel en vakbonden zijn gisteren door de di rectie ingelicht. De Leidse vestiging van het Amerikaanse bedrijf (Tokheim Corporation in Fort Wayne, Indiana) heeft volgens de directie vooral de laatste twee jaar grote tegenslagen te incasseren gekregen. Vooral de waar devermindering van de Amerikaanse dollar en het Engelse pond ten opzich te van de Nederlandse gulden zou de concurrentiepositie in het buitenland danig hebben verzwakt. Een andere reden om de produktie naar Schotland over te brengen ligt volgens de directie in de fabricagekosten die door de lo nen en toenemende sociale lasten be langrijk zouden zijn beïnvloed. Bij de vakbonden sloeg het besluit om de produktie te verplaatsen in als een bom. "Wij zijn verrast en geïrriteerd", aldus de heer D. ter Wisscha, dis trictsbestuurder van de Industriebond NW, gistermiddag in een reactie op de mededeling van de directie. „Het is een hoogst kwalijke zaak, vooral te gen de achtergrond van de werkloos heid in ons land en speciaal die in Lei den en omgeving. De heer Ter Wis scha verklaarde dat de industriebon den alle mogelijkheden die er zijn zul len grijpen om Tokheim in Nederland te houden. "Als ons dat niet lukt, is het een kwestie van onmacht", zei hij. DEN HAAG (ANP) - Als huldeblijk voor 'de moed en de grote toewijding', die zij betoonden bij het begin van het gijzelingsdrama in de Franse ambassade heeft president Giscard d' Estaing van Frankrijk de huis. LEIDEN - 'Kanarie' René Holswilder is gistermiddag 'gekooid' door Ria Scheffers. Majorettes en junioren van LFC vormden de erehaag bij het huwelijk, dat werd gesloten in het Leidse stad- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD drie Haagse agenten mej. Remmerzwaal uit Katwijk en de heren Koster en Springer benoemd tot ridder in de nationale orde van verdienste van de Franse Republiek. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijving9kaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevcl(straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17