Maatregelen tegen grote sluiproute; Jong brandweerkorps Noordwijkerhout vol vuu Duin Bollenstreek Voorhoutse politiek wil blijven snoepen Sierpleister, daar krijg je sterke armen van Mobiele geluidspo in Poelpolder Liss Sophia Stichting wil ru op St. Willibrordscho<N Neem een proefabonnement BEL 071 -5128030 WEKEN VOOR 38,95 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451, plv - chef wim van wanrooy, 071-53 Douches Aquamar legionellavrij katwijk De douches in het Katwijkse zwembad Aquamar zijn weer legionellavrij. Kortgeleden waren sporen van de legionella- bacterie aangetroffen in de douches bij het recreatiebad. De waterleidingen zijn inmiddels schoongemaakt en uit monsters van het douchewater is gebleken dat de bacterie is verdwenen. De douches in het zwembad zijn vanwege de besmetting enige tijd buiten gebruik geweest. Drie gewonden bij botsing Tjalmaweg valkenburg Bij een botsing op de Tjalmaweg, ter hoogte van Valkenburg, zijn gistermorgen drie mensen gewond geraakt. Het drietal, een 18-jarige en een 27-jarige Leidenaar en een 26- jarige man uit Oterleek, is met verwondingen aan borst en hoofd naar het LUMC overgebracht. De botsing ontstond om streeks 8.15 uur. Een 40-jarige Noordwijkerhouter reed met zijn auto richting Leiden. Toen hij op de Tjalmaweg al in de file kwam te staan door de aanleg van een nieuwe busbaan van het transferium en het station, besloot hij te keren. Daarbij zag hij een 27-jarige Leidenaar over het hoofd. De Leidenaar botste met zijn auto op de Noordwijker. Uiteindelijk raakten vijf auto's bij de aanrijding betrokken. Auto brandt uit in Lisse ussEAan de Hannie Schaftlaan in Lisse is gistermiddag om streeks 14.00 uur een auto volledig uitgebrand. Op het moment dat een 36-jarige Lissese haar auto wilde parkeren, vatte de mo torkap, vermoedelijk door lekkage onder de kap, vlam. Het vuur greep snel om zich heen. De auto van de vrouw ging in vlam men op. Auto's die in de buurt stonden, konden door de brand weer op tijd worden we voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek gaat op de bres voor zakjes snoep. In een vergadering van gister avond pleitte een meerderheid van de commissie financiën voor het continueren van de subsidie (bijna zevenduizend gulden) aan de Oranjevereni ging en nam daarmee een voor proefje op de Algemene Be schouwingen die volgende week worden gehouden. De Oranjevereniging deelt ie der jaar op Koninginnedag zak jes snoep (met onder meer 'Flo rentijnse spekkies') uit aan de Voorhoutse kinderen. Het col lege van burgemeester en wet houders stelt in de begroting 2000 voor deze subsidie af te schaffen. Om het begrotingste kort te dekken heeft het college in diverse posten het mes gezet, waaronder de subsidie aan de Oranjevereniging voor de zakjes snoep. CDA-commissielid K. van Velzen vond deze methode van Financiering van een kruide niersmentaliteit getuigen. Hij drong aan op duidelijker beleid. Als we een van de gemeentelij ke belastingen met een tiende verhogen, zijn we het gekruimel kwijt. Bovendien is er een mee valler. College, pak niet teveel, kruimel niet teveel", adviseerde hij. Met die meevaller doelde hij op een verhoging van het bedrag met ongeveer een ton dat de gemeente van de rijks overheid krijgt. Zo levert de toe zegging van het kabinet om meer geld aan zorgtaken te be steden de gemeente 20.000 gul den extra op. Ook is het inwo nertal in Voorhout per 1 januari 2000 groter dan verwacht, waardoor de gemeente een ho gere uitkering krijgt. J. de Graaf brak expliciet een lans voor de activiteiten van de Oranjevereniging. „Schaf die zakjes snoep niet af', zei hij. J. Beelen ten slotte maande het college om 'een beetje leuk over te komen'. „Die traktatie zorgt wel voor tandbederf, maar laten ze die troep een keer per jaar vreten. We moeten het symbo lisch zien." WD-wethouder P. van Riet (financiën) verdedigde het be leid met de opmerking dat het gaat om het dichten van de laatste gaatjes in de begroting. noordwijkerhout» diana vis Vijftien jongeren uit Noordwij kerhout in de leeftijd van twaalf tot en met achttien jaar hebben een andere hobby gevonden dan de meeste van hun leef tijdsgenoten. Voor deze jongens en meisjes staat niet het spor ten voorop, maar komt de Jeugdbrandweer op de eerste plaats. Zij zijn onlangs lid ge worden van het nieuwe jeugd- korps in het dorp. De Jeugdbrandweer in Noordwijkerhout heeft vorige week al de eerste oefening ge houden. Maar het korps ziet pas op vrijdag 15 oktober offici eel het levenslicht. Eerder zijn al in 105 andere gemeenten in Nederland dergelijke jeugd- korpsen opgericht. De leden van het volwassennenkorps droegen het idee ongeveer drie jaar geleden aan bij de plaatse lijke commandant. Het balletje ging rollen en uiteindelijk stel de de gemeente geld beschik baar voor het project. Begin dit jaar verscheen de eerste adver tentie met de vraag naar 'jonge ren met een gezonde belang stelling voor de brandweer in de leeftijd van twaalf tot en met achttien jaar'. Hoofdbrandwacht en hoofd begeleider van het jeugdkorps Nico Etten legt uit waarom de Noordwijkerhoutse brandweer graag met jeugd wil werken. „Het wordt steeds moeilijker vrijwilligers aan te trekken. Werkgevers zijn niet meer zo makkelijk, wanneer iemand De leden van de Jeugdbrandweer krijgen tijdens de eerste bijeenkomst in hun nieuwe pakken instructie van Carel Kemper, foto taco van der eb wordt opgeroepen door de soort kweekvijver. We verlagen raakt met veel dingen. Ze heb- de advertentie werd al duidelijk brandweer. Ze laten iemand nu de drempel, de overstap van ben dan al ervaring door de gemaakt dat het om een 'stuk niet zomaar gaan. Mensen zijn het jeugdkorps naar het actieve vroeg opgedane kennis." theorie' gaat. Dus waar de ook minder flexibel. Je moet dit korps is gemakkelijker. Ook Dat is dan ook wat de jeugd meeste jongeren blij zijn uit de jeugdkorps dus ook zien als een omdat de jeugd al vertrouwd hier vooral meekrijgt: kennis. In boeken te kunnen, kruipen ze er bij de jeugdbrandweer weer in. Het enthousiasme onde jeugdige brandweerlieder groot. „Ik wil gewoon nie dingen doen, het is een u ging. Mijn moeder kwam ei aan. Het leek me wel leu heb me samen met een v din aangemeld", zegt de rige Janine Vermeij. Ook van Ark (12) voelt zich aa trokken tot het jeugdk „Het is weer eens wat and Maar willen ze later ook b brandweer? .Alleen als ik kan combineren met mijn in de toekomst. Ik wil le worden", zegt Janine. De belangstelling van jeugd biedt de brandweer garanties voor later. Carel per, onderbrandmeester ei van de begeleiders van jeugdkorps, weet dat. „M( tie is één van de belangr punten. Je moet de jeugd stant blijven stimuleren", hij. Het is daarom belai dat er niet alleen theorie ven wordt, maar dat er praktijkoefeningen wordei daan. Zo doen de jonge gasten aan behendigheid; strijden mee en moeten zi in scène gezette brand blus Voorlopig wordt er e nog niets geblust. De ni brandweerlieden concent zich eerst op de officiëli richting. Zij geven dan ii bijzijn van onder andere|afki burgemeester een demoi tie. De aard van de demoilDe tie blijft nog even een vjsch sing. bo Stuurgroep: 'Doorgaand verkeer Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar moet aangepakt' Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar kampen met veel sluipverkeer, dat de overvolle hoofdroute via de Tjalma weg mijdt via de lokale binnenwegen. Dat leidt tot op stoppingen, hinder en onveiligheid. Voor deze proble men wil de stuurgroep Rijn Gouwe West dat er een 're gionaal bereikbaarheidsplan' komt. De stuurgroep geeft alvast een voorzet: verkeersbelemmerende maatregelen in Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar, om het verkeer terug te dringen naar de hoofdroutes. runsburg/valkenburg/wassenaar voerssituatie ten westen van peter van egmond Leiden onderzocht. Het gaat daarbij om zowel openbaar ver- De stuurgroep - waarin zowel voer als fiets- en autoverkeer, rijk als provincie en gemeenten Vooral op de oost-westroute zitting hebben - heeft de ver- moet het verkeer veel soepeler kunnen doorstromen, stelt de stuurgroep in de onlangs ver schenen studie Rijn Gouwe West. Dat kan door het aanleg gen van sneltramverbinding de Rijn-Gouwelijn, maar daarnaast is ook een 'mix van benuttings- maatregelen' nodig. Zo wordt gedacht aan het verbeteren van het regime van brugopeningen tot robuuste ingrepen zoals ver keersbelemmerende maatrege len in Valkenburg, Rijnsburg en Wassenaar. Ook is verbetering van het regionale stelsel van fietspaden nodig. Het gaat bij de verkeersrem- mende maatregelen om de bin nenwegen - die zijn dikwijls verworden tot groot formaat sluiproute. In Rijnsburg zijn dat Oegstgeesterweg en de Sandt- laan, in Valkenburg de route Katwij kerweg- H o ofdstraat- Voorschoterweg. „Ook de bin nenwegen van Wassenaar wor den extra belast door verkeer vanuit de Bollenstreek richting Den Haag en verder", vermeldt Rijn Gouwe West. Het gaat dan om de route Lange Kerkdam- Van Zuylen van Nijeveltstraat- Katwijkseweg en de Schouw- weg. Het afremmen van auto verkeer op de binnenwegen al leen is niet voldoende. Ook moeten de hoofdroutes aan trekkelijker worden. Gedacht wordt onder meer aan het ver breden van de Tjalmaweg, tus sen Katwijk en de A4 in Leiden. De beslissing om ook echt dat soort maatregelen te ne men, is aan minister T. Nete lenbos van verkeer, aan wie Rijn Gouwe West is aangebo den. „De minister moet het zo belangrijk vinden dat zij er geld voor over heeft", aldus een pro vinciewoordvoerder, die ver wacht dat de minister dit najaar helderheid zal geven. Eventuele maatregelen kun nen ook weer nieuwe proble- sch der men oproepen. Zo moetpas de Rijnsburgse verkeefcp j houder C. van der Graaf, moi menveiling Flora altijd gotfe reikbaar blijven. Hij ziet kan tuele verkeersremmers déie liever in het dorp zelf vejüle nen, en niet tussen de Aüinj de toegangsweg van nod Maar ook bij remmers del dorp heeft de wethoudebeh twijfels. Nu kiest het vfle tenminste voor doorgben routes als de Sandtlaan kop Oegstgeesterweg. „We rnfiei vermijden dat we straks h< D keer nog verder het dorptect gen." om Jaap Brouwer is Dokter Oetker op de markt Dokter Oetker, zoals hij zich zelf noemt, probeert op de jaarmarkt van Lisse zijn ver banddozen aan de man te brengen. Tegen een bejaarde dame: „Mevrouwtje, ik heb de mooiste pleisters voor u. Kun je alle kanten mee uit. Is het niet voor een wondje, dan wel voor de carnaval. Zien ze er niet mooi gekleurd uit? Ik heb ook nog sierpleister. Daar krijg je sterke armen van." Het regent pijpestelen op de eerste dag van de jaarmarkt, ter ere van de Harddraverij in Lis se. Maar het humeur van Dok ter Oetker. een bijnaam die hij van zijn broer kreeg, lijdt er niet onder. Integendeel. Getooid met een band met 'chirurgen- spiegel' en uitgerust in een stemmige witte jas praat Jaap Brouwer honderuit. Overdag is hij 'gediplomeerd' standwerker, 's avonds inwoner van Noord: wijk. Zijn 'r' verraadt echter een Leidse afkomst. „Inderdaad, daar kom ik vandaan. Maar ik sta er nooit op een markt hoor. In Leiden is het lijden, ha, ha, ha." Serieus: „In Leiden wor den de standhouders tegenge werkt. Vroeger had je zes plaat sen voor standhouders, nu nog maar twee. In Leiden vinden ze terrassen belangrijker." Jaap Brouwer verdient geld met praten. Hij praat de verbanddo zen naar de mensen toe. Brou wer doet dat zo goed, dat hij ge regeld in de prijzen valt. Vorige maand werd hij in Groningen gekroond tot Nederlands Kam pioen. De beker staat als bewijs naast de pleisters uitgestald en het spandoek 'Nederlands Kampioen Stand werken 1999' hangt achter hem. Twee jaar geleden viel Brouwer die eer al een keer te beurt en in 1994 deed de Noordwijker een suc cesvolle gooi naar de Europese titel. „En dat terwijl ik helemaal geen woord over de grens spreek. Vorig jaar was ik in Huddersfield op een markt. Ik ben maar gaan praten en bin nen een ochtend stond in met iedereen te kletsen. Die mensen vonden het prachtig." Hij heeft de tastbare bewijzen meegeno men. „Hier", duidt hij op een artikel, „lees maar. The Crazy usse peter blok Lisse krijgt op korte termijn een mobiele geluidsmeter die het lawaai dat de vliegtuigen van en naar Schiphol produceren gaat meten. De mobiele geluidspost komt in dé Poelpolder te staan en moet een objectief beeld ge ven van de geluidsoverlast die het luchtverkeer boven Lisse veroorzaakt. „Daarmee kunnen we beter beoordelen of de over last daadwerkelijk toe neemt", verklaart wethoL van Zijl. „Op dit moment kijk vooral naar het aantal kl die bij de commissie gek Xj, der Schiphol worden |erj diend. Als dat aantal afyjg. veronderstellen we dat der eveneens afneemt, dat hoeft niet het In de winter zitten bijvoeg] meer mensen binnen." der usse peter blok Dokter Oetker - oftewel Jaap Brouwer - aan het werk op de jaarmarkt in Lisse. Dutch Doctor, de gekke Hol landse dokter. Volgend jaar gaan we naar Lille. Vind ik wel geinig, une, deux, trois. Ik lui me er wel uit." Jaap Brouwer is een van de ani mators van de Stibesta, de stichting tot bevordering van de standwerkers. Driehonderd standwerkers uit het hele land hebben zich daar drie jaar gele den in verzameld. Het zijn, zeg maar, de betere jongens in het vak. „We hebben een eigen pas om ons te onderscheiden." Al leen is die pas weinig waard, stelt hij. „Gemeentes zouden alleen standwerkers met zo'n pas op jaarmarkten moeten toelaten. Maar dat durven ze niet, omdat ze bang zijn voor een rechtszaak van andere marktkraamhouders, die zich zelf standwerker vinden." Als je vroeger standhouder wil de worden, moest je examen af leggen. Brouwer: „Maar dat is verleden tijd. Iedereen mag zich standhouder noemen. Vroeger had je hooguit vierhou- derd standhouders, nu wel zes tienhonderd. Daar zitten goeie, maar ook minder goeie tussen. Mensen die rotzooi verkopen en een markt vers tieren." Jaap Brouwer was banketbak ker toen hij voor het vak van standwerker koos. Daarmee trad hij in het voetspoor van zijn vader, die balpennen aan de man bracht. Veel geluisterd naar zijn vader heeft Brouwer niet. „Want ik was nogal een ei genwijze sodemieter." Hij bracht van alles aan de man, toen hij stuitte op verbanddo zen. „Weet je wat nou het mooie is? Ik sta hier die dozen te verkopen, zonder dat ik een EHBO-diploma heb." Acht jaar brengt Brouwers de dozen aan de man. Niet alleen aan passe rende klandizie op de markt, maar ook aan bedrijven. Brou wer: „Ik probeer er een bedrijfje aan over te houden. Want ik ge loof niet dat er over tien jaar nog veel markten zijn." Het 'vak' heeft het moeilijk. Hij kijkt naar de donkere wolken. „Het weer is een grote concur rent. In Lisse gaat het vandaag nog wel, maar kooplustig zijn foto loek zuyderduin de mensen niet. Ze lopen alleen even over de markt. De hele grote markten redden het wel, maar met de kleintjes gaat het bergafwaarts." Met de verbanddozen gaat het niet cresendo. Brouwer: „Een uurtje heb ik maar nodig. Een uurtje zon, dan praat ik de mensen wel naar mijn stand. Dan heb ik voor vandaag mijn onkosten eruit." Op het mo ment dat Brouwer dat zegt, zet een wolkbreuk de gehele jaar markt onder water. Maar 's middags wordt het toch nog droog en brengt Brouwer zijn dozen aan de man. En is zijn dag toch nog goed. rob onderwater De Sophia Stichting, het alge meen bestuur van de rooms- katholieke scholen in de Duin- en Bollenstreek, heeft volgens een aantal ouders gis teravond tijdens een ouder avond op de St. Willibrord- school in Lisse toegegeven dat ze te lang heeft gewacht met het nemen van maatregelen tegen Lydia van Wilgenburg, die tot vorige week directeur van de school was. Een aantal ouders eiste gisteravond van de stichting dat ze diep door het stof ging en de door haar gemaakte fouten, het te lang laten doorsudderen van het conflict tussen de directeur en de leerkrachten, toegaf. De Sophia Stichting ver klaarde verder dat Van Wil genburg hoe dan ook niet meer terugkeert op de Willi- brordschool. De ex-directeur blijft overigens wel in dienst van de Sophia Stichting. De Sophia Stichting, die zei per se niet met de beschuldi gende vinger naar wie of wat dan ook te willen wijzen, be nadrukte dat ze op de school maar één ding wil: rust. De stichting heeft bovendien la ten weten dat andere scholen in Lisse voorlopig geen 1 ren aannemen die van djt librordschool komen. De aula van de St. brordschool aan de Or laan in Lisse puilde jfass avond uit. Er waren 00jt A ders die het liefst hadd( 00(j zien dat Van Wilgenbumej recteur op de school w Quv bleven. Volgens sommij ïwe en wordt nog steeds een naire hetze' gevoerd Van Wilgenburg. Een vail „Het is een heksenjach_ aantal ouders, leerkrachl" oud-leerkrachten willen kapot maken. Waarom? het echt niet weten. Lyd Wilgenburg was altijd straalde warmte uit. Aai kinderen kan ik niet uit! waarom die lieve juf plot niet meer op school is." Sommigen vinden d Sophia Stichting zich he ten opstoken door een ouders en een aantal krachten die Van Wilge weg wilden hebben, gestemd zou zijn, als wi den kunnen zien welke Van Wilgenburg echt w< den hebben, dan zou d gens mij een minderhe geweest", luidde het mentaar in die kringen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16