Leidens Ontzet Voor altijd verslingerd aan de kermis Zondag: je roes uitslapen of gewoon doorgaan De kermis die moest verdwijnen De feestvierder Turkse schommels. HERMAN JOUSTRA pINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 Voor menig Leidenaar zijn de 3 oktoberfeesten iets vanzelfsprekends. Elk jaar weer hoort er feest gevierd te worden. Punt uit. Omdat dat traditie is en omdat Leidens ontzet van de Spanjaarden in 1574 herdacht wordt. Die geschiedenis krijgt elke Leidenaar met de paplepel ingegoten. Maar ook nadien is er het nodige gebeurd rond 3 oktober, of liever gezegd rond de 3 oktoberfeesten. En een behoorlijk deel van die gebeurtenissen is niet bekend en op zijn zachtst gezegd geheimzinnig. Deze week belicht de krant een paar van die 'mysteries'. Vandaag het verhaal van tie Leidse zomerkermis. Msof het niet op kon: vroeger, nog geen honderd jaar geleden, kon de Leidenaar zich tweemaal per jaar uitleven op een ker mis. Op 3 oktober uiteraard, maar ook een paar maandjes eerder. In de laatste week van juli om precies te zijn. En ook die ker mis was bepaald geen kleintje. I Iet feestter rein strekte zich al slingerend door de stad uit van Molen de Valk tot aan het huidige Van der Werfpark, dat toen nog niet be stond. Voorwaar een hele tippel! Naast de meer bekende attracties als de draaimolen, de schiettent en de poffertjes kraam, kon men zich uitleven met T urkse schommels, een honden -en apentheater, een wassenbeeldenspel, de man met de ge dresseerde vogels en dansende beren, le zen we in het Leids jaarboekje van 1955. Die attracties zijn al lang verdwenen. Net als deze kermis dus. Maar niet omdat hij niet populair was. O nee, tienduizenden Leidenaars trokken dagenlang al feestend langs de Kop van fut en de poppenkast. Maar juist dat feestende aspect was de he ren stadsbestuurders een doorn in het oog. Zo zeer zelfs dat deze bekrompen geesten de kermis op 20 oktober 1910 verboden. I lun argumenten? De edities van het Leidsch Dagblad uit dat donkere jaar lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. De machthebbers ergerden zich aan het drankgebruik van de bezoekers en aan hun zedenloze gedrag. Net als sommige lezers van de krant, bleek uit een paar ingezon den brieven. Zo was daar 'den heer Briët', een puritein van het zuiverste water, die graag zag dat de kermis werd afgeschaft.' Want die ker mis, dat was in zijn ogen plat arbeidersver- maak. Uit zijn brief van 1910: 'Ik kan er inkomen (Int vooral fabrieksmen- sclien, die het gelieele jaar door hun eento- nigen arbeid verrichten, als zij eenmaal in de kermisiveek eens losgelaten worden, be hoefte gevoelen, om zicli in den roes van het genot te werpen en wanneer ze er eenmaal inzitten, moeite hebben er weer uit te ko men voor dat de kermis uitgeluid is. Alles begrijpen is ook in dit opzicht alles verge ven. Maar al kan ik het begrijpen en verge ven tevens, dat nog zoovelen van ons volk bier en elders zich aan kermisvermakelijk heden hechten, goedkeuren kan ik Iter niet'. 'Als men daar nu eenmaal van genieten wil. in vredesnaam, laat men het doen. Maar waartegen ik waarschuwen wil is, dat men zich vooral niet schuldig maakt aan dron- kenmanstooneelen met alles wat daaruit voortvloeit. Ik zou er meer voor voelen dat de heeren fabrikanten en werkgevers het er heen wisten te leiden dat hun arbeiders in de gelegenheid werden gesteld met hunne gezinnen bij groepjes een of meer dagen naar buiten te gaan. eens frissclie lucht leer den happen, of hier en daar een excursie maakten. Dat zoude een uitspanning zijn. die veredelen kon. terwijl van het kermisge- not ontegenzeggelijk een tegenovergestelde invloed uitgaat'. Boing! Zo'n betoog kwam ongetwijfeld aan als een mokerslag bij de op pret beluste Leidenaars. Maar helaas, het merendeel van de gemeenteraad dacht er precies zo over. Zelfs 'de statistiek der onwettige ge boorten' haalden sommige raadsleden er bij. Zo was daar 'den heer Pera'. Die 'deelt staaltjes mee hoe juist de kermis een slech te invloed heeft. I loe menschen die anders solide zijn en hun vrouw en kinderen ver zorgen, juist in die dagen hun plicht ver waarlozen'. Rollebollen met een ander, 't is maar hoe je het omschrijft. En dan dit argumen dat viel te beluiste ren: 'De voorstan ders van de kermis vinden haar goed ge noeg voor de lagere klassen. Zelf gaan ze er niet heen. Daar om is het geen alge meen volksfeest'. I )at was het feest vat 3 oktober wel. ora kelden de politici. Omdat de heren daar wcM heengin gen. En omdat dan ffP een historisch feit werd herdacht. Kort om. de kermis van 3 oktober mocht wel. de kermis van juli mocht niet. Uitein delijk besloot een meerderheid van de LEIDS IAARIIOEKJE 1955 ,aat| dan ü(,k om laatstgenoemde ker mis in de hun te doen. Zelden zullen bekrompencr geesten het Leidse pluche hebben warmgehouden. (A Albbn, dominee te Leiden. Lino: Loek Zuyderduin) Zonder Leidenaars is de 3 October-Vereeniging geen echte Leidse vereniging. De vereniging streeft er naar dat zoveel mogelijk Leidenaars lid worden. Ik word tot wederopzegging lid van de 3 October-Vereeniging voor (minimaal 10 gulden)per jaar. Naam Straat en nummer PostcodePlaats DatumHandtekening Stuur deze coupon in een open envelop aan: secretariaat 3 October-Vereeniging, Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (u hoeft geen postzegel te De een staat vroeg op voor de Reveille, de ander gaat pas 's tiiddags de stad in voor de optocht. Sommigen komen speciaal voor de kermis, anderen luisteren liever naar de Koraal. Hoe brengt de doorsnee Leidenaar het Leidse feest der feesten door? Vandaag vertelt Rini Wernink (46) wat zij gaat doen. dat de boel aan het rollen blijft." Eigenlijk zouden hij en zijn broer met pakweg de Break Dance best hun pensioen kunnen halen. Maar zo zit de familie niet in elkaar. „Mijn vader en moeder zijn er al mee begonnen, telkens nieuwe attracties te bedenken. De mensen verwachten het van ons: eens in de zoveel tijd komt de familie Boesveld met iets nieuws",, zegt Tommy junior. „Maar het wordt steeds moeilijker om iets goeds te verzinnen en de risico's worden stèeds groter." Senior: „Ja, wat moet je nog uitvinden, wat moet je de mensen bieden? Straks wordt het nog een rit naar de maan. De laatste vier, vijfjaar zijn er in ons wereldje grote attracties gebouwd voor miljoenen guldens. De Free Fall, bijvoorbeeld en de Speedy. Maar ze sloegen niet aan. Nu kun je ze kopen voor een half miljoen. Meestal gaan zulke attracties naar de pretparken toe." Junior: „Maar soms gebeurt het ook andersom. Dan zie je een zaak draaien waar je zelf niets in zag, maar die een groot succes blijkt te zijn. Achtbanen bijvoorbeeld, doen het nooit goed in Nederland. Vorig jaar wa^er een op de 3 oktoberkermis op de Beestenmarkt. De eigenaar had iets nieuws verzonnen. De karretjes draaiden op hun onderstel. Die attractie is een groot succes. Daar gaan de mensen nog een tweede keer in." De familie Boesveld koos met de nieuwste attractie nu eens niet voor hoger, sneller en meer salto's. Iedereen, van jong tot oud, kan in de Pirates Adventure. Er is lang nagedacht over de attractie. „We constateerden dat zo veel mensen naar Euro Disney toegingen, dat er vraag is naar attracties zoals je ze daar hebt. Pirates Adventure zou zo in zo'n park kunnen. Het is een echte familieattractie", zegt senior. „Het is eigenlijk net zoiets als de Temple of Doom, die we ook hebben gehad. Die met die grote sprekende aap ervoor." Tommy junior: „Pirates is een succes. We winnen er op negen van de tien kermissen de eerste prijs mee. Gelukkig maar, want met zulke dure investeringen stel je elke keer alles wat je bereikt hebt in de waagschaal." ANNET VAN AARSEN Je roes uitslapen, een fikse bos wandeling maken, een boek le zen of gewoon drie dagen aan één stuk door feesten. Het kan allemaal als 3 oktober op een zondag valt en de eigenlijke festiviteiten doorschuiven naar de maandag. Dat je tegenwoor dig op zondag naar kermis of café kan is overigens minder vanzelfsprekend dan dat dat op iet eerste gezicht wel lijkt. Want viel 3 oktober in het ver leden op een zondag, dan bete kende dat een verplichte rust- tussen taptoe en optocht door. Niks geen polonaise in de stad op de zevende dag - op de dag des Heren. Religie, zo bevestigt Jan Kar stens, lag inderdaad vroeger ten grondslag aan de verplichte zondagsrust in geval 3 oktober per ongeluk op zondag viel. „De 3 October-Vereeniging is een algemene vereniging en hield daarom rekening met re ligieuze uitingen zoals kerk gang", zegt de oud-secretaris van de club. „In de jaren ze ventig vervaagden die begrip pen wat en vonden er op zo'n zondag spirituele evenementen plaats als concerten en lezin gen. Nee, het is niet zo dat de zondag maar werd overgesla gen omdat de Leidenaar anders zijn dag vrij bij de baas zou mislopen. Dat verhaal heb ik ook wel eens gehoord. Maar het is nietwaar." Anno 1999 gaat ook de 'oude' 3 October-Vereeniging met zijn tijd mee. Op het randje van de ■ft bij de balie van het museum af te halen. Verder nog op het programma van zondag: 3 oktober Taptoe K&G - Ga- renmarkt. Aanvang 15.00 uur. Met deelname van K&G, Socie- té Bagad Men Glaz (Angers, Frankrijk), Pasveer (Leeuwar den), Advendo (Sneek). Fiesta de Las Tunas - Antorri- us Zalencentrum. Aanvang 16.00 uur. Opzwepende Spaan se en Zuidamerikaanse muziek. Jeugdtoernooi Docos - Sport complex Morsch. Aanvang 10.30 uur. Jeugdtoernooi met deelname van o.m Ajax, Feyen- 'oord, Sparta, Vitesse, Willem II, UVS, Leiden, Lugdunum, Roo- denburg en Docos. In de pauze Leiden Old Stars - Artiestenteam (Goede Tijden, Slechte Tijden/Onderweg naar Morgen. Walenkamp Het heeft weliswaar niets met 3 oktober te maken, maar wel al les met De Blauwe Steen van afgelopen vrijdag. Uit het stuk je 'geen brug maar een tunnel voor Joop Walenkamp' zou de lezer kunnen opmaken dat de gemeente Leiden weinig werk had gemaakt van de uitnodi gingen voor deze ceremonie. In overleg met de familie van wij len de oud-wethouder was evenwel besloten om de ont hulling van het bord in beslo ten kring te doen plaatsvinden. Waarvan acte. AD VAN KAAM Op 3 oktober begin ik altijd om half zeven bij de Reveille. Het eindigt altijd bij het vuurwerk. Ik ben een Leidse van huis uit en wat me zo bevalt op 3 oktober is het sfeertje in de stad. Ik loop de hele dag met een grijns op mijn gezicht. Ik vind het eeeenig. Er wordt heel veel gedaan in de stad. We lopen heel veel muziek af. Koraalmuziek, de Taptoe en de Vlootschouw." ,Ik ga niet voor een speciale reden de stad in. Ik haal natuurlijk haring en wittebrood, en kijk ook altijd even wat de Vrienden Van de Reveilll-je in de aanbieding hebben. Dit jaar ga ik met mijn vqder, mijn man, mijn kinderen en mijn zusje en zwager en hun kinderen kij ken. Ik krijg zelfs mensen uit Au stralië over de vloer. Die vinden het ook heel leuk om dit nog mee te pikken. De he le familie komt bij opa en oma bij elkaar. Dan gaan we haring schoonmaken en opeten. Daar comt echt van al les aanzeilen om mee te eten." Zelfs de rij bij het inschrijven voor het halen van haring en wittebrood en de uitspot is leuk. moet wel even wachten, maar er is niks aan als je zq door kunt lo- De familie bezit momenteel een Rollover en de iets minder heftige Break Dance, de Poliep en de peperdure nieuwe attractie, Pirates Adventure, die nog nooit op de 3 oktoberkermis heeft gestaan. Het moge duidelijk zijn: de familie Boesveld uit Alphen aan den Rijn is verslingerd aan de kermis. Tommy Boesveld senior heeft inmiddels het werk aan zijn zoons Tommy junior en Michel overgedragen. Maar hij neemt nog steeds graag een kijkje. Wie op zondag naar de kermis wil, kan dat. eeuwwisseling is er daarom op deze zondag ruimte gemaakt voor werelds vermaak. Welis- vroegtof '"avonds laaf, 2 beter een half ei dan een lege dop, nietwaar. Bij wijze van compromis gaan de 150 attrac ties op de kermis 's middags pas om 14.00 uur open en slui ter. 's avonds weer om 21.00 uur. Dezelfde tijden houden ze aan bij de stands van de waren markt op de toevoerwegen rond de kermis. Horecagelegenheden mogen zelf bepalen of ze op zondag al dan niet open zijn. Een uitzon dering daargelaten is iedereen open, Maar of de dag na de taptoe en de dag vóór de op tocht extra-inkomsten zal ge nereren, weet de bardame van De Kroon niet. „Natuurlijk zijn we open. Maar of het die dag wat wordt, durf ik niet te zeg gen. Het hangt ook een beetje af van het weer of de mensen de stad ingaan." Wat dat betreft hoopt danssa lon In Casa in elk geval niet af hankelijk te zijn van de (weers- elementen. Waar veel zaken toch vooral op zaterdag en maandag levende muziek heb ben, daar draait de disco ook „Mijn vader, van huis uit schipper, is op de kermis begonnen toen hij met mijn moeder trouwde. Zij kwam uit een echte kermisfamilie. Ik kan me zelf niet anders herinneren dan kermis. Mijn zuster is getrouwd met een jongen uit Leiden. Zij zijn aan de wal gebleven. Maar hun kinderen staan wel weer op de kermis. Net als mijn zonen. 3 Oktober hebben we nog nooit overgeslagen. Het is een goede kermis. Gezellig ook, zo midden door de stad." Senior is altijd met de kermis meegetrokken. Elke keer als zijn ouders ergens hun tenten opsloegen, ging hij naar het Tommy Boesveld junior, zijn vader en zijn broer Michel. lokale schooltje. „Kermis blijft trekken", zegt hij. „Ik ben zelf ooit begonnen met grijpkraantjes. Het was allemaal veel primitiever vroeger. Opa reed met een paard voor de woonwagen. En hij moest de schiettent elke keer weer van de grond af opbouwen. Maar sommige dingen zijn hetzelfde gebleven. Kermismensen trouwen nog steeds meestal onder elkaar. Vroeger kreeg je als jonge man je eerste attractie van je ouders. En de ouders van je aanstaande zorgden dat er een salonwagen kwam. De meesten trouwden in de winter, vóór december. Grote feesten waren het. En alle gasten namen een envelop met inhoud mee, zodat het jong getrouwde stel de winter door kon komen. De inschrijvingen voor de kermissen zijn pas in het begin van het jaar, vandaar. Tegenwoordig werkt het nog precies zo. In januari, als de eerste verpachtingen beginnen, kiezen de pas getrouwde stellen hun eerste kermis." Tommy junior: „Het verschil met vroeger is natuurlijk dat ouders nu niet zo maar een attractie voor hun kinderen meer kunnen kopen. De attracties zijn veel en veel duurder geworden." Senior: „Maar je kunt als ouders wel borg staan bij de bank." Zoon Michel: „Pa en ma geven een zetje, maar wij moeten zorgen op zondag op volle toeren. Met om 17.00 uur een salsa-mati nee en dj Tin Tin en 's avonds de band Good Times. Maar het is niet allemaal sim pel vermaak die zondag. Er is, net als vroeger, wel degelijk nog ruimte voor cultuur. Zo is er voor de derde achtereenvol gende maal en in samenwer king met de universiteit een le zing in De Lakenhal. Dr. Noordam laat daar zijn licht schijnen over de 'historische optochten van de 3 October Vereeniging'. Zij die de lezing willen bijwonen, dienen deze week een gratis toegangsbewijs

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13