Voor iedereen een blije doos Trends Met een schets naar de Woonbeurs Kookcentrum op maat DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5 Nederlandse schoenweek Bedrijven profiteren van interesse voor alles wat gratis is Menig nieuwbakken ouderpaar krijgt 'm thuisbezorgd. Een doos met flesvoeding, wat lui ers, een hebbedingetje voor de baby, maandverband voor moeder en een tijdschrift. De blije doos vol reclamemateriaal is helemaal ingeburgerd en het fenomeen grijpt om zich heen. Er zijn blije dozen voor mensen die gaan samenwonen of ver huizen. De 'Opa en Oma Doos' krijgt volgend jaar een herkan sing. Wie een jonge hond of poes aanschaft, komt in aan merking voor een 'Puppy of Kit ten Surprise Box'. Nederland neemt ze gretig in ontvangst, want het is gratis. Anderhalfjaar geleden breidde Theo Ruys zijn bedrijf Plenty Pet uit. De firma in Leidschen- dam levert luxe cadeauartikelen voor honden en katten aan die renwinkels. Daarnaast is het nu een felicitatiedienst voor men sen die een jonge hond of poes aanschaffen. „Een variatie op een thema", zegt Ruys. ,Je hebt babydozen, trouwdozen en ver huisdozen, dus waarom geen dierendoos." Vrienden en familie geven het adres van nieuwe honden- en poezenbazen door aan Plenty Pet. Het bedrijf bezorgt een sur prisebox met zakjes voer, een dierentijdschrift, snoepjes en informatie over ontvlooien en ontwormen. In anderhalf jaar tijd verstuurde Ruys zo'n twin tigduizend dozen. „Er is al een concurrerende doos, alleen be stemd voor rashonden." Ruys is de eerste om het toe te geven. Een kind krijgen is van een andere orde dan de aan schaf van een hond. „Maar ook een dier in huis nemen, is een emotioneel moment." Afwijzende reacties bleven tot nu toe uit. Sterker nog, poezen- en hondenbazen reageren dol enthousiast. Het bureau M4 in Tilburg concludeerde na onder zoek dat 97 procent van de baasjes 'oprecht blij en verrast' was met het pakket. Maar liefst 90 procent was 'zeer tot uiterst tevreden' over de inhoud. En 87 procent nam zich voor andere baasjes te verblijden met het pakket. Marketingmanager Bella van Berkum van het felicitatiebe- drijf Felicitas in Alphen aan den Rijn aarzelt enigszins voor ze De Plenty Petdoos voor de kersverse baas van hond of poes doet het buitengewoon goed. foto cpd rob utrecht het toegeeft. „Je drukt zo'n stempel op de mensen." Maar het al vijftig jaar durend succes van de blije dozen van Felicitas is volgens haar voor een groot deel te danken aan het karakter van 'de Nederlander' die houdt van alles wat gratis is. „Mensen vinden het leuk om cadeautjes te krijgen. Daar maken wij ge bruik van. Dat het eigenlijk re clame is, hebben ze best door. De consument is geenszins dom." Het idee voor de verrassings pakketten nam Felicitas eindja ren veertig over van een Ameri kaans bedrijf. Nu, vijftig jaar la ter schieten de concurrerende bedrijven in Nederland als pad destoelen uit de grond. Het be staan van de honden- en poe- zendoos is nieuw voor Van Ber kum. „Erg bijzonder," oordeelt ze. Zelf kent ze nog de dozen van de christelijke organisatie Rejoice, de babydozen van Pre natal, de verhuismand van de PTT en de samenwoondoos 'Box for two'. Sommige super markten bezorgen nieuwe be woners in hun wijk een tas met boodschappen ter waarde van 50 gulden of waardebonnen. Klanten met een baby ontvan gen een doos met levensmidde len als koffie, pap en een waar debon voor een taart om de ge boorte te vieren. Felicitas is volgens Van Berkum onbetwist de marktleider van de felicitatiediensten. Het be drijf stuurt jaarlijks een half miljoen verrassingspakketten naar bruidsparen en aanstaan de ouders. De dozen bevatten materiaal van bedrijven als Nu- tricia, Procter and Gamble, VNU-Tijdschriften, Veronica en het Wereld Natuur Fonds. „Het is een manier van com municeren die heel goed werkt", aldus Van Berkum. „Een bedrijf kan advertenties plaatsen of folders versturen, maar dan is het maar afwach ten of ze hun doelgroep berei ken. Wij werken met consulen ten die de doos brengen en bij de mensen in huis een praatje houden. Je spreekt de consu ment persoonlijk aan. Dat is heel interessant voor een be drijf." Felicitas houdt nauwgezet bij of de ontvangers de producten in verrassingspakketten gaan ge bruiken. Is dat niet het geval, dan verdwijnt het product uit de blije doos. „Dat is in het be lang van het bedrijf en in ons belang. Het pakket moet aan trekkelijk blijven, anders hoe ven mensen het niet." Bovenal moet de inhoud van de doos leuk zijn, ondervond Van Berkum. In 1995 startte Felici tas met een blije doos voor se nioren, maar die veranderde al lengs in een soort treurdoos. Van Berkum: „Senioren willen niet oud gevonden worden. Bo vendien kwamen er steeds meer verkeerde dingen in het pakket, zoals incontinentielui ers en begrafenispolissen. Niet leuk om te krijgen. In '98 zijn we gestopt met de doos, maar in 2000 proberen we het op nieuw. Die gaat 'Hello Future' heten. Een funpakket, gestoeld op het feit dat het leuk is om opa of oma te worden. Met kaartjes voor de Efteling. Infor matie over buggy's en ledikan- tjes. Vaak kopen de grootouders dat soort zaken. En een grappig babyflesje waarmee ze zelf hun kleinkind kunnen voeden." Haar en romantiek THEA WAMELINK De Nederlandse schoenindustrie houdt een actieweek van z< Q, terdag 2 tot en met zaterdag 9 oktober. Elke koper van een p« Nederlandse schoenen krijgt een lot in de Staatsloterij kado. Ruim 300 winkels doen mee aan de actie en zijn herkenbaar aan posters. De actie gaat uit van de merken Avang, Berkel- mans, Van Bommel, Floris van Bommel, Durea, Greve. Van Hammen, JJ, Loint's of Holland, Panache, Picardi en Verhuls Met al die merken gaat het voor de wind. Bedroeg de totale ductie van deze schoenmerken in 1995 nog 78.360 paar, in 1 was die opgelopen tot ruim 1 miljoen paar. Voor dit jaar geld de prognose 1.083.250 paar. Een gemiddelde stijging van zo' procent per jaar. Feminabeurs In Ahoy' Rotterdam wordt van vrijdag 1 tot en met zondag 1(32 oktober voor de 52e keer de Femina Huishoudbeurs gehoud De beurs met alles op gebied van mode, eten en drinken, li- chaams.verzorging en vrije tijd. Tegelijkertijd is er in een apa hal de Sfeer Interieurbeurs met nieuwe ideeën en tips ovei terieur en wonen. Openingstijden dagelijks van 11.00 tot 17. en 19.00 tot 22.30 uur. Op zondagen van 10.00 tot 17.00 uur.jOO entreeprijs is 17,50 voor volwassenen, 12,50 kinderen. Kortii kaart en 65-pas 15 gulden. Lingerie in de sterren 18 De bodyfashionbranche daagt de consument uit om zich va zijn meest creatieve kant te laten zien. Maak van je eigen bel slip, nachthemd, badpak, kousen of panty's een "astrologisc |q kunstwerk'. Gebruik alle materialen die je maar wilt, alles m jq Als het maar origineel is en iets te maken heeft met de stern beelden of de vier natuurlijke elementen Vuur, Aarde, Lucht Water. De spelregels zijn verkrijgbaar bij de 1200 lingeriespe aalzaken en warenhuizen. Ontwerpen kunnen worden inge jq den tot 4 oktober. De mooiste inzendingen worden beloont met een waardebon en een entreekaart voor de Nacht van d Lingerie op 18 oktober in ShowBizCity. Meer infonuatie: Bo ashion Promotion, tel. 035 - 5261 001 De kookplaat laat zich niet verdringen. Al vertonen magne trons nog zoveel kunstjes, het merendeel van de Nederlan ders blijft aardappelen, groenten, soep, saus en vis berei den op de kookplaat, die voortdurend aan vernieuwingen onderhevig is. In de jaren zestig bestonden er alleen platen met gasbran ders en elektrische ronde platen. Dat laatste model is wel iswaar nog steeds te koop, maar moet het tegenwoordig af leggen tegen glaskeramische varianten. Het uit de ruimte vaart afkomstige glaskeramiek heeft voor een omwenteling in kookapparatuur gezorgd. Deze glasplaten zijn er met snel opwarmende stralingselementen (die bij doorkoken vaak automatisch worden teruggeschakeld) en met nog sneller halogeen. Inductieplaten werken op energie die wordt opgewekt door een magnetisch veld. De nieuwste zijn uitgerust met twee sensorbuisjes, links en rechts achter, die dezelfde functie hebben als vroeger de voelers in de ronde elektri sche platen. Men hoeft slechts de juiste temperatuur (van de achterste twee zones) in te stellen en het kookproces verloopt automatisch zonder kans op overkoken of aan branden. Dit systeem werkt het beste als niet-glimmende pannen worden gebruikt. Koken op een keramische plaat (elektrisch of inductie) gaat ongeveer even snel als op gas. De inductiekookplaat is op het ogenblik het meest prijzig. Het grote voordeel van in ductie is dat slechts de panbodem wordt verhit en de plaat er omheen (vrijwel) koud blijft. Zodra de pan van de plaat wordt genomen, stopt de warmteontwikkeling. Als de pan opwarmt krijgt de glasplaat daar weliswaar iets van mee, maar niet zoveel als bij energiebronnen die de plaat zelf (en daardoor pas de pan) verhitten. De sensor (links) voelt de temperatuur van de pan die van een band is voorzien. foto cpd Op de vlakke glasplaat zijn kookzönes meestal met een ring afgetekend. Soms ook met een dubbele ringen voor twee of drie maten pannen. Afhankelijk van de diameter van de pan wordt de hoeveelheid energie ingesteld. Som mige platen hebben een 'panherkenningssysteem'. Dat wil zeggen dat voor elk formaat pan automatisch de juiste hoeveelheid energie wordt ingezet. Het voornaamste pluspunt van glaskeramiek vinden de meeste mensen dat je pannen moeiteloos over de plaat kunt verschuiven en dat het gladde oppervlak gemakkelijk schoon te houden is. Er komen steeds meer keramische platen met daaronder gasbranders. Een variatie daarop is de traditionele gaskookplaat waarvan de vangschaal is ver vangen door glaskeramiek. De oude, vertrouwde gaskookplaat heeft de laatste decen nia een hele ontwikkeling doorgemaakt. De techniek van branders is verbeterd en verfijnd. Dat geldt ook voor de veiligheid. Bij veel typen gaat de vlam branden bij het opendraaien van de gasknop en stopt de gastoevoer auto matisch bij het onverhoeds uitwaaien van de vlam. Het al oude pannenrooster is voor het gemak in tweeën gedeeld of elke brander heeft zijn eigen pandrager die met rubbe ren pootjes op de vangschaal rust. De vangschaal, vroeger vooral emaille, is meestal van mat geborsteld roestvrij staal. Kookplaten worden steeds groter. Er zijn gaskookpla- ten met 5 of 6 branders. De huishoudens worden welis waar steeds kleiner, maar het koken voor gasten is een trend waarvoor je meer nodig hebt dan een paar tweeper soons pannetjes. Glaskeramische platen met twee- en drie- kringszönes of met twee in combinatie te schakelen zones zijn voor grote pannen ideaal. Gas en elektriciteit hebben uitgesproken voor- en tegen standers. Maar wie met beide energiebronnen werkt ont dekt dat de ene keer gas en in een ander geval elektriciteit handig is. De combinatie wordt geboden door domino elementen: 30 cm brede units met twee gasbranders, elek trische of inductie kookzönes. Zo zijn twee kooksystemen met elkaar te combineren op een standaard breedte van 60 cm. Maar men kan het kookcentrum ook verder uitbrei den. Bij voorbeeld met een wokbrander, een friteuse, grill plaat, braadveld voor gourmetten of lavasteengrill. Met do mino-elementen kan men een uiterst individueel kookcen trum samenstellen. Het tot moderne deugd verhe ven woonperfectionisme wacht weer een oppepper: De Woon beurs, van 5 tot en met 10 okto ber in de Amsterdamse RAI. Motto deze keer: 'Thuis in 2000'. De 240 presentaties van trendy woonwinkels, fabrikan ten, ontwerpers van naam en aanstormende talenten zijn nauwelijks in een dag te behap pen. Noviteiten volop. Zoals het cir kelvormige millenniumtapijt van Cindy De Maesschalck, de boomstammenkast en de las- kast van Piet Hein Eek, de Big Bubbles badkameraccessoires van Alessi, de tot camp uitge groeide collectie accessoires van Kitsch Kunst aan de Rot te, het nieuwste keukenont- werp van de Italiaanse ontwer per Antonio Citterio (Are Li- nea), de bad- en toiletnovitei ten van Agape, de Aquatower, het laatste snufje op het gebied van douchepanelen van Grohe, en ga zo maar door. Een aantal van deze nieuwigheden komt men meteen bij de entree van de beurs al tegen, bijeenge bracht op de Catwalk. De expositie Flower Power le vert ideeën voor groen- en bloemdecoraties. Bekende vormgevers en decorateurs - onder wie Lidewij Edelkoort, Tricia Guild en Walter Kelders - laten hier een spannende mix zien van interieurproducten, bloemen en andere natuurlijke elementen. Vos Interieur exposeert een zing aanhoren. Over 'bloemen als woontrend' bijvoorbeeld, door de makers van het trend blad Bloom, over 'de kunst van het weglaten' door ontwerper Henk Vos of over 'kleine veran deringen, groot resultaat' door Jan des Bouvrie, 'kleur in het interieur' door kleurenadviseur Pim Burgers en 'praktisch Feng Shui-advies' door Ronald Fa- ber. Meer informatie daarover via 0900-2025227. Veel bezoekers komen naar de beurs met interieurschetsjes en plattegronden op schaal van hun droomwensen. Ook wel met foto's van de bestaande si tuatie. Dat is slim, want er valt hier en daar advies in te win nen. Aan te raden valt om met een bij na aankomst een af spraak maken met de voorkeur adviseur. Bij Het Arsenaal en Vos Interieur zitten - behalve Jan zelf en Henk Vos - teams van deskundigen klaar om in korte tijd een ontwerp te teke nen. De stylistes van Nijhoff ge ven raad over kleur, styling en inrichting. Bij Siemens Neder land ontmoet men keukenont werpers, bij Forbo Krommenie worden met de computer de mooiste vloerdessins getekend. Ook bij de woonbladen kan men voor een gratis advies te recht. (De Woonbeurs Amsterdam, di 5 t/m zo 10 oktober 1999. Open: di t/m vrij 10-22, za/zo 10-18 u. Toegangsprijs 20 gul den, kleuters gratis, kinderen 4- 12 jr tien gulden. Voor internet ters meer informatie via www- .woonbeurs.com. MÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊr' Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Drinkgerei - ransel - openbare verkoopplaats; 2. opschik - reeks - uitstapje; 3. visplek - hoofddeksel - verzoekschrift; 4. turfland - cijfer - dito; 5. delfstof - kubieke meter - sinds; 6. ladder - verbouwer - deel v.e. breuk; 7. stel - afzonderlijk - begin v.e. voetbalwedstrijd; 8. plas - molentrechter - dompteur; 9. lot zonder prijs - vervoermiddel - inwendig; 10. lol - bende - uitvoer. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Iran; 4. paal; 7. ficus; 9. ei; 10. sap; 11. si; 13. Ate; 14. even; 17. sier; 18. oot; 19. step; 21. amen; 24. tel; 26. ar; 27. lee; 29. re; 30. morel; 32. dier; 33. raat. Verticaal: 1. Irene; 2. af; 3. nis; 4. pup; 5. as; 6. luier; 8. cap; 11. stere; 12. te; 13. ai; 15. veter; 16. nop; 17. sta; 19. stand; 20. el; 22. ma; 23. noest; 25. Ier; 27. lor; 28. eer; 30. me; 31. la. HEINZ Het laatste snufje op het gebied van douchepanelen van Grohe. foto pr stoelen top-25 van de afgelopen eeuw samen. Bang Olufsen laat de ontwikkeling'zien van bakelieten bakbeesten tot de nieuwste generatie futuristische stereoapparatuur. De Kunstfa- briek biedt oliev.erfwerk in de kleur van de bank voor de muur erboven, vooral realistische ge schilderde landschappen en stillevens. De tijdschriften VT-Wonen, Ari adne Wonen, Doehetzelf Wo nen en Eigen Huis Interieur richten complete huizen in, het maandblad Seasons kiest voor een Canadees chalet en er zijn ook huizen van Jan des Bouvrie en Piet Hein Eek. De laatste heeft een robuust houten huis gebouwd, smal en drie verdie pingen hoog, dat oogt als een vesting. Bezoekers kunnen twee- of driemaal per dag een gratis le- Piet Hein Eek heeft bij zijn gelaste kast opzettelijk gebruik gemaakt van het mogelijk kromtrekken van het materiaal. Te zien op de Woonbeurs in de RAI. foto»cpd Glaskeramische kookplaat waarop duidelijk zichtbaar de diameters voor de pannen staan aangegeven. foto cpd Actrice Courteney Cox in een commercial van Head Shoulders. foto pr Als je haar maar goed zit. Uit onderzoek van Head Shoulders blijkt dat mooi, verzorgd kingskracht tussen man en vrouw verhoogt en werkt op intimiteit, romantiek en sensualiteit. Voor drie vier Nederlander is lelijk haar een regelrechte afknapper verzorgd haar streelt de zintuigen van geliefden. Het is vanger, het ruikt prettig, het vraagt om aanraking en je zelf mee aanraken. Haren zijn zeer sensuele tastorganen liefde", stelt de door de fabrikant opgetrommelde seksuc Vera Steenhart. „Hoe je haar zit vormt een belangrijk van je zelfpresentatie. Als het haar goed zit draagt dit bij zelfvertrouwen en je gevoel aantrekkelijk te zijn." s-t./-< w-a-a-/-t (s-/-t-a-a-r

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10