Leidsch Dagblad Minister eist vertrek Van Wijnbergen Duet in Pieterskerk Verkeerschaos in Randstad door afgevallen aluminium pijp op A9 'Eindelijk ben ik van die ellende af, echt heerlijk' ZONDAG OPEN! TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 3 200 VACATURES ATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42115 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 ^Willy DeVille denkt i^over een complete bluesplaat te maken Tien jaar commerciële televisie: Verarming of meer kwaliteit? Criminaliteit de kop indrukken met een pilletje René Windig en Eddie de Jong: 'Heinz is helemaal geen chagrijnige kat' Leidsch_TjCDagblad irrestatie vrouw zaak dode baby recherchebijstandsteam i de gewelddadige dood van twaalf maanden oude baby t Appelscha onderzoekt, eft gistermiddag een aan- lüding verricht. De verdach- is een 29-jarige vrouw uit de meente Ooststellingwerf. De ouw wordt ervan verdacht trokken te zijn geweest bij i dood van het meisje. Het fc ld werd maandagavond 20 p ptember levenloos aange- pffen in een sloot achter ouderlijke woning. Zij is tijdens een korte afwezig- 4id van haar ouders verdwe- uit haar bedje. eksueel geweld aanvaardbaar' jhelft van de Britse tieners looft dat, onder bepaalde istandigheden, seksueel ge ld aanvaardbaar is. Dit jkt uit een onderzoek onder ^feeduizend jongeren van 14 21 jaar. Een op de vier tie 's vindt het gerechtvaardigd een vrouw te slaan 'als ze :t een ander naar bed is ge- st'. Van de meisjes is 12 :ent het hiermee eens. Vol- i een op de tien is er niets aan de verkrachting van vrouw 'als men opgewon- is en niet kan stoppen'. ardbeving in lidoost Turkije het zuidoosten van Turkije eft zich gisteravond een dbeving met een kracht 4,5 op de schaal van Rich- voorgedaan. Er waren geen ichten over schade of ge ilden. De beving had haar centrum in de buurt van stadje Bozovo, dicht bij de iturk-dam. De schok werd verschillende omliggende ivincies gevoeld. Bozovo ligt ongeveer 1.000 kilometer de regio in West-Turkije op 17 augustus werd ge- fen door een zware aard ing als gevolg waarvan :r dan 15.600 mensen om leven kwamen. ioe is denkend intelligent dier' ens onderzoek heeft uitge- zen dat de koe net zo intel- :nt, of zelf intelligenter, is een hond. De resultaten het onderzoek, dat de af- open twee jaar onder 66 ;nse koeien is uitgevoerd, rden gisteren gepubliceerd, van de onderzoekers heeft klaard dat de koeien snel ihankelijk worden als ze id worden behandeld. Als slecht worden bejegend, in ze die persoon mijden en nder melk geven. spoeddebat üicitatieplicht Socialistische Partij ziet ts in het plan om bijstands- eders met jonge kinderen Ier de vijf jaar verplicht te ft solliciteren naar een Itijdbaan. De SP vindt het volstrekt verwerpelijk en ent dat het in de kiem moet rden gesmoord. De partij ft daarom een spoeddebat 'gevraagd over het plan dat leren door het kabinet werd resenteerd. ina3 ANDAAG 52 PAGINA'S 1 Penland 3 tenland 5 rtuur en Kunst 33 nksport 29 [nomie 7,9 oof en Samenleving 14 sprek van de Dag 2 flti Media/Strips 35 po13,15,17,18,19 ^programma's 36,37 21.23.25 risme 27 kroverzicht 14 Topambtenaar EZ botst met minister De hoogste ambtenaar op het ministerie van economi sche zaken, Sweder van Wijnbergen, moet opstappen. Dat heeft minister Jorritsma (EZ) hem gisteren in een 'indringend gesprek' laten weten. De minister riep haar secretaris-generaal op het matje nadat hij kritiek had ge uit op de grootscheepse belastinghervorming die het Paarse kabinet heeft voorgesteld. den haag gpd Officieel heet het dat Jorritsma en Van Wijnbergen een 'time out' hebben genomen en maandag hun gesprek voortzet- ,ten. Maar de advocaten van beide partijen hebben inmid dels contact met elkaar opge nomen om te bespreken hoe de kwestie afgewikkeld moet wor den. Het is uitgesloten dat Van Wijnbergen bij het departe ment kan blijven werken, zeg gen bronnen op het ministerie. Jorritsma wilde gisteren niet meer kwijt dan dat zij „niet voor niets een indringend ge sprek" met de topambtenaar had gehad. Ook premier Kok wilde na afloop van het kabi netsberaad, waar even over Van Wijnbergen gesproken is, niets inhoudelijks zeggen. Dat het gesprek maandag wordt voort gezet, geeft aan „hoe ernstig minister Jorritsma dit op neemt," aldus Kok. „Maar het is primair een zaak tussen de minister en haar secretaris-ge neraal." De secretaris-generaal kwam eerder in opspraak omdat hij het financiële beleid van Paars- 2 niet behoedzaam genoeg vond. Jorritsma gaf hem toen te verstaan dat hij publiekelijk niet dergelijke uitspraken kon doen zonder haar daar eerst in te kennen. Gisteren werd bekend dat Van Wijnbergen niets ziet in de nieuwe belasting op vermogen die in 2001 zal gelden. Op een besloten bijeenkomst zei hij de nieuwe forfaitaire rendements heffing op vermogen niet meer dan een verkapte verhoging van de vermogensbelasting te vin den. Volgens een bron dicht bij de minister was Jorritsma pijnlijk getroffen door de opstelling van haar hoogste ambtenaar. „An- nemarie Jorritsma bouwt het liefst aan teamgeest. Sweder van Wijnbergen past daar niet in. Hij is soms briljant, op het exotische af. Maar het is over duidelijk dat hij zo niet te hand haven is." HET WOORD IS AAN Joost van den Vondel Hij is genade waert die zyne schuit bekent. leiden Gastheer Menno Smitsloo van de Internationale Herdenking Leidens Ontzet zingt mee met een toegift van Karin Bloemen. Later op het Haring en Corenwijngala in de Pieterskerk in Leiden maakte Smits loo bekend naar welke goede doelen het geld gaat van de gelijknamige stichting. Leidenaar Dirk van de Wijngaard van People's Trust Neder- De aluminium pijp die gisteren het vei keer op de A9 ontregelde. foto olaf kraak haarlem anp Het verkeer in het noordelijk deel van de Rand stad is gisteren uren ontregeld geweest, doordat op de A9 (Amstelveen-Alkmaar) een vrachtwagen zijn lading verloor. Het ging om een aluminium pijp van vijftig meter en een gewicht van 85 ton. Op de A9 en op andere rijkswegen rond Amster dam en Haarlem stonden daardoor tot laat in de avond lange files. De vrachtwagencombinatie zakte gistermiddag even voorbij het Rottepolderplein door haar as en verloor daarbij de pijp. Het verkeer kon ver volgens alleen nog over de linkerrijstrook rijden, wat files opleverde. Geplande bergingswerkzaamheden na de avondspits moesten voortdurend worden uitge steld in verband met zware onweersbuien. De A9 was vanaf het Rottepolderplein afgesloten voor het verkeer. De pijp was bestemd voor een elektriciteits centrale in Velsen. De kranen die daar gereed stonden om het gevaarte van de wagen te tillen, werden naar de plek des onheils gedirigeerd. Vanaf acht uur zou men gaan takelen, maar door voortdurende zware onweersbuien kon dat werk niet doorgaan. De bergers durfden de gieken van de kraanwagens niet uit te schuiven in verband met mogelijke blikseminslag. Donderdagavond ging het ook al mis met het transport van dezelfde pijp op dezelfde vracht wagen. Op de Al onder Baarn ontstond een sto ring aan het remsysteem waardoor de vrachtwa gen kwam stil te staan. De aluminium pijp bleef toen echter op de oplegger liggen. Na enkele uren was het euvel verholpen. Demonstratie tegen Milosevic in Belgrado belgrado ap In Belgrado zijn gisteren naar schatting 30.000 men sen op de been gekomen om te demonstreren tegen het autocratische bewind van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic. De opkomst was voor de organisatoren enigszins te leurstellend - het 2 miljoen inwoners tellende Belgrado wordt gezien als een bolwerk van de oppositie. Toch wa ren er meer deelnemers dan afgelopen dinsdag, toen niet meer dan 20.000 mensen ge hoor gaven aan een oproep om in Belgrado te demon streren. Daaropvolgende de monstraties trokken nog minder mensen. De oppositie hoopt de re gering met een protestmara thon net zo te ondermijnen als in eind 1996 begin 1997, toen bij dagelijkse protesten van de oppositie soms meer dan 100.000 mensen de straat op gingen. Oppositieleider Zoran Dj- indjic vond het gisteren nog te vroeg om te zeggen dat de protestacties zijn mislukt. „We hebben het over een marathon", aldus Djindjic. ,Als Milosevic in november niet wankelt, zullen we moe ten toegeven dat we geen succes hebben gehad." bentveld ed blaauw land krijgt 10.000 gulden voor zijn bestrijding van de armoede in Ne pal. Eenzelfde bedrag is bedoeld voor de wederopbouw van Kosovo. Verder levert de stichting alle apparatuur en linnengoed voor het in te richten museum voor kunst van gehandicapten in Leiden. Pagina 16: Mode, muziek en mooie mensen. foto mark lamers Vrijspraak in voorkenniszaak BolsWessanen een punt achter die periode zetten. Het is voorbij, over. Nooit meer een gerechtelijk schrijven op de mat. Heerlijk. Door die affaire heb ik toch heel wat van de beurs opgesto ken. Ik handel ook nog steeds in aandelen, gewoon omdat ik dat leuk vind. Maar één ding in trigeert me nog steeds. Eén van de verdachten, een zeer rijk man die slechts één nacht heeft vastgezeten, werd na één dag al weer vrijgelaten. Hij is nooit vervolgd. Dat heb ik tot op de dag van vandaag nooit begre pen." Peeters Van Uhm, accountants in Velsen-Zuid, legt u uit waarom. assistent-accountants m/v Stationsweg 103, Velsen-Zuid. Postbus 419, 1970 AK l|muiden. Tel 0255 - 534 074 laatste weekend Automaten en robots in BOERHAAVOMATIC toegang gratis! Opluchting en blijdschap. Het definitieve einde van drie jaar ellende. „Toen ik het hoorde, vrijspraak, wat een heerlijk ge voel. Ik had ook niet anders verwacht, maar toch was ik ner veus voor de uitspraak." Aletta Heij is gistermiddag in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken in de geruchtmakende voorkennisaf faire BolsWessanen. Ook haar vriend ging definitief vrijuit. De voormalige uitbaatster (58) van het gerenommeerde spijs- en eethuis Blanje Bleu in Bentveld en haar vriend werden er van verdacht met voorkennis zogeheten put-opties (het recht om aandelen gedurende een bepaald tijdsbestek te verko pen) van drank- en voedings concern BolsWessanen te heb ben gekocht en van koersdalin gen te hebben geprofiteerd. Blanje Bleu zou de plek zijn geweest waar de beleggingstips vandaan kwamen. Het etablis sement werd destijds geregeld bezocht door onder meer beurshandelaren en een ex- groepsdirecteur van BolsWes sanen. Die laatste zou loslippig zijn geweest. De in totaal zeven verdachten werden vorig jaar juli al vrijgesproken door de rechtbank in Amsterdam we gens onvoldoende bewijs, maar het openbaar ministerie ging in beroep. Aletta Heij: „Ik kan eindelijk 'Bewakers' op sportpark De Krom leiden janet van puk Leden van voetbalvereni ging Katwijk hebben van nacht de wacht gehouden op sportpark De Krom om te voorkomen dat suppor ters van Quick Boys iets zouden uithalen op het complex. Vanmiddag wordt de derby Katwijk- Quick Boys gespeeld. Bij de laatste derby, in april, werd van het veld van Quick Boys de mid denstip weggesneden. Bo vendien verfden Katwijk supporters de doelpalen oranje. Volgens Katwijk voorzitter Jaap van der Bent is de middenstip al meerdere malen verdwe nen, maar wordt het weg gehaalde stuk gras steeds groter. „En die ban willen we doorbreken", aldus de voorzitter. De maatregel is geno men in overleg met de po litie, de burgemeester en het bestuur van Quick Boys. Dat overleg is ge voerd na de wedstrijd in april, toen supporters- groepen massaal met el kaar op de vuist gingen. Een uitvloeisel is ook dat Katwijkse suppoosten ex tra controles uitvoeren op vuurwerk en drank. Tot de rust geldt een alcoholver bod. IKEA Op zondag 26 september zijn de IKEA vestigingen Amsterdam en Delft geopend van 10.00 -17.00 uur. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tof 21.00 uur IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) Ja, ik wij een abonnement op liet Leidsch Dagblad. VANDAAG QJ in deze krant Ld circa U vindt de baan u die bij u past 1 Adres: - •Tel: - Plaats: - Na de eerste twe |D Per maand l automatisch (f. 33,70) role bezorging) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. gfi.yoi O acceptgiro (f. 97.90) - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'clop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1