Nieuwe Van Dale M niet meer de oude TE WEER Prinsen en Sinterklazen 99 Hondenpoep VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 COM E N T A A R Het kabinet heeft de rituele dans om de miljarden dit jaar in een vernieuwde choreografie uitgevoerd. Sinds de grote bezuinigings operaties van de jaren zeventig zijn we er langzaam aan gewend geraakt dat grote delen van de regeringsplannen niet op Prinsjes dag, maar al in de maanden ervoor stukje bij beetje bekend wor den. Dit jaar bleef werkelijk niets meer geheim en kon koningin Beatrix niet anders doen dan een bondige samenvatting geven van oud nieuws. De afgelopen dagen bleek echter dat wat het kabinet werkelijk wil de, niet volledig in de begroting stond. De inkt van de Miljoenen nota was nog niet droog of premier Kok liet al weten dat wat de lastenverlichting en de inkomensverdeling betreft nog nieuwe maatregelen zouden volgen. Zo ontrolde zich gisteren in de Twee de Kamer een soort sinterklaasavond, met een onverwachte sur prise van 1 miljard voor de minima, de zorg en het onderwijs. Het gemak waarmee dat gebeurde wekt op zijn minst de schijn dat kabinet en regeringspartijen behoefte hadden aan wat meer show en publicitaire aandacht voor hun 'menselijke gezicht'. Als dat ge woonte gaat worden, dan is Prinsjesdag definitief verworden tot een show van de nieuwste hoedenmode. In economisch voorspoedige tijden en met een begrotingseven wicht in het verschiet is het niet meer dan terecht dat de politiek de meest benarde groepen en sectoren in de samenleving een ex traatje geeft. Het eens maar voorlopig niet meer is echter wel op zijn plaats. Het verdelen van de beschikbare middelen blijft een kwestie van politieke keuzes en daarbij moet niet in de oude zonde worden vervallen van het vooruiüopen op een verwachte weelde. Tegenover het aanstaande begrotingsoverschot staat immers een recordhoge staatsschuld. Het is veel verstandiger Nederland van die last te verlossen, voordat het economisch tij onvennijdelijk weer een keer verandert. De les van het verleden is immers zo hel der als glas. Een kabinet dat slechte tijden moet opvangen met een rammelende begroting, moet dubbel zoveel bezuinigingen en ver oorzaakt daarmee ook dubbel zoveel narigheid voor kwetsbare groepen. Buien met onweer Het KNMI presenteert op 29 september de derde klimaatrapportage. Het rapport gaat in op de waargenomen schommelingen in Neerlands klimaat gedurende deze eeuw en de mogelijke oorzaken daarvan. Het instituut had geen beter moment kunnen kiezen want het is zeer wel mogelijk dat het septemberrecord dan in kannen en kruiken is. De ge middelde temperatuur bedraagt tot op heden 17,9 graden tegen nor maal 14,0. Dat is 0,7 boven het record uit 1949: de warmste septem ber sedert het begin van de metingen in 1706. Voor wat betreft het aantal warme dagen heeft De Bilt vanmiddag waarschijnlijk het record uit 1949 (23 dagen met meer dan 20 gra den) geëvenaard. Een verbreking zit er dit weekeinde evenwel niet in. Rond een in betekenis afnemende depressie op het noordelijk deel van de Noordzee circuleren namelijk minder warme en vooral vochtige luchtmassa's. Morgenmiddag wordt het maximaal 18 graden. In de nacht en ochtend vallen er in de kustgebieden enkele buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. In de loop van zaterdagochtend breidt de buienactiviteit zich verder over de regio uit. De wind waait uit het zuidwesten en is aan de kust eerst nog vrij krachtig tot krachtig. In de loop van de dag nemen de drukverschillen af en wordt de wind dus minder sterk. Ook op zondag is er een buienkans. Daarna neemt de invloed van oceaandepressies verder toe. Gedurende de laatste dagen van september krijgt het weerbeeld dan ook een wisselvallig karakter met vooral medio volgende week veel wind. Deze i ontwikkeling heeft te maken met de komst van een actie ve depressie. Gisteren was het in de middag winderig, zonnig en warm. Op Schiphol en Valkenburg werd een maximumtemperatuur van 21,6 graden geregi streerd: in De Bilt werd het bijna 23 graden. Gis teravond trok er weer een buiengebiedje over. jan visser Nederlands bekendste woordenboek gaat met zijn tijd mee Hij is inmiddels een stokoude Utrechtse grijsaard van 135 jaar. Bijnaam: 'De Dikke'. Maandag krijgt hij, na zeven jaar, ein delijk weer een nieuwe driedelig pak. Dan verschijnt de dertiende editie van Van Dale, Groot Woordenboek der Neder landse taal. 'Hangplek', 'internet' en 'flexwerken' zijn maar een paar van de ongeveer 8800 nieuwe woorden die door de strenge selectie zijn gekomen en dus te vinden zijn in de Nieuwe Dikke. MILLENNIUM nog dagen Sylvia Tóth: vooral aardig Waarop berust nu precies het succes van grote managersOp die vraag krijg je in interviews meestal antwoord in de vorm van En gelstalig zaken-bargoens, waar geen touw aan vast te knopen valt. Bevredigend is het zelden of nooit. Kennelijk is het iets van een ho gere orde waarbij woorden niet meer toereikend zijn. Gisteravond laat, in het programma 'Wie heeft er hier de leidingwas er ook weer zo'n voorbeeld van dit keer een beroemde zakenvrouw die voor de essentie van haar succes in clichés bleef steken. Hoofdpersoon was Sylvia Tóth. Ze stond een kwart eeuw aan het hoofd van Content dat onder haar leiding van heel klein tot 'een middelgrote speler' onder de uitzendorganisaties werd. Op de vraag van het panel (hoogleraar, psycholoog, u kent dat verder wel) wat haar nu onderscheidde van mensen die de top net niet haalden, zei ze: 'Ik had de vaste wil op die stoel te zitten en ik heb er'keihard voor gewerkt'. Tja, zei iemand van het panel, er zijn er wel meer die dat wilden respectievelijk deden en toch niet slaagden. Goed, ze meldde ook nog dat ze snel kon werken en besluiten, tegen teleur stellingen bestand was, goed met mensen overweg kon fin die vijf entwintig jaar nooit ruzie met iemand in het bedrijf gehad') en hen kon inspireren. Wat dat laatste betreft had ze wel eens een verhaal afgestoken 'dat nergens op sloeg maar toch groot enthousiasme wekte'. Slimmer dan anderen vond ze zich niet. 'Als het onderweg goed gaat, merk je dat niets zo stimulerend is als succes', zei ze ook nog en na dat kanonschot legde ik het hoofd maar in de schoot. Het panel deed weinig om de kijker wijzer te laten worden. Met een vraag als 'Is het moeilijk om zoveel succes te hebben als jij hebt ge had? schiet het natuurlijk niet op. En dan waren er van die vraag jes die blijkbaar in zo'n programma thuishoren: als je moet kiezen tussen Thatcher en prinses Diana, wie prefereer je dan? Thatcher uiteraard. Spreek je over personeel of medewerkers? Altijd over me dewerkers. Beweeg je je liever in spijkerbroek of mantelpak. Abso luut in spijkerbroek. Maar in de uitzending zat ze natuurlijk in een keurig ensemble. Waarom was ze eigenlijk vertrokken bij Content? 'De vorm van lei dinggeven vond ik zelf niet meer goed'. Water dan precies aan schortte, werd niet erg duidelijk. Sylvia kon zich in dit waardige en beleefde milieu van haar aardig ste en charmantste kant laten zien. En misschien was ze zakelijk ook wel zo. Maar ik had haar graag wel eens met een verborgen ca mera in haar bedrijf aan de slag willen zien. Dat Van Dale de dertiende uit gave van het Groot Woorden boek der Nederlandse Taal uit brengt, is geen overbodige luxe, maar bittere noodzaak. De twaalfde is gewoonweg verou derd, stelt hoofdredacteur Ton den Boon. „Een nieuwe editie wordt gemaakt als de oude niet meer actueel is. En dat de vori ge - uit 1992 - niet meer actueel was, kun je bijvoorbeeld zien aan internet. Dat bestond toen nog nauwelijks, ook het woord niet. Er was toen al wel surfnet, maar de meeste mensen had den daar nog amper van ge hoord." In de afgelopen zeven jaar is er dan ook veel gebeurd. Niet al leen het toenemende compu tergebruik heeft een stortvloed aan nieuwe woorden opgele verd, ook tal van maatschappe lijke ontwikkelingen hebben ge zorgd voor veranderingen in de woordenschat. Den Boon noemt de economi sche groei in Nederland als voorbeeld. „Steeds meer men sen houden zich bezig met be leggen. Dan gaan woorden als 'bullish' en 'bearish' (dat bete kent: de stijging respectievelijk daling van de koers verwach tend) of 'marginverplichting' tot het gewone taalgebruik be horen." Ook de flexibilisering van de arbeidsmarkt en ontwik kelingen op het gebied van ver keer hebben hun invloed gehad op de woordenschat. 'Flexwer ken' en 'carpoolwisselstrook' hebben daarom een officiële status gekregen. Die status wordt niet zomaar verleend. De redacteuren hou den nauwgezet bij hoe, hoe vaak en door wie een woord wordt gebruikt. Uit onder meer 'Koninklijk huwelijk in de Arena' Prins Willem-Alexander ont vangt binnenkort een persoon lijke brief van de theoloog Anne van der Meiden. Daarin raadt de emeritus-predikant de her vormde kroonprins aan om straks niet met 'zijn' katholieke Maxima Zorreguieta in een oe cumenische dienst in de kerk te gaan trouwen. De trouwplech tigheid moet volgens Van der Meiden, tevens oud-hoogleraar massacommunicatie, ook niet in Den Haag plaatsvinden, maar in de Amsterdam Arena. „Onder een hemels baldakijn met minstens 50.000 mensen op de tribunes, die afkomstig zijn uit de twaalf provincies en de koninkrijksdelen. Vertegen woordigers van alle geloven in Nederland moeten daarbij uit genodigd worden. Want Alexander en Maxima zijn straks vorst en vorstin over alle Nederlanders. Protestanten, ka tholieken, moslims, joden, hin- doeïsten, boeddhisten, New Agers; allemaal krijgen ze de kans daar hun huwelijkszegen aan te bieden. Een mooiere be vestiging kunnen Willem- Alexander en Maxima toch niet krijgen?" i V kranten, tijdschriften, televisie programma's en suggesties van informanten worden zo'n 100.000 nieuwe woorden opge pikt. Vervolgens worden ze ge selecteerd; 'hangplek' wel, 'hangjongeren' niet. Die keuze is soms niet gemakkelijk, geeft Den Boon toe. „De woorden moeten ongeveer drie jaar alge meen gangbaar zijn," zegt Den Boon. „Dat betekent dat ze in verschillende kranten en ver schillende delen van het land gebruikt moeten worden, en niet alleen maar door één be paalde groep mensen." Want de hoofdredacteur wil opnemen. ,We hebben de traditie dat een woord enige tijd in het woor denboek blijft staan. Vorige maand, rond de zonsverduiste ring, waren er wel tien nieuwe woorden: eclipsganger, eclips brilletje. Maar die woorden zijn voor ons niet zo interessant, want de volgende zonsverduis tering is pas over tientallen ja ren." Desondanks telt de nieuwe Van Dale bijna 8800 nieuwe woor den, waarvoor rond de 5000 sterk verouderde woorden als 'grondcijns' en 'aanbestoelen' moesten wijken. „Er is duidelijk sprake van vitaliteit van de Ne derlandse taal en creativiteit van de taalgebruikers", vindt Den Boon. „De pers bijvoor beeld verzint leuke woorden als 'informatie-infarct' of 'klap- stoeleconomie'. De taal blijft doorgaan, dat maakt het Ne- FOTO GPD derlands ook zo spannend. Je kunt door de woorden de alle daagse werkelijkheid zien." Niet alleen de taal verandert, ook de nieuwe Van Dale is niet meer de oude. Zo hebben vak deskundigen (chemici, militai ren, et cetera) geholpen termen up-to^date te maken. Daarnaast is het woordenboek nu voor het eerst ook systematisch gerang schikt. Dat betekent dat de be tekenis van (nieuwe) woorden als drugstoerisme, asieltoeris me en rugzaktoerisme te vin den is bij 'toerisme', en niet bij de d, a of r. Verder valt op dat Van Dale van lekker eten houdt. De multi- culti-keuken is zeker geen on bekende meer. De ene dag komt een enchilada met guaca- mole op tafel, de volgende dag gazpacho of gumbo - en we vinden ze allemaal terug in het woordenboek. Maar het woord 'multi-culti' zelf, afleiding van 'multi-cultureel', is een van de gemiste kansen voor Van Dale. „Het woord multi-culti bestond al in het begin van de jaren '90, maar het voldeed niet aan onze eisen", zegt Den Boon. „Daar om hebben we het niet opge nomen. Maar dan staat het een paar maanden later in de Aller hande, en blijkt het toch een woord dat algemeen bekend is. We hadden het dus moeten hebben. Ik weet zeker dat het wel in de volgende editie wordt opgenomen." Die volgende uitgave zal nog even op zich laten wachten, want maandag 27 september zal eerst de dertiende editie of ficieel worden begroet. Maar fans van 'de Dikke' (of tegen woordig 'de Grote') hoeven zo lang niet te wachten. Als ze zich hebben opgegeven als mailing list-abonnee, kunnen ze nu al elke dag via e-mail kennisma ken met een nieuw woord uit deze editie. Want Van Dale gaat met z'n tijd mee, en heeft in middels zelfs een eigen website. Een woord dat in de vorige edi tie nog niet eens voorkwam. vivian de gier De nieuwe Van Dale is vanaf 27 september voor 339,- verkrijg baar in de winkel. Tot die tijd ontvangen mensen die inteke nen 40,00 korting op de win kelwaarde. Meer informatie over Van Dale Lexicografie en over de nieuwe uitgave is te vinden op: www.vandale.nl Nachtmerrie met droomafloop De vrouw in het vierkant op deze door een toerist gemaakte foto's be leefde eergisteren de nachtmerrie van haar leven. Met een kind aan haar ene hand en een baby op haar andere arm (foto boven) maakte ze een wandeling over een hangbrug in noord-Vancouver in Brits Colum bia (Canada). Midden op de vermaarde Suspension Bridge wipte het meisje van zeventien maanden uit haar handen. De peuter viel over de railing en verdween in de diepte (foto rechts). Zeventig meter lager werd ze door reddingswerkers terugvonden op de rotsen. Vrijwel onge deerd. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht Als ik goed ben ingelicht, zijn de regels verscherpt. Je moet tegenwoordig een plastic zakje en een schopje bij je hebben als je je hond uitlaat. Doet hij naast of op de openbare weg zijn gevoeg, dan moet je dat met bovengenoemd schopje en zakje verwijderen. U zult 't me misschien kwalijk nemen, maar ik vind dat grote onzin. Niets verteert sneller dan een hondendrol. U zult zeggen maar 't is toch vreselijk als je daarin trapt? Akkoord, maar daarom schop ik, voorzover mogelijk, de drollen van mijn hondje altijd van stoep of straat af. Overigens deponeert mijn hondje Roef zijn drollen 't liefst in een groenstrook bij de Rabobank. Zelfs zo'n beestje begrijpt al dat je datgene wat je over hebt 't best op de bank kunt .zetten. Jammer alleen dat ze bij de Rabobank de rente elke maand stiekem nog maar weer een kwart procentje omlaag doen. Vergeefs heb ik mijn hondje al voorge houden dat hij zich voortaan bij de Postbank moet ontlasten. Omdat de regels ten aanzien van hondenpoep verscherpt zijn, laat ik mijn Vunibara (afkorting van Vuilnisbakkenras) tegenwoordig om een uur MAARTEN 'T HART of zes 's morgens uit. Dan is het nog pikdonker. Je hoeft, al leven wij volgens de bisschoppen in een bar re 24-uurs economie, niet batig te zijn voor agenten. Die zijn allerminst matineus. Ook ontbreken op de openbare weg nog de even boze als broze dames, die je erop aanspreken als je hondje veelzeggend hurkt. Toch zit ik de laatste tijd met een uitlaatprobleem. Ik ben namelijk niet de enige die ontdekt heeft dat je 's morgens vroeg in het donker je hond zonder risico kunt uitaten. Laatst liep ik over de pikdonkerste laan van ons dorp. Ik kon geen hand voor ogen zien. Op eens klonk vanuit de duisternis een geweldige grom, gevolgd door een daverende blaf. Een gruwelijk be haard, onaangelijnd monster stortte zich op mijn hondje. Het is eigenaardig: ik heb dat monster zien opgroeien van pup tot bulldozer en al die tijd al had dit eigenaardige, vierkante dier de pik op mijn Roef. Het enige wat ik nog kon doen toen hij zich op mijn hondje stortte was mijn Roef hoog boven mijn hoofd buiten het bereik van het monster te tillen. Ogenblik kelijk ging het monster, met z'n olifantspoten op mijn schouder, tegen mij rechtop staan en hij probeerde Roef om zeep te happen. Toen dacht ik aan een ad vies van Maarten Biesheuvel: 'Is een man lastig, geef hem een knietje.'Het kruis van het monster bevond zich vrijwel ter hoogte van mijn knie en ik volgde de raad van Biesheuvel op. Het wilde geblaf ging opeens over in droefgeestige geloei. Als van een verkouden brandweersirene. Dat bracht de eigenares van de hond ertoe haar lieveling aan te lijnen en weg te trek ken. Helaas: zij is niet de enige die 's morgens vroeg haar vierkante hond uitlaat. Door ons hele dorp heen tref je matineuze hondenbezitters die hun dieren stiekem onder dekking van de duisternis over de mooie lanen voeren die ons dorp rijk is. Een wemeling van honden siert voor zevenen ons openbaar groen. Je moet er voortdurend op bedacht zijn dat een Rotweiler of Bouvier zich boven op je hondje stort. Want al die matineuze hondenbezitters denken dat zij de enige zijn die het ei van Columbus hebben uitgevonden. En daarom laten ze hun honden onaangelijnd lopen. Beste hondenvriend: bedenk dat u niet de enige bent die zo slim is om de hond 's morgens vroeg uit te la ten. Lijn daarom uw hond ook voor zevenen aan. Het kan toch niet de bedoelingzijn dat onze trouwe vier voeters elkaar als ontbijt gebruiken. ui nE Nog 99 dagen en het niet we millennium breekt Reden voor deze krant in een dagelijkse serie te rug te kijken op belangrij gebeurtenissen die plaats grepen op corresponde rende data in de afgelopj 01 1000 jaar. Deze week: 20 sep 1839: eerste spoortre| in Nederland; 21 sep 139 Aleid van Poelgeest ver moord; 22 sep 1914: Kriegsmarine vernietigt Engelsen; 23 sep 1923: grootse demonstratie te gen vlootwet; 24 sep 19' Mount Everest over west kant beklommen; 25 sep 1957: 'Little Rock Nine' c Ij< sis VS. 12 24 SEPTEMBER 1975 'Plotseling realiseer je je da 11 delen in het universum waar je niks van afweet'. Mi neer de klimmers Dougal ton en Doug Scott op 24 tember 1975 als eerste men via de zuidwestelijke kant 's relds hoogste berg bedwinj hebben ze naar hun eigen voel weer een beetje van onbekende afgesnoept. Zij ben zeker niet de primeur de top van de Mount Eve meter) te bereiken, m zijn wel degenen die als eer met succes de moeilijke zi westelijke route volgen. En zo'n geslaagde poging op Everest - vernoemd naar Sir niet zonder gevaar is, blijkt uit de jongste ongevalscijfer de laatste tien jaar verlig vijftig klimmers het leven dens een tocht op deze berg bergen. Tot een van de e<) dodelijke slachtoffers beh de Britse alpinist George M ry en zijn collega Andrew ne, van wie nog steeds vaststaat of ze ooit het hoe punt hebben bereikt. Mailt lijk wordt pas in 1999 gevon en begraven op de berg. vraagd naar het 'waarom' zijn poging, antwoordt de mer destijds: 'Omdat de bei is'. Mallory redt het in niet; Edmund Hillary en sherpa Tenzing Norgay gaai^' geschiedenis in als de eer die dit 'dak van de wereld' len, in 1953. henkruijl* EURO 200C duur zakenuit Bedrijven die volgend jaar hl relaties willen meenemen n een wedstrijd tijdens EURO d 2000, zullen daarvoor flink moeten betalen. De kosten t f' aak rle Ion ing itok and lam een gezamenlijke visite met mensen aan een duel tijden! het EK voetbal in Nederland België, variëren van 895 guit voor een voorronde-wedstri tot 3250 gulden voor een skj box tijdens de finale in Rotti dam. Dat blijkt uit de prijslij van EURO 2000 voor de spo sorpakketten, de zogeheten Prestige Business Arrange ments. Voor die 3250 gulden mogei tien klanten op 2 juli 2000 dens de eindstrijd in de Kui| plaatsnemen in een exclusie jf speciaal gereserveerde skybt ei of loge. Bovendien wordt ee viergangen-diner geserveert Na afloop van de wedstrijd' een borrel. Het aanbod voor tien stoele een skybox kost in de halve nales 2250 gulden, in de kwi finales 1950 gulden en bij ee poule-duel 1350 gulden. De clusieve skyboxen zijn niet! schikbaar in Amsterdam, Ai hem en Brussel. Daarnaast hebben Eindhoven, Brugge, Charleroi en Luik collectief boxarrangements in de a< ding. Die betreffen kaartent business-seats en een diner, maar dan alleen tijdens dep lc lewedstrijden en kwartfinalt In totaal heeft EURO 2000 60.000 kaarten voor sponsot de aanbieding. Een pakket o [et vat tien toegangsbewijzen, t parkeerplaats, een program boekje, een ontvangst, eten drinken. Wie kaarten voord halve finales of finale wil hr r ben, moet wel drie pakkette van een van de voorronde duels aanschaffen. De vraag naar de arrangementen is t |er(je groot dat de naar schatting irstej tweeduizend gegadigden zu fj^ moeten loten. ■en i in idere dit rapt het f

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2