Smart verrast met spannende roadster klassieke AutoRAI crijgt geen vervolg Snelle Opel Astra komt iliaans design voor Hollands rubber HUISMAN Weg en wiel egante' Xantia bij Citroen Rappe bochtensnijder uit 's Gravendeel Gedistingeerd 't fietspad op Topmodellen voor VW Golf en Bora IAG24 SEPTEMBER 1999 la twee afleveringen is het ilvveer afgelopen met de 'üassieke AutoRAl. De l-daagse show werd rond loninginnedag druk be- ocht en kon in alle op- ichten een groot succes rorden genoemd. Maar er lestaat te veel concürren- ie en er is geen ruimte neer voor, zowel in het lAI-gebouw als wat orga- lisatie betreft Vooral de ;raad van het tentoonstel- ingsgebouw in Amster- lam dwong de directie tot iet maken van keuzes. En aar is de Klassieke Auto- Al de dupe van gewor- De nog altijd toenemende belangstelling voor klassie ke auto's bracht vorig jaar de RAI ertoe om in samen werking met een aantal merkenclubs de 'nationale tentoonstelling van histori sche automobielen en mo torfietsen' te organiseren. De RAI verwijst liefhebbers van het evenement nu naar Maastricht, waar sinds enkele jaren de klas sieke automobielbeurs In- terClassics wordt gehou den. Het Maastrichts Ex positie Congres Centrum (MECC) behoort ook tot de RAI Group. InterClassics 2000 vindt plaats op 14,15 en 16 januari 2000. lortief topmodel ontbrak heden aan het gamma Opel Astra. Maar daar '8 deze herfst verandering in e Astra OPC. Die letters voor Opel Performance en dat zijn de motor- pecialisten van het Duitse Zij voorzagen de Astra in tot 160 pk opgepepte l*;r 16-kleps motor, waar auto een topsnelheid !0 km/uur kan halen. In :onden sprint de Astra OPC vanuit stilstand naar 100 km/uur. De Astra OPC heeft een be scheiden aërodynamisch pak ket, bestaande uit vrij subtiele vóór- en achterspoilers. Andere uiterlijke kenmerken zijn de 17 inch lichtmetalen BBS-wielen met 215/40 ZR-banden en een verlaagd onderstel. De snelle Astra's worden in een oplage van 3.000 auto's gebouwd en krijgen elk een eigen serienum mer op het dashboard. ie;!giaro tekende nieuwe Vredestein-band I tG GPD n zijn rond en zwart en seren de gemiddelde au- ilist weinig. Dat heeft de andse bandenfabrikant tein er niet van weerhou- bt^er n de Italiaanse ontwerper :o te hulp te roepen bij twerpen van een nieuwe Soor sportieve midden- luto's. De band heet ic en houdt ondanks zijn üe st< ïse achtergrond vooral rag met natte wegen, p de geschiedenis van de «d nog niet eerder voor- en dat een bandenfabri- s hulp inriep van een de- En Vredestein vroeg ook eerste de beste. Giorget- daro heeft de afgelopen n< cennia naam gemaakt '5AH le schitterende automo- Zo tekende de Italiaanse irstilist onder meer de Al- de Maserati Quattropor- etus Esprit, de eerste van de Volkswagen Golf meer recente datum de IS 300 en de Daewoo Maar Giugiaro ontwierp ten, treinen, horloges, i, keukens, zonnebrillen leraalwater-flessen. En een autoband, ikelijk liet Vredestein jn gang gaan. Binnen de )rm van de band toog Gi- aan de slag met de zij- het profiel. De zijkant vrijwel meteen de gvan de Nederlandse fa- wegdragen. Er staat iportrac', "Vredestein' en iro' op de wangen. Maar nera begint de 40 mille met het ontwerpen van het pro fiel ging het niet zo makkelijk. De ideeën van Giugiaro waren wel mooi om te zien, maar vol deden niet aan de eisen die de technici van Vredestein stelden. De afvoer van water, een lage rolweerstand, een goede stuur- precisie en een laag geluidsni veau stellen nu eenmaal andere eisen aan de vorm van het pro fiel dan de creatieve geest van de Italiaanse ontwerper. Uiteindelijk rolde er een niet zo spectaculaire profieltekening uit met twee diepe groeven in de lengterichting en een brede baan in het midden met V-vor- mige profielblokken. Deze heb ben steeds een andere afmeting om het geluidsniveau van de band te verlagen. Ook de pro fielblokken in de schouders zijn van wisselende afmeting. De twee brede langsgroeven zor gen voor een goede afvoer van regenwater. De Vredestein Sportrac is voor al afgestemd op goede natweer- eigenschappen. En de fabriek uit Enschede heeft er een nieu we, derde generatie silica-tech- nologie in verwerkt. Silica is ei genlijk niets anders dan zand. In de juiste vorm en de juiste hoeveelheid toegediend aan het rubbermengsel zorgt het voor een verlaging van de verhar- dingstemperatuur van rubber, voor een lagere rolweerstand en grotere slijtvastheid. Vredestein voegt aan het rubber dat voor de zijwand wordt gebruikt een zelf ontwikkeld middeltje toe dat Exxpro heet. Dit helpt de band zijn diepzwarte kleur te behouden en voorkomt ver kleuring door inwerking van UV-stralen. Bovendien onder steunt het spul het ontwerp van Giugiaro. Wtv< 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. REDACTIE PETER LODEWIJKS brengt onder de naam Elégance een speciale serie uit van itia. Bij de Elégance kan het gaan om een Xantia met 1.8 liter lotor, een 2.0 fiter motor of een 90 pk HDi-machine in zowel eurs hatchback-versie als de Break. De standaarduitrusting ze Xantia's is onder meer uitgebreid met ABS, een comfort- houtafwerking op het dashboard, velours bekledingr mist ri vóór en metallic lak. De Xantia Elégance is er yanaf 45.300 De eigenwijze 'city-coupé' Smart kwam een jaar gele den op de markt en kende sindsdien een moeilijke start. Zo moeilijk zelfs dat topman Jürgen Schrempp van Smart-eigenaar Daim- lerChrysler recent liet doorschemeren dat hij weieens de geldkraan zou kunnen dichtdraaien. Maar Smart laat zich niet kennen. Na de onheilspellende medede ling lijkt het een stuk beter te lopen met het piepkleine stads- autootje. Er komen ook nieuwe uitvoeringen. Het ontbreken van meerdere modellen wordt namelijk als een stagnerende factor ervaren in de verkoop. Kopers van een Smart kunnen nu in feite alleen de kleur bepa len en kiezen uit 45 of 55 pk. Op de autotentoonstelling van Frankfurt, die nog tot zondag duurt, laat Smart-fabrikant MCC (Micro Compact Car) al het een en ander aan nieuws zien. Bijvoorbeeld een versie met dieselmotor (cdi), die vanaf december in ons land leverbaar zal zijn voor 24.750 gulden. Of een cabrioversie van de huidige city-coupé, die voorjaar 2000 op de Nederlandse markt komt. En naar verluidt zit er ook nog een hybride en een 4-persoons versie in de pijplijn. Maar echt spectaculair is toch wel de Smart Roadster die in Frankfurt zijn debuut maakt. De opwindende Smart-studie weegt slechts 700 kilo en is maar 3,22 meter lang en 1,60 meter breed. Deze spannende tweezitter staat op een met 46 centimeter verlengd onderstel van de city coupé (wielbasis nu 2,27 me ter). De achterwielaangedreven Roadster is getekend door de van Mercedes afkomstige Mi chael Maurer, die in het verle den onder meer verantwoorde lijk was voor het ontwerp van de Mercedes SLK. De compacte Smart-studie weegt slechts 700 kilo en is maar 3,22 meter lang en 1,60 meter breed. De hoogte be draagt 1,17 meter. De buiten kant bestaat net als bij de city coupé uit panelen van hoog waardige kunststof. Ook de aandrijving is onveranderd overgenomen en dat betekent dus dat de Roadster beschikt over een 3-cilinder 600 cc tur bomotor (55 pk) en een se quentiële 6-bak (een halfauto- maat die ook als volautomaat werkt). De motor en de aan drijfas zijn achterin ingebouwd. Tussen de sterk hellende voor ruit en de rolbeugel kan een transparant kunststof dak wor den gespannen, dat aan de zij kanten wordt afgesloten door ruiten zonder omlijsting. Bij het open rijden kan de overkapping tussen de achterruit en de aan drijving worden opgeborgen. In Frankfurt is het nog een stu die, maar als alles goed gaat (met Smart) is het de bedoeling dat de Roadster over anderhalf jaar in productie gaat. Hij wordt gebouwd naast de city-coupé in de Franse fabriek te Hambach. Overigens zou MCC naar ver luidt in gesprek zijn met PSA (Peugeot/Citroën). Smart zou over enkele jaren gebruik willen maken van de bodemsectie van de komende Citroën Saxo/Peu- geot 107 voor een eigen voor- wielaangedreven model. Saab werkt aan nieuwe cabrio's Het Zweedse autoconcern Saab, onderdeel van het Amerikaanse General Mo tors, gaat samen met het Oostenrijkse Steyr-Daim- ler-Puch Fahrzeugtechnik nieuwe auto's ontwikkelen. De overeenkomst betreft de ontwikkeling en productie van speciale, exclusieve uit voeringen waaronder een nieuwe generatie cabrio's. Steyr-Daimler-Puch heeft in de autoindustrie een uit stekende reputatie opge bouwd en beschikt over een rijke ervaring voor het ontwikkelen en de produc tie van topauto's. Jaarlijks bouwt het Oostenrijkse be drijf, gevestigd in Graz, 70.000 voertuigen. Navigeren in Suzuki Baleno Navigatiesystemen dringen langzaam maar zeker ook door in de goedkopere klasse. Suzuki biedt nu tijdelijk op sommige uitvoeringen van de Baleno een Philips Carin navigatiesysteem aan. Het gaat om de sedan- en Estate-versie als 1.8 GTX of 1.9 TD, die uitgerust met deze rou teplanner de naam Companion krijgen. Normaal zou dit sys teem ruim 4.000 gulden kosten, maar tijdelijk brengt de dealer maar 1.000 gulden in rekening. Wie zo'n systeem niet wenst krijgt trouwens 1.500 gulden korting op de genoemde typen. De actie van Suzuki loopt tot en met 17 januari 2000 of korter als de voorraad eerder op is. BOEKEN Tiende Onschatbare Klassieker Tussen het glanzende blik van 's werelds grote automerken presenteert zich op de auto show van Frankfurt een begin nend Nederlands bedrijf met een opvallend vehikel: de Car ver. Deze kruising tussen een auto en een motorfiets biedt twee zitplaatsen achter elkaar en beschikt over een gepaten teerde hydraulische kantelin- richting voor het betere boch tenwerk. De Carver bestaat uit twee gedeelten: de koets en de achtertrein. Het zitgedeelte met het voorwiel hangt als het ware op een tweewielig subframe en kan net als een motorfiets 'in de bocht hangen'. De achtertrein blijft daarbij gewoon horizon taal staan. Voor de aandrijving zit achterin een 660 cc Daihatsu turbomotor met 65 pk, goed voor een top van 190 km/uur, de sprint van nul naar 100 km/uur vergt 8 seconden. Deze prestaties zijn mogelijk dankzij het zeer lage gewicht van slechts 580 kilogram. Fabrikant Vandenbrink uit 's- Gravendeel ziet voor de 'boch tensnijder' vooral perspectief in de Britse excentriekelingen en gefortuneerde Japanners die status zoeken. Het grote voor beeld is de Nederlandse sport wagen Donkervoort, die in Ja pan goed verkoopt. Van de Ne- '1 Het voorste gedeelte hangt 'in de bocht'. Het achterstuk blijft gewoon horizontaal staan, foto vandenbrink derlandse markt verwacht Van denbrink niet veel, maar dat is ook niet vreemd met een aan schafprijs van boven de ton, als gevolg van de aankoopbelastin gen BPM en BTW. Niettemin zal de auto, waarvan de fabri kant er jaarlijks 200 wil bou wen, volgend jaar zomer in Ne derland te koop zijn. De met de hand gebouwde Car ver heeft intussen de typegoed keuring van de Nederlandse overheid binnen. Er is een per sonenautorijbewijs voor vereist. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij AGU komt terug van al te bonte fietskleding en brengt de effen kleuren terug met minimale opdruk. foto agu ietskleding diende tot I voor kort fleurig te zijn. Felle kleuren, wilde opdruk. Maar dat beeld verandert. Zoals AGU onlangs duidelijk maakte. Als er één ding opviel tijdens de jaarlijkse modeshow van de Nederlandse marktleider op het gebied van rijwielspullen, dan was het wel de onverbiddelijke teloorgang van de tot voor kort in bonte tinten getatoeëerde shirts en broeken. Het wordt grijs op de fietspaden. Grijs met rode ba nen, strepen, letters en panden. Of witte natuurlijk. Of blauwe. Of koffie-verkeerd kleurige. Als de grotendeels door Le- onoor Hoenderkamp ontwor pen collectie van het Alkmaarse bedrijf in één woord moet wor den omschreven, dan dringt zich in de eerste plaats de kwa lificatie 'gedistingeerd' op. Of het nu om de lijnen ranger, au thentic, classic of - die vooral - bike gear gaat. Opvallend dóér- in weer is het steeds grotere on derscheid dat wordt gemaakt tussen fietskleding voor vrou wen en voor mannen. Zoals Hoenderkamp voor de eerstge noemde groep bepaald flatteu ze hemdjes (licht getailleerd) en broeken (extreem korte pijpen) tekende, zo voorziet ze de twee de van een aanmerkelijk stoer der uiterlijk. Bijzonder aardig voor fietsende vrouwen zijn ook de zonnek- leppen (in dezelfde 'gloeiende' tinten als die in shirts worden gebruikt). Ze vervangen de tra ditionele maar vaak weinig charmante wielerpetjes. Func- Volkswagen komt met nieuwe topmodellen voor de Golf en de Bora. De auto's zijn uitgerust met een V6-motor, hebben per manente vierwielaandrijving en worden V6 4motion genoemd. De levering begint dit najaar, prijzen zijn nog niet bekend. In de Golf en Bora V6 4motion heeft Volkswagen een compleet vernieuwde 6-cilinder motor ingebouwd. De basis voor deze motor vormt de 2.8 liter machi ne die ook wel bekend staat als de VR6. Bij de nieuwe motor staan de twee rijen cilinders (V- vorm) in een hoek van slechts 15 graden ten opzichte van el kaar, zodat hij compact ge bouwd kon worden. De nieuwe krachtbron heeft de zelfde inhoud van 2.8 liter, maar is nu voorzien van vier kleppen per cilinder en een ver stelbare nokkenas voor de in- laatkleppen. Bovendien wordt een inlaatspruitstuk met varia bele lengte toegepast, zodat bij lage toerentallen meer trek kracht voorhanden is. De nieu we motor levert 204 pk. Volkswagen koppelt de nieuwe motor in de Golf en de Bora aan het 4motion vierwielaan- drijvingssysteem. Hiermee kan de sterke V6-motor zijn kracht prima kwijt aan het wegdek. De Golf/Bora 4motion accelereert in 7 seconden vanuit stilstand naar 100 km/uur. Beide auto's laten een topsnelheid noteren van 235 km/uur. Standaard hebben ze een handgeschakel- de 6-versnellingsbak. Zowel de Golf als de Bora krijgt een zeer omvangrijke stan daarduitrusting met onder meer een regensensor, speciale lichtmetalen wielen, centrale portiervergrendeling en aircon ditioning. BLIK IN HET VERLEDEN tioneel zijn de ritsen die in de achterzak van de fietstruitjes zijn aangebracht. Trouwens toch altijd een belangrijk aspect in de AGU-collecties door de jaren heen: het functionele. Het Alkmaarse bedrijf dat aan het eind van de jaren zeventig lan delijk bekend werd door de in troductie van de vermaarde AGU-regenpakken, wil in zijn kleding uiteraard 'modisch' zijn. Maar tegelijk ook worden de ontwikkelingen op het ge bied van comfort, kwaliteit en trends niet uit het oog verloren. Soms werd in die voortrekkers rol de plank wel eens faliekant misgeslagen. AGU bijvoorbeeld introduceerde reeds in de jaren tachtig de eerste mountainbike- -fietsen in Nederland, maar staakte de levering al snel om dat er toen nog geen enkele be langstelling voor was. Veel va ker echter vormen de nouveau tés van de Noord-Hollandse onderneming de prelude van een nieuwe trend. Met de re genpakken als lichtend voor beeld. Ook voor het komende jaar is de 'love-baby' van direc tie-tandem Jaap en Peter van den Kommer met een achttal nieuwe modellen ruimschoots in het assortiment aanwezig. Opvallend: zelfs met een pon cho kan je er tegenwoordig charmant uitzien. Voor de 'die hards' tenslotte, de ware fietstoerist, werd de tas- sencollectie nog maar eens flink onder handen genomen. Met de Quarius-lijn als topper. De Air-Bike-Bag-rugzak - zo belooft AGU - heeft een speci aal 'air-ventilation-system' en voorkomt dat je op je rug al te veel gaat zweten. Mooi is dat. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Traditiegetrouw ontwikkelde Alfa Romeo op basis van de in 1972 geïntroduceerde Alfetta sedan een smaakvolle coupé die eerst GT heette maar later vooral bekend werd als 'GTV' (Grand Turismo Ve- loce). De coupé verscheen in 1974 op de markt en had een kortere wielbasis waardoor het strakke koetswerk van Giugiaro beter uitkwam. Er kwamen verschillende versies, uiteenlopend van een een voudige 1.6 liter tot een V6 met benzine-injectie en 160 pk. In 1986 werd de productie van de GTV stopgezet. Pas in 1994 ging Alfa de naam GTV weer gebruiken. foto archief Sinds kort ligt de nieuwe editie van het naslagwerk De Onschat bare Klassieker in de winkel. Het standaardwerk op het ge bied van klassieke auto's ver schijnt alweer voor de tiende keer en is wederom uitgebreid met zo'n 400 modellen. Het oudste voertuig is de eerste Opel Patent Motorwagen uit 1898, de jongste 'oldtimers' da teren nog maar van begin jaren negentig. Het eerste jaarboek verscheen in 1990 en gaf een overzicht van 450 klassiekers van in totaal 77 mer ken en telde iets min der dan 300 pagina's. Het kostte 12,50 gul den. Inmiddels is het naslagwerk van uitgever Haakman flink uitgedijd. De inhoud vertienvoudig de bijna, van 450 naar 4.200 klassiekers, verdeeld over een kleine 250 merken en ruim 1.300 pagina's. Dat paste niet meer in één kaft en dus werd De Onschatbare Klassieker vo rig jaar al opgesplitst in twee delen. De prijs ging in al die ja ren uiteraard ook omhoog, maar lang niet zo snel als de in houd toenam. De tiende afleve ring in twee delen kost 32,50 gulden. De opzet van het lijvige naslag werk is hetzelfde gebleven, al is wel de vormgeving licht aange past en de kwaliteit van de fo to's verbeterd. Iedere pagina toont vier zwartwit fotootjes van verschillende types met daarbij een aantal (technische) gegevens en een richtlijn voor de huidige waarde van de be treffende auto, vast gesteld door twee beëdigde taxa teurs. Zij onderscheiden drie categorieën: categorie A geeft de waarde voor auto's in onge- restaureerde staat, maar wel compleet, B geldt voor auto's in redelijke staat en C voor klas siekers in goede staat, maar niet in zogeheten concoursconditie. Verder vermelden de boekwer ken ook productiejaren en - aantallen alsmede de namen en adressen van alle Nederlandse en Belgische merkenclubs.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27