Bollenteler op zoek naar alternatieven Kniertje is niet meer Duin Bollenstreek ^Alternatief bouwplan )ipronsgeest goede keus' reslong overweegt ter trek uit Hillegom Woonschepen willen niet weg uit het Prins Hendrikkanaal Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 chef rozavan der veer. 071-5356451plv - chef wim van wanrooy. 071-5356452 Nieuwe gemeentesecretaris Valkenburg valkenburg P.G. Arissen wordt dinsdag in Valkenburg tijdens een ingelaste raadsvergadering voorgedragen als de nieuwe ge meentesecretaris. De opvolger van S. Dijs, die per 1 oktober naar Schiermonnikoog vertrekt, treedt per 1 januari 2000 in dienst. De mogelijkheid bestaat ook dat hij eerder in Valken burg komt werken. Daarover moet hij nog overeenstemming bereiken met zijn werkgever. Arissen (36) is momenteel hoofd afdeling ondersteuning van de gemeente Bergschenhoek. 'Zwemvaardigheid in Lisse valt tegen' LissE Ruim een kwart van de Lissese basisschoolleerlingen van zeven jaar kan niet zwemmen. Dat blijkt uit een onderzoek van CDA-raadslid J. van Zoest, die daarom pleit voor herinvoering van het schoolzwemmen. „Zwemvaardigheid is een onmisbaar element voor veiligheid en ontplooiing van het jonge kind", vindt Van Zoest die zegt geschrokken te zijn van de uitkomsten van zijn onderzoek. Vooral kinderen van allochtone ouders kampen volgens Van Zoest op zwemgebied met een enorme achterstand. Auto door rood: fietsster gewond katwuk» Een 68-jarige fietsster uit Katwijk is gisterochtend ge wond geraakt, toen zij op de Zeeweg in haar woonplaats werd aangereden door een automobiliste uit Voorburg. De Katwijkse fietste over richting het Waterloopje. Bij het kruispunt negeerde de 30-jarige automobiliste het rode licht en reed de fietsster aan. Het slachtoffer is met verwondingen aan heup en hoofd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Automobilist ziet bromfietser niet runsburg Een 17-jarige Voorhouter heeft gisteren letsel aan een been en een hand opgelopen bij een aanrijding met een 50- jarige automobilist uit Rijnsburg. De automobilist reed over de Noordwijkerweg richting Noordwijk en zag bij het afslaan naar links de bromfietser over het hoofd. Revalidatiecentra gaan samenwerken katwijk Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk gaat nauwer samenwerken met vier andere revalidatiecentra. Volgende week ondertekenen de directies van het Zeehos, de Sophia Stichting en de Adriaanstichting uit Rotterdam, De Waarden uit Dor drecht en Revalidatiegeneeskunde Zeeland uit Goes een inten tieverklaring. De instellingen werkten in het verleden al inci denteel samen. Samenwerking op het gebied van beleid, mana^ gement, opleiding en onderzoek zijn de onderwerpen waarop de directies nader gaan studeren. Ook groentetelers hebben last van bestrijdingsmiddelenverbod Vervolg van voorpagina De belangenvereniging KAVB probeert voor de strop van een half miljard voor bollensector te omzeilen door al ternatieven te zoeken voor de bestrijdingsmiddelen die per 1 december worden verboden. „We zullen de ko mende maanden verder op zoek gaan. Er zal in ieder ge val een stuk dynamiek optreden. Maar de uitkomst is ui terst onzeker", zegt voorzitter Aad Vollebregt. opbrengst van de teelt behou den blijft. Vollebregt: „Het is ook nog niet helemaal duidelijk bollenstreek peter van egmond irene nieuwenhuijse De sector wil het middelenge- welke middelen nu wel of welke bruik alleen verminderen als de middelen niet verboden gaan worden." Zo staat het al bijna vast dat metalaxyl, een middel tegen ziekte bij crocus en iris op de zwarte lijst komt. Dat geldt ook voor chloorpyrifos, een middel tegen ziekte in de gladiool. De KAVB staat niet alleen in haar protest. Ook de kassensec- tor, vertegenwoordigd door LTO Glastuinbouw, zegt dat teelten in gevaar komen. „Het is wat laat", reageert voorzitter F. Hoogervorst op het onder zoek van de KAVB. „Maai" we zijn uiteraard blij met hun steun. We moeten op dit punt zoveel mogelijk samen optrek ken." Het voorgenomen verbod op bestrijdingsmiddelen is volgens de LTO vooral schadelijk voor de glasgroententeelt. De LTO heeft naar aanleiding van het verbod een brandbrief gestuurd naar de Stuurgroep Glastuin bouw en Milieu (GlaMi). De glastuinbouwsector voelt zich in het nauw gedreven door de overheid, die enerzijds in over leg een milieuovereenkomst sluit met de sector om die mi lieuvriendelijker te maken, en anderzijds op eigen gelegen heid bestrijdingsmiddelen in de ban doet. Ook het afblazen van uitbreidingslocatie Cromstrijen voor de kassensector door het kabinet, en hogere gasprijzen stuiten in dit verband op verzet van de LTO. Onderzoek In de brandbrief waagt de sec tor om een onderzoek naar de verhouding tussen deze rijks maatregelen en het milieucon venant. Die twee zouden haaks op elkaar staan. Hoogervorst: „Het milieuconvenant moet wel passen in de regelgeving van' de overheid. Ik ben bang dat dat niet het geval is. Mis schien heb ik het mis, maar ik denk het toch niet." De Stuurgroep - waarin vier ministeries zijn vertegenwoor digd, evenals gemeenten, pro vincies, waterschappen, milieu organisaties en het bedrijfsle ven - heeft inmiddels toege zegd dat het onderzoek er komt. Wie het precies gaat uit voeren is nog niet bekend. Rol, positie en ambitie vissersvrouw onderzocht bri uridisch adviseur verwacht tijdwinst ïl 3qrdwuk ib de kruiff Iet het plan om in Bronsgeest- ze uid en Offem-Zuid woningen v< bouwen heeft Noordwijk vol- con ins zijn juridisch adviseur gro- kans op tijdwinst ten opzich- van het oorspronkelijke plan. lijk at was al eerder de conclusie, aar burgemeester en wethou- Yv :rs hebben nu opnieuw advies gewonnen, waarbij ook is ge- tken naar de eigendomsver- )ort mdingen van de betreffende ond. De gronden in Bronsgeest- ali°iid die Noordwijk al heeft ga: ingekocht, liggen tegen de pre m Berckelweg aan. Dat maakt luidswerende voorzieningen idig, die het vervolgens onlo- etrc sch maken om alsnog Brons- e vc lest-Noord bij de nieuwe wijk jem trekken, schrijft de adviseur. Vasthouden aan 'Groot- onsgeestbetekent volgens :m bovendien dat tegen elk juwplan veel bedenkingen illen worden ingebracht, met drovende procedures tot ge lig. Wanneer voor het alterna- ive plan wordt gekozen, denkt 'onflict met omwonenden lijkt onoplosbaar - hij dat de procedure om in Bronsgeest-Zuid met woning bouw te beginnen, soepeler verloopt. De gemeente moet dan wel haar keuze voor dit al ternatief ook inhoudelijk, en niet alleen met tijdwinst, on derbouwen. Daarbij denkt hij bijvoor beeld aan het argument dat de Van Berckelweg gehandhaafd blijft. Noordwijk moet daar echter ook weer geen harde toezeggingen over doen, met het oog op de mogelijkheid dat het wijkje Offem-Zuid toch nog op problemen stuit. In dat geval moet het oude plan voor Groot- Bronsgeest namelijk weer uit de kast. Op grond van de voorspelling van de adviseur denkt het Noordwijkse college dat met de eerste woningen uiterlijk eind volgend jaar kan worden be gonnen. In het meest positieve scenario voor 'Groot-Brons geest' - inmiddels de tweede keus van de Noordwijkse poli tiek - zou de bouw pas in april 2001 van start gaan. Een tijd winst van minimaal een half jaar, concludeert het college. katwuk irene nieuwenhuijse Kniertje, de zorgzame en tobberige vissersvrouw van weleer, is niet meer. De vissersvrouw van vandaag werkt meestal mee in het bedrijf van haar man. Zij voelt zich daar gelukkig bij. De vissersvrouw ervaart daarnaast het alleenzijn - haar man is wekelijks ge durende drie tot vier nachten op zee - over het algemeen niet als negatief. Al leen jongere vissersvrouwen met klei ne kinderen moeten nog wat wennen aan de eenzame kant van het zee manshuwelijk. Dit zijn de eerste bevindingen van drs. Ellen Hoefnagel. Zij is als weten schapper verbonden aan het Land bouw Economisch Instituut en voert onderzoek uit in opdracht van het mi nisterie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Ze probeert samen met col lega Marie-José Smits te achterhalen wat de rol, de positie en de ambitie van vissersvrouwen in het familiebe drijf is. Het werk dat de vissersvrouw ver richt, gebeurt voornamelijk thuis, zo als de boekhouding, de administratie, telefonische bestellingen en het ver zorgen van de proviand voor de man nen op de boot. Daarnaast zorgt zij vaak voor het schoonmaken van het schip. „Ze vinden het fijn als het schip weer schoon is. Ze genieten er echt van als de boot er weer blinkend bij ligt. De boot is zo ook een beetje van hen", is de constatering van Hoefna- kele maal is ze actief met het netten boeten. De vrouwen worden meestal niet cash betaald voor hun werk. De waardering van hun inspanning ver dwijnt in 'de grote pot'. „Ze vinden dat over het algemeen geen probleem, omdat meewerken voor hen een ma nier is om betrokken te zijn bij het be drijf. Er is dus geen onderstroom van kritiek. Maar dat is ook niet verwon derlijk, de meeste bedrijven boeren goed. De vissers zijn beslist niet arm, sommigen zijn zelfs bemiddeld", meent Hoefnagel. Voor het onderzoek zijn ongeveer driehonderd bedrijven aangeschreven. Zestig procent heeft meegewerkt door het invullen van een formulier. Een hoog aantal, vindt Hoefnagel. In ieder geval voldoende om gefundeerde con clusies te trekken. De groep is geselec teerd uit de zeevisserij, familiebedrij ven van kleine en grote garnalenvis- sers, rond- en platvissers. De trawler- en mosselvissers zijn nog niet betrok ken bij het onderzoek. De visserijsector heeft volgens Hoef nagel 'blij en verrast' gereageerd op het onderzoek. Begrijpelijk volgens de wetenschapster, want tot nu toe was er eigenlijk niets bekend over de rol van de vissersvrouw. Terwijl de vrouw van de agrariër en de tuinder al wel 'door de wetenschappelijke mangel is ge haald'. „Het werd hoog tijd deze ver borgen beroepsgroep eens in de pictu re te zetten", vindt Hoefnagel. Het heeft volgens haar zo lang ge duurd, omdat de scheidslijn tussen de wereld van de vissers en hun vrouwen rigoreus is. De mannen zijn immers op Terwijl de mannen op zee verblijven, werken de vissersvrouwen op het land mee in het familiebedrijf. foto dick hogewoning zee, terwijl de vrouwen nog steeds Het is Hoefnagel opgevallen dat de voorgrond - aanwezig. Waarschijnlijk thuis achterblijven. In het boeren- en vissersvrouw van vandaag weinig komt dat door de moderne communi- tuindersbedrijf is de vrouw veelal zo- angst meer voelt. „Terwijl er toch nog catiemiddelen. De onzekerheid, waar wel thuis als op het bedrijf - lijfelijk - steeds af en toe vissers op zee verdrin- een schip precies verblijft, is door al de aanwezig. ken, is de angst niet meer zo - op de techniek weggenomen." 'Vagebond' en 'Zaag' in hoger beroep tegen aanschrijving van gemeente Katwijk om te vertrekken den haag/katwijk persbureau cerberus Burgemeester en wethouders van Kat wijk willen af van de in het Prins Hen drikkanaal afgemeerde woonschepen 'Vagebond' en 'Zaag', eigendom van A. Bruinings en H. Schaap. Zij schreven de boteneigenaren aan om hun sche pen vóór 1 juli 2000 weg te halen. De Haagse rechtbank was het vorig jaar nog met die actie eens, maar Bruinings en Schaap gingen in hoger beroep. Gisteren boog de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in Den Haag zich over de zaak. Volgens de raadsman van Bruinings, S. Jaasma, ligt Vagebond al sinds fe bruari 1993 in het Prins Hendrikka naal. Al vrij spoedig is zijn cliënt op de 28 meter lange boot gaan wonen om dat het bezit van een woning naast het historische schip te kostbaar bleek. Pas enkele jaren later kreeg Bruinings te horen dat de gemeente het gebied rond het Prins Hendrikkanaal een uit gebreide face-lift wil geven en dat in die nieuwe plannen geen plaats meer is voor woonboten. Bruinings heeft vervolgens liefst 67 gemeenten aangeschreven met het verzoek om een ligplaats in te mogen nemen. Ook met enkele museumha vens, waaronder die in Leiden, is con tact gezocht. Maar niemand kon of wilde de Vagebond onderdak bieden. Jaasma vindt dat na alle vergeefse in spanningen van zijn cliënt nu de ge meente aan zet is om te voorkomen dat Bruinings straks dakloos is. Een vergelijkbaar pleidooi hield H. Gelderloos voor zijn cliënt Schaap. Gelderloos betwijfelt bovendien of B en W van Katwijk wel bevoegd zijn om zijn cliënt aan te schrijven. Die twijfels zijn er niet bij gemeente woordvoerder A. Veenstra. Hij wees de Raad van State op de eigen verant woordelijkheid van de woonbooteige naren. Zij profiteren uiteindelijk van de maximale overgangstermijn van drie jaar. De eerste aanschrijving da teert van juli 1997. Lang voor die tijd was al bekend dat de gemeente het 'verpauperde gebied' rondom het Prins Hendrikkanaal wilde aanpakken. Veenstra verwacht dat de opknap beurt rond juli 2000 begint, ondanks dat het aankopen van enkele bedrijfs terreinen minder vlot gaat dan ge hoopt. Plannen om in Katwijk een his torische jachthaven in te richten, zijn volgens de gemeentewoordvoerder nog onvoldoende uitgewerkt om de ei genaren van Zaag en Vagebond hoop te geven. Veenstra kon nog niet aangeven hoe de gemeente zal optreden als in juli 2000 beide boten nog in het Prins Hendrikkanaal liggen. De gemeente woordvoerder verzocht de Raad van State de uitspraken van de Haagse rechtbank in deze beide kwesties in stand te laten. De Raad van State doet waarschijn lijk over zes weken uitspraak. -egi iom lieke de kwant rtycentrum Treslong onder- ekt de mogelijkheid om te en.' rhuizen naar een plek 'ergens de weilanden'. De nieuwe lo- tie hoeft niet per se binnen gemeentgrenzen van Hille- m te liggen. Dat zegt direc- jie„ iir L. van der Zon in reactie i aanhoudende klachten uit buurt over geluidsoverlast. I De directie van Treslong niet met de spanning in de wijk. lijkt toegenomen sinds het jm vijftig jaar oude horecabe- ijf is veranderd in een groot irtycentrum en het gebruik n de zalen is geïntensiveerd, larom overweegt Treslong er een jaar of vier te verhui- pi n, wanneer de huidige inrich- igvan het partycentrum is af schreven. Van der Zon: reslong en Hillegom zijn on smakelijk met elkaar verbon- n. Maar klachten zijn niet ;evir ik en er lijkt geen oplossing te ;tein. Als Treslong op wieltjes icfen md, waren we allang wegge- eren iest." De directeur benadrukt leen tde verhuisplannen nog vaag ntro n en dat hij nog geen locatie pn het oog heeft, Omwonenden van partycen- m Treslong klagen al jaren steen en been over de overlast die het partycentrum hen be zorgd. Gesprekken met directie en gemeente hebben volgens hen niets opgeleverd. „De laat ste tijd is het bijna elke dag raak en vaak gaat het tot twee uur door", zegt een buurtbewoon ster die niet met haar naam in de krant wil. „Boink, boink, boink, dat horen wij in onze slaapkamer." Diverse buurtge noten bevestigen dit verhaal. Ze klagen verder over geschreeuw op straat, dichtslaande portie ren en feestgangers die plassen in hun tuinen. De geme.ente heeft de bewo ners laten weten geen harde maatregelen te kunnen nemen totdat Treslong een milieuver gunning heeft. Deze vergun ning, die nog in de maak is, stelt onder meer de geluidsnor men vast waar Treslong zich aan moet houden. De directie van het partycentrum zegt op zijn beurt niet verder te willen investeren in isolatie tot de ver gunning er is. Een bewoner van de Vosselaan: „De procedure loopt nu al jaren. Ze houden ons gewoon aan het lijntje." Wethouder A. Hulsebosch van milieu beaamt dat de mi lieuvergunning lang op zich laat wachten. „We zijn direct na jzzrj*"- j" Het bekende Hillegomse horecabedrijf Treslong is in een periode van ruim vijftig jaar uitgegroeid tot een groot en drukbezocht partycentrum. De omwonenden zijn daar niet allemaal even blij mee. invoering van de nieuwe mi- om moesten we opnieuw be- is nu eenmaal een gegeven dat lieuwet met de procedure be- ginnen." Overigens meent de het bedrijf door de jaren heen gonnen. De eerste versie werd wethouder dat Treslong zich nu eigenlijk te groot geworden is echter afgewezen vanwege een al keurig aan de regels houdt en voor deze locatie, midden in vormfout, nadat bewoners be- er alles aan doet om de buurt een woonwijk." zwaar hadden gemaakt. Daar- tevreden te houden. „Maar het Directeur Van der Zon van Treslong somt met somber ge zicht alle maatregelen op die het bedrijf al nam: isolatie van de toneeltoren, begrenzers op de geluidsinstallatie, begelei ding van parkerende gasten. foto united photos de boer „Met alle respect voor de buren moet ik zeggen dat we aan de regels voldoen. En wat de klachten betreft: geluid is sub jectief. Wie zich eenmaal ergert, hoort iels extra sterk." Geen huwelijken op 1 januari 2000 in Katwijk katwuk» eric de jager Katwijkse stelletjes die hun lief de willen bezegelen met een millenniumhuwelijk kunnen op 1 januari 2000 niet terecht in het 'dorp van de eeuw' aan de Zeeweg. De organisatoren van het Katwijkse eeuwfeest leek het leuk om dorpsgenoten op de eerste dag van de éénen twintigste eeuw in het evene mentendorp in de echt te ver binden en had daarvoor toe stemming gevraagd aan de ge meente Katwijk. B en W zien dat echter niet zitten. Volgens de regels van de wet mogen huwelijken alleen in het gemeentehuis worden voltrok ken. Daarbuiten kunnen twee mensen elkaar alleen het ja woord geven in 'een pand dat door het gemeentebestuur is aangewezen tot gemeentehuis, dat voor ieder toegankelijk moet zijn en bij het publiek be kend is als locatie waar regel matig huwelijken worden vol trokken'. Éénmalige aanwijzing van een pand tot gemeentehuis en huwelijken in een privépand zijn volgens de gemeente Kat wijk 'niet wenselijk'. Het college vreest bovendien voor prece dentwerking. Paartjes met trouwplannen kunnen op zaterdag 1 januari ook niet terecht in het gemeen tehuis. Op feestdagen wordt er in Katwijk niet getrouwd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19