NIKE Dok! Brussel pakt fusiegolf aan Economie Mijn Verhaal, een nieuwe verzameling levensverhalen PEC houdt nog vast aan perking olieproductie Actievoerders verstoren Nike-vergadering Herkansing Heineken op biermarkt Tsjechië Gillette's scheermesje bevrijding voor de man Boeing: 'Groei Schiphol vlakt af in toekomst' ONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 j Productie Poppell alleen in Nederland j«EN De Zweedse multinational Swedish Match concentreert haar divisie aanstekers in Nederland. Dat heeft het bedrijf giste ren in Assen bekendgemaakt. De productiecapaciteit van de - lanstekerfabriek in Lyon is overgeheveld naar Assen, terwijl het hoofdkantoor in Genève in januari naar de Drentse hoofdstad rerhuist. De totale reorganisatie kost het concern enkele tiental len miljoenen guldens. Volgens directeur P. Nilsson van de Swedish Match Lighter Division brengt de verhuizing op korte lermijn geen nieuwe arbeidsplaatsen met zich mee. „Wat wel lelt is dat we de bestaande werkgelegenheid van 216 mensen in hssen kunnen behouden en op de lange termijn wellicht kun nen versterken." De aanstekerdivisie met onder meer het be- [oemde merk Poppell, heeft een slechte periode achter de rug. [weedse kronen (zo'n 1,5 miljoen gulden). 'Stuntdochter' UK niet naar Schiphol oNDENDe nieuwe, goedkope Britse KLM-dochter Buzz gaat liet op Schiphol vliegen. Buzz wil begin volgend jaar vanaf Lon ten Stansted naar zeven Europese steden vliegen, waaronder ierlijn, Parijs en Wenen. De nieuwe lageprijzenmaatschappij is inderdeel van de bestaande Britse dochter KLM UK (voorheen iir UK). Met de introductie van de prijsstuntende dochter wil KLM een graantje meepikken van de groeiende markt voor obere en goedkope vluchten. Concurrent Easyjet groeit al jaren lerk met deze formule. De passagiers van Buzz krijgen geen icket, maar alleen een boekingsnummer. Buzz betekent niet iet einde van KLM UK, dat voornamelijk van en naar Schiphol lijft vliegen. Buzz krijgt de beschikking over acht toestellen, al- van het type Bae-146 met 110 stoelen. Concentratie in bouw onderzeeboten Het Zweedse defensiebedrijf Celsius en de Duitse werf IDW gaan samenwerken en het concern wordt daarmee een in de grootste bouwers van dieselonderzeeboten ter wereld, heeft HDW gisteren gemeld. De contracten, die nog door de irteldienst van de Europese Unie goedgekeurd moeten wor- »n, zijn eerder deze week getekend. Volgens een HDW-woord- terder zal Celsius een actieve rol spelen in de raad van bestuur bij de directie van de Duitse werf. Naar verluidt betaalde Cel lis 325 miljoen mark (364 miljoen gulden) voor 25 procent van 'aandelen. HDW is met Celsius in onderhandeling over de ge- imenlijke aankoop van 49 procent van de aandelen van de Au- ralische onderzeebootwerf Australian Submarine. IS geeft zwangere vrouwen geld terug recht Vrouwen die wegens zwangerschapsverlof gedurende ïige tijd geen gebruik kunnen maken van hun NS-abonne- ent kunnen voortaan geld terugkrijgen. De NS heeft besloten reizigsters schadeloos te stellen voor de periode dat zij hun lonnement niet kunnen gebruiken. De reizigersvereniging Ro- r, die zich voor deze zaak heeft ingezet, heeft dat gisteren be- ndgemaakt. amenwerking redt veel winkeliers haag» De zelfstandige winkelier in Nederland houdt stand nkzij samenwerking. De groei van het marktaandeel van het ootwinkelbedrijf is afgezwakt ten gunste van detaillisten die inenwerken op bijvoorbeeld het gebied van inkoop en/of re- ime. Die groep beheerst nu 43 procent van de detailhandels- rkopen, de grootwinkelbedrijven hebben 42 procent in han- ii, aldus het Hoofdbedrijfschap Detailhandel in zijn Jaarboek tailhandel 1999-2000. Nog maar vijftien procent van de win- iers doet echt alles zelf. Hun aandeel is al jaren stabiel. Met plus van zes procent was 1998 een topjaar voor de detail- ndel. In deze sector gaf Nederland 144 miljard uit. Dat is een- de van de totale particuliere consumptie. roei aantal leden FNV vlakt af sterdam De toename van het aantal leden van de FNV vlakt af. In het eerste semester groeide de vakcentrale 0,3 procent >65 leden) tot 1.241.375 leden. In dezelfde periode vorig jaar a ireven zich 0,9 procent meer mensen in. Procentueel stegen kleinere bonden het sterkst. Het ledenbestand van de bond ir profvoetballers WCS nam me,t 11,8 procent toe tot 850 le- i. Flinke stijgers zijn de journalistenvakbond NVJ 3,2 pro- it), de Kappersbond 4,4 procent) en de onderwijs-bond B 3,4 procent). De groei van de Abvakabo FNV liep terug 0,4 procent. De bond met ruim 360.000 leden noteerde in de ste zes maanden vorig nog plus 2,6 procent. FNV Bondgeno- de grootste met bijna 500.000 leden, verloor bijna 1200 le- een verlies van 0,2 procent. rganisatie van Olie-Expor- ide Landen (OPEC) heeft ren besloten ten minste tot maart 2000 vast te houden ie eerder afgesproken pro- iebeperkingen. De reductie I neer op 4,3 miljoen vaten 159 liter) per dag, zo'n vijf ent van de wereldproduc- lidstaten van de OPEC in Wenen bijeen voor VNU lanceert weekblad voor vrouwen in lagere welstandsklasse haarlem ed blaauw Mijn Verhaal, een weekblad vol 'waarheidsge trouwe' levensverhalen van en voor vrouwen, moet een gat in de markt opvullen. Althans, dat vindt VNU. Deze maand lag het blad voor het eerst in de schappen van de supermarkten. „Ge zien de toenemende behoefte aan reality op tv en in kranten, verwachten we dat dit tijdschrift gaan scoren", zegt bladmanager R. Rüpp van het Haarlemse uitgeefconcern. Het blad staat boordevol aangrijpende en her kenbare liefdes- en familiedrama's als ook aller hande gebeurtenissen die uit het leven zijn ge grepen. „Het gaat om persoonlijke ervaringen, waarbij verhalen met een positief einde onze voorkeur hebben", zegt Rüpp. De belevenissen zijn door de vrouwen zelf opgeschreven dan wel aan de redactie verteld. „Wij krijgen zoveel brie ven en telefoontjes binnen, aan bruikbare verha len hebben we zeker geen gebrek." De redactie 'fatsoeneert' de verhalen alvorens ze in Mijn Verhaal verschijnen. Het tijdschrift ver schijnt in een oplage van 100.000 exemplaren. De doelgroep zijn vrouwen in de leeftijd van 25 tot 55 jaar uit de lagere welstandsklassen C en D, vrouwen met meestal een geringere schooloplei ding en een inkomen dat gemiddeld lager is dan modaal. „Toch verwacht ik dat Mijn Verhaal door alle lagen van de bevolking wordt gekocht en gelezen." Het blad kost 2,95 gulden, net zoveel als de grote concurrent Mijn Geheim dat sinds 1976 bestaat en wordt uitgegeven door Audax. Ook heeft Mijn Verhaal te maken met bladen als Anoniem en In tiem, die door dezelfde doelgroep wordt gekocht. En dat zijn bladen die hun positie hebben ver overd. Rüpp: „Wij denken dat er op deze markt genoeg ruimte is voor een nieuwe titel." Alle verhalen over aangrijpende liefdesdrama's en andere emotionele gebeurtenissen zijn tussen de drie en vijf pagina's lang. Maar het is niet al leen treurigheid met een happy end in Mijn Ver haal, ook staan er in het tijdschrift puzzels, lezer- stesten, een probleemrubriek, contactadverten ties, een horoscoop en een medische rubriek. Rüpp: „Herkenbaar, aangrijpend, emotioneel en ontspannend, dat zijn de trefwoorden. Als de le zer een verhaal heeft gelezen, moet zij of hij er een goed gevoel aan overhouden." foto united photos de boer cynthia van duke Gouden tijden voor juweliers den haag anp Nederland wordt steeds rijker en wil dat ook wel laten zien. Vorig jaar kwamen de bestedin gen voor juweliersartikelen en uurwerken uit op 2,03 miljard gulden. In 1997 was dat 1,92 miljard. Met de stijging van bij na zes procent is de juweliers branche een van de bloeiendste sectoren in de detailhandel. Per hoofd van de bevolking gingen de bestedingen in de ju weliersbranche vorig jaar van 123 naar 130 gulden, zo blijkt uit het Jaarboek Detailhandel 1999-2000 van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel. Ruim driekwart van de aan kopen doet Nederland bij de echte juwelier. De rest komt voor rekening van aanbieders als marktkooplieden, goud- en zilversmeden en warenhuizen. De omzetstijging is al langer aan de gang. Volgens het CBS zijn de bestedingen bij de juwe liers in de periode 1993-1998 gestegen met dertig procent. Hilversum Ongeveèr veertig actievoerders hebben gistermiddag ge probeerd de aandeelhoudersvergadering van Nike op het Hilversumse sportpark te verstoren. Ze poogden over een muur te klimmen maar de politie was getipt en stond met twintig man en politiehonden klaar en hield vier demonstranten aan. De overigen ontvouwden spandoe ken en lazen protestbrieven voor via een megafoon. De actie werd ge houden in het kader van de 'Schone Kleren Kampagne'. De betogers, onder wie ook FNV-Mondiaal en de Alternatieve Konsumenten Bond, vroegen aandacht voor de slechte arbeidsomstandigheden in de fa brieken waar Nike-schoenen worden geproduceerd, in met name Azië. Nike-woordvoerder H. Faber was niet echt onder de indruk: „Onze gedragscode functioneert en we betalen Price Waterhouse Co opers om controles uit te voeren in alle fabrieken". Volgens Faber was voor de vergadering Hilversum als locatie gekozen omdat daar onlangs het Europese hoofdkantoor van de multinational is geopend. Drie van de actievoerders hadden zich op een legale manier bij de vergadering gevoegd; zij hebben Nike-aandelen. Tijdens de vergade ring deden zij een vergeefse poging om bestuursvoorzitter Phil Knight te bewegen tot maatregelen. Zij werden uit het gebouw verwijderd. foto anp evert elzinoa hun halfjaarlijkse vergadering. In een gezamenlijke slotverkla ring zeggen er zeker van te wil len zijn dat te grote olievoorra den worden verminderd. De beperkingen, die meren deels al werden afgesproken op een vergadering in Wassenaar in maart dit jaar, hebben tot dusver gezorgd voor een ver dubbeling van de olieprijs. Voor een vat Brent-olie wordt nu ruim 22 dollar betaald tegen zo'n tien dollar begin dit jaar. amsterdam-zoeterwoupe anp Heineken krijgt nieuwe kansen om de be langrijkste brouwerijgroep van Tsjechië over te nemen. De' Japanse investerings bank Nomura, eigenaar van twee brouwe rijen in het voormalige Oostblokland, wil de keten op korte termijn verkopen. Heineken was al eerder in de race voor de Tsjechi sche biermarkt. De Japanners wilden de brouwerijen toen onderhands verkopen, maai' de Nederlandse brouwer en Nomura konden het niet eens worden over de prijs. Nu komen de twee brouwerijen, Radegast en Plzensky Prazdroj, opnieuw in de ver koop. En Heineken is geïnteresseerd. Vrijwel zeker heeft Nomura binnenkort 94 procent van de aandelen Radegast in handen, nu er met het Britse bedrijf Bass bijna overeenstemming is over de 33,4 pro cent die de Britten nog bezitten. Dat biedt de mogelijkheid om de twee Tsjechische brouwerijen samen te voegen. De aankoop is onder meer interessant omdat de merknaam Pilsner Urquell erbij is inbegrepen. Dat wordt in de bierwereld gezien als het 'oerpils'. Het woord pils is af komstig uit Tsjechië. Het heldere bier kwam in de vorige eeuw uit de Tsjechische stad Pilsen (nu Plzen) via Beieren naar Ne derland, waar het na 1871 in rap tempo be staande soorten verving. Jarenlang was het onmogelijk om met slimme marketing de merknaam Pilsner uit te buiten en wereldwijd te verkopen als het originele pilsener bier. De brouwerij lag immers achter het IJzeren Gordijn. Heine ken betwijfelt of het mogelijk is om alsnog met Pilsner Urquell de wereld te veroveren. „Het bier heeft een typisch Midden-Euro- pese smaak, wat hoppiger dan wij gewend zijn", aldus de woordvoerder. jsse| Iden staan we stil bij de orsprong van handige 690 werpen, die het dagelijks ven vergemakkelijken. 9 04 n en weetjes over hoe die .674 illedaagse dingen zijn ltstaan en wie ze heeft gevonden. Vandaag het encje van de serie lagelijkse Dingen': het 0.4/ scheermesje. 0,20 6 05 *ag frank hendrickx .015 3992 3245 C. Gillette verstond de van one"l'ner- 2° za8 83 h graag als 'de bevrijder e slavengewoonte zich oen ander te laten sche le man wiens naam is uit- c bi, eid tot één van de krach- erekf merknamen ter wereld 'gïï lz>in scheermesjes met aani >oon spitsvondige en ieve reclamecampagnes i man. Gillette wilde zijn irrenten vernietigen, maar lerikaan van Franse af- Hvalgde tegelijkertijd van bzucht, misdaad en ver- ig die met concurrentie rd gaat. e be e was een bijna maniaka- inder en ondernemer, iat hij het scheermesje l7 id had hij al 100 patenten inaam staan. Geen van (»ad hem de rijkdom op- sul* geleverd die hij nadrukkelijk nastreefde. Op advies van Wil liam Painter, de uitvinder van de kroonkurk, begon hij te zoe ken naar een artikel dat na ver loop van tijd weer weggewor pen moest worden. De onver zadigbare vraag naar kroonkur- ken had tenslotte ook Painter welvarend gemaakt. Ontelbare ideeën passeerden de revue, maar pas in 1895 was Gillette zeker van zijn zaak. Een blik op zijn stoppelbaard en de botte scheerriem bracht hem op het idee een goedkoop, maar handzaam scheermesje te maken. Het zou een gevoelige klap betekenen voor de bar biers, maar ook een einde ma ken aan de bloedige bijwerkin gen van de scheerriem. Nog voordat hij een dollar verdiend had, schreef Gillette aan zijn vrouw: „Ons fortuin is ge maakt." De productie kwam niettemin pas in 1903 op gang. Het maken van dunne, scherpe en vooral goedkope staalplaatjes bleek moeilijker dan verwacht. Sa men met de ingenieur en vriend William Nickerson ont wikkelde hij uiteindelijk een machine die in staat was het product te maken. Daarna gin gen de zaken snel. Mannen ble ken het mesje inderdaad als een bevrijding te ervaren. Gil lette liet ook niet na dat voort durend in advertenties te bena drukken. Hij geldt nog altijd als een marketing-genie. Zo was hij één van de eerste ondernemers die zich opwierp als sponsor van sport. Daar zaten tenslotte de mannelijke gebruikers. De definitieve doorbraak van Gillette kwam met de komst van een andere typische man- nenaangelegenheid, oorlog. De Amerikaanse overheid besloot in 1917 de soldaten te voorzien van hun eigen scheergerei. Gil lette mocht 90.000 houders le veren en 12,4 miljoen mesjes. Hij kon door die opdracht 5.000 nieuwe werkkrachten aanne men en zijn fabrieken in Boston verder perfectioneren. Hij kreeg er bovendien een trouwe scha re afnemers bij, want de solda ten die de oorlog overleefden, bleven trouw Gillettes mesje ge bruiken. Het idee van Gillette was in meerdere opzichten geniaal. Niet alleen waren de scheer mesjes zoals gezegd wegwerp artikelen. onbedoeld introdu ceerde de Amerikaan ook het fenomeen van de complemen taire goederen. Het is nog steeds zo dat iemand die een houder koopt van Gillette nooit meer mesjes van een ander merk kan gebruiken. Ze passen eenvoudigweg niet. Hierdoor ontstaat de droom van iedere ondernemer: een legaal mono polie. Een merk dat de copcur- rentie aanbindt met Gillette moet de gebruikers ervan over tuigen een hele nieuwe set aan te schaffen. Dat blijkt een seri euze hindernis, want Gillette is nog steeds onbetwist 'the best a man can get'. Hoewel hij in ijltempo een for tuin vergaarde, ontpopte hij zich tegelijkertijd als een Ame rikaanse variant van Karl Marx. In enkele geschriften zette hij zich af tegen de vrije markt. Concurrentie was volgens hem niet productief, maar slokte juist energie op door de heb zucht en nijd die er mee ge paard gaat. Gillette wilde daar om alle productie onderbren- lemand die een Gillette-houder koopt kan geen mesjes van een ander merk gebruiken. foto gpd rob keeris gen in één onderneming, de 'World Corporation'. Samen werking moest concurrentie vervangen. Hij benaderde zelfs Theodore Roosevelt om voor zitter te worden, maar de oud president weigerde. Die utopische ideeën beletten hem niet heel veel geld te ver dienen met zijn mesjes. Hoewel Gillette nog steeds één van de Inval bij Peugeot-importeur De Europese Commissie wil de fusiegolf die steeds meer bedrijven in haar greep krijgt - mede door de komst van de euro - indammen. Strengere toepassing en controle van de Europese concurrentieregels moeten ongewenste machtsblokken op de vrije markt tegengaan. ,,Het gaat niet alleen om het verbieden van dominante marktposi ties, het risico op het ontstaan ervan moet ook worden voorkomen", zo zei gisteren de nieuwe Eurocommissaris voor concurrentiezaken Monti. brussel marc peeperkorn correspondent Het eerste slachtoffer van deze straffere aanpak lijkt de Britse touroperator Airtours. De be oogde overname van concur rent First Choice Holidays door Airtours stuitte op een 'nee' van de Commissie. Niet alleen om dat door de fusie de Engelse markt voor korte vakanties nau welijks nog concurrentie zou kennen, maar tevens omdat Airtours keer op keer de ant- woordtermijnen van de Com missie aan zijn laars lapte. „Dat er meer van dit soort fusiever boden komen is waarschijn lijk". waarschuwde Monti. Hij scherpt daarmee de harde lijn van zijn voorganger Van Miert nog eens aan. Met het oog op de introductie van de euro in 2002 besluiten steeds meer bedrijven in talloze secto ren tot nauwe samenwerking of een fusie. De bank- en verzeke ringswereld gaan daarin voor op, maar ook andere dienstver lenende bedrijven zitten niet stil. Om te voorkomen dat de consument uiteindelijk de dupe wordt door concurrentieversto rende machtsblokken op de markt, doet de Commissie haar macht nu gelden. Monti benadrukte dat de Commissie - het dagelijks be stuur van de Europese Unie - niet tegen fusies is. „Wij willen alleen dat de regels gerespec teerd worden en dat iedere zaak een grondig onderzoek krijgt." Het scherpere toezicht treft niet alleen fusies, maar ook an dere concurrentievervalsende regelingen. Deze week werd de Nederlandse Peugeot-impor teur verrast door een bezoek van EU-inspecteurs. De Com missie verdenkt Peugeot-Ne- derland ervan haar dealers te verbieden auto's aan buitenlan ders te verkopen. De wagens zijn goedkoper omdat er geen belasting betaald wordt, maar de verkoop is nadelig voor de afzet in andere landen. Merce des, Opel en Volkswagen zijn hier eerder op betrapt. VW kreeg een boete van ruim twee honderd miljoen gulden opge- legd. Ook de zware druk die auto fabrikanten op hun dealers uit oefenen om niet onder de ad viesprijs te verkopen, is de Commissie een doorn in het oog. Tot eind 2001 hoeft de au tomobielindustrie echter niet te voldoen aan alle EU-concur- rentieregels. De nieuwe Com missie wil een eind aan deze uitzonderingspositie maken en verzamelt nu 'munitie' om dat doel te bereiken. schiphol richard mooyman De groei van grote oversta- pluchthavens als Schiphol zal afvlakken. Luchtvaartmaat schappijen vliegen steeds meer rechtstreeks tussen kleinere vliegvelden. Overstappen op een 'hub' (vliegveld met draai- schijffunctie) als Schiphol is dan niet meer nodig. Dat betoogde vice-president marketing R. Baseier van Boeing gistermiddag tijdens een toelichting op de marktver- wachting van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant. Vanwege de trend van directe verbindingen verwacht Boeing niet erg veel van de ontwikkeling van een 'superjumbo' met meer dan 500 plaatsen. De fabrikant richt zich nu vooral op de bouw van middelgrote vliegtuigen. De Europese concurrent Air bus is wel volop bezig met het ontwerpen van een heel nieuw mammoet-vliegtuig. Boeing schat de behoefte aan een der gelijk toestel echter veel lager in dan Airbus. De Amerikaanse vliegtuigfabrikant gaat daarom voorlopig niet verder dan een studie naar een verlengde ver sie van de Boeing 747. Volgens Baseier laten in de VS steeds meer vliegtuigmaat schappijen de grote, overvolle overstapluchthavens links lig gen. „We verwachten dat we steeds meer direct van A naar B kunnen vliegen zonder over te stappen op een 'hub' waar we helemaal niet wilden zijn. Schiphol en de KLM moeten het vanwege de beperkte thuis markt vooral hebben van 'over stappers'. Toch zal de Neder landse luchthaven niet veran deren in een spookstad, zo ver wacht Baseler. „Schiphol blijft een belangrijke overstaplucht- haven. Maar de tijd van enorme groeicijfers zal voorbij zijn." den bosch gpd meest rendabele ondernemin gen ter wereld is - zelfs de in troductie van het elektrische scheerapparaat maakte daar aan geen einde - was z'n fortuin bij zijn dood in 1932 fors ge slonken. King C. Gillette's be moeienissen met onroerend goed en gigantische dadelplan tages liepen uit op kostbare mislukkingen. Greenery schrapt 200 banen Vorig jaar was dat nog 2,7 mil jard. De vestigingen in Bemmel, IJsselmuiden, Kapelle, Nieuw- Amsterdam, Utrecht en Veld hoven behouden alleen de functie van opslagplaats. De re organisatie moet 36 miljoen per jaar opleveren en eind volgend jaar zijn afgerond. The Greene ry leidt sinds de oprichting in 1996 een weinig florissant be staan. Het eigen vermogen is bijna verdwenen. The Greenery, de grootste vei ling- en verkooporganisatie van groente en fruit, gaat snijden in de kosten. Dat kost tweehon derd banen. He. bedrijf neemt die stap omdat de omzet is ge kelderd. De prijzen voor groen te en fruit waren dit jaar zo slecht, dat de omzet van de groenreus dit jaar waarschijn lijk op twee miljard uitkomt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9