Ouderen missen boot met computers Groene Hart hoeft niet langer op slot Gevolgen 'flitstrein' onderwerp tentoonstelling roef met krant op maat Binnenland Friese paarden in Workum Laserdouche voor gevel Rotterdamse stadhuis Provincie poetst Ceteco-miljoenen in één keer weg DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 Zeeleeuw bezwijkt aan narcose cmmen In het Noorder Dierenpark in Emmen is maandag avond de zeeleeuw Charell overleden aan een te zware narcose. De verzorgers waren gedwongen het dier onder verdoving te brengen, omdat het te agressief werd tegen de vrouwelijke zee leeuw Elisa. Charell hield Elisa al enige tijd in 'gijzeling'. Dat is een normaal gedragspatroon bij zeeleeuwen. Het mannetje werd echter steeds agressiever tegen het wijfje, waarop de ver zorgers besloten de twee te scheiden. Dat kon alleen maar door Charell onder narcose te brengen. De verdoving pakte echter tragisch uit, zo meldt een woordvoerster van het Noorder Die renpark. Jongen bekent ontucht met peuter goor Een dertienjarige jongen uit Goor heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met een vierjarig jongetje. Dat is tien dagen geleden gebeurd in een bos aan de Mossendamseweg in Goor. De plek is een geliefde speelplaats van kinderen in de buurt. Volgens een politiewoordvoerder is niet gebleken dat de jongen vaker in deze omgeving ontucht met kinderen zou hebben ge- Geen DNA-onderzoek in zaak Scholte amsterdam De rechter-commissaris in Amsterdam heeft het verzoek van de officier van justitie afgewezen om DNA-onder- zoek te verrichten in de zaak-Rob Scholte. De kunstenaar ver- - loor vijfjaar geleden beide benen toen onder zijn auto een gra naat ontplofte. Een haar die de politie na de ontploffing aantrof was een van de laatste strohalmen waarmee het Openbaar Mi nisterie de aanslag hoopte op te lossen. Het OM wilde het DNA van de haar vergelijken met dat van twee verdachten. Ie Ruim miljoen uit parkeermeters amsterdam Criminelen hebben in Amsterdam de eerste acht maanden van dit jaar al 1,2 miljoen gulden gestolen uit parkeer automaten. Vorig jaar liep de gemeente 1,8 miljoen gulden mis. l'olgens een woordvoerder van de dienst Stadstoezicht worden de parkeerautomaten steeds beter beveiligd, maar bedenken de criminelen ook steeds weer nieuwe manieren om de automaten e kraken. Volgens Stadstoezicht kampt niet alleen Amsterdam met automatenkrakers, maar hebben ook andere steden in Ne derland en Europa met dit probleem te maken. 1 Koeloze zondag' gaat door )EN haag Alle 4,4 miljoen Nederlandse koeien gaan zondag 3 iktober de stal in. Melkveehouders protesteren hiermee tegen Ie mestplannen van minister Brinkhorst (Landbouw). De koe- ndag is een idee van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw- irganisatie (ZLTO) en wordt nu landelijk overgenomen. Dat leeft LTO-Nederland bekendgemaakt. Minister Brinkhorst Landbouw) zegt in een reactie het verband tussen het mestbe- eid en koeloze zondag niet te zien: „Ik wil graag koeien in de vei. Daarom wil ik ook een meer grondgebonden veehouderij nis het noodzakelijk snel aan de slag te gaan." Alcoholverbod in Emmen uitgebreid men De gemeente Emmen heeft een al langer bestaand al- iliolverbod in de wijk Angelslo uitgebreid. Aanleiding is het pnieuw uitbreken van ongeregeldheden, afgelopen dinsdag. )e wijk wordt al enkele jaren geteisterd door gewelddadigheden "V ie volgens de gemeente te wijten zijn aan overmatig drankge- V ruik door een groep jongeren. Afgelopen maandag had burge- ïeester P. van der Velden nog overleg met de jongeren om iets doen aan hun problemen. „Ik had een goed gevoel over dat -jjsprek, maar als het een dag later toch weer uit de hand loopt 'J en ik behoorlijk teleurgesteld", aldus de burgemeester. 'even jaar voor doodslag op zoon :n haag De rechtbank in Den Haag heeft een 40-jarige Hage- aar wegens doodslag tot zeven jaar gevangenisstraf veroor- eeld. De man schoot op 4 juni bij een snackbar aan het Lo- intzplein in Den Haag zijn 18-jarige zoon dood. Er was tien ar celstraf geëist. Tijdens de behandeling van de zaak twee st eken geleden, beriep de verdachte zich op noodweer. Aan de tale schietpartij zouden bedreigingen vooraf zijn gegaan. (otterdam plat door stroomstoring ïïterdam Een stroomstoring heeft gisteren voor chaos ge- )rgd tijdens de avondspits in Rotterdam. Bijna twee uur lang inden trams en metro's niet rijden. Overal ontstonden op- [ïppingen of stonden groepen mensen te wachten tot ze naar lis konden. De storing ontstond tegen kwart voor vijf in de iddag. In Kralingen, Ommoord en een deel van Capelle deden lefoons en stoplichten het niet en konden trams en metro's iet rijden. Ook het treinverkeer ondervond hinder. Op de lijn iet Gouda reden helemaal geen treinen meer. De storing bij de einen duurde ongeveer een half uur. De brandweer kreeg tien- Uen meldingen van mensen die vastzaten in liften. lode bij ontploffing in Den Haag n haag In een woning aan de Haagse Troelstrakade is een Mg onbekende persoon woensdagmiddag om het leven geko- len door de ontploffing van een handgranaat. De ontploffing ind plaats in de achterzijde van het huis. In eerste instantie ek het om een schietpartij te gaan, maar volgens de politie- gsman is inmiddels gebleken dat een handgranaat is ontploft. loeren investeren nog amper n haag De varkens- en kippenboeren breiden hun stallen luwelijks nog uit. De investeringen zijn jarenlang niet zo laag weest. Dat blijkt uit bouwcijfers die minister Brinkhorst andbouw) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Varkens- fuders kregen in het eerste kwartaal 62 bouwvergunningen; n jaar eerder waren dat er nog 166. Kippenhouders ontvingen vergunningen tegen 80 in het eerste kwartaal van '98. De leren kampen bovendien met lage opbrengsten en onzeker- id over de nieuwe mestvoorstellen van Brinkhorst. Voor elke 3'1 ibreiding moeten ze kippen- of varkensrechten van collega's or Pen- ierenactivisten gewond bij vechtpartij ids megen Dierenactivisten en pelsdierhouders zijn vanochtend id half tien slaags geraakt op het stationsplein in Nijmegen, politie heeft negen pelsdierhouders aangehouden omdat ze et n°g onbekende voorwerpen zouden hebben ingeslagen op n groep van ongeveer vijftien actievoerders. Een onbekend ntal betrokkenen raakte gewond door de vechtpartij. Een van actievoerders moest zich in het ziekenhuis laten behandelen, actievoerders hebben aangifte gedaan bij de politie. De die nactivisten wilden met de bus naar Nederasselt afreizen. Daar vandaag de jaarlijkse contactdag van pelsdierfokkers gehou- 'ERDAM ANP leverij Het Parool gaat een op maat leveren. De hpaper on demand rolt uit Jprinter nadat een lezer zijn voorkeuren heeft aan- egin volgend jaar J het bedrijf van start met 1 proef, waarbij enkele prin- [Jtomaten in en bij Amster- hogescholen en univer- 'en worden geplaatst, a zers kunnen op de auto- En intoetsen over welke on- 'erpen ze nieuws willen le- jp Nadat de berichten zijn ehaald via een verbinding met de redactie, wordt ter plek ke een krant op 'tabloidachtig formaat' geprint. De kosten zul len ongeveer dezelfde zijn als die van een gewone krant. Als de proef een succes blijkt, zul len er meer automaten worden neergezet in de hoofdstad. In de Verenigde Staten bestaat de 'newspaper on demand' al. De voordelen zijn legio, aldus Het Parool. Zo zijn er geen drukkerij en omvangrijk distri butieapparaat nodig. Boven dien kan er gericht geadver teerd worden omdat de voor keuren en de locatie van de le zer al bekend zijn. ANP Algemeen N Is Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Te weinig senioren hebben toegang tot nieuwe technologie Het gaat niet goed tussen ouderen en computers. De se nioren dreigen de boot te missen als het gaat om deelna me aan de hedendaagse informatiemaatschappij. Over heden, ouderenorganisaties en bedrijfsleven moeten een manier zien te vinden om ze er bij te betrekken. Dat zegt het Nederlands Platform Ouderen en Europa (NPOE) dat onderzoek deed naar 'Toegang tot de informatiesamen leving voor ouderen'. rotterdam anp Het rapport laat geen rooskleu rig beeld zien. Er zijn weinig ouderen die toegang hebben SP heeft geen vertrouwen meer in commissaris den haag robbert minkhorst De statenfractie van de SP van Zuid-Holland heeft geen ver trouwen meer in commissaris van de koningin J. Leemhuis- Stout. Volgens de socialisten is het niet duidelijk of ze liegt of gelogen heeft over haar rol in de Ceteco-affaire. SP-fractievoorzitter F. Ver geer vroeg gisteren vergeefs om opheldering over de rol van Leemhuis-Stout als de voorzit ter van Gedeputeerde Staten die handtekeningen zet onder besluiten die het uitlenen van forse geldbedragen mogelijk maken. Aanvankelijk verklaarde Leemhuis-Stout dat ze 'lang niet altijd wist wat ze onderte kende'. Volgens verschillende kran tenberichten wist ze dat echter wel degelijk. Vergeer baseerde zich gisteren met vragen over de gang van zaken op een ver haal in het Algemeen Dagblad. Ze wilde weten hoe dat te rij men viel met eerdere verklarin gen van de commissaris. Leem huis antwoordde niet zelf. Dat deed gedeputeerde Dekker, die over het complete Ceteco-dos- sier het woord voert. Hij be perkte zich echter tot de verkla ring dat er geen mededelingen worden gedaan zolang het rap port van de commissie Van Dijk, die de affaire onderzoekt, niet is verschenen. Vergeer had overigens wel verwacht dat ze geen concreet antwoord van Dekker zou krij gen. Daar was het de Leidse ook niet alleen om te doen. .Al le fracties hadden deze vragen moeten stellen. De statenleden moeten samen de scho'uders er onder zetten. Dat kan alleen als we goed en volledig geïnfor meerd worden. Ik wil me niet in een hoek laten drukken." tot nieuwe informatietechnolo gie en er ook mee om kunnen gaan. Als deze ontwikkeling niet wordt gekeerd, zullen ouderen steeds verder het contact met de wereld om hen heen verlie zen. Dat leidt uiteindelijk tot een tweedeling in de maat schappij: zij die hun informatie op allerlei manieren zelf weten te verkrijgen, en zij die dat niet kunnen en op een zeker mo ment nog geen treinkaartje meer kunnen bemachtigen. In de zes Europese landen die onderzocht zijn, bestaan wel initiatieven om hier veran dering in te brengen. Maar die pogingen zijn vaak veel te klein schalig en versnipperd om wer kelijk zoden aan de dijk te kun nen zetten. Bovendien wordt er daarbij weinig samengewerkt en dus ook geen kennis uitge wisseld. Vaak weten initiatiefnemers van elkaar niet waar ze mee be zig zijn. Volgens het NPOE moet er dan ook een Europees netwerk komen dat alle initia tieven verbindt. Daarnaast moeten de oude ren zelf ook warm gemaakt worden voor computers. Zij denken vaak dat de nieuwe technologie te moeilijk voor hen is. Bovendien zien zij er voor zichzelf vaak weinig nut in. Internet hééft voor ouderen momenteel ook veel minder nut dan het zou kunnen heb ben, stelt NPOE. De aanbieders laten veel kansen liggen. Oude renorganisaties zouden meer moeten meedenken met aan bieders van nieuwe technologi- en om deze aantrekkelijker te maken voor ouderen. Als voorbeelden van wel ge- toepassingen noemt het rapport onder meer het Ne derlandse SeniorWeb, waarbij ouderen begeleid en getraind worden in het gebruik van In ternet. Ook het Spaanse Punt- oAzul-programma is een lich tend voorbeeld. Daarbij zijn elektronische informatiekiosks geïnstalleerd bij bijvoorbeeld banken. Door simpelweg het scherm aan te raken kan infor matie worden opgehaald over zaken als gezondheidszorg, fi nanciën of cultuur. Rotterdam De hoofdstraat van Workum was gisteren het domein van trotse Friese paarden. De harddra verij in het Friese stadje trok veel publiek. foto anp jacob melissen Zuid-Holland wil meer woningbouw den haag robbert minkhorst Gemeenten in het Groene Hart moeten tot 2005 meer huizen kunnen bouwen dan ze nu mo gen. Zuid-Holland wil de weg daartoe vrijmaken door haar streekplan te wijzigen. Daar voor klopt de provincie aan bij het Rijk. Binnen het Groene Hart mag nu slechts mondjesmaat wor den gebouwd. Dat heeft geleid tot klachten van gemeenten. Ze vrezen voor vergrijzing, trek naar de steden van kapitaal krachtige gezinnen en voor een verlies van voorzieningen als supermarkten en horecagele genheden. De nieuwe gedeputeerde M. Vissers liet gisteren blijken ge voelig te zijn voor dat argu ment. Hij wil 1 het probleem aanpakken door gemeenten meer vrijheid te geven. Die moet leiden tot 'leefbare ker nen', maar niet tot verstedelij king. Vissers uitspraak is opval lend, omdat het juist de provin cie was die eerder koos voor het beperken van de aantallen te bouwen huizen per gemeente. Het Rijk hechtte meer waarde aan bebouwingsgrenzen, zij het dat die weer straldcer om de ge meenten liggen dan in het streekplan van de provincie is Zuid-Holland wil af van wo- ningbouwcontigenten en gek genoeg is het nu het Rijk dat die wijziging nog tegenhoudt, zegt Vissers. „Het Rijk verbiedt ge meenten nu om meer te bou wen. We moeten dus om extra woningen gaan bedelen." Daartoe gaat Vissers met de gemeenten overleggen welke knelpunten er zijn. Tegelijker tijd laat hij ook ambtenaren een nota schrijven die moet uit monden in een wijziging van het streekplan. Deze 'beleids nota contouren en contigenten' wordt in april volgend jaar ter goedkeuring aan het provincie bestuur voorgelegd. Uitgebreide onderhoudsoperatie rotterdam anp den haag robbert minkhorst De provincie Zuid-Holland lost in een klap de eventuele financiële tegenvallers van de Ceteco-affaire op. Daarvoor moet de pro vincie een greep uit de eigen kas doen. De financiële reserves komen dan wel onder het minimumniveau, maar dat is slechts tijdelijk. Zuid-Holland'hoeft er in elk geval geen plannen of projecten voor uit te stel len. Met een licht triomfantelijke glimlach presenteerde gedeputeerde L. Huizer van financiën gistermiddag de begroting voor volgend jaar, pas drie weken nadat ze haar partijgenoot A. de Jong is opgevolgd. De Jong is het eerste slachtoffer van de ban kiersaffaire. De financiële huishouding van de provincie staat er ondanks die affaire betrekkelijk gunstig voor. Zuid-Holland wacht de komende jaren enkele forse mee vallers. Dankzij die meevallers hoeft de provincie niet te bezuinigen om de risico's van de leningenportefeuille af te dekken. Berekend is dat die risico's samen 59,2 miljoen gulden bedragen. De twee lenin gen aan het zieltogende handelshuis Cete- co van in totaal 47,5 miljoen worden daar bij geteld. Voor 'nieuw beleid' heeft Zuid- Holland 39,8 miljoen gulden (dat al was ge reserveerd) niet nodig. Dat is te danken aan een hogere bijdrage uit het Provinciefonds, hogere dividenduitkeringen en aan het groeiend aantal auto's in de provincie. Een deel van de motorrijtuigenbelasting komt ten goede aan Zuid-Holland. Met de meevaller van de verkoop van stroomproducent EZH aan Preussen Elek tra en de winst op het bankieren is in de nieuwe begroting geen rekening gehouden. GS vinden dat onverantwoord omdat er nog geen zicht is op hoe hoog die winst is. Het Rotterdamse stadhuis wordt in oude glorie hersteld. Binnen vijftig dagen moet een zogenoemde laserdouche de gevel weer net zo doen stralen als na de bouw, 85 jaar geleden. Het monumentale gebouw aan de Coolsingel dateert uit 1914 en is al jaren ernstig ver vuild. Plannen om daar iets aan te doen ketsten steeds af op de kwetsbaarheid van de gebruikte zandsteen en tufsteen, die niet bestand bleken tegen de ge bruikelijke schoonmaaktech- nieken. Onlangs werden echter twee stenen naar Parijs gestuurd om bij wijze van experiment een la serdouche te ondergaan. Ze kwamen stralend lichtbeige én intact terug. De nieuwe reinigingstechniek is afkomstig uit de hersenchi- rurgie. Bij hersenoperaties snij den de laserstralen door de schedel, maar stoppen zodra ze op het zachte hersenweefsel stuiten. Bij gevelreiniging blijkt dat hetzelfde te werken. De stralen verwijderen het vuil, maar tasten de onderliggende steen niet aan. Eerder werd de methode met succes toegepast op het stadhuis aan de Grote Markt in Brussel en het Keizer lijk Paleis in Wenen. De gemeente trekt een mil joen gulden uit voor reiniging van de gevel. Daarna wordt ook de rest onder handen geno men. In de komende drie jaar ondergaat het gebouw een uit gebreide onderhoudsoperatie die vijftig miljoen gulden kost. Zo wordt ook het 320.000 lei en tellende dak vernieuwd. De blauwgrijze stenen worden ge haald uit dezelfde groeve in Wales als tachtig jaar geleden. „En net als toen krijgen we daar een garantie van tachtig jaar op", aldus projectleider Kost. De kogelgaten uit de Tweede Wereldoorlog worden overigens niet opgevuld. Ze blijven zitten als tastbare herinnering aan die periode. In 2005 heeft Nederland zijn eigen hogesnelheidstrein. Van Amsterdam rij je dan in drie kwartier naar Antwerpen, in twee en een half uur naar Pa rijs, in ruim drie uur naar Londen. De steden en gebie den waar de hogesnelheids- spoorlijn doorheen snijdt, zul len er ingrijpend door veran deren. Een expositie in Rotter dam biedt voor het eerst in zicht in de verstrekkende ge volgen van het 'flitsspoor' voor de Nederlandse ruimtelijke or dening. rotterdam hans de bruun Het felle politieke debat over het tracé van de hogesnel- heidsspoorlijn door.het 'Groe ne Hart van Holland' is, na het besluit van de Tweede Kamer daarover, verstomd. Maar dat debat was slechts het begin van de discussie over de gevolgen van de aansluiting van Nederland op het Europe se net van hogesnelheidsver- bindingen. Over zes jaar moet de eerste flitstrein van Amster dam, via Schiphol, Rotterdam en Breda over zijn eigen snelle baan naar de Belgische grens rijden, om daar op dat Europe se net aan te sluiten. En vijf jaar later moet ook de oostelijke aansluiting - van Amsterdam via Utrecht en Arnhem naar Duitsland - in gebruik zijn. Al deed de discussie over het Op grote reclamezuilen kunnen de steden waar de flitstrein stopt de plannen tonen voor hun stationsgebied. tracé door het Groene Hart an ders vermoeden, bij de intocht van de hogesnelheidsttreinen gaat het niet alleen om de aan leg van rails en het beperken van de overlast. De nieuwe spoorlijn zal ook grote veran deringen teweeg brengen in de steden en gebieden waar zij doorheen snijdt. „Een groot deel van Nederland gaat op de schop", zegt Jacque line Tellinga, samenstelster van de expositie over de ruimtelijke gevolgen van de hogesnel heidslijn, die gisteren bij het Nederlands Architectuurinsti tuut in Rotterdam is geopend. Hoewel de meeste plannen voor de gebieden langs de rou te nog in het tekentafelstadium verkeren, bewijst de tentoon stelling het gelijk van de stel ling van Tellinga. De steden die aan de hogesnelheidslijnen een station krijgen - Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Arnhem en Breda, alsmede Schiphol - staan voor een in grijpende vernieuwing van hun stationsgebieden, die tientallen miljarden guldens gaat kosten en het aanzien van die steden foto qpd niels van der hoeven drastisch zal veranderen. Niet al die projecten zijn een direct gevolg van de komst van de flitstrein. In Arnhem is twee jaar geleden al beginnen met een herinrichting van de bin nenstad, toen een besluit over de komst van de Duitse hoge snelheidstrein nog genomen moest worden. Ook in Utrecht was men al langer in discussie over een hele nieuwe binnen stad rond het verouderde win kelcomplex van Hoog Catharij- ne. Amsterdam is bezig met een ambitieus plan voor de ontwikkeling van de Zuid-as. Rotterdam wil het gebied rond het Centraal Station moderni seren. In Den Haag waar een deel van de hogesnelheidtrei- nen zijn begin- en eindpunt krijgt, wordt het Centraal Stati on definitief het hart van het Haagse 'Manhattan'. Alleen Breda heeft nog geen concrete plannen, maar die worden eind 1999 verwacht. Op de expositie in Rotterdam is op negentien enorme panelen in kaart gebracht wat er zoal te verwachten is in de steden waar de flitstreinen gaan stop pen en in het gebied langs de baan. Jacqueline Tellinga had de zes steden gevraagd om elk in een grote, metershoge ad vertentie duidelijk te maken wat de hogesnelheidstrein voor hen gaat betekenen. Maar met spijt constateert zij dat de ste den die kans hebben laten lig gen. Het zijn fraaie, artistieke posters, maar zonder enige in formatieve waarde. „De enige die een duidelijke strategie toont is Schiphol". De expositie 'Op Europees Spoor' is, om hem zo toeganke lijk mogelijk te maken, in de open lucht ingericht, en dus dag en nacht gratis te bekijken. Tot 2 januari 2000 bij het NAi, Museumpark 25 in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5