Tweede Kamer: Verbod op ontslag van WAO'ers i Marineman schuldig i an dubbele moord' SGP wil hoe dan ook einde aan Paars-2 Binnenland Youp van 't Hek telt af Vrouw uit één stuk Bolswarders willen verdachte van ontucht niet in woonwijk hebben Eindelijk duidelijkheid Betuwelijn JONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 Slaapplaats voor vleermuizen nfn haag Vleermuizen uit Den Haag en omgeving kunnen deze winter op twee nieuwe locaties overwinteren. In Clingendael en het Westduinpark worden twee bunkers klaargemaakt door de zoogdierenwerkgroep Zuid-Holland. Dubbele deuren met vlieg gaten maken de bunkers ontoegankelijk voor mensen, zodat de dieren niet worden gestoord tijdens hun winterslaap. Binnenstad Amsterdam monument Amsterdam De binnenstad van Amsterdam wordt genomi neerd voor de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Het gemeente bestuur heeft ingestemd met het verzoek van het ministerie van Cultuur om het eeuwenoude stadscentrum te mogen voordra gen. Op de Werelderfgoedlijst staan monumenten met een uit zonderlijke betekenis voor de mensheid, zoals de piramiden van Gizeh in Egypte, de Taj Mahal in India en de Borobudur in Indonesië. In 1996 werd ook de Stelling van Amsterdam, de gor del van forten rondom de hoofdstad, aan de lijst toegevoegd. VVD boos over 'Leidse' Zalmsnip pen haag De WD is boos over het besluit van minister Peper van binnenlandse zaken om de Leidse versie van de Zalmsnip H officieel goed te keuren. WD-minister Zalm gaf de gemeenten ie geld om iedereen honderd gulden uit te betalen als tegemoet- s. koming voor de stijging van de gemeentelijke belastingen. Lei- den besloot maar 75 gulden te geven en de rest te gebruiken voor minimabeleid. Peper noemt het Leidse plan 'een uiterste Zf invulling van de beoogde doelstelling dat alle huishoudens een :si herkenbare en gelijke lastenverlichting ontvangen'. IK i 'Pronk schenkt foute koffie' M 'l den haag De stichting Max Havelaar is boos op minister Pronk IC (VROM). Want terwijl Pronk voor een duurzame samenleving 3 pleit, komt er uit de koffieautomaten op zijn ministerie koffie van Douwe Egberts. Foute koffie, vindt Max Havelaar, omdat de productie milieuonvriendelijk is en ten koste gaat van de arbei ders. Na klachten van ambtenaren organiseerde VROM een test 01 onder het personeel. Koffie is volgens Pronk immers een heel n; gevoelig onderwerp. Winnaar werd DE. Overigens: het is wel degelijk mogelijk om in het ministerie Max Havelaar te krijgen. Pronk zelf drinkt niet anders. Identiteit dode in maïsveld bekend hagestein De man die maandagavond dood in een maïsveld langs de Lekdijk in Hagestein werd gevonden, is een 21-jarige ef man uit Groningen. De identiteit van de vrouw is nog onbe- 31 ;end. Het tweetal is volgens de politie op de plek waar het werd P. aangetroffen om het leven gebracht. Een agrariër vond de stof- II èlijke resten toen hij met zijn tractor aan het werk was. Hij reed er legen de lichamen aan die in staat van ontbinding verkeerden. "hts betaalt voor fout met spiraaltje ilmelo Een huisarts uit Almelo moet vaij de rechtbank een pa- iënte 13.000 gulden voorschot betalen omdat hij onzorgvuldig ;te landelde bij het plaatsen van een spiraaltje. De vrouw liet in III 996 een spiraaltje inbrengen. Ze wilde later wel nog meer kin- ;t- leren. Meteen na het plaatsen kreeg de vrouw pijn. Ruim een 111 aar later kon de huisarts het spiraaltje niet verwijderen. Een gy- 'a laecoloog constateerde dat het op een verkeerde plek zat en oc lat de baarmoeder moest worden verwijderd. De rechter ver- rijt de dokter dat hij ondanks herhaalde pijnklachten van de rouw geen echo liet maken. Was dat wel gebeurd, dan was het I net een sisser afgelopen. De vrouw wil in totaal 27.600 gulden f'( chadevergoeding. De rechter vindt dat de arts nu vast dertien :1" ïille moet betalen. Eerder wilde de verzekeringsmaatschappij H?' an de dokter slechts 3500 gulden voldoen, lie n meedogenloze man die ïr lijken gaat. Met die om- irijving onderbouwde giste- i advocaat-generaal Van den m ezem gisteren zijn eis van ïttien jaar cel tegen een 28- 1S ige voormalige marineoffi- z( r. De rechtbank veroordeel de man eerder tot twaalf jaar een eis van vijftien jaar. De iciale vraag voor de militaire ner van het gerechtshof is nieuw of de man vorig jaar tje met voorbedachten rade het leven heeft gebracht of hij zijn daad pleegde in een S ,vellin8' nu )e rechtbank achtte moord elk geval niet bewezen. Voor advocaat-generaal was dat len om de rechtbank brod- Iwerk te verwijten want hij is wel van overtuigd dat de m het misdrijf minutieus *a8 eft voorbereid en dat er der- lve sprake is van een dubbele ;en! lord. P( n de noodlottige nacht be- 'elmde de verdachte zijn met chloroform. Dat had enkele dagen eerder - na een z0' ftig liefdesweekeind met een rilJ itenechtelijke relatie - in een n'itheek gekocht, zogenaamd i een pennenbakje te repare- 'ol i. Zijn dochtertje smoorde hij der een dekbed en een kus- beu bi. EXCLUSIEF Een wekelijkse foto-column (tekst Youp van 't Hek. foto Bob Bronshoff) over de wording .van de conférence waarmee hij op 31 december de eeuw uitluidt. 'Werkgevers schuiven probleem te makkelijk door' Een groeiend deel van de Tweede Kamer wil werkgevers verbieden om gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkne mers te ontslaan. „Teveel werkgevers schuiven te ge makkelijk het probleem door", zei PvdA-fractievoorzitter Melkert gisteren tijdens de algemene beschouwingen. Voor een voorstel van GroenLinks om werkgevers te ver plichten 5 procent gedeeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te hebben, voelt Melkert echter nog niets. De CD-romversie van de miljoenennota, die minister Zalm dinsdag vol trots als verrassing uit zijn koffertje toverde, is niet te koop. De papieren miljoennenota is sinds jaar en dag wel te bestellen bij uitgever Sdu. De voormalige Staatsdruk kerij ziet geen markt voor het zilveren schijfje omdat de complete miljoenennota ook op de website van het ministe rie van Financiën staat (www.minfin.nl). Die site was gister morgen onbereikbaar door de enorme belangstelling. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Het weer toenemende aantal arbeidsongeschikten baart de Kamer zorgen. De WD zoekt een oplossing vooral richting werknemers. WD-staatssecre- taris Hoogervorst van sociale zaken opperde een paar dagen geleden om werknemers bij ziekte niet langer het volledige loon door te betalen om hen te prikkelen snel(ler) weer aan de slag te gaan. WD-leider Dijkstal onderschreef dat voorstel giste ren. Hij wil dat CAO's waarin volledige doorbetaling is opge nomen, niet langer algemeen verbindend worden verklaard voor een hele bedrijfstak. Indi viduele bedrijven krijgen dan de mogelijkheid om hun werk nemers minder door te betalen bij ziekte. „Als het zo doorgaat, bereiken we nooit het gewenste effect. De overheid moet hier over met de sociale partners in gesprek. Het moet de werkne mers duidelijk worden gemaakt hoe gevaarlijk de weg is die ze hebben ingeslagen.'' Dijkstal bleek in die opvatting gisteren echter vooralsnog al leen te staan. De Kamer bleek daarentegen wel te voelen voor een wettelijke verplichting voor werkgevers om gedeeltelijk ar beidsongeschikte werknemers in dienst te houden, tenzij ze overtuigend kunnen aantonen dat ze echt geen werk meer voor hen hebben. Nu geven twee van de drie bedrijven aan dat ze daar geen mogelijkheden voor hebben. Dat geldt vooral voor kleinere bedrijven. Veel WAO'ers denken daarentegen aan dat ze hun oude werk met enig kunst- en vliegwerk wel hadden kunnen blijven doen. Een knelpunt in de WAO ligt in het eerste (ziekte)jaar, waarin nog veel te veel mensen aan hun lot worden overgelaten. Later dit jaar moeten minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Hoogervorst met een nieuw plan komen over onder meer een betere be geleiding van zieke werkne mers. Melkert liet gisteren al vast weten dat de PvdA 'zo no dig vergaande ingrepen' steunt bij de verdeling van de be voegdheden tussen arbodien- sten en uitvoeringsinstellingen (zoals het GAK en Cadans). De uitvoeringsinstellingen zouden een controlerende taak moeten hebben, maar kunnen die niet waarmaken omdat ze pas na acht maanden ziekte van een werknemer in actie kunnen ko men. Dan is het als regel te laat om een gang naar de WAO nog te vookomen. Zowel PvdA als D66 drongen er ook op aan om meer werk te maken van de reïntegratie van gedeeltelijk arbeidsongeschik ten bij een nieuwe werkgevers als terugkeer bij hun oude baas niet mogelijk blijkt. Dat lukt nu nauwelijks. Terwijl de fractieleiders vertellen wat ze vinden van de kabinetsplan nen, lezen de bewindslieden nog eens na wat de verschillende kranten erover te melden hebben. foto anp cor mulder dvocaat-generaal eist achttien jaar sen. Meteen daarna stichtte hij brand in zijn woning, volgens Van den Boezem om zijn daad te verhullen. Op dat moment waren de slachtoffers al dood. Na dat alles vertrok de man om met zijn hond een wandelinge tje te maken. De verdachte houdt het erop dat het niet de bedoeling was het tweetal om het leven te brengen. Hij was van plan ze na het uitlaten van de hond uit het brandende huis te redden. Op die manier wilde hij bewijzen dat hij een goede vader was. Zijn echtgenote had daar eerder twijfels over uitgesproken, al dus zijn verklaring. Volgens de verdachte, blijkens een onderzoek van het Pieter Baan Centrum een buitenge woon intelligente man, is het in de betreffende nacht 'finaal misgegaan'. Het Openbaar Ministerie ver wijst het verhaal van de èx-ma rineman naar het rijk der fabe len. Justitie is ervan overtuigd dat er wel degelijk sprake is van voorbedachte rade. De ver dachte had namelijk een heel goed motief om zich van zijn vrouw te ontdoen, aldus de ad vocaat-generaal: hij onderhield al geruime tijd een buitenech telijke relatie. Bovendien zou het afbranden van het huis hem een aanzienlijk financieel voor deel opleveren. Het hof wijst op 6 oktober arrest. bolsward anp hoogte was van zijn komst. De gemeente beraadt zich intern over de situatie. „We nemen de emoties in elk geval heel seri eus", zegt hij. Woningstichting De Friese Greiden heeft even eens als toegezegd de klacht van de buurtbewoners serieus in behandeling nemen. De verdachte heeft met de Bolswarder zedenzaak van vijf jaar geleden niets te maken. Wel is er verbazing over het feit dat de man naast een van de toenmalige slachtoffers woont. De man is getrouwd en vader van twee kinderen. Bewoners van de wijk Noord 1 in Bolsward zijn geschrokken en verontwaardigd over de ves tiging in de buurt van een man die wordt verdacht van on tucht. Een actiecomité heeft in middels 250 handtekeningen verzameld, die binnenkort wor den aangeboden aan woning stichting De Friese Greiden. De Bolswarder woonwijk was vijf jaar geleden in het nieuws om dat er een grootschalige zeden zaak in die wijk aan het licht kwam. Het is nog onduidelijk hoe de buurt achter het verleden van de 57-jarige man is gekomen. Tot voor kort woonde hij in het dorpje Schraard, op een steen worp afstand van Bolsward. De handtekeningenactie kwam na de ontdekking spontaan op gang. De bewoners willen met de actie aangeven dat ze ge schrokken zijn en zich ongerust maken. Woordvoerder Haanstra van de gemeente Bolsward bena drukt dat de zaak tegen de Bols warder nog onder de rechter is en dat de gemeente niet op de den haag gpd Na alle twijfels van de afgelo pen drie weken over de nood zaak van de Noordtak van de Betuwelijn, neemt het kabinet morgen een besluit over dit goederenspoor, dat dwars door de Gelderse Achterhoek zou moeten komen. Het ziet ernaar uit dat verkeersminister Nete lenbos in het kabinet voldoen de steun krijgt om de noordelij ke verbinding tussen Arnhem en Oldenzaal te schrappen. Over nut en noodzaak van de zuidelijke aftakking tussen Elst- Nijmegen-Venlo-Roermond van de goederenspoorlijn is nog veel onbekend. Het is ook niet te verwachten dat het kabinet zich hierover morgen al uit spreekt. PvdA-minister Nete lenbos heeft onlangs de Twee de Kamer wel beloofd dat er versneld studie wordt gedaan naar de zuidelijke aftakking RailNed, de organisatie die toeziet op het gebruik van het spoor, pleit voor nader onder zoek naar de mogelijkheden als de Zuidtak niet wordt aange legd. RailNed verwijst hierbij onder meer naar de Duitse spoorwegmaatschappij DB, die het liefst een concentratie van het goederenvervoer bij Emme rich zou willen (het verlengde van de hoofdas van de Betuwe route). De DB zou minder zijn Zifdchf de ftatiokale Jmtiok fHufeuuweek '99 zifu hwfe& Mij leuke ueov kindeken Jong gezien is later goed bek met zondag 3 oktober vindt de Nation plaats met als thema "De Uitvinding' kopen.kinderen een paspoort met gr lerdag 25 september tot 'oor slechts twee kwartjes s toegang tot 200 musea. Nationale junior Museumweek '99. Wat een uitvinding! 'Bij het euthanasievoorstel is er bij ons iets geknapt' DEN HAAG LIANNEN SLEUTJES EN JACO VAN LAMBALGEN „Wat een pijn en verdriet." Zware woorden, recht uit het hart van Bas van der Vlies. De fractieleider van de Staatkun dig Gereformeerde Partij is diep geraakt. Hij verheelt dat niet. De algemene politieke beschouwingen zijn voor hem het moment om het 'ethisch zomeroffensief van de SGP uit te diepen. De van nature ge zagsgetrouwe partij heeft ge kozen voor de oppositie. De SGP voelt zich overvallen. Breekpunt waren de voorstellen die het net gelijmde paarse ka binet in de zomervakantie naar de Tweede Kamer stuurde. De regering wil de abortuswet ver ruimen en euthanasie uit de strafbare sfeer halen. „We heb ben toen verzucht: een kabinet dat zulke voorstellen in petto had, had maar moeten struike len", bekende hij gisteren in de Kamer. In de middagpauze van het de bat schetst hij de omslag in de fractie. „Dan ben je thuis je bureau aan het opruimen, je tuintje aan het aanharken en opeens komen deze voorstellen. Je kunt zeggen 'dat wist je toch, ze waren aan gekondigd', maar de regering zou zich op cruciale onderde len nog bezinnen. Zoals op het punt dat 12-jarigen zich buiten de wil van de ouders om, voor euthanasie kunnen uitspreken. En dan krijg je dit. Dan knapt er iets." Het gaat om hele moeilijke vraagstukken, benadrukt de SGP-voorman. „Bij patiënten in de terminale fase staan ook wij voor hele zware vragen. Het gaat ons er echter om, welke oplossingsrichting je kiest. Je kunt ook in de eindfase nog zo veel doen met pijnbestrijding en pastorale begeleiding. Dan blijkt 90 tot 95 procent van de mensen die levensbeëindiging wilde, die wens niet meer te hebben." Toch sluit ook hij eu thanasie niet geheel uit. „Je lost niet alles op. Maar je mag niet alles zelf uitmaken. Zoals hij het in het Kamerdebat verwoordt: „De geestelijke wor teling is of we opgeven, en mensen helemaal zelf laten uit maken wat goed is en wat slecht. Het is alles zelfbeschik kingsrecht wat de klok slaat. De overheid moet dat, deze trends volgend, allemaal alleen nog eventjes netjes regelen." De SGP is bezorgd over het 'hel lend vlak' waarop de overheid zich begeeft. „Nu zijn het deze voorstellen, maar straks krijgen wij de kwestie van de wilsonbe- kwamen, mensen die niet in staat zelf een beslissing te ne men," waarschuwt Van der Vlies. SGP'ers zijn gezagsgetrouw, er kent hij. Zij respecteren het ge zag dat 'boven hen gesteld is', ook als dat niet direct uit de ei gen kring afkomstig is. „Dat wil niet zeggen dat wij niet kritisch zijn geweest," voegt hij daar di rect aan toe. „Maar kritiek kan ook constructief zijn." Die op stelling gaat nu veranderen. Als een kabinet met maatrege len komt die zo haaks staan op wat wij goed vinden, dan moet het maar weg." Neem bijvoorbeeld de dioxine affaire, de gifkippen uit België. Op zich was dat geen reden om het kabinet naar huis te sturen, vindt Van der Vlies. Maar stel dat in een soortgelijk geval de SGP de kans krijgt om het kabi net naar huis te sturen, dan zul len de staatkundig gerefor meerden die kans niet laten lo pen. „In het vervolg zullen wij ons bij dat soort kwesties goed herinneren wat het kabinet al lemaal nog bij wet wil regelen". Dat wil niet zeggen dat Van der Vlies straks steeds bij de inter ruptiemicrofoon staat om de regering te vuur en te zwaard te bestrijden. „Wij voeren geen oppositie omwille van de oppo sitie. Wij zoeken geen modegril achtig optreden. De SGP voert oppositie op een waardige toon." Ze gaat bijvoorbeeld niet op de man of vrouw spelen. Dat zou de achterban trouwens ook niet acccepteren, stelt Van der Vlies. De mogelijkheden van de SGP moeten ook niet overdre ven worsen, onderstreept hij. De partij speelt met drie zetels een bescheiden rol in het parle ment. „Je hebt nog altijd 73 an deren nodig om het kabinet naar huis te sturen." geïnteresseerd in de zuidelijke aftakking, omdat de aanpassin gen van het aansluitende spoor vooral in Keulen kostbaar zijn. Netelenbos heeft altijd wel het belang van de hoofdroute door de Betuwe benadrukt. Nu de provincie Gelderland uit woede over het schrappen van de Noordtak dreigt de mede werking aan de aanleg van de goederensporen door de Betu we zelf stop te zetten, heeft Ne telenbos gezegd dat ze de pro vincie desnoods gaat dwingen tot samenwerking. Voor de oppositie en D66 be tekent de ommezwaai van de minister dat zij daarmee het be lang van de gehele Betuwelijn ondermijnt. D66-woordvoerster Giskes heeft verschillende ma len gezegd dat de bedoeling van de Betuwelijn was om het goe derenvervoer juist te bundelen. Nu de minister alsnog het goe derenvervoer wil spreiden over verschillende spoorwegroutes, rijst opnieuw de vraag of.de aanleg van de goederenspoor weg door de Betuwe nog wel zinvol is. Jachten krijgen afvalwatertank haarlem/den haag theo van der kaau Botenbezitters in Noord- en Zuid-Holland kunnen driehon derd gulden krijgen voor de in bouw van een vuilwatertank in hun schip. De provinciebestu ren willen met deze subsidie de vervuiling tegengaan. De meeste booteigenaren lo zen hun afwas- en rioolwater rechtstreeks op de plassen, waardoor de concentraties fos faat en stikstof te hoog worden. Vooral in het vaarseizoen ont staat daardoor overmatige al- gengroei, waardoor zwemmen en watersporten onprettig en vies wordt. De overheid heeft al afspraken gemaakt met land bouw en industrie om de wa tervervuiling te verminderen. Door het inbouwen van een aparte tank kan al het vuile wa ter aan boord blijven en ge loosd worden bij inzamelstati- ons in de jachthavens. Noord en Zuid-Holland krijgen vol gend jaar vijftig van dergelijke stations extra. In heel Neder land komen er tweehonderd bij. Booteigenaren die in aan merking willen komen voor de subsidie kunnen daarvoor een folder opvragen bij de beheer ders van jachthavens. Daarbij geldt 'op is op', want er is in beide provincies totaal vier ton subsidie beschikbaar. Amsterdam Beeldhouwers Eelco van Roden (links onderin) en Piet Reus hakken bij het Scheepvaartmu seum in Amsterdam uit één brok hout het boegbeeldvoor de clipper Stad Amsterdam. Het beeld komt op het schip te hangen dat nog in aanbouw is. Tijdens Sail 2000 zal dit schip een nieuw pronkstuk zijn dat de vlootschouw zal aanvoeren. Het boegbeeld moet Vrouwe Amsterdam voorstellen. Hoe het beeld eruit gaat zien. In de woorden van de kunstenaars: „Gewoon een lekker Amsterdams wijf, dat tolerantie, strijd baarheid en vrijheid hoog in het vaandel heeft staan". foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3