Overleg over sportvelden zit muurvast Rijn Veenstreek -:en sopje door de lift' 's Avonds haal ik eerst boer 'JVee joh, dat zijn nannetjes-koeien ONDERDAC 23 SEPTEMBER 1999 Volksmuziek in Westerhove iphen aan den run Het Nieuwkoops Zangkoor treedt op 7 okto- ier op in activiteitencentrum Westerhove in Alphen aan den ijn. Onder leiding van Dinie Houweling zingen zij Duitse en lostenrijkse volksmuziek en een mix van bekende Nederlandse ederen. De muzikale bijeenkomst begint om 20 uur, de zaal is en half uur eerder open. De entree bedraagt 2.50 gulden. Wes- terhove ligt aan de Anna van Burenlaan 147. Postzegelveiling in Alkeburcht qelofarendsveenEen kleine postzegelveiling maakt deel uit an de eerste ruilavond die Ruilvereniging Alkemade dit seizoen oudt. De deuren van De Alkeburcht staan morgen van 19-22 ur open. De postzegelveiling begint om 20.15 uur. De ïilavond is ook voor jeugdige verzamelaars. Voor hen bedraagt e toegangsprijs twee kwartjes, voor volwassenen een gulden, eden kunnen gratis naar binnen. 'achtigjarige breekt knieschijf phen aan den rijn» Een tachtigjarige vrouw uit Alphen aan den jn heeft bij een val in de Sterrenlaan haar knieschijf gebroken, faareschijnlijk struikelde zij gisteren over uitstekende klinkers p de parkeerplaats waarover zij liep. De Alphense is overg- ircht naar het LUMC. chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv.-chef marieta kroft. 071-535641i Clubs leggen beslissing bij gemeentebestuur Alkemade De gesprekken over herverdeling van sportvelden in de gemeente Alkemade zijn afgebroken. De voetbalvereni gingen DOSR, Alkmania, ROAC '79 en hockeyclub Al kemade kunnen het over geen enkele variant eens wor den. Daarom liep het overleg in een werkgroep onder leiding van directeur Peters gistermiddag al na een half uur spaak. De werkgroep legt de vraag over de verdeling van de sportvelden aan de Sportlaan in Roelofarends- veen en het Hertogspark in Rijpwetering nu neer bij het gemeentebestuur. Op 6 oktober buigen de vier vereni gingen zich over het collegevoorstel. In november beslist de gemeenteraad over de verdeling van de velden. alkemade Elstgeest van DOSR. Na enig Tim brouwer de koning aandringen licht hij toe dat zijn vereniging er alles aan heeft ge- „Dit is wat je noemt een pat- daan om een alternatief te be stelling", zegt vooriztter Henk denken voor de gelijkelijke ver deling van de vijf voetbalvelden aan de Sportlaan tussen DOSR en Alkmania. DOSR neemt als grootste van de twee geen ge noegen met een fiftyfiftyverde- ling van het gezamenlijke vijfde veld. Het door DOSR bedachte alternatief van de aanleg van twee wetravelden en afstoting van het vijfde veld aan de hoc- keyvereniging was volgens des kundigen van de sportkoepel NOC*NSF onhaalbaar. Ook een ander plan uit de hockeyhoek sneuvelde. Elstgeest vreest dat nu de clubs er niet uitkomen, politici uitmaken wat er met de velden gebeurt. ,,Zij kijken alleen maar naar wat het meeste geld op brengt", zegt hij fel. „Misschien zijn alle betrokken verenigingen dan wel slechter af. Maar aan ons heeft het niet gelegen. Wij hebben voldoende plannen ge lanceerd. De visie van Alkmania - maar laat ik niet onvriendelijk worden - is mij niet duidelijk geworden." De buurvereniging wil in dit stadium geen duidelijkheid ver schaffen. „Het is jammer dat beide voetbalverenigingen zich niet in de laatste variant van het NOC'NSF konden vinden", is het enige wat Alkmania-woord voerder Sjaak Bouwmeester kwijt wil. Zelfs in het eigen clubblad heerst nu een radio stilte. Eerder kreeg DOSR daar in de zwarte piet toegespeeld. Schrijvers van ingezonden brie ven schilderden de vereniging van Elstgeest af als een veredel de hockeyclub. „Wij hebben onze achterban nog niet bijge praat", zegt Elstgeest. „Dat Alk mania zich nu rustig houdt is het enige positieve van deze si tuatie." Volgens directeur gemeente werken Peters, de voorzitter van de werkgroep, is geen enkele variant voor alle verenigingen aanvaardbaar. „De hockeyers willen nog steeds graag van Rijpwetering naar Roelof- arendsveen", aldus Peters. De twee varianten die met zo'n verhuizing rekening hielden, keurde het NOC'NSF af. Vol gens de deskundigen van de sportkoepel zouden de vier overblijvende voetbalvelden te weinig ruimte bieden voor wedstrijden en trainingen van alle teams van DOSR en Alkma nia. Ook Alkmania was niet en thousiast over deze varianten. Het allereerste plan stuitte weer op weerstand van de hockey club, die in dat geval in Rijpwe tering moet blijven. Bovendien voelt DOSR er niets voor het vijfde veld aan de Sportlaan op basis van gelijkheid te delen met Alkmania dat minder leden heeft. De huidige verdeling is 70%-30%. CIA BUITELAAR zonder camera's in elke ik van het pand kijken ze e over je schouder. Niet 'Big ither' maar je eigen buren, de twee Diamantflats aan het ihense Topaasplantsoen lo- acht bewoners rond als fzichthouder. Ze letten op of bewoners geen fietsen mee ar boven nemen, geen vuil- 'e'zakken op de gallerij neer- '™tten en geen afval over het Ikon kieperen. Waar nodig '°:iken ze de boel schoon om I goede voorbeeld te geven, ihet werkt, is de stellige over ging van huismeester Toin ain n Kampen na een jaar experi menteren. Daarom doen het va mende jaar ook de andere ve(ee flats aan het plantsoen ee. mlüet Topaasplantsoen tegen- ,a% het Scala College staat bij Alphenaren bekend als een terbuurt, waar je absoluut moet wonen. Van Kampen dat tot zijn spijt steeds r vast. „Op een avond stond iemand uit een andere wijk aal vuil te storten. Toen ik daar op aansprak, zei de 'wat maakt het nou uit, toch al een klerewijk'." m dat imago te verbeteren léér nodig dan een facelift de vier flats rond het plant- Natuurlijk, het knapt zienderogen op sinds de Wo ningstichting Alphen aan den Rijn (WSA) er huishoudt. Vorig jaar begon de WSA met de Dia mantflat. De entrees en de ber gingen hebben nu een opge ruimd en veiliger aanzicht. De betonnen vuilcontainers achter de flat, waar voorheen grofvuil en opengescheurde zakken in een ruime straal rondslinger den, zijn vervangen door on dergrondse metro's. Op een chipszak in de speeltuin na is er geen vuiltje meer te vinden. Dat is voor een groot deel te danken aan de toezichthou ders. Of buurtbeheerders, zoals de sticker op hun jas vermeldt. Liesbeth Brouwer is één van hen. Ondanks haar fulltime baan is ze voortdurend bezig in haar flat. Met een nietmachine in haar zak om de laatste paar illegale vuilniszakken op de gal lerij van een briefje te voorzien. Voordat ik naar mijn werk ga, ruim ik de rommel in de lift en in de hal op. 's Avonds als ik thuiskom haal ik eerst een sop je door de lift. Met een collega bezoek ik nieuwe bewoners om ze te vertellen wat wij doen en hun medewerking te vragen." De buurtbeheerders zijn voorbeeldbewoners, legt Van Kampen uit. „Ze nemen het voortouw in het tonen van an der gedrag. Als je vroeger de vieze poepluiers over het bal kon gooide, ruimde de WSA of de gemeente het wel op. Een organisatie zonder gezicht. Nu zien mensen dat hun buren staan te zwoegen. Daardoor spreken bewoners elkaar ook sneller aan op ongewenst ge drag." En het allermooiste: sommigen krijgen zelf ook de opruimkriebels. „Tijdens de va kantie van onze 71-jarige buurtbeheerder die elke dag vuil prikt, namen enige bewo ners het werk spontaan over." Van Kampen en Brouwer ge ven graag een rondleiding langs de twee blinkend schone flats. Om de wandeling afkeurend te vervolgen langs de Briljant- en de Topaasflat, waar de galerijen wél door fietsen zijn gebarrica deerd. Ze volgen het spoor van afval onderaan de flat: colablik jes, plastic zakken, wasrek, au toband, oude schoen, halve fiets. Een koelkast naast de vuil container. De hal verwelkomt de bezoekers met een urine- lucht en kranten naast de vuil nisbak. Dat is volgend jaar anders, hoopt Van Kampen. Op een op roep om buurtbeheerder te worden in de twee 'vuile' flats hebben al zeven mensen geerd. Van Kampen wil dol graag met hen aan de slag, want alleen een schone en veili ge omgeving nodigt uit om het netjes te houden, leert de erva ring. „Kijk, hier gaan alle fietsen nog mee naar binnen", merkt Toin van Kampen (rechts) en Liesbeth Brouwer houden de Diamantflat blinkend schoon. hij op terwijl hij de deur open- haar mountainbike de lift in ten in de vuilnisbak propt: „Ze houdt voor een meisje dat met stapt. En als Brouwer de kran- kan het niet laten, hè. Je mag handicapten bezoeken boerderij Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw, bollen- en ierteelt kenmerken de streek rond Leiden. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te tellen. Dat gaat vaak verder dan technische details r de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht indere kant van het leven op het platteland. In deze ivering brengen bewoners van de Hooge Burch, een instelling voor verstandelijk gehandicapten, een bezoek aan de boerderij. vlag hangt al uit bij het fa- ïiliebedrijf De Regt. Over le ogenblikken komt de bus met bewoners en be- ders van de Hooge Burch, nstelling voor geestelijk ge- licapten in Zwammerdam, Annelies de Regt (26) staat e uitkijk. „Daar komt de roept broer Bert (33). De ireekt aarzelend door aan igewaard. De echtgenote iert, Thea Steenwijk, komt langelopen met hun twee tjes. De bus stroomt leeg. ter stappen de 22 verstan- gehandicapten af op de hondjes Floor en Saar. 'an de mannen zakt door nieën. „Kom es, kom es roept hij. Het hondje luis- •raaf en laat zich lekker elen. lies de Regt werkt drie da- in de week op de Hooge in Zwammerdam. Ze valt '"jjniodig in en begeleidt op het Dag Activiteiten rum. „Deze groep verstan- gehandicapten behoort !t middenniveau. Juist zij vaak buiten de boot. Het >ns een goed idee om in de :van het Platteland deze ien kennis te laten maken iet leven op de boerderij, e instelling is hier en daar n afdeling wel een konijn isvest, maar dit is toch veel er?" Annelies ging met het idee naar de leiding van de instelling. In een mum van tijd was alles in kannen en kruiken. Nu staan ze met zijn allen voor de stal met de twee reusachtige stieren. „Zijn dat koeien?", vraagt Jean Pierre. Bert zegt onderwijzend: „Dat zijn mannetjes-koeien." Maar pony Grietje eist nu alle aandacht op. Driftig knuffelt en aait iedereen haar bruine ma nen. Bewoonster Tillie kijkt stuurs voor zich uit. Maar dat is maar schijn. Ze heeft een poesje ge vonden en lijkt niet van plan dat ooit weer af te staan. De an deren vergapen zich aan de jonge kalfjes. Een enkeling waagt zich aan de melkkoe. Jean Pierre wil naar de vliegen- schimmel en haar donkerbrui ne veulen. Je kunt hier aan de bar staan." Hij leunt tegen het boerenhek. Het donkere veulen hapt nieuwsgierig naar zijn mouw. „Dat veulen heb zeker lang in de zon gelegen." Mees 'uit Rotterdam en mijn zuster woont in Griekenland' probeert de Gelderse merrie te lokken. Plotseling is Mees afge leid'. „Ik vind jou knap", zegt hij ineens tegen Harriëtte'Smit, een vriendin van Annelies de Regt. „Ik jou ook", antwoordt ze zonder aarzeling. Annelies de Regt verdeelt haar spaarzame tijd tussen vriend, gezin en het werken op de zij tijdens een stage op de Cru- Hooge Burch. Zij woont in Al- quius-hoeve (een instelling phen aan den Rijn. Ooit begon- voor epileptici met een verstan- nen met een studie diëtiek vatte delijke handicap) liefde op voor verzorging van de verstandelijk gehandicapte mens. „Ik voel me zo op mijn gemak bij hen. Sommige mensen zeggen: goh, zonde van je hbo-opleiding, maar zo voel ik dat helemaal niet." Haar broer Bert en zijn vrouw runnen met zijn vader Gerrit de Regt (65) en diens echtgenote Marianne (58) de grote boerde rij. Met een melkquotum van 400.000 liter hebben ze hun handen vol aan de verzorging van de zestig melkkoeien. Ver der lopen er nog kalfjes rond, bezitten ze vijftig fokschapen, enkele tuigpaarden, geiten, kip pen, een pony, honden en een poes. „Jammer dat het zo mod derig is, anders had ik de paar den even voor de wagen ge spannen", zegt De Regt senior. foto loek zuyderduin best weten dat ik enorm trots op deze mensen ben." Alkemade en Jacobswoude uren zonder televisie alkemade/jacobswoude Bijna drie uur hebben de in woners van Alkemade en twee dorpen in Jacobswoude gisteravond zonder radio en televisie gezeten. De oorzaak was een stroomstoring bij energiebedrijf EWR die om 18 uur ontstond. Daardoor werkte het distributiecen trum in Roelofarendsveen niet meer, dat de stroom voor radio en televisie in heel Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude verzorgt. Aanvankelijk zou de EWR het euvel binnen een uur re pareren. Maar toen dat niet lukte, plaatste kabelbedrijf Casema rond het begin van de voetbalwedstrijd Rosen- borg-Feyenoord (20.45 uur) een noodaggregaat bij het distributiecentrum, zodat er weer beeld en geluid was. Om 23 uur kon de EWR de storing definitief repareren. TER AAR MARIETA KROFT De ambtenaren in Ter Aar moe ten de burgers meer service verlenen. Waarnemend-burge meester L. Lyklema stelt ge sprekken en werksessies in het vooruitzicht met als doel dat de medewerkers zich dienstbaar der opstellen. Lyklema zegt dit naar aanleiding van een onder zoek dat het bureau 'Gelukkig aan 'de Maas' voor de zomerva kantie hield onder 25 ambtena ren. Uit de interviews conclu deerde het bureau dat de 'cul tuur bij de gemeente Ter Aar zwak maar werkbaar is'. „De mensen hebben de afge lopen jaren een boel ellende over zich heen gekregen" zegt Lyklema. „Daarop zijn ze ge fixeerd geraakt. Ze moeten weer nadenken over hun eigen func tioneren in relatie tot de bur ger." Dienstbaar Volgens de onderzoekers is een dienstbare opstelling van de ambtenaren van doorslagge vend belang bij het streven naar een 'topdienstverlener'. De waarnemend-burgemeester kijkt niet op van deze conclusie. „Het komt overeen met mijn bevindingen." Uit de rapportage van het on derzoek blijkt voorts dat er nog onrust en onzekerheid heerst onder het personeel vanwege de reorganisatie die plaatsheeft. Toch is het ziekteverzuim de eerste helft van het jaar flink af genomen. Volgens Lyklema lag het percentage op vijftien a twintig procent en is dat met meer dan tien procent afgeno men. De daling schrijft hij toe aan verbetering van het werk klimaat. Financieel gaat het Ter Aar nog niet voor de wind. Uit de rapportage blijkt dat Ter Aar af- stevent op een tekort van 730.000 grilden dit jaar. Een groot deel is het gevolg van ex tra personeelskosten en de ho gere uitgaven in het kader van de Wet Voorzieningen Gehan dicapten. Hoe het gat wordt ge dicht is nog niet bekend. De rapporteurs doen de suggestie om de onroerend zaakbelasting (OZB) met 25 procent te verho gen. Maar volgens Lyklema, die niets voelt voor zo'n verhoging van de huizenbelasting, zijn er ook andere mogelijkheden zo als de besparing op het perso neel. Geld Wel is Lyklema voor afschaffing van de honden-, de toeristen en de precariobelasting. Deze belastingen leveren de gemeen te meer werk op dan ze geld opleveren. Hoeveel de bewoners van Ter Aar volgend jaar moeten beta len, wordt binnenkort bekend als B en W hun begrotingsvoor stellen voor 2000 presenteren. De pony Grietje krijgt heel wat aaien over haar neus van bewoners van de Hooge Burch die een dagje op de boerderij zijn. foto henk bouwman Als alternatief mogen de bewo ners even op de tractor klim men. Moe van alle impressies nemen de pupillen plaats op banken van stro. Een vrouw in een spij- kerjackje mompelt: „Ik lus geen melk. Ik vind koffie lekkerder." Toch drinkt ze keurig haar be kertje leeg. Annelies is tevreden over de ex cursie. „Hier praten ze nog da gen over. Ze komen in contact met het.buitenleven, kunnen met de beesten knuffelen, ze zijn even helemaal uit de slem- van alle dag." Ze is overtuigd van het heilzame effect van het uitstapje op de stemming van de bewoners. Ik zou graag vaker zo ets voor de Hooge Burchers willen organiseren." annette lameuer tsfiotU) Cas Spijkers Cuisine sauzen Kant-en-klare sauzen voor vlees, vis, pasta of rijst Bereid volgens receptuur van Cas zelf. Pot 350 gram •cces buurtbeheerders Topaasplantsoen waait over naar meer flats Ter Aar vraagt meer service van ambtenaren

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19