Fouten in afwatering bij huizen Poelgeest dln®™ VD Zoeterwoude: OZB mag wat hoger Nieuwe aanpak plan Lange Voort 11 Regio Provincie ziet niets in verkeersplan Wassenaar Marktplein bij nieuwe vleugel van Santhorst Dl De WoonMall viert eert feestje. Bewoners Engelendaal verenigen zich leiderdorp Bewoners van de flats langs de Engelendaal, de zo geheten 'schansen' en 'dreven', zijn druk doende met het op richten van een belangenvereniging. Huisbaas AWL (Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp) heeft plannen om een deel van de flats te slopen, om plaats te maken voor duurdere nieuwbouw. De nieuwe bewonersvereniging is daar tegen. De huurders willen met hun huisbaas en de gemeente om tafel om de buurt leefbaarder te maken, en de flats op een betaalbare nier op te knappen. Ook wil de belangenclub bevorderen dat huurders hun flat kunnen kopen als zij dat wijlen. Onderzoek borstkanker Zoeterwoude zoETERWQUPEVoor de derde keer wordt in Zoeterwoude het be volkingsonderzoek borstkanker gehouden voor vrouwen van 50 tot 69 jaar. Het onderzoek begint op 18 oktober. De GGD staat met de zogeheten 'mammobiel' op het parkeerterrein achter het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg. ...de andere keuken Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927 m haag/wassenaar hans jacobs De provincie Zuid-Holland ziet niets in de plannen van Wasse- r om tijdens de spits slechts beperkt aantal auto's toe te laten op de Katwijkseweg. Ge deputeerde J. Wolf (verkeer) denkt eerder aan verkeersbe- lemmerende maatregelen in de bebouwde kom om sluipver- keer te weren. Hieraan zou Wassenaar niet op eigen houtje moeten beginnen, maar in overleg met buurgemeenten. Wassenaar presenteerde eind vorige maand voorstellen om op rigoureuze wijze het sluip- verkeer uit de Duin- en Bollen streek aan te pakken. Op de Katwijkseweg, ten noorden van de Kokshoornlaan, wil de ge meente een installatie plaatsen die per uur maar 250 auto's toelaat. Dat betekent dat tijdens de drukke uren zo'n duizend automobilisten die nu via Was senaar naar Den Haag rijden, een andere route moeten kie- |zen. De Ir. Tjalmaweg (N206) 'bijvoorbeeld. Reden voor Lei den om bij de provincie te in formeren naar de plannen, waartegen ook Katwijk meteen ïzwaar aantekende. Wolf toonde zich in een eer- e reactie verrast over de voor stellen van de Wassenaarse ver- ;eerswethouder H. Klooster CDA). Die hoopt met zijn naatregelen niet alleen het luipverkeer in zijn gemeente erug te dringen, maar ook de ,,Het is nog onduidelijk wat zij vindt." Netelenbos heeft deze week bij de presentatie van haar begroting nog eens bena drukt dat er voor nieuwe wegen voorlopig geen geld is. De Nil- west staat niet op haar prioritei tenlijst, die tot 2010 geldig blijft. ,,Het feit dat de regio het wel eens is dat er iets moeten ge beuren, om tot een betere af wikkeling van het verkeer rond Leiden te komen, maar niet tot een eensluidend advies kan ko men helpt natuurlijk niet", voegt Roland daar aan toe. Hoe meer verdeeldheid - Voorscho ten is al jarenlang faliekant te gen de rijksweg - hoe minder kans dat de minister snel in ac tie komt. hoopt wethouder Roest op. Het twee jaar geleden ingezette be leid - halvering van de tarieven om meer marktlieden te lokken - is volgens hem mislukt. De markt is met twee plaatsen ge krompen in plaats van ge groeid. Roest vindt het in dat licht 'dwaas' om de tarieven zo laag te houden en doet er volgend jaar 13,5 procent bovenop. Ver- plancke blijkt daar nog niets van te weten en reageert teleur gesteld op deze ommezwaai in het beleid. Hij vindt het daar voor te vroeg. ,,Ik snap het re delijke er wel van: op dit mo ment hanteert Leiderdorp de goedkoopste tarieven van de re gio. Maar je moet dit beleid niet zo snel al om zeep helpen. Straks loopt de boel leeg, en dan kan de volgende wethou der de tarieven weer verlagen." Wachten op de definitieve plannen voor het gebied tussen Santhorst en de Winkelhof doen de marktkooplui liever niet. Verplancke weet een 'per fect' tijdelijk plaatsje: het nu onbenutte hoekje tussen de Van Diepeningenlaan en de Laan van Ouderzorg, naast de Rabobank. Groenteman P. Rijnsburger, die een winkel heeft in Santhorst, heeft nog niet ge hoord van het plan om de markt te verplaatsen. „Op zich hebben wij van alle markten last. Maar dan heb ik 'm liever direct voor mijn deur", reageert hij. De groentewinkel van Rijns burger zit echter om de hoek van de plek waar de markt zou komen. „Dan zie ik liever dat hij blijft waar hij is. Staan de kramen voor je deur, dan heb je nog aanloop van mensen. Dan kopen ze die appel wel bij de kraam, maar komen ze voor dat bakkie rauwkost toch bij mij." De kans is groot dat er pal voor Santhorst een marktplein komt, begrensd door een nieuwe vleugel van het Leiderdorpse winkelcentrum. Er bestaan plannen om Santhorst uit te breiden aan de kant van de Scheppingskerk, waardoor een L-vorm ontstaat: 'een mooi hol letje' voor de kramen van de donderdagmarkt, zoals CDA- wethouder A. Roest (economi sche zaken) het uitdrukt. De nieuwe vleugel van Santhorst maakt onderdeel uit van een groot centrumplan. Er moet een nieuw dorpshart ko men tussen Santhorst en de Winkelhof. Het plan wordt waarschijnlijk eind dit jaar be kend gemaakt. Vooral super markt Cl000 gaat van de extra winkelruimte profiteren; nieu we winkels komen er niet bij. Er komt volgens wethouder Roest een marktplein op de plek waar nu de kiosken staan en eventueel ook op de par keerplaats voor het winkelcen trum. De verplaatsing is een wens van de marktcommissie. De marktlieden willen liever vandaag dan morgen dichter tegen het winkelcentrum aan kruipen. Nu wordt er op de Laan van Ouderzorg wel op een 'erg winderige manier' markt gehouden, vindt C. Verplancke van de marktcommissie. Bo vendien kunnen markt en win kels zo van eikaars klandizie profiteren. De winkeliersvereni ging Santhorst kijkt om diezelf de reden uit naar de komst van de marktkramen. Penning meester H. Spek: „Het brengt meer leven in de brouwerij." Daarnaast moet de verplaat sing van de markt zorgen voor kramen. Althans, daar ■de< imili xK-kt le on< rijksweg 11-west :er op de agenda te krijgen, n opzetje om verkeerschaos veroorzaken. De Leidse wet- ouder T. van Rij vindt dat 'on- anvaardbaar', en ook Wolf en jkswaterstaat zijn niet blij met a et voornemen. De Katwijkse- eg is een provinciale weg. Het atste woord is dus aan gede- uteerde Wolf. „De provincie heeft net een udie afgerond waarin de hele rkeerssituatie ten westen :iden aan de orde komt. De o, te re trokken gemeenten hebben eslissin t november de tijd te reage- idelijk i n op de voorstellen en sug- geveru sties die in deze verkenning- ïdingen lcjie Rjjn Gouwe West staan. lama zullen gedeputeerde die in iten een standpunt inne- en in in"( zegt Wolf. „Volgens de Willil |(jje zouden verkeersbelem- ranmorj irende maatregelen als toe- elen 'O'iosering in de bebouwde i te hai n effectief kunnen zijn. Het directeu ssenaarse voorstel kan een sse, is ii igelijke uitwerking zijn, maar Dt inten pnncipe vinden wij dat zo- >t. Willil i thuishoort op het lokale gennet en niet op de provin- d belef e Weg. Die is er als verbin- op de gsweg tussen Katwijk en i ouder senaar. Het plaatsen van en de hi jangspoorten past daar in ie op insel niet bij", meent Wolf. te lichte ijkswaterstaatwoordvoerder oland, die zich bezighoudt de rijksweg 11, is verbaasd r^lll de plannen van Wasse- r. „Wij zijn er nog niet over aderd". Volgens Roland ligt provinciale verkenning Wolf spreekt inmid- ook bij minister T. Nete- os (verkeer en waterstaat). en wink ierwijs we ro' vooral in igeren én t zin om maatregel lelijk zijn de concli J eegegevei ieden, eel reativiteit i rwoude jan preenen moeten b ingeren te IT) wil de onroerend-zaak- ns de con: ting (OZB) in Zoeterwoude lopen is da jjg wat meer laten stijgen burgemeester en wethou- 2 in de begroting voor 2000 en zal, voo tellen. Het extra geld wil gekeken ctie steken in het opknap- gsverbandi industrieterrein Grote „Als ik kijk naar Leider- n Voorschoten valt de oon begint gjng van 77 pr0cent voor fwoude mee. Er kan wel aldus'WD - fractievoor- Sanders. le presentatie van de be- volgend jaar liet wethouder H. van der haag Kasteel Oud-Wassenaar staat op de lijst van rijksmonumenten waarvoor staatssecreta ris Van der Ploeg (cultuur) bereid is extra geld uit te trekken voor restauratie. Van der Ploeg stelt honderd miljoen gulden beschikbaar om de knel punten weg te nemen bij het opknappen van uit zonderlijk kostbare restauraties. De rijksdienst voor monumentenzorg heeft een lijst van 109 gebouwen opgesteld, die het meeste kans maken op een extra bijdrage. De Beurs van Berlage in Amsterdam staat daar op, maar niet de Leidse Pieterskerk die vorige week de noodklok luidde. Voor het opknappen van Kasteel Oud-Wasse naar is tussen de drie en vijf miljoen gulden nodig. Het 'extraatje' van Van der Ploeg is nog niet ver deeld. Om alle gebouwen te repareren is 343 mil joen gulden nodig. archieffoto hielco kuipers Bewoners en bouwvakkers zijn bezorgd c schuld van de siechte aanleg. r de gebrekkige waterafvoer rond de Jac. P. Thijsselaan. Gemeente e Bewoners en bouwvakkers bang voor 'waterpoel' Er zijn fouten gemaakt in de aanleg van het drainagesys teem rond de eerste vierentwintig woningen in Poel geest. Dat zegt de gemeente Oegstgeest na klachten van bewoners over vochtige kruipruimtes. Ze wijst de be schuldigende vinger naar aannemersbedrijf Slokker uit Zoetermeer. Slokker vindt dat de mankementen de ge meente te verwijten zijn. suzanne barbier J. Vermeulen bedrijf Slokker zegt dat de ge meente de capaciteit van de waterafvoer heeft bepaald, waarop hij zijn afwateringssys- heeft aanpast. „Wij heb ben het werk correct uitge voerd, volgens de gegevens die wij hadden. Het eindresultaat is bovendien goedgekeurd door onze opdrachtgever, project ontwikkelaar Eurowoningen. Ik heb van de gemeente nog nooit kritiek gehad." Bij Eurowonin gen kon vanmorgen niemand commentaar geven op de kwes- Volgens de gemeentelijk toe zichthouder in Poelgeest, A. Hartgers, klopt dat niet: „Aan de aannemer en aan de project ontwikkelaar is meteen expli ciet gezegd dat het drainagesys teem slecht functioneert." Bouwvakkers die in Poelgeest werken, vrezen dat de omge ving van de Jac P. Thijsselaan in een mum van tijd 'één grote waterpoel' wordt. De werklie den, die niet met hun naam in de krant willen omdat ze vrezen voor hun baan, wijzen erop dat er voor het hele wijkje maar twee kolken zijn aangelegd op de Adriaan van Royenlaan. Al het water uit de wijk moet naar dat ene punt stromen, terwijl volgens hen gebruikelijk is dat er na elke twintig meter een kolk in de grond zit. Wanneer de ■wateroverlast eenmaal een feit is, moet de hele bestrating over, beweren de bouwvakkers. Het bewonersplatform Poel geest trok onlangs bij de ge meente aan de bel over 'water dat onder de vloer blijft staan'. E. Knape uit de Jac P. Thijs selaan, die in het bewoners overleg zit, maakt Zich zorgen over de wateroverlast. „We wo nen hier net een maand en kort na de oplevering stond er al wa ter in de kruipruimte. Ik ben bezorgd over hoe dat verder gaat, want veel regen hebben we nog niet gehad. Wat gebeurt er als het in de herfst echt gaat hozen?" Buurtbewoner J Bak ker deelt de zorg over de ge brekkige waterafvoer. „Het idee is volgens mij dat het regenwa ter zijn 'natuurlijke weg' vindt niet via de riolering. Hoe dat moet gaan is mij alleen niet duidelijk. Ik ben bang dat het water gewoon niet weg kdn, met als gevolg dat het een ver schrikkelijke glijbaan voor mijn deur wordt." E. Rorije van de Adriaan van Royenlaan heeft ook proble men met vocht in zijn huis Maar hij vertrouwt erop dat de gemeente er alles doet om dat probleem op te lossen. „Dit is een milieuwijk. Ik denk dat ad viesbureaus en de gemeente Oegstgeest goed hebben nage dacht over de natuurlijke af voer. Daarom maak ik me niet druk om een beetje water. Voor mij heeft de slechte verkeers veiligheid in de wijk een veel grotere prioriteit." Oegstgeest zet stedebouwkundige aan de kant oegstgeest erna straatsma Oegstgeest heeft het Haagse Atelier PRO buiten de deur ge zet. Het bureau magen niet meer meedoen bij de ontwikke ling van plannen voor herin richting van het winkelgebied Lange Voort. Oegstgeest houdt het Haagse bureau verantwoor delijk voor het slechte overleg met betrokkenen. De gemeente heeft een nieu we externe projectleider aange trokken. Belanghebbenden krij gen meer invloed bij de verdere uitwerking van het bouwplan. „Het is zeker dat PRO niet wordt gekozen om een verdere architectonische invulling aan de plannen te geven", zegt de nieuwe externe projectleider W. Smelik, van het Heemsteedse bureau De Nieuwe Aanpak. „Ik ben er zelf niet bij geweest, maar ik heb begrepen dat buurtbewoners niet echt geluk kig waren met de manier waar op het overleg Wethouder economische za ken M. Smitsloo (WD) wil niet ingaan op de achtergronden van de breuk met PRO. „Dat is aan het bureau zelf. Ik wil daar verder geen uitspraken over doen. PRO was door ons inge huurd voor het maken van een stedenbouwkundige visie. We gaan nu door met de architec tonische invulling daarvan." PRO zelf is nog niet op de hoogte van het besluit van Oegstgeest. „Het is sinds juni een beetje stil, maar wij hebben volgende week een afspraak met de gemeente zegt H. Kalkhoven van PRO. „Het zou jammer zijn als we dan te ho ren krijgen, dat we niet langer mee mogen doen. Zeker als ze op basis vap ons stedenbouw kundig ontwerp verder gaan met het bouwplan." Kalkhoven voelt zich niet ver antwoordelijk voor de gebrekki ge communicatie, die er de af gelopen periode was tussen de betrokken partijen. „Je hoorde van de een dit en van de ander dat. Wij zaten heel vaak tussen twee vuren en dat is best las tig." Projectleider Smelik heeft op 15 augustus het stokje over genomen van A. te Kiefte. „We gaan de zaken nu verder vorm geven. Tot nu toe zijn de plan nen' heel vaag geweest, maar het wordt steeds concreter." Volgens een woordvoerder van de gemeente is de nieuwe man ingehuurd omdat het Lan ge Voort-plan een 'nieuwe fase' ingaat. Daarmee doelt hij op de architectonische invulling van de door PRO bedachte, steden bouwkundige visie. „Een nieu we procesfase vereist een ander type projectleider." Een van de eerste dingen die Smelik heeft aangepakt is de wijze van overleg met betrokke nen. „Er komt een veel zwaar dere, kleinere overleggroep." In die groep zitten die drie buurt bewoners, drie elders wonende Oegstgeestenaars, twee winke liers, een vertegenwoordiger van de openbare bibliotheek, een vertegenwoordiger van Lange Voort-eigenaar Winkel beleggingen Nederland (WBN) en Smelik. „Alle verdere plan nen worden ter advies voorge legd aan dit nieuwe platform." Het tot nu toe gevoerde over leg met de zogeheten 'klank bordgroep' van buurtbewoners en winkeliers verliep volgens Smelik slecht, omdat deze groep te groot was. Zestig per sonen mochten in de klank bordgroep hun zegje doen. Inmiddels vergaderen de par tijen over de keuze van een nieuwe architect. Smelik: „Er zijn al twee architectenbureaus bekend, maar het is nog niet opportuun om de namen daar van te noemen. Ze weten het zelf nog niet." Het is de bedoe ling dat de uiteindelijke keuze voor één architectenbureau wordt bekeken door de Lange Voort-stuurgroep van gemeente en WBN. „Met een maand moet dat afgerond zijn." je nog wef Kooi vorige week weten, dat hij de OZB niet wil verhogen om extra geld te verkrijgen voor de opknapbeurt van de Grote Pol der. Er wordt volgens hem ook niets doorberekend als de pro vincie geen bijdrage aan het plan levert. In dat geval ontstaat een gat van ongeveer zes mil joen gulden. Het ministerie van economische zaken geeft ook geen subsidie. De plannen (aanpassen van wegen, aanleg van voet- en fietspaden, het veranderen van openbaar groen in parkeergelegenheid en vervanging van de bluswater voorziening en het riool) moe ten eventueel soberder worden uitgevoerd, vindt de wethouder. Sanders vindt dat voorbarig en wil de plannen eventueél een jaar uitstellen. „We moeten kijken of we an dere subsidiebronnen kunnen aanboren. Pas als dat niet lukt moeten we denken aan verso bering. Maar het mag allemaal zeker niet ten koste gaan van het veiliger maken van het in dustrieterrein. Er staan veel vrachtwagens op de weg. Vaak zijn het onverlichte obstakels die 's avonds plotseling voor je opdoemen. Daar moet zo snel mogelijk een einde aan worden gemaakt. Zonodig moeten we een deel van de kosten afwen telen op de burger. Verder mag je van de ondernemers het een en ander verwachten. Het is toch een gezamenlijk belang." J. Hinnen, secretaris van het overlegplatform Grote Polder, acht de kans echter niet groot dat de ondernemers meebeta len. „Ze staan beslist niet te springen om zelf geld op tafel te leggen, hoe verschrikkelijk be langrijk ze het opknappen van het terrein ook vinden." Van daag beraden de ondernemers zich op de situatie. In tegenstelling tot de WD vinden PvdA (college) en CDA (oppositie) niet dat de OZB ver der omhoog kan. „We zijn het wat dat betreft met de wethou der eens", zegt CDA-fractie voorzitter M. Ates. „Maar het is jammer dat er naast het huidige ontwerp al niet een sober plan is uitgewerkt, voor het geval we geen subsidie krijgen. Toen wij daar om vroegen, kregen we te horen dat we ons met doem scenario's bezighielden." Haar collega van Progressief Zoeter woude, W. Ooijendijk, vindt dat de lasten voor de burger be perkt moeten blijven, 'maar dat er uiterlijk volgend jaar wel een beslissing' moet komen voor de Grote Polder. .Anders krijgen we een opeenhoping van grote projecten." Vrijdag 24 september vieren wc de Night of the Mali. Alle Winkels open tot 1.00 uur 's nachts. Kom naar het leukste woonwinkelfeest van het jaar. grootste woonbeleven ALEXANDRIUM van Nederland. »ndag v; r Zaterdag lot 1 'njdag k<

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17