Opknappen Kanaalstraat kan beginne! 'Tolerantie in Noordwijkerhout groter dan elder: Tante Thea was een heldin Duin Bollenstreek Nieuw Lisse wil discussiëren in commissie en niet in raad Van Wilgenburg stapt op a directeur Willibrordschool Brede school Noordwijk nog ver w' Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/38,95 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 CHEF ROZA VAN DER VEER. 071 -5356451PLV - CHEF WIM VAN WANROOY. 071-53 Brand na blikseminslag in Lisse lisse Blikseminslag heeft de afgelopen nacht brand veroorzaakt in een woning aan de Montbretiastraat in Lisse. De nok van de woning vatte na de inslag, rond half twee, vlam. De Lissese brandweer, geassisteerd door collega's uit Noordwijk, bluste de brand en kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de buren. Het gezin dat het huis bewoonde bleef ongedeerd. Politie zoekt slachtoffer ongeval katwijk De politie is op zoek naar het slachtoffer van een onge val dat zaterdag op de Binnensluis in Katwijk plaatsvond. Daar bij reed een snorfietser een fietser omver. De snorfietser, die onverzekerd en dronken op zijn rijwiel zat, is inmiddels aange houden, maar de fietser verdween en meldde zich niet meer. Om het onderzoek te kunnen afronden, zoekt de politie het slachtoffer. Bouw supermarkt mag doorgaan katwuk De bouw van een supermarkt aan de Achterweg in Katwijk aan den Rijn mag doorgaan. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen bepaald. Rechter J. Aerts wees een ver zoek van bewoner H. van der Marei van de Rijnstraat in Katwijk, die onder andere bang is voor overlast, om de bouwvergunning te schorsen af. Een dergelijk verzoek van de Stichting Het Oude Centrum Katwijk aan den Rijn (SHOCK) werd eerder niet ont vankelijk verklaard. Ouder worden in andere cultuur sassenheim Stichting Welzijn Ouderen organiseert op donder dag 30 september een bijeenkomst met als thema Vluchten... en dan ouder worden in een andere cultuur.' De themamiddag is speciaal voor senioren en is georganiseerd in samenwerking met vluchtelingenwerk. Er wordt voorlichting gegeven over het vluchtelingenwerk en bezoekers kunnen kennismaken met an dere culturen. Zo vertelt een echtpaar uit Bosnië zijn verhaal. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in de caféruimte van De Wasbeek aan de Van Alkemadelaan in Sassenheim. Postzegelveiling in Hillegom HilieeomDe Postzegelvereniging Hillegom houdt op vrijdag 24 september haar maandelijkse bijeenkomst in De Hoeksteen aan het Karei Doormanplein 4. De jeugd kan vanaf 19 uur terecht en de overige leden om 20 uur. Op het programma staat een vei ling van 180 kavels, die onder meer bestaan uit series en stock- boeken. De toegang is gratis. Moties van D66 en WD verworpen De grondige opknapbeurt en herinrichting van de Ka naalstraat-Oost in Lisse kan met onmiddellijke ingang beginnen. De gemeenteraad heeft daartoe gisteravond besloten. De oppositiepartijen D66 en WD stemden te gen het plan van burgemeester en wethouders, omdat zij vinden dat daarin de verkeersveiligheid voor voetgangers en fietsers onvoldoende wordt gewaarborgd. Twee mo ties van D66 en de WD op dit punt haalden het niet. ook auto's en vrachtwagens ge bruik kunnen maken. Deson danks ging het CDA akkoord. Volgens woordvoerder Van Zoest hadden deskundigen zo wel hemzelf als zijn fractiege noten deze week overtuigd dat fietssuggestiestroken in de Ka naalstraat de beste oplossing zijn. Een kwestie van 'voort schrijdend inzicht'. „Wij weten het niet beter dan de experts. Zij hebben ons kunnen aanto nen dat fietspaden vooral een schijnveiligheid tot gevolg heb ben en dat ze onnodig veel ruimte in de relatief smalle Ka- Veel, zo niet alles hing gister avond af van de opstelling van de grootste Lissese collegepartij het CDA dat drie weken gele den bij monde van J. van Zoest uitdrukkelijk had laten weten alleen met het reconstructie plan Kanaalstraat-Oost 'voor de volle honderd procent' te kun nen instemmen, als er door de gemeente afzonderlijke fietspa den zouden worden aangelegd. Fietspaden komen er niet, wel fietssuggestiestroken waarvan naalstraat voor zich zouden op eisen." Het CDA met haar zes zetels sloot zich daarmee volledig aan bij de fracties van de andere collegepartijen Nieuw Lisse en PvdA, die al eerder hadden ver klaard met het reconstructie plan akkoord te gaan. De fractie van SGP/GPV/RPF schaarde zich eveneens achter de rege ringspartijen. Haar fractievoor zitter P. Balkenende legde voor afgaand aan zijn 'ja-woord' wel een wensenlijst neer bij verant woordelijk wethouder H. van Zijl (Nieuw Lisse). Hij pleitte onder meer voor 'geoormerkte' privéparkeerplaatsen voor be woners van de Kanaalstraat, die na de reconstructie niet langer in hun straat kunnen parkeren. Daarnaast wilde hij net als on der meer de PvdA snelheidsca mera's in de straat, evenals bor den om vrachtwagens te ont moedigen om via de Kanaal straat-Oost naar Lisse te rijden. Wethouder Van Zijl liet weten dat privéparkeerplaatsen niet nodig zijn. „In de Gasstraat is in onze ogen plaats genoeg. Blijkt dat in de praktijk toch niet het geval te zijn, dan zorgen we als nog voor geoormerkte parkeer plaatsen." Het college van bur gemeester en wethouders zei in principe voor de komst van snelheidscamera's te zijn. „Maar de politie raadt het ons af', voegde Van Zijl daaraan toe. „Het beoogde effect valt volgens de politie tegen. Daar naast heeft ze onvoldoende mankracht om de fotorolletjes uit de camera's te halen. Dan heeft het plaatsen van zo'n kostbare camera weinig zin." Voor D66 en de WD was het reconstructieplan van Van Zijl 'onaanvaardbaar'. Daarom dienden beide partijen onder meer twee moties op het gebied van verbetering van de ver keersveiligheid in. Een met het verzoek tot de aanleg van twee voetgangers- en fietsoversteek- plaatsen. En één met het ver zoek om het vrachtverkeer in de richting van Lisserbroek en Haarlemmermeer te weren. „Alleen de vrachtwagens die naar Lisse toe komen, mogen van ons nog Lisse inriji lichtte D66-voorman J. Overdam toe. Wethouder Zijl verklaarde dat de gems vrachtwagens gaat ontnx gen om via de Kanaalstraai se in en uit te rijden. Hilariteit bij stemming na motie lisse peter blok De stemming in de Lissese ge meenteraad na de twee mo ties van D66 en de WD is gis teravond niet bepaald vlekke loos verlopen. Zo mocht bij voorbeeld J. van Overdam van D66 zijn eigen moties twee keer ondersteunen, terwijl J. Kippers van het CDA door burgemeester C. van Zon werd overgeslagen. Uiteinde lijk mocht hij alsnog tegen stemmen. Het was gisteravond de eer ste keer dat Van Zon als gemeester van Lisse de en tegenstanders van een i tie moest 'turven'. Niet streepjes verdwenen daa in de juiste kolom. Bij de kendmaking van de uitkc sten van de moties telde Zon namelijk zes voorstand en dertien tegenstanders moties hadden in de perso van J. van Overdam, C. burg (beiden D66) en H. Gelder, W. Loos en I. We man (alledrie WD) daarei gen slechts vijf voorstande Prinses Margriet opent nieuwbouw de Hafakker lisse peter blok Nieuw Lisse wil dat de gemeen teraadsvergadering niet langer wordt misbruikt om 'alle' dis cussies uit de commissieverga deringen over te doen. Dat stelt de partij in haar algemene be schouwingen. „Teveel zaken die uitgebreid zijn besproken en van een advies zijn voorzien, worden volkomen onnodig in de raad nog eens dunnetjes overgedaan. Daarmee wordt de aantrekkelijkheid van het poli tieke debat voor het publiek niet vergroot. Bovendien kost het onnodig veel tijd. En die tijd kunnen we wel beter gebrui- Jcen", zo vindt Nieuw Lisse. De nieuwkomer in de Lissese raad staat hierin alleen, zo bleek tijdens de algemene be schouwingen. D66-fractievoor zitter J. van Overdam betichtte Nieuw Lisse zelfs van 'politiek onfatsoen'. „Wij zijn het aan onze kiezers verplicht om in de raad uit te leggen hoe en waar om wij een bepaalde beslissing hebben genomen." De WD, de PvdA, het CDA en de SGP/GPV/RPF waren het met de zienswijze van Van Overdam eens. Het waarde oordeel 'politiek onfatsoen' vonden zij daarentegen niet op z'n plaats. Burgemeester C. van Zon kon zich de kritiek van Nieuw Lisse enigszins voorstellen. „Op een stortvloed aan allerlei techni sche details zitten wij in de ge meenteraad inderdaad niet te wachten, net zo min als het pu bliek. Maar, het staat de partij en natuurlijk vrij om aan te ge ven hoe en waarom zij tot een bepaald standpunt zijn geko men. Dat is hun goed recht." NOORDWIJKERHOUT MONIQUE WITTEMAN en IRENE NIEUWENHUIJSE Met een druk op een rode knop opende prinses Margriet giste ren op officiële wijze de al in gebruik zijnde nieuwbouw van de Hafakker. In deze bijzondere wijk in Noordwijkerhout wonen 100 mensen met een verstande lijk gehandicap tussen 'gewone' dorpelingen. Nadat de prinses de knop had ingedrukt, viel het doek vanaf de dakrand van Duinrand 41. In dit gebouw zijn de directie en de administratie van de Stichting Bollenstreek, de in stelling die de Hafakker onder beheer heeft, ondergebracht. Afgestoken vuurwerk maakte de openingshandeling bijzonder spectaculair. Maar de verras sing was nog niet compleet. De prinses opende, middels dezelf de rode knop, daarna nog vijf gebouwen die her en der in de ze woonwijk liggen verspreid. Prinses Margriet werd daarbij steeds geholpen door een 'as sistent'. Een bewoner, een fa milielid, een verzorger, een be woonster van een 'gewone' wo ning en burgemeester LR. An- del van Noordwijkerhout deel den achtereenvolgens de ope ningshandeling met de prinses. Dat enkele malen de ballon nen die aan de verschillende gebouwen waren gebonden, net iets te vroeg het luchtruim kozen, kon de pret voor alle aanwezigen niet drukken. De prinses maakte na de openings ceremonie een rondgang over het terrein en bezocht onder meer het dagverblijf voor ge handicapte kinderen. De prinses was even na twee uur aangekomen. Van bewoon ster Hanneke Wilems ontving ze bloemen. De bloemengeef- ster gaf daarna de prinses spon taan een arm. Het duo liep te midden van de andere genodig den naar het nieuwe dagcen trum. Hier sprak onder anderen de directeur van de stichting, J.M.L. Aarts. Hij vertelde het le vensverhaal van Huub Brama (71 jaar) en Bep Schepers (66 jaar). Twee mensen met een verstandelijke handicap die de ontwikkeling van de Hafakker markeren. Sinds enkele maan den wonen ze in een rijtjeshuis in het dorp, waar ze viermaal per dag bezoek krijgen van een begeleider van de Stichting Bol lenstreek. „Bep en Huub hebben aan den lijve ondervonden wat het is om volledig te integreren in de Noordwijkerhoutse samen leving." Ooit woonden ze op Aloysius, de zwakzinnigenafde ling van het psychiatrisch zie- daar. „Je kunt nu zelfs spreken kenhuis St. Bavo. Toen de van omgekeerde integratie. Bep Hafakker een zelfstandige en Huub passen zich aan hun woongroep werd, kwamen ze nieuwe buren aan. Maar ook de Noordwijkerhouters zijn zich in te zetten voor om woners. De tolerantie ten zien van afwijkend gedi hier in Noordwijkerhout schijnlijk groter dan sprak Aarts. Nadat de prinses was ve ken, barstte het feest vo ongeveer duizend genod en bewoners pas echt lc hele middag waren er activiteiten. De koets met den maakte een rondrit het terrein. De draaii maakte oneindig veel rc en een demonstratie \i vechtsport aikido trok ve langstelling. Tijdens deze activi maakten bewoners stichting en van de naai gen wijk Zeeburg, medew van de stichting, familit en vele andere bezoekt een ongedwongen manit elkaar kennis. Een optreden van de band Slagerij van Ka completeerde de ope vreugde. Ruim een uur de band muziek en de slagerij Van Kampen uit 1 1 wijkerhout verzorgde ond sen de hapjes: worst van makelij. Lydia van Wilgenburg is niet langer directeur van de rooms- katholieke St. Willibrordschool in Lisse. Het Bestuursbureau Sophia Stichting, het algemeen bestuur van een aantal rooms- katholieke basisscholen, heeft Van Wilgenburg verzocht terug te treden. De directeur heeft daar, naar eigen zeggen 'in het belang van de school', mee in gestemd. De Sophia Stichting ver wacht dat hiermee de kwaliteit en de continuïteit van het on derwijs op de Willibrordschool in de toekomst gewaarborgd blijft en de rust op de school terugkeert. Ruim vijftig ouders, die maandagmorgen voor het be gin van de nieuwe schoolweek hun vertrouwen in de direc teur hebben opgezegd, heb ben hun doel bereikt. De ou ders houden Van Wilgenburg verantwoordelijk voor het ver trek van drie leerkrachten deze zomer en twee leerkrachten tijdens het huidige schooljaar. Daarnaast hebben nog eens ruim vijf leraren de Sophia Stichting mondeling laten we ten dat zij overgeplaatst willen worden. De inmiddels ex-di- recteur wordt een slechte communicatie met de groeps leerkrachten én de ouders ver weten. Jan Immerzeel, adjunct-di recteur op de St. Willibrord school, zegt het besluit van Van Wilgenburg om als direc teur terug te treden, te re teren, net als de beslissinj het bestuur. Inhoudelijk n geen commentaar geven i st verstoorde verhoudingen nen de school. Van Wilgenburg, die in itf adjunct-directeur en in en directeur van de Willib ((j school werd, zei vanmorj .r( niets voor te voelen 'o |0 vuile was buiten te hai n Peter Bongaerts, directei S{ De Klarinet in Lisse, is dels benoemd tot interip, recteur van de St. Willi! school. Maandagavond bele|g Sophia Stichting op de brordschool een ouden om haar besluit en de personeelssituatie op school nader toe te lichte jj|< ol Van een overleden tante plot seling ontdekken dat ze een verzetsstrijdster was. Dat kan gebeuren. Je schaamt je mis schien dat je het nooit geweten hebt, maar die schaamte ver liest het al snel van de trots. Tante Thea was een heldin! Mevrouw Van Geldermalsen las vorige week dinsdag in deze krant dat Noordwijk het graf van ene Theodora van Gelder malsen gaat beschermen. Om dat ze een verzetsstrijdster was waar Noordwijk trots op is. Zo als ook de graven van schrijver Jan Kloos, van Maria Montesso- ri en die van nog enkele andere beroemde Noordwijkers op de nominatie staan om gemeente lijk monument te worden. Verbazing in huize Van Gelder malsen. Meneer Van Gelder malsen heeft een tante die in Noordwijk begraven ligt, en die Theodora heette. Alleen heeft die voor zover bekend nooit iets met het verzet te maken gehad. En om het mysterie compleet te maken: ze woonde niet eens in Noordwijk. Het zal wel om een andere The odora van Geldermalsen gaan, is de eerste gedachte. Maar me vrouw Van Geldermalsen zegt vrij zeker te weten dat er in het hele land niet meer dan een paar Van Geldermalsens zijn. Laat staan dat er twee met de zelfde voornaam op dezelfde begraafplaats liggen. Het lijstje dat de gemeente heeft opgesteld van te bescher men graven, vermeldt een Amersfoortse heer Van Gelder malsen als eigenaar van het graf. En die kent mevrouw wel. Dat is een broer van haar man, dus ook een neef van Theodora. Maar ook die reageerde stom verbaasd op het vermeende verzetsverleden van tante Thea. Ze heeft wel een ander idee. Haar mans tante ligt namelijk in één graf met haar zus. En over bekende Noordwijkers ge sproken. Die zus heette An van Gilse-Van Geldermalsen. Laat de gemeente Noordwijk nou een ereburgeres hebben die An van Gilse heet. En een An van Gilsehof. Dus misschien is het om zuster An dat Thea's graf bescherming verdient. Het vreemde blijft dat An van Gilse zich evenmin ooit met het verzet heeft beziggehouden. Ze was presidente van het Groene Kruis, deed van alles voor de huisvrouwenvereniging en voor de vereniging van vrouwencor poraties, maar dat tante Annie in het verzet gezeten heeft was, althans in haar familie, onbe kend. Op de begraafplaats zelf houdt medewerker P. van der Zalm aanvankelijk de moed erin, met teksten als 'het kon wel eens ja loezie wezen' en 'jij weet toch ook niet precies wat je ouders in de oorlog deden'. Maar aan gekomen bij het graf slaat de twijfel toe. Het lijkt toch vooral het graf van Jacob en An van Gilse, met twee zussen van An erbij. Een voorganger van Van der Zalm, C. Passchier, weet vast wel meer. Die werkte tot 1979 op de begraafplaats en woont er nog altijd naast. En ja hoor, An van Gilse kende hij wel. Weliswaar pas van na de oor log, mdar die was in Noordwijk heel actief. Ze kwam sinds de dood van haar man vaak op de begraafplaats en daar was wel eens een zus bij, weet Pas schier. Maar de naam Theodora van Geldermalsen zegt hem niets. En als hij haar begraven had zou hij dat wel weten, ver zekert hij. Maar zij is er in 1980 pas bijgelegd. Wethouder van infrastructuur Th. Sweers kan de verwarde fa milie ook niet onmiddellijk hel pen. Maar hij kan zich voorstel len dat de lijst van te bescher men graven nog niet perfect was. Het was nog maar een voorlopige inventarisatie, zegt Sweers. De hele lijst moet nog worden doorgenomen met het Genootschap Oud Noordwijk. En hij gaat het uitzoeken. Of liever gezegd: hij laat het uit zoeken, belooft hij. Sweers is zelf van oorsprong ook maar een Zwollenaar, dus hij kan nooit zeker weten dat iemand als Theodora niét in Noordwijk heeft gewoond. Maar als we hem moeten gelo ven zat hij wel al met een ander probleem, en dat is nu in een klap ook opgelost. Stellig: „Ik miste op dat lijstje An van Gilse al." JOB DE KRUIFF NOORDWIJK MARIJKE DEN HOLLANDER De vraag of in Noordwijk invoering van de brede school kans van slagen heeft werd gisteren tij dens een werkconferentie nog niet beantwoord. De brede-school-gedachte gaat ervan uit dat schoolgebouwen buiten de normale lestijden be nut kunnen worden voor activiteiten waar kinde ren, hun ouders en de wijk profijt van hebben. Daarvoor kan gebruik worden gemaakt van vrij willigers of van instellingen als JOIN. Het onderwerp riep bij de deelnemers aan de conferentie in De Kuip veel vragen op. Wie neemt de regie en wie gaat het betalen? Is een brede school in een dorp als Noordwijk, dat geen achterstandswijken kent, eigenlijk wel nodig en zinvol? Uit de discussie kwam onder meer naar voren dat samenwerking tussen scholen, organi saties en instellingen alleen moet als het ook re levant is. Van de gemeente wordt verwacht dat ze eerst eens goed inventariseert waar nu eigenlijk be hoefte aan is, want dat zal naar verwachting per wijk verschillen. Wat het probleem betreft van rondhangende jongeren die in het dorp voor ad overlast zorgen en rond scholen en winkt vernielingen plegen, kreeg onderwijswe ro J. Smit als boodschap mee toch vooral in te raken en te blijven met de jongeren én os bewoners. Pas daarna heeft het zin om gelen te treffen. En als er dan maatregel den genomen moeten die duidelijk zijn J strikt worden gehanteerd, aldus de concli Daarnaast werd als advies meegegevei jongeren een alternatief te bieden, ee ruimte. De gemeente zou de creativiteit i bij allerlei organisaties beter moeten b om de mogelijkheden voor jongeren te^ men. Wat de wethouder volgens de conj gers goed in zijn oren moet knopen is dajj, meente vooral moet luisteren; naar de i lende groeperingen in het dorp, naar de en naai- de bewoners. Bovendien zal, voo t* brede school gestalte krijgt, gekeken |Ct worden naar de samenwerkingsverband! al zijn. r Een enkeling vond dat er niet te lang e_ moet worden. „Laten we gewoon beginDgjJ school voor zich. Anders kun je nog wel n discussiëren voor er wat gebeurt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16