Oranjebal Buurt tegen bouw ecowoningen Aloëlaan In Bedrijf 'Ik wil wel een band met e hond krijgen' Leiden Regio LEIÖEN. 'Ik ben geen persoon om iemand dood te maken' 95 iïaintratuin JONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 Cel geëist voor mishandeling DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor een poging zijn voorma partner zwaar letsel toe te brengen is gisteren in hoger beroep twee maanden cel ge- eist tegen een 53-jarige Leide- Daarnaast eiste de open bare aanklager een contact verbod en toewijzing van een schadevergoeding van dui zend gulden aan de vrouw. De man moet bovendien >8 gulden betalen aan de wo ningbouwvereniging omdat hij een ruit in de woning had kapotgegooid. Ondanks een straatverbod zocht de Leide- naar op 12 december 1997 de vrouw op. Hij boog haar been tot in de nek en trapte erop los. Acht dagen later keerde hij terug om een bloempot door de voordeur van de wo ning van de vrouw te gooien. Volgens de openbare aan klager zijn de moeilijkheden toe te schrijven aan het drank probleem van de Leidenaar. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. ijn 26 vervoert zaterdag gratis lislijn 26 wordt tptember feestelijk geïntrodu- lerd. Op deze dag is het gratis zen tussen Transferium 't Jhouw en de Leidse binnen- ld. Op het Transferium zijn Itiviteiten voor kinderen en in de bewaarplaats van de fietsen stalling aan de Aalmarkt, waar lijn 26 zaterdag stopt, kan men boodschappen in bewaring ge ven. Automobilisten die naar Den Haag willen, kunnen hun auto gratis parkeren op het Transferium en met de nieuwe buslijn naar Den Haag reizen. i; LeidschêaDagblad Koop de 3 Oktober kalender Het is dit jaar 425 jaar ge leden dat Leiden werd ontzet. Om dit te vieren heeft de 3 October Veree- niging een prachtige ka- Mlender gemaakt. Een echt Leidse kalender. Want waar vindt je een ka lender die begint op 16 september 1999, de dag inschrijving voor Haring en Wittebrood en 8? eindigt op 3 oktober 2000 Met elke maand een grote srf foto van een Leidens Ont zet-viering van weleer. 5 OCTOBER-" FEESTEN betaalt maar 15,= voor dit Leidse pracht-exem- plaar, verkrijgbaar o.m. bij het Leidsch Dagblad en in boekhandels. Ook het 18cm hoge Cornelis Joppenszbeeldje is bij ons te koop 'oor 12,50. SPECIALE AANBIEDING BIJ HET LEIDSCH DAGBLAD u de kalender samen met het 18 cm hoge Cornelis Joppensz beeldje dan krijgt u een kleine korting en betaalt u maar 25,= en da :rijgt u een alleraardigst boekje over de 3 oktoberviering cadeau. inlevering van deze bon (uitsluitend) bij het Leidsch Dagblad betaalt u f 25,r voor de 3 Oktober kalfender samen met het Cornelis Joppensz beeldje. U krijgt daarbij een boekje cadeau! Deze aanbieding geldt t/m 15 oktober 199^^ Eco woningen op een klein veldje, waarvoor groen en bomen moeten wijken. En waar Margje Vlasveld, voorzitster van De Groenen, zelfs gaat wo nen. Van mij mag iedereen er wonen, maar het is be denkelijk als je bij de be sluitvorming wat in de melk hebt te brokkelen." Aloëlaan-bewoner Jon van de Ven noemt het een 'pa radox' dat het groen van een kinderboerderijtje achter zijn woning moet wijken voor het Oranjerie- project: de bouw van 25 'eco-woningen'. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De aanstaande bewoners zijn leden van de initiatiefgroep Mi lieuvriendelijk Wonen Leiden die al jaren een ecologisch mi- niwijkje in de binnenstad van Leiden wil bouwen. „Maar dat ecologische houdt niks in: een regenton onder een pijp en zonnecollectoren op het dak. Dan houdt het op", zegt Van de Ven. „Het is de ontluistering van een stukje openbaar groen voor ecowoningen." Liever ziet hij een 'knus en toegankelijk parkje' komen op het veldje. 'Buurtbewoners, met name die zonder tuin, maar ook honderden werknemers van kantoren en bedrijven om de hoek, kunnen hiervan dan gebruikmaken. Die werknemers zwerven nu door de buurtstra ten met hun twaalfuurtje onder de arm', schrijft Van de Ven in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Voor Van de Ven is het 'meest verguisde deel' van de plannen de sloop van een oud huis op Aloëlaan nummer 41. Het ap partementencomplex dat daar moet komen vindt hij te hoog, te breed en niet in de buurt passen. „Het is werkelijk geen gezicht", zegt Van de Ven. Een Commissie keurt aanvraag niet goed De welstandscommissie, die het college van B en W advi seert over de bouwplannen voor het Oranjerieproject, keurt de definitieve bouwaan- vraag vooralsnog niet goed. „Het voorlopige ontwerp had onze instemming, maar de definitieve bouwaanvraag wijkt hiervan af. Met name de massa en de hoogte van het blok aan de Aloëlaan zijn an ders dan in het schetsplan. Deze verschillen zijn van die aard dat wij de plannen van de architect afwijzen", zegt J. Knoop, secretaris van de com missie. Wat hem betreft geldt dat ook voor de woningen die op het kinderboerderijtje komen. „Voorheen hadden die een vlakkere wand. Nu zijn daar uitstulpingen gepland zonder dat daar overleg over is ge weest." Een gedeelte van de kinderboerderij waar de nieuwe eco-woningen zijn gepland. De huizen erachter blijven overigens ook na de nieuwbouw staan. foto henk bouwman buurtbewoner heeft via de computer een impressie ge maakt van de situatie zoals die wordt na de bouw van het com plex. „De voorzitter van de wel standscommissie viel bijna van zijn stoel toen we hem met de ze computerfoto confronteer den. Hij zei dat dat de commis sie niet voor ogen had gestaan en vond dat dat moest worden afgekeurd." De geplande poort bij deze appartementen zou volgens Van de Ven wel eens dealers kunnen lokken. Dat was vol gens hem eind juli bij de onder doorgang van de Schipholweg naar de Anthony Fokkerweg ook het geval, waarna de direc tie van het Golden Tuliphotel deze nog afsloot. Afgezien daarvan is er vol gens Van de Ven in zijn straat te weinig ruimte voor het verkeer om de poort in te draaien en zijn buurtbewoners bang dat hun woningen tijdens de bouwwerkzaamheden schade oplopen. Van de Ven vindt dat er sprake is van een 'zoekge raakte verhouding'. „Zoveel overlast en ergernis, een blij vende ontsiering, sloop van een oud pand, kappen van fruitbo men. En wat is de opbrengst? Een paar woningen voor men sen die er willen wonen omdat het zo lekker dicht bij het stati on is. Deze mensen kunnen be ter worden doorverwezen naar de milieuwijk Poelgeest, in Oegstgeest. Daar staan nog ik- weet-niet-hoeveel woningen onverkocht." Margje Vlasveld is het met Van de Ven eens dat het een paradox is dat groen moet wij ken voor eco-woningen. En wel voor iemand van de Groenen. „Dit is niet wat ik wil. Maar ik heb maar één stem in de raad. Ik weet niet eens of ik straks wel mee kan stemmen." Wel zegt ze dat ze juist tegen het voorberei- dingsbesluit van deze plek heeft gestemd, omdat ze het teirein te klein vindt. „Het is een beetje kinderachtig van de gemeente om mensen af te schepen met zo'n petieterig terreintje. De ge meente moet het Slachthuister rein ontwikkelen, of het Haag- wegterrein of dat van de EWR. In Roomburg zou dit woonpro ject groter en ruimer kunnen. Je kunt het de mensen van de ini tiatiefgroep niet kwalijk nemen, dat het nu hier komt. Iedereen voelt zich er een beetje onge makkelijk bij. Ik heb voorge steld iets voor de buurt terug te doen. Bijvoorbeeld onderhoud van het groen. Ik vind de be zwaren van de huidige bewo ners wel terecht, maar eerlijk gezegd vind ik wel dat ze het terreintje niet goed onderhou den." Volgens wethouder T. van Rij is het 'geen probleem' dat raadslid Margje Vlasveld in een van de eco-woningen wil wo nen. ,Als het zo zou zijn dat Margje in de raad had gezegd 'Lieve wethouder, ga daar eens plannen maken', dan moet ik gaan opletten. Maar daar is geen sprake van, want deze plannen zijn al van tien jaar ge leden en dat was voordat Marg je in de raad zat. Zij mag ook een woning kiezen, dat is haar goed recht." Van Rij zegt het 'heel goed' te kunnen begrijpen dat Van de Ven het veldje liever wil houden zoals het is. „Dat zou ik zelf ook willen, als ik daar woonde." Maar er moest nu eenmaal worden gekozen tussen een stukje groen 'dat verder niet ge bruikt wordt' en woonruimte voor 'een groep die een redelijk verantwoord plan heeft ge maakt'. Dat gemeenteambte naar S. van Rijn in die groep zit, maakt volgens Van Rij niet uit. „Overleg dat we hebben ge voerd, is met anderen ge weest." Vlasveld zegt ook dat het helemaal niet heeft 'gehol pen'. „Wij zijn juist lang aan het lijntje gehouden. De groep is al leen maar tegengewerkt." Behandeling geëist na wurgpoging LEIDEN/DEN HAAG CONNIE VAN UFFELEN Geen straf, maar psychiatrische opname tot maximaal een jaar wegens een poging een oud- collega te wurgen. Dat eiste of ficier van justitie E. Visser voor de Haagse rechtbank tegeir een 31-jarige Leidenaar. De verdachte was op 16 juni van dit jaar naar een oud-colle ga gegaan omdat die zou weten waarom hij door een beveili gingsbedrijf op non-actief was gesteld. Na een wandelingetje zou de verdachte hem in de Leidse Glen Millerstraat hebben aangevallen. Zijn keel werd dichtgeknepen en bovendien zou hij in zijn ogen zijn geprikt en een kniestoot tegen zijn rechterslaap hebben gekregen. Het slachtoffer liep daarbij kneuzingen en schaafwonden aan zijn bovenarm op. De Leidenaar zei voor de rechtbank dat hij vreesde dat er een complot tegen hem was ge smeed. Eerder had hij tegen over de politie verklaard het slachtoffer 'een flink pak slaag' te willen geven en hem lang zaam dood te willen maken. La ter verklaarde hij bij de rechter commissaris echter dat hij al leen maar verhaal had willen halen, maar dat de stoppen wa ren doorgeslagen omdat zijn oud-collega 'een blik van victo rie in zijn ogen' had. Voor de rechter zei hij dat hij alleen maar 'twee klappen en een schop' had uitgedeeld. Het dichtknijpen van de keel en het prikken in de ogen zei hij zich niet te kunnen herinneren. Hij had weliswaar gezegd dat hij 'moordneigingen' had, maar dat bedoelde hij niet zo. „Ik ben niet een persoon om ie mand dood te maken." Deze tegenstrijdige verklarin gen en de conclusies van de re classering, een psychiater en een psycholoog dat de man psychotisch was ten tijde van het voorval, waren voor de offi cier reden genoeg om te vragen de man gedwongen een jaar te laten behandelen. Advocaat Bos en de verdachte stelden voor daar een half jaar van te maken. De rechter doet op 5 oktober uitspraak. J Koopi Met de Cucurbita of Turkse Muts maakt u het binnen en buiten tot een plaatje. Dit oranje stilleven houdt 2 tot 3 maanden haar mooie oranje kleur en is zeer decoratief in een rieten mand. Doorsnee 20-25 cm. Van 5.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl r; 1*yi Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. indenuitlaatservice De Uitgelaten Bende ngs zei hij de horeca vaar- verkocht zijn restaurant iels aan zijn compagnon j ng op zoek naar iets an- „Ik heb een beroepskeu- 1 gedaan en daar kwam uit ;iets in de agrarische sec- loest doen", vertelt Vin- Veldhoen lachend. Het uiteindelijk weer een ei- ledrijf, hondenuitlaatservi- i Uitgelaten Bende. t'i >op graag buiten in de na- Of het nou mooi of slecht is en ik hou uiteraard van honden", zegt Veldhoen in het park bij de volkstuinen Cro- nesteyn. Het park is één van de plekken waar hij twee keer per dag een groep honden uitlaat. „Het is hier rustig en we ver oorzaken voor niemand over last. Ik neem ze ook wel eens mee naar het strand." Voor 18 gulden per uitlaatbeurt komt Veldhoen de hond thuis ophalen en laat hem uit. De hond is een paar uur van huis en wordt weer thuis afgeleverd. In principe kan elke hond met Vincent Veldhoen tussen zijn nieuwe klanten. KORT - EN- 1 ZAKELIJK Stadsbank Leiden is één de nieuwe sponsors van Stadsparkeerplan. Dins- werd een bus aangebo- aan Peter Labrujère. Te- het eind van het jaar Nagelstyliste en Image-con sulent Rebecca Kolenbrander verhuist naar Oegstgeest. Vanaf 15 oktober kan ieder een bij Parfumerie Schouten aan de De Kempeneterstraat terecht om nagels te laten verzorgen of om advies te vragen over make-up en kle ding. de uitlaatservice mee. „De groep van vandaag is erg jong, dus die kan ik een hoop bij brengen. Met oudere honden is dat lastiger, maar elke hond kan mee." Potentiële klanten worden door Veldhoen eerst thuis bezocht. Tijdens een kennismakingsge sprek observeert hij de hond. „Soms gaat mijn eigen hond mee als een soort verlengstuk van mezelf." Vervolgens moe ten klanten een vragenlijst in vullen over het gedrag van de hond en de reactie op bijvoor beeld kinderen, onweer of vrachtwagens. Veldhoen heeft tijdens het uit laten van zijn roedel genoeg overwicht. „Ik lees over elk ras dat met me mee gaat en als lei der grijp ik in als ze te ver gaan. De natuur regelt zichzelf." Tijdens de wandeling blijkt dat hij gelijk heeft. Een stemverhef fing of een vermanende blik is vaak genoeg de speelse honden weer in het gareel te krijgen. En anders is er nog altijd de oude re, grotere hond van Veldhoen die een bestraffend tikje uit deelt. De jonge honden staan na bijna een uur uit te hijgen bij de luxe bus. De honden worden vervoerd in aparte reiskennels, zodat ze niet bij elke bocht door de laad ruimte schuiven. „De binnen kant van de bus is van polyes ter. Eens per week gaat er de hogedrukreiniger met ontsmet tingmiddel op", legt Veldhoen uit.Verder heeft de bus goede ventilatie en een airco." Veldhoen gaat vijf dagen in de week met de honden op stap, in het weekeinde heeft de baas foto henk bouwman vaak zelf weer tijd voor het huisdier. „Een hond hoeft niet elke dag met me mee, maar wel minimaal twee keer per week", zegt Veldhoen. „Ik wil wel een band met de hond kunnen krij gen." Zelfheeft hij nu genoeg tijd voor zijn hond en tijdens zijn werk als uitbater van Babbels nam hij er de tijd voor. Hij vindt niet dat mensen die er geen tijd voor hebben, ook geen hond moeten nemen. „Ze moeten wél naar een goede oplossing zoeken. Ik bekijk het van de postitieve kant, doordat wij er zijn kunnen die mensen juist een hond nemen." Er is nog plaats voor enkele honden bij De Uitgelaten Ben de. Voor meer informatie: 071 5143588. uit de Leidsch DagbladAKCIIIlÜVIÜN ANNO 1899 Zaterdag 23 September LEIDEN - Het bestuur der 3-October-Vereeniging heeft weer een buitenkansje! Na in vier jaar niets ge hoord te hebben van de leden in Amerika, kwam plotseling de aangename tijding, dat 80 - zegge tachtig - personen hun verlangen te kennen gaven als donateur der Vereeniging te worden ingeschre ven. Wel is waar gaan van het gezonden bedrag eeni- ge onkosten af, maar de penningmeester zal toch met een vergenoegd gezicht de niet te versmaden dollars in zijn kasboek inschrijven. En een goed voorbeeld doet goed volgen, niet waar? Welnu, dat men dit voorbeeld dan volge, en hier richten wij voornamelijk het woord tot de Leide- naars-niet-leden der 3-October-Vereeniging: Laat u inschrijven als lid 1,- of donateur 2,50; ge steunt een goede zaak. LEIDEN - De Leidsche gymnastiek- en schermver- eniging 'Hercules' zal op zaterdag 11 Nov. a.s. haar 15-jarig bestaan herdenken door het geven van een uitvoering met bal in de Stadszaal. ANNO 1974 23 september LEIDEN - Het college van B. en W. heeft vandaag gesproken over de kraakactie, die afgelopen vrijdag nacht door ruim twintig jongeren werd uitgevoerd in het pand Hooigracht 14-16. J.l. zaterdagochtend hebben de wethouders Van Aken en Verboom zich van de kraakactie op de hoogte gesteld. Volgens Ver boom is daarbij gesteld dat de krakers rekening moeten houden met de mogelijkheid dat ze het pand weer zullen moeten verlaten. De wethouder vond de voorstellen van de krakers om o.a. een huurovereen komst te sluiten met de gemeente, de vaste lasten op zich te nemen en het pand waar nodig te verbete ren, wel reëel. „Het pand is geschikt voor bewo ning", aldus de wethouder. „Alleen geloof ik niet dat dit pand geëxploiteerd zou moeten worden door een groepje jongeren. Ik denk meer aan een instan tie die rechtspersoonlijkheid heeft". NOORDWIJK - Het Golfbad in Noordwijk wordt afge dankt. Het bad werd in de oorlogsjaren aangelegd door de Duitse weermacht en kwam in 1959 in han den van de gemeente. Veel mensen hebben sinds die tijd leren zwemmen in het kleine zwembad aan de Zeereep, ten noorden van de bebouwde kom in de badplaats. Maar nu het zwembadcomplex aan de Nieuwe Zeeweg volgend jaar vóór de zomer gereed zal zijn, bestaat er aan het Golfbad geen behoefte meer. Het was trouwens al een paar jaar niet meer in gebruik als zodanig." Burgemeester en wethouders van Noordwijk zien geen mogelijkheid het bad een andere bestemming te geven. Mooi is het niet en als het er verlaten blijft liggen, is de kans dat kinderen erin gaan spelen (met akelige gevolgen van dien) veel te groot. Het college stelt nu voor om de beton nen bak vol te storten met zand en dan te beplanten. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad ArchJeven, postbus 54,2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15