Iedereen heeft van God een rol gekregen' God in de psychiatrie Geloof Samenleving 11 SciEffrOLOGiE: 40A(15 Aartsbisschop Glazemaker treedt komend vooijaar af DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 redactie aad rietveld, 0 VANDAAG t\q Thecla had één van de eerste christelijke marte- fcO laressen kunnen worden. Maar met hulp van bo- SEP ven wist zij alle martelingen en pogingen tot moord te weerstaan. Thecla stierf uiteindelijk op hoge leeftijd, in vrijheid, als kluizenares. Het volk had na melijk haar vrijlating geëist, omdat ze drie beproevingen doorstond. Omdat ze weigerde te trouwen en maagd wilde blijven werd ze eerst voor de leeuwen geworpen, maar die raakten haar niet aan. De vlammen van de brandstapel waarop zij vervolgens werd gezet, werden geblust door een plensbui. En de slangen in de kuil, waar Thecla tot slot toe werd veroordeeld, werden allen door de bliksem getroffen. Genoeg bewijs dus dat deze vrouw, die door de apostel Paulus zelf was gedoopt, een bijzondere band met God moest hebben. Al werd in latere eeuwen menigmaal het waarheidsgehalte van de legende in twijfel getrokken. Des ondanks had ze tot 1969 haar eigen feestdag-op de heili genkalender. 23 september. Peter Scheele bij Sing In katwijk EO-presentator Peter Scheele is vanavond te gast op de Sing In van het CJV en de Jonge Kerk in Katwijk. De muziek wordt er verzorgd door het CJV-koor Romans Twelve. Het the ma van de bijeenkomst is: 'ben je als christen millenniumproof? De Sing In wordt gehouden in het Maranatha-centrum en be gint om acht uur. Paus bevestigt Midden-Oosten reis Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft bevestigd dat hij volgend voorjaar zijn langverwachte reis naar het Midden-Oos ten zal maken. Hij is al enkele malen uitgenodigd door de Israë lische regering en de Palestijnse president Arafat. Naar ver wachting zal de paus in maart de heilige plaatsen Bethlehem, Nazareth en Jeruzalem bezoeken. Afgelopen zondag sprak hij met koning Abdullah van Jordanië, die de paus vroeg ook zijn land aan te doen. Het is de vraag of de wens van de paus om Irak te bezoeken in vervulling zal gaan. Hij wil daar graag de stad Ur in Mesopotamië bezoeken, waar de aartsvader Abra ham is geboren. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië heb ben tegen die reis geprotesteerd, omdat ze vrezen dat de Iraakse leider Saddam Hussein er misbruik van zal maken. Ook al zou de paus als hoofd van de ooms-Katholieke Kerk naar Irak reizen en niet als staatshoofd, wat hij ook is, een ontmoeting met Sad dam zal moeilijk te vermijden zijn. Scientology klaagt over proces En Franc uheRelIgM QUiSERA TOUJOUI Marseille Leden van de Scientology Kerk demonstreren voor de rechtbank in Marseille, waar zeven geloofsgenoten terecht staan wegens oplichting. De beweging, die in Frankrijk niet als kerk wordt erkend, heeft bij de VN-commissie voor de mensen rechten een klacht ingediend over het proces. Ook vraagt de kerk opheffing van het anti-sektenbureau van de Franse over heid. Vorige week beschuldigde minister Guigou (justitie) de Scientology Kerk ervan drieduizend kilo aan processtukken te hebben verduisterd. Later moest zij toegeven, dat op de griffie een fout was gemaakt en ambtenaren de stukken in de versnip- peraar hadden gedaan. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Loenen aan de Vecht, G. van Gogh te Ochten. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Lutten. M O. ten Brink, kandidaat uit Lunteren. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid, W.J, Kareis te Hardinxveld-Gies- sendam. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Stadskanaal Zuid, H. Nobbe te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen. Alphense dominee Baudet strijdt tegen abortusvoorstel alphen aan den run Je weet nooit hoe het leven van een mens eruit gaat zien, en iedere mens heeft van God een rol gekregen. Dat is de boodschap van de Alphense dominee G. Baudet (53) in een open brief aan de ministers Borst (volksgezondheid) en Korthals (justitie). De predikant ageert ermee tegen het voorstel van het kabinet om abortus ook na de 24-ste week van de zwangerschap toe te staan. Baudet is zelf zwaar gehandicapt, maar vindt zijn leven zowel zinvol als prettig. onbeweeglijke en onbeweegba re handen, met gebogen knieën die niet gestrekt konden wor den en met voetjes die achter stevoren stonden. Een mooi portret", aldus de dominee. „Er lijkt mij nog wel een en ander af te dingen op de voor stellen die u gedaan hebt", schrijft Baudet in zijn brief aan de minsters. „Ik zal u een paar vragen stellen. Wie bepaalt of iemand kans heeft om te leven? Wie kan met zekerheid zeggen dat een ongeborene na de ge boorte misschien maar 36 uur zelfstandig zal leven? Wie maakt uit wat geluk is en wie er recht op heeft dat geluk ook te ervaren?" Baudet suggereert dat het voorstel van de ministers wel eens mede ingegeven zou kun nen zijn doordat verzekeraars in de toekomst baby's niet meer willen verzekeren, als al voor de geboorte hun handicap vaststond. „Mijn verzekering vergoedt alles", zegt Baudet. „En zo hoort het ook." Maar onlangs nam de dominee de proef op de som. Hij meldde zich bij een grote verzekerings maatschappij. „En daar kon ik geen polis afsluiten." Baudet vindt dat ieder mens dat geboren wordt recht heeft op leven. „Iedereen heeft van God een rol gekregen in dit le ven, al is dat voor ons niet altijd even zichtbaar. Het mysterie annette lameuer Baudet is fulltime dominee in de Nederlandse Hervormde Kerk, hij is vader en grootvader, schreef twee boeken en talloze artikelen en is gek op klassieke muziek en schaken. „Zoals u ziet vindt u in deze brief een mens tegenover u die in alle opzichten compleet en gelukkig te noemen", schrijft de predi kant in zijn open brief aan Borst en Korthals, die is gepu bliceerd in het opinieblad 'Woord en Dienst' van de Sa men op Wegkerken en het Kerkblad van de Ring Alphen der Hervormde Kerk. Hij kreeg talloze positieve reacties, zegt Baudet. Maar als het wetsvoorstel van Borst en Korthals in 1945 al de Tweede en Eerste Kamer was gepasseerd was het misschien nooit zover gekomen, schrijft de predikant. „Dan was de kans buitengewoon groot geweest dat ik in december van dat jaar niet geboren was, maar voor die tijd al stilletjes was wegge zogen. Dat zou toch, zeker in het licht van het hierboven ge schetste leven, doodzonde zijn geweest?" Baudet werd in december 1945 geboren. „Vrijwel zonder schouders, met veel te korte ar men die bijna niet konden bui gen, met vergroeide en vrijwel De Alphense dominee Baudet: in alle opzichten compleet en gelukkig. ouders om een kind ter wereld te brengen, dat maar 36 uur zelfstandig leeft. Maar terwille van het rouwproces, terwille van het samen delen van het verdriet en leed zou je dan juist niet voor abortus moeten kie zen. Juist als je samen die moeilijke weg gaat, kun je later je verhaal beter kwijt." Volgens de Alphense domi nee blijkt de zin van het lijden Gods is daarvoor de groot en te onbekend. Maar dat betekent niet, dat wij maar op Gods stoel moeten gaan zitten." Het voort schrijdende hedonisme en indi vidualisme lopen als een rode draad door de laatste decennia, meent Baudet. „Als ik het maar goed heb, als ik maar geen zor gen en pijn heb. We zijn de zin van het lijden vergeten. Natuur lijk is het vreselijk moeilijk voor altijd pas achteraf. „Later zie je dat het lijden ook iets geeft: een dieper begrip voor wat anderen beweegt, een grotere liefde voor verhalen en problemen van an deren, een verdieping van het leven. En zonder mensen met compassie krijg je een koude kille samenleving." Niet iedereen zal het met hem eens zijn, beseft Baudet. „Maar ook dan blijft het argu ment van kracht, dat nie n het recht heeft over andei |e leven, in dit geval dat va; baby, te oordelen. Ik wi y dat toekomstige medem |e, van mij de kans tot levei Sl nomen wordt." Hij haalVi Joodse uitspraak aan: verboden een kind niet ge e-ir te laten worden, want wit M( heb je daarmee de wert fot Messias ontnomen." utrecht anp Oranje-Nassau. Glazemaker staat niet bekend als een scherpslijper. Hij weet zichzelf en zijn kerkgenoot schap te relativeren. Tien jaar geleden, voordat de discussie over de vrouw in het ambt be gon, zei hij: „Laat de vrouw maar binnenkomen." Onlangs wijdde hij Grete Verhey tot eer ste vrouwelijke priester in de Oud-Katholieke Kerk. Tijdens het bezoek van de oe cumenisch patriarch Bartholo- meos I in 1994 aan Nederland, stelde Glazemaker de priester wijding voor vrouwen aan de orde. De patriarch ging er niet op in. Wel besloten zij tot een dialoog tussen de Oosters-Or- thodoxe en de Oud-Katholieke Kerk. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland ontstond in 1723, toen het kapittel van Utrecht zonder toestemming van Rome Cornelis Steenoven tot bis schop benoemde. Na de afkon diging van het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid in 1870 zochten katholieke af scheidingsbewegingen uit ver schillende landen contact met de Unie van Utrecht. BOEKBESPREKING De oud-katholieke aartsbis schop van Utrecht, A. Glazema ker, treedt op 12 februari 2000 af. Hij acht de tijd gekomen voor een aflossing van de wacht. Glazemaker (68) prijst zichzelf gelukkig dat er niets is dat hem tot aftreden dwingt en dat het een weloverwogen keu ze is. Als volgend jaar de zetel van Utrecht vacant komt, is het achttien jaar geleden dat Glaze maker tot opvolger van aarts bisschop M. Kok werd gekozen. Sinds zijn benoeming tot aartsbisschop van Utrecht is Glazemaker ook voorzitter van de internationale bisschoppen conferentie van de Unie van Utrecht. Daarin zijn de Oud- Katholieke Kerken (OKK) uit de hele wereld verenigd. De Ne derlandse OKK telt ongeveer 8000 leden in 26 parochies. Glazemaker was pastoor in Leiden, IJmuiden en Arnhem voordat hij in 1980 bisschop van Deventer werd. In 1989 ver leende de Christelijke Theologi sche Academie in Warschau hem een eredoctoraat. Sinds 1993 is hij ridder in de orde van De boekjes, van het Katholiek Studiecentrum voor Geestelij ke Volksgezondheid (KSGV) uit Nijmegen ogen toegankelijk. Ook de titels spreken tot de verbeelding van levensbe schouwelijk geïnteresseerden: 'Nederland als religieuze proeftuin', en 'Psychiatrie en religie, een bijna verloren di mensie'. Het zijn onderwerpen waar genoeg stof in zit om een reeks deskundigen aan de praat te houden. En dat doet het KSGV. Het kleine formaat en het geringe aantal bladzij den per boekje (rond de hon derd), nemen helaas niet weg dat het soms saai wordt en no deloos ingewikkeld. Maar door de bank genomen zijn het ver helderende boekjes. Neem als voorbeeld de uitgave 'Psychiatrie en Religie'. In 112 bladzijden komen vijf psychia ters aan het woord, vier theolo gen, een arts-onderzoeker en een statistica-gerontologe. De bindende factor is een op 12 december 1997 gehouden con gres in Ede. Het boek is een bundeling van alle lezingen van die dag. Het telkens terugkerende dilemma in vrijwel alle bijdragen is de paradoxa le houding van de psy chiatrie te genover reli gie. „Aan de ene kant", schets hoog leraar gods dienstpsy chologie J. Corveïeyn, „móet de psychiatrie zich inlaten met de religi euze aspecten en de zinge vingsfacetten van het mense lijk gedrag en zelfbeleven. Zij moet zich immers bezighou den met het meest intieme van de mens, en psychische ziekte is toch de verstoring van het mens-zijn. Aan de andere kant moeten psychiater en psycho therapeut in hun benadering van de individuele patiënt een voldoende gereserveerde en niet-interventio- nistische attitu de handhaven." Over een term alsniet-inter- ventionistische attitude' breek je je tong, maar Corveïeyn raakt wel de kem. Psy chische aandoe ningen hebben te maken met het 'zelfbeleven', dat weer in ster ke mate wordt bepaald door re laties met ande ren. Eén van die anderen is God. Zelfs in onze ge seculariseerde samenleving is God vaak één van de belang rijkste relaties. Psychiater en theoloog P.Ver- hagen onderscheidt drie soor ten relaties met God. In de eer ste is God almachtig en de mens onmachtig en passief. Mensen zijn bedorven, overge leverd aan hun corrupte staat en geneigd tot alle kwaad. Al leen God kan herstel geven, als Hij dat wil. In het tweede t relatie gaan God en mens contract aan over rechten plichten. Mensen probere dit model die verplichting (o< na te komen. Als dat niet 1 >et er maar één uitweg, en da xij straf. Maar omdat het ein geen genoegdoening kan ven aan het oneindige, m God zelf in actie komen e mens worden in Jezus Ch tus. Het derde relatietype meer persoonlijk: de liefd 1 latie. „Wij verdienen God: de niet. Hij schenkt zijn lii En wij hebben God niet z< lief, omdat we er dan g afkomen, maar om wie H I Vooral de eerste twee moi leveren vaak psychische p blemen op, zeggen psychi ters. Religie, of misschien ten we zeggen 'God', wori verondersteld de menselij psyche diepgaand te beïn den én te overstijgen. Zot B psychiaters als theologen ven mensen. Ze kunnen die positie niet meer dan lyseren hoe de mens met dienst omgaat. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Zonnige perioden,maar in het zuiden wat meer wolken en af en toe regen. Middagtemperatuur van 17 graden in het zuiden tot 9 in het noorden. In de nacht kans op vorst. Noorwegen: In het zuiden en midden bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het noorden meest droog en perio den met zon. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuidoosten. Zweden: In het zuiden bewolkt en van tijd tot tijd regen. In het midden ook kans op regen. In het noorden meest droog en geregeld zon. Maxima van 10 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. In het noorden kans op vorst. Denemarken: Bewolkt en perioden met regen. Tussendoor ook wat zon en in de nanacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en .enkele re gen- of onweersbuien. Soms ook zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen. Vooral in het westen ook soms zon. Middagtemperatuur 21 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen geregeld zon, maar ook een bui. Elders meer wolken en af en toe regen of motregen. Maxima van 19 graden in het westen tot 24 in het oosten. Portugal: Wolkenvelden en enkele buien. In het zuiden en zuidoosten meer zon en droger. Middagtem peratuur tussen 20 en 25 gra den. Madeira: Enkele wolkenvelden en kans op een bui. In het zuiden meer zon. Maxima rond 25 graden. Spanje: In het noordwesten en noorden wolkenvelden en soms regen. In het midden, zuiden en oosten van Spanje redelijk zonnig en kleine kans op een bui. Maxima uiteenlopend van 22 graden in Galicie tot 30 in het zuiden en zuidoosten. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook enkele wol kenvelden en kans op een bui. Maxima ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: op het strand enkele wolkenvelden, maar verder over al ook flink wat zon. Kleine kans op een bui. Middagtemperatuur 24 tot 29 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en maxima tussen 28 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen. In het zuidoosten en oosten ook zon. Maxima van 25 graden langs de westkust tot ongeveer 31 in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon. Maxima rond 28 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, maar in het noordwesten enkele wolken velden. Droog. Maxima tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Droog en flink wat zon. Maxima rond 30 graden. Malta: Vrij zonnig. Maxima rond 30 gra den. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 26 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Soms ook opklarin gen en vooral in het noorden in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Zwitserland: In het westen wolkenvelden en af en toe wat regen. Elders meest droog en geregeld zon. Maxima tussen 20 en 25 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 25 graden. Polen: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. In het zuiden de meeste kans op zon. Maxima tus sen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Hongarije: Droog en flink wat zon. Middag temperatuur rond 26 graden. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.29 Zon onder 19.34 Maan op 19.35 Maan onder05.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.46 11.08 03.19 10.41 Laag 11.54 00.00 11.35 «23.41 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw y koufront aÜ opklaringen Jjfe. hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 5356 230 rubrieksadvertentie Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven )ej het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST h Voor abonnementen die per post (bid j( worden verzonden geldt een toeslagr in portokosten per verschijndag. Ve leidsch dagblad op casse1 n die moeilijk lezen, sk je( hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een same n het regionale nieuws uit het li 'OJ Dagblad op geluidscassette beschS informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires onbewolkt no 6 Casablanca onbewolkt Johannesburg hallbew. 15 11 0.0 20 11 0.0 21 10 00 32 24 0.1 21 13 0.0 24 18 0.0 22 12 9.0 Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbewolkt New York onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 22 19 0.5 23 17 0.0 13 11 0.1 31 21 0.0 20 18 16.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderc (j| feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14