Leiden Regio ^eiden wijst :ompromis •ver EZH af Een tractor op de Haarlemmerstraat Weer onenigheid over Indiëmonument leijie nieuw CD A-raadslid Van Rij: gedrag krakers is onbehoorlijk en dom De naam is sporthal De Zijl uinutkumvj ai strj t/vlblk lyyy 971 wim wegman, 071-5356414. plv.-chef annet van aarsen, 071-5356436 den robbert minkhorst it ultimatum dat de 23 regio meenten hebben gesteld, liep rr iteren voor Leiden af. Van- a ag krijgen de andere aandeel- uders antwoord. Leiden en andere gemeenten bakkelei- over de verdeling van de Ijoenenopbrengsten van de 'oi idelen van stroomproducent i H, die distributiebedrijf EWR b Leiden in bruikleen heeft ge in. De aandeelhouders had- Leiden een week de tijd ge ien om 'ja' te zeggen tegen t voorstel om zeventig pro- tut van de aandelen direct te dragen aan NUO- t u ENW (waar EWR in is opge- in) en de andere dertig pro- it apart te zetten. Ze krijgen die manier de tijd om uit te hten wie over de rest van de m idelen de meeste rechten 'ft- eiden roept in de antwoord- ):f aan de anderen op om het irleg, dat volgens Leiden nog op aan de gang was, af te ken. De commissie die was tffijesteld om uit te zoeken aan de aandelen toebehoren, T. van Rij. Het Alphense gjrstel is voor hem onaccep- el, want 'te kort door de :ht'. De overdracht van de idelen kan gewoon door ijl n, denkt Van Rij. De op- ngst ervan kan desnoods op aparte rekening worden ge- Bleijie neemt in de ge- nteraad de plaats in van jb Kruijt, die alsnog zijn ont- brief heeft geschreven. De 'er, de nummer acht op de didatenlijst, kan in principe 12 oktober worden geïnstal- iiden wil de kwestie rond de EZH-aandelen voorleggen in onafhankelijke deskundigen, in de hoop dat die een oorbraak kunnen forceren. De gemeente gaat niet in op compromisvoorstel van de andere aandeelhouders, aarmee riskeert Leiden dat het voor de rechter wordt ileept. Of dat ook gebeurt, is nog niet duidelijk. zet. Drie deskundigen moeten volgens de wethouder dan uit maken voor wie het geld is. Lei den houdt vol dat het meer rechten heeft dan de andere aandeelhouders. Van Rij zou het zonde vinden als de ge meenten nu toch naar de rech ter stappen. „Als overheden te gen elkaar procederen is dat slecht en onverstandig." Toch is dat het eerste wat wethouder G. van der Lecq van Rijnwoude geneigd is te doen. „Ik heb niet de indruk gekregen dat de andere aandeelhouders nog iets anders wilden. Maar ik kan niet namens iedereen spre- keh. We hebben nog geen over leg gehad. Ik wil dus ook niet voor de anderen de deur dicht gooien. Haar Alphense collega S. Lyczak: „Het is een zeer com plexe juridische situatie. Mis schien zit er wel een opening in het antwoord van Leiden." De provincie Zuid-Holland is wellicht bereid om te bemidde len tussen de ruziënde gemeen tes. Gisteren vroeg de fractie van SGP/RPF/GPV tijdens de vergadering van Provinciale Staten daarom. Zelf stemde Zuid-Holland overigens in met de overname van EZH door Preussen Elektra. SGP/RPF/GPV vroeg of de pro vincie de sussende partij kon zijn. „Als het verzoek zou ko men, zullen we dat serieus overwegen", antwoordde ver antwoordelijk gedeputeerde D. Dekker. leiden Eindelijk, eindelijk is hij dan klaar: de sporthal naast zwembad Caron van Sportbedrijf Leiden. Na de Vijf Meihal en de Drie October- De Zijl aan de Paramaribostraat. Sportwethouder Alexander Pechtold hal dus geen hal met een datum in de naam. De hal gaat voortaan haalde het in zijn toespraakje tijdens de opening gistermiddag nog door het leven als sporthal De Zijl. Na de officiële opening was er ge- een keer aan. De bouw van de hal was bepaald niet zonder tegensla- legenheid om de hal eens goed te bekijken. De hal biedt onderdak aan gen verlopen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de hal in janu- onder anderen voetballers, korfballers en basketballers. Ook scholen ari klaar zou zijn. Zover kwam het niet omdat bij de bouw verschillen- kunnen ervan gebruikmaken voor hun gymlessen, de fouten waren gemaakt. De nieuwe hal heeft geen naam, zei Karei foto hielco kuipers Stichting wil namenlijst gesneuvelden aan voorkant leiden connie van uffelen leerd. Bleijie werd, nadat Kruijt zijn ontslag had ingediend als wethouder, door het CDA naar voren geschoven als de nieuwe wethouder. Om plaats te ma ken voor Bleijie moesten vier kandidaat-raadsleden afstand doen van hun aanspraken op een zetel in de gemeenteraad. De Stichting Militair Indië Monument is ontevreden over het feit dat de lijst met na men van de veertig omgekomen militiaren op de achterzijde van het monument is ge pland. De voorzitter van de stichting, P. Brouwer, vindt dat deze lijst aan de voorzij de van het monument moet komen. Er wordt nu gedacht aan een apart zuiltje met namen dat vóór het monument komt te staan. Het teken van Orde en Vrede - het kruis dat de militairen na terugkomst kre gen - zou echter niet op dat zuiltje moeten komen, maar op het monument zelf, vindt Brouwer. Volgens de voorzitter ligt de stichting 'steeds in de clinch' met de ontwerpers. „We kennen het ontwerp al maanden, en ik vind het fantastisch, maar de lijst met na men moet niet achterop maar voorop. Nie mand gaat toch naar de achterkant van het monument kijken? Dan moet je er bij zet ten: zie ommezijde. Dat is toch te zot? Waar zijn we mee bezig? Die kunstenaars zijn jong en er niet zo emotioneel bij betrokken als wij." Brouwer zegt vóór de presentatie van het monument - twee weken geleden - hier over te hebben willen praten met wethou der A. Pechtold, maar geeft aan dat dat niet is gelukt omdat de wethouder het zo druk heeft. Volgens Brouwer zei een van de ont werpers, J. Kleingeld, dat als de stichting niét tevreden was, hij met zijn collega-ont werper G. Brouwer een nieuw ontwerp zou moeten maken. „Dat zou dan geld kosten en maanden duren. Ik vind dat chantage", zegt P. Brouwer. Kleingeld wil zich niet uitlaten over de kwestie. „Ik heb nog niet met die mensen gesproken. We zijn er nog mee bezig. Ie dereen heeft er een mening over en dat is heel Hollands. Het valt niet mee om te ont werpen in Nederland." Hij zegt er geen moeite mee te hebben de plaats van de lijst aan te passen. „Veel kunstenaars zijn mis schien wat eigenwijs, maar ik ben vanuit mijn vak dienstverlenend." Dat de lijst als aparte plaquette op het monument zou komen, was volgens hem al met opzet gedaan om eventuele verande ringen makkelijk aan te kunnen brengen. „Het is namelijk verdomd moeilijk om die namen uit te zoeken." Wethouder Pechtold zegt niets over deze ontevredenheid te weten, maar denkt 'die hobbel' wel te kunnen nemen. „Daar moe ten we dan nog maar eens rustig naar kij ken. Ik vind dit een kwestie van uitwerking. Ik wil er best serieus op ingaan, maar er is al veel aandacht voor het monument ge weest in de pers. Terechte en onterechte. Op elk ditje en datje wordt gereageerd. Mijn commentaar is niet dat ik wel wat be ters te doen heb, maar dit kan op een ander niveau worden opgelost." Volgens Kleingeld komt het gedenkteken wel voor de onthulling op 23 oktober af. leiden peter groenendijk Wethouder T. van Rij is boos op de krakers van het Leidse collectief Eurodusnie, die af gelopen dinsdag voor de der de keer een pand aan de Kop- penhinksteeg in bezit namen. „Dit gedrag is in strijd met alle afspraken die wij als normale mensen met elkaar gemaakt hadden. Deze actie is onaan vaardbaar." Van Rij, die door de krakers per fax op de hoog te werd gesteld van de actie, is oprecht boos op Eurodusnie. „Dit is gewoon onbehoorlijk. Als ze goede afspraken op de ze manier niet nakomen, houdt het voor mij verder op. Eurodusnie heeft in de steeg twee andere panden in ge bruik, en daar zijn wij in eer ste instantie mee akkoord ge gaan. Maar op deze manier ondermijnen ze hun eigen po sitie. Het is dus niet alleen on behoorlijk, maar ook dom." Woordvoerder Jelle van Euro dusnie had de reactie van Van Rij wel verwacht. „Onze rela tie met Van Rij is enorm ver slechterd. Maar hij moet niet gaan roepen dat wij afspraken niet nakomen, want daar is hij zelf mee begonnen. Alle af spraken rond de Aalmarkt panden heeft hij geschonden. Dan kijken wij ook niet zo krap meer." Het gekraakte pand, dat ei gendom is van de gemeente Leiden, was tot dinsdag in bruikleen bij loodgietersbe- drijf Voskuil Velthuyzen. „De heer Voskuil moet bepa len of hij de politie om ontrui ming verzoekt", aldus Van Rij. „Ik kan daar niet over beslis sen. Maar als ik meneer Vos kuil was, wist ik het wel." De krakers zelf verwachten geen ontruiming. Jelle van Eurodu snie: „Die Voskuil maakte am per gebruik van het pand. Vol gens mij is het hem niet zo veel waard, dat hij om ontrui ming gaat verzoeken." Jaar cel geëist na geweld in café den haag/leiden persbureau cerberus Een 38-jarige inwoner van Lei derdorp smeekte gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof om een werkstraf waardoor hij niet naar de ge vangenis hoeft. „Ik heb ver schrikkelijk spijt van die mis handeling in het café", zei de man tegen de leden van het ge rechtshof. „Als ik naar de ge vangenis moet, houdt mijn be drijf op te bestaan en moet ik mijn personeel ontslaan". Procureur-generaal me vrouw, mr. Van Dijk was echter niet onder de indruk van het verhaal van de Leiderdorper. „Hij zegt spijt te hebben maar betrekt alles op zich zichzelf en niet op wat het slachtoffer over komen is". Gezien het gebrek aan echt berouw vond zij een werkstraf niet op zijn plaats. Ze vindt dat de man had gepro beerd iemand van het leven te beroven en eiste achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. De eis is aanzienlijk hoger dan het vonnis van de recht bank waartegen de Leiderdor per hoger beroep instelde. Deze veroordeelde de man voor zin loos geweld tot twaalf maanden cel waarvan vier voorwaarde lijk. De Leiderdorper had op 4 januari vorig jaar een receptie bezocht en nam nog een biertje in een café in Leiden. Daar kreeg hij het aan de stok met een bekende. Volgens de Lei derdorper werd hij enkele ke ren zonder reden geslagen. Toe/i hij bij terugkeer van het toilet opnieuw een klap kreeg, zou hij zelf hebben uitgehaald met zijn puntige cowboylaar zen. Met dit verhaal staat de Leiderdorper alleen. De café houder en andere bezoekers zagen slechts de man er zelf op los trappen. Daarbij liep het slachtoffer, een bekende van de man, een bloedende hoofd wond op. Advocaat mr. W. Janssen pleitte voor een werkstraf voor zijn cliënt. Inmiddels heeft de Leiderdorper zijn slachtoffer een schadevergoeding van 1920 gulden overgemaakt. Het ge rechtshof doet over twee weken uitspraak. Politiek bezoekt lekke Lorentzschool leiden annet van aarsen De raadscommissie voor on derwijs gaat op bezoek bij de Lorentzschool om huisvestings problemen te onderzoeken. De basisschool met gebouwen on der meer aan de Van Vollenho- vekade en de Asserstraat kampt met achterstallig onderhoud. Vooral een kleuterafdeling aan de Asserstraat heeft het zwaar: de daken lekken en het school plein stroomt bij een flinke re genbui onder. Wethouder H. Baaijens (onderwijs) wil bin nenkort de huisvestingsproble men van verschillende scholen op een rijtje hebben. „De veror dening, waar we ons aan moe ten houden, begint te knellen. Ik wil een discussie op basis van een goede verkenning van de problemen." D66 drong gis teravond aan op spoed. „Je kunt scholen met grote proble men niet laten bungelen", al dus E. Snelders. 1 tractor op de Haarlemmer- ïat. t is zoiets als een Rolls Royce ;en weiland, een vlag op een ontschuit, een koe in een penzaak - kortom twee nponenten die totaal niet 't elkaar zijn te lijmen. Maar tegenwoordig op een door- veekse dinsdagavond door dens belangrijkste winkel- lat kuiert, moet niet gek an kijken als hij.daar par es 'oog in oog'komt te staan it een landbouwtrekker. Ver- :r mag er eigenlijk niet eens den over de sierbestrating n het wandelgebied, maar maakt de eigenaar van de n ictor zelf wel uit. Het is toch :cn nker. oe« 1 gevaarte behoort toe aan e Cor van Rooyen. Geboren De Engel, getogen tussen de lle'n en woonachtig in Lisse, rkeert dit even schilderachti gs excentrieke type zijn Massey Ferguson op die dins dagen zo rond een uurtje of ne gen steevast voor café De Kruik. Voor een afzakkertje, voor een colaatje, voor een praatje. Hij komt dan net van de Vliet, van zijn wekelijkse bij eenkomst met de Hengelaars- bond. Hij gaat later op de avond weer terug naar Lisse. Ja, natuurlijk op die tractor - hoe anders, wijsneus? Zijn aparte vervoermiddel, de Ferguson, is 47 jaar oud, bijna net zo oud als hijzelf. Hij is even zuinig als trots op het an tieke ding. Met zijn groene ja gershoedje, zijn legerjasje met rood koord en zijn kaplaarzen ziet hij eruit als een houtvester, zo weggelopen uit een film van Heidi. Met zijn stem die klinkt als een klok zou hij trouwens in Tirol beslist geen gek figuur slaan als echo. Maar dit terzij: de. Cor van Rooyen is een bekend De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Cor van Rooyen wijst op een specifiek en zeldzaam detail van zijn 47 jaar oude Ferguson. Een keer per week staat de trekker steevast geparkeerd op de Haarlemmerstraat foto hielco kuipers figuur in de Bollenstreek. Dit mede vanwege zijn werk voor het waterschap, zijn bemoeie nissen met de scheidsrechterij - hij heeft zijn fluit altijd bij zich - en zijn liefde voor de na tuur. In Leiden kennen ze hem en zijn tractor nog niet zo, maar dat kan veranderen. Bij voorbeeld als hij hoort dat het op zaterdagmiddag in De Kruik ook héél gezellig kan zijn. Indiana Jones Panorama, het vroegere fami lieweekblad dat zich tegen woordig afficheert als het po pulairste mannenmagazine van Nederland, maakt eens per jaar zijn nieuws zelf. Het stuurt dan honderd van zijn lezers weg voor een barre tocht eigens aan de andere kant van de wereld. Zowel van de warming-up in Nederland als van de beleve nissen in den vreemde doet het blad vervolgens uitgebreid .ver slag. Het kost natuurlijk een paar stuivers - maar ach, het avonturieren vult zo lekker uit. Ging de reis in voorgaande ja ren naar de Kilimanjaro in Afri ka en de Muur in China; begin oktober dropt Panorama zijn honderd uitverkorenen in groepjes van tien in de binnen landen van Borneo. Het pers bericht spreekt over de expedi tie in louter superlatieven. Het gaat dan over slopende hitte, beklemmende luchtvochtig heid, onbegaanbare paden en hevige buien. Zo n beetje in de zelfde toon gezet dus als door gaans de verhalen in het blad zelf. Lekker vet, zeg maar. De honderd lezers - die behalve met die onbekende omstandig heden tussendoor ook nog moeten afrekenen met bloed zuigers, slangen en muskieten - komen uit het hele land. Twee uit deze regio. Het zijn de he ren Zonneveld en Walenkamp. Afkomstig uit respectievelijk Noordwijk en Leiden. Vooral laatstgenoemde zal op 3 okto ber met gemengde gevoelens daar midden jungle voor het diner aanschuiven. Als hij van de lokale Iban-gidsen zulke overheerlijke kost krijgt voorge schoteld ais zeekomkommer, kikkermoten of kwal. Dat is weer eens wat anders dan huts pot of haring en wittebrood. Maar goed, dat wilde hij toch zo graag - een weekje voor In diana Jones spelen. Joodse leerlingen De oude heer Van Zegveld uit Capelle aan den.IJssel is op zoek naar bijzondere foto's. Naar foto's van joodse leerlin gen yan Leidse scholen. En dan ook nog van vóór 1941. Logi sche vraag: vanwaar die be langstelling? „De geschiedenis van de joden in Leiden is een hobby van me", zegt hij. „Eerst zocht ik van alles over vroed schapspenningen. Daarna over penningen van schutterijen. En nu alweer een hele tijd de Leid se joden. Ik ben niet Leids, maar mijn vrouw wel. En ik ben 09k niet van joodse af komst, maar ik vind het ge woon een interessant onder werp. Ik ben nu 80 en zo heb ik ook wat te doen. Ik heb al ze ven boeken over hun geschie denis in Leiden geschreven. Die kun je vinden bij het ge- meentarchief. Daar kom ik trouwens al 35 jaar." Dat van Zegveld foto's zoekt van voor 1941 heeft een simpe le verklaring. „Want toen wer den de joodse leerlingen van school gestuurd. En nu hoop ik maar dat er nog foto's van zijn. Ik weet niet hoe het nu is, maar vroeger was het de gewoonte om elk jaar een klassenfoto te maken Dus zullen er toch wel oude Leidenaars zijn die zulke foto's hebben? En dan zou het ook handig zijn, als ze de na men ook nog wisten." Wie inderdaad zulke foto's in huis heeft, kan contact opne men met W. van Zegveld: 010- 4504137. ad van kaam herman joustra hm de Cler. Ajacied en oud Lugdunum-speler. Foto Loek uyderdum Zonder Leidenaars is de 3 October-Vereeniging geen echte Leidse vereniging. De vereniging streeft er naar dat zoveel mogelijk Leidenaars lid worden. Ik word tot wederopzegging lid van de 3 October-Vereeniging voor (minimaal 10 gulden)per jaar. Naam PostcodePlaats DatumHandtekening Stuur deze coupe n in een open envelop aan: secretariaat 3 October-Vereeniging, Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (u hoeft geen postzegel te plakken).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13