yL 4 Miniwok verdringt gourmetten Gehaktbal Slapende banaan Smaak Extra vitamines vaak niet nodig Mosselen met paksoi DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 Ooit gehoord van een gehaktbalkampioenschap? Voor mij is het geheel nieuw, maar Amsterdam heeft 't. Heel toevallig viel mijn oog onlangs op een deelnameformulier in Café Kalkho- ven op de Prinsengracht, aan de voet van de 'ouwe Wester' om precies te zijn. Dat de beide uitbaters Leo de Leeuw en Willem van Bommel het kampioenschap uiterst serieus aanpakken, lijdt geen twij fel. Op zondag 10 oktober wordt in het café de eerste eind ronde van het Kalkhoven Gehaktbal Kampioenschap gehou den. Een deskundige onafhankelijke jury, met onder anderen Jan de Wit van restaurant De Nederlanden (één Michelinster) in Vreeland en Robin van Kooten, de chef-conciërge van het Pulitzer hotel, kiest dan uit de genomineerde gehaktballen de kampioensbal. ,,Het idee is eigenlijk geboren aan de bar, zoals zoveel goede ideeën", vertelt Leo de Leeuw. "Met dit kampioenschap wil len we de gehaktbal in onze zaak weer in ere herstellen." Van de deelnemers wordt verwacht dal ze net zo serieus te werk gaan als de beide initiatiefnemers. Om voor nominatie in aanmerking te komen dienen twee ballen van minimaal 95 en maximaal 105 gram in voldoende jus ingevroren te worden aangeleverd. Na een eerste 'proef blijven vijf inzenders over, die op 10 ok tober hun gehaktballen wederom aan de jury presenteren. Voorwaarde is wel dat ze op klassieke wijze worden bereid: in voldoende jus en in een gietijzeren braadpannetje. De uitein delijke winnaar ontvangt een wisseltrofee, evenals een diner voor twee. Als tegenprestatie geeft de kampioen het recept in licentie aan Café Kalkhoven. De kampioensbal zal twee jaar lang in het café worden geserveerd. In de herfst van 2001 staat het tweede kampioenschap ge pland. Bij gelegenheid zal ik deze kampioensbal zeker een keer tot mij nemen, want dit soort initiatieven juich ik van harte toe. Ze brengen leven in de brouwerij en daar is het uit eindelijk allemaal om te doen. Overigens doen gehaktballen me altijd denken aan de Am sterdamse Elsevier-journalist Frits van der Molen. Hij is niet meer onder ons, maar dat hij een markant man was weet een ieder die hem heeft gekend. Een paar jaar na zijn dood is er zelfs een boekje vol anekdotes, interviews en dierbare herin neringen over hem verschenen. Mij staat nog duidelijk voor ogen hoe hij ooit op ons terras in tranen uitbrak. Dat gebeurde na een perslunch waaraan de meest exquise gerechten en exclusieve wijnen aan hem voor bij waren gekomen. Ik dacht dat er iets mis met hem was. Wat bleek, het waren louter emotionele tranen, want hij ver telde de toehoorders dat er maar één vrouw op aarde was die wist hoe je ge haktballen moest maken: zijn vrouw Maps. Van de Molen was trouwens een trouwe klant van Kalkhoven, maar dit terzijde. JOHN BEEREN is eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal JAN WESTERA Bananen kunnen slapen. Op het moment dat ze rijp moeten worden voor de verkoop, kun nen ze worden gewekt. Dat is ontdekt in de bananenrijperij Borgers in Nieuw-Amsterdam- /Veenoord. Op de vinding, die twee jaar experimenteren verg de, is inmiddels patent aange vraagd. Directeur Hans Borgers acht nu de tijd rijp om de we reld te vertellen dat zijn droom- systeem werkt. De lichtgele bananen die hier in de winkels liggen worden gras groen geplukt in Zuid-Amerika. Na een scheepsreis van zo'n twee weken worden ze in koel cellen van de importeurs en rij pers opgeslagen. Daar blijven ze hooguit twee weken in goede conditie. „Als zo'n bananenboot een keertje te laat de haven binnen komt, waren rijpers als ik tot nu toe gedwongen om de verse vruchten versneld op kleur te brengen. Maar dat proces ver kort de levensduur van de ba naan. Winkeliers hebben ver volgens weer te snel rijpende bajianen in de schappen liggen en is niemand echt gelukkig", vertelt Borgers. „Nu laten we de banaan ge woon in slaap vallen. Daardoor kun je ze maickelijk twee tot drie maanden goed houden. De HANS BELTERMAN groothandel krijgt de banaan op de juiste temperatuur en in de goede kleur." Het slapen wordt in de hand gewerkt door het op de micron nauwkeurig toevoeren van zuurstof, kooldi oxide, stikstof en ethyleen. Borgers verwacht dat zijn vin ding van invloed zal zijn op de prijs van bananen. Hij kan nu grotere partijen kopen en die op gunstige momenten op de markt brengen. De vier grote bananenproducenten staan volgens Borgers niet te juichen om zijn bewaartechniek. „Die willen gewoon produceren. Ze hebben geen belang bij langer bewaren. Dole kan het moeilijk verkopen als ze zeggen: we houden de bananen nog even in de cel. Dole moet dan dui zenden plukkers naar huis stu ren. Dat geeft onrust." „Vroeger wist iedereen dat ba nanen met bruine spikkeltjes het lekkerst zijn. Die stipjes zijn de natuurlijke suikers van de banaan." Enkele jaren geleden raakte Borgers tot zijn opluch ting nog een hele partij gespik kelde in Nederland onverkoop bare bananen kwijt in voorma lig Oost-Duitsland. Hij beval ze aan als 'Tigerbanane'. De dag erop hing de afnemer aan de lijn. Maar in plaats van de ver wachte klacht werd er gevraagd om meer. De 'Tigerbanane' wa ren weggevlogen. Nederlanders zijn en blijven ge zelligheidseters. De kaasfondue is daarvan een goed voorbeeld, want ondanks de verhalen uit Zwitserland staat als een paal boven water dat de Goudse kaasdoop het eerste gerecht met kaas was waarbij iedereen rond de tafel zat. Bij die kaas- doop werd overigens geen brood gebruikt om in de ge smolten kaasmassa te dopen, maar gekookte kleine krielaard appeltjes. Dezelfde aardappel tjes die ze in het Brabantse in het hete vet dompelden om ze even later, als potertjes, knap perig en wel op een grote schaal in het midden op de ta fel te plaatsen. Iedereen prikte er een aardappeltje mee. Nederlanders deden in de jaren vijftig en zestig uiteraard naar hartelust mee in de rage van het kaasfonduen. Later kwam de fondue Bourguignonne, met vlees in hete olie of vet, erbij en vervolgens werd het grillen aan tafel en gourmetten populair. Dergelijke gezelligheidsetentjes kende men ook in andere lan den van West-Europa. Alleen zijn ze daar inmiddels verleden tijd, op enkele gespecialiseerde kaasfondue-restaurants in Zwitserland en Oostenrijk na. In ons land is het koken aan ta fel, vooral in de koudere jaarge tijden, nog steeds populair. Het einde daarvan is nog lang niet in zicht, te meer daar we dit na jaar kennis kunnen maken met het roerbakken aan tafel. In China, waar de wok al meer Jf Het koken met mini-wokken wordt een nieuwe rage, wordt voorspeld. dan vijfduizend jaar bekend is, zullen ze, bij het zien van die kleine, bolle pannetjes, waar schijnlijk hartelijk lachen. In ons land is het intussen al een heel serieuze zaak: het mini- wokken, bedacht bij het Voor lichtingsbureau Vlees in Rijs wijk. De Franse fabrikant 'die aan alles denkt' ontwikkelde er speciaal een elektrisch apparaat met zes kleine wokjes voor. Het miniwokken komt eigenlijk in de plaats van het gourmet ten, dat niet zonder risico is. Met gourmetten kan je eigenlijk geen kinderen aan tafel heb ben. Bij het miniwokken kan dat wel, hetgeen de gezelligheid aan tafel verhoogt. Bij het miniwokken heb je, door de vorm van de pannetjes, veel minder last van het hinderlijke spatten dat zich bij het gour metten voordoet. Bovendien zijn de mogelijkheden om in die kleine holle pannetjes tal van verschillende gerechtjes te bereiden veel groter dan bij gourmetten. Uiteraard kun je er kleine stukjes vlees in bakken. Je kunt het een en ander com bineren met groenten en je kunt er met een beetje goede wil je hoogst persoonlijke kaas fondue in samenstellen. De slager zal in de komende maanden met het miniwokken goede sier kunnen maken, want bij hem moet je zijn voor mini- gehaktballetjes, kleine (varkens- filetlapjes, tartaartjes en derge lijke. Het zal mij niet verbazen wanner u binnenkort bij uw slager ook terecht kunt voor complete pakketten zoals ze die ook voor gourmetten samen stelden. Maar vergeet ook de groentespecialist niet en de kaaswinkel. En de visdetaillist niet te vergeten, want mosselen en stukjes vis laten zich in een wok, hoe klein ook, heel plezie rig bakken. Bij het gebruik van een wok of een wokje denkt vrijwel ieder een aan gerechten uit de Aziati sche keuken. Terecht, want in China en in de omringende lan den wordt de wok al duizenden jaren gebruikt. Het roerbakken is echter een kooktechniek die tot in alle uithoeken van de we reld wordt toegepast. En niet om .er uitsluitend Aziatische ge rechten in te bereiden. In Amerika is al sinds de jaren tachtig een geheel nieuwe kookstijl in opkomst die fusion of cosmopolitain wordt ge noemd. De wok wordt bij dat nieuwe koken veelvuldig ge bruikt en veel gerechten ken merken zich dan ook door een Aziatische inslag. Niet verwon derlijk, want de Aziatische keu kens zullen op den duur toon aangevend in de gehele wereld zijn. De fusion- of kosmopoliti sche keuken kan als voorloper worden beschouwd. In die keu ken worden ingrediënten uit de gehele wereld met elkaar ge combineerd, waardoor er steeds weer nieuwe gerechten ontstaan. Het miniwokken leent zich goed voor dergelijke experimenten thuis. foto cpd roland de bruin wÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^ÊÊÊÊM Spruitjes bevatten veel vitamine C. INEKE VOLKERS Al lijkt de zomer maar niet te willen wijken, toch worden de dagen alweer korter en komt de herfst er aan. Zodra de R in de maand is, zien we weer veel advertenties voor vitaminetabletjes in de media ver schijnen. In sommige gevallen is het ver standig om wat extra vitaminen te slikken, maar vaak is het volstrekt overbodig. De advertenties gaan veelal over het verho gen van de weerstand. Vitamine C speelt een rol bij de weerstand, maar kan een ver koudheid of een griep niet voorkomen. Wel wijzen enkele onderzoeken uit dat vitamine C de ernst van de symptomen kan vermin deren en de verkoudheid korter kan laten duren. Een hoge dosering vitamine C ver kort een verkoudheid van vijf dagen echter hooguit met een halve dag. Gemiddeld krijgen Nederlanders via hun gewone voeding ruim 78 mg vitamine C per dag binnen. De aanbeveling is 70 mg: dat zit dus wel goed. Hoewel we de afgelopen jaren minder van de belangrijke vitamine- C-bronnen (aardappelen, groenten en fruit) zijn gaan eten, is de inname van vita mine C niet veranderd. We zijn namelijk wel meer vruchtensappen met vitamine C gaan drinken. Groenten en fruit leveren naast vitamine C nog meer belangrijke voedingsstoffen. Daarom is het beter om vitamine C uit de gewone voeding te halen dan uit tabletjes. Het advies is om 200 gram groenten en twee stuks fruit per dag te eten. Ook veel wintergroenten zijn rijk aan vita mine C. Spruitjes spannen de kroon: zij le veren 66 mg per 100 gram bereide spruiten. Als iemand 200 gram spruitjes eet, is zijn behoefte aan vitamine C ruimschoots ge dekt. Bloemkool, boerenkool, rode kool en koolrabi leveren eveneens voldoende vita mine C. Ook in de winter is aanvulling in de vorm van een supplement dus niet no- dig. Kinderen in de groei hebben veel vitamine D nodig voor de opbouw van botten en tanden. Deze hoeveelheid vitamine D is zo groot, dat die niet in voldoende mate door Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Topische vrucht; 9. geestdrift; 10. korte notitie; 11. klein kind; 12. uitroep; 14. voertuig; 15. openbare verkoop; 17. Griekse letter; 19. halsbont; 21. hectogram; 22. drinkgerei; 23. graafwerktuig; 25. grondsoort; 27. vuursteen; 30. rund; 32. Japanse gordelband; 33. compactdisc; 34. kleur; 36. vreemde munt; 38. kleine nabootsing. VERTICAAL: 1 Troep jachthonden; 2. vogel; 3. voorzetsel; 4 wildebeest; 5. beroep; 6. voorzetsel; 7 Japanse parelduikster; 8. ketting zonder einde; 13. een zekere; 15. te beginnen bij; 16 onderzeear; 18 hoogste punt; 20. in orde; 23. waterdamp; 24. deel v.h. skelet; 26. navigatiemiddel; 28. halfaap; 29. op het kantje, 31. sportartikel; 33. ongezouten; 35. plus; 37. uitroep van pijn. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Zaak; 4. groep; 7. erepalm; 8. cel; 9. kap; 10. ikroman; 12. toegift. Verticaal: 2. Anna; 3. klimop; 4. geschift; 5. opel; 6. plenum; 9. knot; 11. ree. HEINZ Hf-t-N-Z, /-K H £-£-N 6-e-M-A-A K'T O- V-S-Z P-£ MAAR. PAT IS FAN TASTISCH jopocus! PAN P£N JU BEN PICHTFI?!! REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- NL Paksoi is een Chinese groente soort die in ons land op een steeds grotere schaal wordt ge teeld. Kies bij voorkeur kleine paksoistruikjes. Alleen de kleine re struikjes hebben een fijne smaak. De grotere zijn als het ware uit hun krachten gegroeid en zijn ook wat stugger van struc tuur. Maar, en daar gaat het in de handel om, er passen wel 24 van die uitgegroeide struiken in een doos! Gebruik veel keukenpapier om de mosselen zo droog mogelijk te maken. Snijd de paksoi dwars in smalle reepjes. Verhit de wok en laat de olie er even door walsen. Fruit de ui 2 minuten, onder voortdurend roe ren en omscheppen. Schep knof look en sambal oelek er door en voeg na 1 minuut de paksoi toe. Temper de warmtebron. Laat al les, onder voortdurend roeren en omscheppen 3 - 4 minuten bak ken. Schuif alle ingrediënten naar een zijde van de wok. Bak de mosselen niet langer dan 2 minu ten in de olie die op de bodem van de wok is overgebleven. Schuif de mosselen terzijde. Schenk 1 deciliter kokend water op de bodem van de wok. Strooi allesbinder er over en roer alles .00 h .05 h krachtig door. Voeg sojasaus ,32 N naar smaak wat zout en pepj toe. Schep daarna alles ingre ten door het sausje. Verdeell .01 A gerecht onmiddellijk daarnai voorverwarmde borden. Gee apart droog gekookte (pandj )rijst en een komkommersala qq j bij- Benodigdheden voor 2 personen 200 - 250 gram gekooli te mosselen, uitgelekt; - 2 kleine paksoistruik jes, schoongemaakt ca. 300 gram; 2 1/2 eetl (zonnebloem)olie; 1 grote ui, grof gesnip perd; 1 teentje knoflool ragfijn gehakt; 1/2 theel. sambal oelek; 1 theel. allesbinder; 1 theel. Japanse sojasaus (Kikkoman); (zee)zout; witte peper uit de mo len. Alternatief bindmiddel Alternan uit suikerbieten is een goedkoop alternatief voor Arabische gom, die onder meer als verdikkingsmiddel wordt toegevoegd aan fris dranken. De calorievrije stof is ontwikkeld door Amerikaanse onderzoekers uit Peoria, Illi nois. Arabische gom is een bindmiddel dat ervoor zorgt dat vvater en vetten een blij vend mengsel kunnen vor men. De voedingsindustrie gebruikt de gom bijvoorbeeld om te voorkomen dat siropen kristalliseren, om een ijslaag op cake te laten hechten of om een schuimlaag op een glas bier te garanderen, zon der de smaak te beïnvloeden. Gom wordt ook toegepast bij de productie van inkt en kleef stoffen en het maken van cos metica. De Amerikaanse we tenschappers hebben uit sui kerbieten een koolhydraat po lymeer gemaakt met de eigen schappen van Arabisch gom. Door toevoeging van een en zym, gemaakt door een bacte- Verse vis rie, kan de stof in grote h 13 He veelheden worden gepro ceerd. De productie ervai de helft goedkoper dan gom, die vooral uit Soed komt. 06 Ti S| Arabische gom als bindm i zorgt ervoor dat bier een schuimkraag krijgt, foto de voeding kan worden geleverd. Vitamine D is een van de weinige vitaminen die het lichaam zelf kan maken. Onder invloed van zonlicht (ultraviolette straling) wordt in de huid vitamine D gevormd. In de winter is er minder zonlicht. Daarom moeten kinderen van 4 tot 7 jaar met een lichte huidskleur extra vitamine D slikken in de maanden met een R. Na hun zevende jaar is geen extra vitamine D meer nodig. In een donkere huid maakt zonlicht min der vitamine D aan. Kinderen met een don kere huidskleur kunnen daarom beter het hele jaar door extra vitamine D slikken. Na hun zevende jaar is het voldoende als zij al leen in de wintermaanden extra vitamine D krijgen, tot de groei is voltooid. Vitamine D wordt in tabletten vaak gecom bineerd met vitamine A. Het is echter niet nodig kinderen extra vitamine A te geven, tenzij een arts dat voorschrijft. Meer informatie bij de Voedingstelefoon, op maandag tot en met vrijdag tussen 12 en 4 uur, tel. 070 - 306 88 10. Verse vis zit in de lift. De eerste helft van dit jaar is zes pro meer verse vis verkocht vergeleken met het jaar daarvoor, al garnalen, mosselen, gebakken vis en gerookte vis doen goed. Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands Visbureau. Nederlander vis koopt, kiest hij meestal voor verse vis (59 cent), daarna voor diepvries (26 procent) en in mindere n voor vis in blik of glas (15 procent). Verse vis wordt vooral kocht bij de visspeciaalzaak, de markt of bij de viskraam, ner-up is de supermarkt die zich de laatste jaren serieus houdt met de verkoop van verse vis. Iets meer dan een de van de vis wordt bij de supermarkt gekocht. Toch zit er ve in wat de consument haalt bij de supermarkt of bij de vis' aalzak. De top vijf van de visspeciaalzaak: gezouten hari kerbek, kabelbauw, kibbeling en garnalen. De vijf meest kochte vissoorten bij de supermarkt: gerookte zalm, garni zalm naturel, gezouten haring en gerookte paling. ?r di thui V in mbe len u '^ramr Vin Chilla dme iurgl thea a G< ti f de r; Ie ro weel Deji welk lennt en o moe I. De ndse I/O Cultu Je krijgt onverwachts be en helaas, de witte wijn champagne liggen niet koeld voor het grijpen. 240 gulden is er een opl in de vorm van de Vin Een elektrische wijnkoe waarmee je in vijf minu atrad een alcoholische versna op de juiste serveertem] tuur brengt. Bronwater forth drank kan ook. Je vult d!ot 06 Ier met ijsblokjes en koi ter. Zet de fles erin en si stekker in het stopcont! Thui Vin Chilla is leverbaar il^-04 verse kleuren en verki bij luxe huishoudzaken10 kookwinkels. 1 p "i/o. Theal )/0'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10