'Drinkwater is melkkoe geworden' Knap voordelig, Paars 2 krijgt een nieuwe kans om zich te bewijzen Binnenland IU TE KOOP OP VIDEO Pronk: GroenLinks is nu wat PvdA had moeten zijn Bolkestein wil terugkomen als senator Hoedjesdag WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst» Voortgezet islamitisch onderwijs Rotterdam Met ingang van het schooljaar komt in Rot terdam de eerste Islamitische scholengemeenschap voor voort gezet onderwijs in Nederland. De stichting voor Islamitisch Voortgezet Onderwijs zet zich al jaren in voor de oprichting van deze vorm van onderwijs. Een ruime kamermeerderheid van PvdA, D66, WD, CDA en GroenLinks steunt de aanvraag van de stichting. De mogelijkheid om een Islamitische school voor voortgezet onderwijs te stichten vloeit voort uit een onderzoek dat de Dienst Stedelijk Onderwijs (DSO) vorig jaar in Rotterdam heeft gehouden. Rotterdam heeft al langer twee Islamitische ba sisscholen en sinds afgelopen augustus zijn er drie nieuwe ba sisscholen met deze opzet bijgekomen. Familie wil bloot in de ban nup-BEUERLAND» Niet iedereen is blij met de opmars van het openbare vrouwenbloot. Een familie uit Oud-Beijerland ergerde zich deze zomer zodanig in het plaatselijk recreatiegebied dat ze aan het college van burgemeester en wethouders vroeg of daar geen verbod op topless zonnen kan komen. 'De Heere ge biedt ons eerbaar te kleden (hetwelk een hoop verleiding en spot voorkomt),' zo staat in een brief aan het college. Voor de gemeente was dit aanleiding om de regelgeving op het gebruik van bad- en zwemkleding (of het ontbreken daarvan) er op na ie slaan. Er is echter geen wettelijke grond om dat teverbieden. In 1985 liet de toenmalige minister van justitie al namens de re gering weten dat topless recreëren op stranden of daarmee te vergelijken plaatsen niet snel schending van het de openbare eerbaarheid betekent. Klachten over ziekenhuis terecht n haag De meeste klachten over ziekenhuizen blijken ge grond. De Geschillencommissie Ziekenhuizen stelde vorig jaar tien van de zestien klagers in het gelijk, die gezamenlijk 19.611 [ulden schadevergoeding kregen. De commissie kreeg blijkens iet jaarverslag vorig jaar 43 klachten binnen, waarvan het me rendeel niet werd behandeld omdat de klacht was verjaard, bui ten het werkgebied van de commissie viel of omdat het zieken huis niet bij de geschillencommissie was aangesloten. De rede nen voor toekenning waren het onvoldoende inlichten van de patiënt over de risico's en eventuele complicaties, het niet tijdig stellen van de juiste diagnose, of het onzorgvuldig uitvoeren ran een ingreep. Nederland geliefd asieloord ceneve Terwijl in heel Europa het aantal asielzoekers vorige maand met twaalf procent daalde, kreeg Nederland er negen procent meer bij. Ons land is nu na Duitsland Europa's meest "ewilde toevluchtsoord, zo blijkt uit cijfers van de UNCHR, de vN vluchtelingenorganisatie. Van zeventien merendeels West- Europese landen nam Duitsland in augustus 35 procent van de «totaal 25.250 asielzoekers voor zijn rekening, gevolgd door ederland met veertien procent en Frankrijk en Zwitserland met ieder elf procent. Extra salaris voor politie n haag Alle politiemensen krijgen met terugwerkende kracht n extra salarisverhoging. Volgens woordvoerder Meijer van de lolitiebond ACP is in januari bij de CAO-besprekingen afge- |j proken dat de agenten extra geld krijgen als de inflatie dit jaar jjj loven het procent uitkomt. Aangezien dat het geval is, moet e| ninister Peper twintig miljoen gulden extra uittrekken. De poli- 0I iebond zegt blij te zijn dat de inflatiebepaling in de CAO is op- ji [enomen. ,,Nu hoeven we niet opnieuw in discussie te gaan. let staat immers zwart op wit", aldus Meijer. 1 ïelagers Cohen niet vervolgd en haag De drie actievoerders die maandag tijdens staatsse- retaris Cohen in de boeien sloegen bij een debat over het asiel- j( leleid, worden niet vervolgd. Volgens het openbaar ministerie Iji eeft Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven de aangifte ingetrok- en en Cohen heeft zelf geen aanklacht ingediend. Van Nieu- Sl fenhoven en Cohen vonden het sop de kool niet waard. Het rietal, dat de nacht heeft doorgebracht in een politiecel, is gis- n eren vrijgelaten. De demonstranten kwamen tijdens het debat erkleed als agent de vergaderzaal inlopen. Een van hen bond lohen vervolgens de handboeien om en gooide het sleuteltje :e d Savaria moet Kok met rust laten en haag De Rijksvoorlichtingsdienst heeft bierbrouwer Bava- ia gevraagd om geen televisiebeelden van premier Kok meer te - pbniiken voor zijn tv-reclame. De reclame is volgens Bavaria enmalig omdat hij bedoeld was voor de vooravond van Prins sdag 1999. In de maandagavond uitgezonden televisie-com- nercial ziet premier Kok geen kans om een raadsel tijdig op te lissen. Volgens Bavaria is de reclame een parodie op alle spel- irogramma's op de Nederlandse buis. Joden in maïsveld vermoord Iacestein De man en de vrouw van wie de stoffelijke resten naandagavond in een maïsveld langs de Lekdijk in Hagestein yj ierden gevonden, zijn vermoord. Volgens de politie zijn de jgl lachtoffers rond 25 jaar oud. Hun identiteit is nog niet bekend. BI; en agrariër reed 's avonds tijdens zijn werk in het maïsveld te- jrj en de lijken aan. De lichamen verkeerden al in staat van ont- r(jl inding. Een Recherche Bijstands Team van vijftien mensen nl( loudt zich met de zaak bezig. Zij zoeken naar getuigen die de fgelopen tijd iets verdachts hebben gezien in de buurt van het ij Consumentenbond en VEWIN tegen waterbelasting De Consumentenbond en de waterleidingbedrijven (VE WIN) zijn mordicus tegen het kabinetsplan om een nieuwe waterbelasting in te voeren, ook al gaat die een gezin hooguit een paar tientjes per jaar extra kosten. Bei de organisaties stellen dat mensen er geen druppel wa ter minder door zullen gebruiken en dat het kabinet de waterbelasting alleen invoert om extra inkomsten te krij gen. de eerste twintig kubieke meter. Net als bij de ecotax op gas en ROTTERDAM GPD Het kabinet wil op elke kubieke elektriciteit is de gedachte van meter drinkwater 51 cent belas- het kabinet dat mensen zuini- ting gaan heffen. Behalve over ger met drinkwater zullen om- de eerste 25 gulden van de wa- gaan als het verbruik duurder terrekening, zeg maar ruwweg wordt. Onzin, stelt woordvoer der De Ridder van de Consu mentenbond. „Mensen gaan niet minder drinkwater verbrui ken als je de prijs verhoogt." Het drinkwaterverbruik is trou wens sinds 1992 jaarlijks per persoon al met 2.500 liter ge daald, zegt hij. Veel minder zal dat niet worden. „Mensen heb ben nu eenmaal een bepaalde hoeveelheid water nodig. Wij twijfelen dus sterk aan het ef fect van deze nieuwe belas ting." De VEWIN denkt er net zo over. „Mensen zijn al behoorlijk zuinig met drinkwater. Je ziet ook weinig verschillen in het watergebruik in dure en goed kope regio's, terwijl in sommige regio's het drinkwater als ge volg van hogere productiekos ten toch twee keer zo duur is als in andere," zegt woordvoer ster Hovenier. Vooral grote gezinnen beta len meer belasting in de nieuwe plannen. Terwijl een alleen staande volgend jaar veertien gulden in de zak houdt, is een gezin van vijf personen gemid deld vier tientjes duurder uit. VEWIN en Consumentenbond vinden het vooral onrechtvaar dig dat grote gezinnen met lage inkomens zwaarder belast wor den. Mensen met lage inko mens gebruiken gemiddeld tien procent meer water dan hogere inkomens. „Deels omdat ze geen geld hebben om te inves teren in waterbesparende maatregelen", verklaart De Rid der. VEWIN-woordvoerster Ho veniers voorziet bovendien rechtsongelijkheid in gemeen ten waar nog niet overal water meters zijn geplaatst. Twee al leenstaanden bijvoorbeeld met hetzelfde waterverbruik, kun nen daardoor verschillende be dragen moeten betalen. Dat laatste behoort volgens voorlichter Lamers van het mi nisterie van financiën tot het verleden zodra overal in het land watermeters zijn geplaatst. Lamers wijst er trouwens op dat voor de hogere belasting op drinkwater iedereen, dus ook de lage inkomens, al sinds vorig jaar gecompenseerd wordt door een verlaging van de in komstenbelasting. Het bewust gebruik van drinkwater zal uit eindelijk wel degelijk gestimu leerd worden door de nieuwe 'watertax', denkt hij. „Het heeft vooral een signaalwerking. Mensen beseffen zo dat ze moeten betalen voor het belas ten van het milieu." Een van de hoogtepunten van Prinsjesdag: koningin Beatrix stapt uit de gouden koets om in de Ridderzaal de Troonrede voor te lezen. foto anp koen suyk den haag Vrijwel alle nieuwtjes die Prinsjesdag oplevert zijn vooraf al in grotere of kleinere kring bekend. De kleding van de koningin blijft echter ieder jaar een grote verrassing. Traditiegetrouw is er bijzondere belangstelling voor het hoofddeksel van Hare Majesteit. Steeds meer vrouwen op het Binnenhof dragen op officiële gelegenheden waar ook de koningin bij is een hoed. Gisteren werden enkele fraaie exemplaren gesignaleerd (zie foto's) waaronder een Edgar Vos-creatie op het hoofd van Erica Terpstra. roro'S anp koen suyk en cor mulder den haag gpd GroenLinks is nu zoals de PvdA had moeten zijn. Dat zegt mi nister Pronk van milieu van daag in een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad. De PvdA-bewindsman zegt ook dat hij GroenLinks graag ziet als toekomstige coalitiepartij. Daarbij denkt Pronk niet al leen aan een coalitie van PvdA, CDA en GroenLinks. Fractie voorzitter van GroenLinks Ro- senmöller zou zich volgens hem ook moeten openstellen voor samenwerking In een coa litie met de PvdA, WD en D66. „Een beetje Belgisch: Paars- Groen. Zoals de Groenen ook in andere West-Europese landen meedoen. GroenLinks als kata lysator in een nieuwe regering." Vol lof is Pronk over de wijze waarop GroenLinks zich onder Rosenmöller heeft ontwikkeld. Met een coalitie met Groen Links ziet hij ook een mogelijke terugkeer van het debat in zijn eigen PvdA. Die politieke dis cussie ontbreekt, volgens Pronk. Mogelijk als gevolg van Paars. „Volle zalen met harde discussie, die heb je niet meer. Ik vond het altijd boeiend om op een partijraad of in een ge west aan de tand te worden ge voeld." Ook regeerakkoorden komen de zaak niet ten goede. Die slaan het debat dood, aldus de PvdA'er, die het huidige po litieke beleid te technocratisch acht. „Nederland krijgt in elke pe riode de premier die het ver dient. Toen Kok Lubbers als premier opvolgde, kon hij wer ken aan herstel en stabiliteit. Die periode is langzamerhand voltooid. Nu moeten we voor uitkijken. Na het huidige re geerakkoord, met de begroting in evenwicht, is voor verder gaande lastenverlichting geen plaats meer. De grens is bereikt. We moeten nu de maatschap pelijke tekorten definiëren. Zo als armoede, de scheve inko mensverdeling, onvoldoende zorgvoorzieningen, milieu en onderwijs." Over de opvolging van Kok wil Pronk zich eigenlijk liever niet uitlaten. „Er zijn mensen die zich warmlopen. Dit laat ik nu maar even aan hen over. Dadelijk gaatu zeker vragen: Melkert of Stekelenburg? Word ik soms te oud langzamerhand? den haag ans bouwmans „Leden van de Staten-Gene- raal, Yesss! Het motto is ge vonden. Investeren in de kwa liteit van de samenleving." Zo had koningin Beatrix gisteren de Troonrede kunnen begin nen. Maar zo dik legt het kabi net het er liever niet op. Ook al heeft 'werk, werk, werk' plaats gemaakt voor het 'kwa-woord'. Nu de staatsfinanciën bijna op orde zijn en de werkloosheid jaar na jaar daalt, is er weer geld voor investeringen in publieke dienstverlening. Die moet be ter. Want in de jaren dat schraalhans keukenmeester was in Den Haag, is er te weinig geld uitgetrokken om aan de groeiende vraag naar onder wijs, zorg en veiligheid te kun nen voldoen. Kok en zijn kabinet moeten zich de komende tijd instellen op een veranderende samenle ving. Er zullen andere eisen worden gesteld aan de politiek. Waar eerst alles was gericht op het gezondmaken van de eco nomie, moeten de accenten nu worden verlegd. Niet geldge brek, maar een tekort aan ruim te (voor natuur, wonen, wer ken, rijden) en personeel (zowel bij bedrijven als overheid) gaat de politieke agenda bepalen. Het ruimtegebrek zal hoe dan ook mensen in hun vrijheid be perken. Je kunt niet zomaar bouwen, wonen, autorijden waar je wilt, althans nog min der dan nu het geval is. Het ge brek aan arbeidskrachten kan de zo broodnodige kwaliteits verbetering in onderwijs en ge zondheidszorg onder druk zet ten. Dat alles moet Kok-2 voor elkaar brengen in een samenle ving die argwanend staat tegen over zijn bestuurskunst. Het kabinet heeft vorig jaar een paar keer een slechte beurt gemaakt (aantal vliegbewegin gen Schiphol, asielzoekers, re ferendum-crisis), waardoor het vertrouwen van de burgers in de rijksoverheid is geschaad. De roep om een motto, de smeek bedes aan het adres van Kok om met iets van visie te komen, werden ingegeven door het ge voel dat het kabinet tekort schoot. Paars-2 is lelijk en mooi tege lijkertijd. Het kabinet slaagde er in meer mensen aan het werk te krijgen. Er zijn extraatjes voor de minima. Er wordt wat ge daan aan het milieu, de zorg, het onderwijs en de veiligheid op straat. Nederland is rijker dan ooit, politiek stabiel, heeft een keurige begroting en tevre den inwoners. Met als kritische kanttekening dat er nog steeds meer mensen ziek of arbeids ongeschikt zijn dan in omrin gende landen. Prachtige econo mische resultaten, maar toch met het idee dat 'ze' er verder een beetje een potje van heb ben gemaakt. Als het aan Wim Kok ligt, worden er niet veel woorden meer vuil gemaakt aan de slechte start van het kabinet. Hij kijkt 'niet ongezond veel' te rug op het eerste jaar van Paars-2, zei hij in zijn jaarlijkse toelichting op de Troonrede. De zomer heeft het kabinet veel goed gedaan, aldus Kok. Onder aanvoering van minister Peper van binnenlandse zaken is ge discussieerd over de verant woordelijkheden van het poli tiek topbestuur. Er is een wens om meer betrokkenheid te to nen. Jezelf meer laten zien. En te hameren op kwaliteit, kwali teit, kwaliteit. Daar zijn de be windslieden al enthousiast mee begonnen. Eigenlijk hopen Kok en zijn collega's dat de kritiek van het eerste jaar vanzelf overwaait en de mensen het goede blijven onthouden. Ongetwijfeld ver dient iedereen een nieuwe kans, ook Kok-2. Investeren in de kwaliteit van de samenleving is een lovenswaardige visie, die iedereen van harte zal onder steunen. Maar the proof of the pudding is in the eating, zoals de Engelsen het zo mooi zeg gen. Het kabinet hoeft helemaal niet de ene prachtige visie na de andere te bedenken, als het land maar goed wordt be stuurd. Daarom komt het zo goed uit dat het kabinet meteen de kans krijgt te bewijzen dat Den Haag in staat is antwoord te geven op dilemma's, heldere keuzes te maken en die dan nog goed uit te leggen ook. De arbeidsmarkt problemen komen er op een holletje aan. Zal het kabinet er wel in slagen meer WAO'ers, ouderen en vrouwen aan de slag te krijgen? Ook met de slag om de ruimte wordt nog dit jaar begonnen. Er moeten een paar moeilijke beslissingen worden genomen, over de nieuwe ge- luidsgrenzen rond Schiphol en de proef met het rekeningrij den. De discussie over ministe riële verantwoordelijkheid zal ook opnieuw oplaaien. Het gaat de komende maanden om ver antwoordelijk en - kwalitatief - goed bestuur. „Het is niet mijn eerste opdracht onderschei dend te zijn", zei Kok gisteren nog maar eens. „Ik ben aange steld om mijn werk goed te doen." Hij krijgt zijn nieuwe kans. En hij moet dan ook be reid zijn daarop te worden afge rekend. 1. Gillette series scheergel, 4.Sanex deodorant duopak r\ nc spray r0"er- du°Pak n van 18.70 voor lU.yb van 9.98 voor 7.48 2. Fa douche, 2 flacons 250 'ml van 9.58 voor /.lo 3. Studio Line styling, 2stuks i a no van 19.98 voor 14.yo 5. Prodent tandpasta, coolmint, softmint of gel, 5-pack 1 n van 11.95 voor 1U.~ DEN HAAG GPD Den Haag nam gisteren voorlo pig afscheid van Frits Bolke stein. Voorlopig, want de de voormalige WD-leider schrijft in een afscheidsbrief aan Ka mervoorzitter Van Nieuwenho ven: 'Wellicht ziet u mij nog te rug in de Staten-Generaal, maar dan aan gene zijde van het Bin nenhof. In de Eerste Kamer dus. Afgelopen vrijdag werd Bol kestein beëedigd als Eurocom missaris. De 'koopman uit Am sterdam', zoals hij zichzelf graag betitelde, werd 22 jaar ge leden lid van de Tweede Kamer. Van 1982 tot 1986 was hij staatssecretaris voor economi sche zaken in het eerste kabinet Lubbers. In het daaropvolgende kabinet was hij van 1988 tot 1989 minister vart defensie. Een jaar later werd hij fractievoor zitter van de liberalen. Onder zijn leiding groeide de partij uit van 22 tot 38 zetels. Bolkestein wordt volgende week opgevolgd door Hans van Baaien. Van Baaien was al eer der gekozen in het parlement, maar zette zijn Kamerlidmaat schap in de ijskast nadat hij in opspraak kwam om zijn ver meende rechts-extremistische verleden. Een onafhankelijke onderzoekscommissie achtte dit niet bewezen. Minister Zalm fopt gebruikers internet DEN HAAG ANP De verrassing was groot toen minister Zalm uit zijn beroem de Prinsjesdag-koffertje een nog kleiner Prinsjesdag-koffer tje haalde met daarin een cd- rom. Niet in het minst bij ge bruikers van internet. Zij had den 's morgens op hun beeld scherm kunnen zien hoe Zalm zelf zijn koffertje vol papier propte. Gebruikers van internet kon den op de derde dinsdag van september live de beweging van het koffertje volgen, maar zagen niet hoe de bewindsman buiten beeld de inhoud verwisselde. Misschien lag het daaraan, dat sommige internet-gebruikers niet geloofden dat het de minis ter zelf was die 's avonds tijdens een uurtje chatten hun vragen beantwoordde. Toen de naast hem gezeten voorlichter de vragen van de ongelovige vragensteller voor las, reageerde Zalm zwaaiend met: „Die dwerg in dat witte overhemd, dat is de minister." De chatter kreeg het advies om het beeldscherm scherper te stellen. En om geloofwaardiger over te komen trok de bewinds man vervolgens een stemmig zwart colbert aan. Dat leverde hem prompt een compliment op over zijn kleding. Zalm bleek populair bij de gebruikers van internet. Na twintig minuten konden al geen nieuwe internetters meer wor den toegelaten omdat de 'chat- box vol was'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3