De verdroging van Nederland In Natura Zilvervisje eet postzegels Luchtwormen in regenwolken WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5 Wat door de natuur wordt voortgebracht, wordt ook gege ten. Bij elk natuurlijk product hoort een schepsel dat er wel pap van lust. Zo zullen er beestjes zijn die alleen maar parkietennagels lusten of de drolletjes van houtwormen, of zich een weg knagen door de huid van één speciaal soort Amazone-kikkertje, of zich aan een dieet houden van giraffenhoef. Het zijn vooral insecten die zich speciali seren in hun voedselkeuze. Er zijn kevers en motten die zich helemaal toeleggen op het eten van papier, kurk, boenwas, tabak, leer of lijm. Als het voedsel maar uit orga nisch materiaal bestaat, hoewel er inmiddels ook al bacte riën schijnen te zijn die kunststoffen kunnen verteren! Natuurlijke materialen in onze woning zijn dus beslist niet veilig. Ik weet dat er op dit moment aan fotoalbums wordt geknaagd, dat er een ferme hap uit de zondagse schoenen wordt genomen en dat het in uw salontafel een schrans- partij van belang is. De boosdoeners hebben natuurlijk niet het geringste benul van de schade die ze aanrichten. Er bestaat voor hen geen enkel verschil tussen een schoen en een wisenthuid, tussen een salontafel en een eiken boom, en tussen uw foto-album en een wespennest. Ze eten gewoon waar ze trek in hebben en dat ze uw spullen verorberen komt evenmin in hen op als dat wij zouden bedenken dat de kosmos een rondzwevende dinosaurus is en diens hoedje de godheid door wie dat alles wordt be stuurd. Indien we het kleine stukmaakvolkje ongestoord zijn gang laten gaan, is er binnen afzienbare tijd weinig meer over van onze spulletjes. Daarom zijn we vlijtig in de weer met stofzuiger en allesreiniger, met verfkwast en spuitbus. Maar het blijft natuurlijk dweilen met de kraan open als we zouden nalaten preventieve maatregelen te nemen. Wat kunnen we doen om motten en torren, vliegen en mijten buiten de deur te houden? Weinig! Ons huis heeft ramen en deuren, kieren en gaten. Wie naar binnen wil, doet dat gewoon. Maar het is wel een verschil of er hon derd van die lastpakken binnenkomen of honderddui zend. We kunnen slechts proberen de invasie binnen de perken te houden. Het verrichten van huishoudelijke kar weitjes is een goede maatregel, maar er kan meer worden gedaan. Zo adviseer ik u in de nazomer of in de herfst oude vogel nesten op te ruimen. Allereerst komt dit de vogels zelf ten goede. Vogels zullen nooit een nest voor een tweede keer gebruiken. Zit in een nestkastje een oud nest, dan bouwen ze daar een nieuw nest bovenop. Ze geven echter verre weg de voorkeur voor schone en droge broedgelegenhe- den. U bewijst dus de vogels een dienst door na het broedseizoen opruiming te houden. U moest eens weten hoeveel ongedierte een vogelnest kan hergbergen aan vlooien, mijten, motten en kevers. Daar zadelt u de nieu we bewoners van een nestkastje toch niet graag mee op. En uzelf natuurlijk ook niet. Want hier zijn we bij het tweede argument voor het verwijderen van nesten. Ze vor men namelijk dikwijls een bron van lastige en schadelijke dieren in huis. Neem nu de pelsmot. Zelf is hij een klein, onooglijk en on schuldig vlindertje, maar zijn larve is dol op alles wat van wol of bont is. In één enkel huismussennest kunnen wel duizend van die larven zitten, die zich daar tegoed doen aan nestmaterialen als haren en veren en ziclj er verpop pen om vervolgens als vlindertjes uw huis binnen te drin gen. In een tapijt of een bontkraag voelen hun larven ;zich net zo uitstekend thuis als in een mussennest. De larven van de bruine huismot zijn in bijna elk vogel nest nog talrijker dan die van de pelsmot. Zijn ze eenmaal binnenshuis terechtgekomen, dan proppen ze zich er niet alleen vol met kleren en vloerkleden, maar ook met allerlei voedingsmiddelen. Tapijtkevers houden er het zelfde ge drag op na. Hun larven zitten vooral in mussen- en zwa luwnesten en leven daar van haren en veren. In huis lus ten ze graag hetzelfde, maar ze vergrijpen zich ook aan ka toen, hoewel dit bijna geen voedingswaarde voor hen heeft. Als tussendoortje laten ze zich bovendien graanpro ducten, zoals bloem, goed smaken, terwijl gedroogd vlees er ook wel ingaat. De tapijtkever kan een ware plaag vor men en heeft dit gedurende de afgelopen decennia ook meer dan eens gedaan. Van de ongenode gasten in ons huis is het zilvervisje een van de meest bekende. Hij komt veel voor in de nesten van duiven, waar hij alleen maar leeft van de duivenpoep. In huis ontpopt hij zich als een groot liefhebber van zet meel. Bloem, lijm en papier staan bovenaan zijn verlang lijstje. Tot wat hij zoal kan weghappen behoort de lijm waarmee het behang op de muren vastzit. Het behang zelf gaat er ook wel in. Berucht is zijn liefde voor postzegels. Er zijn nogal wat kostbare postzegelverzamelingen verdwe nen in de maag van zilvervisjes! De verzamelaar is dus ge waarschuwd! Tot zijn taken behoort zeer zeker het verwij deren van oude vogelnesten. THEO SCHILD KAMP 'Tegenstrijdige belangen landbouw en natuur LEIDEN THEO VAN DER KAAU Het is een illusie om te denken dat er een snelle oplossing komt voor het probleem van verdrogend Nederland. Daar voor zijn de belangen van de landbouw en de natuur veel te tegenstrijdig. Dit betoogt J.Run- haar uit Rhenen die vorige week aan de Universiteit van Leiden promoveerde op het proefschrift 'Verdroging van natuurgebieden in Nederland'. Sinds het begin van de jaren vijftig is de stand van het grondwater in Nederland g middeld 35 centimeter g Dat is veel in een land met van nature ondiepe grondwater standen. Het gevolg is dat van de 140.000 hectare natuurge bieden de helft is verdwenen of ernstig aangetast door waterge brek. Wekenlange plensbuien veranderen nauwelijks iets aan die situatie, omdat het regen water te snel wegstroomt. Zo lang er geen afdoende maatre gelen worden genomen, vormt de verdroging een bedreiging voor alle natuurgebieden die een ecosysteem hebben dat af hankelijk is van grondwater. Natuurvorser Jac.P.Thijsse waarschuwde honderd jaar ge leden al dat de drinkwaterwin ning in de duinen zorgde voor verarming van de plantengroei. De laatste vijftig jaar is de rest van het land bijna compleet op de schop gegaan. Afsluitdijk en Deltaplan kwamen, IJsselmeer- polders en kanalen werden aangelegd, rivieren en beken rechtgetrokken. Vooral ten be hoeve van de landbouw vond Wekenlange plensbuien veranderen nauwelijks iets aan de situatie. foto loekzuyderduin ruilverkaveling en landinrich ting plaats. Alles was erop ge richt het buitenwater te keren en regenwater zo snel mogelijk af te voeren. Uit onderzoek blijkt al deze grootschalige in grepen in de waterhuishouding de belangrijkste oorzaken van de verdroging zijn. „De natuur is gebaat bij een hoge stand van het grondwater, maar dat verdraagt de akker bouw niet. De belangen zijn te genstrijdig. Dat is een lastig probleem," zegt Runhaar, „Met vaststelling van de Ecologische Hoofdstructuur probeert de overheid het aantal natuurge bieden te vergroten en daarmee de afhankelijkheid van de land bouw te verminderen. Toch zijn de natuurgebieden nog al tijd erg versnipperd. Het komt voor dat een beekdal tot na tuurgebied wordt verklaard, maar niet de belangrijke boven loop van die beek." Vooral natte duinvalleien in het westen en hoogveen en blauw- graslanden in het oosten en zuiden van het land zijn door de verdroging ernstig aangetast. De overheid heeft zich ten doel gesteld de hoeveelheid ver droogd natuurgebied volgend jaar met een kwart terug te dringen door de drinkwater winning te verminderen en lo kale projecten te subsidiëren. Volgens Runhaar is dat onmo gelijk, omdat de ontwatering ten behoeve van de landbouw, hoofdoorzaak van de verdro ging, niet wordt aangepakt. Hij bepleit het systematisch meten van grondwaterstanden om na te gaan in hoeverre maatrege len enig effect sorteren. Op dit moment worden nauwelijks metingen verricht. Deze foto werd in november 1985 vanuit een Space Shuttle genomen door de Nederlandse astronaut Wubbo Ockels, van een ge deeltelijk door regenwolken bedekt Nederland. foto nasa/esa/w. ockels BEN APELDOORN Delftse onderzoekers hebben een nieuw fe nomeen ontdekt: luchtwormen. Dat zijn kleine wervelingen in regenwolken. De luchtwormen zouden verklaren waarom regendruppels bepaalde verschillen verto nen. Al jaren piekeren meteorologen over de grootteverdeling van de druppels die uit re genwolken omlaag vallen. Er blijken meer kleine en meer grote regendruppels te ont staan maar relatief minder druppeltjes van, zeg maar, de 'middenklasse'. De vraag was waarom modale regenwolken gemiddeld genomen geen gelijkmatige verdeling te zien geven in de druppelgrootten. Onderzoekers van de Technische Universi teit Delft vonden het antwoord door alle veranderlijke factoren ('parameters' gehe ten) die in een stuk wolk een rol spelen, in te brengen in een speciaal simulatiepro gramma van een supercomputer. De be wuste computer is de Cray C90 van de Ne derlandse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO). Dat rekenkanon is in staat een getal van 50 cijfers 50 maal met zichzelf te vermenigvuldigen in minder tijd dan een snelle knipoog. „De simulatie werd uitgevoerd met een liter lucht in het centrum van een wolk die met 1,5 meter per seconde stijgt," zegt TUD-on- derzoeker ir. Bas van Haarlem. „Door het stijgen zet de lucht uit, waardoor zij afkoelt. Daardoor raakt de lucht oververzadigd met vocht en de druppels kunnen gaan groeien. Vanaf dat moment startte de Cray het ver dere rekenwerk." De supercomputer berekende hoe de hon derdduizenden waterdruppeltjes in het stukje wolk bewegen en aangroeien. In een driedimensionaal beeld verschenen op het computerscherm vreemde wormachtige structuren, snelle wervelingen van enkele centimeters groot: de 'luchtwormen'. „De simulatie liet zien dat er gemiddeld zo'n tien wormen op elk tijdstip zijn," aldus Van Haarlem. „Door de wervelingen hopen de gevormde druppeltjes zich op aan de buitenkanten, waardoor de concentraties druppels daar veel groter zijn dan in de ker nen van de wormen, die vaak druppelvrij zijn." Hiermee zou, denken Van Haarlem en zijn collega's, het plotselinge 'uitrege nen', in de vorm van stortbuien, te verkla ren zijn van bepaalde typen wolken, die door convectie (opstijgende, warme lucht) gevormd worden. De computer gaf aan dat de daarvoor vereiste kettingreactie al in gang gezet kan worden, wanneer op elke miljoen mini-druppeltjes er één uitgroeit tot groter dan twintig micrometer (een mi crometer is éénduizendste millimeter). „Die ene druppel wordt steeds zwaarder," legt Van Haarlem uit, „gaat vallen en verza melt steeds meer kleine druppeltjes." Wie in zo'n stortbui terecht komt mag daar wel eens bij stilstaan: kleine oorzaken, grote ge volgen. De wervelende bewegingen veroor zaken dus als het ware een zekere schifting voor wat betreft de afmetingen van de meest voorkomende waterdruppels. Van Haarlem: „Het is een mogelijke verklaring voor een lang onbegrepen fenomeen. Daarnaast is het heel belangrijk voor de chemische processen die zich in de atmos feer afspelen. Alternatief voor Arabische gom Alteman uit suikerbieten biedt een goedkoop alternatief voor Arabische gom, die onder meer als verdikkingsmiddel wordt toegevoegd aan frisdranken. De calorievrije stof is ontwikkeld door Amerikaanse onderzoekers uit Peoria, Illinois. Arabisch gom is een bindmiddel dat zorgt dat water en vetten een blij- 5^ vend mengsel kunnen vormen. De voedingsindustrie gebrul dat bijvoorbeeld om te voorkomen dat siropen kristalliseren, om een ijslaag op cake te laten hechten of om een schuimlaqia op een glas bier te garanderen, zonder de smaak te beïnvloe v0 den. Gom wordt ook toegepast in de industrie bij productie inkt en kleefstoffen en bij vervaardiging van cosmetica. Uit suiker is nu een koolhydraat polymeer gemaakt met de e genschappen van Arabisch gom. Door toevoeging van een g zym, gemaakt door een bacterie, hebben de onderzoekers ec manier gevonden om de stof in grote hoeveelheden te prodii ei ren. Een bijproduct van de aanmaak van het gewenste altern is fructosestroop. De productie van het alternatief uit suiker 'J ten is de helft goedkoper dan invoer van gom, dat vooral uit Soedan komt. Inmiddels is de vondst gepatenteerd door de Amerikanen. Herten vangen teken Teken kunnen worden gevangen door herten die voorzien z van een halsband met insecticide. Niet alleen blijven de hen ne zelf daardoor gevrijwaard van ziekten die door teken wordei |ur overgebracht, het verkleint tevens de kans dat bosbezoekers ier worden geïnfecteerd. De vondst is gedaan door medewerkei )jc van het ministerie van landbouw in Kerrville, Texas. Teken z vooral actief in het najaar en worden gevreesd, omdat ze b voorbeeld de ziekte van Lyme kunnen overbrengen. Deze bi en terieziekte kan bij de mens leiden tot hartproblemen en hei irj vliesontsteking en bij niet ingrijpen zelfs dodelijk zijn. De te iir hebben in hun levenscyclus eenmaal een groot zoogdier no m om hen van bloed te voorzien, maar soms kiezen zij een me lie Bestrijding van teken met insecticiden in een bos is erg lastj ni zijn wel wdde ideeën om schimmels los te laten die afrekeni m met de teken. Maar deze aanpak werkt niet naar tevredenht ial omdat ze te weinig doelgericht is. Daarom de onderzoekers tst dachten aan herten, de belangrijkste gastheren van de tekei ir< herten worden naar een speciaÉd ontworpen voerbak gelokt io het moment dat ze hun kop door een V-vormig gat steken o iij bij het voer te kunnen, wordt een met pesticide geïmpregnt ee de halsband automatisch om hun nek geslagen. De uiteindi et zijn met klittenband vastgemaakt. De dieren blijken geen la ondervinden van de halsband. Binnen een dag zijn de tekei het hert gedood. Niet vergeten: bosbessen eten Een dieet met vee'l bosbessen verbetert de evenwichtscoört tie en het geheugen van ratten op leeftijd. Acht weken lang gen ratten van negentien maanden oud dagelijks extracten bosbessen, aardbeien of spinazie te eten. Alle drie afzondei verbeterden het korte termijn geheugen. De consumptie va bosbessen verbeterde tevens het evenwicht. Dit is de eerste n, die die aantoont dat groente en fruit de achteruitgang van I e, zenuwstelsel als gevolg van veroudering kan keren. „Beweging is een van de eerste zaken die mindert bij het worden, omdat het zenuwstelsel minder alert reageert", ali de onderzoeker James Joseph van het instituut voor Huma s' Voeding en Veroudering in Boston, Massachusetts. Bij ratti t j gaat de motorische beweging vanaf twaalf maanden achtei n Normaal kunnen ratten gemiddeld dertien seconden balai ren op een dikke draad. De proefdieren van negentien maz oud houden dat nog maar vijf seconden vol. Maar na cons a tie van bosbessen bleven de ratten gemiddeld elf seconder evenwicht.. Volgens de onderzoeker komt de leeftijd van d( bruikte ratten overeen met die van mensen tussen de 65 ei jaar oud. Bosbessen, aardbeien en spinazie hebben een ho£ gehalte aan anti-oxidanten, die afrekenen met stoffen die antwoordelijk zijn voor veroudering via beschadiging van membranen en DNA. Eerder hebben dezelfde onderzoeke aangetoond dat fruitconsumptie bij ratten de achteruitgai vitale organen als nieren en lever vertraagt. Lasso om teken te vangen Teken kunnen een serieuze bedreiging vormen voor de vJ zondheid, zo waarschuwde recentelijk een Zwitserse deski ge tijdens een congres over muggen en teken aan de Land bouwuniversiteit Wageningen. Besmette exemplaren van bloedzuigende parasieten kunnen bij dieren en mensen oi meer de ziekte van Lyme veroorzaken. Deze bacteriologisc infectieziekte is echter te voorkomen door snel de teek uit huid te halen. Dat kan, nadat het beestje met alcohol is vei doofd met de vingers of met een pincet, maar ook met de i Zweden bedachte Trix Tick Remover. Het apparaatje ziet e als een pen en bezit ook een knop. Door op te knop te dru ,e verschijnt een kunststofdraadje in de vorm van een lasso.lC( lasso moet over de kop van de teek- en plat op de huid kon e Vervolgens is het een kwestie van de knop loslaten, zodat i Èr lasso in de pen terugschiet en de teek gevangen zit. Wanni ln pen een slag wordt gedraaid, komt de gehele teek uit het li v, chaam en hangt hij al bungelend aan het draadje. Aan dit digheidje hangt wel een fors prijskaartje, want de Trix Ticl Remover kost ongeveer twintig gulden. Info: Coda Produc 5( Lochem, 0575 - 432484. Cryptogram Horizontaal: 1. Het laatste schip in kwestie (4); 4. In de stal en in de klas (5); 7. Loofboom? (7); 8 In de bijenkorf en in de gevangenis (3); 9. Doe haar erover! (3); 10. Het werk van een zelfzuchtige auteur? (7); 12, Extra venijnig (7). Verticaal: 2. Zogenaamd komt ze ook terug (4); 3. Plant om een alpinist aan te sporen (6); 4. Dwaas geselecteerd (8); 5. Die auto is niet onder de maat (4); 6. De voltallige vergadering helpt me nu aan een langspeelplaat (6); 9. Hoe men haar kortwiekt (4); 11Vroeger teruggekomen dier (3). Oplossing van dinsdag: 1wrat-water-Warmte 2. gaaf-graaf-Agrafe 3. toto-stoot-Toorts 4. even-zeven-Evenzo 5. gaar-vraag-Ravage 6. meet-meute-Menuet 7. peer-peter-Expert 8. roes-stoer-Torsen 9. sate-texas-Extase 10. rand-raden-Razend Gevraagd woord: WATERMETER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22