estichtstuin is echt Trijntje zingt Stevie, het publiek zweet in Bacchus De psychologie van het modeltekenen Vluchtig project van duo Kolman Op zoek naar de perfecte uitvoering Cultuur Kunst /OENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-5356440 Ontdekking van de hemel genomineerd ^sterdam De ontdekking van de hemel van Harry Mulisch is genomineerd voor twee prestigieuze Franse prijzen. Het gaat om de Prix Femina Etranger en de Prix Médicis Etranger. Beide jury's plaatsten 'La découverte du ciel' op de shortlist. Andere e genomineerden voor de Prix Femina Etranger zijn onder ande ren Marianne Fredriksson en Michael Cunningham. Bij de Prix Médicis Etranger bevindt Mulisch zich in het gezelschap van v Cormac McCarthy, Antonio Lobo Antunes en Nicola Barker. De g minnaars worden begin november bekendgemaakt. 9 Verrassende nominaties Bookerprijs u iden» De nominaties voor de Bookerprijs, de hoogste Britse literaire onderscheiding, verrassen dit jaar de kenners. Salman Rushdie en Vikram Seth behoren niet tot de zes schrijvers die t{ ajn genomineerd voor de 'shortlist', die juryvoorzitter en parle mentariër Gerald Kaufman gisteren bekendmaakte. Genomi neerd zijn de Zuid-Afrikaan J.M. Coetzee (voor zijn roman Disg- ace), de Indiase Anita Desai (Fasting, Feasting), de Engelsman Michael Frayn (Headlong), de Schot Andrew O'Hagan (Our others), de Ier Colm Toibin (The Blackwater Lightship) en de n Egypte geboren Ahdaf Soueif (The Map of Love). De jury noest een keuze uit 129 boeken maken. De winnaar van de )j lookerprijs, die op 25 oktober in Londen wordt uitgereikt, krijgt 11.000 pond (ongeveer 70.000 gulden). Vorig jaar was dat de 2 Ichot Ian McEwan met zijn boek Amsterdam. Documentaire over André Hazes ui ^sterdam De documentaire 'André Hazes, zij gelooft in mij' m aat in première aan het begin van het twaalfde International locumentary Filmfestival in Amsterdam, van 24 november tot met 2 december. John Appel maakte het portret, nadat hij djlazes een jaar lang had gevolgd. Tijdens het festival staat de B luitse filmmaker Werner Herzog centraal. Niet alleen is zijn itste documentaire 'Mein hebster Feind' te zien, ook een aan- van zijn eerdere producties worden gedraaid. Verder heeft \j lerzog een toptien samengesteld van zijn favoriete documen- t jt lires, lit i 'edetailleerde lijnvoering toch van Van Gogh muziek recensie hans keuzers Marlboro Flashbacktour: Trijntje Ooster huis zingt Stevie Wonder Gezien:21/9, Bacchus, Leiden Peter te Bos van Claw Boys Claw is vlak voor het optreden van Trijntje Oosterhuis met zijn verwilderde, bezwete kop te zien op de beeldschermen in Bacchus in Leiden. Het is een opwarmertje, jammer genoeg zonder geluid, maar wie van de aanwezigen heeft door dat te Bos Iggy Pop nadoet? Weinig mensen, want het merendeel van het publiek staat te wach ten op het Total-touch-treintje mevrouw Oosterhuis. En Trijn tje heeft het - gelukkig - in de tropische kroeg ook warm. Een van haar openingszinnen lijst je bij voorbaat in: „Warm hè jon gens, mijn mascara zit al op mijn knieën!" Trijntje kan bij de keuze van het coveren van de songs van Stevie Wonder makkelijk op haar bek gaan. Wie dat had ge dacht komt bedrogen uit, want Oosterhuis houdt zich prima staande in de vocale wereld die Stevie Wonder heet. 'I was ma de for Love' met een fantasti sche subtiele woodblock-per- cussie en het heavy, ook door de Red Hot Chili Peppers geco verde 'Higher Bound' zijn zon der meer top. Slim genoeg heeft ze een top- - itenschappelijk onderzoek naar 'De tuin van de in- hting Saint Paul' van Van Gogh heeft uitgewezen dat versie uit de collectie van het Van Gogh .Museum en vervalsing is. Volgens conservator Louis van Til- I rgh bestonden er twijfels omdat vooral de gedetail- 1 rde lijnvoering op het werk niet spoort met het gelief- esde beeld dat velen nog steeds van de spontaan wer- jP ide kunstenaar koesteren: „Maar dat valt Van Gogh tuurlijk niet kwalijk te nemen." Daarnaast zijn er de komende maanden twaalf olieverfschil derijen van Cézanne en een aantal werken van Guillaumin, Pissarro, Monet, Renoir en Sis- ley te zien. ifoise ledeboer ileiding voor het onderzoek de aanstaande tentoonstel- over de collectie van dokter n'g het. Onder de titel 'Van Cé- ne tot Van Gogh' exposeert museum vanaf vrijdag een Dt aantal Van Goghs uit de iej ameling van de arts die de stenaar in de laatste zeven- agen van zijn leven in Au- sur-Oise terzijde stond. Dank zij een bruikleen van Museum Folkwang uit Essen kan op de tentoonstelling een vergelijking worden getrokken met de eerste versie die Van Gogh van de gestichtstuin maakte. Het werk uit Essen da teert uit oktober/november 1889, het schilderij uit de Van Gogh Museum-collectie maakte de kunstenaar een maand later. Het verschil tussen de beide va rianten ligt met name in de 'be- redeneerder' penseelstreek op het werk dat Gachets zoon Paul in 1954 aan de Vincent van Gogh Stichting schonk. Volgens Van Tilborgh is dat verschil makkelijk te verklaren: „We weten uit brieven dat Van Gogh zichzelf te haastig vond schilderen en dat hij bijvoor beeld ook van 'De Maaier' een betere variant met een grafi- scher lijnvoering probeerde te maken." Hij vermoedt dat de twijfels over de authenticiteit vooral zijn gebaseerd op de zichtbaar mindere kwaliteit van de gestichtstuin uit de Van Gogh-collectie: „Van Gogh is er niet helemaal uitgekomen en vooral de overgang tussen de Zonnige tentoonstelling Paul Jorritsma bij Galerie de rode cirkel beeldende kunst recensie sandra spukerman rte Kijk op kunstenaars en naakt- I, Paul Jorritsma met een serie teke- i, gouaches en collages. Te zien: 5 oktober 1999, do en za 13-17, vr 17, Galerie De Rode Cirkel, Doeza- straat 26 te Leiden. spreekt er meer tot de ver ding dan de spanning die ontstaan tussen een kun- aar en zijn model? Het mo- of beter gezegd, de kunste en zijn model is dan ook bekend thema in de kunst, an lemdheden als Picasso, Ma- en Rodin hebben er vele ide ;en aan gewijd. Ook bij de tekeningen, gouaches en iges die Paul Jorritsma mo~ bel 'teel bij Galerie De Rode De el exposeert, staat dit the- centraal. De Haarlemse Zt tenaar geeft er een heel ei- wijze) interpretatie aan. -an rgaans kom je alleen teke- en of schilderijen van het el zelf tegen als resultaat ate een sessie (naakt) modelte- e a Een enkele keer betrekt Ti kunstenaar ook zichzelf ?ze bij. Erotiek speelt in die ge nt n vaak een belangrijke rol. idsi lorritsma geeft in zijn teke- alo blijk van een interesse van de interactie, van welke De dan ook, tussen het model »rel i kunstenaars. In zijn werk lf m e dat de een bijna gretig va de ogen het lichaam van enl todel afstroopt, terwijl een k r nauwelijks van z'n blaad- be irft op te kijken. Weer een »ne r is volledig geconcen- k d op het tekenen zelf. aai naast maakt Jorritsma lek baar hoe modellen elk hun I manier hebben, waarop in - naakte - lichaam aan kenaars presenteren. |A urlijk heeft ook deze kun- iar alleen modellen in uit- ïpende houdingen 'gepor- krd'. Het zijn bijna acade- he studies, al zijn ze niet edetailleerd. Het gaat dui- - om de lijnvoering en om ouding van het model zelf. Omgeving waarin zij zich 'dt, is daarbij niet van be en is dus weggelaten. In re werken is die omgeving wel aangeduid. Daar ont- v staat meer een totaalbeeld dat een bepaalde sfeer uitdraagt. Afhankelijk van het soort inter actie, het model en de kunste naars kiest Jorritsma voor een bepaalde techniek, kleur en lijnvoering. Meest interessant zijn de wer ken waarbij zowel naaktmodel als observerende kunstenaar(s) te zien zijn. Zo presenteert een geweldig uitgedijde dame in een van de collages, met trots geheven hoofd, haar enorme li chaam aan de tekenaars. Eén kunstenaar zie je bijna wegdui ken achter een schildersezel. Nog net zijn de ogen achter grote brillenglazen boven de ezel uit te zien. Uit deze tentoonstelling valt op te maken dat Paul Jorritsma ge- interesseerd is in de mens en de manier waarop die reageert in bepaalde situaties. Eén blik in het boek Met de blik op onein dig. Berichten uit het bejaar denhuis - ook te koop bij Gale rie De Rode Cirkel - bevestigt deze belangstelling. In dit boek band op de achtergrond. Keith het hele concert vocaal in te me, how long' is zonder enige John, vaste achtergrondzanger houden, maar dan mag hij even twijfel het hoogtepunt van de van Stevie Wonder staat zich van Trijntje spetteren.'How co- avond. De zwarte soulstem aangevuld met backingvocal Birgit swingt vocaal als een soulvolle tierelier. Het Leidse publiek kon zich gisteren met recht in de kijker spelen. Trijntje werd gisteren 'for real' opgenomen door de commerciële zender Veronica. Wie op het televisiescherm keek, waande zich in een se- mi-Ahoy, wie zelf in de kroeg stond zag dat de tv-camera's alleen de eerste vijf rijen duide lijk in beeld namen. Trijntje bezorgt het publiek een regelrecht feest der herken ning Het ritmische Signed, sealed and delivered', het aan stekelijke 'Sir Duke' en niet te vergeten het heerlijke 'Don't you worry about a thing' met de karakteristieke keyboardfra ses doet je allengs mee bewe gen met de sound. Kies tien CD's voor een onbewoond ei land en Stevie Wonder zit er niet bij. Na de aanstekelijke uit voeringen van Oosterhuis maakt 'ie verdomd een kans. Gisteravond sta je verbazing wekkend snel schouder aan schouder heupwiegend mee te deinen op de sound van Won der en de vocale klanken van ons aller Trijntje. Als er een gaatje voor een CD is toch maar in de koffer doen. Archeologie van de toekomst slechts vier dagen in het RMO bomen en de lucht oogt te veel als een plat vlak." Onderzoekers maakten gron dige vergelijkende analyses van de verfpigmenten en gedetail leerde uitvergrote foto's van de penseelstreek op het doek. „Op een van de bomen ontdekten we maar liefst elf lagen verf over elkaar heen en net als de 'zigzaggende' streken was dat typerend voor Van Goghs werk wijze. Een vervalser moest wel van heel goede huize komen om dat na te bootsen", stelt Hendriks vast. Volgens Van Gogh Museum directeur John Leighton hoopt het museum de komende jaren genoeg financiële middelen los te krijgen om in samenwerking met onder meer het Instituut Collectie Nederland ook soort gelijk onderzoek naar andere twijfelgevallen te kunnen ver richten. leiden caroline van overbeeke Het contrast kon niet groter zijn. Beneden grijnzen de eeu wenoude Egyptische sphinxen je aan, boven in de nieuwe za len van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) staan de mo dernste camera's te zoemen om jouw (verwrongen) beeld op vi deoschermen te kunnen pro jecteren. De inhoud van je tas is via de röntgenscanner binnen enkele seconden en in alle kleu ren zichtbaar op de hi-tech plasmaschermen. Gelukkig zijn al te intieme voorwerpen nau welijks te herkennen. „Me vrouw Jansen drinkt rosé", le zen wij op de schermen. En ook wat zij zojuist opmerkte tegen de host/ hostess die haar het drankje kwam brengen (met microfoons op hun revers), wordt even later opnieuw de ruimte ingeslingerd, terugge bracht tot een vervreemdend flard taal. Om de informatie te comple teren, zien we op een ander scherm de bezoekers in beeld gebracht, waarbij middels een (thermografische) warmteca mera in kleur is aangegeven wat de temperatuur is van onze lij ven en van de andere gefilmde voorwerpen. De (warme) ar men zijn rood, de (koele) glazen groen. Als het licht even uit gaat, zoemt de infraroodcamera door. Ook nu verschijnen we in beeld, waarbij de details van ons gezicht vervagen door de afwezigheid van licht. Kunstenaarsduo Selene en Stef Kolman (broer en zus) van KKEP hebben met hun project Arche-vision het bronnenmate riaal van de archeoloog van de toekomst in beeld willen bren gen. Geen potscherven, maar videobeelden en computerma teriaal is wat straks van ons rest. Bezoekers van het muse um krijgen beneden een eigen pasje met barcode en persoon lijke gegevens. Die wordt boven in de nieuwe zalen met de aller nieuwste apparatuur gescand Kunstenaarsduo Stef en Selene Kolman bij de tijdelijke videoschermen in het verbouwde Rijksmuseum van Oudheden, foto hielco kuipers en direct als archeologisch ma teriaal 'tentoongesteld'. Uit de nieuwe zaal komen fu- turische geluiden - bleepjes, muziek, stemmen - gemaakt door geluidskunstenaar Robin Rimbaud. Nieuwsgierigen ne men een kijkje. Vlak naast de projectiezaal waar mensen met hun drankjes kunnen keuvelen, bevindt zich de bar. Ook de drankjes en hapjes zijn voor zien van barcodes en worden zichtbaar gemaakt op scherm. De beelden veranderen conti nu. Bezoekers zijn zowel object als toeschouwer in het RMO. Identiteiten worden niet meer onüeend aan kledingmerk of haardracht, maar aan video beelden, drankjes, tas, li chaamswarmte en weergave van geluiden en stem. Onze ei gen informatiestromen worden een felbegeerd consumptiearti kel. „Kijken en bekeken worden hoeft niet per se iets engs te zijn", zegt Stef Kolman. „Het kan ook een plezierige aangele genheid zijn en dat willen we hier laten zien. Iedereen scrollt over de schermen voorbij, er wordt niks opgeslagen. Het is tijdelijk en vluchtig." „We gebruiken technieken die normaal niet gebruikt wor den voor deze identity-strip. Met identity-strip bedoelen we dat je identiteit wordt afgeno men en je een hele nieuwe identiteit krijgt. Je krijgt een an dere blik op het menszijn. Je bent geen eenling maar onder deel van een gigantische data base. Dit is wat de archeologen van de toekomst als sediment gaan terugvinden. De nieuwe laag die onze cultuur in de tijd zal nalaten. Niet in de harde aarde, maar via harde schijfjes rondgestuurd in de lucht. We bieden met Arche-vision een nieuwe kijk op identiteit, op het menszijn." De meeste apparatuur is ge huurd. „Kopen is onbetaal baar", aldus Selene Kolman. .Alleen de videoschermen kost ten al een ton. Gelukkig vonden veel bedrijven het erg leuk om mee te werken en ons te spon soren met apparatuur." Anderhalf jaar zijn ze ermee bezig geweest. Dat het kunst werk op 27 september al weer wordt afgebroken, vindt het duo Kolman niet erg. „We wil den niet iets statisch maken, maar een consumptieproduct. Iets vluchtigs dat weer ver dwijnt. Dat is het kenmerk van dit kunstproject." Arche-vision is het eerste tij delijke kunstproject dat mee doet aan de percentageregeling van de Rijksgebouwendienst. De regeling houdt in dat de kunstenaars voor hun werk een honorarium krijgen dat geba seerd is op een vast percentage van de bouwsom. Arche-vision is van donderdag (10.00-17.00 uur) tot en met zondag (van 12.00-17.00 uur) te zien in het rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 in Leiden. weet de kunstenaar een trefze ker en respectvol beeld te geven van situaties van oude mensen in een bejaardenhuis. Soms zijn deze tekeningen geestig, soms deprimerend, een enkeling is prachtig verdrietig. Zo aangrij pend als de tekeningen uit het boek, zijn de werken op deze tentoonstelling niet. Daarvoor is het onderwerp wellicht te luchtig en de kleuren te vrolijk. Met deze expositie toont Jor ritsma een zonniger kant van zijn werk. Edward Albee regisseert in Hoofddorp Edward Albee behoort met Eugene O'Neill, Arthur Miller en Tennessee Williams tot de grondleggers van het mo derne, Amerikaanse toneel. Deze week bivakkeert hij een week in schouwburg De Meerse in Hoofddorp om daar zijn eigen Zoo Story en Earl Douglas Mitchells Old Friends te regisseren. De twee eenakters worden gespeeld door Victor Löw en Leslie de Gruyter. Vrijdagavond is in De Meerse de eerste try-out. Tot die tijd houdt Mirjam de Rooij, die voor het Theaterinstituut het repetitieproces op film vastlegt, voor deze krant een dagboek bij. Vandaag deel twee. Deze morgen loopt iedereen in het theater rond alsof er nog nooit ergens anders is gerepe teerd. En zeker Edward Albee, hij is in z'n element. Het podi um wordt die ochtend inge wijd met 'director acting' voor een fotograaf. Albee laat zich zelf graag fotograferen, hij ge niet, en laat een hele andere kant zien: de showman! 's Avonds hebben Albee, Victor en Leslie een televisieoptreden waardoor de sfeer aangenaam zenuwachtig is. Voordat de doorloop van Old Friends be gint, vraagt Albee het rode voordoek te sluiten om de op komst uit te proberen. Begin nen we de voorstelling met of zonder doek? Vrijwel direct bedankt hij er voor, omdat de rails van het gordijn te veel herrie nlaakt. Edwards zintuigen staan altijd op scherp. Als de doorloop is afgelopen, stapt Edward het podium op en gaat tussen de acteurs in zitten en vraagt of er problemen waren. Hij regisseert niet door te 'kij ken', maar vooral door te 'luis teren' naar het ritme. Als een componist stuurt hij het on derbewuste van de acteurs. Al bee praat nooit over de beteke nis van zijn werk. Dit deed hij niet in '58 en in '99 doet hij dat nog steeds niet. Dat moet dat ook opgaan voor The Zoo Sto ry, het stuk heeft toch al zo'n veertig jaar de wereld rondge reisd. The Zoo Story is geschreven in 1958, in 1960 brak het door in Berlijn, en een half jaar later in New York. Nog nooit echter heeft Albee de perfecte uitvoe ring gezien, ook niet in z'n ei gen regie. Misschien is hij daar naar op zoek. „Het ergste zou zijn", zegt Albee, „het niet ge probeerd te hebben om de perfecte uitvoering te vinden." Het licht ziet er vandaag al veel beter uit. De acteurs ook Ze sprankelen zelfs zo nu en dan. Na de doorloop van Zoo Story springt Albee overeind en zegt: „Nice things happening. Maar...", vervolgt hij: „één van jullie heeft een zin overgesla gen." Iedereen is /erbijsterd. In zijn geest zit een blauwdruk van Zoo Story die, begint te kreunen en te janken als er maar een zuchtje of een beat wordt gemist of veranderd. Al bee heeft 'de gave van het ab solute' in zijn karakter zitten; je zou het ook een soort wiskun de kunnen noemen. Het abso lute is dat er maar één manier is om het stuk te spelen en het enige waarmee hij je achter laat, is de vraag: 'Wat is de waarheid en wat is de leugen?' Zoals Albee 's avonds zegt vlak voor het eind van het uitge breide televisieoptreden, wap perend met zijn biografie in zijn handen „I cannot tell you if what is written in this biogra phy is the truth." Het publiek lacht, een illusie rijker. Wordt vervolgd. Trijntje Oosterhuis in een bomvol Bacchus: „Warm hè jongens, mijn mascara zit al op mijn knieën!' foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21