Verzet tegen molens langs de Herenweg Rijn Veenstreek 'We verkleedden ons maar in het toilet' Rijnwoude verbiedt bouwen tussen Rijn en rijks we Tijdelijk 'kunstwerk' voor oude stadhuis Hogere straf geëist na 'zinloze' steekpartij 'Grootste drugsdealer' voorlopig op vrije voetefc Boete geëist wegens 'hondse' behandeliè Nieuwe rijksweg 1 half december open voor verkee Outsiders krijgen vergunn voor Keet aan de Kerklaaii WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-535 Ambtenaren moeten 'stand-by' zijn alkemade Alle medewerkers van het gemeentehuis in Roelof- arendsveen hebben de mededeling gekregen dat ze rond de jaarwisseling beschikbaar moeten zijn om te werken in geval van een crisis. Op 1 oktober wordt bepaald of werkelijk iedere ambtenaar oproepbaar moet zijn of dat de gemeente toe kan met een beperkt aantal medewerkers. Alkemade denkt op sche ma te lopen met de maatregelen om een eventuele crisis tijdens de eeuwwisseling het hoofd te bieden. Zo zijn de computers in het gemeentehuis getest en is er een noodaggregaat met een grotere capaciteit aangeschaft. In november moeten alle maat regelen afgerond zijn. Mobiele knoppenwinkel in 't Anker RüNwouDEPincodeapparatuur, een treinkaartjesautomaat, de telefoon, alarmsystemen, magnetrons en geluidsapparatuur zijn morgen te vinden in de Mobiele Knoppenwinkel in multi functioneel centrum 't Anker in Hazerswoude-Rijndijk. Vrijwilli gers staan klaar om uit te leggen hoe zestig verschillende appa raten werken. De bezoekers kunnen tevens oefenen. De inrich ting van de winkel, waar overigens niets te koop is, is een initia tief van de Stichting Welzijn Ouderen van Benthuizen, Hazers- woude en Koudekerk aan den Rijn. Het is de eerste keer dat de ouderenorganisaties de winkel openen. Ook jongeren zijn wel kom. De mobiele knoppenwinkel is open tussen half tien en Nieuw bestemmingsplan om gebied open te houden hazerswoude-runduk marieta kroft Het gebied tussen de Rijn en de rijksweg in Hazerswoude-Rijn dijk moet zo veel mogelijk openblijven. Agrarische bedrij ven, waarvan er nog maar een stuk of vijf zijn, krijgen alle ruimte om in dit gebied te blij ven omdat openheid dan het beste blijft gewaarborgd. Als de boerderijen toch hun agrari sche functie verliezen, mag het bijbehorende weiland niet wor den bebouwd. Dit is één van de regels die het gemeentebestuur van Rijnwoude wil vastleggen in het nieuwe bestemmings plan 'Tussen Rijn en Rijksweg'. Er zijn veel ontwikkelingen gaande in de strook van circa een halve kilometer breedte tussen Alphen en Zoeterwoude. Rijksweg 11 is er gekomen en er zijn plannen voor de aanleg van het bedrijventerrein Groenen dijk en Prinsenschouw. Boven dien loopt de hogesnelheidslijn HSL door het gebied, al is dat ondergronds. Veel boeren zijn de afgelopen jaren verhuisd naar bijvoorbeeld het ruilverka- velingsgebied aan de Vier- heemskinderenweg. Boerderij en zijn daardoor in particuliere handen gekomen. De gemeente werkt aan een nieuw bestemmingsplan om de ontwikkelingen de komende ja ren te kunnen sturen. Het hui dige bestemmingsplan is zo'n vijftien jaar oud. „Het is een moeilijk gebied", merkt wet houder F. Uljee (ruimtelijke or dening) op. „Als je niets regelt, zit het er zo dicht." Uljee voelt bijvoorbeeld veel voor de ont wikkeling van een natuurgebied op het open stuk dat wordt be grensd door de Rijn, de rijks weg, diervoederfabriek van Tijs- sen en de hoogspanningsmas ten. B en W willen extra aandacht schenken aan monumentale Bewoners reageren emotioneel op plannen Het verzet tegen de plaatsing van twintig windmolens aan twee kanten van de Herenweg tussen Alphen aan den Rijn en Rijnsaterwoude groeit. Zo meegaand als de politici van Jacobswoude eerder dit jaar reageerden op de plannen van de Coöperatieve Vereniging Windmolen- groep Jacobswoude, zo emotioneel reageerden gister avond de bewoners die - als de plannen doorgaan - da gelijks tegen de windmolens aankijken. runsaterwoude ewout van der dussen ..Het overdondert me meer dan ik gedacht had", zo opende S. Devilee van de Woudsedijk Zuid het informele gedeelte na de stroom van informatie. „Ik vind het verschrikkelijk", zei ze. Zij kreeg bijval van andere be woners. L. Verbeek van de He renweg: „Een windmolenpark is wel mooi als je er langsrijdt, maar niet als je er pal tegenaan kijkt. Over twee of vijf is te pra ten, maar over twintig nooit niet." Bewoonster Nieuwelink van de Woudsedijk stond er welwil lender tegenover, maar wel op één voorwaarde: „Ik ben in het Groene Hart komen wonen voor het vrije uitzicht. Ik wil ze wel uit één raam van mijn huis zien, maar niet uit drie. En aan het adres van wethouder Haas broek: „Als u er zou wonen zou u het ook niet willen." Haasbroek hield eerder een beeldende inleiding dat de Vierambachtspolder vroeger een grote bron was voor de energievoorziening door de turfwinning en dat nu weer kan worden door de windmolens. „Toen de polder werd droogge malen, stonden er twaalf mo lens om de polder droog te ma ken." Tegenstanders van schone energie waren er nauwelijks, zoals Veraart van de Kruisweg het verwoordde: „We zijn alle maal voor windenergie, maar op de juiste plek. De polder is niet groot genoeg." Voorzitter van de windmo- lengroep P. Langeslag beloofde met de reacties rekening te houden en de betrokken men sen verder bij dè plannen te be trekken en te informeren. „Ik verwachtte wel tegenstand", zei hij na afloop. „Ook had ik er re kening mee gehouden dat emo ties hoog zouden oplopen, want het gaat over het zicht. De mensen willen het beeld van de polder niet wijzigen. Maar alles verandert." Over de plaats van de wind molens in de Vierambachtspol der is Langeslag duidelijk. „Dat maakt ons niet uit, de gemeen te bepaalt de plek en de wet houder wil de windmolens langs de Herenweg." De wethouder zei echter dat hij het principe om schone energie te leveren belangrijker vindt dan de plek van de wind molens. „Dat is een maat schappelijke verantwoording van Jacobswoude. Als we het eens worden over een andere plaats, dan is het ook goed." alphen aan den run* Kunst of geen kunst, dat is de vraag voor Alphenaren die het Burgemeester Visserpark aandoen. Een grote berg stenen kan artistieke waarde hebben, maar deze klinkers zijn toch echt bedoeld voor de straat bij het oude stadhuis. Maar tot de tijd dat alle stenen op hun plaats liggen, kunnen bewoners genieten van dit tijdelijke 'kunstwerk'. Al zullen er ook mensen zijn die aanstoot nemen aan deze verza meling stenen. foto engel lameijer den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft, in hoger beroep, twee jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk, geëist tegen een 19-jarige Alphenaar die op 21 februari een plaatsgenoot met een mes in de rug stak. De rechtbank had hem in juni tot anderhalf jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk veroor deeld, maar de officier van jus titie ging in beroep omdat hij die straf te laag vindt. Het hof bekeek de zaak op nieuw om tot de conclusie te komen dat deze affaire een schoolvoorbeeld van 'zinloos geweld' was. De jeugdige Al phenaar had het in café De Prinsenhof in de Julianastraat aan de stok gekregen met het latere slachtoffer, overigens in groepsverband: er was een flin ke ruzie tussen diverse jonge ren geweest omdat er iemand had 'geduwd'. Later vielen er buiten klappen en vond de 19-jarige Alphenaar, die be schonken was, het nodig om zijn vlindermes te trekken. Vol gens getuigen stak hij lukraak in het rond als 'een blind paard'. Volgens de verdachte was het zelfs toeval dat hij de jongen had geraakt met wie hij eerder ruzie had. Hij zei dat hij zich bedreigd had gevoeld. Eén van de hofrechters merkte op dat dat merkwaardig was omdat het slachtoffer immers in de rug was gestóken.- De Alphenaar betuigde spijt en zei dat hij in de gevangenis al zeven maanden niet had ge dronken en dat hij dat na het uitzitten van zijn straf zo wil houden. Als hij vrijkomt mag hij weer terugkomen van zijn baas. Hofaanklager mr. D. Kui pers eiste wel een hogere straf dan de rechtbank had opge legd, maar een lagere dan de officier van justitie in eerste aanleg had gedaan. De officier eiste toen tweeënhalf jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk. De hofaanklager ging met zijn nieuwe eis precies tussen de oude eis en het von nis van de rechtbank inzitten. Kuipers kon er namelijk wel in komen dat de rechtbank reke ning had gehouden met de jeugdige leeftijd van de ver dachte, die nooit eerder met justitie in aanraking kwam. Uitspraak 4 oktober. Mehrnaz Hashemy (18), havo 5-leerlinge op het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn, nam met 700 scholieren uit vijftien landen deel aan een jongerencongres in Straatsburg. De Europese Commissie, de AEDE Euro pean Association of Teachers) en het Europees Parlement or ganiseren deze jaarlijkse bij eenkomst die tot doel heeft om te laten zien hoe besluiten tot stand komen in het Euro pese Parlement. alphen aan den run annette lameuer Een nog ingepakte rode roos staat op de tafel. „Dat is een aandenken van een Italiaanse deelnemer", zegt Mehrnaz, net terug van een lang weekend Straatsburg. Zij hapte als enige toe toen de leraar Franse les vroeg wie er wilde meedoen aan een jongerenzitting in het Europees Parlement. Met veertig andere jongeren uit Nederland, onder wie twee oud-leerlingen van het Groene Hart Lyceum, Koen Westdijk (18) en Marieke Knijpers (18), kwam ze afgelopen vrijdag in Straatsburg aan. Ze verkeerde in goed gezelschap. In de bus zaten ook de zoon van minister Jozias van Aartsen en de doch ter van Tweede-Kamerlid Mo hammed Rabbae van Groen links. Na toespraken van enkele da mes en heren van stand kon het feest beginnen. „Iedereen was moe van de busreis, toch had den we veel zin om te begin nen", aldus Mehrnaz. De 700 Mehrnaz Hashemy: „Als je dingen zoals eigen vlag en eigen volk wilt, komt van een verdraagzaam Europa weinig terecht." foto engel lameijer jonge deelnemers werden ge- dereen was voor een verdraag- vlag en eigen volk wilt, komt vaderland. Maar ook niet met splitst in vier groepen. Mehrnaz zaam Europa waarin iedereen van een verdraagzaam Europa Nederland." Wel viel haar op boog zich met 175 anderen de ander in zijn waarde laat. weinig terecht." dat Italianen veel gemakkelijker over de 'multiculturele dimen- Maar wat moet je dan met na- Mehrnaz, afkomstig uit Iran contacten maken dan Britse sie van de Europese integratie', tionalisme, was de volgende (het vroegere Perzië), heeft niet jongeren. „Die zijn gereserveer- „We hebben veel gepraat. Ie- vraag. Als je dingen zoals eigen zo'n sterke binding met haar der." woningen langs de Rijndijk. Als het voor de instandhouding van een monumentaal pand noodzakelijk is om dat te split sen in twee woningen, staat de gemeente dat in uitzonderings gevallen toe. Maar dan moet het woningbouwcontingent daarin wel voorzien. Zodra niet-agrarische bedrijven ver trekken, staat de gemeente in ruil daarvoor woningen in de sfeer van nieuwe landgoederen en buitenplaatsen toe. De iur nieuwbouw moet wel passei gei de omgeving. ren De commissie ruimtelijke Mé dening komt donderdagan Co: speciaal voor de bespreking w' hét gebied tussen de Rijn eo rijksweg bijeen in het gem tehuis. De komende maanden legt de gemeente met bevvoj "te( en bedrijven. Het nieuwe stemmingsplan moet uite a^r in 2002 in werking treden. den haag/alphen/bodegraven persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 32-jarige man uit Bodegraven, die het openbaar ministerie beschouwt als 'de grootste dealer van Al phen', op vrije voeten gesteld. De rechtbank hief de voorlopi ge hechtenis op. De verdachte moet niettemin op 13 decem ber opnieuw voorkomen. De rechtbank had de zaak al vele malen eerder aangehou den om diverse getuigen te kunnen horen. Gisteren zouden er vier komen, maar er ontbra ken er drie. De rechtbank ver wijt de officier dat hij de getui gen niet op correcte wijze had opgeroepen. Omdat de afhan deling van de zaak nu veel lan ger gaat duren (de rechtbank wil de getuigen alsnog horen), liet de rechtbank de verdachte !1.( voorlopig gaan. De man a een jaar in voorarrest. Er is de rechtbank veel gelegen om alle getuigen in ze zaak te horen. De getui MS verklaringen vormen nan aa het enige bewijs tegen de 'o< die in 1997 en 1998 de hoo m zou hebben gespeeld in di phense drugswereld. De B lui graver zou bovendien oc |at Gouda en in zijn eigen w ah plaats hebben gedeald. Ar Ier handelaars, maar ook jt üri verklaarden dat bij de poliii De rechtbank zag zich ei tijdens eerdere getuigenvi ren geconfronteerd met j die hun belastende verkl gen afzwakten of introkken gen één van die getuigen i f volging ingesteld wegens i eed. De man verklaarde dat hij de meineed ha< pleegd uit angst voor de ste dealer'. den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De officier van justitie heeft bij de Haagse politierechter 750 gulden boete en een week voor waardelijk celstraf geëist tegen een 24-jarige Rotterdammer die op 6 juli dit jaar in de Al- phense binnenstad een vrouw in elkaar schopte. Maar politie rechter mr. Chr. Hensen vond die straf 'te licht'. Hij zwaaide met een krantenartikeitje waar in het gebeurde beschreven stond onder de kop 'Hondse behandeling' en zei: Deze kop geeft het beste weer wat er is gebeurd, dit was een overmati ge reactie". De rechter legde behalve de boete van 750 gul den en de week voorwaardelij ke celstraf ook veertig uur werk straf op. Tevens moet de ver dachte 200 gulden schadever goeding aan het slachtoffer be talen. Het slachtoffer reed met haar fiets tegen het hondje van de Rotterdammer aan. Deze werd os gek van woede en trap vrouw. Volgens hemzelf een keertje tegen haar 1 een keer tegen haar fiets, de foto's die rechter HfïJ omhoog hield, lieten zien: het been van de was helemaal „U heeft dus doorgetrapt' klaarde de rechter tijden vonnis. De Rotterdamme;tl( gek op zijn negen weken n puppie. „Het is mijn kindj Hij draaide dan ook hel door toen het slachtoffe gezegd dat het 'maar een was. De Rotterdammer h dens het gebeuren ook nt vriend (30) uit Haarlem bi Die had zich zich er ooi bemoeid en toen kwam f een stadswacht op al dat t af. Die kreeg het aan di met de vriend. De vriend daarom gisteren evenee: rechtstaan. Hij werd to B boete van 500 gulden v - deeld omdat hij de stads had bedreigd. Overladen programma bij Europees Parlement voorAlphense scholiere Tevens viel het Mehrnaz op dat iedereen zo'n uitgesproken mening had. Wel vond ze het jammer dat zo weinig tijd was voor diepgaande discussies. „Stel je voor, al die jonge men sen cüe hun zegje willen doen. Het programma zo was overla den dat er nauwelijks tijd was om je te verkleden. Dat deden we dan maar in het toilet." Alle verschillende nationali teiten leverden nogal wat spraakverwarring op. Lang niet iedereen beheerste een moder ne taal. „Af en toe was het moeilijk om elkaar te begrij pen", aldus Mehrnaz. Over en weer werd er driftig getolkt. Na de vergadering van de vier cate gorieën konden ze even bijko men. „Op de cocktailparty in het Pare de l'Orangerie was jammer genoeg geen muziek. Dat vonden we een min puntje." Talen De tweede dag werden de slot conclusies geformuleerd. Ver volgens mocht iedereen in de grote eindvergadering voor of tegen stemmen. Het jeugdpar- lement stemde onder meer voor meer aandacht voor talen in het onderwijs, meer vluchte lingenhulp en stemrecht voor immigranten. „Het is de bedoe ling dat het slotmanifest aan het Europees Parlement wordt overhandigd." Maar of de Eu- roparlemetariërs zich er iets van aantrekken? Mehrnaz haalt haar schouders op. In elk geval heeft zij geen moeite meer voor haar mening uit te komen. Ze lacht: Ik zou best iets in de politiek willen doen." RÜNWOUDE MARIETA KROFT Het autoverkeer kan vanaf half december over de nieuwe rijksweg 11 rijden. Rijkswater staat stelt alles in het werk om de officiële openstelling op 15 of 16 december te laten plaatshebben. Wie de opening verricht is nog niet bekend. Ambtenaren van rijkswater staat willen minister T. Nete lenbos van verkeer en water staat hiervoor vragen. Als haar agenda de komst op 15 of 16 december niet toestaat, wordt de openstelling wellicht een week uitgesteld. Als Netelen bos helemaal niet komt, ver richt directeur-generaal H. Prins de opening mogelijk. Volgens projectmanager P. Rongen staat niets de inge bruikname van de weg voor het eind van dit jaar meer in de weg. Vorig jaar nog werd het Alphen-aquaduct onder de Gouwe een maand eerder geopend dan dat het verkeer erover kon. Maar volgens Rongen kwam dat door het slechte weer in dat najaar. Hoe de openingsfestivitei ten eruit zien, weet Rongen nog niet. .Andere dia werken aan het program Eerder werd al bekend f Tjeerd Scheffer uit Leidl Nico de Bruijn uit Alphi 11 de dag van de opening 'g' ganisatie van een 'dubbe te op zich willen nemen. D< e' mers kunnen zowel aan c phense als aan de Zo >te woudse zijde beginnen w een heen-en-weertje van rg vijftien kilometer. Intussen legt rijkswatei e« de laatste hand aan de a van het asfalt tussen li woude en Alphen. Deze bi begint rijkswaterstaat m n plaatsing van geluidss J( men langs twee kilol ïr rijksweg ter hoogte van zerswoude-Rijndijk. De tonnen wand, variëren hoogte van tweeënhalf C e renhalve meter, leunt val d weg gezien tien procenln< achteren. Van beide 1 1 wordt het scherm bej met groen. „De inwonei J Hazerswoude-Rijndijk a tegen een groene aar JJ1 aan", legt projectleid b; Haaring uit. 1 j a jacobswoude De jongeren in Leimuiden, de Outsiders, kunnen waa eind dit jaar hun nieuwe jeugdsoos aan de Kerklaan betri gemeente heeft een bouwvergunning verleend. Hierin wa paald dat de Keet vijf jaar mag blijven staan. Als niemand b re aantekent tegen de vergunning, kan de bouw over zes wel ginnen. De gemeente trekt 90.000 gulden uit voor de Keet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20