Nieuw plan parkeren Sassenheim Ik ben een slaaf van m'n werk geweest, maar met plezier' Duin Bollenstreek 'Visserijdagen moeten vaker in Katwijk worden gehouden' Verhoging tarieven in Valkenburg 'lachertje' 'Ik dacht: dit was het dannu ga ik eraan9 Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 38,95 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 chef roza van der veer. 071-5356451. plv - chef wim van wanrooy. 071-5356452 Dronken Rijnsburger van weg gehaald riinsburg Een 53-jarige automobilist uit Rijnsburg is vannacht aangehouden wegens rijden onder invloed. De politie haalde de man op de Oranjelaan van de weg. Uit een ademtest op het Kat- wijkse politiebureau bleek dat de man een alcoholpromillage van 2,07 had. Hij kan een proces-verbaal tegemoet zien. Fietsenkijkdag op bureau Katwijk katwijk De politie houdt op vrijdag 24 september een fietsen kijkdag in het bureau aan de Piet Heinlaan in Katwijk. Eigena ren van fietsen, die hun rijwiel om wat voor reden dan ook zijn kwijtgeraakt, kunnen kijken of zij weer met hun fiets 'herenigd' kunnen worden. Het politiebureau is van 14.00 tot 16.30 uur open. Personeel overmeestert insluiper j katwijk Personeel van een bedrijf aan de Valkenburgseweg in Katwijk heeft gisteren een 46-jarige insluiper uit Den Haag over meesterd. De man bevond zich in het kantoor van het bedrijf, toen hij werd betrapt. Hij kon geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid. De politie heeft de man meegenomen. Wandeltocht door Hollands Duin noordwuk De Leidse wandelvereniging 'Willen is Kunnen' heeft voor zaterdag 25 en zondag 26 september een bos- en duinwandeltocht door de Boswachterij Hollands Duin uitgezet. Het is een wandeling tussen Noordwijk en Zandvoort die voert door bos en duinen en over het strand. De tocht begint om ne en uur bij pannenkoekenboerderij 'Langs Berg en Dal' aan de angeveldlaan 22 in Noordwijk. Optreden operettekoor Cameleon sassenheimOperettekoor Cameleon verzorgt vrijdagmiddag 1 ilkenburg rob onderwater )g drie jaar worden de belas- jen in Valkenburg marginaal iioogd, daarna is de ge- eente genoodzaakt de bevol- zwaarder te belasten. Dat erd gisteren duidelijk bij de esentatie van de gemeente- egroting voor volgend jaar. Wethouder N. van der Horst lemde de verhoging van de iroerend-zaakbelasting (OZB) et 4 procent plus 1 procent latiecorrectie 'een lachertje vergelijking met andere ge- ;enten'. En ook de twintig lden meer die de Valkenbur- r volgend jaar voor de afval - iffenheffing moet betalen as 480, wordt 500 gulden) n volgens hem 'er best mee lor'. In de toekomst echter gaat Ikenburg zijn naam als goed- pe gemeente wél verliezen. waarschuwende vinger ird gistermiddag tijdens de esentatie van de begroting 00 door burgemeester en ithouders reeds geheven? ie jaar lang kan de gemeente Ikenburg de burger nog 'kie- en' met kleine verhogingen, ïdat wordt ingeteerd op de serves. Daarna zijn alle potjes 1 leeg en zijn aanzienlij verhogingen van de tarieven vermijdelijk. L De voornaamste oorzaak van llfkomstige stijgingen van ta- 1 ren is het wegvallen van de ibijdrage voor 'nadeelge- :nten' van 715.000 gulden, jaar ontvangt Valkenburg katwijk» eric de jager De Visserijdagen mogen regelmatig te rugkeren in Katwijk. Dat vindt een groot aantal politici in het dorp. Zij hebben bij wethouder J. van der Plas geïnformeerd of het mogelijk is om eens in de drie of vier jaar een Katwijk- se Visserijdag te organiseren. Van der Plas heeft wel oren naar zo'n terugke rende feestdag, bleek gisteren tijdens een commissievergadering. Hoewel het van hem geen dag van de visserij alleen hoeft te zijn. Het succes van de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij in augustus heeft de raadsleden enthousiast gemaakt. Ook de wethouder was er over te spre ken. „Hoewel de financiële kant nog moet worden geëvalueerd. Maar ik ben positief over een verzoek om de zaak weer op te pakken." J. Haasnoot (PvdA) wil alvast een 'potje maken' om elke vijfjaar een Vis serijdag te houden. Maar C. Aanhaan- en (CDA) wil daar voorzichtig mee zijn: „De organisatie van zo'n dag moet voor 90 procent van het bedrijfs leven komen." Van der Plas is het daar mee eens: „We kunnen als gemeente zo'n evenement niet kunstmatig in le ven houden. Maar als de lokale bedrij ven zich willen presenteren aan de be volking, dan is dat mooi. Als de ge meenteraad vraagt om dat eens in de zoveel jaar te doen, wil ik er zeker naar kijken. Gemeente en bedrijfsleven hebben elkaar immers nodig." De suggestie van CDA'ers C. Aan- haanen en H. van Duijvenvoorde om de festiviteiten niet alleen te beperken tot de visserij, vindt ook gehoor. „De visserij is een belangrijk onderdeel van de Katwijkse historie, maar er leven ook veel boeren en tuinders hier", al dus Aanhaanen. Elke sector van het Katwijkse bedrijfsleven zou één keer voor het voetlicht kunnen treden. In het verleden organiseerde Katwijk ook al zijn eigen visserijdagen, maar in de loop van de tijd verwaterden die goede bedoelingen. In 1992 werd - bij gebrek aan belangstelling van het be drijfsleven - de stichting 'Visserijdagen Katwijk' opgeheven. Die club organi seerde een jaarlijks terugkerend evene ment. Destijds stelde vishandelaar en penningmeester van de stichting A. Hoek al voor om de Visserijdagen om de drie jaar te houden. oktober een optreden in de gereformeerde kerk aan de Juliana- laan in Sassenheim. Dit in verband met de 'Internationale dag van de ouderen'. Wethouder Olthof, dominee Westra en pastor Van Doorn werken aan deze viering mee. die bijdrage voor het laatst van het rijk. Daartegenover staat een meevaller van 458.000 gul den als bijdrage van het ge meentefonds. Bij eerdere bere keningen in mei was de ge meente Valkenburg van een veel lagere bijdrage uitgegaan. Burgemeester A. Hommes en haar wethouders toonden zich gisteren zeer tevreden met de begroting voor volgend jaar. „We kunnen als gemeente ach terover gaan leunen, maar daar kiest Valkenburg niet voor. We willen investeren en daar is geld voor nodig", verduidelijke wet houder H. van der Nagel de ambities van de gemeente. Hij zei dat de gemeente am bitieuze bouwplannen heeft. „Omdat jongeren toch ook recht hebben op een huis." De gemeente investeert het ko mende jaar 2,7 miljoen gulden aan het moderniseren van het riool en het vervangen van slecht wegdek in het dorp. Dat bedrag komt uit de algemene reserve. Naast de verhogingen van OZB (35 cent per 5000 gulden waarde voor huiseigenaren em 28 cent per 5000 gulden waarde voor huurders) en afvalstoffen heffing worden ook de tarieven van de overige belastingen, zo als precariorechten, leges, be grafenisrechten, liggelden en dergelijke met 4 procent ver hoogd. De korting die alleen staanden in Valkenburg krijgen op de afvalstoffenheffing wordt verhoogd van 120 naar 125 gul den. lisse Het centrum van Lisse moet een face lift krijgen. Dat heeft de grootste collegepar tij, het CDA, in haar algemene beschouwin gen laten weten. Vooral de Kanaalstraat en de Heereweg moeten volgens de christen-de mocraten opnieuw worden ingericht. „Deze winkelstraten verdienen beslist een betere en vooral een modernere aanblik", meent de partij. Het straatmeubilair in de Kanaalstraat en op de Heereweg is volgens het CDA 'be paald geen sieraad'. De partij pleit er dan ook voor de huidige bankjes en plantenbakken door modernere exemplaren te vervangen. Volgens CDA-wethouder A. Moolenaar leeft Lisse nog in het 'bielzen-tijdperk'. „Het zou daarom niet misstaan om de Kanaalstraat en de Heereweg in een moderner jasje te steken. Wanneer we met die opknapbeurt beginnen? Eerst moet winkelcentrum Blokhuis 3 hele maal 'af' zijn. Daarna zien we wel verder." Het CDA wil daarnaast beide winkelstraten 'kritisch bekijken' op de aanwezigheid van obstakels voor voetgangers en gehandicap ten, zoals bijvoorbeeld reclame-uitingen, uit stallingen en fietsenrekken. „De veiligheid voor voetgangers en rolstoelgebruikers staat voor ons voorop." foto dick hocewoning Hillegomse bloemkweker slachtoffer van gewapende overval hillegom lieke de kwant De Hillegomse bloemenkweker Peter Ruigrok is gistermiddag slachtoffer geworden van een overval. Twee mannen, van wie één gewapend, kwamen rond vier uur zijn bedrijf binnen en vroegen om geld. Met Ruigroks portemonnee en twee mobiele telefoons vluchtten ze enkele minuten later weg. Eén van de daders kon een uur later wor den aangehouden. „Opeens stond er een met een 9 millimeter wapen te zwaaien voor mijn gezicht", vertelt Ruigrok daags na de overval. „Ik was alleen in het bedrijf en schrok me natuurlijk helemaal dood. Het enige wat ik dacht was: dit was het dan, nu ga ik eraan. Want als er met zo'n sterk wapen op je wordt geschoten, ben je er echt wel geweest." Ruigrok had de gewapende man eerder die dag al gezien. „Hij kwam om werk vragen. Maar ik vertrouwde het eigen lijk al niet. Hij gedroeg zich niet zo voorbeeldig, zal ik maar zeg gen. Daarom heb ik meteen zijn kenteken en het autotype opge schreven. Dus toen ze 's mid dags weg waren, kon ik dat meteen doorbellen naar de po litie. Met de reservetelefoon, de enige die de overvallers niet hebben gejat." Met de informatie over de wagen en een beetje geluk kon de overvaller die Ruigrok eerder om werk vroeg, rond vijf uur worden aangehouden. „Hij stopte met zijn wagen pardoes voor het politiebureau aan de Sixlaan", zegt een woordvoer der van de politie Hollands Midden. „Waarom, dat weten we nog niet. In elk geval her kende de aangever hem en kon hij worden aangehouden." De zoektocht naar de tweede dader wordt voortgezet. Ruigrok heeft zijn dag giste ren afgesloten met een stevige borrel. „Ik had wel gehoord van tuinders in het Westland die waren overvallen, maar je schrikt je toch rot als zoiets op eens in je eigen bedrijf gebeurt. Zomaar op een landelijke plek in Hillegom. En hij zit nu wel achter de tralies, maar voor het zelfde geld had er vandaag in de krant gestaan: 'Tuinder doodgeschoten voor 600 gul den'. Daar heb ik vannacht toch wel even van wakker gele gen." Ook 'plan 6' omstreden bij winkeliers Rabobank Teylingen en de gemeente Sassenheim zijn het alsnog eens geworden over de aanleg van parkeer plaatsen in de J.P. Gouverneurlaan. Hiermee is het be langrijkste obstakel voor de herinrichting van deze straat weggenomen, en lijkt het slechts een kwestie van tijd voordat de parkeerplaatsen worden aangelegd. Ook de pro-Rusthoff-lobby is akkoord met de plannen. Echter, met winkeliersplatform HCS heeft de gemeente niet overlegd. ,,Dit is typisch de gemeente", aldus J. Ouds hoorn, HCS-voorzitter. „Maar in Sassenheim kan alles." sassenheim peter van egmond Vanavond komt de plaatselijke politiek bijeen om de laatste (de zesde sinds dit voorjaar) variant van het inrichtingsplan te be spreken. Vijf eerdere edities van het parkeerplan waren te om streden om de eindstreep te ha len. Was aanvankelijk de (mate van) aantasting van Park Rust- hoff het struikelblok, bij het laatste plan konden gemeente en Rabobank het niet eens wor den over de verkoop van een benodigde strook grond. Dat probleem is nu opgelost. Kern van het plan is dat ter hoogte van de Rabobank de rij baan en stukje wordt opge schoven richting het park, zo dat de gemeente het bewuste stuk grond niet meer nodig heeft. Om te voorkomen dat Park Rusthoff de dupe wordt, veranderen de gestoken par keerplaatsen langs de parkrand in langs-parkeerplaatsen. De vijf plekken voor de deur van de Rabobank worden in dit nieu we plan niet geschrapt en zelfs toegankelijk gemaakt voor al het winkelend publiek. Per sal do levert 'plan zes' daardoor één parkeerplaats minder op. „Weer een parkeerplaats minder", reageert Oudshoom. Maar die ene plek is wat de HCS betreft niet het probleem. Volgens de eerste plannen wa ren er 150 parkeerplaatsen no dig aan de zuidrand van het winkelcentrum, dat zijn er nu 17 minder. De winkeliers kun nen alleen akkoord gaan als dat hele tekort elders 'in zuid' wordt gecompenseerd. Boven dien eisen ze nog steeds dat de verdiepte aanleg van het stuk Hoofdstraat tot de Gouverneur laan wordt geschrapt. Door de verdiepte aanleg kan niet de ge hele winkelstraat de functie 'erf krijgen, waar een maximum snelheid van 15 kilometer per uur aan vastzit. Dit is juist een belangrijke wens van de winke liers. „In feite is dit een herhaling van zetten", geeft Oudshoorn toe. „Bij het vorige plan hebben we gezegd dat we konden ak koord gaan mits er aan deze voorwaarden werd voldaan. Omdat daar niet op is gerea geerd, zijn we nu niet akkoord omdét er niet aan wordt vol daan." Vorig jaar al koos de gemeen teraad voor de verdiepte aange- leg, zonder bekend te zijn met de consequenties voor de maxi mumsnelheid. Volgens wethou der A. Wagemakers kost het zo'n 80.000 gulden om dat be sluit nu terug te draaien. Ouds hoorn: „Wij vinden dat als mid denstand onzin. Wat gaat de Gouverneurlaan dan kosten nu het plan voor de zesde keer wordt veranderd? Een half mil joen? Het is toch van de zotte. Iedereen vindt dat het eigenlijk niet kan en toch wordt het zo doorgezet." Oudshoom houdt het erop dat de gemeente veel te veel haast maakt met de cen trumplannen, die in zijn ogen zijn verworden tot een 'presti- ge-object'. follendokter' Piet Muller neemt afscheid van Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse rob onderwater ie[ et een bedrukt gezicht gooit een in een zak met bloembollen op de el van Piet Muller. „Er is iets niet emaal goed", zegt de bezoeker, uller pakt zijn aardappelschilmesje snijdt een bol, een hyacint, open. ier is iets goed fout. Dit is drama- ch", luidt het harde oordeel. En iller kan het weten. In het 'wereld staat hij bekend als de bollendok- Wie met een probleem zit, stapt )p hét gezicht van de afdeling dia- iek van het Laboratorium voor imbollenonderzoek in Lisse. man, een kweker uit Noordwij- iut, kan wel janken. Hij dacht prachtige partij hyacinten in huis ebben, maar na het koken van de 'en is het misgegaan. Om de scha- ijke aaltjes binnen de bloembol te len, moeten de bollen bij een tem- rCO ratuur van 42,5 graden worden 'ge- "h". Muller tegen de kweker: „Ze te heet gekookt. Die bollen zijn meer waard." De kweker begrijpt niets van. Hij heeft twee tempera- tnneters gebruikt. Als de man is trokken, zegt Muller: „Dat is een 'p van dertigduizend gulden." 'p 15 oktober zwaait de bollen er af. Na veertig dienstjaren rkt de Lissenaar op 62-jarige leef- gebruik van de vut-regeling. Zijn fw gaat hem nu wat regelmatiger n. al gaat Muller niet doelloos achter de hanggeraniums zit- Muller is gek op natuurhistorie °P vogels: „Maar als ik langs de Welden reed, had ik eigenlijk ■I Piet Muller stopt bij het LBO. „We zijn hier dokter en specialist tegelijk. We geven de mensen dus direct het recept mee om het probleem op te lossen." foto hielco kuipers nooit tijd om daar naar te kijken." daan op zijn kennis. Verzekerings- de. Muller: „Het gaat wel eens mis Hij vermoedt dat er na zijn vertrek maatschappijen huren hem geregeld met het vervoer van bollen naar Chi- nog wel eens een beroep wordt ge- in om een oordeel te vellen bij scha- na. Dat vindt plaats per trein. Maar dat gebeurt soms bij te hoge temper- taturen en daar kan de bol niet te gen." Muller bepaalt dan wie de schuldi ge is in deze kwesties. Daarbij gaat het soms om hoge bedragen. Zo stuurde een grote exportfirma voor een miljoen gulden aan bollen naar Amerika, maar eenmaal op de plaats van bestemming waren de bollen waardeloos vanwege oververhitting. De grote vraag is nog steeds: wie is de schuldige? De trein- of boottranspor teur? Op 13 december, dus na zijn af zwaaien, moet Muller in Amerika ge tuigen voor de exportfirma. Hij ver wacht een heus gevecht, waarin de diverse verzekeringsmaatschappijen elkaar de schuld in de schoenen schuiven. In die gevallen wordt Piet Muller tegen uurtarief verhuurd aan derden; officieel is hij ambtenaar in dienst van het Laboratorium voor Bloem bollenonderzoek (LBO). Een instituut dat ooit werd opgericht door de bloembollensector, dat meer kennis nodig had van de bloembol. Vanaf '73 is het laboratorium rijks- bezit. Of het in Lisse blijft, is nog on bekend. 'Lisse' hangt nog steeds een verhuizing naar het Kenniscentrum in Wageningen boven het hoofd. Muller: „Het is allemaal onzeker en niet leuk voor de 95 mensen die hier werken. We wachten hier nog steeds op antwoord." De beslissing over de toekomst van het laboratorium valt trouwens vandaag. Wat er ook gebeurt, de afdeling diagnostiek zal volgens Muller nim mer verdwijnen. Jaarlijks krijgt zijn afdeling 1200 probleemgevallen voor gelegd. Muller: „Met mijn twee colle ga's moeten we de zaak dan oplos sen. We zijn hier dokter en specialist tegelijk. We geven de mensen dus di rect het recept mee om het probleem op te lossen. Hoe ze de ziekte met een bepaalde aanpak kunnen verhel pen." Voor een 'zwaar' geval betaalt de kweker 100 gulden per consult, de helft van dat bedrag bij simpele ge vallen. Ziektes, schimmels, aaltjes - Piet Muller is er zijn leven lang mee bezig geweest. En vooral om de ziektes te laten verdwijnen. Muller: „Ik heb veel aan zelfonderzoek gedaan. Op een gegeven moment slikte ik niet alles meer voor zoete koek en ben zelf din gen gaan uitproberen." Het archief in een van de vele ge bouwtjes van het LBO is omvangrijk. Er wordt zoveel waarde gehecht aan deze administratie dat er op het ter rein op verschillende plekken drie de zelfde archieven zijn gehuisvest. Alles is op ouderwetse manier opgeslagen. Muller: „Maar nu gaat alles de com puter in. Daar houd ik me verre van, want ik heb geen verstand van com puters." De plek van Muller wordt eigenlijk niet opgevuld. Een collega, voor halve dagen in dienst, gaat nu hele dagen werken. Eigenlijk vindt Muller dat maar niks. „Ze moeten hier met een halve man minder verder." Hij kijkt niettemin tevreden om. „Ik ben een slaaf van mijn werk geweest, maar ik heb het altijd met het grootste plezier gedaan." Engelandtrip Noordwijkse raad 'geslaagd' De kust en het klimaat zijn er anders, maar de Noordwijkse raad heeft veel opgestoken van het weekeinde aan de Engelse zuidkust. Wethouder van toe risme H. van Nes spreekt van een 'goede, geslaagde trip'. Noordwijk studeert al jaren op een vernieuwde inrichting voor de badplaats. Voorlopig zijn alleen de plannen voor de Hoofdstraat concreet. Het ont werp voor de Koningin Wilhel- minaboulevard was van meet af aan omstreden en is zonder rijkssubsidie waarschijnlijk on betaalbaar. Van Nes: „Het is goed dat we na het missen van die subsidie gezegd hebben: dit kan nooit het einde zijn. En nu zitten we weer vol ideeën." De Noordwijkse delegatie heeft naar eigen zeggen niet al leen een sfeervolle excursie achter de rug, maar ook veel goede gesprekken. „De knel punten in het toerisme zijn wel herkenbaar. Kortere verblijven zijn ook daar de trend. En Brighton met name mikt een beetje op dezelfde markt als Noordwijk, met veel congres sen." Engeland heeft geen attrac ties die de Noordwijkers on middellijk zouden willen kopië ren. „Ze hebben veel pieren, met heel veel amusement, maar dat willen we hier niet", aldus Van Nes.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19