iland moet eidenaars aan lokken 'Weldoortimmerde Bouwhuizinge' OUTDOOR Maximaal zestig kilometer op buitenwegen Zoeterwoude Braderie Regio Raadsels rond afwezigheid eerste ambtenaar Oegstgeest Wassenaarse foutparkeerders stomvervelend en a-sociaal' Provincie in actie tegen staven Klinkenbergerpias Millenniumfeest in Oegstgeests garagebedrijf gaat door Harddraverij Stompwijk moet eigen boontjes doppen za. 25 zo. 26 sept. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Warenar krijgt face-lift wassenaar Het Wassenaarse cultureel centrum Warenar krijgt een nieuw uiterlijk. Na vijftien jaar is het gebouw 'niet meer van deze tijd' en bestaat het gevaar dat bezoekers wegblijven- B en W van Wassenaar kiezen daarom voor een ingrijpende verbou wing van het gebouw in de Kerkstraat. „Binnenkort komen we met een raadsvoorstel voor een min of meer ingrijpende reno vatie", zegt burgemeester P. Schoute (cultuur). „Na vijftien jaar heb je als bezoeker een gedateerd gevoel als je binnen bent. Het begint op een buurthuis te lijken." Botsing tussen vijf auto's oegstgeest Bij een botsing op de Ir. Tjalmaweg in tussen vijf auto's zijn gistermiddag vier bestuurders gewond ge raakt. De botsing ontstond toen een 42-jarige Noordwijker niet uitkeek en te laat was met remmen voor de file die er stond. Hij reed in op de auto van een 29-jarige Leidenaar. Die klapte ver volgens op de auto's van een Belg en twee Katwijkers. Vier van de vijf automoblisten zijn met nekklachten overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Revolutionaire plannen voorKoudenhoom wim koevoet Burgemeester E. Timmers ontkent in alle toon aarden. „Met de gemeentesecretaris is niéts aan de hand. Hij is een stuwmeer aan vakan tiedagen aan het wegwerken. Er is geen con flict." Maar uit betrouwbare bronnen komt een heel ander verhaal: mr. J.E. Keman en de gemeente liggen met elkaar overhoop vanwege de reorganisatie van het ambtelijk apparaat. De kans dat Keman, die al wekenlang niet op zijn werkplek is gesignaleerd, ooit nog terug keert op het gemeentehuis zou uiterst klein zijn. Of het moet zijn om over een vertrekrege- ling te onderhandelen, aldus enige zegslieden. De fractievoorzitters doen weinig tot geen moeite om dat verhaal uit de wereld te helpen. Ze laten doorschemeren dat ze over Keman zijn geinformeerd maar dat ze zwijgplicht op gelegd hebben gekregen. Dat die zwijgplicht geen betrekking heeft op de vakantie van Ke man, zelf onbereikbaar voor commentaar, wordt vooral duidelijk uit het antwoord van A. mark Koningsveld (D66): „Wat er met de gemeente- lamers secretaris aan de hand is? Die is met vakantie. Of dat alles is? Het is in elk geval alles wat ik te- Gemeente secretaris J. Keman. foto gen de verslaggever van het Leidsch Dagblad mag zeggen. Zonder iets te zeggen heb ik nu toch iets duidelijk gemaakt, denk ik." Ook de reactie van fractievoorzitter R. Haaf- kens laat ruimte over om aan de verklaring van burgemeester Timmers te twijfelen. „Ja, ik weet wat er aan de hand is met de gemeente secretaris maar de afspraak is dat het woord over de problemen met de heer Keman door de burgemeester wordt gevoerd." M. Noort, eerste man van de fractie van Pro gressief Oegstgeest doet ook al weinig moeite de verslaggever het idee te geven dat hij op een verkeerd spoor zit. Hij weigert simpelweg elk commentaar. Hij wil bevestigen noch ontken nen dat de afwezigheid van Keman met een stuwmeer van vakantiedagen heeft te maken. En zijn collega van het CDA, L. Poell, herinnert zich nadat hem is gevraagd waar gemeentese cretaris Keman is gebleven ook ineens de af spraak dat burgemeester Timmers hierover het woord voert. Opvallend is ook dat 'gewone' raadsleden niet beter weten dan dat Keman ziek is. A. Hauwert van Leefbaar Oegstgeest bij voor beeld. „Of ik dat heb gecheckt? Nee. Ik ken de heer Keman persoonlijk ook niet zo goed. An ders had ik hem zelf wel even gebeld hoe het met hem gaat, want hij is nu alweer een tijdje weg, ja. Misschien dat raadsleden die al wat langer in de gemeenteraad zitten meer weten. Die kennen de gemeentescretaris beter." Als de burgemeester met al die verschillende antwoorden wordt geconfronteerd is ze ver ontwaardigd. Waarom wordt ze nu toch lastig gevallen met vragen over de gemeentesecreta ris, die ze al heeft beantwoord. „En hoe het komt dat mijn verhaal niet is te rijmen met dat van raadsleden, dat moet u maar aan de raads leden vragen." Op het verweer dat die juist naar haar verwijzen, zegt ze: „En ik blijf erbij dat er niets aan de hand is, dat er geen conflict is en dat ik de heer Keman na zijn vakantie weer op het gemeentehuis verwacht." Volgens de burgemeester is het ook niet vreemd dat de Keman, die een hoofdrol vervult bij de reorganisatie, enkele maanden voordat deze moet zijn voltooid langdurig weg is. Ook moet er niets achter het feit worden gezocht dat momenteel een externe deskundige van KPMG belast is met de feitelijke uitvoering van de reorganisatie. „Dat stelt de heer Keman juist in de gelegenheid om zijn overschot aan vakantiedagen weg te werken." Drie boerderijen Achthovenerweg monument armond afke van der toolen let Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn moet ok niet-Warmonders gaan trekken. Daarvoor moet het >er op Koudenhoorn radicaal om. Burgemeester en ethouders denken 'in eerste instantie' aan het lokken in dagjesmensen uit de Leidse regio. „Een verbinding :a flink van Koudenhoorn naar en van de Leidse binnen- ad is een aantrekkelijk perspectief', concluderen B en 30 fin hun startnotitie over de toekomst van het recreatie- lel landje in 't Joppe. extra aanlegplaatsen voor de pleziervaart, vergroting van de kiosk, en scheiding van lig- en surfstrand. De bestaande brug, nu alleen toegankelijk voor langzaam verkeer, wordt ver breed voor het alarmverkeer. Variant 2 gaat al een forse stap verder in de ontwikkeling van 'de recreatieve potentie van Koudenhoorn'. Het eiland wordt toegankelijk voor auto's en er komt een parkeergelegen heid met 75 plaatsen. De aan legplaatsen worden uitgebreid en er komen een of meer zeil- scholen, een jachthaven, hore ca en een kleine camping. Het voordeel van dit alles is volgens de startnotitie dat een van de ilgens B en W zijn er vier mo- 'tg lijkheden om Koudenhoorn Wrekkelijker te maken. In ie van de vier varianten is het daan met de rust op een oot deel van het eiland. - reehonderd parkeerplaatsen, p n evenementenplein met ho- :a, een grootschalige jachtha- n, een zeilschool en een ate- rproject: dat is nog niet eens radicaalste van de vier ge- ïetste varianten. Het natuur- bied op de zuidelijke helft i Koudenhoorn blijft in alle ianten onaangetast. Tot nu toe was het streven O het eiland zoveel mogelijk Cl vrijwaren van bouwsels en jachthavens in het dorp weg :nsenmassa's. Maar burge- lester en wethouders willen 1 :er recreatie en Kouden- oborn - dat dicht tegen het aanligt - is daarvoor ei- eli üijk wel heel erg geschikt, Hen ze in de startnotitie. irker nog: ontwikkeling van is onontkoom- wil Warmond 'dynamisch, te fbaar en levendig' worden. B W presenteren de startnoti- om de discussie over het ei- op gang te brengen. De doeling is dat niet alleen de litiek, maar ook de inwoners Warmond meepraten, dig let meest behoudende alter- :1, v Sef van de vier voldoet niet vi nauwelijks aan het door B en verwoorde doel. Maar zelfs variant breekt al met een t i ioe: de beperkte bereikbaar- van het eiland. Deze vari- gaat louter uit van verster- van de al bestaande voor- dvelningen op Koudenhoorn. ncreet betekent dat riertig TM kan, zodat op de vrijgekomen plek woningbouw kan komen. In dit alternatief moeten de huidige paardenwei en de volkstuinen wijken voor de ge noemde nieuwe voorzieningen. Hetzelfde geldt voor de vierde, meest radicale variant. Hierin wordt sportcomplex Overbos volledig naar Koudenhoorn verplaatst, om plaats te maken voor woningbouw. Daarbij wordt aangetekend dat het on zeker is of het rijk aan zo'n gro te ingreep meewerkt. De startnotitie voorziet ook in meer recreatie in de rest van het gebied rond 't Joppe. Het verst-gaat het idee om aan de waterkant van de Hofpolder een jachthaven met horeca aan te leggen. Andere ideeën zijn aanlegplaatsen in de Zwanbur- gerpolder, de Hofpolder, Stren gen en Tengnagel, en een fiets en/of wandelroute door het he le gebied rond 't Joppe, inclu sief veerpontverbindingen. leiderdorp afke van der toolen Drie boerderijen aan het eind van de Achthovenerweg in Lei derdorp zijn bestempeld tot be schermd rijksmonument. Het gaat om de hofstede Hoogkraan op nummer 43, de hofstede Ringgraaf op nummer 51, en de zogeheten 'wederopbouwboer- derij" Welgelegen op nummer 60. De laatste is de minst oude van de drie, maar wel een heel bijzonder exemplaar. De eeu wenoude hoeve die op deze plek vlak langs de Oude Rijn stond, werd in de eerste oor logsdagen van 1940 door de Duitse luchtmacht platgebom bardeerd. Het inderhaast opge richte Bureau voor Wederop bouw Boerderijen zorgde er voor dat er snel een nieuwe hoeve voor in de plaats kwam. Dat gebeurde in een aan de Delftse School verwante stijl, met als uitgangspunt dat het praktische nut van het gebouw direct in de vorm wordt terug gezien. De huidige bewoonster van Welgelegen is de weduwe van Kees Streng, die samen met zijn familie in een mestgoot schuil de en zo het bombardement overleefde. Coby Streng: „Ze hadden daarna helemaal niks meer, alleen de kleren die ze aanhadden. Een leuke bijzon derheid: de toenmalige burge meester van Leiderdorp was een hele zware man, en Kees z'n vader ook. Die kreeg toen - en dat was wat! - een pak van de burgemeester." Het bombardement dat de oorspronkelijke boerderij in de as legde was overigens een ver gissing, zoals te lezen valt in het Er zijn misschien mensen die zeggen: vind je dit nou een mo nument, maar je moet toch op tijd zijn voordat zo'n huis wordt verknoeid." De andere twee nieuwe rijks monumenten hebben een lan gere* geschiedenis dan Welgele gen. De hofstede Hoogkraan, in 1802 omschreven als 'een extra groote Zeer Welgelegen Hofste de', onder meer bestaande uit 'Weldoortimmerde Bouwhui zinge' en 'Stallingen voor Paar den en Koebeesten' deed in de achttiende eeuw dienst als bui tenplaats voor de pachtheer. Het voorhuis werd rond 1775 verbouwd tot een monumen taal herenhuis in een classici- sisch aandoende stijl. De hofstede Ringgraaf is eind negentiende eeuw verrezen op de as van een Boerderij Welgelegen (1940) is opgetrokken in een aan de Delftse School verwante stijl. De Nederlandse Leeuw op de gevelsteen van de boerderij moest het op last van de Duitse be zetters zonder zwaard in zijn klauwen stellen. foto's hielco kuipers boek Landelijk leven in Leider- in een witte boerderij langs de Coby Streng vindt het erg dorp van cultuurhistoricus Rijn zou vergaderen. Dat was leuk dat haar boerderij een Claudia Thunnissen. De Duit- ook zo, alleen ging het om een rijksmonument is geworden, sers dachten dat de Generale pand aan de overkant van de ri- „Het is heerlijk dat dit voor de Staf van het Nederlandse leger vier. toekomst bewaard blijft, 't Is an assenaar erna straatsma s vtjowel burgemeester P. Schou- ithouder H. Klooster "reken er schande van dat coin el Wassenaarders hun auto msi slvuldig met twee wielen op voetpaden in het dorps- 1 vietntrum parkeren. Maar beide stuurders zien vooralsnog en mogelijkheden om dit zuil obleem aan te pakken, blij 'Stomvervelend' en 'a-soci- imsl 1 gedrag' zei Klooster (ver- lara er) gisteravond tijdens een adscommissie over de vele «parkeerders in zijn ge- DA eente. De dag ervoor deed d houte zijn beklag: „Wat ievolor idioterie is het dat alle assenaarders hun auto met wielen op het voetpad rkeren? Als je tegen ze zegt J] aarom doe je dat' kijken ze je aan alsof ze water zien branden en zeggen: 'ge woon'." Ondanks alle ergernissen hebben beide bestuurders geen idee hoe ze het probleem moeten aanpakken. Volgens Schoute is de politie, met in totaal tien vacatures, zwaar onderbezet. Voor de weinige surveillanten die er zijn heeft het uitschrijven van parkeer bonnen geen prioriteit. Ook in het plaatsen van paaltjes of andere obstakels langs de randen van voetpa den, ziet Klooster niet direct een oplossing. Groenlinks- raadslid A. Claassen deed deze suggestie gisteravond. Kloos ter wilde niet op het voorstel ingaan. „Dat moet ik eerst ort- derzoeken, voor ik er wat over kan zeggen." oegstgeest jan preenen De. provincie gaat de 'gevaarlij ke' betonijzerstaven afdekken, die zondag door leden van de Voorschotense duikschool Ti bia in de Klinkenbergerpias zijn ontdekt, of ze haalt ze helemaal weg. „In elk geval moeten we ervoor zorgen dat er geen ge vaar is voor recreanten. Het is ons bekend dat er een hoop puin is gestort- uit de bouw. Een gedeelte van de plas hebben we daarom al eerder afgezet", al dus R. Bakker, voorlichter van de provincie. De duikers van Tibia stuitten zondag op de staven tijdens een schoonmaakactie. In totaal werd toen 196 kilo afval naar boven gehaald. Voor de helft zwerfvuil, verder onder meer oude fietsen, een steigerpijp en een opblaasboot. Het was on mogelijk de staven te verwijde ren. G. Keijzer, eigenaar van de duikschool: „Die zijn veel te zwaar voor ons. Daarvoor heb ben we specialisten nodig op het gebied van opsporing en berging en dat kost geld." Volgens Keijzer kan het stuk langs de spoorlijn in Sassen- heim, dat is gemarkeerd met boeien, met grond worden af gedekt. Voor twee andere stuk ken, bij het strandje in Oegst geest en de grote parkeerplaats, is dat in zijn ogen geen goede oplossing. „Daar kun je niet zo maar grond over strooien. Dan sluit je in feite een belangrijk deel van de plas af. En het blijft dan toch gevaarlijk." Keijzer ziet met financiële steun ('Van de provincie of via fondsen') wel kans om de Klin kenbergerpias voor het grootste gedeelte puinvrij te maken. „Het hoeft allemaal niet zo duur te zijn. Per duiker 165 gul den voor het eerste half uur en daarna 45 gulden per duiker. Zij moeten speciaal tijd vrijmaken en er is speciale apparatuur no dig. Hoeveel het allemaal pre cies gaat kosten en hoeveel tijd we nodig hebben, weet ik niet. Het is alleen duidelijk dat we niet overal hoeven te duiken. In het midden is de plas dertig meter diep. Daar ligt het puin veilig." niet een echt ouwe natuurlijk, vader van de huidige bewoner maar de bouw is toch wel bij- Van Zwieten, en bouwde een zonder. Ze hebben er echt werk nieuwe boerderij. Die verkeert van gemaakt, zoals dat toen nog grotendeels in de oor- nog ging: 't is degelijke bouw. spronkelijke staat. moeilijk doet. „Als we nou los- bollerig waren omgegaan met geld, had ik het kunnen begrij pen. Maar we staan erom be kend dat we altijd onze eigen broek ophouden." Oliehoek be treurt het besluit zeer. „Ik had het een stuk erkenning gevon den voor een heleboel werk." De uitgebreide viering van het negentigjarig bestaan bete kende deze zomer een flinke aanslag op de portemonnee van Nooit Gedacht. Dit was aanleiding voor de vereniging om - voor het eerst in haar his torie - bij de gemeente aan te kloppen voor een bijdrage. De Stompwijkse Harddraverij- vereniging Nooit Gedacht krijgt toch geen 2000 gulden subsidie van de gemeente Leidschen- dam. Een meerderheid van de politiek heeft het subsidiever zoek van de harddraverij afge wezen 'aangezien de financiële noodzaak daartoe ontbreekt'. Burgemeester en wethouders waren wel te porren voor het geven van een bijdrage. P. Oliehoek van de vereniging vindt het 'heel raar' dat de meerderheid van de politiek Ondanks protesten uit de buurt hebben Chris Schollaardt en Erik Verver van café De Gouwe in Oegstgeest deze week van de gemeente 'in principe' toestemming gekre gen voor het houden van een groots opge zet millenniumfeest. Het feest wordt ge houden in de hal van garagebedrijf Van den Ameele aan de Rhijngeesterstraatweg, tegenover De Gouwe. Hier kunnen onge veer duizend mensen in. Volgens Schollaardt hoeven de circa veertig buurtbewoners die hun handteke ning hebben gezet tegen het feest niet te vrezen dat het uit de hand loopt. „Ze zijn bang dat er vernielingen worden aange richt. Maar we nemen allerlei voorzorgs maatregelen." Zo is een professionele be wakingsdienst ingehuurd en worden busjes ingezet waar mensen gratis gebruik van kunnen maken. Schollaardt en Verver zijn al sinds maart bezig met de voorbereidingen voor het feest. Daarbij is regelmatig overleg met de gemeente, de brandweer en de politie. „Er komt ontzettend veel bij kijken", zegt Schollaardt. „Er moet een draaiboek ko men. Je moet brandblussers hebben, zor gen voor toiletwagens en garderobe-rek ken. Teveel om op te noemen." Het is de eerste keer dat de compagnons een dergelijk groot feest organiseren. „Daarom is het ook zo lekker dat de ge meente achter ons staat. En de politie en de brandweer zijn ook laaiend enthousiast. De burgemeester heeft wel gezegd: als het feest niet verloopt zoals we willen, dan ma ken we er een eind aan. Maar dat laat ik echt niet gebeuren. Ik ga keurig mijn huis werk doen." Het feest is volgens Schollaardt bedoeld voor jong en oud. Er zijn optredens van vijf artiesten 'in de trant van onder meer René Froger, Trijntje Oosterhuis en Marco Bor- sato'. Om 0.00 uur is er een spectaculaire lasershow. Kaarten voor het feest zijn al leen verkrijgbaar in de voorverkoop. Wan neer deze begint is nog niet precies be kend. krwoude jan preenen maximum snelheid van bijna alle wegen in Ij buitengebied van Zoeterwoude gaat terug tachtig naar zestig kilometer per uur. Het :ge van burgemeester en wethouders wil na Veipoortseweg en de Gelderswoudseweg ook 'apeweg, de Broekweg, de Westeindseweg en -uidbuurtseweg op deze manier veiliger ma- Dat blijkt uit de begroting voor het jaar 2000. et probleem doet zich daarbij voor dat de Pa- peweg, die parallel loopt aan de Burgemeester Detmersweg, eigendom is van de provincie. Op dit moment kan daar nog tachtig kilometer wor den gereden. „Dat wordt ook gedaan - en zelfs harder. Daarom vinden wij dat er hoognodig ook aan deze weg iets moet gebeuren", aldus wet houder H. van der Kooi van verkeer. Zoeterwoude wil net als op de Weipoortseweg en de Gelderswoudseweg drempels aanbrengen en de as van de wegen op verscheidene punten verleggen. Van der Kooi: „We kunnen niet vol staan met zestig-kilometerbordjes. We moeten ook fysieke maatregelen nemen." De gemeente is daar eerder op gewezen door de politie, die al leen tot controle overgaat als weggebruikers ook door obstakels in de weg worden gedwongen langzamer te rijden. Met Zoetermeer en Rijnwoude is al eerder overeenstemming bereikt over het aanpassen van de maximum snelheid op de buitenwegen. „Alleen zijn zij nog niet tot het veranderen van de wegen overgegaan." Wethouder G. Geenjaar van Rijnwoude beaamt dat: „Wij willen in het weste lijke buitengebied tegen Zoeterwoude aan begin nen met het beperken van de snelheid. Dit jaar nog hopen we tot besluitvorming te komen en geld ervoor te reserveren." In de bebouwde kom worden alle wijken in Zoeterwoude in 2001 ingericht als 30-kilometer- gebied. De maatregel werd in 1995 al aangekon digd, maar tot nu toe is alleen in de wijken West- wout en Rijnegom de snelheid teruggebracht van vijftig naar dertig kilometer per uur. Speciale Braderie-aanbieding DaglOUr rugzakje met vennietende rug en heupsteun :j£[!fl(°h JL -model 24 Itr. van ƒ.109,- V00r ƒ.69," -model 26 Itr. met zijvakken van ƒ.129,- V00r ƒ.79,- En nog veel meer Superaanbiedingen! d in Haarlem: Paul Krugekade 22 2021 8N Haarlem r) Tel. 023 5258528 Openingstijden j', do: 10.00 21.00 uur (koopavond); w: 10.0( t. Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17