Een dagje mode voor ambtenaren iSimpele zielen zijn makkelijk te pakken es Biomedici ontmoeten het 'harde bedrijfsleven' Leiden Regio &n net cLz nut WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 pablo cabenda ,De grungelook, heeft u daar van gehoord?" „Afgrijselijk!" De dame van de afdeling burgerzaken van de jemeente Leiden heeft duide- jjk niets met een bedacht slon- i|ij zige look als lifestyle. Maar ook dat is mode. En daar zitten we hier voor, in de 'Paris' zaal op de tiende verdieping van het Nederlands Mode Instituut. Simon Verlaat, directeur van het instituut, succesvol entre preneur, voormalig hoofdre dacteur van het tijdschrift Man Ql en kleurengoeroe van Neder land geeft een stoomcursusje- [J /diapresentatie 'Wat is mode en hoe werkt het'. De man die Nederlandse bedrijven net zo makkelijk een 'styling door start' geeft als een pochette vouwt heeft vandaag een ge- ïoor van gemeenteambtena- en met een representatieve - functie. Zevenentwintig hardwerken- i le lieden van burgerzaken en 'ran de Leidse Raad- en Daad- 'c! vinkels mogen op hun jaarlijk- -n e dagje uit hun licht opsteken. n we leren veel. Dat schou- len/ullingen zeggen 'je kunt se liet om mij heen', dat Calvin ei Jeins parfum voor hem èn laar, verkoopt 'like heil'. Dat erststukjes tegenwoordig ron- vormen moeten hebben. En lat op het gebied van stoffen egenwoordig zo'n beetje elke ombinatie mogelijk is. Verlaat: Niemand had vroeger kunnen Uli laken dat ABN en Amro zou- len fuseren. Wel, precies zo is et nu met wol en lycra." In- =ei temmend geknik. lle Er heerst de doorsnee uitge- P itenheid van het doorsnee larlijkse uitstapje. Maar schijn edriegt. Dit is meer dan een e0' agje bowlen of een avondje n8 annenkoekenhuis. Omdat het oc triumpersoneel van het stad- i uis de afgelopen maanden tij- ens de verbouwingen zoveel Ui ntberingen heeft moeten oorstaan, heeft het sector al oofd burgerzaken Jan Caste- 19/ in een extraatje bedacht. Na e rondleiding en lezing van erlaat, mag het personeel bij odehuis Mexx in Voorscho- n gratis en voor niets een set- kleding uitzoeken. Leidse gemeenteambtenaren mochten gisteren hun slag slaan bij Mexx. Nee, nee, nee geen bedrijfs kleding. Er waren er meer die die ogenschijnlijk logische op telsom maakten: bedrijf kle ding bedrijfskleding. Maar dan kom je toch bedrogen uit. ,,Dit valt in het kader van de dienstverlening. Het wordt ook betaald in de aanloopkosten van het totaal budget van dienstverlening", verduidelijkt hoofd burgerzaken Marina Jo- sias. ,,We hebben weliswaar duidelijk gevraagd of we uit een representatieve lijn moch ten kiezen, zodat iedereen die kleren heel goed ook naar het werk aankan. Maar dat is zeer zeker niet verplicht. Ook dit uitstapje is vrijblijvend, We hebben wel de stille wens dat de mensen die kleding ook naar het werk aandoen." Maar zit de gemiddelde ge meentelijk ambtenaar er dan niet uit? „Nou bij ons in het atrium hebben ze wel het besef dat ze een beetje het gezicht van de gemeente zijn. Laat ik maar zeggen dat soms door de drukte de persoonlijke belang stelling voor kleding bij som mige mensen enigszins op de achtergond raakte." Hoe het ook zij, hier en daar moet een ambtenaar nog op gewarmd worden. Het com mentaar van de dames op de achterste rij klinkt meer dan eens op. Bij een modeshowvi deo van de schreeuwend flam boyante Belgische couturier Walter van Beirendonck wiens modellen associaties oproepen met sm-gummiberen: „Kijk, dat is iets voor Jan de kassier." Beirendock is duidelijk te hef tig- Maar iedereen schijnt de huidige look wel mooi te vin den. Simpel, sluik en slank met ronde vormen, 't Is wit, 't is grijs, 't is blauw, aldus Verlaat. Een dia van een slank model in een decor net zo ingetogen en minimalistisch als haar jurk ontlokt Verlaat het commen taar: „Dit is het nu. Hier passen sushi's perfect in." Rumoer op de achterste rij. „Nee geen soesjes, sushi." In de bus terug ontboezemt Jan (de kassier) dat 'dat soort poppenkast' voor hem niet zo nodig hoeft. „Het gaat er toch om dat je de klant zo goed mo ra ro henk bouwman gelijk helpt. De burger staat hier heus niet op te wachten." Na een misverstand in het pak huis van Mexx (iemand dacht dat iemand anders een grapje maakte toen de eerste persoon vertelde dat 27 gemeenteamb tenaren kleren zouden komen uitkiezen) kan het passen be ginnen. Na wat gehannes in de rekken en vele kritische blikken voltrekt zich een piepklein wonder. Zelfs Rob de modecriticaster wordt een beetje kleurenspeci- alist. „Eigenlijk zou ik denken dat die broek lichter moet. Die combinatie met antraciet klopt niet." Hij draait zich nog maar eens om voor zijn collega's. „Is best wel leuk toch?" Zedendelicten en verstandelijk gehandicapten onder de loep van Peter van den Bergh en Joop Hoekman jke Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de Universiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de ir ndacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen lij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het de icht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of aar werk. Vandaag Peter van den Bergh en Joop Hoekman. ofs( nper was het persbericht er hun laatste rapport de ur uit, of bij Peter van den irgh rinkelde de telefoon. Een «g abantse moeder van twee ^afstandelijk gehandicapte ons vertelde hoe haar kinde door criminelen worden legelokt in hun kwalijke aktijken. Steevast worden zij eersten gepakt. De echte even hebben dan meestal al t hazenpad gekozen en de Ütie weet zich geen raad. Het leve relaas illustreert de he ldingen van Peter van den rgh, Jolanda Douma en Joop lekman: politie en justitie bben veel te weinig kennis i verstandelijk gehandicap- erstandelijk gehandicapten sociaal niet zo weerbaar, s trappen ze er vaker in", Hoekman. „Het zijn men- die gemakkelijk te pakken len dat zie je dan ook ge uren", aldus Van den Bergh. dat mag hier gerust letterlijk (binni rden genomen. De vakgroep iiag*' hopedagogiek aan de facul- sociale wetenschappen setti d vier jaar lang onderzoek seksueel misbruik van jstandelijk gehandicapten. n laatste conclusie: wie zich schiki Pijpt aan een verstandelijk andicapte, gaat vrijwel al- vrijuit. Zo'n zedendelict t zelden tot een veroorde- ®r hun vorige week gepre- leerde rapport Zedenzaken verstandelijk gehandicapten ierden de drie weten- ipers 135 dossiers van ge- iicapte slachtoffers. Met kwart van de meldingen 'dhelemaal niets gedaan, de overige driekwart leidde chts de helft tot een rechts- k- .,Van de 75 verdachten Unigen werden verdacht van meerdere delicten heb ben we er slechts 32 kunnen traceren", telt Van den Bergh. „Net als in andere zaken is een aantal dossiers op het open baar ministerie (OM) gewoon zoek. Uiteindelijk kwamen ze ventien verdachten voor de rechter, van wie er elf werden veroordeeld en zes vrijgespro ken." De onderzoekers spraken met hulpverleners, officieren van justitie en leden van de jeugd- en zedenpolitie. „Dit is het eer ste onderzoek dat het hele tra ject van aangifte tot aan de af handeling, al dan niet voor de rechter, in kaart brengt. Er zijn nog niet veel cijfers bekend", aldus Van den Bergh. „Het is schrikken dat het er zo beroerd voor staat", stelt Hoekman. „Dit is slechts het topje van de ijsberg en ook dat topje zat een paar jaar geleden nog onder water. Ik ben er van overtuigd dat wat wij nu zien, maar een klein beetje is." Door een verandering in de ze- denwetgeving heeft justitie sinds enkele jaren meer moge lijkheden om seksueel mis bruik aan te pakken. „Het machtsaspect is essentieel", al dus Hoekman. „Het doet er niet toe of een verstandelijk ge handicapte misschien best wel wil", stelt Van den Bergh. „Het is net als ontucht met kinde ren; dat vinden wij als samen leving niet goed. Relaties, vaak tussen zwakbegaafden onder ling, zijn van een andere orde. Het gaat om misbruik, waarbij de verstandelijk gehandicapte op de langere termijn getrau matiseerd kan worden. Tot voor kort wisten we döt niet." Helaas weten politie en vooral justitie nog altijd niet hoe om te gaan met dit soort zaken, zo werd uit het onderzoek pijnlijk genoeg zouden zijn. Het slachtoffer speelt in de rechts zitting ook geen enkele rol. De officier sleept namens de staat een verdachte voor het gerecht, hij onderhoudt geen enkele re latie met het slachtoffer. De politie doet dat wel. In een aantal districten, ook hier in Hollands Midden, is de jeugd- en zedenafdeling ook na de re organisatie van de politie blij ven bestaan." Hoekman:, ,Maar ook bij de politie moet de kennis over verstandelijk gehandicapten worden verbeterd. Als de poli tie zich wat vaker laat zien in een zorginstelling, kan dat het inzicht vergroten en tegelijk de drempel bij het personeel ver lagen om aangifte te doen als ze misbruik vermoeden. Nu zoeken ze het nog maar al te vaak zelf uit. Beter contact kan een zorgvuldige afhandeling van een melding vergroten. Nu wordt nog veel onder het tapijt Joop Hoekman en Peter van den Bergh. foto hielco kuipers duidelijk. Van den Bergh: „De kennis ontbreekt over wat voor mensen verstandelijk gehandi capten zijn en hoe ze functio neren. Net ais bij kinderen ver eist dat een speciale manier van verhoren. Maar veel offi cieren van justitie weten niet eens dat je verstandelijk ge handicapten ook in verhoor- studio's mag horen, waar een video-opname wordt gemaakt die in een rechtszaak mag wor den gebruikt." Hoekman: „Het probleem is dat ze onbetrouwbaar zijn om dat ze dan weer dit, dan weer dat zeggen. Je kunt daar veel aan doen door op de hoogte te zijn van hoe verstandelijk ge handicapten zijn. We hebben met zijn allen honderden jaren lang mensen met een verstan delijke handicap weggestopt in de duinen, want dat was goed voor ze, vonden wij. pe laatste vijftien jaar is er sprake van in tegratie, mondjesmaat welis waar, maar het zal doorgaan en dus zullen jij en ik moeten le ren begrijpen hoe ze zijn." De onderzoekers pleiten in hun rapport voor de aanstel ling van zedenofficieren. „Ge lukkig vindt de minister dat ook, zo blijkt uit een brief die hij in juli aan de Tweede Ka mer stuurde", aldus Van den Bergh. „Het OM heeft zich steeds verzet tegen aparte ze denofficieren, omdat alle offi cieren van justitie deskundig Op 1 oktober opent in Leider dorp het eerste expertisecen trum seksueel misbruik, waarin de provincie Zuid-Holland en diverse zorginstellingen sa menwerken. Het centrum, dat kennis over diagnose en be handeling bundelt, moet zowel hulpverleners als politie bij staan wanneer zij met een ge val van misbruik te maken krij gen. Na vijf rapporten is het subsi diegeld op, maar klaar zijn de onderzoekers allerminst. „Ik zou graag onderzoek doen on der ouders en liefst ook onder de verstandelijk gehandicapten zelf', zegt Hoekman. „Maar daar speelt de privacy een be lemmerende rol. En terecht na tuurlijk." Van den Bergh hoopt dat het expertisecentrum wat meer duidelijkheid kan schep pen in het 'grijze gebied' van de zorgverlening. „Aanraking en intimiteit zijn ook deel van de zorg. Je moet soms iemand onder de douche zetten, mag je een cliënt even knuffelen tij dens het instoppen in bed? Wat is wit en wat is zwart? Voor de hulpverleners is dat razend moeilijk." chef wim wegman. 071-5356414, plv.-chef annet van aarsen. 071-5356436 leiden arnoud wukmans Een biomedisch wetenschap per die zijn laboratorium ver ruilt voor een commerciële be drijfsruimte. Niemand in de Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk draait zijn hand er nog voor om. In Neder land ligt het anders. De gedach te aan het ondernemersschap bezorgt veel onderzoekers hui veringen. Een overstap naar de commercie vergt kennis van bedrijfsprocessen, creativiteit en bovendien een fikse investe ring van tijd en geld. Bovenop deze hindernissen komt het cultuurverschil tussen het 'vriendelijke' wereldje van de universiteit en het 'harde' be drijfsleven. En toch. Tijden ver anderen. Gistermiddag troffen beide culturen elkaar op de eerste Leidse editie van een zoge noemd Biotech Business Café in het Kenniscentrum op het Bio Science Park van Leiden. Het café is een initiatief van Life Sciences Partners en Ernst Young, twee partijen die actief zijn bij het helpen opstarten van nieuwe bedrijven in de bio- technologische en biomedische hoek. Eerder organiseerden zij in Utrecht een vergelijkbare bij eenkomst. Aangezien Leiden met bedrijven als Introgene en Gene Pharming aardig aan de commerciële weg timmert, lag het volgens de organisatie voor de hand ook hier een busi- nesscafé op te zetten. Mark Wegter van Life Scien ces Partners, een in Amsterdam gevestigde participatiemaat schappij op zoek naar investe ringsmogelijkheden, zegt met deze middag een aanzet te wil len geven tot het ontstaan van 'een informeel platform voor potentieel succesvolle entrepe- neurs'. Informeel contact tus sen gelijkgestemde weten schappers en mensen met commerciële ervaring kan on derzoekers met gouden ideeën en dromen een beeld geven van eventuele valkuilen en hen sti muleren hun ideeën te exploi teren. De faculteit Wis- en Na tuurkunde steunde het initiatief door uitnodigingen te versprei den onder haar doelgroep. On geveer 45 mensen gaven aan de oproep gehoor. Als onderbreking van de be loofde informele kennismaking, vertelde gastspreker dr. Daan Ellens, van het Neder lands-Duitse Rhein Biotech, over zijn eigen overstap. Hij verruilde enkele jaren geleden zijn bestaan als moleculair bio loog bij het toenmalige Cen traal Diergeneeskundige Insti tuut in Lelystad voor een baan als Chief Executive Officer bij het inmiddels beursgenoteerde Rhein Biotech, een bedrijf dat onder meer vaccins ontwikkelt tegen hepatitis-B. Ellens' verhaal bevatte veel tips voor startende onderne mers. Een goede visie is de ba sis voor een verantwoord com mercieel avontuur, schrijf ei genhandig een businessplar waar alle initiatiefnemers ach ter staan, en zorg voor veel ei goed geld. Goed geld staat voo aandelenkapitaal van investeer ders met verstand van biotech nologie - en dus niet voor le ningen van willekeurige ander geldschieters. Sonnigdal Zuid-Afrikaanse oliën Proef deze bijzondere olie van de Avocado of van de Macadamia-noot Heerlijk om mee te griller roerbakken of als dressing. Fles 250 ml van 7.95 voor Sonnigdal Droë Rooi of Droë Steen Klasse wijnen uit Zuid-Afrika. Droë Rooi is een rode wijn met een krachtige smaak die prima past bij vlees- en pastagerechten. De witte Droë Steen is droog en fruitig en smaakt heerlijk, bij salades en voorgerechten Fles 75 cl van 8.45 voor Sonnigdal Rooibos Zuid-Afrikaanse kruidenthee Gemaakt van letterlijk 'n rooi bossie. Bevat natuur- mineralen. Pak 50 gram van 2.85 voor Leidsch Dagblad. 110II HiVlilV ANNO 1899 Vrijdag 22 September LEIDEN - Wij vestigen de aandacht op i heid, die door het 'Nut' gegeven wordt om zich durende de aanstaande lange avonden van goede lectuur op de goedkoopste wijze te voorzien. Eiken Vrijdagavond van acht uren tot half tien kan men in het gebouw van het 'Nut' aan het Steen- schuur geheel gratis boeken ter lezing bekomen, le der lezer is welkom, mits hij zich verbindt de boeken tijdig terug te brengen en zindelijk te bewaren. De bibliotheek bevat een aantal romans, verhalen, tijd schriften, reisbeschrijvingen enz, te zamen ruim 1800 nummers. LEIDEN - Voorzien van ongeveer 40 handteekenin- gen is van Leiden afgezonden een adres van sympa thie en huldebetuiging aan mevrouw Dreyfus. Onder de onderteekenaren vindt men het meeren- deel der hoogleeraren van de Leidsche universiteit en een aantal officieren en militairen van minderen rang. ANNO 1974 Maandag 23 september LEIDERDORP - "Ik onderhandel niet met vrouwen" zei de Belgische schipper van het zandschip 'Naza reth' uit Gent tegen dokter Els Römer van het ver pleegtehuis De Wilbert uit Katwijk. Zij had hem ver zocht weg te gaan zodat de patiënten konden uit stappen. Zijn zandschip lag voor de ingang van de Touwfabrieken in Leiderdorp aan de loskade toen het voormalige hospitaalschip Dunant nu Prins Wil- lem-Alexander geheten, er aan kwam terug van een vacantiereisje uit Zeeland met 66 patiënten en 34 personeelsleden aan boord. Ruim een uur hield de Belg de 'Prins Willem-Alexander' van kapitein Kou- denburg op. Totdat kapitein Koudenburg tenslotte provinciale waterstaat belde die het verlossende woord sprak: de Belg moest af. Hij mocht trouwens niet meer aan die loskade liggen. De zandlosappara- tuur en hevelinstallatie sionden ook zodanig in de weg, maar via een zijuitgang konden de patiënten, de meesten in een rolstoel, de boot toch verlaten. Het was een succesreisje van vijf dagen geweest voor de bejaarde patiënten van De Wilbert, alleen het embarkeren ging dus niet vlekkeloos door de weiger achtige Belg. Ook miste men in Leiderdorp de vrolij ke muziek, die de waterreizigers in elke havenstop ten deel was gevallen. Vanochtend is er weer een nieuwe groep vanuit deze 'haven' vertrokken. Z0ETERW0UDE - De gemeenteraad van Zoeterwou- de houdt 26 september een openbare vergadering. Tijdens deze vergadering zal een voorstel van B. en W. behandeld worden dat het 'Huis Zwieten' op de archeologische monumentenlijst plaatst. B. en W. wijzen er op dat het-'Huis Zwieten' en het terrein er omheen (dat op naam staat van de Heineken Brou werijen BV) van algemeen en vooral wetenschappe lijk belang zijn. De grondsoorten, waarin zich de be treffende restanten bevinden getuigen van een zich in een verre historie voorgedaan hebbende ontwikke ling. LEIDERDORP - Via de 'zijdeur' konden de reizigers het schip verlaten. foto archief leidsch dagblad Foto'8 in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar bet leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van liet leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15