Leiden Regio Meerburg: opvangcentrum op tijd weg Aan het eind is de (mysterieuze) cirkel rond Bleijie blijft hopen op wethouderszetel 'Ik vind het maar een duistere zooi' Eurodusnie kraakt )and voor derde keer Leidsch Dagblad WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999 hef wim wegman, 071-5356414. plv -chef annet van aarsen, 071-5356436 Mishandeling in de trein }1iden De politie heeft gisteren twee jongens van 17 jaar aange houden wegens mishandeling van een mede-treinpassagier. Deze 48-jarige Leidenaar maakte op het traject tussen station Lammenschans en Leiden Centraal een opmerking over het ge drag van het tweetal dat met de voeten op de stoelen zat. Het tweetal sloeg en schopte vervolgens op de man in. Die liep daarbij onder meer een gebroken scheenbeen op. Aan de hand van het signalement en in samenwerking met de spoorwegpoli tie kon het duo worden aangehouden. Brand aan Boshuizerkade ■iden Een woonkamer van een flat aan de Boshuizerkade is vannacht door nog onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Nie mand raakte gewond. De brandweer had het vuur vrij snel on der controle. Bij de buren ontstond rookschade. De technische recherche doet een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Wijkcomité eist dat gemeente afspraken over sluiting nakomt Stichting Wijkkomitee Meerburg maakt zich zorgen over de definitieve sluitingsdatum voor het opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg. De laatste belofte van de gemeente was dat het centrum in november leeg zou zijn en dat tegelijkertijd de flat Nieu- weroord aan de Rijnsburgerweg in gebruik zou worden genomen voor de opvang van asielzoekers. iden peter groenendijk n pand aan de Koppenhink- :eg is gisteren voor de derde er binnen een jaar gekraakt or actievoerders van Eurodu- ie. De ingang van het pand is illedig gebarricadeerd. De akers verklaarden zich niet ijwillig uit het pand te laten irwijderen. Volgens een oordvoerder van Eurodusnie tl de actie worden be- louwd als een protest tegen t recente anti-kraakbeleid o de gemeente. De krakers ii nog steeds verbolgen over ontruiming van de kraak- nden aan de Aalmarkt op 3 5 september. Het gekraakte pand staat tus- twee ruimtes die al door iirodusnie gebruikt worden als itcafé en weggeefwinkel. „Het ssengelegen pand hebben wij idig vanwege het succes van ize instellingen", aldus oordvoerder Jelle van Euro- isnie. „De actie is echter ook n protest tegen het algehele iti-kraakbeleid van de ge- gente. De politie gebruikt ^eds harder geweld tijdens ontruimingen." Het bewuste pand werd al twee keer eerder gekraakt door activisten van Eurodusnie, maar beide keren is het toen op vreedzame wijze ontruimd. Volgens de activisten zal dat nu niet meer gebeuren. Het Kraakspreekuur Leiden bracht gisteren kort na de kraakactie aan de Koppenhink- steeg een zwartboek uit. Hierin zijn foto's en getuigenverklarin gen opgenomen betreffende de ontruiming van het Aalmarkt complex. Volgens het Kraak spreekuur neemt politiegeweld tijdens ontruimingen toe, en worden klachten tegen agenten die geweldsinstructies overtre den niet afgehandeld. De sa menstellers spreken van 'ge welddadig poÜtie-optreden' en 'marteling'. De politie Hóllands Midden weigerde in eerste instantie ie der commentaar op de aantij gingen, omdat het geen officiële klachten betreft. „Wij gaan in tern overleggen hoe we op deze aantijgingen gaan reageren", aldus Van Eeden-Petersman, -teamchef van Hollands Mid den. annet van aarsen Nieuweroord, zoveel is duide lijk, is niet op tijd opgeknapt. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) beloofde eerder dat bij een dergelijke vertraging de asielzoekers van de Willem van der Madeweg tij delijk elders ondergebracht zouden worden, maar zegt nu problemen te hebben met het vinden van voldoende plek. „Deze problemen zagen we aankomen", zegt voorzitter A. Flippo van de wijkorganisatie. „Maar wat ons betreft geldt het schema, dat ons is voorgehou den, nog steeds. We worden telkens voor voldongen, feiten geplaatst. Dit zou nu de derde keer worden dat de sluitingsda tum van het opvangcentrum wordt verlengd. Dat kunnen we aan de buurtbewoners toch niet meer uitleggen?" Wijkko mitee Meerburg heeft maandag overleg met de wethouders Laurier en Van Rij over de ont stane situatie. De boodschap van de organi satie zal zijn, dat ze eigenlijk geen uitstel meer wenst wat be treft de afbraak van het cen trum aan de Willem van der Madeweg. „Wij willen dat de gebouwen voor de kerst weg zijn. Dat is ons beloofd en daar moet men zich nu maar eens aan houden", zegt Flippo. „We zitten met een pro bleem", bevestigt P. van Die pen, de bestuursmedewerker van wethouder Laurier. „Het centrum op Roomburg zou in november gesloten worden. Maar we weten alleen tijdje dat op die datum Nieuweroord nog niet klaar is. De verwachting is dat het gebouw in ieder geval nog dit jaar wordt opgeleverd, maar ik weet niet of dat een harde datum is. De wethouder zal de laatste stand van zaken melden tijdens de commissie- Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. )e volgende special verschijnt op woensdag 6 oktober. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Teleurgesteld. Harder wil Wim Bleijie, de CDA'er die uiteinde lijk toch geen wethouder werd, zijn gevoel over de gebeurtenis sen van de afgelopen week niet uitdrukken. Vernederd door de manier waarop de andere colle gepartijen de afbrokkelende CDA-fractie aan de kant heeft gezet? „Nee, maar het is wel jammer. Dat wil ik niet verhul len. Ik had er echt zin in om wethouder te worden." Sterker nog: hij heeft er nog steeds zin in. „Ik hoop dat we in de wachtkamer staan, en dat we eventueel aan kunnen schuiven wanneer de mogelijkheid zich voordoet." Hoe voelt het om twee weken lang boven de markt te hangen als aankomend wethouder, om toegejuicht te worden als een geschikte kandidaat, maar om tenslotte toch halverwege te stranden als gevolg van interne problemen in de eigen fractie? Twaalf jaar nadat je in af- scheidsinterview als raadslid vertelde dat je graag nog een keer wethouder was geworden ben je er zó dicht bij, en dan gaat het toch weer mis? Bleijie doet zijn uiterste best om zijn situatie minder drama tisch voor te stellen. „Ik ben niet meer en niet minder dan de kandidaat voor het wethou derschap namens het CDA", verklaart hij. Om er meteen aan toe te voegen: „De enige zeker heid in de politiek is de onze kerheid." Maar hij was dus wel teleurgesteld, al had hij er de laatste dagen voordat het CDA het afgelopen weekeinde uit de coalitie werd gezet al wel voor zichtig rekening mee gehou den. „De onduidelijkheid in de fractie, het niet bedanken door de heer Kruijt en het opstappen van Breedveld - ik kon me voorstellen dat de andere par tijen daar enige vragen bij zou den hebben." Wim Bleijie: „Ik had er echt zin in om wethouder te worden." FOTO HENK BOUWMAN Wat Kruijt - Bleijie houdt het consequent op een afstandelijk 'de heer Kruijt' - en Breedveld hebben gedaan, is''niet netjes'. „Als de meerderheid van de achterban zegt dat het beter is om in het college te blijven, dan heb je daar als raadslid je con sequenties aan te verbinden. Als je het daar niet mee eens bent, dien je je ontslag in. Dat is netjes naar je achterban, die echt heeft gewikt en gewogen over de vraag of de partij in het college moet blijven." Bleijie is wederom 'teleurgesteld' in de handelwijze van Kruijt en Breedveld. „Het is niet vriende lijk wanneer twee partijgenoten zich niet houden aan de partij lijn." Over Kruijt wil de man die nooit wethouder werd nog wel wat hardere dingen zeggen. „Het interview waarin de heer Kruijt uit een hei-conferentie leze rubriek berichtte vorige feek over vreemde en mysteri- uze cirkels in het Leidse weg- ek. Perfect rond, ter grootte an een karrenwiel en als het 'are geïmpregneerd in de [raatklinkers. Net alsof iemand Dutzuur had gebruikt om ze 2 er en der in het centrum neer kalken. Fons Delemarre, de oorlichter van Milieu en Be- eer van de gemeente Leiden, I yam er mee op de proppen. had gehoord dat ze zouden aan op de Turfmarkt, het Le- ndaal en de Oude Rijn. ader onderzoek wees uit dat ïlijlï )5. alleen op die laatste locatie in derdaad iets was dat aan de be schrijving voldeed- Verder geen spoor van wat voor cirkel dan ook. Loos alarm derhalve. Fons Delemarre had de boel in 't ootjegenomen, zo leek het. Een Badinerend stukje was daarop zijn deel. Maar dat nu pikte de man van Milieu en Beheer op zijn beurt niet. Hij nam de handschoen op en suggereerde een rond gang door de stad. „Hier", wijst hij op Boommarkt, Kort Rapen burg en Oude Rijn op de inder daad opvallende cirkels. „In- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. derdaad, dat van de Turfmarkt en het Levendaal klopte in eer ste instantie niet, maar hier staan ze wél. En ga zelf maar in de Caeciliastraat kijken, daar vind je ze ook. En wie weet waar je ze nog meer in de stad aantreft." Hij zegt zelf inmiddels het raadsel te hebben opgelost. Maar de uitkomst geeft hij (nog) niet prijs. Dat is wat al te gemakkelijk. „Ga maar op zoek. Het heeft iets met het milieu van doen. Kom je er echt niet uit, dan bel je de voorlichter maar. Die weet er uiteraard van. En die voorlichter, dat ben ik," voegt hij er met een boos- grijns aan toe. Cees Meijer is ook voorlichter. Van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Hij hoort het ver haal geamuseerd aan. Roept dan: „Waarom vraag je mij dat? Aha, vanwege de link die het hoogheemraadschap heeft met het milieu. Juist, ja. Ik ga het uitzoeken. Ik boor wel wat con tacten aan. Ik bel terug." Dat duurt even. Maar met de grote verhuizing van het hoog heemraadschap naar het bio- sciencepark op 15 en 16 de cember voor de boeg heeft hij het druk, druk, druk. Van zijn contacten is hij uiteindelijk niets wijzer geworden. „Het is toch niet iets bovenaards? Nee? Dan denk ik toch dat mijn col lega bij de gemeente de boel in de maling neemt." Maar dat doet hij dus niet. Als niemand het weet, is Delemar re uiteindelijk bereid het mys terie rond de cirkels dan maar zelf te ontsluieren. „Onze dienst heeft veegwagens. Met borstels om het onkruid te ver wijderen. Sommige van die borstels hebben een stalen band. Als zo'n auto even stopt alle kanten op kijken. Maar een bepaald winstgevende locatie is het momenteel niet voor de politie. Want met de aanleg van de bus baan en de daarmee ge paard gaande files ligt de snelheid van het verkeer op dat punt bij zonder laag. En de stoplich ten doen het ook al niet. FOTO LOEK ZUYDERDUIN en de borstel staat uit. dan slijpt dat staal een cirkel in het wegdek. Vandaar dat je ze te genkomt dicht bij de stoep rand. Het is een niemandalle- tje. zonder meer. Maar het is ook weer het bewijs dat Milieu en Beheer actief in de stad aan wezig is." Fontein De buurtbewoners zijn ver heugd dat de fontein het na 27 jaar weer doet en de kids van de Kooi vermaken zich prima met het vallende water op het vernieuwde Kooiplein. Maar mr. ir. L. Barendregt vindt het een aanfluiting wat er met de creatie van Constant Nieuwen- huis is gebeurd. Volgens de in genieur - ook nog meester - heeft de Cobra-kunstenaar met zijn schepping iets totaal an ders bedoeld, zo schrijft hij in een brief aan deze krant. De essentie van het ontwerp uit 1970 is 'm gelegen in het feit dat de fontein in werking niet moet spuiten, maar dat het wa ter als een soort dunne film langs de palen moet stromen. De natte palen verbeelden dan weer de stralen van de fontein. Barendregt maakt zich hierbij vooral boos over de opmerking van wethouder Pechtold dat de fontein destijds is uitgezet om dat er sprake zou zijn van een constructiefout. De voorbijgan gers werden nat als het waaide. Maar als <4e fontein zou werken zoals bedoeld door zijn schep per - dan wordt er helemaal niemand nat. Het is nog niet te laat, zo be sluit hij in de brief. Maar wil de fontein van Constant ook het sieraad voor de stad zijn zoals bedoeld, dan is er wél werk aan de winkel. vergadering van 5 oktober." „We moeten snel tot een op lossing zien te komen, die recht doet aan ieders belangen", zegt J. Kroon van sociale zaken. „We hebben met het COA gesproken over de situatie. Het COA heeft momenteel gebrek aan opvang capaciteit. Roomburg eerder sluiten dan Nieuweroord ope nen betekent dat we een grote groep asielzoekers elders moe ten onderbrengen. We hebben gebrainstormd over een aantal noodscenario's: mensen tijde lijk huisvesten in hotels, in wo ningen en dergelijke. Maar ook dat is waarschijnlijk geen slui tende oplossing. Ik hoop dat er een oplossing komt waar ieder een mee kan leven. Het wijkkomitee heeft zich overigens, ook volgens de meente, altijd constructief op gesteld als het ging om hel asielzoekerscentrum aan de Willem van der Madeweg. Pro blemen onstonden begin dil jaar toen bleek dat de eerdere sluitingsdatum van 1 april niel zou worden gehaald. Wijkkomi tee Meerbrug ging toen over stag. De organisatie sloot een akkoord met de gemeente over een langere openstelling van het opvangcentrum èn de noodpaviljoens op de nabij ge legen camping Cronesteyn. citeerde - daar heb ik erg veel moeite mee. Zeker als je daarna meteen verdwijnt. Ziin voice- mail moet onderhandmol staan van de oproepen: bel of schrijf je ontslagbrief. Maar de heer Kruijt blijft onbereikbaar. Daar heeft hij de partij geen goed mee gedaan. Dat moet hij zich realiseren, hij zit negen jaar in de politiek. Over een eventueel vervolg van de politieke carrière van de ex-wethouder kan Bleijie kort zijn. „Ik vraag me af of iemand die de partij zo in diskrediet brengt het CDA ooit nog elders kan vertegenwoordigen. Je moet rekenen dat dit ook bij de partijtop in Den Haag niet on opgemerkt is gebleven. De par tijleiding heeft zelfs nog actie ondernomen om de heer Kruijt op andere gedachten te bren gen. Zo'n incident straalt toch af op de partij." Dat de PvdA met in haar kiel zog D66 en Groenlinks het af gelopen weekeinde besloten dat ze met dit CDA niet meer verder willen, kan Bleijie wel begrijpen. .Afgelopen zaterdag hadden ze er wel gelijk in dat het CDA een instabiele factor is. Maar wij hebben duidelijk ge zegd dat we alles willen doen om de boel op orde te krijgen. Hét is jammer dat ze ons niet wat meer tijd hebben willen ge ven. Misschien had er met een week een ander plaatje gele gen." En wat nu? De nummer acht van de CDA-kandidatenlijst wil er weinig over zeggen. Als de onderhandelingen met de WD stuklopen is hij van harte be reid om alsnog wethouder te worden. Komt er een nieuwe coalitie zonder CDA, dan is voor Bleijie de vraag of hij de raad in gaat of dat hij zijn zetel toe laat komen aan degene die eigenlijk de eerste opvolger was, Anne Michiels van Kesse- nich. Bleijie: „Daar doe ik op dit moment nog geen uitspraken over." Wijkgesprek over plannen Leiden-Noord herman joustra De gemeente noemt het het wijkontwikkelingsplan Lei- den-Noord en het bevat tal van ideeën om de komende tien jaar het woonklimaat, de inrichting van de wijk, de ver keersafwikkeling, de werkgele genheid en de wijkeconomie te verbeteren. In samenspraak met de bewoners, die ook hun ideeën en wensen kenbaar kunnen maken. Dat is althans de bedoeling, maar in de praktijk laat dat streven nogal te wensen over, vindt een aan tal wijkbewoners. Net zoals de voorlichting over de gang van zaken. Zij maakten daarover gister avond hun ongenoegen ken baar tijdens een zogenoemd wijkgesprek in buurthuis De Kooi in de Driftstraat. Dat ge sprek was bedoeld om de me ning van de bewoners over het wijkontwikkelingsplan nog eens te peilen. Het plan, dat de gemeente in een eerder stadium in samenspraak met een klein aantal bewoners, de Leidse Welzijnsorganisatie en de politie in de wijk had ge maakt, is in verschillende raadscommissies van de ge meente besproken en over het algemeen zeer positief beoor deeld. Maar voordat het in ok tober ter definitieve beoorde ling aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd, wilde de gemeente nog eens nagaan wat er onder de bewoners van Leiden-Noord leeft. Of de gemeente ook daad werkelijk iets met hun sugges ties zal doen, zeiden de critici te betwijfelen. „Het zijn plan nen, plannen en nog eens plannen", zei een bewoner van de Paramaribohof. „Maar waf houdt inspraak voor be woners nu eigenlijk in?" Een andere buurtbewoner, uit de Bonairestraat, haakte daar op in. „Wat zijn nou de plannen voor het stuk gras waar die noodvoorziening van Albert Heijn stond? Er is nog niets gebeurd. Ik vind het maar een duistere zooi." Bovendien hadden sommige bewoners pas op de dag van het wijkgesprek een uitnodi ging in de bus gekregen. En de informatievoorziening over de voortgang van de plannen verliep in de ogen van de kriti- kasters rommelig. Soms kre gen ze een krantje in de bus, dan weer een brief. Sjaak van Rijn, van het gemeentelijke Projectbureau Wijkontwikke ling Leiden-Noord, probeerde de kritiek te pareren. „Er zijn verschillende contactperso nen in de wijk benaderd er zijn verschillende bijeenkom sten uitgerold waar men zijn zegje kon doen. Daar is dit plan uitgerold. Dus het is niet zo dat de bewoners er niet bij betrokken worden. Maar we kunnen natuurlijk niet élke keer élke verandering terug koppelen naar de bewoners. Met het oude AH-veldje komt volgens hem alles in orde. Van Rijn kreeg steun van een aantal wijkbewoners. „Ie dereen heeft tot nu toe zijn zegje kunnen doen", zo ver woordde een van de mede standers het. Op het wijkge sprek kwamen gisteravond ongeveer 25 bewoners af. Inspraak Meerjaren- ontwikkelingsprogramma Grotestedenbeleid/Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing Vanaf heden ligt het concept-Meerjarcnontwikkelingsprogramma Grotestedenbeleid/Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (GSB/1SV) gedurende twee weken ter inzage. Het concept- Meerjarenontwikkelingsprogramma GSB/ISV vertaalt de ambities uit de concept-Stadsvisie Grotestedenbeleid naar tien investerings programma's: Ambitie I: stad van participatie, betrokkenheid en zorg - Zelfredzaamheid en participatie - Opvoeden en onderwijs - Bevordering arbeidsdeelname - Vluchtelingen en nieuwkomers Ambitie II: een hoger economisch weerstandsvermogen - Stedelijk toerisme - Brainport Leiden - Economische structuurversterking Ambitie III: Bereikbare kwaliteit met uitnodigende entrees in een leefbare en veilige stad - Basiskwaliteit duurzame leefomgeving - Stedelijke ontwikkeling en vernieuwing - De bereikbare stad Procedure Deze investeringsprogramma's zijn de afgelopen maanden mede tot stand gekomen in nauw overleg met betrokken instellingen en organisaties. Voor hen, en andere belanghebbenden, vindt op dins dag 28 september a.s. een informatieve bijeenkomst plaats, waarbij van gedachten kan worden gewisseld over de investeringsprogram ma's. Betrokkenen hebben hiervoor inmiddels een uitnodiging ont vangen. Wie geen uitnodiging ontving, maar wel aan de bijeenkomst wil deelnemen, wordt verzocht zich aan te melden bij het project secretariaat, tel. 071 - 516 57 96. Zowel de Stadsvisie als het Meerjarenontwikkelingsprogramma dienen voor 1 november a.s. ingediend te zijn bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Gelet op deze deadline en op de intensieve communicatie die met instellingen en organisaties heeft plaatsgevonden, heeft het College van B en W besloten tot een verkorte inspraakprocedure. Belanghebbenden kunnen hun schrif telijke reactie tot en met dinsdag 5 oktober 1999 zenden aan het College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. Voor meer informatie: Monique Roso, projectvoorlichter, tel. 071 - 51o 50 55. Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13