eiden Regio VVD verwacht frisse start Maak van geen geld veel geld... Chaos in fractie werd CDA fataal Leidato trekt veel minder bezoekers Wil jij vrijwilliger bij ons worden?' iANDAG 20 SEPT EMBER 1999 WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 C-OMMENTAAR )ntplofflng in de Merenwijk :n Bewoners van de Patellabank in de Merenwijk werden indag even na middernacht opgeschrikt door een luide knal. tging, zo bleek bij nadere inspectie, om een ontploffing bij of een geparkeerde auto. De wagen brandde goeddeels uit en i als verloren worden beschouwd. De eigenaar is op vakantie, politie tast volledig in het duister over de oorzaak van de tploffing. iljarters houden overvaller aan Kort nadat een 20-jarige man een snackbar op de Hoge ndijk had overvallen, is hij door zes man op de Burggraven- in in de kraag gegrepen. Het zestal bevond zich ten tijde van overval in het er naast gelegen poolcentrum. Toen een getui- daar kwam binnenrennen om de politie te bellen, stormden zes naar buiten en zetten de achtervolging in. Het duurde et lang of ze hadden de man, die een bivakmuts droeg, te pak- ortiers schieten politie te hulp ijen Portiers van een uitgaansgelegenheid aan de Lange leistraat hielpen zaterdagnacht de politie een handje bij de estatie van twee mannen die verdacht worden van mishan- ling van een 21-jarige Leidenaar en een 23-jarige Voorschote- ir. Op het moment dat twee agenten de mannen aanhielden, ;on een derde zich met de zaak te bemoeien. Hoewel ze hem nmeerden zich te verwijderen, bleef hij zich vervelend gedra- i. Op dat moment grepen de portiers de man, een 20-jarige toner van Voorschoten, in de kraag. Ook hij zal worden voor- eid aan de rechter-commissaris. Met de vervanging van één CDA-wethouder door twee WD'ers zijn de problemen in het college niet als sneeuw voor de zon opgelost. Maar dat wil niet per se zeggen dat er nog meer koppen moeten rollen. Dat is althans het standpunt van WD-fractievoorzitter M. Schultz. „We verwachten dat we met twee nieuwe mensen al heel veel invloed kunnen uitoefenen op de cultuur in het college." Eén van de problemen bin nen de zittende club, is het feit dat er naast twee zeer ervaren bestuurders - T. van Rij en J. Laurier - een paar relatieve nieuwelingen zitten. Van Rij, die anderhalf jaar geleden aan kondigde dat hij mogelijk niet de volle vier jaar uit zou zitten, denkt op dit moment echter nog niet aan opstappen. „Het is goed als er ervaren krachten in het college zitten om de nieu welingen in te werken. Dat je daarmee de nieuwkomers ook in de weg kan zitten? Ja, dat ligt er maar aan hoe je het doet. Maar als ze willen dat ik opstap, dan ben ik bereid. Maar ik heb dat signaal nog nietj RUUD SEP EN ANNET VAN AARSEN Voor de WD is vanaf het begin van de crisis duidelijk geweest dat de problemen verder reiken dan een slecht communiceren de CDA-wethouder. „We heb ben altijd aangegeven dat er meer aan de hand is dan het functioneren van Kruijt. De problemen zitten deels in de gebruikte organisatiemodellen, deels in de manier waarop het gezamenlijk beleid vorm wordt gegeven. Het college heeft aan gegeven snel aan de slag te wil len met een verandering van de bestuurscultuur", aldus Schultz. Er wordt inmiddels druk ge zinspeeld op de vraag of Groen links en de WD door één deur kunnen. Zo heeft Schultz zich nog wel verbaasd over de vast houdendheid waarmee bijvoor beeld GroenLinks bleef zeggen vertrouwen in het CDA te heb ben. „We moeten elkaar direct maar eens heel diep in de ogen kijken", zegt ze. Haar collega van GroenLinks, S. ter Harmsel, denkt dat het wel los zal lopen. „Samenwer king met de VVD is wat ons be treft nooit uitgesloten geweest. Iedereen binnen GroenLinks kan zich in deze lijn vinden." Ook Groenlinks-wethouder Laurier zegt niet dat het niet kan. „In het verleden hebben we de combinatie PvdA, Links Leiden (de voorloper van Groenlinks) en WD al gehad. De WD in Leiden heeft in ver gelijking met de landelijke ten dens altijd al een uitzonderlijke positie ingenomen. In Leiden hebben we een links-liberale lichting. In de discussies in de gemeenteraad is herhaaldelijk gebleken dat de WD gevoelig is voor thema's die GroenLinks na aan het hart liggen: sociaal be leid bijvoorbeeld, maar ook mi lieu. Ik wens op voorhand geen uitsluiting van een partij. Het gaat om inhoud en om wat goed is voor de stad." De drie overgebleven college partijen vinden het geen optie om met de SP te gaan praten. Met die partij zou het onmoge lijk zijn om tot overeenstem ming te komen. „De SP wil din gen die onmogelijk zijn. Lasten verlichting bijvoorbeeld terwijl de voorzieningen in de stad minstens gelijk moeten blij ven", zegt O. Welling. SP-fractievoorzitter C. Ver geer betreurt die opstelling. Hij had graag meegepraat over een nieuw college. Bovendien: „Ik vind het geen goede ontwikke ling wanneer de WD in het col lege wordt opgenomen. Het be tekent een ruk naar rechts, met name op sociaal gebied. Dat is te voorspellen als je kijkt naar wat de WD de afgelopen tijd heeft uitgedragen." )UD WIJ «MANS even stonden zij zaterdag rlijk en figuurlijk in het letje. De vele vrijwilligers het hele jaar door hun on- lare werk verrichten in Lei en omgeving. Ruim vijftig nisaties die drijven op de e inzet van actieve jenoten, presenteerden :elf tijdens een informatie- ;t op de Beestenmarkt aan lubliek. Vooraf zei de orga- ie - de Leidse Vrijwilligers- ale - te hopen dat de zou bijdragen aan het en van nieuwe krachten, eze opzet is geslaagd of bezoekers aan de vele npjes kunnen niet anders nstemmen met het motto de manifestatie: 'vrijwilli- irerk is goud waard!' ast organisaties als Am- International, Unicef, ld Natuurfonds, Dierenbe- ming, Kindertelefoon en ingsbrigade, waren op de enmarkt ook onderdelen de Leidse Welzijnsorgani- van de partij. Evenals het phuis Psychiatrie, de Ne- ndse Vereniging van Blin- in Slechtzienden, Stichting inale Thuiszorg en vele e, bekende en minder be- stedelijke organisaties. K G zorgde voor muziek lullende activiteiten voor ren en volwassenen ver hoogden de toch al zonnige sfeer. Hoewel precieze cijfers ont breken zijn in Leiden tenminste 30.000 mensen actief in het vrij willigerswerk. Alleen al het be stand van de Vrijwilligerscen- trale, het LWO-onderdeel dat bemiddelt tussen aspirant-vrij willigers en organisaties die hulp kunnen gebruiken, telt 250 organisaties. In werkelijkheid zijn het er nog veel meer. Hoe wel dit werk zich grotendeels aan het oog van het brede pu bliek onttrekt, zou, aldus orga nisatrice Els Jansen, 'half Lei den plat liggen' als de vrijwilli gers ermee op zouden houden. Toch is het niet altijd eenvou dig om mensen te vinden. Het verloop onder vrijwilligers is aanzienlijk en naarmate de eco nomie doorgroeit en meer vrouwen betaald gaan werken, zijn minder mensen bereid of in staat zich onbezoldigd in te zetten. Dit terwijl overal werk ligt te wachten om gedaan te worden. „Vooral in de gezond heidszorg, in verzorgingstehui zen en in allerhande besturen is een schreeuwende vraag naar handen", licht Jansens collega Ellie van der Horst toe. Vandaar het plan voor deze wervende informatiemarkt. Als het idee aanslaat, krijgt het volgend jaar een vervolg. De markt begon, na opening door wethouder Baaijens, met een demonstratie van de Red dingsbrigade. Met een nieuwe boot redde de brigade twee drenkelingen uit het water. An der vrijwilligerswerk is minder spectaculair, maar niet minder belangrijk. Het begeleiden van activiteiten, een telefoon be mannen, chauffeuren, fondsen werven, stands bemannen, zorg bieden aan zieken, opruimen, met iemand gaan wandelen, ie mand wegwijs maken in het doolhof van de bureaucratie, begeleiding bieden bij cursus sen, koken, vluchtelingen hel pen zich thuis te voelen in ons land, of gewoon iemand een luisterend oor bieden. Wil Oosterhof, Conny Smit en Magda Jehoe van respectieve lijk Zorgcentrum Roomburgh, 't Huis op de Waard en de Lo- rentzhof vatten het verhaal van veel standhouders samen: „Vrijwilligerswerk is niet alleen goed, het is vooral ook leuk en leerzaam. Of je jong bent of oud, veel beschikbaar bent of weinig, ervaring hebt of niet. Het enige dat je nodig hebt om als vrijwilliger te gaan werken is enthousiasme, flexibiliteit, een beetje tijd en bovenal het ver mogen om je te kunnen inleven in de gevoelens van je mede mens." Eigenlijk is er maar één nadeel aan zo'n hoge vrijwilli- gersconcentratie als zaterdag op de Beestenmarkt: het is las tig werven onder mensen die in grote meerderheid al vrijwilliger zijn. „Wil jij soms vrijwilliger bij ons worden? Nee, helaas, ik heb geen tijd, jij soms bij ons?" en Explosief, zo willen ze ubileum vieren en zo hoort )ok. Want Kort en Explosief tussen het handelsmerk de Leiden Road Runners geworden. Ga maar na: de niging bestaat nog relatief 10 jaar - maar heeft zich tijdsbestek met bijvoor- d de organisatie van de en Marathon doen gelden en daadkrachtig geheel dat vlammen als de situatie om vraagt. Even explosief oeid is ook het ledenbe- naar 450 man en vrouw. het motto komt pas echt I tot uiting als het gaat om litdaging. In tijd van twee n 50.000 gulden verdienen 'het Ronald McDonald Hoe bedoel je, een knal ler van een club.... Vijf jaar geleden, bij de viering van het eerste lustrum, zorgden ze voor zo'n zelfde stunt. Toen leverde de actie 45.000 gulden op. De opbrengst ging naar de atleet Menno Jansen. Kort daarvoor was hij door een au to-ongeluk in een rolstoel te rechtgekomen. Ditmaal, voor 15 en 16 oktober, heeft de Leiden Road Runners Club de lat nog iets hoger ge legd, om in atletiektermen te spreken. Een halve ton is er no dig voor de inrichting van de kinder/woonkamer van het Ro nald McDonald Huis aan de Boerhaavelaan. „Dat gaan we halen", zegt voorzitter Tjeerd Scheffer vastberaden. „Het motto luidt niet voor niets: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad maak van geen geld veel geld." Sportpark De Vliet vormt op die vrijdag en zaterdag het epi centrum van De Uitdaging. Bij het clubhuis kan heel Leiden die dagen terecht voor een groot aantal activiteiten. Overi gens reikt De Uitdaging véél verder dan de grenzen van Lei den. Tot Parijs om precies te zijn. Daar starten op donder dag 14 oktober in de vroege ochtend 10 aüeten van de Road Runners voor de Monsterloop Parijs - Leiden. Op vrijdag avond wordt de estafetteploeg, begeleid door 13 verzorgers, na 540 keiharde en bij voorkeur zwaar gesponsorde kilometers, precies op tijd terugverwacht voor het officiële startsein van de actie. Ludiek onderdeel van De Uit daging is de zogenaamde Koei- envlaaiwedstrijd op zaterdag. Daartoe verdeelt de organisa tie, onder toeziend oog van de notaris, het voetbalveld voor het clubhuis met horizontale en verticale lijnen in 8000 ge nummerde vakken. Een vak is te koop voor vijf piek. Daar waar de koe - die om 19.00 uur het veld betreedt - haar vlaai laat vallen, valt ook de hoofd prijs. Een'breedbeeldtelevisie. De omliggende vakken hebben ook prijs: een stereo. Als extra kan men voor een gulden het gewicht van de vlaai voorspel len. Wie het dichtst in de buurt zit, wint een tv. Maar er is méér. Een Grote Vei ling bijvoorbeeld. Aan 25 be kende Nederlanders is ge vraagd een schilderijtje te ma ken. Voorzien van handteke ning worden die bij opbod ver kocht. Maar ook 'diensten' gaan onder de hamer. Zo kookt kok Martin Arbouw voor 12 man, verzorgt LRRC-voorzitter en VW-man Tjeerd Scheffer een stadswandeling voor 15 personen, geeft sportmasseur Mok van Deelen een behande ling weg, installeert wizzkid Mac van der Klaauw een pc of netwerk, etc, etc. Dit alles na tuurlijk voor de hoogste bieder. De grabbelton, het rad van avontuur, de eiervangwed- strijd, de eetmarkt en de terras jes - de club verhoogt die dag zijn consumptieprijzen met twee kwartjes, óók weer be stemd voor het goede doel - moeten eveneens geld in het laatje brengen. Maar om de ge zelligheid te verhogen en de twee dagen tot een feestelijke happening te maken, zijn er ook allerlei omlijstende activi teiten georganiseerd. Races met radiografisch bestuurde Formule I wagens, demonstra ties van de brandweer, een si multaan met een bekende schaker en sumo-worstelen, om maar eens wat te noemen. Ook andere clubs worden uit gedaagd om mee te doen. Met als doel.... enfin dat hoeft ver der nauwelijks nog betoog. Nu het geld nog. YVortefen Boomwortels laten zich in hun groei niet of nauwelijks afstop pen, constateert ook deze voor bijganger als hij op de Lam- menschansweg in een inspec- tieput van het riool tuurt. De wortelgroei ter plekke is der mate omvangrijk dat de put tot anderhalve meter onder de berm gesloopt moet worden. Om de herstelwerkzaamheden te kunnen uitvoeren, moet ook de boom er helaas aan geloven. Aan de lammenschansweg biedt de rioolput een interessant kijkje in de ontwikkeling van het wortelstelsel van een boom. FOTO HIELCO KUIPERS Hij wordt deze week nog ge kapt. De bewoners zijn daar over per brief ingelicht. Het betreft hier overigens een zogenaamd transportriool met een diameter van een meter dat in verbinding staat met het afvalzuiveringsgemaal aan de Voorschoterweg. Medewerkers van de dienst Milieu Beheer speuren de riolen met camera's af op wortelgroei en andere on volkomenheden. Ze hebben ongeveer zeven jaar nodig om het hele systeem onder de stad door te nemen. Daarna begint het werk van voren af aan. AD VAN KAAM Crisis nog lang niet opgelost PvdA, GroenLinks en D66 hebben dit weekeinde een eerste stap gezet op weg naar het oplossen van de bestuurlijke crisis in het college van burgemeester en wethouders. Het CDA is uit het col lege gezet en dat is verstandig gezien de problemen waarmee de Leidse christen-democraten al enige jaren kampen. De WD mag zelfs van GroenLinks aan de onderhandelingstafel aan schuiven omdat de partij in Leiden het 'links-liberalisme' zou aanhangen. Eén ding is nu al duidelijk: de ontluistering die deze crisis teweegbrengt raakt niet alleen het CDA, maar alle college partijen. PvdA, GroenLinks en D66 hebben zich vorig jaar na de verkiezin gen door politiek opportunisme laten drijven en blijken daar nu nog altijd niet van genezen te zijn. Met hetzelfde gemak waar mee de WD buiten de boot is gehouden en een zesde wethou der overbodig is verklaard, beweren de collegepartijen nu het te gendeel. Je vraagt je af waarom er nog een maand nodig is om de 'verloving' tot een 'huwelijk' te laten uitgroeien. In werkelijkheid is er natuurlijk meer aan de hand. Er ligt een voor wethouder Baaijens vernietigend rapport over de dienst cultuur en educatie en ook over zijn grote-stedenbeleid zijn door het mi nisterie weinig vleiende conclusies getrokken. Wethouder en lo co-burgemeester Van Rij kondigde vorig jaar al aan mogelijk tus sentijds te vertrekken. De vraag is bovendien of de plotselinge bekering van GroenLinkswethouder Jan Laurier tot de WD is in gegeven door inhoudelijke overwegingen of door klevend plu che. D66 heeft met Alexander Pechtold een wethouder die nog niet verder is gekomen dan een belofte voor de toekomst. Met andere woorden: het college doet er goed aan zichzelf te gen het licht te houden en van de gelegenheid gebruik te maken om een frisse en stabiele ploeg samen te stellen. Dat moet ook een eis zijn van de onderhandelaars van de WD. Gezien de standpunten die de liberalen in de oppositieperiode hebben in genomen, kunnen ze niet zomaar bij dit college aanschuiven. LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Niet het gedwongen vertrek van CDA-wethouder H. Kruijt, maar de chaos die als gevolg van zijn stap in de fractie ontstond, heeft uiteindelijk dit weekeinde het CDA de das om gedaan. Kruijt trapte vorige week maan dag zelf de eerste forse deuk in het vertrouwen dat de andere partijen nog in het CDA stel den, door aan te kondigen dat hij zijn raadszetel pas op wil ge ven wanneer burgemeester J. Postma terug is. De genadeklap kwam een dag later, toen de dissidente CDA'er R. Breedveld uit de fractie werd gezet en voor zichzelf begon. Vanaf dat mo ment was de positie van de christen-democraten in het col lege onhoudbaar. PvdA-fractieleider R. Hille- brand nam gisteravond de tijd om terug te blikken op het on- staan van de huidige crisis en om uit te leggen waarom het CDA is 'ontslagen'. „In het af gelopen jaar waren er steeds meer problemen rond het func tioneren van de CDA-wethou der. Er was een gebrek aan communicatie en daadkracht, niet alleen binnen het college maar ook naar zijn fractie toe. We hadden er grote problemen mee dat we met Kruijt geen goede inhoudelijke discussie konden voeren over beleid. Dat zagen we vlak voor de zomerva kantie met de kwestie rond de Zalmsnip, we zagen het ook toen de PvdA-nota over jonge renbeleid aan de orde was. We hebben ruimte genomen tij dens de zomer om alle proble men met de CDA-wethouder op een rijtje te zetten. We kwa men tot de conclusie dat er geen vertrouwen meer was in verbetering. Maar toen hij een maal was afgetreden, is door gaan in de samenstelling PvdA, D66, GroenLinks en CDA het idee gebleven. Het is nu al weer twee weken geleden dat we daar uit zijn gekomen met het CDA." Complicaties binnen de CDA-fractie zetten de verhou dingen echter weer op scherp. Begin vorige week bleek dat Huib Kruijt, die eerder aankon digde dat hij niet alleen zou stoppen als wethouder maar ook als raadslid, pas zijn ont slag wilde indienen als burge meester Postma terug is. Een dag later bleek dat de hele dis cussie rond de levering van een nieuwe CDA-wethouder een scheuring binnen de CDA-frac tie tot gevolg had gehad. Breed veld werd uit de fractie gezet en besloot als onafhankelijk raads lid verder te gaan. Zodoende heeft het CDA nu nog slechts drie zetels in de raad, waarvan er één voorlopig onbezet is. Hillebrand: „Uiteindelijk moest toch de CDA-fractie een verdere samenwerking als col legepartner mogelijk blijven maken. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat dat niet meer aan de hand was. Het beleid dat we de kiezers hebben beloofd staat voorop. En het kan alleen een succes worden als je daar met een stabiele club aan kan wer ken. Nu met het CDA door blij ven gaan betekent doorgaan met een ernstig verzwakte part ner. We hebben niet lichtvaar dig besloten om de samenwer king op te zeggen - we zijn met zijn vieren dit avontuur begon nen - maar we hadden er geen vertrouwen meer in dat dit col lege met het CDA de rit tot een goed einde zou brengen." LEIDEN LESLEY GRIETEN Of het nu aan de warmte lag, de vrijwillige autoloze zondag of aan het ontbreken van grote publiekstrekkers. Vast staat dat de Leidato dit jaar véél minder toeschouwers trok dan in voor gaande jaren. Het gewenste aantal van 40.000 bezoekers werd niet gehaald. Sommige standhouders houden het op 'iets meer dan de helft' daar van. Vooral aan het begin van de beursweek lag verveling bij de standhouders op de loer. „Ik weet ook niet waar het aan ligt", zegt André de Jong, directeur van de huishoud beurs in de Groenoordhallen. Door de warmte tijdens de ope ningsdag bleven veel mensen thuis en dat was volgens De Jong al een slechte start. „Daar door was er nog geen echte sfeer en misten we de mond tot mond reclame. Dat is belangrijk voor een beurs dat mensen die er geweest zijn anderen erop wijzen dat het gezellig is." Volgens De Jong was er de eerste dag slechts iets meer dan een kwart van het normale aan tal bezoekers. Maar ook de rest van de week liep het niet storm op de Leidato. „We zijn pas op de helft van de week beter gaan draaien. De avonden op don derdag en vrijdag waren gezel- lig-" Er was nogal wat kritiek van bezoekers en standhouders over het feit de beurs weinig verschilde van voorgaande ja ren. En dat er veel dezelfde pro ducten werden aangeboden. „De entree was helaas hetzelf de, maar daarachter lag een be hoorlijk nieuwe opstelling", vindt De Jong. Volgens hem was het ook niet de bedoeling dat handelaren hetzelfde pro duct aanboden. Het is volgens De Jong echter nog te vroeg om conclusies te trekken over de toekomst van de Leidato. „Maar het is niet zo dat we onze kop in het zand steken", verzekert De Jong. „Er wordt dit jaar door een onaf hankelijk bureau een enquête gehouden onder bezoekers en standhouders. Aan de hand van de resultaten hiervan, kunnen we kijken wat er moet gebeuren op de wensen op elkaar af te stemmen. De Jong verwacht dat over een maand de resultaten van de enquête bekend zijn, het werkelijke aantal bezoekers van de Leidato was vandaag nog niet bekend. Tal van verenigingen en organisaties, zoals hier het Sleuteldropproject, probeerden zaterdag op de Beestenmarkt vrijwilligers te lokken. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9