IV •89 Weer verkiezingsdebacle voor Duitse SPD Buitenland Geruchtenmolen in Kremlin draait volop Eerste Russische First Lady Vliegveld raakt 'meneer Alfred' na elf jaar kwijt Russische troepen leggen kordon om Tsjetsjenië Winnende CDU heeft ook geen beter alternatief jiIAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 Busongeluk Spanje: zeker 29 doden 7ARAGOZADoor een ongeluk met een autobus zijn gisteren in de Noord-Spaanse provincie Zaragoza zeker 29 doden gevallen en 24 mensen gewond geraakt. De bus, onderweg van Madrid naar Genora, raakte tijdens hevige regen van de weg en beland de in een greppel. De 52 Spaanse inzittenden, die een uitstapje naar de Costa Brava maakten, kwamen klem te zitten. Door de regen en hevige wind werd hun redding ernstig belemmerd. Hulpverleners moesten het voertuig uiteindelijk met behulp van een hijskraan optillen. Toen bleek dat er meer slachtoffers waren gevallen dan verwacht. Een aantal gewonden is er ernstig aan toe. De buschauffeur raakte ook gewond. foto ap Disney-manager blijkt viespeuk hew York De man die bij het Disney-concem leiding geeft aan intemet-activiteiten is gearresteerd wegens onzedelijk gedrag het wereldwijde web. Patrick Naughton (34) had vanuit zijn woonplaats Seattle elektronisch oneerbare voorstellen gedaan aan het adres van - wat hij dacht - een 13-jarig meisje. In werke lijkheid nodigde hij een FBI-agent uit om seks met hem te heb- jen. Naughton werd op de pier van Santa Monica in Los Ange les gearresteerd toen hij 'zijn meisje van internet' ontmoette: een FBI-agente die er volgens de politie jong uitziet. De Disney- topman werd uiteindelijk vrijgelaten nadat hij 100.000 dollar (ruim twee ton) borg had gestort. Volgens een niet met name genoemde manager heeft Disney Naughton ontslagen. Doden bij Indiase verkiezingen patna Zeker 41 mensen zijn zaterdag omgekomen door geweld tijdens de parlementsverkiezingen in India. De meeste doden vielen in de deelstaat Bihar. Maoïstische rebellen doodden daar lij drie bomaanslagen 33 politieagenten, soldaten en ambtena- Drie burgers zouden zijn gedood bij straatgevechten. Ook het Indiase deel van Kashmir werd een bomaanslag ge- ileegd, waarbij drie mensen omkwamen. In de deelstaat An- lhra Pradesh viel een dode bij een botsing tussen aanhangers an de Congrespartij van Sonia Gandhi en een regionale partij. )m veiligheidsredenen zijn de verkiezingen uitgesmeerd over aantal dagen. Na twee rondes lijkt zich een meerderheid af tekenen voor de nationalistische Hindoe-partij BJP van pre- nier Vajpayee. De laatste stemronde is op 5 oktober. Oiatami wil gratie studentenleiders tHERANDe liberale Iraanse president Khatami wil gratie voor e studentenleiders die onlangs ter dood zijn veroordeeld we ens het aanstichten van rellen in juni van dit jaar. Vier studen- kregen de doodstraf wegens hun leidende rol bij demon- traties voor hervormingen. Bij gewelddadige botsingen met de olitie en conservatieve tegenstanders vielen tientallen gewon en. De gratie zou moeten worden verleend door de hoogste eestelijke leider van het land, Ayatollah Khamenei. Khatami, buiten het proces werd gehouden, heeft die macht niet. De resident vernam het vonnis pas toen dit vorige week openbaar erd gemaakt. De rechtbanken in Iran gelden als bolwerk van conservatieve geestelijkheid. Ixtreem-rechtse Haider scoort hoog [enen De Oostenrijkse extreem-rechtse Vrijheidspartij (FPÖ) Jorg Haider heeft gisteren bij lokale verkiezingen een winst ongeveer 9 procent geboekt". De verkiezingen in Vorarlberg ilden als barometer voor de landelijke verkiezingen over twee eken. De partij van Haider haalde zo'n 27 procent van de emmen. Herhaalt de FPÖ dat bij de parlementsverkiezingen, an wordt zij de derde partij van Oostenrijk achter de sociaal- emocraten (SPÖ) van premier Klima en de conservatieve ÖVP. fgelopen weekeinde bleek uit onderzoek ook dat de helft van Oostenrijkers een instelling heeft die zich als 'vijandig tegen- ver buitenlanders' laat karakteriseren. Volgens het onderzoek an het ministerie van wetenschap wijt 59 procent van de inwo- ers de stijgende criminaliteit aan buitenlanders. De helft denkt at buitenlandse inwoners de sociale zekerheid belasten. )oden door explosie in Thaise fabriek NGKOKDoor een explosie in een'houtverwerkende fabriek in lailand zijn gisteren zeker 23 mensen omgekomen. Volgens e politie raakten ongeveer honderd mensen gewond. De zeer achtige ontploffing veroorzaakte schade tot een kilometer in omtrek van de fabriek in Chiang Mai, zo'n 700 kilometer van hoofdstad Bangkok. De fabriek en zo'n twaalf aangrenzende üizen zijn verwoest. De politie vermoedt dat de explosie is ver- orzaakt door salpeter, dat werd gebruikt om het fruit te con- rveren. Volgens lokale media is de Taiwanese manager van de ibriek aangehouden voor ondervraging. Salpeter is tevens een ondstof voor buskruit. ilgerije: bijna 99 procent voor vrede De Algerijnse Constitutionele Raad heeft gisteren de of- ciële uitslag bekendgemaakt van het referendum over vrede, at donderdag werd gehouden. Van de mensen die hun stem ebben Uitgebracht, heeft 98,63 procent zich achter het beleid fl 'vrede en nationale verzoening' van president Bouteflika [schaard. Van de ruim 17,5 miljoen kiezers heeft ruim 85 pro fit de gang naar de stembus gemaakt. Bouteflika had eerder [zegd dat hij zijn politieke lot aan de uitslag van het referen- im zou verbinden. Hij wilde een duidelijk mandaat om zijn 'litiek door te voeren. Bouteflika's plan om de nationale een- isrf acht te herstellen omvat onder meer het zogeheten burgerlijk koord, dat amnestie verleent aan moslimrebellen. Die vech- ;62j: n al jaren tegen het bewind in Algiers. .39K ervische oppositie meldt intimidatie ,06j .GgADo. Diverse Servische oppositie-groeperingen zeggen de weken door de autoriteiten te zijn gehinderd in hun 25.8 tiviteiten. Een woordvoerder van de kleinere Sociaal-Demo- 9801J Jtische Partij zei tegen het onafhankelijke persbureau Beta 38i it lokale regeringsgezinde bestuurders burgers zouden heb- gedreigd met ontslag of de sluiting van hun privé-onderne- ;en. Ook zouden er geruchten worden verspreid dat de op- Joljisitie geweld wil gebruiken bij haar acties tegen president 321 ilosevic. De leider van de Servische Vernieuwingsbeweging, jj# >k Draskovic, zegt dat de autoriteiten al tien dagen de uitzen- 24.! 'gen blokkeren van het televisiestation dat door zijn partij 1372 irdt gecontroleerd. De oppositie wil de protesten tegen het wind van Milosevic komende week opvoeren. |lgï odental van orkaan Floyd stijgt p« Het. dodental als gevolg van de orkaan Floyd, die afge- jf gum 'en week een spoor van vernielingen achterliet aan de oost- stvan de Verenigde Staten, blijft stijgen. Tot nu toe hebben 'Igens CNN zeker 48 mensen het leven verloren en worden in staten North Carolina en New Jersey nog altijd mensen ver- jst. Honderdduizenden mensen, van North Carolina tQt Dela- hebben nog altijd geen stroom. Op bepaalde plaatsen be- w Hen vers drinkwater en voedsel schaars te worden. De aan- ervan hulpgoederen loopt vertraging op door ondergelopen Weggespoelde wegen. President Clinton bezoekt vandaag het fipgebied in North Carolina, met 32 doden de zwaarst ge trof- De SPD, de grootste Duitse regeringspartij, heeft gisteren voor de vijfde achtereenvolgende maal in korte tijd een catastrofale verkiezingsnederlaag geleden. De sociaal democraten van bondskanselier Gerhard Schroder haal den bij de deelstaatverkiezingen in het Oost-Duitse Sak sen met 10,9 procent van de stemmen het slechtste re sultaat in de na-oorlogse geschiedenis. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT evenaarde haar succes van vijf jaar geleden en behaalde op nieuw de absolute meerder- De regeringspartij in Saksen, de heid. De grote winnaar was de christen-democratische CDU, (post)-communistische PDS, die de SPD voorbij streefde. De opkomst was met rond 60 pro cent iets beter dan vijf jaar gele den, toen ruim 58 procent van de kiezers naar de stembus ging- Voor de SPD zette zich de trend van de vorige vier verkie zingen voort. Net als in Saar land, Brandenburg, Thueringen en Noordrijn-Westfalen betaal den de sociaal-democraten de tol voor de impopulaire bezui nigingsoperatie van Schroder. De kanselier en zijn minister van financiën Eichel willen vol gend jaar 30 miljard mark be zuinigen, en daartoe de sociale uitkeringen korten en de AOW en ambtenarensalarissen twee jaar op de nullijn parkeren. Dat kostte hen in Saksen bijna 6 procent van de stemmen. De CDU profiteerde van het ongenoegen en van de grote populariteit van minister-presi dent Kurt Biedenkopf. Hij ver loor licht ten opzichte van vijf jaar geleden (van 58,1 naar 56,9 procent), maar wist opnieuw MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische politieke geruchtenmolen draaide afgelopen weekeinde weer op volle toeren. En alles ging om de bejaarde presi dent Boris Jeltsin. Diverse media berichtten dat Jeltsins gezondheid weer dramatisch is verslechterd, en dat ziekenhuisopname - inclusief een operatie - op zeer korte ter mijn noodzakelijk zal zijn. Andere bronnen verzekerden dat Jeltsin vandaag of morgen zou willen aftreden om de weg vrij te maken voor premier Poetin. Deze zou dan, tot er over drie maanden vervroegde presidentsverkiezingen plaats vinden, fungerend staatshoofd zijn. Weer een andere bron, de krant Segodnja, schreef dat niet Poetin Jeltsin zal opvolgen, maar de bijna drie jaar geleden in ongena de gevallen generaal Lebed. De schatrijke intrigant Berezovski zou de 'grijze kardi naal' achter Lebed zijn, meldde de krant. De machtige Moskouse burgemeester en Kremlinkandidaat Loezjkov verlangde het aftreden van Jeltsin. Eerder had Igor Stro- jev, de voorzitter van de Senaat waarin de regionale leiders zitting hebben, in zeer be dekte termen aangeduid dat een vrijwillig opstappen van Jeltsin het beste voor land en volk zou zijn. Een Kremlinwoordvoerder deelde tegen over persbureau Interfax mee dat 'het pre sidentiële apparaat geen enkel politiek sce nario voorbereidt of overweegt dat het ver vroegde aftreden van het staatshoofd tot onderwerp heeft'. De geruchten zijn vol gens hem het werk van politieke groepen die alleen maar hopen dat hun wensen werkelijkheid worden. Berezovski ontkende een terugkeer op het hoogste politieke to neel. Lebed liet weten nooit meer onder Jeltsin te willen dienen en zei dat een man als Jeltsin nooit vrijwillig zou opstappen. De nieuwe stroom geruchten is op gang ge komen na de serie bomaanslagen waarbij zo'n 300 burgers zijn gedood, de nog steeds voortdurende strijd in Dagestan en her- MOSKOU-GROZNY AFP-DPA Rusland heeft afgelopen week einde tienduizenden soldaten langs de 650 kilometer lange grens met de opstandige deel republiek Tsjetsjenië gestatio neerd. Het Russische leger heeft zo de daad bij het woord van premier Poetin gevoegd. Hij zei vorige week dat de feitelijk on afhankelijke republiek van de rest van Rusland moet worden geïsoleerd. Aan de grens tussen Tsjetsje nië en de naburige deelrepu bliek Dagestan zijn zo'n 30.000 Russische militairen gelegerd. Versterkingen zijn ook onder weg naar de grens tussen Tsje tsjenië en Ingoesjetië. Poetin riep de Russsische bevolking gisteren ook op tot eenheid om het terrorisme te bestrijden. De Tsjetsjeense regering heeft al gezegd dat de Russische militai re acties neerkomen op een vol ledige blokkade van de repu bliek. Rusland ziet Tsjetsjenië als bakermat, beschermer en toe vluchtsoord van terroristen, die volgens Moskou onder meer de recente bomaanslagen in Mos kou en andere Russische steden op hun geweten hebben. De aanslagen kostten zo'n 300 mensen het leven. Gisteren was er opnieuw een explosie in een flatgebouw in Moskou, maar die werd veroorzaakt door een ondeugdelijke gasfles. In een televisietoespraak zei Poetin dat de daders van de bomaanslagen in Rusland zul len worden geliquideerd. Ook beloofde hij nogmaals alle mo gelijke veiligheidsmaatregelen te treffen om te voorkomen dat er nog meer slachtoffers vallen. Volgens Poetin worden de moslimrebellen op de Kaukasus gesteund door verscheidene niet nader genoemde islamiti sche staten. Ze willen niet al leen een islamitische staat creë ren, maar ook een deel van de overtuigend zijn absolute meer derheid te verdedigen. De PDS had zich dit keer opgeworpen als de kampioen van de sociale gerechtigheid, het sociaal-de mocratische thema bij uitstek, en werd met 22,2 procent (was 16,5) met afstand de tweede partij in het parlement in Dres den. De liberale FDP, de Groenen en de rechts-extremistische partijtjes kwamen niet over de kiesdrempel van vijf procent. Voor de Groenen, de kleine partner in Schröders coalitie, betekende dit de vijfde afstraf fing in even zoveel verkiezin gen. De groene minister van buitenlandse zaken en eigenlij ke partijleider, Fischer, heeft de beide partijvoorzitters Radcke en Roestel opgeroepen af te tre den. Roestel scoorde in Saksen voor de milieupartij als lijsttrek- ster 2,6 procent van de stem men. De Groenen zijn nu nog alleen in West-Duitsland en Berlijn een faktor van beteke- nieuwde gevechten in en rond Tsjetsjenië. Uit een opiniepeiling bleek dat zo'n 75 pro cent van de Russen het Kremlin verant woordelijk acht voor de golf van geweld. De Russen zijn buitengewoon boos over de zeer passieve rol die Jeltsin de laatste tijd speelt. Het wordt hem ook zeer kwalijk ge nomen dat hij niet één keer verschenen is op een van de plaatsen waar de onbekende terroristen meedogenloos hebben toegesla gen. Verder beginnen steeds meer Russen ge loof te hechten aan de vele berichten dat de clan rond Jeltsin zich op schandalige wijze heeft verrijkt. En ze zijn bang dat het Kremlin het land opnieuw in een oorlog met Tsjetsjenië zal storten. In Moskou wer den zaterdag en gisteren formeel Tsje tsjeense beschuldigingen dat Russische troepen het land binnen waren gevallen ontkend. Wel werd gezegd dat de lucht macht tientallen aanvallen had uitgevoerd op stellingen van Tsjetsjeense opstandelin gen. Raisa Gorbatsjov 1932-1999 Raisa Gorbatsjov, de vanmor gen overleden echtgenote van voormalig Sovjethervor mer en ex-president Michaïl Gorbatsjov, zal de geschiede nis ingaan als de eerste Russi sche 'First Lady'. In de Ver enigde Staten zijn Eleanor Roosevelt, Jacqueline Kenne dy en Hillary Clinton bijna even beroemd als hun man nen. In de Sovjet-Unie lag dat anders. Pas op de staatsbegrafenis van zijn voorganger Androp ov ontdekten de gewone Rus sen dat de Sovjetleider ge trouwd was. Van de vrouw van Brezjnev had nog nooit een foto in de Russische kranten gestaan. Raisa was echter kleurrijk en elegant. In het voetspoor van haar man wervelde zij in de jaren tach tig door de media. Nog nooit was de secretaris generaal van de Communisti sche Partij zo jong en open hartig geweest, en nog nooit was zijn vrouw zo charmant. Samen namen zij geregeld een bad in de menigte en schudden de handen van menige verbijsterde Rus. Goedgekleed en ontspannen glimlachend tegen de came ra's vergezelde zij haar man op zijn bezoeken aan het Westen. Daar heette zij al snel hét grote voorbeeld voor de nieuwe Sovjetvrouw te zijn. Raisa was echter meer dan een glimlachend gezicht. Zij werd in januari 1932 als Raisa Titorenko geboren in een arm arbeidersgézin in het Siberi sche Roebtsovsk. Tijdens haar studie sociologie in Moskou leerde ze Michaïl kennen en in 1953 trouwden zij. Raisa promoveerde op de problemen van Russische boeren en werd universitair docente. Haar liefde voor de gewone Rus toonde ze ook toen ze zieke kinderen be zocht na de kernramp in Tsjernobyl in 1986. De liefde kwam niet altijd van twee kanten. Net als haar echtgenoot was Raisa gelief der buiten dan binnen haar land. Haar gezwaai met cre ditcards in dure westerse winkels wekte de woede op van de armlastige Russen Het gestaalde partijkader ver weet haar grote invloed te hebben op het beleid van haar man, die volgens hen met zijn glasnost en pe restrojka het communisme zou verkwanselen. Diezelfde hardliners hebben Raisa's gezondheid gesloopt. Toen zij in augustus 1991 probeerden Gorbatsjov af te zetten, werd de presidentiële familie drie dagen gegijzeld in het vakantiehuis in Foros op de Krim. Gorbatsjova kreeg daar een beroerte. Hetzelfde jaar viel de Sovjet-Unie uit el kaar en trad haar man af. Ge broken stortte het paar zich op milieu- en mensenrech tenzaken. Met Raisa's ge zondheid kwam het echter niet meer goed. RIISWUK ANP In de strijd tegen de islamitische rebellen in de Kaukasus worden ook in Dagestan nog gevechten geleverd. Deze vrouw probeert wat bezittingen te redden nadat haar huis daarbij een voltreffer heeft geïncasseerd. foto »ap» joeri toetov Russische grondstoffen inpik ken, aldus de premier. De Kau kasus is rijk aan olie en andere delfstoffen. De harde woorden van Poe tin kunnen rekenen op instem ming van de Russische bevol king en een belangrijk deel van de Russische politici. Het is echter onzeker of hij daardoor ook verzekerd is van zijn posi tie. De krant Segodnja meldde zaterdag dat het "ontslag van Poetin, krap een maand pre mier, al op handen is. President Jeltsin en zijn hofhouding zou den ontevreden zijn met diens qptreden. Mijnheer Alfred, de Iraanse vluchteling die al elf jaar op de Parijse luchthaven Roissy-Char- les de Gaulle verblijft, mag ver trekken. Hij heeft eindelijk zijn felbegeerde identiteitspapieren gekregen en is vrij om te gaan waar hij wil. De inmiddels 54-jarige Mehran Karimi Nasseri, in Pa rijs beter bekend als 'monsieur Alfred', wachtte op Charles de Gaulle op een identiteitsbewijs en verblijfsvergunning van de Franse autoriteiten. Afgelopen juli kreeg hij ein delijk de documenten die zijn status als politiek vluchteling bevestigen. Nu heeft hij ook weer een geldig persoonsbe wijs. „Ik weet niet goed wat er van mij terecht zal komen, maar ik weet nu wel zeker dat ik vrij ben om te gaan en staan waar ik wil", aldus Alfred. De Iraniër, die in 1975 naar het Westen vluchtte omdat hij werd gezien als tegenstander van de sjah, kreeg in 1981 in België officiële vluchtelingen- documenten, maar deze wer den zeven jaar later in Parijs ge stolen. Sindsdien leefde hij zon der papieren en zonder Belgi sche bevestiging van zijn iden titeit op de luchthaven van Roissy. Hij werd een goede bekende van het vliegveldpersoneel. Hij was een dankbaar onderwerp voor nationale en internationa le media en er ontstond een soort informele solidariteitsbe weging rond Alfred. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De overwinningen vallen de CDU als rijp fruit in de schoot. Gisteren kon de grootste Duitse oppositiepartij opnieuw een oogstfeest vieren. In de Oost-Duitse deelstaat Saksen herhaalden de chris ten-democraten het kunststuk dat hen in Saarland. Thüringen en Noordrijn- Westfalen al eerder de absolute meer derheid had bezorgd. Minister-president 'Koning Kurt' Bie denkopf (69), deed wat van hem ver wacht werd en prolongeerde zijn alleen heerschappij. En volgende maand kan de CDU een uniek vijfluik voltooien, als ze in Berlijn de volgens de peilingen niet onmogelijke meerderheid behaalt. Wie een jaar geleden, na de verplette rende nederlaag bij de Bondsdagverkie zingen, had voorspeld dat de CDU weer zo gauw van overwinning naar overwin ning zou snellen, had een verwijsbriefje voor de zenuwarts kunnen afhalen. De partij was na 16 jaar regeren wegge stemd door de kiezers die de door Hel mut Kohl belichaamde stagnatie beu waren. De ontreddering was groot. On heilsprofeten en andere commentatoren voorzagen al de sluipende ondergang van de christen-democratie. Dat was, zoals vrijwel alle voorspellin gen in de politiek, voorbarig. Zoals het ook voorbarig is om nu al te voorspellen dat de CDU over drie jaar, na de Bonds dagverkiezingen van 2002, weer de kan selarij in Berlijn zal betrekken. Elke christen-democraat weet dat de triom fen van de afgelopen weken niet te dan ken zijn aan de eigen kracht, maar voor al aan de zwakte van de rood-groene re gering van kanselier Gerhard Schroder. De CDU heeft dezelfde problemen als Schröders SPD. Ze heeft evenmin een sluitend toekomstprogramma, schuwt ook de op alle terreinen broodnodige hervormingen en heeft een linkervleugel die de collega's van de SPD het liefst links zou willen passeren. Alleen, het valt niet op, omdat de SPD haar richtin genstrijd bij voorkeur op de vismarkt uitvecht en de CDU bij discussies eerst de gordijnen sluit. Niemand weet dat beter dan de man die de oogst van gisteren binnenhaalde: Kurt Biedenkopf. 'Koning Kurt' las zijn partijgenoten vorig jaar na het debacle bij de Bondsdagverkiezingen de levieten en stelde vast dat het de hoogste tijd was voor een grondige (her)bezinning op de toekomstige koers van de partij. De rich ting had hij zelf al vaker aangegeven. De CDU moest de afslanking van de vadsig geworden verzorgingsstaat ter hand ne men. Dat vond bijna iedereen een prachtige analyse, maar gebeurd is er ei genlijk niets. Een openlijk debat over pijnlijke ingrepen zou alleen maar de kiezers wegjagen, wist de partijtop. Dat was met het oog op de afgelopen verkiezingen niet onverstandig. De CDU heeft haar positie in de Bondsraad, - de Eerste Kamer waarin de deelstaten zijn vertegenwoordigd - aanzienlijk versterkt en kan feitelijk meeregeren. De rood groene coalitie van Schroder is voor een groot deel van haar wetgevend program ma aangewezen op de steun van de CDU. Dat is de 'informele grote coalitie', waar iedereen nu in politiek Berlijn de mond van vol heeft. De CDU zit niet aan de regeringstafel, maar heeft in de Bondsraad wel het laatste woord over veel van Schröders plannen. Het is een publiek geheim dat de kanse lier vorig jaar na zijn daverende over winning bij de Bondsdagverkiezingen eigenlijk een voorkeur had voor een re gering met de CDU. Dat wilden zijn par tij en ook de christen-democraten niet. Schroder moest in zee met de Groenen, van wie hij vreesde dat ze al bij de eerste bries zouden kapseizen. Die grote coali tie heeft hij nu via een omweg gekregen. Het is alleen de vraag of het land gebaat is bij een monsterverbond van twee par tijen die geen van beide echt weten wat ze willen. ROODMERK KOFFIE snelfiltermallng van 339" PAK 500 GRAMI SPA rood of blauw ifles 1,5 liter ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7